1. Тема.Музика і слово
Мета.
Ознайомити учнів із зв’язками музичного мистецтва і літератури, особливостями
жанру романсу, продовжувати знайомство з вокальною творчістю М. Глінки.
Розвивати вміння учнів знаходити спільні та відмінні риси між двома видами
мистецтва — музикою та літературою, давати характеристику музичному образу
вокального твору, знаходити характерні засоби виразності романсу,
прослідковувати розвиток образу протягом твору, брати участь у виконанні творчих
завдань та творчих конкурсах і проектах.
Виховувати інтерес до вокальної творчості М. Глінки та жанру романсу, пісень про
шкільне життя українських композиторів.
Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему.
Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до
музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрет М. Глінки, О. Злотника.
Основні поняття для засвоєння: зв’язок музики з літературою, спільні жанри в обох
видах мистецтв, жанр романсу.
Твори, що вивчаються на уроці:
М. Глінка. Романс «Жайворонок» у виконанні дитячого хору.
«Школярі-школярики». Сл. О. Вратарьова, муз. О. Злотника — виконання.
Хід уроку
1. Вхід до класу під музику М. Глінки. Організаційний момент. Мотивація
до навчання.
2. Актуалізація опорних знань: фронтальне опитування — зв’язок музичного
мистецтва з іншими видами мистецтва, інтеграція різних видів мистецтва. Спільні та
відмінні риси, творчість Л. Деліба.
3. Бесіда про літературу як вид мистецтва.
У сиву давнину музику й література становили єдине ціле. Період їх виникнення як
окремих видів мистецтва визначити важко, однак протягом останніх тисячоліть музика та
література розвиваються у тісному взаємозв’язку. Найяскравіше це простежується у
вокальних жанрах: пісня (народна або професійна), романс, кантата, ораторіята ін. Тут
важливого значення набуває характер взаємодії поетичної та музичної інтонацій,
поетичний метр (тобто розмір вірша) і музичний ритм.
Літературні сюжети або персонажі часто надихають композиторів на створення
програмної музики. Прикладом взаємозв’язку музики й літературитакож вважають
прозаїчні та поетичні твори, в яких розповідається про реальну або уявну музику чи
розкривається зміст конкретного музичного твору і його вплив на слухача.
2. Робота зі схемами
Література і музика
Вокальні жанри Інструментальні жанри
(пісня, романс, ( програмні твори)
кантата, ораторія та ін.)
Розгляньте схеми. В них ви знайдете спільне між музикою та літературою.
ПісняЛітература і музикаОда
Поема Гімн Романс
У цій схемі зображені спільні жанри між музичним мистецтвом та мистецтвом слова —
літературою. Послухаймо, як поєдналися два мистецтва в одному з романсів російського
композитора, з чиєю творчістю ми ознайомилися нещодавно.
4. Музичне сприймання. М. Глінка. Романс «Жайворонок» у виконанні
дитячого хору.
5. Аналіз музичного твору.
Яка музика звучала — вокальна чи інструментальна?
Розкажіть про засоби музичної виразності романсу.
Охарактеризуйте тембри співацьких голосів, які вам вдалося розпізнати.
Про що розповідав романс?
Чи співзвучні у цьому творі музика та поезія? Обгрунтуйте свою думку.
3. Музичний словничок
Романс (у перекладі з іспанської — «романський») — одноголосний камерний вокальний
твір з інструментальним супроводам.
6. Бесіда про особливості жанру романсу.
Романсами у середньовічній Іспанії називали світські пісні, які, на відміну від релігійних
гімнів, виконували іспанською мовою, а не латинською.
Розквіт романсу як синтетичного музично-поетичного жанру припадає на другу половину
XVIII ст. у Німеччині, Франції та Росії. В українській ліриці романс поширився на межі
ХІХ-ХХ ст.
За формою романс подібний до пісні, але й має певні відмінності. У романсі допускаються
відступи від основної мелодії, а приспів переважно відсутній. Пісня за характером може
бути будь-якою, а романс — тільки ліричний.
Цікаво знати, що за допомогою слова ми пізнаємо зміст пісні, романсу, оди. А в поєднанні
з іншими мистецтвами література та музика утворюють Нові складні жанри, у створенні
яких беруть участь декілька мистецтв: опера, оперета, мюзикл, балет та інші.
7. Виконання творчого завдання.
Демонстрація ілюстрацій, на яких зображено уривки з театральної вистави, опери,
оперети, балету тощо.
Завдання: розгляньте фотоілюстрації, розкажіть про те, що на них зображено.
Поміркуйте, які саме види мистецтва поєднуються в балеті, опері та опереті.
8. Виконання творчого завдання.
Спробуйте свої сили в поетичній творчості. Складіть вірш, використовуючи подані слова:
Весна
Зліта
Квітуча
Дітвора
Прийшла
Радіє
Співа
Душа
До сонечка
А тепер створіть таку мелодію до цього вірша, щоб у вас вийшовроманс. Він має бути
ніжним, ліричним або задумливим. Доберіть потрібний лад, темп, ритм. У кого з вас
вийде найкраще?
9. Поспівка.
Вправи для розвитку музичного слуху та голосу (за вибором вчителя).
10. Виконання пісні. «Школярі-школярики». Сл. О. Вратарьова, муз. О.
Злотника.
4. Розучування другого куплету, відпрацювання засобів виразності твору. Конкурс на
найкраще виконання пісні.
11. Виконання творчого завдання.
Візьміть музичні шумові інструменти (дзвіночки, маракаси, бубон) та створіть супровід до
пісні «Школярі-школярики». Виконання пісні з музичним супроводом — музикування.
Музична імпровізація під фонограму.
12. Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.
Як пов’язані література та музика? Поміркуйте, що між ними спільного, а що
відмінного.
Які жанри музики утворюються за допомогою слова і звуку?
Які музичні жанри пов’язані з літературою? Що їх об’єднало?
Що таке романс? Музику якого композитора ми слухали на уроці?
13. Домашнє завдання.
Послухайте музику довкола себе. Чи є серед цих композицій романси? Пригадайте
улюблений дитячий віршик та придумайте до нього мелодію.
Для допитливих — виконання музичного проекту.
Проект «Ліричний романс»
Мета: навчитися створювати власний ліричний романс.
Очікуваний результат: романс.
План створення:
Пригадайте романс М. Глінки, який звучав на уроці. А чи хочете написати власний
романс?
1-й крок — пригадайте дитячого віршика, якого вам розповідала матуся у дитинстві.
2-й крок — намалюйте до цього вірша ілюстрацію, яка має прикрасити ваше творіння.
3-й крок — спробуйте заспівати обраний віршик так лірично і мелодійно, як звучав
романс композитора. Це буде ваш власний романс, мелодію якого ви самі придумаєте.
4-й крок — запишіть свій романс на диктофон та візьміть участь у конкурсі класу
«Найкращий композитор».