Topik 5 - PEMBINAAN PERADABAN MAJMUK DI MALAYSIA.pdf
PLC BM
1. Toolkit LS 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
Sekolah SJK(C) Lok Yu 2 Tarikh 20 Mei 2015
Tingkatan/Kelas Tahun 5 Waktu 8.30 pagi -9.00 pagi
Saiz kelas 3 orang Tempoh (Minit) 30 minit
Mata Pelajaran Bahasa Malaysia Bidang Pembelajaran Morfologi
Topik Kayuhan Amal
Tema Tema 5- Hormati Komuniti
Konsep Utama/
Tajuk
Kayuhan Amal
Rasional Mengamalkan sikap berkomuniti dalam masyarakat
Objektif
Pembelajaran
5.1.4 Membina ayat menggunakan kata kerja tak transitif dengan betul
Hasil
Pembelajaran
Membina ayat dengan menggunakan kata kerja tak transitif dengan betul
Pengetahuan
Lepas Murid
Murid sudah memahami kata kerja tak transitif semasa Tahun 4
Kemahiran
Saintifik dan
Kemahiran Berfikir
Mengkonsepsikan
Sikap Saintifik/
Nilai Murni/
Nilai Patriotisme
1. Kerajinan
2. Prihatin
Sumber
Pengajaran Dan
Pembelajaran
1. Rujukan - Buku Teks
2. Alat - TMK (slide Power Points)
3. Bahan - Lembaran Kerja dan Peta i-Thinks
Pendekatan
Pengajaran
1. Berpusatkan murid
2. Kerja berkumpulan (koperatif)
2. Toolkit LS 1
Perkembangan
Pengajaran
Kandungan /
Konsep
Proses Pengajaran dan Pembelajaran
(Tindakan Guru dan Aktiviti Murid)
Jangkaan Pemikiran
Murid
Catatan/Nota
Fasa 1
SET INDUKSI/
PENGENALAN
( 2 minit)
Permainan menyusunperkataan
berbasikal/sekolah/ke/Kakak
Kakakberbasikal ke sekolah
Guru memintamuridmenyusun
perkataan
Murid menyusunperkataandengan
betul
Murid mempamerkandi hadapan
kelas
Guru mengaitkanaktivitidengan
tajukpelajaran
Murid dapat
menyusunperkataan
denganbetul
Nilai
berani
Teknik
kemahiranberfikir
Fasa 2
PERKEMBANGAN
(Penerokaan)
(10 minit)
Senarai kata kerjataktransitif
tersenyum
bersalam
berdiri
berbual
berkebun
bersenam
Guru mempamerkanbahangrafik
Murid meneliti bahangrafik
Murid dimintamenyenaraikankata
kerjatak transitif di dalampeta
i-Think
Murid mempamerkanhasil kerjadi
hadapankelas
Murid dapat
menyenaraikan
semuakata kerjatak
transitif
Teknik
koperatif
Kemahiranberfikir
mengkonsepsikan
Nilai
kerjasama
Fasa 3
PERKEMBANGAN
(Penerangan)
(5 minit)
Kata kerjatak transitif ialahkata
kerjayang tidakmemerlukan
pelengkap atauobjek.
Jikaada perkataanlaindi
hadapannya,perkataanataufrasa
itudipanggil penerang.
Guru bersoal jawabdenganmurid
tentangkata kerjatak transitif
Murid memberikan pendapat
Guru menerangkankonsepkata
kerjatak transitif
Murid dimintamemberikancontoh
lainkata kerjatak transitif secara
sumbangsaran
Murid sudah ada
pengetahuansedia
ada tentangkonsep
kata kerjatak
transitif
Teknik
konstruktivis
3. Fasa 4
PERKEMBANGAN
(Aplikasi Penelitian)
(10 minit)
Contohbinaanayat
Ayahberjalandi tepi pantai.
(bolehberhenti selepas
‘berjalan’)
Adikberlari ke hujungjalan.
(bolehberhenti selepas‘berlari’
Guru memintamuridbergerak
membentukkumpulan.
Ketuakumpulanmengagihkan
tugas mengikutarahanguru
Kumpulandikehendaki membina
ayat berdasarkankatakerjatak
transitif
Ketuakumpulanmembentangkan
hasil dapatanperbincangandi
hadapankelas
Guru membuatpenilaianhasil
dapatanperbincangan
Murid boleh
membinaayat
tunggal/ayatmudah
Teknik
koperatif
Nilai
kerjasama
Fasa 5
PENUTUPAN
(Pentaksiran)
(3 minit)
Kata kerjatak transitif ialahkata
kerjayang tidakmemerlukan
pelengkap atauobjek
Murid merumuskanisi pelajaran
Guru merumuskanisi keseluruhan
dapatanmurid
Guru memberikan aktiviti
penggayaan/pemulihanmengikut
aras murid
Murid boleh
merumuskanisi
pelajarandengan
baik
Teknik
BelajarCara Belajar
4. Peta Pemikiran : Peta Bulatan
Kata Kerja Tak Transitif
Kata Kerja
Tak
Transitif