SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 15
Παρουσιάζοντας μια ΕναλλακτικήΠαρουσιάζοντας μια Εναλλακτική
Διατροφική ΠυραμίδαΔιατροφική Πυραμίδα
Ένα Σενάριο Μαθήματος για ΜαθητέςΈνα Σενάριο Μαθήματος για Μαθητές
της Α` Γυμνασίου (Προχωρημένοι) στοτης Α` Γυμνασίου (Προχωρημένοι) στο
Μάθημα της Αγγλικής ΓλώσσαςΜάθημα της Αγγλικής Γλώσσας
, . .Πασαλίδου Όλγα Μ Α, . .Πασαλίδου Όλγα Μ Α
. 06,Καθηγήτρια κλ ΠΕ. 06,Καθηγήτρια κλ ΠΕ
Αγγλικής ΓλώσσαςΑγγλικής Γλώσσας
1ο ΣΥΝΕΔΡΙΟ
  “ΕΠΙΚΑΙΡΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ
ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ” “Αξιολόγηση”
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ: 17 – 18  Ιανουαρίου  2015ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ: 17 – 18  Ιανουαρίου  2015      
ΕισαγωγικάΕισαγωγικά
• Εγχειρίδιο:Εγχειρίδιο: Think Teen, 1Think Teen, 1stst
Grade of Junior HighGrade of Junior High
School (School (Επίπεδο Α2-Βασική ΓνώσηΕπίπεδο Α2-Βασική Γνώση CEFRCEFR
(ΚΕΠΑΓ)(ΚΕΠΑΓ)
• ΕνότηταΕνότητα/(Unit)/(Unit) 3η,3η, Teen MattersTeen Matters/Ζητήματα/Ζητήματα
ΕφήβωνΕφήβων,, ΜάθημαΜάθημα/(Lesson)/(Lesson) 1ο,1ο, Food for Thought-Food for Thought-
Τροφή για ΣκέψηΤροφή για Σκέψη
• Θέμα: Παρουσίαση και Κατανόηση Βασικών ΑρχώνΘέμα: Παρουσίαση και Κατανόηση Βασικών Αρχών
Υγιεινής ΔιατροφήςΥγιεινής Διατροφής
• Διεπιστημονικότητα: Οικιακή Οικονομία,Διεπιστημονικότητα: Οικιακή Οικονομία,
Καλλιτεχνικά (τουλάχιστον)Καλλιτεχνικά (τουλάχιστον)
Εισαγωγικά (2)Εισαγωγικά (2)
Διδασκόμενες Γλωσσικές ΛειτουργίεςΔιδασκόμενες Γλωσσικές Λειτουργίες
• Διατύπωση Γνώμης/Συμβουλής (Διατύπωση Γνώμης/Συμβουλής (GivingGiving
Opinion/Advice),Opinion/Advice), με χρήσημε χρήση modal verbsmodal verbs
• Διατύπωση Ποσότητας:Διατύπωση Ποσότητας: Countable/UncountableCountable/Uncountable
Nouns,Nouns, (Μετρήσιμα/Μη Μετρήσιμα(Μετρήσιμα/Μη Μετρήσιμα
Ουσιαστικά),Ουσιαστικά), QuantifiersQuantifiers (Προσδιοριστικά)(Προσδιοριστικά)
• Επαναλαμβάνεται/Εισάγεται Σχετικό ΛεξιλόγιοΕπαναλαμβάνεται/Εισάγεται Σχετικό Λεξιλόγιο
και Γραμματικήκαι Γραμματική
Τάξη ΑναφοράςΤάξη Αναφοράς
• 25 μαθητές, περιλαμβάνονται (5/πέντε) αλλοδαποί25 μαθητές, περιλαμβάνονται (5/πέντε) αλλοδαποί
μαθητέςμαθητές
• 3/τρεις) μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες, 1(ένας) από3/τρεις) μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες, 1(ένας) από
τους οποίους αλλοδαπός, 2 (δυο) μαθητές πιοτους οποίους αλλοδαπός, 2 (δυο) μαθητές πιο
προχωρημένου επιπέδουπροχωρημένου επιπέδου
• Οι μαθητές είναι γνώστες του εγχειριδίου (περιεχόμενα,Οι μαθητές είναι γνώστες του εγχειριδίου (περιεχόμενα,
οργάνωση)οργάνωση)
• Η σχετική γραμματική και λεξιλόγιο έχει εισαχθεί στοΗ σχετική γραμματική και λεξιλόγιο έχει εισαχθεί στο
ΔημοτικόΔημοτικό
• Έχουν διαπραγματευθεί στο συγκεκριμένο σχολικόΈχουν διαπραγματευθεί στο συγκεκριμένο σχολικό
έτος το αντικείμενο στο μάθημα της Οικιακήςέτος το αντικείμενο στο μάθημα της Οικιακής
ΟικονομίαςΟικονομίας
Διδακτικά ΜέσαΔιδακτικά Μέσα
• Διδακτικό Εγχειρίδιο και συνοδευτικό Βιβλίο ΑσκήσεωνΔιδακτικό Εγχειρίδιο και συνοδευτικό Βιβλίο Ασκήσεων
• Πίνακας (με μαρκαδόρους ή κιμωλίες)Πίνακας (με μαρκαδόρους ή κιμωλίες)
• Χαρτί και γραφικά υλικά (στυλοί/μολύβια, διορθωτικάΧαρτί και γραφικά υλικά (στυλοί/μολύβια, διορθωτικά
μέσα)μέσα)
• Υπολογιστής (πρόσβαση στο Διαδίκτυο επιθυμητή αλλάΥπολογιστής (πρόσβαση στο Διαδίκτυο επιθυμητή αλλά
όχι αναγκαία)όχι αναγκαία)
• Βιντεοπροβολέας/Βιντεοπροβολέας/ProjectorProjector
• Φύλλα Εργασίας (διαφοροποιημένα με βάση τιςΦύλλα Εργασίας (διαφοροποιημένα με βάση τις
συγκεκριμένες ανάγκες των μαθητών)συγκεκριμένες ανάγκες των μαθητών)
• Άλλα μέσα (στις συγκεκριμένες δραστηριότητες)Άλλα μέσα (στις συγκεκριμένες δραστηριότητες)
ΣτόχοιΣτόχοι
• Σε επίπεδο γνώσεωνΣε επίπεδο γνώσεων α) να κατηγοριοποιούν τα ουσιαστικάα) να κατηγοριοποιούν τα ουσιαστικά
σε μετρήσιμα/μη μετρήσιμα και να εξηγούν τις διαφορέςσε μετρήσιμα/μη μετρήσιμα και να εξηγούν τις διαφορές
μεταξύ τους β) να προσδιορίζουν τα ουσιαστικά αυτά με τιςμεταξύ τους β) να προσδιορίζουν τα ουσιαστικά αυτά με τις
κατάλληλες προσδιοριστικές λέξεις γ) να διατυπώνουνκατάλληλες προσδιοριστικές λέξεις γ) να διατυπώνουν
συμβουλές με την χρήσησυμβουλές με την χρήση modal verbsmodal verbs
• Σε επίπεδο ικανοτήτων (δεξιοτήτων)Σε επίπεδο ικανοτήτων (δεξιοτήτων) α) να επιλύουνα) να επιλύουν
ασκήσεις με βάση τις γλωσσικές λειτουργίες της ενότητας β)ασκήσεις με βάση τις γλωσσικές λειτουργίες της ενότητας β)
να συνθέτουν διαδικτυακή ανάρτηση γ) να σχεδιάζουννα συνθέτουν διαδικτυακή ανάρτηση γ) να σχεδιάζουν
ημερήσιο πρόγραμμα διατροφήςημερήσιο πρόγραμμα διατροφής
• Σε επίπεδο στάσεωνΣε επίπεδο στάσεων α) να διερωτηθούν σχετικά με τηνα) να διερωτηθούν σχετικά με την
διατροφή τους β) να υιοθετήσουν υγιεινότερες συνήθειεςδιατροφή τους β) να υιοθετήσουν υγιεινότερες συνήθειες
διατροφής και άσκησης γ) να ενθαρρύνουν υγιεινότερεςδιατροφής και άσκησης γ) να ενθαρρύνουν υγιεινότερες
διατροφικές συνήθειες στο ευρύτερο κοινωνικό τουςδιατροφικές συνήθειες στο ευρύτερο κοινωνικό τους
περιβάλλονπεριβάλλον
ΕισαγωγήΕισαγωγή
• Προοργανωτής/αφόρμιση: τραγούδια σταΠροοργανωτής/αφόρμιση: τραγούδια στα
Αγγλικά με προτροπές σε υγιεινές διατροφικέςΑγγλικά με προτροπές σε υγιεινές διατροφικές
συνήθειες (παραμένουν με κάποια μορφή μέχρι νασυνήθειες (παραμένουν με κάποια μορφή μέχρι να
μην είναι χρήσιμα)μην είναι χρήσιμα)
• Συγκέντρωση και Επικέντρωση Προσοχής τάξηςΣυγκέντρωση και Επικέντρωση Προσοχής τάξης
• Ανακοίνωση θέματος, στόχων, σχεδιασμόςΑνακοίνωση θέματος, στόχων, σχεδιασμός
(προφορικά και γραπτά)(προφορικά και γραπτά)
• Οι μαθητές κρατούν σημειώσειςΟι μαθητές κρατούν σημειώσεις
• Διάρκεια 5’Διάρκεια 5’
Διδακτικές Ενέργειες (1)Διδακτικές Ενέργειες (1)
1η Διδακτική ώρα1η Διδακτική ώρα
• Καταιγισμός Ιδεών (Καταιγισμός Ιδεών (Brainstorming)Brainstorming): κεντρική λέξη: κεντρική λέξη
διατροφήδιατροφή
• 5 (πέντε) ομάδες Μεικτών Δυνατοτήτων των 5 (πέντε)5 (πέντε) ομάδες Μεικτών Δυνατοτήτων των 5 (πέντε)
ατόμωνατόμων
• Τυχαίος χωρισμός (με κάρτες με σχετικές εικόνες), σχετικόΤυχαίος χωρισμός (με κάρτες με σχετικές εικόνες), σχετικό
όνομαόνομα
• 5’ για οργάνωση5’ για οργάνωση
• 3’ για την ολοκλήρωση (χρόνος από εκπαιδευτικό)3’ για την ολοκλήρωση (χρόνος από εκπαιδευτικό)
• Με το τέλος αναγράφονται στον πίνακα οι ιδέεςΜε το τέλος αναγράφονται στον πίνακα οι ιδέες
(επεξεργασία, ομαδοποίηση, καταγραφή)(επεξεργασία, ομαδοποίηση, καταγραφή)
• Σύνοψη/ΑξιολόγησηΣύνοψη/Αξιολόγηση
• 15’15’
Διδακτικές Ενέργειες (2)Διδακτικές Ενέργειες (2)
• Οργάνωση Υλικού με βάση Νοητικό ΧάρτηΟργάνωση Υλικού με βάση Νοητικό Χάρτη
((Mind Map)Mind Map) από τις υπάρχουσες ομάδεςαπό τις υπάρχουσες ομάδες
• Σύντομη εξήγηση τεχνικήςΣύντομη εξήγηση τεχνικής
• Επισημαίνονται οι κομβικές έννοιες καιΕπισημαίνονται οι κομβικές έννοιες και
σχεδιάζεται ο χάρτης σε Α3 μεσχεδιάζεται ο χάρτης σε Α3 με χχρρώώμμαατταα
• 5’-10’ (προοπτική ολοκλήρωσης σε συνεργασία με5’-10’ (προοπτική ολοκλήρωσης σε συνεργασία με
συνάδελφο Καλλιτεχνικών)συνάδελφο Καλλιτεχνικών)
• 2’ τέλους: Σύνοψη πεπραγμένων, αδρό σχέδιο2’ τέλους: Σύνοψη πεπραγμένων, αδρό σχέδιο
επόμενης ώρας, επανάληψη στην γραμματικήεπόμενης ώρας, επανάληψη στην γραμματική
θεωρία στο σπίτι (παράθεμα εγχειριδίου)θεωρία στο σπίτι (παράθεμα εγχειριδίου)
Διδακτικές Ενέργειες 3Διδακτικές Ενέργειες 3
2η Διδακτική ώρα2η Διδακτική ώρα
• 5’ Επικέντρωση προσοχής, σύντομη ανασκόπηση5’ Επικέντρωση προσοχής, σύντομη ανασκόπηση
και σχεδιασμός/στόχοι ενότηταςκαι σχεδιασμός/στόχοι ενότητας
• Εμπλουτισμένη εισήγηση 25’Εμπλουτισμένη εισήγηση 25’
• 5’ Πρόλογος: εξήγηση και καταγραφή στόχων5’ Πρόλογος: εξήγηση και καταγραφή στόχων
(παρουσίαση συμβουλών, πρακτικές εφαρμογές),(παρουσίαση συμβουλών, πρακτικές εφαρμογές),
κύρια σημεία, εισαγωγικές παρατηρήσειςκύρια σημεία, εισαγωγικές παρατηρήσεις
(προφορικές ερωτήσεις σύντομης απάντησης,(προφορικές ερωτήσεις σύντομης απάντησης,
γνωστικού τομέα, κατηγορίας γνώσεων)γνωστικού τομέα, κατηγορίας γνώσεων)
Διδακτικές Ενέργειες 4Διδακτικές Ενέργειες 4
• Κύριο Μέρος: Πολυμεσική παρουσίαση στα Αγγλικά-10’Κύριο Μέρος: Πολυμεσική παρουσίαση στα Αγγλικά-10’
• Α) Οδηγίες υγιεινής ζωής με βάση τον ‘Εθνικό Διατροφικό ΟδηγόΑ) Οδηγίες υγιεινής ζωής με βάση τον ‘Εθνικό Διατροφικό Οδηγό
για Βρέφη, Παιδιά, Εφήβους’ β) προτεινόμενες μερίδες γ)για Βρέφη, Παιδιά, Εφήβους’ β) προτεινόμενες μερίδες γ)
Διατροφικές Πυραμίδες εκτός ΜεσογειακήςΔιατροφικές Πυραμίδες εκτός Μεσογειακής
• 5’ κλεισίματος: προτάσεις γευμάτων της ηλικιακής ομάδας5’ κλεισίματος: προτάσεις γευμάτων της ηλικιακής ομάδας
• Συμμετοχή των μαθητών με απαντήσεις (Αγγλικά) (προφορικές,Συμμετοχή των μαθητών με απαντήσεις (Αγγλικά) (προφορικές,
σύντομης απάντησης, γνωστικού τομέα, γνώσεων, κατανόησης,σύντομης απάντησης, γνωστικού τομέα, γνώσεων, κατανόησης,
εφαρμογής)εφαρμογής)
• 5’ επίλογος (Ελληνικά): ανακεφαλαίωση/αξιολόγηση, υλικό,5’ επίλογος (Ελληνικά): ανακεφαλαίωση/αξιολόγηση, υλικό,
συμπεράσματα, πρακτικές χρησιμότητες, αναφορά σε επόμενεςσυμπεράσματα, πρακτικές χρησιμότητες, αναφορά σε επόμενες
δραστηριότητεςδραστηριότητες
Διδακτικές Ενέργειες 5Διδακτικές Ενέργειες 5
• 5’ επανάληψη στην γραμματική θεωρία και το λεξιλόγιο5’ επανάληψη στην γραμματική θεωρία και το λεξιλόγιο
(προφορικές ερωτήσεις, σύντομης απάντησης, γνωστικού(προφορικές ερωτήσεις, σύντομης απάντησης, γνωστικού
τομέα, γνώσεων)τομέα, γνώσεων)
• 5’-10’ συμπλήρωση φύλλων εργασίας (ατομικά,5’-10’ συμπλήρωση φύλλων εργασίας (ατομικά,
διαφοροποιημένα ανάλογα με τις ανάγκες)διαφοροποιημένα ανάλογα με τις ανάγκες)
• Βιβλίο Ασκήσεων αλλά και διδάσκουσαΒιβλίο Ασκήσεων αλλά και διδάσκουσα
• Ολοκλήρωση ως εργασία για το σπίτι για μηΟλοκλήρωση ως εργασία για το σπίτι για μη
ολοκληρωμένα (έλεγχος από διδάσκουσα)ολοκληρωμένα (έλεγχος από διδάσκουσα)
• Όσοι τελειώνουν νωρίς: βοήθεια συμμαθητών ή φύλλαΌσοι τελειώνουν νωρίς: βοήθεια συμμαθητών ή φύλλα
ανώτερου επιπέδουανώτερου επιπέδου
Διδακτικές Ενέργειες 6Διδακτικές Ενέργειες 6
3η Διδακτική Ώρα3η Διδακτική Ώρα
• 5’ Εισαγωγή (συγκέντρωση τάξης, στόχοι, πορεία διδασκαλίας)5’ Εισαγωγή (συγκέντρωση τάξης, στόχοι, πορεία διδασκαλίας)
• Μελέτη ανεπιθύμητης περίπτωσης: ατομικές σημειώσεις μαθητώνΜελέτη ανεπιθύμητης περίπτωσης: ατομικές σημειώσεις μαθητών
από παρεχόμενο ατομικά υλικό (διαφοροποιημένο) με περιγραφήαπό παρεχόμενο ατομικά υλικό (διαφοροποιημένο) με περιγραφή
κακών συνηθειών διατροφήςκακών συνηθειών διατροφής  πρακτικά οι επιπτώσειςπρακτικά οι επιπτώσεις
• 5’ εξηγήσεις5’ εξηγήσεις
• Παρακολούθηση εκτός σχολείουΠαρακολούθηση εκτός σχολείου
• Σε άλλο χρόνο σε συνεργασία με Οικιακή Οικονομία καιΣε άλλο χρόνο σε συνεργασία με Οικιακή Οικονομία και
Καλλιτεχνικά στις αρχικές ομάδες σύνταξη ημερησίουΚαλλιτεχνικά στις αρχικές ομάδες σύνταξη ημερησίου
προγράμματος διατροφής για παιδί της ηλικιακής ομάδαςπρογράμματος διατροφής για παιδί της ηλικιακής ομάδας
• 5’ διευκρινήσεις5’ διευκρινήσεις
• Δραστηριότητα προτεινόμενη για Φάκελο Εργασιών (Δραστηριότητα προτεινόμενη για Φάκελο Εργασιών (Portfolio)Portfolio)
Διδακτικές Ενέργεις 7Διδακτικές Ενέργεις 7
• 10’ προεργασία10’ προεργασία → διαδικτυακή ανάρτηση με περιγραφή→ διαδικτυακή ανάρτηση με περιγραφή
διατροφικών και αθλητικών τους συνηθειών (διαφοροποίηση:διατροφικών και αθλητικών τους συνηθειών (διαφοροποίηση:
φύλλο εργασίας-υπόδειγμα, συμπλήρωση κενών)φύλλο εργασίας-υπόδειγμα, συμπλήρωση κενών)
• Αξιολόγηση από διδάσκουσα με ολοκλήρωσηΑξιολόγηση από διδάσκουσα με ολοκλήρωση
• Ποσοτική επισκόπηση: ερωτηματολόγιο (ερωτήσεις κλειστούΠοσοτική επισκόπηση: ερωτηματολόγιο (ερωτήσεις κλειστού
και ανοικτού τύπου)και ανοικτού τύπου)
• Αγγλικά, αλλά βοήθεια και ενίσχυση και στα Ελληνικά ανΑγγλικά, αλλά βοήθεια και ενίσχυση και στα Ελληνικά αν
χρειαστείχρειαστεί
• Τι απεκόμισαν (γνώσεις, στάσεις/συμπεριφορές, σχεδιασμόςΤι απεκόμισαν (γνώσεις, στάσεις/συμπεριφορές, σχεδιασμός
ενότητας, προτάσεις τροποποίησης)ενότητας, προτάσεις τροποποίησης)
• Κύριο μέσο αξιολόγησης/αυτοαξιολόγησης μαθητών (δυνητικάΚύριο μέσο αξιολόγησης/αυτοαξιολόγησης μαθητών (δυνητικά
σε Φάκελο Εργασιών (σε Φάκελο Εργασιών (Portfolio)Portfolio) μαθητών και διδάσκουσας)μαθητών και διδάσκουσας)
• 5’ εξήγηση, 10’ συμπλήρωση5’ εξήγηση, 10’ συμπλήρωση
• 5’απολογισμός ενότητας (γραπτή και προφορική ανασκόπηση),5’απολογισμός ενότητας (γραπτή και προφορική ανασκόπηση),
ενημέρωση μαθητών για συνέχεια (πιθανή σύντομη εισαγωγή)ενημέρωση μαθητών για συνέχεια (πιθανή σύντομη εισαγωγή)
• Τροποποιήσεις-ΔιαφοροποιήσειςΤροποποιήσεις-Διαφοροποιήσεις
Ευχαριστώ Πολύ για τηνΕυχαριστώ Πολύ για την
Υπομονή και την ΠροσοχήΥπομονή και την Προσοχή
Σας!Σας!
ΕΡΩΤΉΣΕΙΣ;;;ΕΡΩΤΉΣΕΙΣ;;;

Weitere ähnliche Inhalte

Was ist angesagt?

μελέτη περίπτωσης
μελέτη περίπτωσηςμελέτη περίπτωσης
μελέτη περίπτωσης
Eleni Kazara
 
σχεδιο μαθηματος αθροισμα γωνιων τριγωνου
σχεδιο μαθηματος αθροισμα γωνιων τριγωνουσχεδιο μαθηματος αθροισμα γωνιων τριγωνου
σχεδιο μαθηματος αθροισμα γωνιων τριγωνου
stnakri1
 
Engage Me or Enrage Me Article Summary
Engage Me or Enrage Me Article SummaryEngage Me or Enrage Me Article Summary
Engage Me or Enrage Me Article Summary
angelndskizek20
 
PREATY Assesment
PREATY AssesmentPREATY Assesment
PREATY Assesment
Rania Petro
 

Was ist angesagt? (20)

Γνωριμία με την εφαρμογή Learning apps
Γνωριμία με την εφαρμογή Learning appsΓνωριμία με την εφαρμογή Learning apps
Γνωριμία με την εφαρμογή Learning apps
 
Οδηγίες για το Scratch 3 και δημιουργία παιχνιδιού
Οδηγίες για το Scratch 3 και δημιουργία παιχνιδιούΟδηγίες για το Scratch 3 και δημιουργία παιχνιδιού
Οδηγίες για το Scratch 3 και δημιουργία παιχνιδιού
 
Εγχειρίδιο χρήσης των Google docs
Εγχειρίδιο χρήσης των Google docsΕγχειρίδιο χρήσης των Google docs
Εγχειρίδιο χρήσης των Google docs
 
σχεδιασμός μαθήματος μικτής μάθησης Ppt ομαδική εργασία
σχεδιασμός μαθήματος μικτής    μάθησης Ppt ομαδική εργασίασχεδιασμός μαθήματος μικτής    μάθησης Ppt ομαδική εργασία
σχεδιασμός μαθήματος μικτής μάθησης Ppt ομαδική εργασία
 
ΠΑΔ 2
ΠΑΔ 2ΠΑΔ 2
ΠΑΔ 2
 
Ερ. Εργασία στην Τεχνολογία Α ΕΠΑΛ
Ερ. Εργασία στην Τεχνολογία Α ΕΠΑΛΕρ. Εργασία στην Τεχνολογία Α ΕΠΑΛ
Ερ. Εργασία στην Τεχνολογία Α ΕΠΑΛ
 
διαφοροποιημένη διδασκαλία
διαφοροποιημένη διδασκαλίαδιαφοροποιημένη διδασκαλία
διαφοροποιημένη διδασκαλία
 
μελέτη περίπτωσης
μελέτη περίπτωσηςμελέτη περίπτωσης
μελέτη περίπτωσης
 
Θεωρίες Μάθησης
Θεωρίες ΜάθησηςΘεωρίες Μάθησης
Θεωρίες Μάθησης
 
διαφοροποιημένη διδασκαλία
διαφοροποιημένη διδασκαλίαδιαφοροποιημένη διδασκαλία
διαφοροποιημένη διδασκαλία
 
Απόλυτη τιμή (Εκπαιδευτικό σενάριο)
Απόλυτη τιμή (Εκπαιδευτικό σενάριο)Απόλυτη τιμή (Εκπαιδευτικό σενάριο)
Απόλυτη τιμή (Εκπαιδευτικό σενάριο)
 
Pieni lapsi matkailijana
Pieni lapsi matkailijanaPieni lapsi matkailijana
Pieni lapsi matkailijana
 
Erasmus+ κα1
Erasmus+ κα1Erasmus+ κα1
Erasmus+ κα1
 
Erasmus+ΚΑ1 στο 7ο Δ.Σ. Ασπροπύργου
Erasmus+ΚΑ1 στο 7ο Δ.Σ. ΑσπροπύργουErasmus+ΚΑ1 στο 7ο Δ.Σ. Ασπροπύργου
Erasmus+ΚΑ1 στο 7ο Δ.Σ. Ασπροπύργου
 
σχεδιο μαθηματος αθροισμα γωνιων τριγωνου
σχεδιο μαθηματος αθροισμα γωνιων τριγωνουσχεδιο μαθηματος αθροισμα γωνιων τριγωνου
σχεδιο μαθηματος αθροισμα γωνιων τριγωνου
 
Engage Me or Enrage Me Article Summary
Engage Me or Enrage Me Article SummaryEngage Me or Enrage Me Article Summary
Engage Me or Enrage Me Article Summary
 
Η Παραβατικότητα σε Παιδιά και Εφήβους
Η Παραβατικότητα σε Παιδιά και Εφήβους Η Παραβατικότητα σε Παιδιά και Εφήβους
Η Παραβατικότητα σε Παιδιά και Εφήβους
 
από την τάξη στην ομάδα
από την τάξη στην ομάδααπό την τάξη στην ομάδα
από την τάξη στην ομάδα
 
PREATY Assesment
PREATY AssesmentPREATY Assesment
PREATY Assesment
 
Τα είδη των συναισθημάτων - Χατζή Κυριακή.pptx
Τα είδη των συναισθημάτων - Χατζή Κυριακή.pptxΤα είδη των συναισθημάτων - Χατζή Κυριακή.pptx
Τα είδη των συναισθημάτων - Χατζή Κυριακή.pptx
 

Andere mochten auch

Orginal gotlands handlingsplan 2015 2018
Orginal gotlands handlingsplan  2015 2018Orginal gotlands handlingsplan  2015 2018
Orginal gotlands handlingsplan 2015 2018
Jan Wallner
 
μαρίνα γκέλλη 1019194 μαρία μανδάλα 1029275
μαρίνα γκέλλη 1019194 μαρία μανδάλα 1029275μαρίνα γκέλλη 1019194 μαρία μανδάλα 1029275
μαρίνα γκέλλη 1019194 μαρία μανδάλα 1029275
Maria Mandala
 
Μέθοδος ζωής.Τρόπος διατροφής.[ Method life. Way of eating.]
Μέθοδος ζωής.Τρόπος διατροφής.[ Method life. Way of eating.]Μέθοδος ζωής.Τρόπος διατροφής.[ Method life. Way of eating.]
Μέθοδος ζωής.Τρόπος διατροφής.[ Method life. Way of eating.]
The Finest Form
 
Μεσογειακή διατροφή, βουλιμία, νευρική ανορεξία
Μεσογειακή διατροφή, βουλιμία, νευρική ανορεξίαΜεσογειακή διατροφή, βουλιμία, νευρική ανορεξία
Μεσογειακή διατροφή, βουλιμία, νευρική ανορεξία
sgroudos
 
νευρική ανορεξία
νευρική ανορεξίανευρική ανορεξία
νευρική ανορεξία
4Gym Glyfadas
 
ρατσισμοσ ωσ προσ το φυλο
ρατσισμοσ ωσ προσ το φυλορατσισμοσ ωσ προσ το φυλο
ρατσισμοσ ωσ προσ το φυλο
melmaninthezoo
 
ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ - ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ - ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ - ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ - ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
Εύα Ζαρκογιάννη
 

Andere mochten auch (20)

Orginal gotlands handlingsplan 2015 2018
Orginal gotlands handlingsplan  2015 2018Orginal gotlands handlingsplan  2015 2018
Orginal gotlands handlingsplan 2015 2018
 
Mind mapping of ancient greece
Mind mapping of ancient greeceMind mapping of ancient greece
Mind mapping of ancient greece
 
Mind Map Of Ancient Greece
Mind Map Of Ancient GreeceMind Map Of Ancient Greece
Mind Map Of Ancient Greece
 
Hedgehogs 101
Hedgehogs 101Hedgehogs 101
Hedgehogs 101
 
KOINΩΝΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ
KOINΩΝΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣKOINΩΝΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ
KOINΩΝΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ
 
Warner ppt
Warner pptWarner ppt
Warner ppt
 
μαρίνα γκέλλη 1019194 μαρία μανδάλα 1029275
μαρίνα γκέλλη 1019194 μαρία μανδάλα 1029275μαρίνα γκέλλη 1019194 μαρία μανδάλα 1029275
μαρίνα γκέλλη 1019194 μαρία μανδάλα 1029275
 
Knowing my little body
Knowing my little bodyKnowing my little body
Knowing my little body
 
Μέθοδος ζωής.Τρόπος διατροφής.[ Method life. Way of eating.]
Μέθοδος ζωής.Τρόπος διατροφής.[ Method life. Way of eating.]Μέθοδος ζωής.Τρόπος διατροφής.[ Method life. Way of eating.]
Μέθοδος ζωής.Τρόπος διατροφής.[ Method life. Way of eating.]
 
A mediterranean full of greek history-Mια μεσόγειος γεμάτη ελληνική ιστορία
A mediterranean full of greek history-Mια μεσόγειος γεμάτη ελληνική ιστορία A mediterranean full of greek history-Mια μεσόγειος γεμάτη ελληνική ιστορία
A mediterranean full of greek history-Mια μεσόγειος γεμάτη ελληνική ιστορία
 
Gender equality in Europe (EIGE index - Greek)
Gender equality in Europe (EIGE index - Greek)Gender equality in Europe (EIGE index - Greek)
Gender equality in Europe (EIGE index - Greek)
 
Nευρική ανορεξία και βουλιμία
Nευρική ανορεξία και βουλιμίαNευρική ανορεξία και βουλιμία
Nευρική ανορεξία και βουλιμία
 
Μεσογειακή διατροφή, βουλιμία, νευρική ανορεξία
Μεσογειακή διατροφή, βουλιμία, νευρική ανορεξίαΜεσογειακή διατροφή, βουλιμία, νευρική ανορεξία
Μεσογειακή διατροφή, βουλιμία, νευρική ανορεξία
 
νευρική ανορεξία
νευρική ανορεξίανευρική ανορεξία
νευρική ανορεξία
 
Η διασταση του φυλου στην επιλογη επαγγελματος
Η διασταση του φυλου στην επιλογη επαγγελματοςΗ διασταση του φυλου στην επιλογη επαγγελματος
Η διασταση του φυλου στην επιλογη επαγγελματος
 
διατροφικεσ διαταραχεσ στα παιδια και τουσ εφηβουσ
διατροφικεσ διαταραχεσ στα παιδια και τουσ εφηβουσδιατροφικεσ διαταραχεσ στα παιδια και τουσ εφηβουσ
διατροφικεσ διαταραχεσ στα παιδια και τουσ εφηβουσ
 
Oι Διαφορές των Φύλων
Oι Διαφορές των ΦύλωνOι Διαφορές των Φύλων
Oι Διαφορές των Φύλων
 
ρατσισμοσ ωσ προσ το φυλο
ρατσισμοσ ωσ προσ το φυλορατσισμοσ ωσ προσ το φυλο
ρατσισμοσ ωσ προσ το φυλο
 
ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ - ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ - ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ - ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ - ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
 
φύλο πρωτοβάθμια
φύλο πρωτοβάθμιαφύλο πρωτοβάθμια
φύλο πρωτοβάθμια
 

Ähnlich wie Παρουσίαση Συνεδρίου ΕΕΦ Θεσσαλονίκη (Αξιολόγηση)

Πώς θα υλοποιήσω ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τη διατροφή
Πώς θα υλοποιήσω ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τη διατροφήΠώς θα υλοποιήσω ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τη διατροφή
Πώς θα υλοποιήσω ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τη διατροφή
diatrofi
 
σχεδιο υποβολησ Co2
σχεδιο υποβολησ Co2σχεδιο υποβολησ Co2
σχεδιο υποβολησ Co2
tryfonid
 
πες μου τι τρως να σου πω ποιος
πες μου τι τρως να σου πω ποιοςπες μου τι τρως να σου πω ποιος
πες μου τι τρως να σου πω ποιος
Kostas Tomaras
 
συμμετοχικές διδακτικές τεχνικές διατροφικές συνήθειες
συμμετοχικές διδακτικές τεχνικές διατροφικές συνήθειεςσυμμετοχικές διδακτικές τεχνικές διατροφικές συνήθειες
συμμετοχικές διδακτικές τεχνικές διατροφικές συνήθειες
mxgiosi
 
ερωτηματολόγιο έκθεσης
ερωτηματολόγιο έκθεσηςερωτηματολόγιο έκθεσης
ερωτηματολόγιο έκθεσης
mariapeukou
 
ερωτηματολόγιο έκθεσης
ερωτηματολόγιο έκθεσηςερωτηματολόγιο έκθεσης
ερωτηματολόγιο έκθεσης
mariapeukou
 
Sxedio mathimatos_Diadromes
Sxedio mathimatos_DiadromesSxedio mathimatos_Diadromes
Sxedio mathimatos_Diadromes
Joce Lyn
 

Ähnlich wie Παρουσίαση Συνεδρίου ΕΕΦ Θεσσαλονίκη (Αξιολόγηση) (20)

Πώς θα υλοποιήσω ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τη διατροφή
Πώς θα υλοποιήσω ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τη διατροφήΠώς θα υλοποιήσω ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τη διατροφή
Πώς θα υλοποιήσω ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τη διατροφή
 
Το ΝΕΟ Λύκειο, ενημέρωση Α' Λυκείου 2013-14
Το ΝΕΟ Λύκειο, ενημέρωση Α' Λυκείου 2013-14Το ΝΕΟ Λύκειο, ενημέρωση Α' Λυκείου 2013-14
Το ΝΕΟ Λύκειο, ενημέρωση Α' Λυκείου 2013-14
 
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ 2015 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ 2015 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ 2015 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ 2015 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ
 
1η Ενημερωτική συνάντηση γονέων
1η Ενημερωτική συνάντηση γονέων1η Ενημερωτική συνάντηση γονέων
1η Ενημερωτική συνάντηση γονέων
 
σχεδιο υποβολησ Co2
σχεδιο υποβολησ Co2σχεδιο υποβολησ Co2
σχεδιο υποβολησ Co2
 
πες μου τι τρως να σου πω ποιος
πες μου τι τρως να σου πω ποιοςπες μου τι τρως να σου πω ποιος
πες μου τι τρως να σου πω ποιος
 
The oer-game gr-ellaak-071215
The oer-game gr-ellaak-071215The oer-game gr-ellaak-071215
The oer-game gr-ellaak-071215
 
Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης
Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής ΜάθησηςΣχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης
Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης
 
συμμετοχικές διδακτικές τεχνικές διατροφικές συνήθειες
συμμετοχικές διδακτικές τεχνικές διατροφικές συνήθειεςσυμμετοχικές διδακτικές τεχνικές διατροφικές συνήθειες
συμμετοχικές διδακτικές τεχνικές διατροφικές συνήθειες
 
ερωτηματολόγιο έκθεσης
ερωτηματολόγιο έκθεσηςερωτηματολόγιο έκθεσης
ερωτηματολόγιο έκθεσης
 
Επιλογές σπουδών μετά το γυμνάσιο
Επιλογές σπουδών μετά το γυμνάσιοΕπιλογές σπουδών μετά το γυμνάσιο
Επιλογές σπουδών μετά το γυμνάσιο
 
ενημέρωση γονέων
ενημέρωση γονέωνενημέρωση γονέων
ενημέρωση γονέων
 
ερωτηματολόγιο έκθεσης
ερωτηματολόγιο έκθεσηςερωτηματολόγιο έκθεσης
ερωτηματολόγιο έκθεσης
 
τεχνικες διαφοροποιημενης διδασκαλιας στο μαθημα της φυσικης
τεχνικες διαφοροποιημενης διδασκαλιας  στο μαθημα της φυσικηςτεχνικες διαφοροποιημενης διδασκαλιας  στο μαθημα της φυσικης
τεχνικες διαφοροποιημενης διδασκαλιας στο μαθημα της φυσικης
 
ΔΟΜΗΝΙΚΟΣ ΘΕΟΤΟΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΟΥΤΧΙΑ ΝΕΚΤΑΡΙΑ
ΔΟΜΗΝΙΚΟΣ ΘΕΟΤΟΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΟΥΤΧΙΑ ΝΕΚΤΑΡΙΑΔΟΜΗΝΙΚΟΣ ΘΕΟΤΟΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΟΥΤΧΙΑ ΝΕΚΤΑΡΙΑ
ΔΟΜΗΝΙΚΟΣ ΘΕΟΤΟΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΟΥΤΧΙΑ ΝΕΚΤΑΡΙΑ
 
προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14
προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14
προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14
 
Sxedio mathimatos_Diadromes
Sxedio mathimatos_DiadromesSxedio mathimatos_Diadromes
Sxedio mathimatos_Diadromes
 
Είμαστε ό,τι τρώμε;
Είμαστε ό,τι τρώμε;Είμαστε ό,τι τρώμε;
Είμαστε ό,τι τρώμε;
 
Παιχνίδι Ανοικτών Εκπαιδευτικών Πόρων (25/11/2015)
Παιχνίδι Ανοικτών Εκπαιδευτικών Πόρων (25/11/2015)Παιχνίδι Ανοικτών Εκπαιδευτικών Πόρων (25/11/2015)
Παιχνίδι Ανοικτών Εκπαιδευτικών Πόρων (25/11/2015)
 
The Magic Book Series
The Magic Book SeriesThe Magic Book Series
The Magic Book Series
 

Kürzlich hochgeladen

εργασία εφημερίδας για την διατροφή.pptx
εργασία εφημερίδας για την διατροφή.pptxεργασία εφημερίδας για την διατροφή.pptx
εργασία εφημερίδας για την διατροφή.pptx
Effie Lampropoulou
 

Kürzlich hochgeladen (20)

Ρατσισμός, ορισμός, είδη, αίτια , συνέπειες
Ρατσισμός, ορισμός, είδη, αίτια , συνέπειεςΡατσισμός, ορισμός, είδη, αίτια , συνέπειες
Ρατσισμός, ορισμός, είδη, αίτια , συνέπειες
 
Σχέσεις στην εφηβεία_έρωτας
Σχέσεις                     στην εφηβεία_έρωταςΣχέσεις                     στην εφηβεία_έρωτας
Σχέσεις στην εφηβεία_έρωτας
 
Ναυμαχία της Ναυαρίνου 20 Οκτωβρίου 1827
Ναυμαχία της Ναυαρίνου 20 Οκτωβρίου 1827Ναυμαχία της Ναυαρίνου 20 Οκτωβρίου 1827
Ναυμαχία της Ναυαρίνου 20 Οκτωβρίου 1827
 
ΔΙΑΣΗΜΕΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΕΣ ΠΡΙΓΚΙΠΙΣΣΕΣ,ΕΦΗ ΨΑΛΛΙΔΑ
ΔΙΑΣΗΜΕΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΕΣ ΠΡΙΓΚΙΠΙΣΣΕΣ,ΕΦΗ ΨΑΛΛΙΔΑΔΙΑΣΗΜΕΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΕΣ ΠΡΙΓΚΙΠΙΣΣΕΣ,ΕΦΗ ΨΑΛΛΙΔΑ
ΔΙΑΣΗΜΕΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΕΣ ΠΡΙΓΚΙΠΙΣΣΕΣ,ΕΦΗ ΨΑΛΛΙΔΑ
 
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ, ΔΑΝΑΗ ΠΑΝΟΥ
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ, ΔΑΝΑΗ ΠΑΝΟΥΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ, ΔΑΝΑΗ ΠΑΝΟΥ
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ, ΔΑΝΑΗ ΠΑΝΟΥ
 
Η ΑΔΙΚΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΑΣΕΠ 2008 ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ
Η ΑΔΙΚΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΑΣΕΠ 2008 ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣΗ ΑΔΙΚΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΑΣΕΠ 2008 ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ
Η ΑΔΙΚΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΑΣΕΠ 2008 ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ
 
ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΠΑΛΑ, εργασία για την οπαδική βία
ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΠΑΛΑ, εργασία για την οπαδική βίαΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΠΑΛΑ, εργασία για την οπαδική βία
ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΠΑΛΑ, εργασία για την οπαδική βία
 
Ο ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΚΟΛΟΜΒΟΣ ΚΑΙ Η ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ,ΕΙΡΗΝΗ ΝΤΟΥΣΚΑ-ΠΕΝΥ ΖΑΓΓΟ...
Ο ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΚΟΛΟΜΒΟΣ ΚΑΙ Η ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ,ΕΙΡΗΝΗ ΝΤΟΥΣΚΑ-ΠΕΝΥ ΖΑΓΓΟ...Ο ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΚΟΛΟΜΒΟΣ ΚΑΙ Η ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ,ΕΙΡΗΝΗ ΝΤΟΥΣΚΑ-ΠΕΝΥ ΖΑΓΓΟ...
Ο ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΚΟΛΟΜΒΟΣ ΚΑΙ Η ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ,ΕΙΡΗΝΗ ΝΤΟΥΣΚΑ-ΠΕΝΥ ΖΑΓΓΟ...
 
Η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ, ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ ΜΠΕΚΙΑΡΗ
Η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ,  ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ  ΜΠΕΚΙΑΡΗΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ,  ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ  ΜΠΕΚΙΑΡΗ
Η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ, ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ ΜΠΕΚΙΑΡΗ
 
Η ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ,ΜΠΟΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ - ΜΑΓΟΥΛΑΣ ΘΩΜΑΣ
Η ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ,ΜΠΟΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ - ΜΑΓΟΥΛΑΣ ΘΩΜΑΣΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ,ΜΠΟΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ - ΜΑΓΟΥΛΑΣ ΘΩΜΑΣ
Η ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ,ΜΠΟΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ - ΜΑΓΟΥΛΑΣ ΘΩΜΑΣ
 
-Διψήφιοι αριθμοί-δεκαδες μονάδες-θέση ψηφίου Α- Β τάξη
-Διψήφιοι  αριθμοί-δεκαδες μονάδες-θέση ψηφίου Α- Β τάξη-Διψήφιοι  αριθμοί-δεκαδες μονάδες-θέση ψηφίου Α- Β τάξη
-Διψήφιοι αριθμοί-δεκαδες μονάδες-θέση ψηφίου Α- Β τάξη
 
ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΚΟΥΖΙΝΑ ΚΑΙ ΜΟΔΑ, ΕΛΕΑΝΑ ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ.pptx
ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΚΟΥΖΙΝΑ ΚΑΙ ΜΟΔΑ, ΕΛΕΑΝΑ ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ.pptxΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΚΟΥΖΙΝΑ ΚΑΙ ΜΟΔΑ, ΕΛΕΑΝΑ ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ.pptx
ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΚΟΥΖΙΝΑ ΚΑΙ ΜΟΔΑ, ΕΛΕΑΝΑ ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ.pptx
 
Safe Cycling - Εργασία για την ασφαλή ποδηλασία 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης
Safe Cycling - Εργασία για την ασφαλή ποδηλασία 2ο Γυμνάσιο ΑλεξανδρούποληςSafe Cycling - Εργασία για την ασφαλή ποδηλασία 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης
Safe Cycling - Εργασία για την ασφαλή ποδηλασία 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης
 
Ο εκχριστιανισμός των Σλάβων, Άγγελος Δόσης
Ο εκχριστιανισμός των Σλάβων, Άγγελος ΔόσηςΟ εκχριστιανισμός των Σλάβων, Άγγελος Δόσης
Ο εκχριστιανισμός των Σλάβων, Άγγελος Δόσης
 
Βενετία, μια πόλη πάνω στο νερό, Βασιλική Μπράβου - Αποστολία Μπάρδα
Βενετία, μια πόλη πάνω στο νερό, Βασιλική Μπράβου - Αποστολία ΜπάρδαΒενετία, μια πόλη πάνω στο νερό, Βασιλική Μπράβου - Αποστολία Μπάρδα
Βενετία, μια πόλη πάνω στο νερό, Βασιλική Μπράβου - Αποστολία Μπάρδα
 
Παρουσίαση θεατρικού στην Τεχνόπολη. 2023-2024
Παρουσίαση θεατρικού στην Τεχνόπολη. 2023-2024Παρουσίαση θεατρικού στην Τεχνόπολη. 2023-2024
Παρουσίαση θεατρικού στην Τεχνόπολη. 2023-2024
 
εργασία εφημερίδας για την διατροφή.pptx
εργασία εφημερίδας για την διατροφή.pptxεργασία εφημερίδας για την διατροφή.pptx
εργασία εφημερίδας για την διατροφή.pptx
 
Η απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης από την Οθωμανική Αυτοκρατορία
Η απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης από την Οθωμανική ΑυτοκρατορίαΗ απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης από την Οθωμανική Αυτοκρατορία
Η απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης από την Οθωμανική Αυτοκρατορία
 
ΧΑΝΟΣ ΚΡΟΥΜΟΣ-ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ,ΚΡΙΣΤΙΝΑ ΚΡΑΣΤΕΒΑ
ΧΑΝΟΣ ΚΡΟΥΜΟΣ-ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ,ΚΡΙΣΤΙΝΑ ΚΡΑΣΤΕΒΑΧΑΝΟΣ ΚΡΟΥΜΟΣ-ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ,ΚΡΙΣΤΙΝΑ ΚΡΑΣΤΕΒΑ
ΧΑΝΟΣ ΚΡΟΥΜΟΣ-ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ,ΚΡΙΣΤΙΝΑ ΚΡΑΣΤΕΒΑ
 
ΗΡΑΚΛΕΙΟΣ, ΧΑΡΗΣ ΤΑΣΙΟΥΔΗΣ-ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΖΑΝΗΣ
ΗΡΑΚΛΕΙΟΣ, ΧΑΡΗΣ ΤΑΣΙΟΥΔΗΣ-ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΖΑΝΗΣΗΡΑΚΛΕΙΟΣ, ΧΑΡΗΣ ΤΑΣΙΟΥΔΗΣ-ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΖΑΝΗΣ
ΗΡΑΚΛΕΙΟΣ, ΧΑΡΗΣ ΤΑΣΙΟΥΔΗΣ-ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΖΑΝΗΣ
 

Παρουσίαση Συνεδρίου ΕΕΦ Θεσσαλονίκη (Αξιολόγηση)

  • 1. Παρουσιάζοντας μια ΕναλλακτικήΠαρουσιάζοντας μια Εναλλακτική Διατροφική ΠυραμίδαΔιατροφική Πυραμίδα Ένα Σενάριο Μαθήματος για ΜαθητέςΈνα Σενάριο Μαθήματος για Μαθητές της Α` Γυμνασίου (Προχωρημένοι) στοτης Α` Γυμνασίου (Προχωρημένοι) στο Μάθημα της Αγγλικής ΓλώσσαςΜάθημα της Αγγλικής Γλώσσας , . .Πασαλίδου Όλγα Μ Α, . .Πασαλίδου Όλγα Μ Α . 06,Καθηγήτρια κλ ΠΕ. 06,Καθηγήτρια κλ ΠΕ Αγγλικής ΓλώσσαςΑγγλικής Γλώσσας 1ο ΣΥΝΕΔΡΙΟ   “ΕΠΙΚΑΙΡΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ” “Αξιολόγηση” ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ: 17 – 18  Ιανουαρίου  2015ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ: 17 – 18  Ιανουαρίου  2015      
  • 2. ΕισαγωγικάΕισαγωγικά • Εγχειρίδιο:Εγχειρίδιο: Think Teen, 1Think Teen, 1stst Grade of Junior HighGrade of Junior High School (School (Επίπεδο Α2-Βασική ΓνώσηΕπίπεδο Α2-Βασική Γνώση CEFRCEFR (ΚΕΠΑΓ)(ΚΕΠΑΓ) • ΕνότηταΕνότητα/(Unit)/(Unit) 3η,3η, Teen MattersTeen Matters/Ζητήματα/Ζητήματα ΕφήβωνΕφήβων,, ΜάθημαΜάθημα/(Lesson)/(Lesson) 1ο,1ο, Food for Thought-Food for Thought- Τροφή για ΣκέψηΤροφή για Σκέψη • Θέμα: Παρουσίαση και Κατανόηση Βασικών ΑρχώνΘέμα: Παρουσίαση και Κατανόηση Βασικών Αρχών Υγιεινής ΔιατροφήςΥγιεινής Διατροφής • Διεπιστημονικότητα: Οικιακή Οικονομία,Διεπιστημονικότητα: Οικιακή Οικονομία, Καλλιτεχνικά (τουλάχιστον)Καλλιτεχνικά (τουλάχιστον)
  • 3. Εισαγωγικά (2)Εισαγωγικά (2) Διδασκόμενες Γλωσσικές ΛειτουργίεςΔιδασκόμενες Γλωσσικές Λειτουργίες • Διατύπωση Γνώμης/Συμβουλής (Διατύπωση Γνώμης/Συμβουλής (GivingGiving Opinion/Advice),Opinion/Advice), με χρήσημε χρήση modal verbsmodal verbs • Διατύπωση Ποσότητας:Διατύπωση Ποσότητας: Countable/UncountableCountable/Uncountable Nouns,Nouns, (Μετρήσιμα/Μη Μετρήσιμα(Μετρήσιμα/Μη Μετρήσιμα Ουσιαστικά),Ουσιαστικά), QuantifiersQuantifiers (Προσδιοριστικά)(Προσδιοριστικά) • Επαναλαμβάνεται/Εισάγεται Σχετικό ΛεξιλόγιοΕπαναλαμβάνεται/Εισάγεται Σχετικό Λεξιλόγιο και Γραμματικήκαι Γραμματική
  • 4. Τάξη ΑναφοράςΤάξη Αναφοράς • 25 μαθητές, περιλαμβάνονται (5/πέντε) αλλοδαποί25 μαθητές, περιλαμβάνονται (5/πέντε) αλλοδαποί μαθητέςμαθητές • 3/τρεις) μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες, 1(ένας) από3/τρεις) μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες, 1(ένας) από τους οποίους αλλοδαπός, 2 (δυο) μαθητές πιοτους οποίους αλλοδαπός, 2 (δυο) μαθητές πιο προχωρημένου επιπέδουπροχωρημένου επιπέδου • Οι μαθητές είναι γνώστες του εγχειριδίου (περιεχόμενα,Οι μαθητές είναι γνώστες του εγχειριδίου (περιεχόμενα, οργάνωση)οργάνωση) • Η σχετική γραμματική και λεξιλόγιο έχει εισαχθεί στοΗ σχετική γραμματική και λεξιλόγιο έχει εισαχθεί στο ΔημοτικόΔημοτικό • Έχουν διαπραγματευθεί στο συγκεκριμένο σχολικόΈχουν διαπραγματευθεί στο συγκεκριμένο σχολικό έτος το αντικείμενο στο μάθημα της Οικιακήςέτος το αντικείμενο στο μάθημα της Οικιακής ΟικονομίαςΟικονομίας
  • 5. Διδακτικά ΜέσαΔιδακτικά Μέσα • Διδακτικό Εγχειρίδιο και συνοδευτικό Βιβλίο ΑσκήσεωνΔιδακτικό Εγχειρίδιο και συνοδευτικό Βιβλίο Ασκήσεων • Πίνακας (με μαρκαδόρους ή κιμωλίες)Πίνακας (με μαρκαδόρους ή κιμωλίες) • Χαρτί και γραφικά υλικά (στυλοί/μολύβια, διορθωτικάΧαρτί και γραφικά υλικά (στυλοί/μολύβια, διορθωτικά μέσα)μέσα) • Υπολογιστής (πρόσβαση στο Διαδίκτυο επιθυμητή αλλάΥπολογιστής (πρόσβαση στο Διαδίκτυο επιθυμητή αλλά όχι αναγκαία)όχι αναγκαία) • Βιντεοπροβολέας/Βιντεοπροβολέας/ProjectorProjector • Φύλλα Εργασίας (διαφοροποιημένα με βάση τιςΦύλλα Εργασίας (διαφοροποιημένα με βάση τις συγκεκριμένες ανάγκες των μαθητών)συγκεκριμένες ανάγκες των μαθητών) • Άλλα μέσα (στις συγκεκριμένες δραστηριότητες)Άλλα μέσα (στις συγκεκριμένες δραστηριότητες)
  • 6. ΣτόχοιΣτόχοι • Σε επίπεδο γνώσεωνΣε επίπεδο γνώσεων α) να κατηγοριοποιούν τα ουσιαστικάα) να κατηγοριοποιούν τα ουσιαστικά σε μετρήσιμα/μη μετρήσιμα και να εξηγούν τις διαφορέςσε μετρήσιμα/μη μετρήσιμα και να εξηγούν τις διαφορές μεταξύ τους β) να προσδιορίζουν τα ουσιαστικά αυτά με τιςμεταξύ τους β) να προσδιορίζουν τα ουσιαστικά αυτά με τις κατάλληλες προσδιοριστικές λέξεις γ) να διατυπώνουνκατάλληλες προσδιοριστικές λέξεις γ) να διατυπώνουν συμβουλές με την χρήσησυμβουλές με την χρήση modal verbsmodal verbs • Σε επίπεδο ικανοτήτων (δεξιοτήτων)Σε επίπεδο ικανοτήτων (δεξιοτήτων) α) να επιλύουνα) να επιλύουν ασκήσεις με βάση τις γλωσσικές λειτουργίες της ενότητας β)ασκήσεις με βάση τις γλωσσικές λειτουργίες της ενότητας β) να συνθέτουν διαδικτυακή ανάρτηση γ) να σχεδιάζουννα συνθέτουν διαδικτυακή ανάρτηση γ) να σχεδιάζουν ημερήσιο πρόγραμμα διατροφήςημερήσιο πρόγραμμα διατροφής • Σε επίπεδο στάσεωνΣε επίπεδο στάσεων α) να διερωτηθούν σχετικά με τηνα) να διερωτηθούν σχετικά με την διατροφή τους β) να υιοθετήσουν υγιεινότερες συνήθειεςδιατροφή τους β) να υιοθετήσουν υγιεινότερες συνήθειες διατροφής και άσκησης γ) να ενθαρρύνουν υγιεινότερεςδιατροφής και άσκησης γ) να ενθαρρύνουν υγιεινότερες διατροφικές συνήθειες στο ευρύτερο κοινωνικό τουςδιατροφικές συνήθειες στο ευρύτερο κοινωνικό τους περιβάλλονπεριβάλλον
  • 7. ΕισαγωγήΕισαγωγή • Προοργανωτής/αφόρμιση: τραγούδια σταΠροοργανωτής/αφόρμιση: τραγούδια στα Αγγλικά με προτροπές σε υγιεινές διατροφικέςΑγγλικά με προτροπές σε υγιεινές διατροφικές συνήθειες (παραμένουν με κάποια μορφή μέχρι νασυνήθειες (παραμένουν με κάποια μορφή μέχρι να μην είναι χρήσιμα)μην είναι χρήσιμα) • Συγκέντρωση και Επικέντρωση Προσοχής τάξηςΣυγκέντρωση και Επικέντρωση Προσοχής τάξης • Ανακοίνωση θέματος, στόχων, σχεδιασμόςΑνακοίνωση θέματος, στόχων, σχεδιασμός (προφορικά και γραπτά)(προφορικά και γραπτά) • Οι μαθητές κρατούν σημειώσειςΟι μαθητές κρατούν σημειώσεις • Διάρκεια 5’Διάρκεια 5’
  • 8. Διδακτικές Ενέργειες (1)Διδακτικές Ενέργειες (1) 1η Διδακτική ώρα1η Διδακτική ώρα • Καταιγισμός Ιδεών (Καταιγισμός Ιδεών (Brainstorming)Brainstorming): κεντρική λέξη: κεντρική λέξη διατροφήδιατροφή • 5 (πέντε) ομάδες Μεικτών Δυνατοτήτων των 5 (πέντε)5 (πέντε) ομάδες Μεικτών Δυνατοτήτων των 5 (πέντε) ατόμωνατόμων • Τυχαίος χωρισμός (με κάρτες με σχετικές εικόνες), σχετικόΤυχαίος χωρισμός (με κάρτες με σχετικές εικόνες), σχετικό όνομαόνομα • 5’ για οργάνωση5’ για οργάνωση • 3’ για την ολοκλήρωση (χρόνος από εκπαιδευτικό)3’ για την ολοκλήρωση (χρόνος από εκπαιδευτικό) • Με το τέλος αναγράφονται στον πίνακα οι ιδέεςΜε το τέλος αναγράφονται στον πίνακα οι ιδέες (επεξεργασία, ομαδοποίηση, καταγραφή)(επεξεργασία, ομαδοποίηση, καταγραφή) • Σύνοψη/ΑξιολόγησηΣύνοψη/Αξιολόγηση • 15’15’
  • 9. Διδακτικές Ενέργειες (2)Διδακτικές Ενέργειες (2) • Οργάνωση Υλικού με βάση Νοητικό ΧάρτηΟργάνωση Υλικού με βάση Νοητικό Χάρτη ((Mind Map)Mind Map) από τις υπάρχουσες ομάδεςαπό τις υπάρχουσες ομάδες • Σύντομη εξήγηση τεχνικήςΣύντομη εξήγηση τεχνικής • Επισημαίνονται οι κομβικές έννοιες καιΕπισημαίνονται οι κομβικές έννοιες και σχεδιάζεται ο χάρτης σε Α3 μεσχεδιάζεται ο χάρτης σε Α3 με χχρρώώμμαατταα • 5’-10’ (προοπτική ολοκλήρωσης σε συνεργασία με5’-10’ (προοπτική ολοκλήρωσης σε συνεργασία με συνάδελφο Καλλιτεχνικών)συνάδελφο Καλλιτεχνικών) • 2’ τέλους: Σύνοψη πεπραγμένων, αδρό σχέδιο2’ τέλους: Σύνοψη πεπραγμένων, αδρό σχέδιο επόμενης ώρας, επανάληψη στην γραμματικήεπόμενης ώρας, επανάληψη στην γραμματική θεωρία στο σπίτι (παράθεμα εγχειριδίου)θεωρία στο σπίτι (παράθεμα εγχειριδίου)
  • 10. Διδακτικές Ενέργειες 3Διδακτικές Ενέργειες 3 2η Διδακτική ώρα2η Διδακτική ώρα • 5’ Επικέντρωση προσοχής, σύντομη ανασκόπηση5’ Επικέντρωση προσοχής, σύντομη ανασκόπηση και σχεδιασμός/στόχοι ενότηταςκαι σχεδιασμός/στόχοι ενότητας • Εμπλουτισμένη εισήγηση 25’Εμπλουτισμένη εισήγηση 25’ • 5’ Πρόλογος: εξήγηση και καταγραφή στόχων5’ Πρόλογος: εξήγηση και καταγραφή στόχων (παρουσίαση συμβουλών, πρακτικές εφαρμογές),(παρουσίαση συμβουλών, πρακτικές εφαρμογές), κύρια σημεία, εισαγωγικές παρατηρήσειςκύρια σημεία, εισαγωγικές παρατηρήσεις (προφορικές ερωτήσεις σύντομης απάντησης,(προφορικές ερωτήσεις σύντομης απάντησης, γνωστικού τομέα, κατηγορίας γνώσεων)γνωστικού τομέα, κατηγορίας γνώσεων)
  • 11. Διδακτικές Ενέργειες 4Διδακτικές Ενέργειες 4 • Κύριο Μέρος: Πολυμεσική παρουσίαση στα Αγγλικά-10’Κύριο Μέρος: Πολυμεσική παρουσίαση στα Αγγλικά-10’ • Α) Οδηγίες υγιεινής ζωής με βάση τον ‘Εθνικό Διατροφικό ΟδηγόΑ) Οδηγίες υγιεινής ζωής με βάση τον ‘Εθνικό Διατροφικό Οδηγό για Βρέφη, Παιδιά, Εφήβους’ β) προτεινόμενες μερίδες γ)για Βρέφη, Παιδιά, Εφήβους’ β) προτεινόμενες μερίδες γ) Διατροφικές Πυραμίδες εκτός ΜεσογειακήςΔιατροφικές Πυραμίδες εκτός Μεσογειακής • 5’ κλεισίματος: προτάσεις γευμάτων της ηλικιακής ομάδας5’ κλεισίματος: προτάσεις γευμάτων της ηλικιακής ομάδας • Συμμετοχή των μαθητών με απαντήσεις (Αγγλικά) (προφορικές,Συμμετοχή των μαθητών με απαντήσεις (Αγγλικά) (προφορικές, σύντομης απάντησης, γνωστικού τομέα, γνώσεων, κατανόησης,σύντομης απάντησης, γνωστικού τομέα, γνώσεων, κατανόησης, εφαρμογής)εφαρμογής) • 5’ επίλογος (Ελληνικά): ανακεφαλαίωση/αξιολόγηση, υλικό,5’ επίλογος (Ελληνικά): ανακεφαλαίωση/αξιολόγηση, υλικό, συμπεράσματα, πρακτικές χρησιμότητες, αναφορά σε επόμενεςσυμπεράσματα, πρακτικές χρησιμότητες, αναφορά σε επόμενες δραστηριότητεςδραστηριότητες
  • 12. Διδακτικές Ενέργειες 5Διδακτικές Ενέργειες 5 • 5’ επανάληψη στην γραμματική θεωρία και το λεξιλόγιο5’ επανάληψη στην γραμματική θεωρία και το λεξιλόγιο (προφορικές ερωτήσεις, σύντομης απάντησης, γνωστικού(προφορικές ερωτήσεις, σύντομης απάντησης, γνωστικού τομέα, γνώσεων)τομέα, γνώσεων) • 5’-10’ συμπλήρωση φύλλων εργασίας (ατομικά,5’-10’ συμπλήρωση φύλλων εργασίας (ατομικά, διαφοροποιημένα ανάλογα με τις ανάγκες)διαφοροποιημένα ανάλογα με τις ανάγκες) • Βιβλίο Ασκήσεων αλλά και διδάσκουσαΒιβλίο Ασκήσεων αλλά και διδάσκουσα • Ολοκλήρωση ως εργασία για το σπίτι για μηΟλοκλήρωση ως εργασία για το σπίτι για μη ολοκληρωμένα (έλεγχος από διδάσκουσα)ολοκληρωμένα (έλεγχος από διδάσκουσα) • Όσοι τελειώνουν νωρίς: βοήθεια συμμαθητών ή φύλλαΌσοι τελειώνουν νωρίς: βοήθεια συμμαθητών ή φύλλα ανώτερου επιπέδουανώτερου επιπέδου
  • 13. Διδακτικές Ενέργειες 6Διδακτικές Ενέργειες 6 3η Διδακτική Ώρα3η Διδακτική Ώρα • 5’ Εισαγωγή (συγκέντρωση τάξης, στόχοι, πορεία διδασκαλίας)5’ Εισαγωγή (συγκέντρωση τάξης, στόχοι, πορεία διδασκαλίας) • Μελέτη ανεπιθύμητης περίπτωσης: ατομικές σημειώσεις μαθητώνΜελέτη ανεπιθύμητης περίπτωσης: ατομικές σημειώσεις μαθητών από παρεχόμενο ατομικά υλικό (διαφοροποιημένο) με περιγραφήαπό παρεχόμενο ατομικά υλικό (διαφοροποιημένο) με περιγραφή κακών συνηθειών διατροφήςκακών συνηθειών διατροφής  πρακτικά οι επιπτώσειςπρακτικά οι επιπτώσεις • 5’ εξηγήσεις5’ εξηγήσεις • Παρακολούθηση εκτός σχολείουΠαρακολούθηση εκτός σχολείου • Σε άλλο χρόνο σε συνεργασία με Οικιακή Οικονομία καιΣε άλλο χρόνο σε συνεργασία με Οικιακή Οικονομία και Καλλιτεχνικά στις αρχικές ομάδες σύνταξη ημερησίουΚαλλιτεχνικά στις αρχικές ομάδες σύνταξη ημερησίου προγράμματος διατροφής για παιδί της ηλικιακής ομάδαςπρογράμματος διατροφής για παιδί της ηλικιακής ομάδας • 5’ διευκρινήσεις5’ διευκρινήσεις • Δραστηριότητα προτεινόμενη για Φάκελο Εργασιών (Δραστηριότητα προτεινόμενη για Φάκελο Εργασιών (Portfolio)Portfolio)
  • 14. Διδακτικές Ενέργεις 7Διδακτικές Ενέργεις 7 • 10’ προεργασία10’ προεργασία → διαδικτυακή ανάρτηση με περιγραφή→ διαδικτυακή ανάρτηση με περιγραφή διατροφικών και αθλητικών τους συνηθειών (διαφοροποίηση:διατροφικών και αθλητικών τους συνηθειών (διαφοροποίηση: φύλλο εργασίας-υπόδειγμα, συμπλήρωση κενών)φύλλο εργασίας-υπόδειγμα, συμπλήρωση κενών) • Αξιολόγηση από διδάσκουσα με ολοκλήρωσηΑξιολόγηση από διδάσκουσα με ολοκλήρωση • Ποσοτική επισκόπηση: ερωτηματολόγιο (ερωτήσεις κλειστούΠοσοτική επισκόπηση: ερωτηματολόγιο (ερωτήσεις κλειστού και ανοικτού τύπου)και ανοικτού τύπου) • Αγγλικά, αλλά βοήθεια και ενίσχυση και στα Ελληνικά ανΑγγλικά, αλλά βοήθεια και ενίσχυση και στα Ελληνικά αν χρειαστείχρειαστεί • Τι απεκόμισαν (γνώσεις, στάσεις/συμπεριφορές, σχεδιασμόςΤι απεκόμισαν (γνώσεις, στάσεις/συμπεριφορές, σχεδιασμός ενότητας, προτάσεις τροποποίησης)ενότητας, προτάσεις τροποποίησης) • Κύριο μέσο αξιολόγησης/αυτοαξιολόγησης μαθητών (δυνητικάΚύριο μέσο αξιολόγησης/αυτοαξιολόγησης μαθητών (δυνητικά σε Φάκελο Εργασιών (σε Φάκελο Εργασιών (Portfolio)Portfolio) μαθητών και διδάσκουσας)μαθητών και διδάσκουσας) • 5’ εξήγηση, 10’ συμπλήρωση5’ εξήγηση, 10’ συμπλήρωση • 5’απολογισμός ενότητας (γραπτή και προφορική ανασκόπηση),5’απολογισμός ενότητας (γραπτή και προφορική ανασκόπηση), ενημέρωση μαθητών για συνέχεια (πιθανή σύντομη εισαγωγή)ενημέρωση μαθητών για συνέχεια (πιθανή σύντομη εισαγωγή) • Τροποποιήσεις-ΔιαφοροποιήσειςΤροποποιήσεις-Διαφοροποιήσεις
  • 15. Ευχαριστώ Πολύ για τηνΕυχαριστώ Πολύ για την Υπομονή και την ΠροσοχήΥπομονή και την Προσοχή Σας!Σας! ΕΡΩΤΉΣΕΙΣ;;;ΕΡΩΤΉΣΕΙΣ;;;