1. АЛГЕБРА
7 Клас
«НАУМ НАВЕДЕ НА УМ»
НАУМ
НАВЕДЕ
НА УМ
Тема уроку: розкладання многочленів на множники способом винесення спільного
множника за дужки і способом групування.
Мета уроку:
• Систематизувати та узагальнити знання учнів про способи
розкладання многочленів на множники;
• Розвивати вміння застосовувати набуті знання на практиці,
шукати та розпізнавати цікаву інформацію, сприяти формуванню та
розвитку творчих і інтелектуальних здібностей учнів;
• Виховувати наполегливість та бажання досягти успіху,
згуртованість, інтерес до вивчення математики.
Тип уроку: закріплення і перевірка знань, вмінь та навичок з даної теми.
Обладнання: презентація, аркуші з печатною основою, червоні і зелені
сигналізатори, заготовки для гри в лото, каша.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
- Добрий день, любі діти! А чи знаєте ви, що
З часів прадавніх у такій порі
Народ Наума свято відзначав,
Ставали до навчання школярі,
І їм святий завжди допомагав.
Тож сподіваюсь, що не лишить він і нас.
Старання врожаєм заколосяться.
Любов і розуміння зайдуть в клас,
А всі знання в житті вам знадобляться!
У народі 14 грудня вшановували пророка Наума – покровителя розуму, знань і
доброчинства. У давні часи навчальний процес розпочинався взимку – 1 грудня за
старим стилем (14 – за новим). То була найзручніша пора здобувати освіту для сільських
дітей. Бо, найосновніші сільськогосподарські роботи вже було завершено. А тому
вважалося, що саме в день Наума добре починати вчитися: «наука на ум піде».
2. І я пропоную перевірити, чи пішла вам наука на ум при виконанні домашнього
завдання.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
- На сьогодні були задані номери, в яких треба розкласти многочлени на множники.
Відкрийте, будь-ласка, свої зошити і навпроти кожної відповіді поставте відповідну
літеру. Всі зрозуміли, що треба робити?
Домашня робота
№ 568(а,б,в), № 570(а,б,в), № 573(а,б,в)
a(1+a)(1-a2) (a+b-2)(1-x) 3(x-y)2 (x-a)(x3+c3+a3) (a+n)(x+y-z)
о о н л г
(4а-3)(а-z) (2a+c)(x-3x2+c) (a2+x2)(x+a-1) (x2+y2)(x+y+z)
м ч e н
- Яке слово отримали?
- Многочлен
М н о г о ч л е н
- А що воно означає? (сума одночленів)
- Які дії ми виконували з ним на останніх уроках? (розкладали на множники)
- Якими способами можна це зробити? (винесення спільного множника за дужки,
спосіб групування, використання формул
скороченого множення)
- Отже і тема уроку сьогодні
Розкладання
многочленів
на множники
«Розкладання многочленів на множники», яка
вже записана у вас на аркушах, в яких ви будете працювати на уроці. Погляньте на
них уважно. Працювати ми будемо сьогодні за планом, який записано на них. За
кожен вид роботи треба виставляти відповідні бали, а в кінці уроку підрахувати
середнє значення. І перші бали можна виставити за домашнє завдання. За перші 6
прикладів по 1 балу, а за 3 останні по 2 бали. Підрахуйте кожен свої бали і виставте в
жовті клітинки.
ІІІ. Мотивація.
- Давайте разом сформулюємо, до якої мети ми будемо іти? Чого ви очікуєте від
сьогоднішнього уроку?
Цілі уроку
• Систематизувати та узагальнити знання учнів
про способи розкладання многочленів на
множники;
• Розвивати вміння застосовувати набуті
знання на практиці, шукати та розпізнавати
цікаву інформацію, сприяти формуванню та
розвитку творчих і інтелектуальних
здібностей учнів;
• Виховувати наполегливість та бажання
досягти успіху, згуртованість, інтерес до
вивчення математики.
ІV. Актуалізація опорних знань.
- Отже, враховуючи поставлені цілі і план уроку, перейдемо до повторення
теоретичних знань у вигляді бліцопитування.
Бліцопитування
(за кожну правильну відповідь 1 бал)
Вірю Не вірю
Візьміть у руки червоні і
зелені сигналізатори, які лежать у вас на партах. Я буду зачитувати твердження, і
якщо ви з ним згодні, то піднімаєте зелений сигналізатор, якщо ні – червоний. Щоб не
заплутатись, пригадайте, на яке світло світлофора ми переходимо дорогу, а на яке
стоїмо. За кожну правильну відповідь ви отримуєте 1 бал. Всі зрозуміли? Починаємо.
3. Чи вірите ви, що …
1) Одночлен – це добуток чисел, змінних і їх степенів? (так)
2) Многочлен – це сума кількох одночленів? (так)
3) Многочлен, який містить три доданки, називають кубічним многочленом? (ні)
4) Число, яке підноситься до степеня, називається основою степеня? (так)
5) Числовий множник одночлена, записаного у стандартному вигляді називається
стандартний множник? (ні)
6) Третій степінь числа – це куб цього числа? (так)
7) Тотожність – це рівність, що містить невідоме? (ні)
8) Добуток кількох рівних множників – це квадрат числа? (ні)
9) Члени многочлена, що відрізняються тільки коефіцієнтами, називаються
подібними членами? (так)
10) Многочлен стандартного вигляду складається з одночленів стандартного
вигляду? (ні)
11) Значення невідомого, при якому рівняння перетворюється в правильну
рівність, називається показником степеня? (ні)
12) Способи розкладання многочленів на множники: винесення спільного
множника за дужки, групування, формули скороченого множення? (так)
- Підрахуйте свої бали і виставте їх у відповідні клітинки.
V. Естафета
- Перейдемо до закріплення повторених знань, а саме до естафети.
Естафета
1) 24х2у + 36xy2 =
2) -4x8 + 18x15 =
3) 3x4 – 6x3 + 9x5 =
4) 8ab3 – 12a2b – 24a2b2 =
5) x(a+b) + y(a+b) =
6) a(3x-2y) + b(3x-2y) =
7) 3x(a-b) – 5y(b-a) =
8) (x+3)2 – 3(x+3) =
12xy(2x + 3y)
2x8(9x7 – 2)
3x3(x – 2 + 3x2)
4ab(2b2 – 3a – 6ab)
(a+b)(x+y)
(3x-2y)(a+b)
(a-b)(3x+5y)
x(x+3)
Кожен учень розв’язує всі приклади, тільки починає зі свого номера і далі по
порядку, відповідь свого прикладу записує на стрічці, яка лежить на парті з номером
завдання. Хто перший розв’яже всі приклади, збирає на своєму ряді стрічки і наліплює їх
на дошці. Зрозуміли? Можна починати.
Перевіримо правильність розв’язання. За кожен приклад 1 бал. Якщо все правильно,
то для ряда-переможця +4 бали, за ІІ місце - +3 бали, за ІІІ - +2 бали. Якщо є помилки, то
бали віднімаємо відповідно.
Вносимо бали у клітинку.
- Ми повторили і, сподіваюсь, закріпили спосіб винесення спільного множника за
дужки. Повторимо і закріпимо спосіб групування, виконуючи завдання «Знайди пару».
VІ. Знайди пару
Знайди пару
(за кожну пару 2 бали)
1) xy – xz + my – mz
2) 5a – ab – 5 + b
3) a7 + a5 + 2a2 + 2
4) 8xy – 4y + 2x2 – x
5) 3x3 – 5x2y – 9x + 15y
6) m3n2 – m + m2n3 - n
a) (2x-1)(4y+x)
b) (m+n)(m2n2-1)
c) (5-b)(a-1)
d) (x+m)(y-z)
e) (3x-5y)(x2-3)
f) (a2+1)(a5+2)
1d 2c 3f 4a 5e 6b
- Запрошую до дошки (ПІ учня). Він буде працювати на закритій частині, а потім всі
разом перевіримо. Завдання полягає в тому, щоб знайти відповідну відповідь до
кожного прикладу. Завдання зрозуміли? Працюємо.
Перевіримо. За кожну правильну пару 2 бали. Виставляємо бали.
4. VІІ. Лото.
- Як ви знаєте, розкладання многочленів на множники використовують при
розв’язуванні рівнянь. Розв’язуючи рівняння, ми знаходимо значення невідомого, при
якому рівняння перетворюється в правильну рівність. Отже, розв’язавши задані рівняння,
ви повинні знайти невідомі частини картини і скласти їх у певному порядку, зіставляючи
відповіді з картинками.
Лото
(за кожне рівняння 3 бали)
в) 4y2 = 8y а) х(х-15)+3(х-15)=0 а) 2z3–3z2 +2z–3=0
№529 №566 № 567
До дошки запрошуються 3 учні і кожен розв’язує по одному рівнянню. На місцях
записують всі 3.
Перевіряємо і виставляємо оцінки.
На дошці прикріплюємо частини картини.
VІІІ. Хвилинка відпочинку.
У сільській маленькій школі
Діти вчились рахувати
Щоб в дорослому житті
Про добробут свій подбати
Кожен завжди розумів:
Треба думати, учитись,
І рахунок усний всім
Може дуже знадобитись.
В час комп’ютерів і нету
Це не просто – не кажи.
Не лінуйся, без машини
Приклад їхній розв’яжи!
?
365
1413121110 22222
А поки ви будете рахувати, заслухайте цікаву інформацію про свято Наума і
картину, яку ми отримали.
УЧЕНЬ 1:
Повна назва знаменитої картини, яка зображена вище : "Усний рахунок. У народній
школі Сергія Олександровича Рачинського". Це картина російського художника Миколи
Петровича Богданова-Бельського була написана в 1895 році, а зараз знаходиться в
Трет’яківській галереї.
5. Микола Петрович присвятив цю картину своєму шкільному учителеві Сергію
Олександровичу Рачинському - ботаніку і математику, професору Московського
університету, який і зображений на ній в компанії своїх учнів.
На картині зображена сільська школа XIX століття під час уроку арифметики.
Сільські школярі вирішують дуже цікавий приклад. Видно, що він дається їм непросто.
На картині над завданням думають 11 учнів, але схоже, що тільки один хлопчик
здогадався, як вирішувати цей приклад в думці, і тихо говорить свою відповідь на вухо
педагогові.
УЧЕНЬ 2:
Напередодні дня святого пророка Наума батьки відвідували вчителя (дяка) і
домовлялися про плату (зазвичай це було забезпеченням дровами на зиму, салом та
ковбасами на Різдво, допомога в полі під час сівби чи жнив). Увечері до новоспеченого
учня приходив хрещений батько з букварем. Посеред хати ставили діжку, застеляли її
кожухом, і гість підстригав хрещеника, щоб «добре в голову йшла наука». Роблячи
перший підстриг, він казав – «Батюшка Наум, виведи синка на ум». Потім сідали за стіл і
завчали напам’ять кілька літер. Школяр вечеряв пшонянкою, бо «треба чимало каші
з’їсти, щоб опанувати науку». Відіславши дитину до школи, батьки йшли до церкви і
ставили свічку перед образом пророка Наума, висловлюючи йому пошану і
сподіваючись, що святий наведе малого на розум. Про самого Наума відомо, що він був
монахом-просвітителем, який мандрував селами, безкоштовно навчав дітей азбуці.
Збереглися його заповіді: «Не можна їсти під час навчання, бо заїси вивчене. Якщо
кінчив читати, то закрий книжку, бо вивчене забудеться». Тому за народними переказами
Наум – покровитель розуму, знань і навчання. Про це мовлять і прислів'я:
• Вчися, сину, азбуки – прийде хліб сам в руки.
• Не збирай синові худоби, а збирай йому розум.
• Гни дерево, поки молоде, учи дітей, поки малі.
• Прийшов Наум – пора братися за ум.
• Наум наставляє на ум.
• Я не знаю ні «аз», ні «буки» – прийде Наум і змусить до науки.
- Хто вже впорався з завданням?
- Тоді цей приклад залишиться на додаткове домашнє завдання.
ІХ. Самостійна робота
- Як ви бачите, залишився останній пункт плану «Самостійна робота».
Самостійна робота
І варіант
1. Розкласти на множники:
a) a5 – 3a4 + a3;
б) 2(n-8) – n(n-8);
в) ax + ay – bx – by.
2. Розв’язати рівняння:
а) y(y-13) + 2(y-13) = 0;
б) 3y + 12 – (y+4)2 = 0.
ІІ Варіант
1. Розкласти на множники:
a) 3b3 + b2 – b;
б) 3(m+5) – m(m+5);
в) cd - ck – ad + ak.
2. Розв’язати рівняння:
а) 7(x-2) - x(x-2) = 0;
б) (y-6)2 + 8y – 48 = 0.
- Бажаю успіхів!
- Закінчили. Поміняйтеся зошитами з сусідом по парті і перевірте один в одного.
Відповіді
І варіант
1. Розкласти на множники:
a) a3(a2-3a+1); 2б
б) (n-8)(2-n); 2б
в) (a-b)(x+y). 2б
2. Розв’язати рівняння:
а) y = 13, y = -2; 3б
б) y = -4, y = -1. 3б
ІІ Варіант
1. Розкласти на множники:
a) b(3b2+b-1);
б) (m+5)(3-m);
в) (d-k)(c-a).
2. Розв’язати рівняння:
а) x = 2, x = 7;
б) y = 6, y = -2.
- Виставте бали.
6. Х. Підведення підсумків.
- На початку уроку ми з вами поставили цілі
Підсумки
• Систематизувати та узагальнити знання учнів
про способи розкладання многочленів на
множники;
• Розвивати вміння застосовувати набуті
знання на практиці, шукати та розпізнавати
цікаву інформацію, сприяти формуванню та
розвитку творчих і інтелектуальних
здібностей учнів;
• Виховувати наполегливість та бажання
досягти успіху, згуртованість, інтерес до
вивчення математики.
, до яких повинні були дійти.
На вашу думку, чи досягли ми своїх цілей? Що вам сподобалось на уроці? А що ні?
- Підрахуйте підсумковий бал за урок. Картки вкладіть у зошити і здайте мені.
ХІ. Домашнє завдання.
- §14, 15 №549, 576 (а), 580*
Домашнє завдання
Повторити §14, 15
Розв’язати № 549
576(а)
580*
Подумати над прикладом
?
365
1413121110 22222
Пояснити завдання. №576 на доведення.
ХІІ. Побажання.
- А в кінці хотілося б сказати:
Традицію чудову мав Наум:
Усіх школяриків він наставляв на ум.
І в знак пошани, за роботу вашу,
Я хочу розділити мудру кашу.
Бо хто її у класі скуштував,
Той однокласників, як друзів шанував.
І однокашники, що разом кашу їли
І горе, й радість порівну ділили.
І я як вчитель теж її поїм.
Хай вам щастить! І дякую усім!
Дякую за увагу
?
365
1413121110 22222