SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 8
Тема: «Весна йде та йде» за Марко Вовчок, «Приходила весна» за Борисом Грінченком.
Мета: познайомити з уривками з літературних творів Марко Вовчок та Бориса Грінченка; познайомити з
деякими фактами біографії Бориса Грінченка та Марка Вовчка; розвивати емоційне виразне читання,
вміння аналізуватихудожні твори (зокрема, учити визначати настрій творів, розуміти настрій авторів,
усвідомлювати власні почуття від прочитаного).
Хід уроку
1. Організація класу до уроку.
Працюймо наполегливо,
швидко, старанно,
щоб кожну хвилину
не втратити марно.
2. Активізація читацького досвіду учнів і формування позитивної мотивації вивчення нових творів.
Діти читають вірш Л. Глібова «Весна прийшла».
- Про що цей вірш?
(про те, що прийшла весна і все радіє, …)
- З яких слів видно, що саме весні радіють діти?
(…весна прийшла, співають горобчики, все ожило, все розцвіло…)
- Чому в останніх рядках вірша сказано, що автор «…зрадів, помолодів, чк ті дівчатка й хлопчики…»?
(бо радіючи весні діти так весело співали, танцювали, що автор ніби й сам проснувся від зимового сну
та й помолодів, йому захотілось співати , танцювати, побігти разом з дітьми. Так він зрадів весні.!)
- Який настрій викликав у вас цей вірш?
(веселий, піднесений, бадборий, хочеться вийти на вулицю¸ радіти та співати разом з тими дітьми, бо
прийшла весна!!!)
- Ось саме такі почуття виникають у нас коли настає довгоочікуване тепло, коли пригріває сонечко та
розквітає й розвивається все навкруг. Радість просинається, коли приходить весна!!!
Вам постійно хочеться надвір. «…як тут всидіти у хаті, коли все кругом цвіте…».
Чиї це слова? З якого твору?
3. Оголошення теми уроку.
- На сьогоднішньому уроці читання ми теж радітимемо весні, прославлятимемо її.
- Тема нашого уроку – «Весна йде».
- Матеріал з яким ми будемо працювати:
«Весна йде та йде» за Марко Вовчок та «Прийшла весна» за Борисом Грінченком.
4. Оголошення мети уроку.
Мета проведення нашого уроку така:
- ознайомитись з уривками з літературних творів Марко Вовчок та Бориса Грінченка;
- ознайомитись з деякими фактами біографії Бориса Грінченка та Марка Вовчка;
- розвивати емоційне виразне читання,
- тренувати вміння аналізувати художні твори,
- розвивати почуття прекрасного.
- Отже, завдань поставлених багато, тому почнемо працювати!
5. Підгочовчі вправи на розвиток швидкого виразного читання.
1. Вправа на розвиток швидкості читання.
2. Чистомовка
Нами – нами – нами - ось іде весна ланами,
Сами – сами – сами - перелогами, лісами.
Млі – млі – млі - де не ступить — з-під землі
Лі –лі – лі - лізуть паростки малі.
3. Вправи на інтонування.
Перші проліски цвітуть,
Перші джмелики гудуть
Це прекрасна й чарівна
В гості йде до нас весна!
Скоро прилетять в гаї
Голосисті солов'ї,
Будуть радо щебетать,
Будуть весноньку вітать.
4. Скоромовка
Перші проліски цвітуть,
Перші джмелики гудуть
Це прекрасна й чарівна
В гості йде до нас весна!
Скоро прилетять в гаї
Голосисті солов'ї,
Будуть радо щебетать,
Будуть весноньку вітать.
6.Опрацювання твору «Весна йде та йде» за Марко Вовчок.
1. Підготовча робота. Розповідь про деякі факти з життя та творчості Марка Вовчка.
- Прослухайте розповідь, запишіть найголовніше.
(діти слухають, записують)
- Прочитайте те, що ви занотували.
- Зверніть увагу на виставку книг цієї письменниці. Детальніше з нимиви можете ознайомитись на
пререрві.
вра омр рфа
мно инм мти
нка анк кну
спо ужн нпи
2. Читання та аналіз тексту.
1. Словникова робота. Доберіть синоніми до поданих слів.
- Просвітчаста – прозора.
- Гучливі – шумні, гомінливі.
- Мигтять – мерехтять.
- Гук – гомін, шум.
2. Читання тексту вчителем.
3. Аналіз тексту.
- Які почуття викликав у вас цй твір?
(веселості, піднесення, натхнення, бадьорості, милування, романтичності, ейфорії…)
- Визначте тему цього твору? (Про що?)
(Тема твору – прихід весни)
- Яка мета цього твору? (Для чого?)
(описати, що відбувається з природою під час приходу весни)
- Що ж відбувається весною? Які ознаки весни ви помітили в цьому тексті?
(голубе небо, прозора вода, сади зацвітають, співає соловейко, кує зозуля, гуде бджола)
- Як ви думаєте, яка частина весни зображена в творі? Початок ,середина чи кінець весни? Чому?
(середина весни, коли саме найяскравіше відбуваються всі ознаки весни)
- Зачитайте перші два речення тексту «Весна йде та йде» за Марко Вовчок. який художній засіб
використала письменниця в цих реченнях?
(уособлення, олюднила весну словами «…йде та йде»)
- Саме так. Тому й назва така «Весна йде та йде». Ніби нема їй на початку ні кінця.
4. Повторне самостійне читання тексту учнями.
- Читаючи твір зверніть увагу на дії та істотні ознаки таких слів:
Весна, небо, вода, сонечко, гаї, садки, соловейко, клен, зозуля, береза, бджола, метелики, травичка,
хрущі.
- Нагадаймо, дії предметів , це яка частина мови? (дієслова)
- А ознаки предметів, це – прикметники. В літературі цей художній засіб називається – епітети.
3. Переказ твору близько до тексту. Метод мнемотехніка.
1.Читання тексту з ілюстраціями.
- Зачитаємо цей текст з екрану, звертаючи увагу на ілюстрації до висловів. Намагайтесь запам’ятовувати
речення пов’язуючи їх з малюнками.
(Діти читають за вчителем)
2. Колективний переказ тексту за ілюстраціями.
- Спробуємо хором проговорити те, що запам’ятали.
3. Індивідуальний переказ тексу (2 учні).
7. Хвилинка відпочинку.
Діти виконують пісню «Свято весни», танцюють.
8. Робота над твором «Приходила весна» за Борисом Грінченком.
- Молодці! Ми успішно закінчили І частину нашого уроку , дуже вдало попрацювавши з твором «Весна йде
та йде» за Марко Вовчок.
- Переходимо до ІІ частини уроку. Нас чекає невеличкий уривочок з повісті Бориса Грінченка «Під тихими
вербами». Уривок в якому автор яскраво змальовує прихід весни – «Приходила весна».
- Але спочатку ознайомимось з деякими фактами життя цього великого громадського діяча, письменника
та педагога.
1. Підготовча робота. Розповідь про деякі факти з життя Бориса Дмитровича Грінченка.
- Послухайте розповідь. Найголовніше занотуйте.
(Діти слухають, занотовують.)
- Зачитайте, що ви занотували цікавого.
(Діти читають)
- На честь Бориса Дмитровича, як борця за Україну, українську мову та культуру, також був збудований
університет, де навчають майбутніх вчителів, названо вулиці.
2. Словникова робота.
3. Первине сприйняття. Читання тексту вчителем.
4. Аналіз тексту.
- Яка частина весни зображена в творі Бориса Грінченка? Початок, середина чи кінець?
(Борис Грінченко зобразив початок весни)
- Які слова допомогли вам це визначити?
(Сніг лежав, земля ще чорна, визирали проліски (а проліски ростуть тільки на початку весни), лежала ще
півсонна).
- Зверніть увагу на заголовок. Чому автори цього підручника вирішили, що саме такий заголовок
найдоречніший для цього уривочка.
(Можливо, весна ніби лише прийшла, та й пішла назад, не залишилась, а всі її так чекали. Або цей твір є
описом того чк же ж саме вона приходила в наш рідний край).
- А який би ви заголовок придумали для цього твору?
(Рання весна, починається весна, прийшла весна…)
- Добре. Отже, яка тема твору «Приходила весна» за Борисом Гінченком?
(Початок весни)
- Визначте мету твору.
(Описати зміни в природі на початку весни).
5. Самостійне читання тексту учнями.
- Прочитайте текст самостійно. Підготуйтесь до вибіркового читання.
6. Вибііркове читання тексту.
- В яких місцях все ще лежав сніг?
(Сніг лежав по самих ярах та затінках)
- Де визирали проліски?
( серед пучків торішньої трави)
- Як танув сніг?
(Скрізь позбігав лепетливими дзюркотливими струмочками)
- Чого дожидалась ще чорна земля?
(Поки пресвітлеє сонце обніме її своїм палким промінням й убере в пишні зелено-квітчасті шати)
- Куди линула пара?
(Пара линула вгору)
В що перетворювалась пара?
(Збиралась там у хмари)
7. Аналіз використання художніх засобів в тексті.
- Прочитайте текст.
Почав танути сніг, але в ярах та затінках ще лишився. Серед посохлої трави виросли проліски. Земля
чорна. Сонце ще погано її пригріло, тому трава ще не виросла. Вода, яка випаровувалась із чорної землі,
перетворювалась в темні хмари.
- Чи схожі події відбуваються в тексті «Приходила весна»?
(В тексті описані одні і ті ж самі явища природи).
- Яка між цими текстами різниця?
(Цей текст не має ні прикметників, ні уособлень, ні порівнянь.)
- Тобто, він написаний безвикористання художніх засобів. Це ніби не розмальована картина. Адже
художні засоби, це слова, які допомагають нам щось точніше уявити, чи звернути увагу на щось прекрасне.
-Давайте ж розглянемо, які сам художні засоби використав Борис Грінченко описуючи події початку весни.
Як майстер слова замінив звичайні природні явища на нестримний політ фантазії.
Танув сніг – позбігав лепетливими, дзюркотливими струмочками.
(сніг порівняв з струмочками – порівняння; Лепетливими, дзюркотливими - епітети).
Виросли проліски – визирали блакитними оченятами.
(уособлення)
Земля чорна, сонце погано її пригріло – земля лежала чорна, дожидаючись, поки пресвілеє сонце обніме
її своїм палким промінням.
(Земля лежала, сонце обніме – уособлення, палке проміння - епітет)
Не виросла трава з квітами – поки убере в пишні зелено-квітчасті шати.
(Шати – порівняння, зелено-квітчасті - епітет).
Випаровування – земля лежала сонна і зітхала.
(уособлення).
8. Виразне читання учнями вголос.
Отже, використовуючи художні засоби, тексти стають яскравішими, цікавішими, насиченішими. Нам легше
уявити уяити картини описані в творі.
9. Зіставлення текстів з репродукціями карти відомих художників.
- Подивіться, як натхненні красою природи весною, а можливо натхненні ще й майстрами слова,
художники зобразили весну на своїх полотнах.
- Роздивіться, які кольори використали?
- Як ви думаєте, які з картин могли б стати ілюстрацією до прочитаних сьогодні нами творів? Чому?
(Я думаю…, я вважаю…, на мою думку…, мені здається….)
10. Підведення підсумків.
1.Підводячи підсумки нашої сьогоднішньої роботи, повернемось до посавленої мети на початку. Чи
досягли ми цієї мети? Чи може ми досягли ще більшого ,ніж планували?
- Ми ознайомились з творами «Весна йде та йде» за твором Марко Вовчок та «Приходила весна» за
твором Бориса Грінченка;
- Ми дізнались деякі факти про цих письменників;
(Наприклад…. М. Вовчок була знайома з багатьма відомими письмнниками та науковцями, а Б. Грінченко
написав перші підручники з української мови та літератури)
- Ми розвивали вміння аналізувати твори, віднаходили художні засоби.
- Тренувались переказувати твори близько до тексту.
(- Який твір ми переказували?
- Яким прийомом ми користувались?
- А відчуття прекрасного будемо розвивати й надалі.
2.Вірш Наталії Гуркіної «Весна»
Наталія Гуркіна
«Весна»
Гріє землю сонечко,
Ніжно примовляє:
Прокидайтесь, квіточки,
День весну стрічає!
Просинайся, річечко,
Посміхнись, струмочку
Затанцюй нам гопака,
Дощику – дзвіночку!
Розливайся радісно
По землі, проміння,
Покривай сади й луги,
Весняне цвітіння!
3. Пісня «Ой вже весна»
Конспект відкритого уроку з читання в 4 класі
Прохоренко Ірини Станіславівни

Weitere ähnliche Inhalte

Was ist angesagt?

Навчальний матеріал
Навчальний матеріалНавчальний матеріал
Навчальний матеріалLesia Snigko
 
3 mys s_2020
3 mys s_20203 mys s_2020
3 mys s_20204book
 
3 um o_2020-2
3 um o_2020-23 um o_2020-2
3 um o_2020-24book
 
великий кобзар
великий кобзарвеликий кобзар
великий кобзарOlesea_Moldovan
 
3 um var_2020-2
3 um var_2020-23 um var_2020-2
3 um var_2020-24book
 
Конспект уроку усний твір-опис
Конспект уроку усний твір-описКонспект уроку усний твір-опис
Конспект уроку усний твір-описlarisanishchyk
 
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-chumarna-2021-2
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-chumarna-2021-2Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-chumarna-2021-2
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-chumarna-2021-2kreidaros1
 
3 um v_2020-2
3 um v_2020-23 um v_2020-2
3 um v_2020-24book
 
4 lch z_2015
4 lch z_20154 lch z_2015
4 lch z_2015bookin777
 
Письмовий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами оп...
Письмовий переказ художнього тексту   розповідного характеру з  елементами оп...Письмовий переказ художнього тексту   розповідного характеру з  елементами оп...
Письмовий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами оп...larisanishchyk
 
Ukrajinska mova-2-klas-chypurko-2019-2
Ukrajinska mova-2-klas-chypurko-2019-2Ukrajinska mova-2-klas-chypurko-2019-2
Ukrajinska mova-2-klas-chypurko-2019-2kreidaros1
 
Вправи на розвиток мислення «Прислів’я про осінні явища» та «Загадки про осін...
Вправи на розвиток мислення «Прислів’я про осінні явища» та «Загадки про осін...Вправи на розвиток мислення «Прислів’я про осінні явища» та «Загадки про осін...
Вправи на розвиток мислення «Прислів’я про осінні явища» та «Загадки про осін...ssuser7f6b71
 

Was ist angesagt? (14)

Навчальний матеріал
Навчальний матеріалНавчальний матеріал
Навчальний матеріал
 
3 mys s_2020
3 mys s_20203 mys s_2020
3 mys s_2020
 
3 um o_2020-2
3 um o_2020-23 um o_2020-2
3 um o_2020-2
 
3
33
3
 
великий кобзар
великий кобзарвеликий кобзар
великий кобзар
 
3 um var_2020-2
3 um var_2020-23 um var_2020-2
3 um var_2020-2
 
Конспект уроку усний твір-опис
Конспект уроку усний твір-описКонспект уроку усний твір-опис
Конспект уроку усний твір-опис
 
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-chumarna-2021-2
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-chumarna-2021-2Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-chumarna-2021-2
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-chumarna-2021-2
 
3 um v_2020-2
3 um v_2020-23 um v_2020-2
3 um v_2020-2
 
4 lch z_2015
4 lch z_20154 lch z_2015
4 lch z_2015
 
Письмовий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами оп...
Письмовий переказ художнього тексту   розповідного характеру з  елементами оп...Письмовий переказ художнього тексту   розповідного характеру з  елементами оп...
Письмовий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами оп...
 
Ukrajinska mova-2-klas-chypurko-2019-2
Ukrajinska mova-2-klas-chypurko-2019-2Ukrajinska mova-2-klas-chypurko-2019-2
Ukrajinska mova-2-klas-chypurko-2019-2
 
літературне читання 3 кл
літературне читання 3 кллітературне читання 3 кл
літературне читання 3 кл
 
Вправи на розвиток мислення «Прислів’я про осінні явища» та «Загадки про осін...
Вправи на розвиток мислення «Прислів’я про осінні явища» та «Загадки про осін...Вправи на розвиток мислення «Прислів’я про осінні явища» та «Загадки про осін...
Вправи на розвиток мислення «Прислів’я про осінні явища» та «Загадки про осін...
 

Andere mochten auch

Film industry task 5
Film industry task 5Film industry task 5
Film industry task 5Josh Yates
 
Video Editing Resume
Video Editing ResumeVideo Editing Resume
Video Editing ResumeKevin Sandera
 
Audience feedback of my magazine SIMRAN KAUR
Audience feedback of my magazine SIMRAN KAURAudience feedback of my magazine SIMRAN KAUR
Audience feedback of my magazine SIMRAN KAURAS Media Column E
 
OpenZFS novel algorithms: snapshots, space allocation, RAID-Z - Matt Ahrens
OpenZFS novel algorithms: snapshots, space allocation, RAID-Z - Matt AhrensOpenZFS novel algorithms: snapshots, space allocation, RAID-Z - Matt Ahrens
OpenZFS novel algorithms: snapshots, space allocation, RAID-Z - Matt AhrensMatthew Ahrens
 
Reunião de pais 21032017 2 e 3 º anos
Reunião de pais  21032017 2 e 3 º anosReunião de pais  21032017 2 e 3 º anos
Reunião de pais 21032017 2 e 3 º anosAlexandre Misturini
 
Introduction aux leçons
Introduction aux leçonsIntroduction aux leçons
Introduction aux leçonsPierrot Caron
 
Crowdfunding x Scholarship
Crowdfunding x ScholarshipCrowdfunding x Scholarship
Crowdfunding x ScholarshipSimon Douw
 
Top Reasons to learn Digital Marketing
Top Reasons to learn Digital Marketing Top Reasons to learn Digital Marketing
Top Reasons to learn Digital Marketing digitalpiller
 
Monitoring Network Performance in China
Monitoring Network Performance in ChinaMonitoring Network Performance in China
Monitoring Network Performance in ChinaThousandEyes
 
Project tiger and wild life conservation in india
Project tiger and wild life conservation in indiaProject tiger and wild life conservation in india
Project tiger and wild life conservation in indiaDeepali Dhiware
 
Präsentation Eingangsstufe GS Staakenweg
Präsentation Eingangsstufe GS StaakenwegPräsentation Eingangsstufe GS Staakenweg
Präsentation Eingangsstufe GS StaakenwegGrundschuleStaakenweg
 
Constituição Federal/88 Título I
Constituição Federal/88 Título IConstituição Federal/88 Título I
Constituição Federal/88 Título IMarcos Emerick
 
Казка "Струмок"
Казка "Струмок"Казка "Струмок"
Казка "Струмок"Olya Yavorivska
 
Mercadotecnia y Promoción de la Salud. Heberto Priego
Mercadotecnia y Promoción de la Salud. Heberto PriegoMercadotecnia y Promoción de la Salud. Heberto Priego
Mercadotecnia y Promoción de la Salud. Heberto PriegoHeberto Priego
 

Andere mochten auch (17)

Film industry task 5
Film industry task 5Film industry task 5
Film industry task 5
 
Video Editing Resume
Video Editing ResumeVideo Editing Resume
Video Editing Resume
 
Audience feedback of my magazine SIMRAN KAUR
Audience feedback of my magazine SIMRAN KAURAudience feedback of my magazine SIMRAN KAUR
Audience feedback of my magazine SIMRAN KAUR
 
OpenZFS novel algorithms: snapshots, space allocation, RAID-Z - Matt Ahrens
OpenZFS novel algorithms: snapshots, space allocation, RAID-Z - Matt AhrensOpenZFS novel algorithms: snapshots, space allocation, RAID-Z - Matt Ahrens
OpenZFS novel algorithms: snapshots, space allocation, RAID-Z - Matt Ahrens
 
11plus workbook s
11plus workbook s11plus workbook s
11plus workbook s
 
Reunião de pais 21032017 2 e 3 º anos
Reunião de pais  21032017 2 e 3 º anosReunião de pais  21032017 2 e 3 º anos
Reunião de pais 21032017 2 e 3 º anos
 
Frederico garcia lorca definitiu ok
Frederico garcia lorca definitiu okFrederico garcia lorca definitiu ok
Frederico garcia lorca definitiu ok
 
Introduction aux leçons
Introduction aux leçonsIntroduction aux leçons
Introduction aux leçons
 
Crowdfunding x Scholarship
Crowdfunding x ScholarshipCrowdfunding x Scholarship
Crowdfunding x Scholarship
 
Recursion
RecursionRecursion
Recursion
 
Top Reasons to learn Digital Marketing
Top Reasons to learn Digital Marketing Top Reasons to learn Digital Marketing
Top Reasons to learn Digital Marketing
 
Monitoring Network Performance in China
Monitoring Network Performance in ChinaMonitoring Network Performance in China
Monitoring Network Performance in China
 
Project tiger and wild life conservation in india
Project tiger and wild life conservation in indiaProject tiger and wild life conservation in india
Project tiger and wild life conservation in india
 
Präsentation Eingangsstufe GS Staakenweg
Präsentation Eingangsstufe GS StaakenwegPräsentation Eingangsstufe GS Staakenweg
Präsentation Eingangsstufe GS Staakenweg
 
Constituição Federal/88 Título I
Constituição Federal/88 Título IConstituição Federal/88 Título I
Constituição Federal/88 Título I
 
Казка "Струмок"
Казка "Струмок"Казка "Струмок"
Казка "Струмок"
 
Mercadotecnia y Promoción de la Salud. Heberto Priego
Mercadotecnia y Promoción de la Salud. Heberto PriegoMercadotecnia y Promoción de la Salud. Heberto Priego
Mercadotecnia y Promoción de la Salud. Heberto Priego
 

Ähnlich wie конспект відкритого уроку читання «Весна йде та йде» за Марко Вовчок, «Приходила весна» за Борисом Грінченком.

3764 урок читання 2 клас
3764 урок читання 2 клас3764 урок читання 2 клас
3764 урок читання 2 класAndrey Goroshko
 
Узгодження прикметника з іменником у різних формах і за питаннями. 3 клас
Узгодження прикметника з іменником у різних формах і за питаннями. 3 класУзгодження прикметника з іменником у різних формах і за питаннями. 3 клас
Узгодження прикметника з іменником у різних формах і за питаннями. 3 класКовпитська ЗОШ
 
Позакласне читання
Позакласне читанняПозакласне читання
Позакласне читанняDiadichenko
 
ОСІНЬ ЙДЕ ПО УКРАЇНІ 2 клас
ОСІНЬ ЙДЕ ПО УКРАЇНІ 2 класОСІНЬ ЙДЕ ПО УКРАЇНІ 2 клас
ОСІНЬ ЙДЕ ПО УКРАЇНІ 2 класКовпитська ЗОШ
 
барви золотої осені
барви золотої осенібарви золотої осені
барви золотої осеніMykytiv
 
Ознаки зими
Ознаки зимиОзнаки зими
Ознаки зимиSemenuk
 
ткаченко о.в.
ткаченко о.в.ткаченко о.в.
ткаченко о.в.tatyana6221310
 
літературне читання
літературне читаннялітературне читання
літературне читанняSvetlana Barko
 
пори року
пори рокупори року
пори рокуPaholyuk
 
Означено-особове, неозначено-особове, узагальнено-особове речення
Означено-особове, неозначено-особове, узагальнено-особове реченняОзначено-особове, неозначено-особове, узагальнено-особове речення
Означено-особове, неозначено-особове, узагальнено-особове реченняMarina Efremova
 
Ukrajinska mova-3-klas-varzatska-2020-1
Ukrajinska mova-3-klas-varzatska-2020-1Ukrajinska mova-3-klas-varzatska-2020-1
Ukrajinska mova-3-klas-varzatska-2020-1kreidaros1
 
3 um var_2020-1
3 um var_2020-13 um var_2020-1
3 um var_2020-14book
 

Ähnlich wie конспект відкритого уроку читання «Весна йде та йде» за Марко Вовчок, «Приходила весна» за Борисом Грінченком. (20)

3764 урок читання 2 клас
3764 урок читання 2 клас3764 урок читання 2 клас
3764 урок читання 2 клас
 
317
317317
317
 
87
8787
87
 
Узгодження прикметника з іменником у різних формах і за питаннями. 3 клас
Узгодження прикметника з іменником у різних формах і за питаннями. 3 класУзгодження прикметника з іменником у різних формах і за питаннями. 3 клас
Узгодження прикметника з іменником у різних формах і за питаннями. 3 клас
 
Які в осені прикмети?
Які в осені прикмети?Які в осені прикмети?
Які в осені прикмети?
 
86,23.docx
86,23.docx86,23.docx
86,23.docx
 
Тиждень початківця
Тиждень початківцяТиждень початківця
Тиждень початківця
 
Позакласне читання
Позакласне читанняПозакласне читання
Позакласне читання
 
86
8686
86
 
ОСІНЬ ЙДЕ ПО УКРАЇНІ 2 клас
ОСІНЬ ЙДЕ ПО УКРАЇНІ 2 класОСІНЬ ЙДЕ ПО УКРАЇНІ 2 клас
ОСІНЬ ЙДЕ ПО УКРАЇНІ 2 клас
 
барви золотої осені
барви золотої осенібарви золотої осені
барви золотої осені
 
Ознаки зими
Ознаки зимиОзнаки зими
Ознаки зими
 
ткаченко о.в.
ткаченко о.в.ткаченко о.в.
ткаченко о.в.
 
літературне читання
літературне читаннялітературне читання
літературне читання
 
пори року
пори рокупори року
пори року
 
Означено-особове, неозначено-особове, узагальнено-особове речення
Означено-особове, неозначено-особове, узагальнено-особове реченняОзначено-особове, неозначено-особове, узагальнено-особове речення
Означено-особове, неозначено-особове, узагальнено-особове речення
 
Ukrajinska mova-3-klas-varzatska-2020-1
Ukrajinska mova-3-klas-varzatska-2020-1Ukrajinska mova-3-klas-varzatska-2020-1
Ukrajinska mova-3-klas-varzatska-2020-1
 
3 um var_2020-1
3 um var_2020-13 um var_2020-1
3 um var_2020-1
 
1
11
1
 
Урок 7
Урок 7Урок 7
Урок 7
 

Kürzlich hochgeladen

Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищСпектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищOleksii Voronkin
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptOlgaDidenko6
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаAdriana Himinets
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніestet13
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"tetiana1958
 

Kürzlich hochgeladen (10)

Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищСпектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищ
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptx
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
 
Габон
ГабонГабон
Габон
 

конспект відкритого уроку читання «Весна йде та йде» за Марко Вовчок, «Приходила весна» за Борисом Грінченком.

  • 1. Тема: «Весна йде та йде» за Марко Вовчок, «Приходила весна» за Борисом Грінченком. Мета: познайомити з уривками з літературних творів Марко Вовчок та Бориса Грінченка; познайомити з деякими фактами біографії Бориса Грінченка та Марка Вовчка; розвивати емоційне виразне читання, вміння аналізуватихудожні твори (зокрема, учити визначати настрій творів, розуміти настрій авторів, усвідомлювати власні почуття від прочитаного). Хід уроку 1. Організація класу до уроку. Працюймо наполегливо, швидко, старанно, щоб кожну хвилину не втратити марно. 2. Активізація читацького досвіду учнів і формування позитивної мотивації вивчення нових творів. Діти читають вірш Л. Глібова «Весна прийшла». - Про що цей вірш? (про те, що прийшла весна і все радіє, …) - З яких слів видно, що саме весні радіють діти? (…весна прийшла, співають горобчики, все ожило, все розцвіло…) - Чому в останніх рядках вірша сказано, що автор «…зрадів, помолодів, чк ті дівчатка й хлопчики…»? (бо радіючи весні діти так весело співали, танцювали, що автор ніби й сам проснувся від зимового сну та й помолодів, йому захотілось співати , танцювати, побігти разом з дітьми. Так він зрадів весні.!) - Який настрій викликав у вас цей вірш? (веселий, піднесений, бадборий, хочеться вийти на вулицю¸ радіти та співати разом з тими дітьми, бо прийшла весна!!!) - Ось саме такі почуття виникають у нас коли настає довгоочікуване тепло, коли пригріває сонечко та розквітає й розвивається все навкруг. Радість просинається, коли приходить весна!!! Вам постійно хочеться надвір. «…як тут всидіти у хаті, коли все кругом цвіте…». Чиї це слова? З якого твору? 3. Оголошення теми уроку. - На сьогоднішньому уроці читання ми теж радітимемо весні, прославлятимемо її. - Тема нашого уроку – «Весна йде». - Матеріал з яким ми будемо працювати: «Весна йде та йде» за Марко Вовчок та «Прийшла весна» за Борисом Грінченком. 4. Оголошення мети уроку. Мета проведення нашого уроку така: - ознайомитись з уривками з літературних творів Марко Вовчок та Бориса Грінченка; - ознайомитись з деякими фактами біографії Бориса Грінченка та Марка Вовчка; - розвивати емоційне виразне читання, - тренувати вміння аналізувати художні твори, - розвивати почуття прекрасного. - Отже, завдань поставлених багато, тому почнемо працювати!
  • 2. 5. Підгочовчі вправи на розвиток швидкого виразного читання. 1. Вправа на розвиток швидкості читання. 2. Чистомовка Нами – нами – нами - ось іде весна ланами, Сами – сами – сами - перелогами, лісами. Млі – млі – млі - де не ступить — з-під землі Лі –лі – лі - лізуть паростки малі. 3. Вправи на інтонування. Перші проліски цвітуть, Перші джмелики гудуть Це прекрасна й чарівна В гості йде до нас весна! Скоро прилетять в гаї Голосисті солов'ї, Будуть радо щебетать, Будуть весноньку вітать. 4. Скоромовка Перші проліски цвітуть, Перші джмелики гудуть Це прекрасна й чарівна В гості йде до нас весна! Скоро прилетять в гаї Голосисті солов'ї, Будуть радо щебетать, Будуть весноньку вітать. 6.Опрацювання твору «Весна йде та йде» за Марко Вовчок. 1. Підготовча робота. Розповідь про деякі факти з життя та творчості Марка Вовчка. - Прослухайте розповідь, запишіть найголовніше. (діти слухають, записують) - Прочитайте те, що ви занотували. - Зверніть увагу на виставку книг цієї письменниці. Детальніше з нимиви можете ознайомитись на пререрві. вра омр рфа мно инм мти нка анк кну спо ужн нпи
  • 3. 2. Читання та аналіз тексту. 1. Словникова робота. Доберіть синоніми до поданих слів. - Просвітчаста – прозора. - Гучливі – шумні, гомінливі. - Мигтять – мерехтять. - Гук – гомін, шум. 2. Читання тексту вчителем. 3. Аналіз тексту. - Які почуття викликав у вас цй твір? (веселості, піднесення, натхнення, бадьорості, милування, романтичності, ейфорії…) - Визначте тему цього твору? (Про що?) (Тема твору – прихід весни) - Яка мета цього твору? (Для чого?) (описати, що відбувається з природою під час приходу весни) - Що ж відбувається весною? Які ознаки весни ви помітили в цьому тексті? (голубе небо, прозора вода, сади зацвітають, співає соловейко, кує зозуля, гуде бджола) - Як ви думаєте, яка частина весни зображена в творі? Початок ,середина чи кінець весни? Чому? (середина весни, коли саме найяскравіше відбуваються всі ознаки весни) - Зачитайте перші два речення тексту «Весна йде та йде» за Марко Вовчок. який художній засіб використала письменниця в цих реченнях? (уособлення, олюднила весну словами «…йде та йде») - Саме так. Тому й назва така «Весна йде та йде». Ніби нема їй на початку ні кінця. 4. Повторне самостійне читання тексту учнями. - Читаючи твір зверніть увагу на дії та істотні ознаки таких слів: Весна, небо, вода, сонечко, гаї, садки, соловейко, клен, зозуля, береза, бджола, метелики, травичка, хрущі. - Нагадаймо, дії предметів , це яка частина мови? (дієслова) - А ознаки предметів, це – прикметники. В літературі цей художній засіб називається – епітети. 3. Переказ твору близько до тексту. Метод мнемотехніка. 1.Читання тексту з ілюстраціями. - Зачитаємо цей текст з екрану, звертаючи увагу на ілюстрації до висловів. Намагайтесь запам’ятовувати речення пов’язуючи їх з малюнками. (Діти читають за вчителем) 2. Колективний переказ тексту за ілюстраціями. - Спробуємо хором проговорити те, що запам’ятали.
  • 4. 3. Індивідуальний переказ тексу (2 учні). 7. Хвилинка відпочинку. Діти виконують пісню «Свято весни», танцюють. 8. Робота над твором «Приходила весна» за Борисом Грінченком. - Молодці! Ми успішно закінчили І частину нашого уроку , дуже вдало попрацювавши з твором «Весна йде та йде» за Марко Вовчок. - Переходимо до ІІ частини уроку. Нас чекає невеличкий уривочок з повісті Бориса Грінченка «Під тихими вербами». Уривок в якому автор яскраво змальовує прихід весни – «Приходила весна». - Але спочатку ознайомимось з деякими фактами життя цього великого громадського діяча, письменника та педагога. 1. Підготовча робота. Розповідь про деякі факти з життя Бориса Дмитровича Грінченка. - Послухайте розповідь. Найголовніше занотуйте. (Діти слухають, занотовують.) - Зачитайте, що ви занотували цікавого. (Діти читають) - На честь Бориса Дмитровича, як борця за Україну, українську мову та культуру, також був збудований університет, де навчають майбутніх вчителів, названо вулиці. 2. Словникова робота. 3. Первине сприйняття. Читання тексту вчителем. 4. Аналіз тексту. - Яка частина весни зображена в творі Бориса Грінченка? Початок, середина чи кінець? (Борис Грінченко зобразив початок весни) - Які слова допомогли вам це визначити? (Сніг лежав, земля ще чорна, визирали проліски (а проліски ростуть тільки на початку весни), лежала ще півсонна). - Зверніть увагу на заголовок. Чому автори цього підручника вирішили, що саме такий заголовок найдоречніший для цього уривочка.
  • 5. (Можливо, весна ніби лише прийшла, та й пішла назад, не залишилась, а всі її так чекали. Або цей твір є описом того чк же ж саме вона приходила в наш рідний край). - А який би ви заголовок придумали для цього твору? (Рання весна, починається весна, прийшла весна…) - Добре. Отже, яка тема твору «Приходила весна» за Борисом Гінченком? (Початок весни) - Визначте мету твору. (Описати зміни в природі на початку весни). 5. Самостійне читання тексту учнями. - Прочитайте текст самостійно. Підготуйтесь до вибіркового читання. 6. Вибііркове читання тексту. - В яких місцях все ще лежав сніг? (Сніг лежав по самих ярах та затінках) - Де визирали проліски? ( серед пучків торішньої трави) - Як танув сніг? (Скрізь позбігав лепетливими дзюркотливими струмочками) - Чого дожидалась ще чорна земля? (Поки пресвітлеє сонце обніме її своїм палким промінням й убере в пишні зелено-квітчасті шати) - Куди линула пара? (Пара линула вгору) В що перетворювалась пара? (Збиралась там у хмари) 7. Аналіз використання художніх засобів в тексті. - Прочитайте текст. Почав танути сніг, але в ярах та затінках ще лишився. Серед посохлої трави виросли проліски. Земля чорна. Сонце ще погано її пригріло, тому трава ще не виросла. Вода, яка випаровувалась із чорної землі, перетворювалась в темні хмари. - Чи схожі події відбуваються в тексті «Приходила весна»? (В тексті описані одні і ті ж самі явища природи). - Яка між цими текстами різниця? (Цей текст не має ні прикметників, ні уособлень, ні порівнянь.)
  • 6. - Тобто, він написаний безвикористання художніх засобів. Це ніби не розмальована картина. Адже художні засоби, це слова, які допомагають нам щось точніше уявити, чи звернути увагу на щось прекрасне. -Давайте ж розглянемо, які сам художні засоби використав Борис Грінченко описуючи події початку весни. Як майстер слова замінив звичайні природні явища на нестримний політ фантазії. Танув сніг – позбігав лепетливими, дзюркотливими струмочками. (сніг порівняв з струмочками – порівняння; Лепетливими, дзюркотливими - епітети). Виросли проліски – визирали блакитними оченятами. (уособлення) Земля чорна, сонце погано її пригріло – земля лежала чорна, дожидаючись, поки пресвілеє сонце обніме її своїм палким промінням. (Земля лежала, сонце обніме – уособлення, палке проміння - епітет) Не виросла трава з квітами – поки убере в пишні зелено-квітчасті шати. (Шати – порівняння, зелено-квітчасті - епітет). Випаровування – земля лежала сонна і зітхала. (уособлення). 8. Виразне читання учнями вголос. Отже, використовуючи художні засоби, тексти стають яскравішими, цікавішими, насиченішими. Нам легше уявити уяити картини описані в творі. 9. Зіставлення текстів з репродукціями карти відомих художників. - Подивіться, як натхненні красою природи весною, а можливо натхненні ще й майстрами слова, художники зобразили весну на своїх полотнах. - Роздивіться, які кольори використали? - Як ви думаєте, які з картин могли б стати ілюстрацією до прочитаних сьогодні нами творів? Чому? (Я думаю…, я вважаю…, на мою думку…, мені здається….) 10. Підведення підсумків. 1.Підводячи підсумки нашої сьогоднішньої роботи, повернемось до посавленої мети на початку. Чи досягли ми цієї мети? Чи може ми досягли ще більшого ,ніж планували? - Ми ознайомились з творами «Весна йде та йде» за твором Марко Вовчок та «Приходила весна» за твором Бориса Грінченка; - Ми дізнались деякі факти про цих письменників; (Наприклад…. М. Вовчок була знайома з багатьма відомими письмнниками та науковцями, а Б. Грінченко написав перші підручники з української мови та літератури) - Ми розвивали вміння аналізувати твори, віднаходили художні засоби. - Тренувались переказувати твори близько до тексту.
  • 7. (- Який твір ми переказували? - Яким прийомом ми користувались? - А відчуття прекрасного будемо розвивати й надалі. 2.Вірш Наталії Гуркіної «Весна» Наталія Гуркіна «Весна» Гріє землю сонечко, Ніжно примовляє: Прокидайтесь, квіточки, День весну стрічає! Просинайся, річечко, Посміхнись, струмочку Затанцюй нам гопака, Дощику – дзвіночку! Розливайся радісно По землі, проміння, Покривай сади й луги, Весняне цвітіння! 3. Пісня «Ой вже весна»
  • 8. Конспект відкритого уроку з читання в 4 класі Прохоренко Ірини Станіславівни