Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Die SlideShare-Präsentation wird heruntergeladen. ×
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Nächste SlideShare
PL-g_2-t.groch-2
PL-g_2-t.groch-2
Wird geladen in …3
×

Hier ansehen

1 von 6 Anzeige

Weitere Verwandte Inhalte

Ähnlich wie Program Tygodnia Życzliwości (20)

Weitere von Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi (20)

Anzeige

Aktuellste (20)

Program Tygodnia Życzliwości

  1. 1. Szkolny Tydzień Tolerancji i Życzliwości 21.11.-25.11.2022 r. W dniach 21 – 25 listopada 2022 r. w naszej szkole, będziemy obchodzić Szkolny Tydzień Tolerancji i Życzliwości. Całotygodniowa akcja ma uświadomić społeczności szkolnej najważniejsze wartości w życiu człowieka, przybliżyć znaczenie tolerancji, szacunku, przyjaźni, koleżeństwa i pomocy drugiemu człowiekowi. Mamy nadzieję, że w naszej szkole życzliwość i tolerancja będą gościć każdego dnia, gdyż dzięki nim życie staje się łatwiejsze i przyjemniejsze. W ramach akcji, proponujemy szereg ciekawych działań, a do włączenia się w ich realizację zapraszamy całą społeczność szkolną Każdy dzień będziemy obchodzić pod innym hasłem wiodącym: 21 listopada - poniedziałek – DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I UŚMIECHU Z tej okazji, w poniedziałek, 21 listopada, cała społeczność szkolna przychodzi do szkoły ubrana na żółto. Dlaczego akurat taki kolor? Odpowiedź jest prosta: ponieważ jest radosny. W tym dniu robimy dobre uczynki, wszyscy wymieniamy się uśmiechem oraz życzliwym słowem. Szczery uśmiech należy do komunikatów wyzwalających bardzo pozytywne emocje. Uśmiech może zastępować słowa, może wyrażać nasze uczucia, ale i być gestem przywitania, pożegnania, akceptacji. Pomaga nam nawiązywać i podtrzymywać relacje z innymi. Niespodzianka: osoby ubrane na żółto mogą liczyć, że nie będą dziś pytane przez nauczycieli! Propozycja dla klas I – III: postawcie w klasie pudełko dobrych uczynków. Do tego opakowania wrzućcie karteczki z wypisanymi dobrymi uczynkami, które planujecie zrealizować dla kolegów, rodziny czy innych osób potrzebujących ciągu tygodnia.
  2. 2. Uśmiechajmy się do siebie przez cały dzień, bądźmy życzliwi dla innych 22 listopada - wtorek - DZIEŃ PRZYJAZNYCH GESTÓW Język ciała jest o wiele bardziej wiarygodny niż komunikaty werbalne- słowa. Pomachać ręką czy skinąć głową? A może przybić żółwika? Poklepać przyjacielsko po plecach. Jest mnóstwo sposobów na okazywanie sobie sympatii. Jeśli nie chcemy popełnić błędu dobrze wiedzieć, jakie gesty symbolizują sympatię czy przyjaźń. Propozycja dla klas I – III: przygotujcie emotki i podarujcie je ludziom w środowisku lokalnym. Zatrzymaj się na chwilę i uczyń drobny gest życzliwości w stronę drugiego człowieka poprzez ciepły uśmiech, miłe słowo i gest sympatii 23 listopada -środa – DZIEŃ DOBREGO SŁOWA W tym dniu szczególnie należy podkreślić rolę dobrych słów. Istnieje szczególna sposobność do obdarowania kogoś miłym i serdecznym słowem czy komplementem. Pamiętaj, aby wypowiadane słowa były miłe i przyjazne. Zrezygnuj z takich, które mogły innym sprawić przykrość lub też ich obrazić. Używaj słów zwanymi potocznie „grzecznościowymi” takimi jak np.: proszę, przepraszam, dziękuję, dzień dobry. Propozycja dla klas IV –VIII: Przygotujcie Kodeks człowieka tolerancyjnego i życzliwego w dowolnej formie graficznej, dopiszcie na nich jak najwięcej dobrych słów o swojej klasie i osobach do niej uczęszczających Te plakaty powinny być umieszczone w klasach w widocznym miejscu, by w ciągu całego roku przypominać o tolerancji i życzliwości, o najważniejszych zasadach postępowania w stosunku do drugiego człowieka.
  3. 3. Dziś szczególnie starajmy się, aby nasze słowa były dobre. Pamiętaj , że dobre słowa to nie tylko miłe i uprzejme słowa, ale słowa właściwie dobrane. 24 listopada -czwartek – DZIEŃ POZDROWIEŃ Na korytarzu wyrośnie Jesienne drzewo życzliwości. Na drzewie każdy będzie mógł umieścić listek np. z komplementem lub pocieszającym zdaniem. Można też umieścić życzenia, pozdrowienia, uśmiechy, miłe słowa kierowane do innych osób ze społeczności szkolnej, które lubisz lub osób, które są smutne bądź samotne. Cieplutko pozdrawiaj wszystkich życzliwych ludzi, dobro przyciąga dobro
  4. 4. 25 listopada- piątek- DZIEŃ EMPATII Empatia to zdolności lepszego zrozumienia innych osób, wrażliwości na ich emocje, wczucia się w ich sytuację. Empatia jest konieczna, aby budować zdrowe, głębokie i szczęśliwe relacje z innymi ludźmi. Komunikacja empatyczna to komunikacja bez przemocy, która wpływa również na poprawę klimatu szkolnego, komunikację między uczniami, rodzicami, nauczycielami. Jak można rozwijać empatię? Empatię możemy rozwijać uważnie słuchając i obserwując drugą osobę po to, aby ją lepiej zrozumieć i umieć zwrotnie wyrazić słowami przypuszczenie co do jej myśli i uczuć. tego najbardziej potrzebują. Empatia to nie jest tylko kwestia zwracania uwagi na to, czego inni potrzebują, co czują i myślą. To także umiejętność znajdowania empatii dla siebie. Zadanie dla chętnych- odpowiedz na pytanie: Co żyrafa ma wspólnego z empatią…? odpowiedzi w dowolnej formie przynieś do gabinetu pedagoga – sala 107, do 30 listopada. Najlepsze odpowiedzi zamieścimy na stronie szkoły. Niech zasady Tygodnia Tolerancji i Życzliwości obowiązują przez cały rok!
  5. 5. Scenariusz zajęć dla klas I - III TEMAT: Tolerancja i życzliwość Cele ogólne: - aktywizowanie uczniów poprzez czynny udział w zajęciach - integracja klasy - zwrócenie uwagi na znaczenie tolerancji i szacunku do drugiego człowieka Cele szczegółowe: - kształtowanie postawy szacunku dla różnorodności - uważne obejrzenie przedstawionego filmu - wykonanie pracy plastycznej Cele terapeutyczne: - podniesienie poczucia własnej wartości Metody pracy: - słowna: rozmowa kierowana, dyskusja, burza mózgów - praktycznego działania: wykonanie pracy plastycznej Środki dydaktyczne: - komputer z dostępem do Internetu - kartka, flamastry, kredki - kartki w różnych kolorach: brązowa, czerwona, zielona, żółta, biała Przebieg zajęć: 1. Powitanie, podanie tematu zajęć przez nauczyciela 2. Rozmowa na temat tolerancji i życzliwości. Czym jest? Dlaczego jest ważna? Po co jest różnorodność? Wspólne zanotowanie pomysłów i przedstawienie definicji tolerancji życzliwości. 3. Odtworzenie wychowankom bajki „Brzydkie kaczątko”: https://www.youtube.com/watch?v=AJ2p7X31xKU 4. Wspólna rozmowa na temat obejrzanego filmu – dlaczego rodzeństwo nie chciało się bawić z kaczątkiem? Jak reagowały na nie inne zwierzęta? Jak kaczątko się czuło, gdy się z niego wyśmiewano? 5. Rozdanie wychowankom kolorowych kartek. Dzieci rysują sylwetkę postaci, dorysowanie włosów i części twarzy. Wspólne omówienie zadania – dyskusja o różnicach i podobieństwach między ludźmi, np. kolor skóry, język, budowa ciała, takie same prawa. 6. Podsumowanie zajęć
  6. 6. Scenariusz zajęć TEMAT: Tolerancja i życzliwość Cele ogólne: - aktywizowanie uczniów poprzez czynny udział w zajęciach - integracja klasy - zwrócenie uwagi na znaczenie tolerancji, szacunku i życzliwości do drugiego człowieka Cele szczegółowe: - kształtowanie postawy szacunku dla różnorodności - uważne obejrzenie przedstawionego filmu - wykonanie pracy plastycznej Cele terapeutyczne: - podniesienie poczucia własnej wartości Metody pracy: - słowna: rozmowa kierowana, dyskusja, burza mózgów - praktycznego działania: wykonanie pracy plastycznej Środki dydaktyczne: - komputer z dostępem do Internetu - kartka, flamastry, kredki Przebieg zajęć: 1. Powitanie, podanie tematu zajęć przez nauczyciela 2. Rozmowa na temat życzliwość. Czym jest? Dlaczego jest ważna? Wspólne zanotowanie pomysłów i przedstawienie definicji. 3. Praca w grupie – wspólne stworzenie mapy myślowej - plakatu do słowa „Tolerancja”. Wypisanie skojarzeń z tym słowem. 4. Opracowanie Kodeksu człowieka tolerancyjnego i życzliwego 5. Omówienie wykonanej pracy z całą grupą. Do wykorzystania: Ocenianie innych ze względu na wygląd Próbowanie zrozumienia drugiego człowieka Potępianie innych ludzi Wyśmiewanie, że ktoś ma inne zdanie Pomoc starszej osobie w przejściu przez jezdnię Akceptacja, że ktoś wyznaje inną religię Krytykowanie, że ktoś zachowuje się inaczej Akceptowanie ludzi o innym kolorze skóry Ocenianie innych poprzez stereotypy https://www.youtube.com/watch?v=astYaZ_Vw68 – naciśnij-niebieski napis-przeglądaj youtube film: Dobro, które dajesz, zawsze do Ciebie wraca (dotykający serducha filmik)

×