1. RANCANGAN MENGAJAR
SUBJEK: Pengajian Perniagaan 1
TINGKATAN: Enam Atas
Tingkatan Enam
1. Ciri-Ciri Kelas
Murid telah menghadapi PMR, SPM dan ujian-
1.
a) Tingkatan / Tahun ujian bulanan dan tahu makna berjaya
b) Pengetahuan Sedia Ada 2. Murid telah mempelajari dan boleh menggunakan
internet untuk mencari bahan pelajaran dan tahu
menggunakan e-mail.
3. Murid boleh menggunakan perisian asas MS
PowerPoint, MS Excel dan MS Word.
2. Peruntukan Masa 80 minit.
9.6 Tabii Orang Berjaya
3. Tema Pelajaran / Topik
Definisi berjaya, 7 Tabii Orang Berjaya, Kejayaan Seimbang
Pada akhir sesi pembelajaran murid dapat:
1. Memberi definisi efektif/berjaya
2. Menyenaraikan 7 tabii orang berjaya menurut Stephen
4. a) Hasil Pembelajaran
Covey
3. Menjelaskan bagaimana individu dan organisasi boleh
membantu pekerja mencapai kejayaan seimbang
b) Nilai Murni 1. Berfikir secara rasional
2. Mengawal perasaan
3. Berusaha untuk berjaya
c) KBKK 1. Sumbangsaran dan menyenarai
2. Membanding dan membezakan faktor-faktor
3. Mengkelaskan faktor
Pada akhir sesi pembelajaran murid dapat:
1. Memberi definisi efektif dan kejayaan seimbang
2. Menyenaraikan 7 Tabii orang Berjaya
3. Menjelaskan bagaimana individu boleh mencapai
5. Objektif Pembelajaran kejayaan seimbang
4. Menjelaskan bagaimana organisasi boleh membantu
pekerja mencapai kejayaan seimbang
5. Menghantar tugasan yang telah siap kepada guru
menggunakan e-mail
2. Menempah Makmal Bestari ( dan projektor LCD) .
1.
2. Memastikan sistem rangkaian dan internet berfungsi
Menyediakan soalan latihan dan edaran
6. Persediaan TMK 3.
Menyediakan slaid MS PowerPoint bertajuk Tabii Orang
4.
Berjaya
Menjawab soalan latihan dalam format yang betul
1.
Mengakses maklumat mengenai falsafah pendidikan
2.
7. Penerapan TMK
kebangsaan dan sinergi menggunakan internet
3. Menghantar tugasan kepada guru dalam bentuk e-mail.
8. Persediaan Guru Bukan TMK 1. Bahan maujud seperti buku, keratan akhbar
1. Set Induksi
Pelajar melihat keratan akhbar Minguan Malaysia (2
minit)
2. Pencetusan Idea
Bersoaljawab berkaitan kejayaan dan kegagalan yang
pernah dialami pelajar dan 10 orang terkaya di Malaysia.
Persembahan MS PowerPoint tentang Tabii Orang
Berjaya
Penerangan lanjut dari guru mengenai tabii tersebut dan
bagaimana untuk mencapai kejayaan seimbang. (23 minit)
Penstrukturan semula idea
3.
9. Aktiviti Pelajaran Murid mengakses internet dan menghasilkan tugasan
dalam aktiviti P&P (20 minit)
4. Aplikasi Idea
Mengadakan sesi perbincangan dalam kumpulan dan
menyelesaikan tugasan kumpulan (20 minit)
5. Penilaian
Penilaian rakan dan guru secara lisan berlaku dalam
proses pengajaran dan pembelajaran (10 minit)
6. Penutup
Refleksi pelajaran: semua murid diminta menyebut
kembali definisi, menyenaraikan tujuh tabii orang berjaya dan
kaedah mencapai kejayaan seimbang (5 minit)
10. Aktiviti Guru Meminta pelajar mengenalpasti gambar-gambar yang
1.
ditunjukkan
Mengemukakan soalan berkaitan dengan ketegangan
2.
yang pernah dialami pelajar.
Meminta pelajar melihat persembahan klip video dan MS
3.
PowerPoint yang disediakan.
Membuat penerangan lanjut tentang 7 tabiiorang berjaya
4.
Meminta pelajar membuat latihan individu
5.
3. 6. Meminta pelajar menyiapkan tugasan kumpulan.
7. Menerima e-mail tugasan daripada pelajar
1. Memberi tumpuan terhadap persembahan slaid MS
PowerPoint yang ditunjukkan
2. Mendengar penjelasan yang diberi guru
11. Aktiviti Pelajar
3. Membuat latihan yang diberikan.
4. Menyiapkan tugasan kumpulan menggunakan MS Excel
dan menghantar kepada guru menggunakan e-mail.
Meliputi objektif dan hasil pembelajaran mata pelajaran Pengajian
Perniagaan 1 Tingkatan Enam, kemahiran berfikir, dan kemahiran
12. Liputan Kurikulum generik bestari yang berunsurkan kemahiran, kecekapan, dan
ketrampilan serta strategi konstruktivisme pengajaran dan
pembelajaran.
13. Keperluan Khusus Tiada
Menggunakan terminologi seperti bersinergi, tajamkan
1.
14. Literasi gergaji, menang-menang, persepsi, kondusif dan lain-
lain
15. Numerasi Tiada
16. a) Penilaian Pengajaran dan pembelajaran
Penilaian dijalankan secara formatif berdasarkan beberapa
perkara seperti yang berikut:
1. menjawab soalan guru secara lisan
2. menyelesaikan latihan indiviu dan tugasan berkumpulan
3. penilaian rakan sebaya
b) Refleksi Kesesuaian TMK mengikut kriteria CIPS
1. Adakah murid boleh melayari internet untuk mengakses
maklumat berkaitan?
2. Bolehkan murid mengaitkan apa yang dipelajari dengan
kehidupan seharian mereka?
3. Bagaimana rakan sebaya dapat membantu dalam
tugasan kumpulan?
1. Adakah hasil pembelajaran tercapai pada akhir sesi
pengajaran dan pembelajaran?
2. Adakah proses P&P dapat berjalan lancar dengan
bantuan TMK?
3. Adakah pelajar berjaya menghasilkan tugasan yang
baik ?
4. Apakah strategi lain yang akan saya gunakan untuk
membaiki kelemahan dan masalah yang timbul semasa
4. pengajaran?
17. Bahan Rujukan TMK dan 1. Pengajian Perniagaan1, Federal Publications
bukan TMK
http://www.moe.gov.my
18. Laman Web