1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL SEKOLAH RENDAH
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas : 4 Sofea
Bilangan Murid : 24 orang
Tarikh : 28 Ogos 2012
Masa : 11.00 pagi – 12.00 pagi (60 minit)
Bidang : Mengenal Kraf
Aktiviti : Mengenal Kraf Tangan Tradisional
Tajuk : Wayang Kulit
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran, murid dapat:
1. Menghasilkan Kraf Tradisional dengan menguasai
kemahiran penggunaan alat, bahan dan teknik.
2. Membuat pernyataan tentang hasil kerja sendiri dan
rakan secara kritis dan kreatif.
Bahan : Contoh hasil kerja, gunting, pensel warna, kad manila
Rujukan : RPT PSV Tahun 4 dan HSP PSV Tahun 4.
Penggabungjalinan : Kemahiran Hidup
Pengetahuan Sedia ada : Murid mengetahui serba sedikit mengenai wayang kulit
Penerapan Nilai : Menghargai, berani, berdikari
Unsur KBKK : Membuat kaitan , menjana idea
BBM : Slaid powerpoint, gambar dan contoh hasil kerja lepas
2. PERKARA BUTIRAN KEGIATAN FOKUS PEMBELAJARAN CATATAN /
ILUSTRASI
Set Induksi Guru menunjukkan 1.Guru menunjukkan contoh
BBM:
( 5 minit) contoh patung wayang gambar kepada murid-murid.
kulit. 2.Guru meminta murid-murid 1. Slaid powerpoint
meneka contoh gambar yang
KMT:
ditunjukkan.
3. Guru mencungkil pengetahuan 1. Kemahiran
sedia ada murid mengenai Berfikir
wayang kulit melalui beberapa
i) Menjana idea
pertanyaan berikut.
2. Kemahiran
belajar cara
belajar
i) Kemahiran
mendengar
3. Langkah 1 Pengenalan 1.Guru menunjukkan contoh hasil BBM
(10 minit) kerja terdahulu yang telah siap. 1. Alat pemancar
2.Guru menerangkan tentang (LCD)
sejarah wayang kulit. 2. Slaid powerpoint
3.Guru bertanyakan beberapa 3.Patung wayang
soalan mengenai patung wayang kulit.
kulit.
- Apakah kegunaan patung
wayang kulit?
- Bagaimana cara
menghasilkan patung
wayang kulit ini?
4.Guru merumuskan jawapan
murid dan menerangkan
mengenai bahan-bahan yang
diperlukan untuk menghasilkan
patung wayang kulit tersebut.
Langkah 2 Berdasarkan power point 1.Guru menayangkan slaid BBM
(20 minit) yang ditayangkan. langkah-langkah menghasilkan 1. Alat pemancar
1.Guru menunjukkan patung wayang kulit. (LCD)
beberapa contoh patung 2.Murid akan melihat dan 2.Slaid powerpoint
wayang kulit. mendengar.
3.Guru menerangkan langkah-
langkah penghasilan patung KMT
wayang kulit.
4.Murid mendengar penerangan 1. Kemahiran
dan melihat tunjuk cara. belajar cara
5.Guru mengulang penerangan belajar
langkah sekali lagi.
i) Kemahiran
mendengar
4. Langkah 3 Gerak kerja: 1.Guru menunjukkan lakaran
(20 minit) Menghasilkan patung patung wayang kulit yang telah
BBM
wayang kulit. siap.
2.Murid perlu membuat patung 1. Alat pemancar
wayang kulit sendiri. (LCD)
3.Murid perlu menekap lakaran
yang diberi.
KMT:
4.Murid perlu memotong dan
mewarna lakaran patung wayang 1. Kemahiran
kulit tersebut. Berfikir
5.Murid mewarna mengikut
i) Menjana idea
kesukaan masing-masing.
6. Murid menyiapkan patung
wayang kulit mereka.
1.Guru memberi pandangan dan BBM
Sesi Aspresiasi: respon membina terhadap hasil Patung wayang
Penutup Guru membuat rumusan kerja murid. kulit
( 5 minit ) tentang teknik dan kualiti 2.Guru seterusnya meminta murid
produk yang telah untuk melakonkan watak wayang Nilai:
dihasilkan murid. kulit secara berpasangan. Kerjasama dan
menghargai.
5. Langkah 3 Gerak kerja: 1.Guru menunjukkan lakaran
(20 minit) Menghasilkan patung patung wayang kulit yang telah
BBM
wayang kulit. siap.
2.Murid perlu membuat patung 1. Alat pemancar
wayang kulit sendiri. (LCD)
3.Murid perlu menekap lakaran
yang diberi.
KMT:
4.Murid perlu memotong dan
mewarna lakaran patung wayang 1. Kemahiran
kulit tersebut. Berfikir
5.Murid mewarna mengikut
i) Menjana idea
kesukaan masing-masing.
6. Murid menyiapkan patung
wayang kulit mereka.
1.Guru memberi pandangan dan BBM
Sesi Aspresiasi: respon membina terhadap hasil Patung wayang
Penutup Guru membuat rumusan kerja murid. kulit
( 5 minit ) tentang teknik dan kualiti 2.Guru seterusnya meminta murid
produk yang telah untuk melakonkan watak wayang Nilai:
dihasilkan murid. kulit secara berpasangan. Kerjasama dan
menghargai.
6. Langkah 3 Gerak kerja: 1.Guru menunjukkan lakaran
(20 minit) Menghasilkan patung patung wayang kulit yang telah
BBM
wayang kulit. siap.
2.Murid perlu membuat patung 1. Alat pemancar
wayang kulit sendiri. (LCD)
3.Murid perlu menekap lakaran
yang diberi.
KMT:
4.Murid perlu memotong dan
mewarna lakaran patung wayang 1. Kemahiran
kulit tersebut. Berfikir
5.Murid mewarna mengikut
i) Menjana idea
kesukaan masing-masing.
6. Murid menyiapkan patung
wayang kulit mereka.
1.Guru memberi pandangan dan BBM
Sesi Aspresiasi: respon membina terhadap hasil Patung wayang
Penutup Guru membuat rumusan kerja murid. kulit
( 5 minit ) tentang teknik dan kualiti 2.Guru seterusnya meminta murid
produk yang telah untuk melakonkan watak wayang Nilai:
dihasilkan murid. kulit secara berpasangan. Kerjasama dan
menghargai.