Rangkuman singkat dokumen tersebut adalah:
1. Penyediaan rancangan pengajaran harian yang teratur dan lengkap dapat membantu meningkatkan tahap pengajaran dan pembelajaran khususnya bagi murid bermasalah pembelajaran
2. Bahan sokongan konkrit penting untuk membantu pelajar memahami konsep secara mendalam
3. Penggunaan bahan konkrit dapat menjadikan pembelajaran lebih menarik dan berpusatkan pel
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN YANG TERATUR DAN BERKESAN
SERTA BAHAN SOKONGAN KONKRIT YANG BAIK DAPAT MEMBANTU
PELAJAR MENINGKATKAN TAHAP PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DI
KALANGAN MURID BERMASALAH PEMBELAJARAN.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Rancangan pengajaran merupakan rangka kerja aktiviti pengajaran dan
pembelajaran untuk dilaksanakan guru di dalam bilik darjah atau makmal, dalam satu
jangka waktu yang telah ditetapkan. Tujuan utama guru menyediakan rancangan
pengajaran adalah untuk menjamin murid mencapai objektif pengajaran secara
berkesan, di samping meningkatkan keyakinan guru untuk mengajar. Sebelum
mengajar, guru perlu merancang pengajarannya dengan berdasarkan kepada
Sukatan Pelajaran serta latar belakang murid. Justeru, semasa merancang sesuatu
pengajaran, guru perlu membuat keputusan mengenai keperluan, matlamat dan
objektif (yang perlu dicapai dan dikuasai murid), serta motivasi dan strategi
pengajaran yang sesuai bagi mencapai objektif. Ringkasnya, sesuatu persediaan
pengajaran perlu mengandungi dua jenis maklumat: Pertama, mengenai murid dan
perkara yang akan diajar; dan kedua, catatan mengenai langkah-langkah dan aktiviti
guru-murid dalam sesuatu proses pengajaran dan pembelajaran.
Rancangan pengaran harian yang berkesan perlu dirancang dan disediakan dengan
lengkap. Persediaan mengajar yang disediakan dengan jelas, teliti, lengkap dan
teratur dapat membantu pelajar meningkatkan tahap pengajaran dan pembelajaran
terutamanya di kalangan murid bermasalah pembelajaran.
Melalui persediaan mengajar yang lengkap dan teratur membolehkan guru :
1. Menentukan objektif pelajaran yang sesuai dan tidak terkeluar dari apa yang
dirancang
2. Memahami dan menentukan isi pelajaran yang cukup disampaikan dalam
jangka masa yang diperuntukkan
2. 3. Menentukan strategi pengajaran yang sesuai dengan peringkat, kebolehan
dan minat pelajar
4. Menentukan dan menyediakan bahan bantu mengajar yang diperlukan
5. Merancang aktiviti pelajar yang sesuai
6. Mengawal bilik darjah dengan baik
7. Menilai keberkesanan pengajaran dan pembelajaran murid
8. Guru lebih berkeyakinan semasa menghadapi murid
9. Mengingati bahan pengajaran yang akan disampaikan
10.Menjimatkan masa kerana segala pengajaran dan aktiviti dapat dijalankan
dengan teratur
11.Memilih jenis soalan yang sesuai serta mencabar untuk dikemukakan semasa
pengajaran
12.Memikirkan cara untuk memotivasikan murid dalam proses pengajaran dan
pembelajaran
13.Merancang bagaimana nilai murni dapat diterapkan dalam proses pengajaran
dan pembelajaran
Penyediaan Rancangan Pengajaran Harian merangkumi item-item yang perlu
dinyatakan dengan jelas dan mudah dilaksanakan. Antara item yang perlu ada ialah
Sebagaimana contoh berikut:
Format Persediaan Mengajar / Rancangan Pengajaran Harian
Tahun (Kelas) :
Tarikh :
Masa :
Mata Pelajaran :
Tajuk / Topik :
Objektif :
Hasil Pembelajaran :
3. Pengetahuan Sedia Ada :
Alat Bantu Mengajar :
Pemikiran Kreatif & Kritis :
Nilai Murni :
Pelaksanaan P & P
Penyampaian
/ masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran &
Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
( 5 minit )
Langkah 1
( minit )
Langkah 2
( minit )
Langkah 3
( minit )
Penilaian
( minit )
Penutup
( minit )
Refleksi :
4. PENENTUAN OBJEKTIF
Objektif pelajaran bagi sesuatu tajuk merupakan kenyataan yang guru harapkan dan
dapat ditunjukkan oleh pelajar pada tingkahlakunya.
Kegunaan Objektif
Kegunaan objektif pelajaran yang ditulis dalam bentuk objektif tingkahlaku atau
objektif
perlakuan adalah banyak. Antaranya :
i. Menitikberatkan tingkahlaku dan pencapaian pelajar dan tidak berpusatkan
guru, oleh itu guru perlu lebih peka pada keperluan dan kebolehan pelajar
ii. Memberi arah tuju kepada guru di samping dapat membantu menilai
kemajuan perjalanan proses pengajaran dan pembelajaran
iii. Sebagai panduan kepada guru untuk perancang dan memilih bahan
pengajaran yang sesuai dan relevan
iv. Membantu guru dalam merancang, memilih dan menentukan strategi
pengajaran
v. Memberi gambaran yang jelas kepada pelajar, guru, pihak pentadbir dan
penyelia apa yang harus pelajar capai di akhir sesuatu pelajaran
vi. Memberi bayangan kepada pelajar tentang bentuk penilaian yang akan diberi
vii. Membantu pelajar untuk membuat penilaian kemajuan kendiri
viii. Membantu guru dalam menyusun atur aktiviti susulan
Penulisan Objektif
Objektif perlakuan yang ditulis perlu mempunyai 3 komponen iaitu :
i. Perlakuan
Menyatakan, apakah yang pelajar akan buat atau lakukan bila mereka menunjukkan
perlakuan objektif. Adalah penting bagi guru menyatakan jenis perlakuan yang
diterima
sebagai bukti pelajar tersebut telah menguasai sesuatu objektif. Sebagai contoh
5. perkataan yang digunakan untuk membuat objektif tingkahlaku ialah seperti memilih,
merekabentuk, mengenal pasti, menyenaraikan, menyusun dan lain-lain
ii. Syarat
Keadaan dimana perlakuan itu akan dilakukan, ia boleh terdiri daripada peralatan,
bekalan, atau bahan yang diberikan kepada pelajar untuk melakukan sesuatu
perlakuan.
Sebagai contoh “dengan membaca petikan yang diberi”.
iii. Kriteria
Menerangkan paras penguasaan atau kecekapan yang mesti dicapai dalam
melakukan
perlakuan objektif yang dapat memberikan gambaran bagaimana cara untuk menilai
perlakuan pelajar. Contoh, “dapat memotong kayu dalam masa 10 minit”, “dengan
90%
jawapan betul” ,”dengan tepat” .
Contoh objektif perlakuan :
Di akhir pelajaran, pelajar dapat menjawab 5 dari 6 operasi tambah yang melibatkan
nombor kurang dari 10.
Rumusan penulisan objektif
· Objektif perlakuan mestilah ditulis untuk pelajar
· Objektif perlu ditulis dengan ringkas, padat, jelas, jitu dan eksplisit
· Objektif mestilah sesuai dengan peringkat dan kebolehan pelajar
· Objektif perlu ditulis degan menggunakan perkataan oerbuatan yang boleh
dilakukan dalam proses pengajaran dan pembelajaran, perkataan-perkataan
perlakuan itu tidak mempunyai banyak makna dan boleh dinilai atau diukur
· Tidak hanya mengkhususkan pada domain kognitif sahaja, tetapi juga melibatkan
domain afektif dan psikomotor.
6. MENENTUKAN ISI PELAJARAN
Isi pelajaran yang perlu dinyatakan dalan Persediaan Mengajar adalah seperti yang
dinyatakan mengikut topik-topik tertentu dalam sukatan pelajaran . Walau
bagaimanapun , pemeringkatan isi pelajaran perlulah mengikut kebolehan pelajar
dan
prinsip-prinsip pembelajaran. Sebagai contoh pemeringkatan isi pelajaran disusun
seperti berikut :
· Dari konsep yang mudah kepada yang kompleks
· Dari senang kepada yang mudah
· Dari yang konkrit kepada yang abstrak
· Dari konsep sudah ada dalam pengetahuan sedia ada kepada yang belum tahu
· Relevan dengan objektif yang telah ditentukan
· Mengikut urutan , teratur, mengikut perkembangan semasa dan
· Dapat menggalakan penglibatan pelajar secara aktif untuk berfikir secara kritis,
analitis dan kreatif
PEMILIHAN SUMBER
Bahan yang digunakan hendaklah sesuai dengan objektif pelajaran, tahap dan
kebolehan pelajar. Menggunakan bahan yang tekini dan sesuai dengan keadaan
setempat, mempelbagaikan penggunaan bahan ( dari gambar pegun kepada
penggunaan media elektronik), bahan yang digunakan perlulah cantik , berwarna,
menggunakan saiz font yang sesuai dan dapat menarik perhatian pelajar.
PENENTUAN STRATEGI PENYAMPAIAN
Guru disarankan untuk mempelbagikan penggunaan strategi pengajaran. Walau
bagaimanapun, penggunaan strategi berpusatkan pelajar adalah lebih baik
digunakan. Ini adalah untuk memastikan pelajar memperolehi hasil yang maksimum.
Perancangan penentuan strategi akan menggabungjalinkan isi kandungan sukatan
pelajaran dengan strategi yang akan digunakan untuk menyampaikan isi tersebut. Isi
7. pelajaran boleh dipindahkan secara terus daripada guru kepada pelajar dengan
pelbagai cara seperti berkuliah, menunjuk cara, bersoal jawab dan latih tubi. Ataupun
isi pelajaran dapat dipindahkan secara tidak langsung dengan menggunakan cara
pembelajaran melalui aktiviti kumpulan, simulasi, main peranan, sumbang saran,
inkuiri dan penemuan serta lakonan.
Pemilihan strategi pengajaran dan pembelajaran yang mencakupi kaedah dan teknik
yang sesuai akan memastikan keberkesanan atau peningkatan keberkesanan
proses pengajaran dan pembelajaran tersebut. Penentuan kepada strategi yang
melibatkan dan yang menambah kemahiran berfikir kepada pelajar perlu ditekankan.
Di samping itu penggabungjalinan kemahiran-kemahiran 3 M ( membaca, menulis
dan mengira) perlu juga di ambil kira.
Berdasarkan kepada kepentingan dan keperluan perancangan pelajaran adalah jelas
menunjukkan bahawa penyediaan Rancangan Pengajaran Harian yang teratur dan
berkesan akan dapat membantu meningkatkan tahap pengajaran dan pembelajaran
pelajar terutamanya murid bermasalah pembelajaran.
BAHAN SOKONGAN KONKRIT
Bahan sokongan konkrit adalah merupakan antara jenis bahan bantu mengajar.
Bahan sokongan konkrit atau juga disebut bahan maujud banyak digunakan sebagai
bahan bantu mengajar terutama dalam kelas pemulihan matematik. Ini kerana bahan
konkrit dapat dilihat dan dipegang oleh murid dengan tangan mereka sendiri. Oleh
itu, semua deria dapat mereka gunakan termasuklah mata, telinga, hidung dan
tangan. Ini menggalakkan perkembangan psikomotor mereka. Contohnya lidi, batu
kecil dan jari boleh digunakan bagi membantu mereka mengira dan membuat empat
operasi asas. Manakala, model-model dua matra dan tiga matra boleh digunakan
untuk mengajar tajuk bentuk-bentuk geometri.
Bahan sokongan konkrit amat penting dalam membantu pelajar dalam proses
pembelajaran kerana bahan sokongan ini dapat menyediakan satu asas kuat untuk
pelajar memahami sesuatu konsep. Ini akan dapat membantu pelajar mendapatkan
8. hasil pembelajaran yang lebih kekal. Bahan sokongan konkrit ini juga dapat menjadi
daya penarik kepada pelajar untuk melibatkan diri secara aktif dalam pembelajaran
mereka. Di samping itu bahan sokongan konkrit dapat menyediakan pengalaman-
pengalama yang tidak diperolehi melalui bahan-bahan lain dan menjadikan
pembelajaran lebih mendalam dan beragam.
Dalam menyediakan bahan sokongan konkrit, beberapa perkara perlu diambil
perhatian oleh guru :
i. Guru harus peka tentang menyediakan jenis-jenis alatan yang sesuai dengan
isi kandungan pelajaran yang hendak disampaikan kepada pelajar.
ii. Guru mesti arif dan tahu untuk mengendalikan bahan atau alat tersebut agar
pengajaran dan pembelajaran tidak membuang masa dan sia-sia.
iii. Bahan atau alatan harus sentiasa berada dalam keadaan baik, boleh
beroperasi dan menepati fungsinya serta cekap mempersuaikan keperluan
murid dan masa yang diperuntukan.
Berdasarkan perbincangan ringkas di atas jelas membuktikan bahawa penggunaan
bahan konkrit adalah penting kerana penggunaannya bukan sahaja pembelajaran
menjadi menarik, malah pemahaman konsep matematik pelajar dapat di
perkembangkan lagi, kerana pelajar yang belajar dan berintraksi dengan objek akan
lebih memahami apa yang dipelajari dan pelajar-pelajar akan membina konsep dan
penyelesaian terhadap masalah yang diberi. Juga dapat menjimatkan masa guru
mengajar serta menjadikan pengajaran dan pembelajaran yang berpusatkan pelajar.