Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.

Days In Colours Pazar Arastirmasi

3.184 Aufrufe

Veröffentlicht am

 • Loggen Sie sich ein, um Kommentare anzuzeigen.

 • Gehören Sie zu den Ersten, denen das gefällt!

Days In Colours Pazar Arastirmasi

 1. 1. DAYS IN COLOURS MARKA İLETİŞİM STRATEJİSİ VE ÖNERİLER...
 2. 2. PAZARDA DURUM NASIL?Ev tekstili pazarı, markalaşma fırsatlarının bol olduğu ve bu yöndetüketicinin markalı/markasız ürün tercihlerinin çok detaylı incelenmesigereken bir pazardır.Yaz Pazarı,Kış Pazarı“Yapı itibariyle ev tekstili pazarı sezonlara göre farklılıklar gösteriyor.Yaz dönemlerinde satışlar artarken, kış dönemlerinde azalıyor. Yazlarıartış gösteren alımların en büyük sebebi olarak ise taşınma, dekorasyonve evlilik hazırlığı gibi durumların yaz dönemlerinde daha çok tercihedilmesi gösterilebilir. “DERGİ- GüncelYazar :Mine ŞENKUL, Basın ve Halkla İlişkiler KoordinatörüCuma, 25 Mayıs 2007
 3. 3. YATAK ODASI lider oldu, EV TEKSTİLİ 1.2 milyar dolaraçıktı!“Türkiyede ev tekstili pazarı 1,2 milyar dolaraulaştı. KMG Araştırma tarafından yapılan Ev TekstiliTüketici Harcamaları Raporuna göre, geçen yılıntamamında yüzde 2,7 oranında küçülen ev tekstiliharcamaları, 2006 yaz döneminde ise yüzde 7,5oranında büyümeyi başardı.” 27 Mart 2007 – HÜRRİYET
 4. 4. Markalaşmak Neden Önemli?Bir ürünün markalaşmasının sebebi kesinlikle diğerürünlerden ayırt edilebilmesidir. Markaya eklenensoyut değerler çok önemlidir (imaj, tarz vs.). Ayrıca,somut olarak ise ambalajı, fiyatı, kullanım şartları veiletişim çok çok önemlidir.Marka olabilmek için gerekli iki şart;Kesintisiz iletişim çalışmaları.Gündem yakalayarak tüketici beyninde yeredinmek.Üretim,pazarlama ve satış üçgeninin doğrukurulması şart!Sahip olunan değer müşteriye iyi tanıtılmalı vemüşteriyle içten bir bağ oluşturulmalı!
 5. 5. Örnek vermek gerekirse...Arkadaş grubunuzla partide takılırken,arkadaşlarınızdan biri kıza gidip sizi gösterip:"Şu çocuk var ya, harika öpüşür." derse;Bu reklamdır.Partide şahane bir kız gördünüz. Kız yanınızageldi ve dedi ki:"Duydum ki harika öpüşüyormuşsun."İşte bu marka olmaktır...
 6. 6. Tüketici davranışlarını incelerken...“Avrupalı Tüketici” davranışlarını öncelikliinceledik.Çünkü..“Days In Colours” tüketicilerinin,Ürünlerin Avrupalı çizgisine önem veren,Avrupai yaşam tarzını yansıtan özelliklerine ilgigösterdiğini gördük.
 7. 7. TÜKETİCİ DAVRANIŞLARI Batı Avrupa ülkelerinde insanlar, kendi yaşam tarzları ilefarklı olmak istiyor. Ev ve mobilya tekstili, özellikle lüks segmentte farklıtasarımlar ile onlara bu farklılığı sunuyor. Tüketicilerin davranışları ve düşünceleri, evlerinde oluşturmakistedikleri atmosfere de yansıyor. Avrupada ev düzenlemesi kişiliğin bir yansıması olarakgörülüyor. Tüketiciler kendi yaşam tarzlarına göre harcama önceliklerinibelirliyor. Avrupa toplumunda bireyselliğin artması, kişilerin kendideğerlerini ifade ettikleri ürünlerin satışlarının da artmasınısağlıyor. İnsanlar bu tarz ürünlere harcadıkları paralarıönemsemiyorlar.
 8. 8. TÜKETİCİ BEKLENTİLERİ Kendi kendine tasarlamak:Dışarıda hızla akıp gidendünyadan sıyrılmak için huzur dolu,rahat ve sıcak bir ev yaratmak. Kişisel özgürlük: Kişisel özgürlük, güncel modadan etkilenerek hazırlanan bir özgürlüğü yansıtıyor.
 9. 9. Popüler hobi:Günümüzde bazı tüketiciler boş zaman aktivitesi olarak,alışveriş yaparak ev dekorasyonu için ilginç ev malzemeleriarıyor. Bu hobiye sahip insanların artması,özel televizyon programlarının yapılmasınave alışveriş merkezlerinde onlara yönelik bölümler açılmasına Paranın değeri:yol açtı. Tüketiciler ev tekstili alışverişi sırasında fiyat konusuna dikkat ediyorlar. Bazı Avrupa ülkelerinde öncülüğünü Ikeanın yaptığı “kendi mobilyanı kendin yap” tarzı mağazalara yöneliş artıyor.
 10. 10. TÜRKİYE’DEKİ PAZAR PAYLARI...Piyasadaki ev tekstil markaları: TAÇ, LINENS (perde üretiminde iddialı) ECOBELLA HOME ORIGINS HOME SWEET HOME TEPE HOMEBu rakip firmaların piyasadaki bayiliklerisayıca daha fazla ve reklamlarla kendilerinimüşterilere oldukça benimsetmiş durumdalar.
 11. 11. “Days In Colours” hakkındaAnket Çalışmaları dayaptık... Days In Colours’ı duydum.Tüketicilerin bazıları; Ürünlerini kullandım“İlk yıkamadan sonra zarargördü.”“Renkleri cıvıl cıvıl, desenleri güzel, kaliteli, koton ve satenürünlerinden memnun kaldım.”“Marka ismi veriyor. ”“Kullanımı kolay, ütülemesi kolay, şık tasarımlı sağlıklı ürünlerivar” dediler.Kısacası...Kullanların %80’i ürün memnuniyetinden bahsediyor.Sorunlar, genelde renk solması, yumuşaklık kaybı vb.
 12. 12. “Neden kullanmadınız ?” Days In Colours’ı duydum,diye sorduk.. Ama ürünlerini henüz“İsminin yabancı olması kullanmadımhoşuma gitmedi.”“Days in Colours’ın satış noktalarıoldukça yetersiz .”(Oysaki sadece İstanbulda 153 firmanın bünyesinde satış noktaları var.)“Kelebek Mobilya, Zara Home, İstikbal, Yataş, Schlafgut, IKEA,Home Collection gibi rakipleri piyasada iddialı”(Kelebek mobilya ev tekstil ürünü olmamasına rağmen tüketici Days In Colours’ı eşdeğer firma olarak tanıyor.)“Diğer reklamlar, Days In Colours reklamlarına göre daha ilgiçekici.”“Taç, Linens‘i alışkanlıktan tercih ediyorum.” dediler...
 13. 13. Days In Colours’ı duymadım,“Nasıl oldu da kullanmadımDuymadınız?” dedik..“Ben ilgilenmem, annem alır.”(Özellikle erkekler)“Çarşı-Pazar alışverişi daha mantıklı, az dayanıyor,yenisini alsam da bütçemi yormuyor.”“Taç, Linens varken yeni ürün neden kullanayım?““Piyasadaki diğer markalara daha çok güveniyorum”
 14. 14. Markaların Ürün Fiyatlarının Karşılaştırılması Özdilek Taç Zara Home Days in Colours UniqueArt Yataş MaisonetteLinensTek kişilik Nevresim Takımı 38YTL 40-60YTL 150YTL 60-70YTL 137YTL 55-80YTL 43YTL 70-125YTLÇift kişilik Nevresim Takımı 75YTL 80-125YTL 300YTL 70-90YTL 197YTL 70-120YTL 60-110YTL 150-300YTLKaz tüyü yastık 26YTL 100YTL 50YTL 20-50YTL 117-149YTL45YTL YOK 36-112YTLBornoz 39-50YTL 80YTL 80YTL 60YTL 100YTL 100YTL 50-90YTL 60-125YTLPike 40YTL 60-95YTL 135YTL 50-90YTL 40YTL YOK 60YTL 75-100YTLHavlu 8-18YTL 2-20YTL 4-50YTL 9-11YTL 10YTL 20-35YTL 30YTL 7-20YTLYatak örtüsü 30-260YTL 170-220YTL195-300YTL 130-170YTL 300-500YTL 110YTL YOK 495-850YTL
 15. 15. Fiyat Karşılaştırmaları Sonucu anladık ki...Days In Colours rakipleri Taç, Linens’e yakın hatta kimiürünlerde daha uygun fiyatlara sahip olsa da tüketicitarafından yeterince tanınmadığı için tercih edilmiyor.Zara Home, Uniqueart gibi iddaalı markalar ise benzerkalitede olan ürünlerini markalaşmanın verdiği güvenleyüksek fiyatta tüketicilere sunabiliyorlar.Maisonette, Yataş, Özdilek gibi markalar ise farklıürünleriyle öne çıksalar da, bazı ürünlerde Days InColours’a uygun fiyat aralıklarıyla rakip oluyorlar.
 16. 16. S-(Güçlü Yönleri) W-(Zayıf Yönleri) Sağlıklı (%100 pamuk) Yetersiz reklama sahip. Avrupa şıklığı, kalitesi  Markalaşma eksiği var Gül-Bay Tekstil ve Orka Grup “Days In Colours” adı altı garantisi kurulmuş şube eksiği var. Son teknolojiyle üretim Search Engine Marketing’i zayıf. Bedenli üretim seçenekleri Ural Medikal’den sağlanan ergonomik ürünler.O-(Fırsatlar) T-(Tehditler)Kullandığı Winx club, Benzer markalar arasındaHigh School Musical gibi çocuk sıyrılmayı başaramıyor.trendlerine çocuklar bayılıyor. Hırslı, penestrasyonu güçlü,Orka Grup ile adını tekstil fikirleri hızlı üretip, tüketenpazarında da duyuruyor. rakipleri var.Önemli satış noktalarında Rakipleri üretim kapasiteleriniürünlerini tüketiciye ulaştırıyor. Güçlendirmeyi hedefliyor.
 17. 17. Durum analizi Piyasadaki diğer tekstil ürünleri (Taç, Linens, Home sweethome vs.) pazarda bilinirliğe sahip. Reklamları ve yaygın şubeağları sayesinde ürünlerini kolayca tanıtmış ve ulaştırmış. Days In Colours 2006 yılında yayınladığı televizyon reklamıyla(Rutkay Aziz ve Doğa Rutkay’ın popüler kimlikleri sayesinde)izleyicilere adını duyurmuşsa da diğer markalara güçlü biralternatif olamamış. Bunun en önemli nedenlerinden biri demarkanın yeterince ön plana çıkarılmaması.
 18. 18. Tüketiciler ev tekstilinde kaliteli, dayanıklı, konforlu,çarpıcı renk ve desenlere sahip, uygun fiyatlı ürünlerarıyorlar. 2008-2009 ev trendlerinde kişisel özgürlükleri önplana çıkaran, farklı renk ve desenlerin bir aradagüzelleştiği tasarımlar tercih ediliyor.
 19. 19. Neler Yapılabilir? Diğer markaların hedef kitlelerini aileyle sınırlı tutmalarıyüzünden genç kitle henüz denenmemiş. Geleceğe yatırımaçısından ulaşılması gereken, oldukça önemli bir hedef. Tüketiciler değişen moda akımlarını takip için vakitleriniayıramadığından, dışarıdan profesyonel bir gözle bakabilecek;tüketiciye destek ve yönlendirmede bulunabilecek teknik bilgiyede sahip konsept tasarımcılarına ihtiyaç duyuyor.
 20. 20. Neler yapılmalı?Days In Colours markasını, gençlere duyurmak vebenimsetmek. Onların da bir parçası olabilecekleri kampanyalardüzenleyerek ürünleri içselleştirmelerini sağlamak. Days In Colours ürünlerinin AB sınıfı içinde kullanımınıyaygınlaştırmak. AB sınıfına özel fırsatlarla ev tasarımlarında profesyonel biryardımla, evlerde Avrupa çizgilerini öne çıkarmak. Ailelerin ilgisini yazılı ve görsel basında marka üzerineçekmek.
 21. 21. OLMAZSA OLMAZLAR Tasarımlarının şıklığı ve “kalite iddiası” tüketiciye enkolay, en farklı şekilde sunulmalı ve tüketicinin markayaolan güveni pekiştirilmeli. Televizyon, radyo, internet gibi mecralarda ürüntanıtılması ve marka isminin duyurulması, tüketiciyebenimsetilen ev tekstil ürünlerine bağlılık yaratıyor.
 22. 22. İLETİŞİM SES TONUMUZ DİNAMİK ZEVKLİ AVRUPALI, ELEGANCE SAĞLIKLI GÜVENİLİR YENİLİKÇİ
 23. 23. TEMEL SLOGANIMIZ:SEN NASIL İSTERSEN Çünkü biliyoruz EVİN SANA BENZEDİĞİ ZAMAN GÜZEL
 24. 24. DAYS IN COLOURS’ın10. YILINDA Hedef Kitlemizigeniş tutmayı amaçlıyoruz!
 25. 25. HEDEF KİTLEMİZ
 26. 26. Genç Hedef kitlemize nasıl seslenmeliyiz? “Sen Nasıl İstersen ONU YARAT!”Kim bu Gençler? Geleceğin müşterileri! Tavırları ve istekleriyle kendilerine özgüler! Onlarla kendi dillerinde iletişim kurulmalı! Teknoloji çağı ve sınırsız bilgi kaynakları onları etkiliyor! Hareket ve iletişim odaklılar! Kendi aralarında kuvvetli ağlarla sürekli iletişim halindeler! Markalar onların kişiliklerini tanımlamada kullandıkları başlıcaaraçlardan! Tercihlerinde somut faydalar arıyorlar! Eğlence onların olmazsa olmazı!
 27. 27. GENÇLERİN DİKKATİNİ ÇEKEN MECRALARSinema reklamları %58Dergi reklamları %66,8Billboard reklamları %74,2Otobüs üzeri reklamlar %78Gazete reklamları %80,4Servis tepsilerindeki reklamlar %82,4Reklamlı çay - kahve bardakları %89,2Kantin reklam panoları %92,4Radyo reklamları %91,8Kampuslardaki samplingler %95,6Televizyon reklamları %97,8İnternet %98,4Kaynak=CRC Research & ConsultancyCATI Saha merkezi Haziran 2005
 28. 28. Gençlere Nasıl Ulaşacağız?Gençler hedef kitlemiz arasında olduğu için, desen çeşitliliği vecanlı renkler ön plana çıkartacağız. Gençlere ulaşmak için, 25 yaş altı tüm gençlere açık “Sen Nasılİstersen” adlı bir desen tasarım yarışması düzenleyip, dereceyegirenlere belli ödüller vereceğiz. Bunun yanında katılımın daha çoktasarım üzerine okuyan öğrencilerden geldiğini düşünürsek,dereceye giren öğrencilere “Days In Colors” firmasında staj ve işimkanı vereceğiz.Üniversitelerde yarışma hakkında broşür dağıtılıp afişlemeyapılmalı. Gençler markanın kendi internet sitesindenbilgilendirilmeli.
 29. 29.  Gençlere yarışmayı bildirmek için internet üzerindegençlerin gezdiği web sitelerinde (facebook, forumlar,yemeksepeti, ekşisözlük gibi sitelerde), “banner” larlayarışma duyurulmalı, billboardlarda renkli ve eğlenceliafişlerle gençler yarışmaya teşvik edilmeli.Böylece...Bu yarışmayla hem geleceğin tasarımcılarına imkantanınmış hem de sanayi-eğitim işbirliği sağlanmış olacak.Bu da firmanın prestijini artıracak.
 30. 30. İmaj sahiplerine sesimizi nasıl duyuracağız? Sen Nasıl İstersen ÖYLE OLSUN! İmaj, Moda, Trend üçgenini araştırdık... Moda, kimileri için giyim sektörü dışında; sanat, müzik, tiyatro, edebiyat, yemek, iç mimarlık, mimari, bahçe bakımı gibi estetik duyulara hitap eden her şeyi kapsıyor. Artık moda hakkında her şeye tüketici karar veriyor! Uygun veya pratik olmayan şeyleri onlara empoze etmek mümkün değil! Kitle iletişim araçları sayesinde moda herkese, her kesime ulaşabiliyor!
 31. 31.  Yeterince paranız varsa istediğiniz her şeye sahipolabilirsiniz! Modayı takip etmek, sizi seçkin bir birey yapıyor! İmaj, bugün modanın yerini alan bir kelime. Kendi imajlarını seçkin markaların ürünleriyleözdeştiriyorlar. Moda tasarımcılarının yetenekleri, tasarımcılığınyanında tüketicinin ihtiyaçlarına cevap vermek zorunda.
 32. 32. “İnternet moda dünyasının paylaşım ağını genişletti.”Michael Louise Mckay-Beymen Pazarlama ve İletişim Direktörü “Ev, sahibine benzediği zaman güzeldir.”“Birinin evini yapmam için o kişiyle yakın olmam lazım. Hayatıhakkında çok şey biliyor olmam gerek. Tanımadığım insanların evini tasarlamak beni hiç tatmin etmiyor.” Dünyanın en ünlü tasarımcılarından Andree Putman: SENİN EVİN, SENİN İMAJIN!
 33. 33.  AB sınıfı tüketiciye ulaşabilmek ve “Days In Colours” ürünlerinikişiye özel tasarımlarla benimsetmek amacıyla alışveriş sırasındabelirli bir (x) miktar ürün alan herkese “Days In Colours”tarafından çıkarılacak ev tasarım dergisine üyelik sağlanmalı ,belli bir miktarın üzerinde alışveriş yapan (y>x) müşterilere isekişiye özel bir “ev image-maker’ı” sağlanmalı.Bu “ev image-maker”ları, ev dizaynını belirlerken; tüketicininbeğenilerini, alışkanlıklarını internet üzerinden doldurulacakformlar ve karşılıklı diyaloglar sayesinde değerlendiriptüketiciye özel ve tüketicinin zevkini yansıtan ev tekstil ürünleriniseçmelerinde yardımcı olacaklar.
 34. 34.  “Days In Colours”, bu tasarımcılarıüniversitelerden temin edecek. Güzel SanatlarFakültesi öğrencilerinin iş imkanları aradığıülkemizde, “Days In Colours”ın ortaklaşa çalıştığıüniversite/ler (Mimar Sinan Güzel SanatlarFakültesi,Marmara üniversitesi vs.) öğrencilerineşans tanınacak.Böylece...Hem ürünlerinin gençler arasında yaygınlaşmasınısağlayacak, hem de müşteriler genç beyinlerinortaya koyduğu yaratıcı tasarımlardan faydalanacak.
 35. 35. Ve ev tekstilinin bilinen hedef kitlesi“Aileler”Onlara mesajımız iseSen Nasıl İstersen ONU BULACAKSIN!Ev eşyalarında “rengin gücünü” öğrendik...  Ev kültürü değişti. Bugün, ev sadece insanın hayatını çıktı ve birlikte olduğu bir yaşam alanı hâline geldi!  Evde huzur verici ve rahatlatıcı bir ortam yaratmak aile içi ilişkileri çok önemli etkiliyor!  Evdeki renkler insan psikolojisini etkilemede oldukça önemli!  Doğru renklerin kullanımıyla sağlanacak mutluluk, huzurlu aile kavramını pekiştirmekte!
 36. 36. “Neler yapabiliriz?” diye inceledikVe...Aile tipi tüketici için televizyon başlıca eğlence aracı olduğundan,özellikle televizyon reklamlarında verilecek “Days In Colours -Lüks ama büyüme aşamasında alım gücünü herkese açmış olanbir marka” mesajı verilecek.Benzer kalitede satılan diğer markalara göre uygun fiyata sahipDays In Colours’ı aile tipi tüketici arasında dapopülerleştireceğiz.Bunun için de ilk olarak “ev tekstilinde renklerle huzurbulunması,” “aile içi dayanışmada ev kavramınınpekiştirilmesinin önemi” gibi konuların medyada duyurulmasısağlanacak.
 37. 37. Kadınlar daha çok sabah ve gündüz kuşağı programlarını takipetmektedir.30 yaş ve üstü kadınlar saat 10:00-13:00arasında radyoyu dinlemeyi tercih ediyor.Bu saat içerisindeevin günlük işleriyle ugraşarak ya da zamanını radyo ve tv gibimecraları izleyerek geçiriyor.Radyoyu en çok gençler ve kadın dinleyici kitlesioluşturuyor.Radyo gün içersinde dinleme sayısını düşürse de,iş çıkış saatlerinde yeniden canlanma gösteriyor. Halkın %55haftada ortalama 11 saat radyo dinliyor.Devamlı bir radyodinleyicisi aslında nitelikli bir tüketici grubunu daoluşturuyor.Bu yüzden radyoda yapılan reklam ,ürün satınalmada etkili hale geliyor.
 38. 38. Yapılan araştırmalara göre kadınlar, günde ortalama 4,5saatini tv başında geçiriyor.Bunun %20 si 6 saat Tvseyrediyor ya da Tvyi izlemese de açık bırakıyor.Kadınlargenel anlamda reklamın çıktığı zamanlarda kanalıdeğiştiriyorlar, bu da bir ürünün satın alma gücünü etkiliyor.Kadınların tv seçiminde yer alan programlar ise ;Evle ilgilidekorasyon programları,Türk kadınının kendini bulduğu ve elbecerisiyle yapılan işlerin anlatıldığı programlar( DeryalıGünler Programı gibi), son modadan haberler veren,ürünlerin tasarımından fiyatına kadar bilgilendiren programlar.
 39. 39.  Ev tasarımını anlatan televizyon programlarının reklam kuşaklarınaDays In Colours reklamları verilerek halkın ürünü daha iyi tanımasısağlanacak.Örnek:KANAL D /STAR TVHer Eve LazımHaftanın her günü 14.00/Hafta içleri 08.10 Cumartesi-Pazar 08.20 www.herevelazim.com.tr(sitesinden sipariş yapılabiliyor.) Son ModaCumartesi 14.30SHOW MAX SHOW TVCansuyla Baş Taçı Deryalı GünlerCumartesi/Pazar 12:00 Hafta içi her gün 13:00Duyguyla KadıncaKanal D de hafta içi hergün 10:10am’de yayınlanan Winx Club çizgifilminin reklam kuşağından Winx club fanı olan çocuklara ulaşılacak.Winx Çocuk ürünlerinin ön plana çıkarılarak renk ve desenlerindekullandığı çocuk trendleri öne çıkarılmalı.
 40. 40. Aile tipi tüketicilerin hoşuna gidecek TV reklamları, radyospotları, akılda kalıcı jingle ve sloganlarla birlikte; renkli vecanlı afişleme çalışmaları yapılmalı.Gazete reklamları ve advertoriallar ile Days In Colours halkaduyurulacak.Örnek Gazeteler ve uygulanabilecek sayfalar:Sabah gazetesi- Günaydın, Cuma Sabah, Ekonomi sayfaları.Akşam gazetesi; Cumartesi/Pazar.Türkiye gazetesi; ekonomi sayfası.Zaman gazetesi; ekonomi sayfası.Radikal gazetesi.Reklam verilecek Dergiler ve Radyo Kanalları:DERGİLER Radyolar* Maison Française Radyo D* Elle Decor Show Radyo* Evim Power Fm* Home Trend Süper fm* Homex Alem fm* Yatak Dergisi Pink Radyo
 41. 41. PR ÇalışmalarıReklamda bireyselliği; tüketicinin farklı idealler ve imgelerin takipçisiolması için, kişiye farkındalık katmak için tasarlayacağız.Bunun için öncelikli hedefimiz markayla bütünleşmeye açık olan gençlerolacak.Gençlerin tasarım çalışmalarının değerlendirildiği, kendilerini ifadeedebilecekleri ve markayı içselleştirebilecekleri platformlar oluşturulacak.Bu platformlar gerek gençlerin yeteneklerinin değerlendirildiği “Sen nasılistersen onu yarat!” yarışma, gerekse ürünlerden belli miktar alanmüşterilere yardımcı olacakları “ev imaj maker”lık olacak.Genç tasarımların değerlendirilip, gençlere profesyonel hayatta fırsatkapılarını açan örnekleri medyada incelersek;
 42. 42. Yedinci Uluslararası Öğrenci Tasarım Yarışmasındayarışmacılardan yoksul bir topluluğa yönelik küçük birsürdürülebilir spor merkezi tasarlamaları isteniyor.10 Kasım 2006Genç tasarımcılar birleştiTasarım alanında ilk kez bir güçbirliği doğdu. 9 Eylül mezunu 9tasarımcı genç, tekstil sektörüne hizmet verecekİzmirde Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu veöğrencilerinden oluşan 9 tasarımcı bir araya gelerek tekstil-konfeksiyonsektörüne hizmet vermek üzere ortak bir tasarım şirketi oluşturdu. MoorTeamwork şirketinin kurucularından Evren “Sektörde genç, yaratıcı beyinlereihtiyaç var” dedi.
 43. 43. "Tekstilciler tasarımcı ve pazarlamacı peşinde"Ege Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Nedim Örün ile tasarım öğrencilerihakkında...“Tasarımda genç beyinlere ihtiyacımız var.” Sektör bu işin öneminikavradı. Tasarım ve koleksiyon konusunda Türkiye ve İzmir henüz çokbaşlarda. Bu konuda büyük bir eleman talebi ortaya çıktı. Bunlar tasarımyapmasını bilen bu konuda yeteneğe sahip, bu işin eğitimini almış, güzelsanatlar fakültelerinin moda tasrım, konfeksiyon tasarımı ya da tekstiltasarım bölümünden mezun kişiler. Bu tür elemanlara tekstil tasarım modatasarım ve moda işletme bölümünden mezun olacak elemanlara çok büyükçapta ihtiyaç var.
 44. 44. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi 50. YIL etkinlerikapsamında İTHİP – MÜGSF Kumaş Tasarım Yarışmasında derecealan eserleri toplu olarak sergiliyor.50 yıl boyunca sanat ve tasarım alanlarına özgün yaratıcı eserleri ilekatkıda bulunacak sanatçı ve tasarımcıları yetiştiren, yaratıcı değerlerintoplum yaşamında çoğalmasına katkıda bulunan, sanat ve tasarımınyaşamın içerisine girmesini sağlayan MÜGSF, 50nci yıl kutlamalarınaönemli etkinliklerle devam ediyor.3 Mart 2008, Pazartesi günü saat 17.00’de açılacak “50. Yılda İTKİB –MÜGSF Kumaş Tasarım Yarışması Sergisi”, yarışmada derece alan EmelEbru Avcı...
 45. 45. ÖTE YANDAN...
 46. 46. Üniversite Mezunlarının Yüzde 72si İşsizATO, her 100 yüksekokul mezunu gencin 36sının atıl durumdabulunduğunu, bunların yüzde 72sinin de işsiz ve iş aramaktan ümidinikesmiş gençlerden oluştuğunu açıkladı.ATO’nun raporuna göre, yıllardan beri gençlerin işsizlik oranları toplam işsizlikoranlarının çok üzerinde seyrederken, işsizlikten en fazla bunalan gençler deyüksekokul mezunları oluyor. Yüksekokul mezunu gençlerin sadece yüzde 55iiş bulabiliyor.2007 yılı sonuçlarına göre, yüzde 19,9 ile toplam işsizlik oranının 10 puanüzerinde olan 20-24 yaş arası genç işsizlik oranları yüksekokul mezunlarındayüzde 28e yükseliyor.ATO Başkanı Sinan Aygün, yüksekokul mezunu genç işsizlerin durumununiçler acısı olduğunu belirterek, "Okul sıralarında 13-15 yıl dirsek çürütüyor,gelecek hayalleri kuruyor, mezun olduktan sonra iş bulamadığı için tümhayalleri suya düşüyor. Gençlerin hayalleri ile birlikte Türkiyenin geleceği desuya düşüyor" dedi.İstihdam yaratılamadığı için gençlere yapılan yatırımın karşılıksız kaldığınıvurgulayan Aygün, gençlerimizi atıl bırakılması durumunda kalkınmanın hayalolduğunu ifade etti.
 47. 47. WOM GENÇLERE UYGULANMALIGençler kulaktan kulağa yayılan bilgiye ilgililer.Onların genel yargıları buyken şu cevaplarla karşılaşmalılar:“Hayalim üç-dört yıl sonra bir marka oluşturmak ve onu uluslararasıalanda tanıtmak"“Neden piyasada var olan bir markanın yaratıcı takımına katılmıyorsun?”"Dışarıda çalışmak okuldan çok farklı. Okulda okurken piyasada neler olupbittiğini bilmiyoruz.““Piyasanın nasıl işlediğini görmenin en iyi yolu staj yapmak, çalışmaya birnoktadan başlamak. Neden sana staj imkanı sağlayacak Days InColours’ın yarışmasına katılmıyorsun? Üstelik kazananlara para ödülü devar!”"Her şeyin başı renk, onunla tüm tasarımları değiştirebilirim. Diyelim sadebir desen, onu farklı renklerle yaparsam çok daha ilginç olabilir,karşımdakini onunla vurabilirim. "“Bu fikirlerini neden kendine saklıyorsun.Yaratıcısın. Days In Colourssenin gibi tasarım öğrencileriyle çalışmak için üniversitelerden öğrencilertopluyor. Biliyor muydun?”
 48. 48. Gençlere ulaşmak için"Ev tekstilini ve dekorasyonu birleştirip daha uyumlu tasarımlar yapmakistiyorum. Mekân komple bana ait olmalı. Sandalyeler, mobilyalar,onların üstündeki döşemeler, kumaşlar; hepsini ben yapmalıyım."“Duydun mu, Days In Colours Güzel Sanatlar Fakülteleriyle ve bazıüniversitelerle çalışıp, tasarım öğrencilerine “ev imaj maker”lığı adıaltında iş imkanu sunuyor. Üstelik tek yapman gereken ev sahibininzevklerini öğrenip, ona ait ev tasarım tiyoları vermek. Bence bu iş tamsenlik!”"Okumama ya da staj bulmama yardım etsinler ki onlar içinçalışabilecek, donanımlı bir kişi olayım. Şartlar elverirse çok başarılıolacağımı biliyorum."“Haberleri takip etmiyor musun? Artık Days In Colours’da ödüllüyarışmalar sayesinde staj ya da iş imkanı yakalayabiliyorsun. Mademkendine bu kadar güveniyorsun, daha ne bekliyorsun?
 49. 49. Days In Colours’ın 10.yılına yakışan haberler“Days In Colours”’ın kuruluşunun 10.yılında gerek genç beyinleri yaratıcılığadavet eden yarışmalarıyla gerek Türkiye’de hiçbir ev tekstil firması tarafındanhenüz denenmemiş “ev imaj maker”ı kavramıyla gerekse çarpıcı akılda kalıcıreklam sloganlarıyla markalaşma yönünde sağlam adımlar atmalı. Advertorial:Gazetelerin haftasonu ekleri ile özellikle kadınlara ve gençlere yönelikaktüalite dergilerinde yayınlanmak üzere, ev tekstilinde ve dekorasyonundaeksik olan genç fikirler ve “kişiye özel ev tasarımcısı” kavramının Avrupadakigelişimi hakkında markayla bütünleşen çalışmaların yayınıAyrıca...Üniversitelere, gençlerin sıklıkla gittikleri kafelere, sinema salonlarına Days InColours desen yarışması hakkında broşürler dağıtılmalı
 50. 50. Ürünün denemişliğini arttırmak için de...Özellikle bornoz ve yazlık pike takımları tanıtımı için Atatürk Hava Alanıya da Sabiha Göçen Hava Alanına kurulacak standlarda, öncelikli olaraktatil bölgelerine yolculuk edecek müşterilerin ürünleri denemeleri içinoluşturulacak yapay ev dekorasyonları.Spor yerlerine tahsil edilecek olan havular ile ürün kullanımı karşılığındaalınacak datalarla müşterilere ürünler hakkında bilgilendirme yapılabilecekbir ağ sistemi kurmak.Popüler plajlarda şezlongların üzerine müşterinin denemesi için bırakılmışörnek havlular. Gençlerin katılım göstereceği bungee-jumping, plaj voleybolu, surf,kano, yamaç paraşütü gibi aktivilere festivallerde sponsorluk sağlamak.

×