SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 8
Батлав : ................................ Сургалтынменежер

Батлав: ................................ Дадлагажуулагчбагш

                               9-рангийннэгжхичээлийнхөтөлбөр

Сэдэв: “Өгөгдлийнсангашиглах”

    1. Зорилго

    Өгөгдлийнсангийнтухайцэгцтэй, анханшатныойлголтөгчцаашидсудлах,
    өгөгдлийнсангийнзохионбайгуулалт, холбоо, хамаарлыгтанижмэдэх,
    өгөгдлийнсандээргүйцэтгэхүйлдэл,
    өгөгдлийнсантайажилладагхэрэглээнийпрограмыгашиглахтулгуурмэдлэг, чадвартайболох.

    2. Зорилт

            Өгөгдлийнсангийнтухайерөнхийойлголт
            Нэгжбашинжчанаруудыгтодорхойлох
            Холбоохамаарлындиаграмыгойлгуулах
            Өгөгдлийнсангүүсгэхбазохионбайгуулах
            Өгөгдлийнсандээргүйцэтгэхүйлдэл
            Өгөгдлийнтөрлийгтодорхойлох
            Өгөгдлийнсантайажилладагхэрэглээнийпрограмыгашиглах



    3. Хэрэглэгдэхүүн

    Компьютер, самбар, шохой, тараажөгөхматериал(ТӨМ),
    үзүүлэнтаниулахматериал(ҮТМ), проектор.
4. Агуулга

              Эзэмших

   Суд        Судлагдахуун                            Урчадвар
   лаха
   нги

   9-     Өгөгдлийнсан,             Өгөгдлийнсанболонөгөгдлийнсангийнудирдахсисте
   ранг   өгөгдлийнсангийнудирда    мийнтухайэнгийнойлголттойтанилцажөгөгдлийнсан
   и      хсистемийнтухайойлголт    гийнухагдахууныгтайлбарлах
          (лаб)
          Өгөгдлийнсанөгөгдлийнс
          ангийнудирдахсистемийн
          тухайойлголт,
          өгөгдлийнсангийнзохион
          байгуулалт, холбоо,
          хамаарал,
          өгөгдлийнсандээргүйцэтг
          эхүйлдэл,
          өгөгдлийнтөрөл,өгөгдли
          йнсандээргүйцэтгэхүйлдү
          үдийгсудлана.


          Өгөгдлийнсанүүсгэхбазо    Өгөгдлийнсангүүсгэхбазохионбайгуулахжишээтайл
          хионбайгуулалт (лаб)      барлах. Access 2007 програмтайажиллах
          Access
          2007програмыгсудалж
          ,
          өгөгдлийнфайлыгүүсгэх,
          хүснэгтийгүүсгэх,
          хүснэгтийгхадгалах,өгөг
          длийгоруулахгэхмэтзүйл
          ийгсудлана.
                                    Нэгжболонтэдгээрийншинжчанаруудынхолбоохама
          Өгөгдлийнсангаасшүүлтх    арлыгойлгох. Өгөгдлийнтөрлүүдийгойлгож,
          ийх                       ашиглах
          (лаб)
          Нэгжболонтэдгээрийнши
          нжчанаруудынхолбоохам
          аарлыгсудлана.
          Өгөгдлийнсандфункцаши     Өгөгдлийнсандээргүйцэтгэхзаримүйлдлүүдийгтайл
          глах                      барлантодорхойлох.
          (лаб)                     Өгөгдлийнсандээргүйцэтгэхзаримүйлдлүүдийгтайл
Өгөгдлийнсандээргүйцэт   барлантодорхойлох
          гэхзаримфункцийнүүрэгү
          үдийгсудлана.
          Сорил                    Сурагчдынолжавсанмэдлэгийгбататгах,
                                   заасанхичээлийндагуусурагчидаасбататгахсорилава
                                   х.




5. Цагийнтөлөвлөлт


        Дэдсэдэв              Үйлийннэр                 Заахбагш

                            лаб         Цаг

Өгөгдлийнсан,                +
өгөгдлийнсангийнудирдах
системийнтухайойлголт                     1


Өгөгдлийнсанүүсгэхбазох      +            1
ионбайгуулалт
(лаб)

                             +            1
Өгөгдлийнсангаасшүүлтх
ийх
(лаб)

Өгөгдлийнсандфункцаши
глах                         +            1
(лаб)


Сорил                        +            1
Нийтцагцаг5




6. Сургалтынорчин


          А. Материаллаг              Б. Үйлажиллагааны           В. Сэтгэлзүйн

-   Үлгэрчилсэнжишигхөтөлбөр          -   Багаарболонганцаа   -   Багшсурагчийнхари
-   Стандарт                              рчланажиллахбүрэл       лцаанысайнорчин
-   Бүлэгсэдвийнхөтөлбөр                  дэхүүн
-   Үзүүлэнтаниулахматериал(өгөгдл                            -   Сурах,
    ийнсангийнтухайсхем,              -   Багшийнчиглүүлэг        сургахэрмэлзлэл
    өгөгдлийнсанөгөгдлийнсангийнуд
    ирдахсистемийнтухайойлголт,       -   Ажиллахдасгалдаал   -   Техникийнбүрэнбүт
    өгөгдлийнсангийнзохионбайгуулал       гаврынсан               энбайдал
    т, холбоо, хамаарал,
    өгөгдлийнсандээргүйцэтгэхүйлдэл   -   Багшсурагчдынхам    -   Лабораториболонан
                                          тынүйлажиллагаа         гийнэрүүлахуйншаа
    ,
    өгөгдлийнтөрөл,өгөгдлийнсандээр                               рдлага
    гүйцэтгэхүйлдэлхичээлүүддээртус
                                                              -   Багшийнүлгэржишэ
    тусынҮТМ- ийгашиглана.)
                                                                  эчбайдал
-   Тараажөгөхматериал(өгөгдлийнса
    нгийнтухайсхем,                                           -   Нээлттэйхүлээцтэй
    өгөгдлийнсанөгөгдлийнсангийнуд                                байдал
    ирдахсистемийнтухайойлголт,
    өгөгдлийнсангийнзохионбайгуулал
т, холбоо, хамаарал,
     өгөгдлийнсандээргүйцэтгэхүйлдэл
     ,
     өгөгдлийнтөрөл,өгөгдлийнсандээр
     гүйцэтгэхүйлдэлхичээлүүддээртус
     тусынТӨМ- ийгашиглана. )
-    Сорилынхувилбар(
     бүлэгсэдэвдуусааднэгдсэнсорилыг
     авна. )




7. Аргазүй, үйлажиллагаанытөлөлвлөлт




Ц             Сурагчийнүйлажиллагаа                    Багшийнүйлажиллагаа
аг

      -   Лабораторидажиллахдүрмийгчандлансах    -   Онолынасуултыгтайлбарлах
          их
                                                 -   Хичээлдхэрэглэххэрэглэгдэхүүн,
      -   Өгөгдлийнсангтаньжбүтээлчээрашиглах        материалзэргийгхувилбартайгаарс
          чадвартайболох                             онгонбэлтгэх

      -   Өгөгдлийнсангамьдралахуйдааашиглажс    -   Ашиглагдахтехникхэрэгслийгсайн
          урах                                       эзэмшсэнбайх,
                                                     аюулгүйбайдлыгхангах
      -   Өгөгдлийнсанбүлэгсэдвийнхүрээндүзсэн
          мэдлэгээашиглах                        -   Жишигдаалгавруудбэлтгэх

      -   Биедаажболонхамтаарашиглаж,            -   Сурахүйлажиллагаагчиглүүлэх,
          мэдлэгбүтээх                               дэмжлэгүзүүлэх
Мэдлэгэээмхлэнцэгцэлж,            Асуулт,
5   -
        өөрийнүнэлгээшинжилгээгхийх
                                      -
                                          даалгаврынтогттолцоогболовсруул
                                          анхэрэглэх,
                                          үнэлгээшинжилгээхийж,
                                          дүгнэлтгарган,
                                          цаашдынажилдаатуслах

                                      -   Шинэхичээлээсмэдээлэлавччадааг
                                          үй,
                                          дутууойлгосонсурагчидтайтулжаж
                                          иллах

                                      -   Сурагчдадурамзориг,
                                          итгэлүнэмшилхайралдагбайх
8. Үнэлгээ–шинжилгээ

   Бичвэрхэлбэржүүлэлтийнүрдүндгтооцохрубрик.

ТүвшинШ       Сайн                           Хангалттай          Хязгаарлагдмал
алгуур

Өгөгдлийнс    Өгөгдлийнсангийнтухайойлгол    Өгөгдлийнсангийн    Өгөгдлийнсангийгүзэжба
ангийнудир    ттойбайх,                      тухайтодорхойхэм    йгаагүйтүүнийталааройл
дахсистеми    бусдадтулгарсанасуудлыгшийд    жээнийойлголттой    голтбайхгүй
йнтухайойл    вэрлэж,                        байх
голт
              тайлбаржчадвартайбайх.



Өгөгдлийнс    Access                         Access              Өөрттулгарсанасуудлыг
анүүсгэхбаз   програмыгбүрэнашиглажөөрий     програмыгсайтарс    шийдэжчадахгүйпрограм
охионбайгу    нбичсэнзүйлийгажиллуулжүрд     удалжөөрттулгарс    ыгажиллуулжчадахгүйба
улалт         үнгньхарахбаөөртболонбусдадт   анасуудлыгшийдвэ    компьютерболонпрограм
              улгарсанасуудлыгшийдвэрлэхч    рлэхчадвартайбайх   байхгүй.
              адвартай.

Өгөгдлийнс    Програмдааөгөгдөлоруулжтүүн    Програмдааөгөгдл    програмдааөгөгдөлоруул
ангаасшүүл    ийгээхэвлэжгаргахөөртболонбу   ийгоруулжхэвлэхч    ахчадварбайхгүй.
тхийх         сдадтулгарсанасуудлыгшийдвэ    адвартайбайх
              рлэхчадвартайбайх


Өгөгдлийнс    Програмынхаачанарттохирсон     функцуудыгхэрэгл    Функцуудынталааройлго
андфункца     функцуудыгзөвхэрэглэжчаддаг    ээболонбүтцийгмэ    лтбайхгүй.
шиглах        байхбаөөртболонбусдадтулгарс   дэжөөрийнпрогра     Хэрэглээгмэдэхгүй
              анасуудлыгшийдвэрлэхчадварт    мдхэрэглэхчадварт
              айбайх                         айбайх




   9. Хөтөлбөрийндүгнэлт

        Өөрийнүнэлгээ                  Чацуутныүнэлгээ             Багшийнүнэлгээ
10.      Хөтөлбөрийнүнэлгээ

Зохистойболсонзүйл       Эргэлзээтэйбайсанзүйл   Засчсайжруулахзүйл

Weitere ähnliche Inhalte

Was ist angesagt?

урлагын үзлэгт 7б
урлагын үзлэгт 7бурлагын үзлэгт 7б
урлагын үзлэгт 7бchemistry teacher
 
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө chemistry teacher
 
3-р ангийн математикийн хичээлийн "Хүндийг хэмжих нэгж" нэгж хичээлийн хөтөлбөр
3-р ангийн математикийн хичээлийн "Хүндийг хэмжих нэгж" нэгж хичээлийн хөтөлбөр3-р ангийн математикийн хичээлийн "Хүндийг хэмжих нэгж" нэгж хичээлийн хөтөлбөр
3-р ангийн математикийн хичээлийн "Хүндийг хэмжих нэгж" нэгж хичээлийн хөтөлбөрСэтгэмж Цогцолбор Сургууль
 
ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө 1 дах цаг
ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө 1 дах цагээлжит хичээлийн төлөвлөгөө 1 дах цаг
ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө 1 дах цагMusicForYou
 
өнгө
өнгө өнгө
өнгө azpurev
 
багшийн ёс зүйн дүрэм
багшийн ёс зүйн дүрэмбагшийн ёс зүйн дүрэм
багшийн ёс зүйн дүрэмuunaa1991
 
Идэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээ
Идэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээИдэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээ
Идэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээNew Mongol College of Technology
 
анги удирдах урлаг
анги удирдах урлаганги удирдах урлаг
анги удирдах урлагydmaa
 
мэндчилгээ
мэндчилгээмэндчилгээ
мэндчилгээMunkh Orgil
 
Лекц№ 8 Боловсролын агуулга
Лекц№ 8  Боловсролын агуулга Лекц№ 8  Боловсролын агуулга
Лекц№ 8 Боловсролын агуулга E-Gazarchin Online University
 
монгол ардын оньсого
монгол ардын оньсогомонгол ардын оньсого
монгол ардын оньсогоhishgee79
 
эцэг эхийн судлгаа
эцэг эхийн судлгааэцэг эхийн судлгаа
эцэг эхийн судлгааjobshig
 
Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмж
Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмжХичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмж
Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмжСэтгэмж Цогцолбор Сургууль
 
хүүхдийн судлах арга цээгийg,
хүүхдийн судлах арга цээгийg,хүүхдийн судлах арга цээгийg,
хүүхдийн судлах арга цээгийg,Tsekee Tseegii
 
сургалтын арга гэж юу вэ
сургалтын арга гэж юу вэсургалтын арга гэж юу вэ
сургалтын арга гэж юу вэChimeg Tsetseg
 

Was ist angesagt? (20)

урлагын үзлэгт 7б
урлагын үзлэгт 7бурлагын үзлэгт 7б
урлагын үзлэгт 7б
 
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
 
101 arga
101 arga101 arga
101 arga
 
3-р ангийн математикийн хичээлийн "Хүндийг хэмжих нэгж" нэгж хичээлийн хөтөлбөр
3-р ангийн математикийн хичээлийн "Хүндийг хэмжих нэгж" нэгж хичээлийн хөтөлбөр3-р ангийн математикийн хичээлийн "Хүндийг хэмжих нэгж" нэгж хичээлийн хөтөлбөр
3-р ангийн математикийн хичээлийн "Хүндийг хэмжих нэгж" нэгж хичээлийн хөтөлбөр
 
ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө 1 дах цаг
ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө 1 дах цагээлжит хичээлийн төлөвлөгөө 1 дах цаг
ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө 1 дах цаг
 
Ugzuin zadlal
Ugzuin zadlalUgzuin zadlal
Ugzuin zadlal
 
өнгө
өнгө өнгө
өнгө
 
Багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжих нь
Багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжих ньБагш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжих нь
Багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжих нь
 
багшийн ёс зүйн дүрэм
багшийн ёс зүйн дүрэмбагшийн ёс зүйн дүрэм
багшийн ёс зүйн дүрэм
 
Идэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээ
Идэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээИдэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээ
Идэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээ
 
анги удирдах урлаг
анги удирдах урлаганги удирдах урлаг
анги удирдах урлаг
 
мэндчилгээ
мэндчилгээмэндчилгээ
мэндчилгээ
 
Лекц№ 8 Боловсролын агуулга
Лекц№ 8  Боловсролын агуулга Лекц№ 8  Боловсролын агуулга
Лекц№ 8 Боловсролын агуулга
 
монгол ардын оньсого
монгол ардын оньсогомонгол ардын оньсого
монгол ардын оньсого
 
эцэг эхийн судлгаа
эцэг эхийн судлгааэцэг эхийн судлгаа
эцэг эхийн судлгаа
 
Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмж
Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмжХичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмж
Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмж
 
хүүхдийн судлах арга цээгийg,
хүүхдийн судлах арга цээгийg,хүүхдийн судлах арга цээгийg,
хүүхдийн судлах арга цээгийg,
 
сургалтын арга гэж юу вэ
сургалтын арга гэж юу вэсургалтын арга гэж юу вэ
сургалтын арга гэж юу вэ
 
Сургалтыг дэмжих үйл ажиллагаа
Сургалтыг дэмжих үйл ажиллагааСургалтыг дэмжих үйл ажиллагаа
Сургалтыг дэмжих үйл ажиллагаа
 
Тууль
Тууль Тууль
Тууль
 

Andere mochten auch

ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
ээлжит хичээлийн хөтөлбөрээлжит хичээлийн хөтөлбөр
ээлжит хичээлийн хөтөлбөрayur
 
монгол хэл 3 р анги
монгол хэл 3 р ангимонгол хэл 3 р анги
монгол хэл 3 р ангиuugiitseegii87
 
нэгж хичээлийн хөтөлбөр отгоо
нэгж  хичээлийн  хөтөлбөр  отгоонэгж  хичээлийн  хөтөлбөр  отгоо
нэгж хичээлийн хөтөлбөр отгооbilig_01
 
хими биологийн агуулгын нэгж
хими биологийн агуулгын нэгжхими биологийн агуулгын нэгж
хими биологийн агуулгын нэгжEnkhbold Myagmarsuren
 
иргэний боловсрол
иргэний боловсролиргэний боловсрол
иргэний боловсролbaigalmaaa53
 
өнцөг хэмжих
өнцөг хэмжихөнцөг хэмжих
өнцөг хэмжихpvsa_8990
 
цахим хичээл
цахим хичээлцахим хичээл
цахим хичээлouyha
 
хими ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
хими  ээлжит хичээлийн хөтөлбөрхими  ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
хими ээлжит хичээлийн хөтөлбөрА. Пагмасүрэн
 
Negj hicheeliin hutulbur medeelel 6 nas
Negj hicheeliin hutulbur  medeelel 6 nasNegj hicheeliin hutulbur  medeelel 6 nas
Negj hicheeliin hutulbur medeelel 6 nasmoogii102
 
биеийн ерөнхйи хөгжлийн дасгал
биеийн ерөнхйи хөгжлийн дасгалбиеийн ерөнхйи хөгжлийн дасгал
биеийн ерөнхйи хөгжлийн дасгалbolortssetseg
 
9 р ангийн хөтөлбөр төлөвлөгөө 2010-2011он
9 р ангийн хөтөлбөр төлөвлөгөө 2010-2011он9 р ангийн хөтөлбөр төлөвлөгөө 2010-2011он
9 р ангийн хөтөлбөр төлөвлөгөө 2010-2011онtseegii6
 
нэгж хичээлийн сургалтын хөтөлбөр
нэгж хичээлийн сургалтын хөтөлбөрнэгж хичээлийн сургалтын хөтөлбөр
нэгж хичээлийн сургалтын хөтөлбөрtseegii12
 
орчлон ертөнц ба дэлхий
орчлон ертөнц ба дэлхийорчлон ертөнц ба дэлхий
орчлон ертөнц ба дэлхийAriunzaya Mundaa
 
4 ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө
4 ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө4 ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө
4 ээлжит хичээлийн төлөвлөгөөTsoomoo Myagmar
 
4 цаг
4 цаг4 цаг
4 цагnansaaa
 
үзүүлэн
үзүүлэнүзүүлэн
үзүүлэнtsariunaa
 
5. hee ugalz. dursleh urlag.bolormaa.04.13
5. hee ugalz. dursleh urlag.bolormaa.04.135. hee ugalz. dursleh urlag.bolormaa.04.13
5. hee ugalz. dursleh urlag.bolormaa.04.13bolorzbayn
 

Andere mochten auch (20)

ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
ээлжит хичээлийн хөтөлбөрээлжит хичээлийн хөтөлбөр
ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
 
монгол хэл 3 р анги
монгол хэл 3 р ангимонгол хэл 3 р анги
монгол хэл 3 р анги
 
хөтөлбөр
хөтөлбөрхөтөлбөр
хөтөлбөр
 
нэгж хичээлийн хөтөлбөр отгоо
нэгж  хичээлийн  хөтөлбөр  отгоонэгж  хичээлийн  хөтөлбөр  отгоо
нэгж хичээлийн хөтөлбөр отгоо
 
хими биологийн агуулгын нэгж
хими биологийн агуулгын нэгжхими биологийн агуулгын нэгж
хими биологийн агуулгын нэгж
 
иргэний боловсрол
иргэний боловсролиргэний боловсрол
иргэний боловсрол
 
өнцөг хэмжих
өнцөг хэмжихөнцөг хэмжих
өнцөг хэмжих
 
цахим хичээл
цахим хичээлцахим хичээл
цахим хичээл
 
хими ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
хими  ээлжит хичээлийн хөтөлбөрхими  ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
хими ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
 
Negj hicheeliin hutulbur medeelel 6 nas
Negj hicheeliin hutulbur  medeelel 6 nasNegj hicheeliin hutulbur  medeelel 6 nas
Negj hicheeliin hutulbur medeelel 6 nas
 
биеийн ерөнхйи хөгжлийн дасгал
биеийн ерөнхйи хөгжлийн дасгалбиеийн ерөнхйи хөгжлийн дасгал
биеийн ерөнхйи хөгжлийн дасгал
 
9 р ангийн хөтөлбөр төлөвлөгөө 2010-2011он
9 р ангийн хөтөлбөр төлөвлөгөө 2010-2011он9 р ангийн хөтөлбөр төлөвлөгөө 2010-2011он
9 р ангийн хөтөлбөр төлөвлөгөө 2010-2011он
 
биеийн тамир хичээлийн хөтөлбөр
биеийн тамир хичээлийн хөтөлбөрбиеийн тамир хичээлийн хөтөлбөр
биеийн тамир хичээлийн хөтөлбөр
 
нэгж хичээлийн сургалтын хөтөлбөр
нэгж хичээлийн сургалтын хөтөлбөрнэгж хичээлийн сургалтын хөтөлбөр
нэгж хичээлийн сургалтын хөтөлбөр
 
орчлон ертөнц ба дэлхий
орчлон ертөнц ба дэлхийорчлон ертөнц ба дэлхий
орчлон ертөнц ба дэлхий
 
4 ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө
4 ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө4 ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө
4 ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө
 
4 цаг
4 цаг4 цаг
4 цаг
 
Belen khicheel gazarzui
Belen khicheel gazarzuiBelen khicheel gazarzui
Belen khicheel gazarzui
 
үзүүлэн
үзүүлэнүзүүлэн
үзүүлэн
 
5. hee ugalz. dursleh urlag.bolormaa.04.13
5. hee ugalz. dursleh urlag.bolormaa.04.135. hee ugalz. dursleh urlag.bolormaa.04.13
5. hee ugalz. dursleh urlag.bolormaa.04.13
 

Ähnlich wie нэгж хичээлийн хөтөлбөр

математикийн хичээлд мхт ашиглаж буй судалгаанд хийсэн дүн
математикийн хичээлд мхт ашиглаж буй судалгаанд хийсэн дүнматематикийн хичээлд мхт ашиглаж буй судалгаанд хийсэн дүн
математикийн хичээлд мхт ашиглаж буй судалгаанд хийсэн дүнmuugii_16
 
Бямбатогтохын Ууганцэцэг-Өгөгдлийн тандалтын зарим аргыг судлах нь
Бямбатогтохын Ууганцэцэг-Өгөгдлийн тандалтын зарим аргыг судлах ньБямбатогтохын Ууганцэцэг-Өгөгдлийн тандалтын зарим аргыг судлах нь
Бямбатогтохын Ууганцэцэг-Өгөгдлийн тандалтын зарим аргыг судлах ньerdmiinshuvuu
 
БЛҮМ ТАКСОНОМИ
БЛҮМ ТАКСОНОМИБЛҮМ ТАКСОНОМИ
БЛҮМ ТАКСОНОМИMiigaa Mj
 
The usage-of-ict-in-assessment-issues-of-learning
The usage-of-ict-in-assessment-issues-of-learningThe usage-of-ict-in-assessment-issues-of-learning
The usage-of-ict-in-assessment-issues-of-learningzob_2007
 
хөтөлбөр төлөвлөгөө
хөтөлбөр төлөвлөгөөхөтөлбөр төлөвлөгөө
хөтөлбөр төлөвлөгөөmtmsbilig
 
2 ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
2 ээлжит хичээлийн хөтөлбөр2 ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
2 ээлжит хичээлийн хөтөлбөрTsoomoo Myagmar
 
How to-develop-tasks-using-the-new-taxonomy
How to-develop-tasks-using-the-new-taxonomyHow to-develop-tasks-using-the-new-taxonomy
How to-develop-tasks-using-the-new-taxonomyzob_2007
 
Хүний нөөцийн бүртэлийн систем
Хүний нөөцийн бүртэлийн системХүний нөөцийн бүртэлийн систем
Хүний нөөцийн бүртэлийн системAltangerel Bilguun
 
3th day content development
3th day content development3th day content development
3th day content developmentbudkhand_2
 

Ähnlich wie нэгж хичээлийн хөтөлбөр (20)

математикийн хичээлд мхт ашиглаж буй судалгаанд хийсэн дүн
математикийн хичээлд мхт ашиглаж буй судалгаанд хийсэн дүнматематикийн хичээлд мхт ашиглаж буй судалгаанд хийсэн дүн
математикийн хичээлд мхт ашиглаж буй судалгаанд хийсэн дүн
 
Lecture 2 IS
Lecture 2 ISLecture 2 IS
Lecture 2 IS
 
Spss программын хэрэглээ
Spss программын хэрэглээSpss программын хэрэглээ
Spss программын хэрэглээ
 
Lecture 4 is
Lecture 4 isLecture 4 is
Lecture 4 is
 
Бямбатогтохын Ууганцэцэг-Өгөгдлийн тандалтын зарим аргыг судлах нь
Бямбатогтохын Ууганцэцэг-Өгөгдлийн тандалтын зарим аргыг судлах ньБямбатогтохын Ууганцэцэг-Өгөгдлийн тандалтын зарим аргыг судлах нь
Бямбатогтохын Ууганцэцэг-Өгөгдлийн тандалтын зарим аргыг судлах нь
 
Spss программын хэрэглээ
Spss программын хэрэглээSpss программын хэрэглээ
Spss программын хэрэглээ
 
БЛҮМ ТАКСОНОМИ
БЛҮМ ТАКСОНОМИБЛҮМ ТАКСОНОМИ
БЛҮМ ТАКСОНОМИ
 
Uzuulen 1.1-11b
Uzuulen 1.1-11bUzuulen 1.1-11b
Uzuulen 1.1-11b
 
Ois lessons3
Ois lessons3Ois lessons3
Ois lessons3
 
7 r angi negj-1
7 r angi negj-17 r angi negj-1
7 r angi negj-1
 
The usage-of-ict-in-assessment-issues-of-learning
The usage-of-ict-in-assessment-issues-of-learningThe usage-of-ict-in-assessment-issues-of-learning
The usage-of-ict-in-assessment-issues-of-learning
 
Is201
Is201Is201
Is201
 
CS203 Лекц01 Prefeace
CS203 Лекц01  PrefeaceCS203 Лекц01  Prefeace
CS203 Лекц01 Prefeace
 
Lecture 1 IS
Lecture 1 ISLecture 1 IS
Lecture 1 IS
 
хөтөлбөр төлөвлөгөө
хөтөлбөр төлөвлөгөөхөтөлбөр төлөвлөгөө
хөтөлбөр төлөвлөгөө
 
2 ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
2 ээлжит хичээлийн хөтөлбөр2 ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
2 ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
 
How to-develop-tasks-using-the-new-taxonomy
How to-develop-tasks-using-the-new-taxonomyHow to-develop-tasks-using-the-new-taxonomy
How to-develop-tasks-using-the-new-taxonomy
 
Modul
ModulModul
Modul
 
Хүний нөөцийн бүртэлийн систем
Хүний нөөцийн бүртэлийн системХүний нөөцийн бүртэлийн систем
Хүний нөөцийн бүртэлийн систем
 
3th day content development
3th day content development3th day content development
3th day content development
 

Mehr von Tsoomoo Myagmar

Mehr von Tsoomoo Myagmar (20)

09
0909
09
 
07 digest aid
07 digest aid07 digest aid
07 digest aid
 
Ca milk
Ca milkCa milk
Ca milk
 
Liver aid
Liver aidLiver aid
Liver aid
 
Liver aid
Liver aidLiver aid
Liver aid
 
Ginseng essence
Ginseng essenceGinseng essence
Ginseng essence
 
Pine pollen
Pine pollenPine pollen
Pine pollen
 
3.mongol
3.mongol3.mongol
3.mongol
 
Bamboo essence
Bamboo essenceBamboo essence
Bamboo essence
 
1 ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө
1 ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө1 ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө
1 ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө
 
3 ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө
3 ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө3 ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө
3 ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө
 
өгөгдлийн санд боловсруулалт хийх
өгөгдлийн санд боловсруулалт хийхөгөгдлийн санд боловсруулалт хийх
өгөгдлийн санд боловсруулалт хийх
 
өгөгдлийн сан үүсгэх
өгөгдлийн сан үүсгэхөгөгдлийн сан үүсгэх
өгөгдлийн сан үүсгэх
 
Microsoftaccess2007
Microsoftaccess2007Microsoftaccess2007
Microsoftaccess2007
 
9 angin ogogdl prs
9 angin ogogdl prs9 angin ogogdl prs
9 angin ogogdl prs
 
Massiv presentation
Massiv presentationMassiv presentation
Massiv presentation
 
If presentation
If presentationIf presentation
If presentation
 
For presentation
For presentationFor presentation
For presentation
 
While prst
While prstWhile prst
While prst
 
8 9 angin ogogdl prs
8 9 angin ogogdl prs8 9 angin ogogdl prs
8 9 angin ogogdl prs
 

нэгж хичээлийн хөтөлбөр

  • 1. Батлав : ................................ Сургалтынменежер Батлав: ................................ Дадлагажуулагчбагш 9-рангийннэгжхичээлийнхөтөлбөр Сэдэв: “Өгөгдлийнсангашиглах” 1. Зорилго Өгөгдлийнсангийнтухайцэгцтэй, анханшатныойлголтөгчцаашидсудлах, өгөгдлийнсангийнзохионбайгуулалт, холбоо, хамаарлыгтанижмэдэх, өгөгдлийнсандээргүйцэтгэхүйлдэл, өгөгдлийнсантайажилладагхэрэглээнийпрограмыгашиглахтулгуурмэдлэг, чадвартайболох. 2. Зорилт Өгөгдлийнсангийнтухайерөнхийойлголт Нэгжбашинжчанаруудыгтодорхойлох Холбоохамаарлындиаграмыгойлгуулах Өгөгдлийнсангүүсгэхбазохионбайгуулах Өгөгдлийнсандээргүйцэтгэхүйлдэл Өгөгдлийнтөрлийгтодорхойлох Өгөгдлийнсантайажилладагхэрэглээнийпрограмыгашиглах 3. Хэрэглэгдэхүүн Компьютер, самбар, шохой, тараажөгөхматериал(ТӨМ), үзүүлэнтаниулахматериал(ҮТМ), проектор.
  • 2. 4. Агуулга Эзэмших Суд Судлагдахуун Урчадвар лаха нги 9- Өгөгдлийнсан, Өгөгдлийнсанболонөгөгдлийнсангийнудирдахсисте ранг өгөгдлийнсангийнудирда мийнтухайэнгийнойлголттойтанилцажөгөгдлийнсан и хсистемийнтухайойлголт гийнухагдахууныгтайлбарлах (лаб) Өгөгдлийнсанөгөгдлийнс ангийнудирдахсистемийн тухайойлголт, өгөгдлийнсангийнзохион байгуулалт, холбоо, хамаарал, өгөгдлийнсандээргүйцэтг эхүйлдэл, өгөгдлийнтөрөл,өгөгдли йнсандээргүйцэтгэхүйлдү үдийгсудлана. Өгөгдлийнсанүүсгэхбазо Өгөгдлийнсангүүсгэхбазохионбайгуулахжишээтайл хионбайгуулалт (лаб) барлах. Access 2007 програмтайажиллах Access 2007програмыгсудалж , өгөгдлийнфайлыгүүсгэх, хүснэгтийгүүсгэх, хүснэгтийгхадгалах,өгөг длийгоруулахгэхмэтзүйл ийгсудлана. Нэгжболонтэдгээрийншинжчанаруудынхолбоохама Өгөгдлийнсангаасшүүлтх арлыгойлгох. Өгөгдлийнтөрлүүдийгойлгож, ийх ашиглах (лаб) Нэгжболонтэдгээрийнши нжчанаруудынхолбоохам аарлыгсудлана. Өгөгдлийнсандфункцаши Өгөгдлийнсандээргүйцэтгэхзаримүйлдлүүдийгтайл глах барлантодорхойлох. (лаб) Өгөгдлийнсандээргүйцэтгэхзаримүйлдлүүдийгтайл
  • 3. Өгөгдлийнсандээргүйцэт барлантодорхойлох гэхзаримфункцийнүүрэгү үдийгсудлана. Сорил Сурагчдынолжавсанмэдлэгийгбататгах, заасанхичээлийндагуусурагчидаасбататгахсорилава х. 5. Цагийнтөлөвлөлт Дэдсэдэв Үйлийннэр Заахбагш лаб Цаг Өгөгдлийнсан, + өгөгдлийнсангийнудирдах системийнтухайойлголт 1 Өгөгдлийнсанүүсгэхбазох + 1 ионбайгуулалт (лаб) + 1 Өгөгдлийнсангаасшүүлтх ийх (лаб) Өгөгдлийнсандфункцаши глах + 1 (лаб) Сорил + 1
  • 4. Нийтцагцаг5 6. Сургалтынорчин А. Материаллаг Б. Үйлажиллагааны В. Сэтгэлзүйн - Үлгэрчилсэнжишигхөтөлбөр - Багаарболонганцаа - Багшсурагчийнхари - Стандарт рчланажиллахбүрэл лцаанысайнорчин - Бүлэгсэдвийнхөтөлбөр дэхүүн - Үзүүлэнтаниулахматериал(өгөгдл - Сурах, ийнсангийнтухайсхем, - Багшийнчиглүүлэг сургахэрмэлзлэл өгөгдлийнсанөгөгдлийнсангийнуд ирдахсистемийнтухайойлголт, - Ажиллахдасгалдаал - Техникийнбүрэнбүт өгөгдлийнсангийнзохионбайгуулал гаврынсан энбайдал т, холбоо, хамаарал, өгөгдлийнсандээргүйцэтгэхүйлдэл - Багшсурагчдынхам - Лабораториболонан тынүйлажиллагаа гийнэрүүлахуйншаа , өгөгдлийнтөрөл,өгөгдлийнсандээр рдлага гүйцэтгэхүйлдэлхичээлүүддээртус - Багшийнүлгэржишэ тусынҮТМ- ийгашиглана.) эчбайдал - Тараажөгөхматериал(өгөгдлийнса нгийнтухайсхем, - Нээлттэйхүлээцтэй өгөгдлийнсанөгөгдлийнсангийнуд байдал ирдахсистемийнтухайойлголт, өгөгдлийнсангийнзохионбайгуулал
  • 5. т, холбоо, хамаарал, өгөгдлийнсандээргүйцэтгэхүйлдэл , өгөгдлийнтөрөл,өгөгдлийнсандээр гүйцэтгэхүйлдэлхичээлүүддээртус тусынТӨМ- ийгашиглана. ) - Сорилынхувилбар( бүлэгсэдэвдуусааднэгдсэнсорилыг авна. ) 7. Аргазүй, үйлажиллагаанытөлөлвлөлт Ц Сурагчийнүйлажиллагаа Багшийнүйлажиллагаа аг - Лабораторидажиллахдүрмийгчандлансах - Онолынасуултыгтайлбарлах их - Хичээлдхэрэглэххэрэглэгдэхүүн, - Өгөгдлийнсангтаньжбүтээлчээрашиглах материалзэргийгхувилбартайгаарс чадвартайболох онгонбэлтгэх - Өгөгдлийнсангамьдралахуйдааашиглажс - Ашиглагдахтехникхэрэгслийгсайн урах эзэмшсэнбайх, аюулгүйбайдлыгхангах - Өгөгдлийнсанбүлэгсэдвийнхүрээндүзсэн мэдлэгээашиглах - Жишигдаалгавруудбэлтгэх - Биедаажболонхамтаарашиглаж, - Сурахүйлажиллагаагчиглүүлэх, мэдлэгбүтээх дэмжлэгүзүүлэх
  • 6. Мэдлэгэээмхлэнцэгцэлж, Асуулт, 5 - өөрийнүнэлгээшинжилгээгхийх - даалгаврынтогттолцоогболовсруул анхэрэглэх, үнэлгээшинжилгээхийж, дүгнэлтгарган, цаашдынажилдаатуслах - Шинэхичээлээсмэдээлэлавччадааг үй, дутууойлгосонсурагчидтайтулжаж иллах - Сурагчдадурамзориг, итгэлүнэмшилхайралдагбайх
  • 7. 8. Үнэлгээ–шинжилгээ Бичвэрхэлбэржүүлэлтийнүрдүндгтооцохрубрик. ТүвшинШ Сайн Хангалттай Хязгаарлагдмал алгуур Өгөгдлийнс Өгөгдлийнсангийнтухайойлгол Өгөгдлийнсангийн Өгөгдлийнсангийгүзэжба ангийнудир ттойбайх, тухайтодорхойхэм йгаагүйтүүнийталааройл дахсистеми бусдадтулгарсанасуудлыгшийд жээнийойлголттой голтбайхгүй йнтухайойл вэрлэж, байх голт тайлбаржчадвартайбайх. Өгөгдлийнс Access Access Өөрттулгарсанасуудлыг анүүсгэхбаз програмыгбүрэнашиглажөөрий програмыгсайтарс шийдэжчадахгүйпрограм охионбайгу нбичсэнзүйлийгажиллуулжүрд удалжөөрттулгарс ыгажиллуулжчадахгүйба улалт үнгньхарахбаөөртболонбусдадт анасуудлыгшийдвэ компьютерболонпрограм улгарсанасуудлыгшийдвэрлэхч рлэхчадвартайбайх байхгүй. адвартай. Өгөгдлийнс Програмдааөгөгдөлоруулжтүүн Програмдааөгөгдл програмдааөгөгдөлоруул ангаасшүүл ийгээхэвлэжгаргахөөртболонбу ийгоруулжхэвлэхч ахчадварбайхгүй. тхийх сдадтулгарсанасуудлыгшийдвэ адвартайбайх рлэхчадвартайбайх Өгөгдлийнс Програмынхаачанарттохирсон функцуудыгхэрэгл Функцуудынталааройлго андфункца функцуудыгзөвхэрэглэжчаддаг ээболонбүтцийгмэ лтбайхгүй. шиглах байхбаөөртболонбусдадтулгарс дэжөөрийнпрогра Хэрэглээгмэдэхгүй анасуудлыгшийдвэрлэхчадварт мдхэрэглэхчадварт айбайх айбайх 9. Хөтөлбөрийндүгнэлт Өөрийнүнэлгээ Чацуутныүнэлгээ Багшийнүнэлгээ
  • 8. 10. Хөтөлбөрийнүнэлгээ Зохистойболсонзүйл Эргэлзээтэйбайсанзүйл Засчсайжруулахзүйл