SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 15
Veres Péter Általános Iskola Nagyhegyes<br />Bemutató óra <br />Ideje: 2011. január. 28. 14 óra <br />Tanít: Totyik Tamás<br />Műveltségterület: Matematika<br />Évfolyam, osztály: 6.a<br />Témakör: Racionális számok II.<br />Az óra anyaga: A törtekről tanultak ismétlése<br />Óratípusa: alkalmazó<br />Elsajátítandó fogalmak jegyzéke:<br />számláló<br />nevező<br />törtvonal<br />1-nél kisebb, 1-nél nagyobb, 1-gyel egyenlő törtek<br />egyszerűsítés<br />bővítés<br />Oktatási célok:<br />Tanult ismeretek felidézése a Törtek c. témakörből (5. osztály)<br />Törtrész színezése, ill. ábra alapján leolvasása<br />A törttel kapcsolatos elnevezések áttekintése (számláló, törtvonal, nevező)<br />Törtek csoportosítása (1-gyel egyenlő, 1-nél kisebb, 1-nél nagyobb törtek)<br />Törtek egyszerűsítése, bővítése<br />Törtek ábrázolása a számegyenesen<br />Nevelési célok:<br />A szaknyelv helyes használata (tört, számláló, nevező, törtvonal, egyszerűsítés, bővítés)<br />A matematika gyakorlati élettel való kapcsolatának hangsúlyozása (feladatok szövege, képek használata)<br />A csoporton belül és a párokon belül együttműködés, egymás véleményének meghallgatása és tiszteletben tartása<br />Logikus gondolkodásra nevelés<br />Ok – okozati összefüggések meglátására nevelés<br />Esztétikai nevelés (esztétikus képek, ábrák kivetítése)<br />Képzési célok:<br />Infokommunikációs képességek fejlesztése (interaktív feladatokkal, interaktív tananyag használatával, internetes gyűjtőmunkával, PPT készítésével)<br />Rendszerező képesség fejlesztése (az ötödik osztályban a törtekről tanultak ismétlésével)<br />Együttműködési képesség fejlesztése (csoportmunkával és páros munkával)<br />Kommunikációs képesség fejlesztése (csoportmunkán belüli megbeszélések, kérdésekre adott szóbeli válaszok)<br />Problémamegoldó képesség fejlesztése (a feladatok megoldása során)<br />Elemző- és összehasonlító képességek fejlesztése<br />5215255-301752Didaktikai feladat: alkalmazás (rendszerezés, ellenőrzés)<br />Az órán alkalmazott oktatási – nevelési módszerek:<br />interaktív tananyag használata (MozaBook)<br />interaktív feladatok megoldása<br />képek, ábrák elemzése<br />páros, csoportos és közös megbeszélés<br />kérdés – felelet<br />52152552948178tanári magyarázat<br />tankönyvi feladatok megoldása<br />PPT bemutatása<br />Munkaformák:<br />páros munka<br />csoportmunka<br />egyéni munka<br />frontális osztálymunka<br />5605780-11557Szemléltetés:<br />interaktív tananyag kivetítése<br />interaktív tábla galériájának, színeinek, eszköztárának használata<br />képek vetítése (PPT)<br />kisfilmek lejátszása az SDT Realika oldalairól<br />interaktív feladatok megoldása<br />tanulói laptop használata<br />Megelőző (bemeneti) ismeretek, készségek:<br />Matematikai ismeretanyag 5. osztályból a törtekről: Törtek értelmezése, egyszerűsítés, bővítés, törtek összehasonlítása, törtek helye a számegyenesen, törtek összeadása és kivonása, törtek szorzása és osztása természetes számmal, törtek tizedes tört alakja.<br />Informatikai ismeretek: Keresők használata, internethasználat, prezentációkészítés.<br />Technikai szükséglet: tanári számítógép, projektor, interaktív tábla (Interwrite), szélessávú internet, MOZABOOK digitális tananyag, tanulói laptop.<br />Az óra leírása<br />Hatodik osztályban már foglalkoztunk az első félévben is a racionális számokkal, de ekkor az egész számok és a tizedes törtek feldolgozására került sor. A törtek tárgyalását a „Racionális számok” témakör II. része tartalmazza, itt az előzményt az ötödikes ismeretek jelentik. Ez az óra a témakörünk első órája, ezért az alapokat is át kell ismételnünk, hogy utána tudjunk építeni a meglévő ismeretekre. A továbbiakban még néhány óra ismétlés következik, csak utána kezdjük el az igazi hatodikos tananyagot.<br />Az óra során folyamatosan jelen vannak az IKT eszközök, mint lehetőségek az ismétlés, rendszerezés segítésére. Külön ki kell emelnem az interaktív táblát, mely segítségével az egyes feladatok bemutathatók, magyarázhatók és gyakoroltathatók is. Az interaktív eszközök jelen vannak minden órán, kisebb nagyobb szereppel. Az interaktív tananyag kivetítésével sok-sok hasznos percet nyerünk, mert a gyerekeknek nemcsak mondani, hanem mutatni is tudjuk pl. a soron következő feladatot. Természetesen nemcsak a feladat kitűzését, hanem a magyarázatot is segíti a kivetített kép. A színek és a galériában lévő alakzatok használatával a matematikai problémák megértése és megoldása is könnyebbé válik. A gyerekeket sokkal könnyebb ezekkel az eszközökkel motiválni, mindenki szeretné az interaktív táblát használni. A tevékenységek során a kompetenciaterületek számtalan területének fejlesztésére van lehetőség. Kiemelten kezeljük a kommunikációt, az anyanyelv segítését, a szövegértés-szövegalkotás fejlesztését. <br />lefttop<br />4777105262255left119380<br />Lehetőségek:<br />Tanulóink egyre nagyobb biztonsággal kezelik az IKT eszközöket. Ezt mutatja, hogy szívesen készítenek prezentációkat, fürt-ábrákat, akár internet segítségével és egyéb olyan anyagokat, melyek színessé, érdekessé teszik az adott tananyag feldolgozást, bármely tantárgy keretében.<br />A MOZABOOK nagyon érdekes számukra, a 3D-s animációk szemléletesek és a kisfilmek is látványosak. Szeretik a feladatok extra változatait is, ezekkel rengeteg gyakorló feladat megoldható egy-egy típusból, interaktív formában. Rendszeresen kapnak olyan web-oldalakat, melyek segítségével még több információt kaphatnak az adott témában. A videó-bejátszásokon felbuzdulva prezentációikat video-formátumban, hanggal és kísérőzenével készítik el, majd ezt e-mailban elküldik az illető tanárnak, vagy pendrive-n hozzák.<br />Az iskola terve, hogy ezekből gyűjteményt készítünk, melyet egy zárt rendszerben közzé kívánunk tenni, hogy iskolánk tanulói elérjék és használhassák őket!<br />Az óra menete<br />Tanári tevékenységTanulói tevékenység,munkaformaSzemléltetésEszközökIdőI. Motiváció1. Törtfogalom felidézése, erősítése „színezős” feladaton keresztülA gyerekek csoportonként feladatlapot kapnak. Be kell színezni bizonyos síkidomok adott törtrészét, illetve színezett ábrákról le kell olvasni törtrészeket és leírni a törtszámokat.Csoportmunka és frontális munkaTanulói feladatlapok.Színes ceruzák vagy filctoll.Feladatlapok.Interaktív tábla galériájából vett síkidomok. A tábla színei.5 percII. Korábbi ismeretek felelevenítése2.Törtekkel kapcsolatos elnevezések átismétléseAz interaktív táblán kivetített törtszámhoz odahúzzák a megfelelő szavakat. A füzetbe is leírják.Mit mutat meg a számláló?Mit mutat meg a nevező?Válaszolnak a kérdésekre.Frontális osztálymunkaInteraktív tábla.4 perc3. Kisfilm lejátszása a közönséges törtekről Megnézik a törtek elnevezésével és értelmezésével kapcsolatos kisfilmet.Frontális munkaSzámítógép, projektor.http://realika.educatio.hu/Matematika-tanári verzió-4.Közönséges  törtek 1/201 perc4.Mozaik Kiadó Tankönyv 5. osztály 130. oldal 8. feladat  Kötelező: a, rész. Szorgalmi: b, és c.A gyerekek a gyakorlati életből vett példát oldanak meg. A kép alapján meg kell állapítaniuk, hogy a Toffifee hányad része hiányzik a dobozból. Válaszukat leírják a füzetbe.Páros munkaMozaBook interaktív tananyag.Interaktív tábla.4 perc5.A gyerekek által gyűjtött képek az internetről.Előzetes feladat volt: képek gyűjtése a mindennapokból az internet segítségével, melyek a törtekhez köthetők. A képekből PPT-t is lehet készíteni.Egyéni munka, majd frontális munkaInternet.Tanulói laptopSzámítógép, projektor.5 percIV Részellenőrzés. 6.Interaktív feladat a törtek felismerésére.Párosítós feladat megoldása az interaktív táblán. Az ábrákhoz kell a törteket hozzárendelni.Páros munkaTanulói laptopInteraktív tábla.Interaktív feladat.http://www.freeweb.hu/szenteskep/mesejatek/flash/tortek.swf4 percV. Új problémafelvetés7.Törtek csoportosítása: Mozaik Kiadó 6. osztályos tankönyve, 188.oldal 1. feladat a, b, és c, rész.1-nél kisebb, 1-gyel egyenlő és 1-nél nagyobb törtek csoportosítása. A kisebbek alá K betűt, a nagyobbak alá N betűt, az egyenlők alá pedig E betűt írunk a könyvünkbe.A feladat többi része szorgalmi feladat.Páros munkaMozaBook interaktív tananyag.Tanulói laptop.  Interaktív tábla.Tankönyv.4 perc8.Az előző feladat elméleti hátterének tisztázása interaktív feladat segítségével. A mondat elejét áthúzzuk a sárga mezőből a kékbe és megjelenik a mondat befejezése.Megkezdett mondatok befejezése szóban.Frontális munkaInteraktív tábla.Interaktív feladat.3 perc9.Törtek egyszerűsítésének és bővítésének átismétlése kisfilm segítségével.Kisfilm megtekintése a törtek egyszerűsítéséről és bővítéséről. A példa leírása a füzetbe.Páros munkaSzámítógép, projektor.http://realika.educatio.hu/Tanulói laptopMatematika-tanári verzió-4.Közönséges  törtek 8/204 percVI. Részellenőrzés10.Mozaik Kiadó 6. osztályos tankönyve 189. oldal 5. feladat a, része, 6. feladat a, részének megoldása.Törtek bővítése és egyszerűsítése. A megoldás leírása a füzetbe.Egyéni munkaMozaBook interaktív tananyag.Interaktív tábla.Tankönyv.5 percÖsszefoglalás11. Mozaik Kiadó 5. osztályos tankönyv 139. oldal 17. feladata: a, rész kötelező, b, rész szorgalmi.Törtek helye a számegyenesen. Mely számoknál állnak az állatok? Minden pár megkapja a feladatot feladatlap formájában.Páros munkaMozaBook interaktív tananyag.Interaktív tábla.Számegyenesek.5 percÉrtékelés1 perc<br />209550-476250<br />
Totyik tbemutatóóra
Totyik tbemutatóóra
Totyik tbemutatóóra
Totyik tbemutatóóra
Totyik tbemutatóóra
Totyik tbemutatóóra
Totyik tbemutatóóra
Totyik tbemutatóóra
Totyik tbemutatóóra
Totyik tbemutatóóra
Totyik tbemutatóóra
Totyik tbemutatóóra
Totyik tbemutatóóra
Totyik tbemutatóóra

Weitere ähnliche Inhalte

Was ist angesagt?

Tablica Kalorija 1.0
Tablica Kalorija 1.0Tablica Kalorija 1.0
Tablica Kalorija 1.0Zeljko Ascic
 
Opisne ocene-za-i-razred-zaklina-i-milijana1 (1)
Opisne ocene-za-i-razred-zaklina-i-milijana1 (1)Opisne ocene-za-i-razred-zaklina-i-milijana1 (1)
Opisne ocene-za-i-razred-zaklina-i-milijana1 (1)Aleksandra Jakovljevic
 
Megporzás csodája 1.
Megporzás csodája 1.Megporzás csodája 1.
Megporzás csodája 1.Agnes Tip
 
Konfiguracija racunara
Konfiguracija racunaraKonfiguracija racunara
Konfiguracija racunaramajapts
 
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონი
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონისასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონი
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონიBela Gvidani
 
ზმნის პირი
ზმნის პირიზმნის პირი
ზმნის პირიLela Goginashvili
 
óRavázlat matematika 4.
óRavázlat   matematika 4.óRavázlat   matematika 4.
óRavázlat matematika 4.Emese Hunkó
 
პიროვნული და სოციალური კონფლიქტები
პიროვნული და სოციალური კონფლიქტებიპიროვნული და სოციალური კონფლიქტები
პიროვნული და სოციალური კონფლიქტებიlipara
 
Mame su prave dame - radionica sa roditeljima - prezentacija
Mame su prave dame - radionica sa roditeljima - prezentacijaMame su prave dame - radionica sa roditeljima - prezentacija
Mame su prave dame - radionica sa roditeljima - prezentacijaOsnovna škola "Sveti Sava"
 
Nastavni plan i program za gimnaziju - Računarstvo i informatika (PDF)
Nastavni plan i program za gimnaziju - Računarstvo i informatika (PDF)Nastavni plan i program za gimnaziju - Računarstvo i informatika (PDF)
Nastavni plan i program za gimnaziju - Računarstvo i informatika (PDF)NašaŠkola.Net
 

Was ist angesagt? (20)

გაკვეთილები (გრამატიკის მოდული)
გაკვეთილები (გრამატიკის მოდული)გაკვეთილები (გრამატიკის მოდული)
გაკვეთილები (გრამატიკის მოდული)
 
Tablica Kalorija 1.0
Tablica Kalorija 1.0Tablica Kalorija 1.0
Tablica Kalorija 1.0
 
Opisne ocene-za-i-razred-zaklina-i-milijana1 (1)
Opisne ocene-za-i-razred-zaklina-i-milijana1 (1)Opisne ocene-za-i-razred-zaklina-i-milijana1 (1)
Opisne ocene-za-i-razred-zaklina-i-milijana1 (1)
 
Megporzás csodája 1.
Megporzás csodája 1.Megporzás csodája 1.
Megporzás csodája 1.
 
Konfiguracija racunara
Konfiguracija racunaraKonfiguracija racunara
Konfiguracija racunara
 
Nervni sistem
Nervni sistemNervni sistem
Nervni sistem
 
Glagoli kontrolni
Glagoli kontrolniGlagoli kontrolni
Glagoli kontrolni
 
ზედსართავი სახელი
 ზედსართავი სახელი ზედსართავი სახელი
ზედსართავი სახელი
 
припрема
припремаприпрема
припрема
 
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონი
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონისასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონი
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონი
 
ზმნის პირი
ზმნის პირიზმნის პირი
ზმნის პირი
 
ზმნიზედა
ზმნიზედა ზმნიზედა
ზმნიზედა
 
óRavázlat matematika 4.
óRavázlat   matematika 4.óRavázlat   matematika 4.
óRavázlat matematika 4.
 
ზმნისწინი
ზმნისწინიზმნისწინი
ზმნისწინი
 
Óravázlat!
Óravázlat!Óravázlat!
Óravázlat!
 
პიროვნული და სოციალური კონფლიქტები
პიროვნული და სოციალური კონფლიქტებიპიროვნული და სოციალური კონფლიქტები
პიროვნული და სოციალური კონფლიქტები
 
Mame su prave dame - radionica sa roditeljima - prezentacija
Mame su prave dame - radionica sa roditeljima - prezentacijaMame su prave dame - radionica sa roditeljima - prezentacija
Mame su prave dame - radionica sa roditeljima - prezentacija
 
პოეტისა და პოეზიის დანიშნულების საკითხი ილიასთან,აკაკისთან და ვაჟასთან
პოეტისა და პოეზიის დანიშნულების საკითხი ილიასთან,აკაკისთან და ვაჟასთანპოეტისა და პოეზიის დანიშნულების საკითხი ილიასთან,აკაკისთან და ვაჟასთან
პოეტისა და პოეზიის დანიშნულების საკითხი ილიასთან,აკაკისთან და ვაჟასთან
 
საქართველოს ტყე
საქართველოს ტყესაქართველოს ტყე
საქართველოს ტყე
 
Nastavni plan i program za gimnaziju - Računarstvo i informatika (PDF)
Nastavni plan i program za gimnaziju - Računarstvo i informatika (PDF)Nastavni plan i program za gimnaziju - Računarstvo i informatika (PDF)
Nastavni plan i program za gimnaziju - Računarstvo i informatika (PDF)
 

Andere mochten auch

Négyszögek típusai
Négyszögek típusaiNégyszögek típusai
Négyszögek típusaiSamu Mihalj
 
Nagy Rita - 2. síkbeli alakzatok, sokszögek
Nagy Rita - 2. síkbeli alakzatok, sokszögekNagy Rita - 2. síkbeli alakzatok, sokszögek
Nagy Rita - 2. síkbeli alakzatok, sokszögeknagyrita
 
Óraterv: műveletek, oszthatóság 1.óra - törtekről tanultak ismétlése.
Óraterv: műveletek, oszthatóság 1.óra - törtekről tanultak ismétlése.Óraterv: műveletek, oszthatóság 1.óra - törtekről tanultak ismétlése.
Óraterv: műveletek, oszthatóság 1.óra - törtekről tanultak ismétlése.Katalin Tóth Lászlóné
 
óRavázlat
óRavázlatóRavázlat
óRavázlatVB93148
 
Kahoot osztálytermi játék alapú értékelő rendszer
Kahoot osztálytermi játék alapú értékelő rendszerKahoot osztálytermi játék alapú értékelő rendszer
Kahoot osztálytermi játék alapú értékelő rendszerKatalin Tóth Lászlóné
 
Oravazlat alap
Oravazlat alapOravazlat alap
Oravazlat alapY5CE7F
 
Geometriai alapismeretek 1
Geometriai alapismeretek 1Geometriai alapismeretek 1
Geometriai alapismeretek 1Magyari Gábor
 
Tóth Lászlóné: A Kahoot értékelõeszköz bemutatása
Tóth Lászlóné: A Kahoot értékelõeszköz bemutatásaTóth Lászlóné: A Kahoot értékelõeszköz bemutatása
Tóth Lászlóné: A Kahoot értékelõeszköz bemutatásaSulinetwork
 
Geometria pp
Geometria ppGeometria pp
Geometria ppbobbor
 
Négyszögek kerülete területe
Négyszögek kerülete területeNégyszögek kerülete területe
Négyszögek kerülete területeMajorAndi
 
Tisza Géza: Classflow
Tisza Géza: ClassflowTisza Géza: Classflow
Tisza Géza: ClassflowSulinetwork
 
Szögek, szögfajták
Szögek, szögfajtákSzögek, szögfajták
Szögek, szögfajtákpattilala
 

Andere mochten auch (20)

Négyszögek típusai
Négyszögek típusaiNégyszögek típusai
Négyszögek típusai
 
E learning óravázlat
E learning óravázlatE learning óravázlat
E learning óravázlat
 
Törtek 5
Törtek 5Törtek 5
Törtek 5
 
Digitális óravázlat ikt
Digitális óravázlat iktDigitális óravázlat ikt
Digitális óravázlat ikt
 
Ikt alk geom
Ikt alk geomIkt alk geom
Ikt alk geom
 
Törtek 2
Törtek 2Törtek 2
Törtek 2
 
Nagy Rita - 2. síkbeli alakzatok, sokszögek
Nagy Rita - 2. síkbeli alakzatok, sokszögekNagy Rita - 2. síkbeli alakzatok, sokszögek
Nagy Rita - 2. síkbeli alakzatok, sokszögek
 
Óraterv: műveletek, oszthatóság 1.óra - törtekről tanultak ismétlése.
Óraterv: műveletek, oszthatóság 1.óra - törtekről tanultak ismétlése.Óraterv: műveletek, oszthatóság 1.óra - törtekről tanultak ismétlése.
Óraterv: műveletek, oszthatóság 1.óra - törtekről tanultak ismétlése.
 
óRavázlat
óRavázlatóRavázlat
óRavázlat
 
Digitális óravázlat ikt
Digitális óravázlat ikt Digitális óravázlat ikt
Digitális óravázlat ikt
 
Kahoot osztálytermi játék alapú értékelő rendszer
Kahoot osztálytermi játék alapú értékelő rendszerKahoot osztálytermi játék alapú értékelő rendszer
Kahoot osztálytermi játék alapú értékelő rendszer
 
Oravazlat alap
Oravazlat alapOravazlat alap
Oravazlat alap
 
Geometriai alapismeretek 1
Geometriai alapismeretek 1Geometriai alapismeretek 1
Geometriai alapismeretek 1
 
Tóth Lászlóné: A Kahoot értékelõeszköz bemutatása
Tóth Lászlóné: A Kahoot értékelõeszköz bemutatásaTóth Lászlóné: A Kahoot értékelõeszköz bemutatása
Tóth Lászlóné: A Kahoot értékelõeszköz bemutatása
 
Törtek 3
Törtek 3Törtek 3
Törtek 3
 
Geometria pp
Geometria ppGeometria pp
Geometria pp
 
Törtek 4
Törtek 4Törtek 4
Törtek 4
 
Négyszögek kerülete területe
Négyszögek kerülete területeNégyszögek kerülete területe
Négyszögek kerülete területe
 
Tisza Géza: Classflow
Tisza Géza: ClassflowTisza Géza: Classflow
Tisza Géza: Classflow
 
Szögek, szögfajták
Szögek, szögfajtákSzögek, szögfajták
Szögek, szögfajták
 

Ähnlich wie Totyik tbemutatóóra

Digitális pedagógia kern zoltán_4
Digitális pedagógia kern zoltán_4Digitális pedagógia kern zoltán_4
Digitális pedagógia kern zoltán_4Zoltán Kern
 
Multimédiás tananyag elemzése
Multimédiás tananyag elemzéseMultimédiás tananyag elemzése
Multimédiás tananyag elemzésekondoragi
 
Multimédiás tananyagelemzés
Multimédiás tananyagelemzésMultimédiás tananyagelemzés
Multimédiás tananyagelemzéskondoragi
 
óRavázlat hunkó emese klára
óRavázlat hunkó emese kláraóRavázlat hunkó emese klára
óRavázlat hunkó emese kláraEmese Hunkó
 
Okt.program elemzése
Okt.program elemzéseOkt.program elemzése
Okt.program elemzésezstercsike
 
Multimédiás oktató cs. dolg. dr. Forgó Sándor
Multimédiás oktató cs. dolg. dr. Forgó SándorMultimédiás oktató cs. dolg. dr. Forgó Sándor
Multimédiás oktató cs. dolg. dr. Forgó Sándorgacsigulyas
 
Ikt innovációk az ekf en
Ikt innovációk az ekf enIkt innovációk az ekf en
Ikt innovációk az ekf enkiralyzsuzsi
 
Barangolás a hangok földjén veszprém
Barangolás a hangok földjén veszprémBarangolás a hangok földjén veszprém
Barangolás a hangok földjén veszprémJudit Csányi
 
Digitális óravázlat angol órára
Digitális óravázlat angol óráraDigitális óravázlat angol órára
Digitális óravázlat angol óráramangohusi
 
Lendvai a meseszerkesztő pr.
Lendvai a meseszerkesztő pr.Lendvai a meseszerkesztő pr.
Lendvai a meseszerkesztő pr.pedmie2011osz
 
Tananyag tartfejl-digi-tanyag-on-line
Tananyag tartfejl-digi-tanyag-on-lineTananyag tartfejl-digi-tanyag-on-line
Tananyag tartfejl-digi-tanyag-on-linepedmie2011osz
 

Ähnlich wie Totyik tbemutatóóra (20)

Digitális pedagógia kern zoltán_4
Digitális pedagógia kern zoltán_4Digitális pedagógia kern zoltán_4
Digitális pedagógia kern zoltán_4
 
Vargáné pedmérés MA levelező
Vargáné pedmérés MA levelezőVargáné pedmérés MA levelező
Vargáné pedmérés MA levelező
 
IKT előadás
IKT előadásIKT előadás
IKT előadás
 
A hevesy ikt műhelyéről
A hevesy ikt műhelyérőlA hevesy ikt műhelyéről
A hevesy ikt műhelyéről
 
Multimédiás tananyag elemzése
Multimédiás tananyag elemzéseMultimédiás tananyag elemzése
Multimédiás tananyag elemzése
 
Multimédiás tananyagelemzés
Multimédiás tananyagelemzésMultimédiás tananyagelemzés
Multimédiás tananyagelemzés
 
óRavázlat hunkó emese klára
óRavázlat hunkó emese kláraóRavázlat hunkó emese klára
óRavázlat hunkó emese klára
 
Okt.program elemzése
Okt.program elemzéseOkt.program elemzése
Okt.program elemzése
 
Multimédiás oktató cs. dolg. dr. Forgó Sándor
Multimédiás oktató cs. dolg. dr. Forgó SándorMultimédiás oktató cs. dolg. dr. Forgó Sándor
Multimédiás oktató cs. dolg. dr. Forgó Sándor
 
Ikt innovációk az ekf en
Ikt innovációk az ekf enIkt innovációk az ekf en
Ikt innovációk az ekf en
 
Dk prezentáció
Dk prezentációDk prezentáció
Dk prezentáció
 
Barangolás a hangok földjén
Barangolás a hangok földjénBarangolás a hangok földjén
Barangolás a hangok földjén
 
Barangolás a hangok földjén veszprém
Barangolás a hangok földjén veszprémBarangolás a hangok földjén veszprém
Barangolás a hangok földjén veszprém
 
Digitális óravázlat angol órára
Digitális óravázlat angol óráraDigitális óravázlat angol órára
Digitális óravázlat angol órára
 
Barangolás a hangok földjén
Barangolás a hangok földjénBarangolás a hangok földjén
Barangolás a hangok földjén
 
Tanarseged
TanarsegedTanarseged
Tanarseged
 
Okos doboz
Okos dobozOkos doboz
Okos doboz
 
Manó matek
Manó matekManó matek
Manó matek
 
Lendvai a meseszerkesztő pr.
Lendvai a meseszerkesztő pr.Lendvai a meseszerkesztő pr.
Lendvai a meseszerkesztő pr.
 
Tananyag tartfejl-digi-tanyag-on-line
Tananyag tartfejl-digi-tanyag-on-lineTananyag tartfejl-digi-tanyag-on-line
Tananyag tartfejl-digi-tanyag-on-line
 

Mehr von totyik

Iskolai előadás pedagógus és intézményi ellenőrzésről
Iskolai előadás pedagógus és intézményi ellenőrzésrőlIskolai előadás pedagógus és intézményi ellenőrzésről
Iskolai előadás pedagógus és intézményi ellenőrzésrőltotyik
 
Látlelet a magyarországi szegénységről
Látlelet a magyarországi szegénységrőlLátlelet a magyarországi szegénységről
Látlelet a magyarországi szegénységrőltotyik
 
Pisa sokk
Pisa sokkPisa sokk
Pisa sokktotyik
 
Előadás
ElőadásElőadás
Előadástotyik
 
Új nemzedék
Új nemzedékÚj nemzedék
Új nemzedéktotyik
 
úJ nemzedék
úJ nemzedékúJ nemzedék
úJ nemzedéktotyik
 

Mehr von totyik (6)

Iskolai előadás pedagógus és intézményi ellenőrzésről
Iskolai előadás pedagógus és intézményi ellenőrzésrőlIskolai előadás pedagógus és intézményi ellenőrzésről
Iskolai előadás pedagógus és intézményi ellenőrzésről
 
Látlelet a magyarországi szegénységről
Látlelet a magyarországi szegénységrőlLátlelet a magyarországi szegénységről
Látlelet a magyarországi szegénységről
 
Pisa sokk
Pisa sokkPisa sokk
Pisa sokk
 
Előadás
ElőadásElőadás
Előadás
 
Új nemzedék
Új nemzedékÚj nemzedék
Új nemzedék
 
úJ nemzedék
úJ nemzedékúJ nemzedék
úJ nemzedék
 

Totyik tbemutatóóra

  • 1. Veres Péter Általános Iskola Nagyhegyes<br />Bemutató óra <br />Ideje: 2011. január. 28. 14 óra <br />Tanít: Totyik Tamás<br />Műveltségterület: Matematika<br />Évfolyam, osztály: 6.a<br />Témakör: Racionális számok II.<br />Az óra anyaga: A törtekről tanultak ismétlése<br />Óratípusa: alkalmazó<br />Elsajátítandó fogalmak jegyzéke:<br />számláló<br />nevező<br />törtvonal<br />1-nél kisebb, 1-nél nagyobb, 1-gyel egyenlő törtek<br />egyszerűsítés<br />bővítés<br />Oktatási célok:<br />Tanult ismeretek felidézése a Törtek c. témakörből (5. osztály)<br />Törtrész színezése, ill. ábra alapján leolvasása<br />A törttel kapcsolatos elnevezések áttekintése (számláló, törtvonal, nevező)<br />Törtek csoportosítása (1-gyel egyenlő, 1-nél kisebb, 1-nél nagyobb törtek)<br />Törtek egyszerűsítése, bővítése<br />Törtek ábrázolása a számegyenesen<br />Nevelési célok:<br />A szaknyelv helyes használata (tört, számláló, nevező, törtvonal, egyszerűsítés, bővítés)<br />A matematika gyakorlati élettel való kapcsolatának hangsúlyozása (feladatok szövege, képek használata)<br />A csoporton belül és a párokon belül együttműködés, egymás véleményének meghallgatása és tiszteletben tartása<br />Logikus gondolkodásra nevelés<br />Ok – okozati összefüggések meglátására nevelés<br />Esztétikai nevelés (esztétikus képek, ábrák kivetítése)<br />Képzési célok:<br />Infokommunikációs képességek fejlesztése (interaktív feladatokkal, interaktív tananyag használatával, internetes gyűjtőmunkával, PPT készítésével)<br />Rendszerező képesség fejlesztése (az ötödik osztályban a törtekről tanultak ismétlésével)<br />Együttműködési képesség fejlesztése (csoportmunkával és páros munkával)<br />Kommunikációs képesség fejlesztése (csoportmunkán belüli megbeszélések, kérdésekre adott szóbeli válaszok)<br />Problémamegoldó képesség fejlesztése (a feladatok megoldása során)<br />Elemző- és összehasonlító képességek fejlesztése<br />5215255-301752Didaktikai feladat: alkalmazás (rendszerezés, ellenőrzés)<br />Az órán alkalmazott oktatási – nevelési módszerek:<br />interaktív tananyag használata (MozaBook)<br />interaktív feladatok megoldása<br />képek, ábrák elemzése<br />páros, csoportos és közös megbeszélés<br />kérdés – felelet<br />52152552948178tanári magyarázat<br />tankönyvi feladatok megoldása<br />PPT bemutatása<br />Munkaformák:<br />páros munka<br />csoportmunka<br />egyéni munka<br />frontális osztálymunka<br />5605780-11557Szemléltetés:<br />interaktív tananyag kivetítése<br />interaktív tábla galériájának, színeinek, eszköztárának használata<br />képek vetítése (PPT)<br />kisfilmek lejátszása az SDT Realika oldalairól<br />interaktív feladatok megoldása<br />tanulói laptop használata<br />Megelőző (bemeneti) ismeretek, készségek:<br />Matematikai ismeretanyag 5. osztályból a törtekről: Törtek értelmezése, egyszerűsítés, bővítés, törtek összehasonlítása, törtek helye a számegyenesen, törtek összeadása és kivonása, törtek szorzása és osztása természetes számmal, törtek tizedes tört alakja.<br />Informatikai ismeretek: Keresők használata, internethasználat, prezentációkészítés.<br />Technikai szükséglet: tanári számítógép, projektor, interaktív tábla (Interwrite), szélessávú internet, MOZABOOK digitális tananyag, tanulói laptop.<br />Az óra leírása<br />Hatodik osztályban már foglalkoztunk az első félévben is a racionális számokkal, de ekkor az egész számok és a tizedes törtek feldolgozására került sor. A törtek tárgyalását a „Racionális számok” témakör II. része tartalmazza, itt az előzményt az ötödikes ismeretek jelentik. Ez az óra a témakörünk első órája, ezért az alapokat is át kell ismételnünk, hogy utána tudjunk építeni a meglévő ismeretekre. A továbbiakban még néhány óra ismétlés következik, csak utána kezdjük el az igazi hatodikos tananyagot.<br />Az óra során folyamatosan jelen vannak az IKT eszközök, mint lehetőségek az ismétlés, rendszerezés segítésére. Külön ki kell emelnem az interaktív táblát, mely segítségével az egyes feladatok bemutathatók, magyarázhatók és gyakoroltathatók is. Az interaktív eszközök jelen vannak minden órán, kisebb nagyobb szereppel. Az interaktív tananyag kivetítésével sok-sok hasznos percet nyerünk, mert a gyerekeknek nemcsak mondani, hanem mutatni is tudjuk pl. a soron következő feladatot. Természetesen nemcsak a feladat kitűzését, hanem a magyarázatot is segíti a kivetített kép. A színek és a galériában lévő alakzatok használatával a matematikai problémák megértése és megoldása is könnyebbé válik. A gyerekeket sokkal könnyebb ezekkel az eszközökkel motiválni, mindenki szeretné az interaktív táblát használni. A tevékenységek során a kompetenciaterületek számtalan területének fejlesztésére van lehetőség. Kiemelten kezeljük a kommunikációt, az anyanyelv segítését, a szövegértés-szövegalkotás fejlesztését. <br />lefttop<br />4777105262255left119380<br />Lehetőségek:<br />Tanulóink egyre nagyobb biztonsággal kezelik az IKT eszközöket. Ezt mutatja, hogy szívesen készítenek prezentációkat, fürt-ábrákat, akár internet segítségével és egyéb olyan anyagokat, melyek színessé, érdekessé teszik az adott tananyag feldolgozást, bármely tantárgy keretében.<br />A MOZABOOK nagyon érdekes számukra, a 3D-s animációk szemléletesek és a kisfilmek is látványosak. Szeretik a feladatok extra változatait is, ezekkel rengeteg gyakorló feladat megoldható egy-egy típusból, interaktív formában. Rendszeresen kapnak olyan web-oldalakat, melyek segítségével még több információt kaphatnak az adott témában. A videó-bejátszásokon felbuzdulva prezentációikat video-formátumban, hanggal és kísérőzenével készítik el, majd ezt e-mailban elküldik az illető tanárnak, vagy pendrive-n hozzák.<br />Az iskola terve, hogy ezekből gyűjteményt készítünk, melyet egy zárt rendszerben közzé kívánunk tenni, hogy iskolánk tanulói elérjék és használhassák őket!<br />Az óra menete<br />Tanári tevékenységTanulói tevékenység,munkaformaSzemléltetésEszközökIdőI. Motiváció1. Törtfogalom felidézése, erősítése „színezős” feladaton keresztülA gyerekek csoportonként feladatlapot kapnak. Be kell színezni bizonyos síkidomok adott törtrészét, illetve színezett ábrákról le kell olvasni törtrészeket és leírni a törtszámokat.Csoportmunka és frontális munkaTanulói feladatlapok.Színes ceruzák vagy filctoll.Feladatlapok.Interaktív tábla galériájából vett síkidomok. A tábla színei.5 percII. Korábbi ismeretek felelevenítése2.Törtekkel kapcsolatos elnevezések átismétléseAz interaktív táblán kivetített törtszámhoz odahúzzák a megfelelő szavakat. A füzetbe is leírják.Mit mutat meg a számláló?Mit mutat meg a nevező?Válaszolnak a kérdésekre.Frontális osztálymunkaInteraktív tábla.4 perc3. Kisfilm lejátszása a közönséges törtekről Megnézik a törtek elnevezésével és értelmezésével kapcsolatos kisfilmet.Frontális munkaSzámítógép, projektor.http://realika.educatio.hu/Matematika-tanári verzió-4.Közönséges törtek 1/201 perc4.Mozaik Kiadó Tankönyv 5. osztály 130. oldal 8. feladat Kötelező: a, rész. Szorgalmi: b, és c.A gyerekek a gyakorlati életből vett példát oldanak meg. A kép alapján meg kell állapítaniuk, hogy a Toffifee hányad része hiányzik a dobozból. Válaszukat leírják a füzetbe.Páros munkaMozaBook interaktív tananyag.Interaktív tábla.4 perc5.A gyerekek által gyűjtött képek az internetről.Előzetes feladat volt: képek gyűjtése a mindennapokból az internet segítségével, melyek a törtekhez köthetők. A képekből PPT-t is lehet készíteni.Egyéni munka, majd frontális munkaInternet.Tanulói laptopSzámítógép, projektor.5 percIV Részellenőrzés. 6.Interaktív feladat a törtek felismerésére.Párosítós feladat megoldása az interaktív táblán. Az ábrákhoz kell a törteket hozzárendelni.Páros munkaTanulói laptopInteraktív tábla.Interaktív feladat.http://www.freeweb.hu/szenteskep/mesejatek/flash/tortek.swf4 percV. Új problémafelvetés7.Törtek csoportosítása: Mozaik Kiadó 6. osztályos tankönyve, 188.oldal 1. feladat a, b, és c, rész.1-nél kisebb, 1-gyel egyenlő és 1-nél nagyobb törtek csoportosítása. A kisebbek alá K betűt, a nagyobbak alá N betűt, az egyenlők alá pedig E betűt írunk a könyvünkbe.A feladat többi része szorgalmi feladat.Páros munkaMozaBook interaktív tananyag.Tanulói laptop. Interaktív tábla.Tankönyv.4 perc8.Az előző feladat elméleti hátterének tisztázása interaktív feladat segítségével. A mondat elejét áthúzzuk a sárga mezőből a kékbe és megjelenik a mondat befejezése.Megkezdett mondatok befejezése szóban.Frontális munkaInteraktív tábla.Interaktív feladat.3 perc9.Törtek egyszerűsítésének és bővítésének átismétlése kisfilm segítségével.Kisfilm megtekintése a törtek egyszerűsítéséről és bővítéséről. A példa leírása a füzetbe.Páros munkaSzámítógép, projektor.http://realika.educatio.hu/Tanulói laptopMatematika-tanári verzió-4.Közönséges törtek 8/204 percVI. Részellenőrzés10.Mozaik Kiadó 6. osztályos tankönyve 189. oldal 5. feladat a, része, 6. feladat a, részének megoldása.Törtek bővítése és egyszerűsítése. A megoldás leírása a füzetbe.Egyéni munkaMozaBook interaktív tananyag.Interaktív tábla.Tankönyv.5 percÖsszefoglalás11. Mozaik Kiadó 5. osztályos tankönyv 139. oldal 17. feladata: a, rész kötelező, b, rész szorgalmi.Törtek helye a számegyenesen. Mely számoknál állnak az állatok? Minden pár megkapja a feladatot feladatlap formájában.Páros munkaMozaBook interaktív tananyag.Interaktív tábla.Számegyenesek.5 percÉrtékelés1 perc<br />209550-476250<br />