մկրտչյան մարիա բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ բ
1. Աղյուսակը կցվում է.
ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆ ԱՌԱՆՑ ՍԱՀՄԱՆԻ ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆ
ՀԵՐԹԱԿԱՆ ԱՏԵՍՏԱՎՈՐՄԱՆ ԵՆԹԱԿԱ ՈՒՍՈՒՑԻՉՆԵՐԻ ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ
ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ, ՎԵՐԱՊԱՏՐԱՍՏՄԱՆ ԴԱՍԸՆԹԱՑՆԵՐ
ԱՄՓՈՓԻՉ ԱՇԽԱՏԱՆՔ
ՄԿՐՏՉՅԱՆ ՄԱՐԻԱ - ԲԱԳԱՐԱՆԻ ՄԻՋՆԱԿԱՐԳ ԴՊՐՈՑԻ
ՀԱՅՈՑ ԼԵԶՎԻ ՈՒՍՈՒՑԻՉ
2012
2. ԴԱՍԱՐԱՆ . 7-րդ .
ԱՌԱՐԿԱ ՀԱՅ ԳՐԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆ
ԹԵՄԱ ՀԱՄՈ ՍԱՀՅԱՆ ԺԱՄ . 5 .
ԴԱՍ ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ ՉԱՓՈՐՈՇԻՉՆԵՐ
Համո Սահյանի կյանքն ու Հեղինակի կյանքի և գործի
ստեղծագործությունը վերաբերյալ տեղեկությունների
1 իմացություն
«Անտառում» Գտնել պատկերավորման
բանաստեղծությունը
միջոցները, պարզաբանել դրանց
իմաստային և գեղագիտական
արժեքը. անհրաժեշտ
2 եզրահանգումներ անել,
առանձնացնել էականը
երկրորդականից:
3. 3 «Մասրենի» Ստեղծագործության հիմնական
բանաստեղծությունը գաղափարն ընկալել, գնահատել
և արժևորել գրական երկը:
Գրական երկի մասին շարադրել
իր կարծիքը:
4 Մյուս Ինքնուրույնաբար աշխատել
բանաստեղծությունները երկի վրա, գրառել անծանոթ
(«Անունդ տալիս», «Իմ բառերը, գտնել դրանց
քարափներն ու ես», «Ինձ բացատրությունները:
բացակա չդնեք», «Ծովն Համագործակցել, աշխատել
էր, գիշերն էր...» խմբի հետ:
5 Թեմատիկ գրավոր Թեստ
աշխատանք
4. ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 2
ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ Համո Սահյան. «Անտառում»
ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ Զարգացնել բանաստեղծությունը վերլուծելու,
արտահայտչամիջոցները առանձնացնելու
հմտություններ և կարողություններ:
ԴԱՍԻ Բանաստեղծությունը զգայարաններով ընկալելու
ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ հմտություն, բնության գեղեցկությունները
պահպանելու ձգտում առաջացնել
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ Բնության և մարդու կապի կարևորությունը,
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ
ԿԻՄԱՆԱՆ պատկերավորման միջոցները, դրանց դերը
ստեղծագործության մեջ, անտառում աճող ծառերի,
կենդանիների մասին:
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ Կարևորել մարդ – բնություն կապը, սիրել
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ
ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ բնությունը, գտնել արտահայտչամիջոցները
գեղարվեստական երկում
5. ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ
ԽԹԱՆՄԱՆ ՓՈՒԼ (10 րոպե): Ուսուցիչը
դասարանին հանձնարարում է գրել փոքրիկ
շարադրանք` «Անտառ» վերնագրով`
գործածելով ամպ, մշուշ, աշուն, սոճի,
եղևնի, եղնիկ, սունկ, որսորդ, փայտահատ
բառերը:
Մի քանի աշակերտի գրածներն ընթերցել,
կարծիքներ հայտնել:
6. ԻՄԱՍՏԻ ԸՆԿԱԼՈՒՄ (15 րոպե): Ուսուցիչը կարդում է
բանաստեղծությունը, ապա հարցեր առաջադրում, որոնց
պատասխաններն աշակերտները գտնում են տեքստում և
ընթերցում.
• Տարվա ո՞ր եղանակն է պատկերել Հ.Սահյանը
• Ի՞նչ կենդանիներ հիշատակվեցին:
• Ի՞նչ ծառերի, բույսերի հանդիպեցիք:
• Մարդն ի՞նչ դերով է հանդես գալիս:
• Հեղինակն ի՞նչ վերաբերմունք ունի անտառի
ծառերի, կենդանիների և մարդու հանդեպ:
• Իսկ դուք ի՞նչ եք մտածում:
7. Դասարանը բաժանել 3 խմբի և
հանձնարարել առաջադրանք նախապես
պատրաստված թերթիկների վրա.
1 Առանձնացնել մակդիրները
2 Առանձնացնել անձնավորված տողերը
3 Առանձնացնել փոխաբերությունները
Ապա յուրաքանչյուր խումբ բացատրում է` ինչ
է մակդիրը, անձնավորումը, փոխաբերությունը և
ներկայացնում է իր դուրսգրումները:
8. ԿՇՌԱԴԱՏՄԱՆ ՓՈՒԼ (15 րոպե): Դասարանը
բաժանել մի քանի խմբի և առաջարկել
համագործակցելով լրացնել քառաբաժան աղյուսակը
1. Ի՞նչ տեսա 3. Ի՞նչ զգացի
2. Ի՞նչ լսեցի 4. Ի՞նչ հասկացա
Այնուհետև ամեն խումբը ներկայացնում է իր
գրանցումները, համեմատում, քննարկում, լրացումներ
են անում:
9. ԱՆԴՐԱԴԱՐՁ (5 րոպե): Ուսուցիչը հարցնում
է, թե ինչ սովորեցին, ինչն էր իրենց համար
նորություն, ինչը լավ արվեց, ինչը` վատ:
Գնահատում (3 րոպե)
Տնային աշխատանքի հանձնարարում
(արտահայտիչ ընթերցել, մի հատված անգիր
սովորել, նկարել բանաստեղծության որևէ
պատկեր)