SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 3
CONTOH – RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DAN PERKEMBANGAN PEMBELAJARAN
MINGGU YANG KE 10 HARI ISNIN TARIKH 22 / 5 / 2016
Mata pelajaran/(Subject) Sains/Science
Kelas (Class) 2 Lestari
Masa (Time) 1.05 – 2.05 pm
Tempoh Masa(Duration) 60 minit
Tema(Theme) Perkembangan Teknologi dan Industri Dalam Masyarakat
Bidang Pembelajaran
(Learning Area)
1.2 Menghargai kepentingan kestabilan
Objektif Pembelajaran
(Learning Objectives)
1 Mencadangkan cara meningkatkan kestabilan objek di sekeliling
mereka
2 Menerangkan dengan contoh aplikasi kestabilan dalam kehidupan
Hasil Pembelajaran/
(Learning Outcomes)
Kriteria Kejayaan
Pembelajaran
(Learning achiements
criteria)
Murid berjaya mencapai objektif pembelajaran sekiranya boleh :
i. Menyatakan faktor yang boleh meningkatkan kestabilan objek
ii. Mereka satu struktur binaan yang menggunakan konsep kestabilan
objek
AKTIVITI PEMBELAJARAN
(Learning activities) i. Membincangkan secara berpasangan faktor yang mempengaruhi
kestabilan
ii. Menjalankan aktiviti secara berpasangan untuk membina struktur
jambatan alang dengan menggunakan salinan kad daripada templat
yang disediakan
PENGETAHUAN SAINTIFIK
DAN NILAI MURNI
(Scientific Knowledge and
Noble Values)
• Memperkembangkan kemahiran saintifik secara inkuiri;
• Memperoleh pengetahuan dan kefahaman tentang fakta dan konsep sains
bagi membantu mereka memahami diri sendiri dan alam sekeliling;
• Menyelesaikan masalah dan membuat keputusan dengan
bertanggungjawab
BAHAN BANTU MENGAJAR
(Aids For Teaching and
Learning)
i. Modul 12 Daya Hebat
● E2 : Menggunakan daya
LK 2.6 : Membina struktur binaan
ii. Kad board keras
REFLEKSI
(Refletion)
PENGETUA/PENOLONG KANAN/PENOLONG KANAN PETANG : _____________________________________________
Perkembangan Pembelajaran/ Lesson Study
Perkembangan Pembelajaran
(Penggunaan 5E dalam
aktiviti P&P)
Aktiviti p&p Catatan/Nota
Penglibatan/ Engage
(10 minit)
Guru memaparkan gambar beberapa bentuk
binaan jambatan yang ada diseluruh dunia
Murid didedahkan dengan pendekatan
saintifik/pengalaman harian untuk
mengenalpasti pengetahuan sedia ada
melalui konteks
Guru akan kongsikan objektif pengajaran
kepada murid
Di akhir PdP, murid akan dapat:
i. Menyatakan faktor yang boleh
meningkatkan kestabilan objek
ii. Mereka satu struktur binaan yang
menggunakan konsep kestabilan objek
LK 2.6 : Membina struktur
binaan
Guru digalakkan
menggunakan teknik
penyoalan dan sumbang
saran untuk mencungkil
idea murid mengenai
konsep kestabilan
● Menerangkan
kestabilan dipengaruhi
oleh faktor pusat
gravity dan luas tapak
Penerokaan/Explore
(20 minit)
Murid merancang dan menjalankan aktiviti
penerokaan
Waktu pertama (1) - menentukan masalah
untuk diselesaikan.
i. Murid diminta untuk bekerja secara
bepasangan
ii. Murid diminta untuk membina dua
struktur jambatan alang yang berbeza
dengan menggunakan salinan kad
daripada templat yang disediakan.
iii. Murid diminta untuk menentukan
bilangan kiub plastik yang digunakan
untuk menguji kestabilan bagi setiap
jambatan yang dibina
Murid merancang dan
menjalankan aktiviti
penerokaan berdasarkan
prosedur yang telah
dijelaskan oleh guru
LK 2.6 : Membina struktur
binaan (aktiviti Amali)
Penerangan/Explain
(15 minit)
Murid akan membincangkan pemerhatian
dan dapatan aktiviti
i. Murid diminta untuk menentukan
struktur jambatan alang manakah
yang lebih stabil.
ii. Murid menjelaskan kelebihan struktur
jambatan alang yang lebih stabil
tersebut
LK 2.6 : Membina struktur
binaan
Murid membandingkan
kedua-dua model jambatan
alang yang telah dibina
Pengembangan/Elaborate
(10 minit)
Mengembangkan idea dalam situasi baru:
i. Murid membuat pembentangan hasil
penyiasatan secara berpasangan
ii. Guru membuat rumusan bersama
murid
Pentaksiran/Evaluate
(5 minit)
Murid membuat kesimpulan tentang konsep
kestabilan berdasarkan aktiviti yang telah
dijalankan.
Guru memantapkan
dapatan aktiviti dan
perbincangan murid
secara bersama

Weitere ähnliche Inhalte

Ähnlich wie Rph stability

RPT SAINS THN 1 2022-2023 By Rozayus Academy.pdf
RPT SAINS THN 1 2022-2023 By Rozayus Academy.pdfRPT SAINS THN 1 2022-2023 By Rozayus Academy.pdf
RPT SAINS THN 1 2022-2023 By Rozayus Academy.pdfRozayus Academy
 
RPT SAINS THN 1 2023-2024 By Rozayus Academy.docx
RPT SAINS THN 1 2023-2024 By Rozayus Academy.docxRPT SAINS THN 1 2023-2024 By Rozayus Academy.docx
RPT SAINS THN 1 2023-2024 By Rozayus Academy.docxSITIMARDIAHBINTIISMA
 
Rancangan tahunan khb tingkatan 3
Rancangan tahunan khb tingkatan 3Rancangan tahunan khb tingkatan 3
Rancangan tahunan khb tingkatan 3Lyda Hassan
 
Pismp 4 d 250612 (1)
Pismp 4 d 250612 (1)Pismp 4 d 250612 (1)
Pismp 4 d 250612 (1)oxxychan
 
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)Ida's Mustafa
 
Komponen 1 tajuk dan tujuan unit
Komponen 1 tajuk dan tujuan unitKomponen 1 tajuk dan tujuan unit
Komponen 1 tajuk dan tujuan unitAnn Soon
 
RPT-SAINS-THN-1.docx
RPT-SAINS-THN-1.docxRPT-SAINS-THN-1.docx
RPT-SAINS-THN-1.docxSurianti30
 
Manual PdPR - MANUAL PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DI RUMAH
Manual PdPR - MANUAL PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DI RUMAHManual PdPR - MANUAL PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DI RUMAH
Manual PdPR - MANUAL PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DI RUMAHChon Seong Hoo
 
Pembelajaran berasas projek
Pembelajaran berasas projekPembelajaran berasas projek
Pembelajaran berasas projekmfadzil1969
 
Pembelajaran berasas projek
Pembelajaran berasas projekPembelajaran berasas projek
Pembelajaran berasas projekmfadzil1969
 
RPH : Bab1&2.organisasi k slmt & rbt
RPH : Bab1&2.organisasi k slmt & rbtRPH : Bab1&2.organisasi k slmt & rbt
RPH : Bab1&2.organisasi k slmt & rbtjufri khamsin
 
Bab1&2.organisasi k slmt & rbt
Bab1&2.organisasi k slmt & rbtBab1&2.organisasi k slmt & rbt
Bab1&2.organisasi k slmt & rbtjufri khamsin
 

Ähnlich wie Rph stability (20)

RPT SAINS THN 1 2022-2023 By Rozayus Academy.pdf
RPT SAINS THN 1 2022-2023 By Rozayus Academy.pdfRPT SAINS THN 1 2022-2023 By Rozayus Academy.pdf
RPT SAINS THN 1 2022-2023 By Rozayus Academy.pdf
 
RPT SAINS T1 2023.pdf
RPT SAINS T1 2023.pdfRPT SAINS T1 2023.pdf
RPT SAINS T1 2023.pdf
 
RPT SAINS THN 1 2023-2024 By Rozayus Academy.docx
RPT SAINS THN 1 2023-2024 By Rozayus Academy.docxRPT SAINS THN 1 2023-2024 By Rozayus Academy.docx
RPT SAINS THN 1 2023-2024 By Rozayus Academy.docx
 
SAINS 2022 RPT T1.docx
SAINS 2022 RPT T1.docxSAINS 2022 RPT T1.docx
SAINS 2022 RPT T1.docx
 
Rancangan tahunan khb tingkatan 3
Rancangan tahunan khb tingkatan 3Rancangan tahunan khb tingkatan 3
Rancangan tahunan khb tingkatan 3
 
Rph assure (1)
Rph assure (1)Rph assure (1)
Rph assure (1)
 
Soalan spot khsr
Soalan spot khsrSoalan spot khsr
Soalan spot khsr
 
Rph psv t4 diorama
Rph psv t4 dioramaRph psv t4 diorama
Rph psv t4 diorama
 
Jst pimk 3043 2022_siti norhana
Jst  pimk 3043 2022_siti norhanaJst  pimk 3043 2022_siti norhana
Jst pimk 3043 2022_siti norhana
 
Pismp 4 d 250612 (1)
Pismp 4 d 250612 (1)Pismp 4 d 250612 (1)
Pismp 4 d 250612 (1)
 
Rph sn thn 1
Rph sn thn 1Rph sn thn 1
Rph sn thn 1
 
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
 
Komponen 1 tajuk dan tujuan unit
Komponen 1 tajuk dan tujuan unitKomponen 1 tajuk dan tujuan unit
Komponen 1 tajuk dan tujuan unit
 
RPT-SAINS-THN-1.docx
RPT-SAINS-THN-1.docxRPT-SAINS-THN-1.docx
RPT-SAINS-THN-1.docx
 
Manual PdPr 1.0
Manual PdPr 1.0Manual PdPr 1.0
Manual PdPr 1.0
 
Manual PdPR - MANUAL PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DI RUMAH
Manual PdPR - MANUAL PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DI RUMAHManual PdPR - MANUAL PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DI RUMAH
Manual PdPR - MANUAL PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DI RUMAH
 
Pembelajaran berasas projek
Pembelajaran berasas projekPembelajaran berasas projek
Pembelajaran berasas projek
 
Pembelajaran berasas projek
Pembelajaran berasas projekPembelajaran berasas projek
Pembelajaran berasas projek
 
RPH : Bab1&2.organisasi k slmt & rbt
RPH : Bab1&2.organisasi k slmt & rbtRPH : Bab1&2.organisasi k slmt & rbt
RPH : Bab1&2.organisasi k slmt & rbt
 
Bab1&2.organisasi k slmt & rbt
Bab1&2.organisasi k slmt & rbtBab1&2.organisasi k slmt & rbt
Bab1&2.organisasi k slmt & rbt
 

Rph stability

  • 1. CONTOH – RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DAN PERKEMBANGAN PEMBELAJARAN MINGGU YANG KE 10 HARI ISNIN TARIKH 22 / 5 / 2016 Mata pelajaran/(Subject) Sains/Science Kelas (Class) 2 Lestari Masa (Time) 1.05 – 2.05 pm Tempoh Masa(Duration) 60 minit Tema(Theme) Perkembangan Teknologi dan Industri Dalam Masyarakat Bidang Pembelajaran (Learning Area) 1.2 Menghargai kepentingan kestabilan Objektif Pembelajaran (Learning Objectives) 1 Mencadangkan cara meningkatkan kestabilan objek di sekeliling mereka 2 Menerangkan dengan contoh aplikasi kestabilan dalam kehidupan Hasil Pembelajaran/ (Learning Outcomes) Kriteria Kejayaan Pembelajaran (Learning achiements criteria) Murid berjaya mencapai objektif pembelajaran sekiranya boleh : i. Menyatakan faktor yang boleh meningkatkan kestabilan objek ii. Mereka satu struktur binaan yang menggunakan konsep kestabilan objek AKTIVITI PEMBELAJARAN (Learning activities) i. Membincangkan secara berpasangan faktor yang mempengaruhi kestabilan ii. Menjalankan aktiviti secara berpasangan untuk membina struktur jambatan alang dengan menggunakan salinan kad daripada templat yang disediakan PENGETAHUAN SAINTIFIK DAN NILAI MURNI (Scientific Knowledge and Noble Values) • Memperkembangkan kemahiran saintifik secara inkuiri; • Memperoleh pengetahuan dan kefahaman tentang fakta dan konsep sains bagi membantu mereka memahami diri sendiri dan alam sekeliling; • Menyelesaikan masalah dan membuat keputusan dengan bertanggungjawab BAHAN BANTU MENGAJAR (Aids For Teaching and Learning) i. Modul 12 Daya Hebat ● E2 : Menggunakan daya LK 2.6 : Membina struktur binaan ii. Kad board keras REFLEKSI (Refletion) PENGETUA/PENOLONG KANAN/PENOLONG KANAN PETANG : _____________________________________________
  • 2. Perkembangan Pembelajaran/ Lesson Study Perkembangan Pembelajaran (Penggunaan 5E dalam aktiviti P&P) Aktiviti p&p Catatan/Nota Penglibatan/ Engage (10 minit) Guru memaparkan gambar beberapa bentuk binaan jambatan yang ada diseluruh dunia Murid didedahkan dengan pendekatan saintifik/pengalaman harian untuk mengenalpasti pengetahuan sedia ada melalui konteks Guru akan kongsikan objektif pengajaran kepada murid Di akhir PdP, murid akan dapat: i. Menyatakan faktor yang boleh meningkatkan kestabilan objek ii. Mereka satu struktur binaan yang menggunakan konsep kestabilan objek LK 2.6 : Membina struktur binaan Guru digalakkan menggunakan teknik penyoalan dan sumbang saran untuk mencungkil idea murid mengenai konsep kestabilan ● Menerangkan kestabilan dipengaruhi oleh faktor pusat gravity dan luas tapak Penerokaan/Explore (20 minit) Murid merancang dan menjalankan aktiviti penerokaan Waktu pertama (1) - menentukan masalah untuk diselesaikan. i. Murid diminta untuk bekerja secara bepasangan ii. Murid diminta untuk membina dua struktur jambatan alang yang berbeza dengan menggunakan salinan kad daripada templat yang disediakan. iii. Murid diminta untuk menentukan bilangan kiub plastik yang digunakan untuk menguji kestabilan bagi setiap jambatan yang dibina Murid merancang dan menjalankan aktiviti penerokaan berdasarkan prosedur yang telah dijelaskan oleh guru LK 2.6 : Membina struktur binaan (aktiviti Amali)
  • 3. Penerangan/Explain (15 minit) Murid akan membincangkan pemerhatian dan dapatan aktiviti i. Murid diminta untuk menentukan struktur jambatan alang manakah yang lebih stabil. ii. Murid menjelaskan kelebihan struktur jambatan alang yang lebih stabil tersebut LK 2.6 : Membina struktur binaan Murid membandingkan kedua-dua model jambatan alang yang telah dibina Pengembangan/Elaborate (10 minit) Mengembangkan idea dalam situasi baru: i. Murid membuat pembentangan hasil penyiasatan secara berpasangan ii. Guru membuat rumusan bersama murid Pentaksiran/Evaluate (5 minit) Murid membuat kesimpulan tentang konsep kestabilan berdasarkan aktiviti yang telah dijalankan. Guru memantapkan dapatan aktiviti dan perbincangan murid secara bersama