Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.

активізація роботи бібліотеки по формуванню здорового способу життя

2.223 Aufrufe

Veröffentlicht am

активізація роботи бібліотеки по формуванню здорового способу життя

Veröffentlicht in: Bildung
 • Als Erste(r) kommentieren

 • Gehören Sie zu den Ersten, denen das gefällt!

активізація роботи бібліотеки по формуванню здорового способу життя

 1. 1. Активізація роботи бібліотеки по формуванню здорового способу життя “Здоров'я - це не все, але все без здоров’я - ніщо”. Сократ
 2. 2. Здоров'я – розкіш для людини, Найбільша цінність у житті. Як є здоров'я день при днині, Можливість є йти до мети. Тоді є радість, щастя, диво, Краса у крапельці роси. Тоді людина йде щасливо Серед безмежної краси Й чарівність світу відчуває Для неї в хмурість – дні ясні. Вона всі труднощі долає Й співає радісні пісні. Вона - здорова! Це чудово, Бо їй нічого не болить. Вона добро творить готова І це прекрасно! Можна жить!
 3. 3. У Конституції – Основному Законі нашої держави – ось що говориться про життя: Розділ I Стаття 3. Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Розділ ІI Стаття 27. Кожна людина має невід'ємне право на життя. Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Обов'язок держави - захищати життя людини. Кожен має право захищати своє життя і здоров'я, життя і здоров'я інших людей від протиправних посягань.
 4. 4. Основні напрямки роботи: - сприяти різнобічному розвитку особистості з урахуванням віку, природних здібностей і можливостей, індивідуальних схильностей людини, що прагне до досягнення щастя, подолання життєвих випробувань, упевнена у своїх силах; - розкривати перед своїми користувачами величезний книжковий світ, повний різних інтересів і захоплень, забезпечувати інформаційну підтримку різноманітних форм корисного проведення дозвілля; - різними доступними їм формами й методами пропагувати цінності здорового способу життя; допомагати формуванню позитивних установок і навичок, профілактиці негативних явищ; - залучати дітей і підлітків до корисної діяльності, відволікати їх від вулиці й бездумного проведення часу, переконувати, що, крім протиправних справ, є й інші заняття й захоплення, що дають задоволення, упевненість у собі, що піднімають їх в очах однолітків; - підтримувати інститут родини й дітей з неблагополучних родин; пропагувати сімейні цінності, зближувати дітей і дорослих; - виконувати бібліотерапевтичні функції у відношенні людей з обмеженими можливостями здоров'я.
 5. 5. наочні форми популяризації літератури про здоровий спосіб життя КНИЖКОВІ ВИСТАВКИ Людина та її здоров’я - виставка-вікторина; Здоров’я без ліків і довголіття без хвороб-виставка-кросворд; Для всіх відкриті чудеса здорового життя; Здоровий спосіб життя – запорука довголіття - виставка дискусія; Мистецтво бути здоровим; Шлях до здоров'я; Найбільше щастя у житті – здоров'я;
 6. 6. Тематичні полиці - Шкідливі звички: міраж і дійсність - Здоров'я або цигарка - Наркоманія – це плаха - Вороги юності та краси - Велике зло та біда роду людського - Спортивні перемоги – перемоги здоров'я - Молоді про мудрість здорового способу життя - Азбука краси і бадьорості - Як вода джерельна будьте Ви здорові
 7. 7. Питаннями здорового способу життя, подолання шкідливих звичок цікавиться чимало читачів, які дійсно турбуються про власне здоров’я. Таким користувачам бібліотекарі повинні приділяти особливу увагу. Для них у систематичній картотеці статей потрібно виділити предметні рубрики: - Живої природи душа промовляє - Здоров’я і радіація - Небезпечне харчування - Народні цілителі пропонують Можна окремо вести папки-досьє: - Секрети народної медицини - Рослини для здоров’я і краси - Здоров’я без ліків
 8. 8. Цікаві форми і методи роботи популяризації здорового способу життя: -акцію “Молодь проти СНІДу!”; -година здоров'я “Бережи здоров'я змолоду”; -Інтернет - урок "Як прожити довго молодим і здоровим; -експрес-опитування "Ваше ставлення до людей, хворих на СНІД”, “Про СНІД — без табу”, “Ціна ризику: правда про СНІД”; -Театралізовану програму "Ми за здоровий спосіб життя!”; -читацький діалог “СНІД — ворог непомітний, але смертельний”; -дискусію “СНІД - хвороба душі”; -годину - роздум "Світло згаслих зірок: тютюн, алкоголізм, наркотики”; -день інформації "Наркоманія – пастка для юні”; -круглий стіл "Чи є місце шкідливим звичкам у моєму житті?"; -година спілкування «Без наркотиків хай буде майбуття!»; -рольова гра «Суд над алкоголем»; -пам'ятка “ВІЛ та СНІД: захисти себе і своїх близьких”.
 9. 9. Декада популяризації літератури з питань здорового способу життя «Здорова нація - міцна держава». Мета проведення декади - формування у користувачів бібліотек основ культури здоров’я; ознайомлення з кращими традиціями українського народу щодо збереження власного здоров’я, формування небайдужого відношення до стану здоров’я молоді в державі. Під час проведення декади користувачі бібліотеки будуть мати можливість познайомитися з презентацією книжкової виставки «Від здоров’я людини - до здоров’я планети», взяти участь у тренінгу «Здоровий спосіб життя: модно, престижно, корисно».
 10. 10. Немає нічого ціннішого в світі ніж сама людина. Але що потрібно для того, щоб кожна людина могла виявити себе як особистість? Які моральні риси характерні для людини нової формації? Адже основи моралі закладаються в людській свідомості в юні роки. Отже юнакам і дівчатам доцільно рекомендувати книги про формування особистості, про вміння вчасно зробити правильний вибір в житті, вибір між добром і злом, честю і безчестям.
 11. 11. цикл масових заходів "Час знайти себе» В цикл можуть увійти такі заходи: - книжкова виставка "Формуємо впевненість у собі"; - читацький бенефіс "Мистецтво бути людиною"; -диспут "Як знайти себе і почати краще жити"; - вечір-роздум "Мета життя. Чого ти хочеш?", - урок здоров'я "Як стати здоровим і щасливим?"; - обмін думками "Змістовне дозвілля молоді", - Читацький діалог «Чи цікаве Твоє життя»?
 12. 12. Книжкова виставка-діалог "Формуємо впевненість в собі" "Пізнай себе і ти пізнаєш світ" Сократ Розділи до виставки: - Що робить нас людьми? - Як змінити своє життя? - Секрети щастя, які вони? - Вороги юності - пияцтво, наркоманія, СНІД... - Здоров'я - криниця сили і краси. читацький бенефіс "Мистецтво бути людиною", Програма заходу - "Дивний світ книги" або "Книги, які мене здивували"- розповідь читачів про прочитані книги; - - -- - "В колі інтересів молоді" - бібліографічний огляд літератури.
 13. 13. Дискусійні форми роботи Диспут "Як знайти себе і почати краще жити" За питаннями: - Ви хочете жити краще? Хочете відкрити для себе нові можливості, знайти впевненість в собі, ясність думки, успіх в справах і радість життя? - Люди старшого покоління часто критикують молодих за погані звички. Ви гадаєте, що критика виправдана? - Як ви оцінюєте свій внутрішній стан? - Що в житті дійсно цінне і що потребує уваги і турбот?" - Які вчинки вам дають задоволення? А які викликають неприємні переживання, незадоволення собою? - Наркоманія затягує до гурту наркоманів. Адже чимало молодих людей вживають наркотик тільки тому, що його вживають інші. Вам здається, що ви досягли чогось нового цікавого, проганяєте нудьгу. Які наслідки від цього? - Чому, як ви гадаєте такі відчуття дають наркотики, а не щось інше? - Чи не краще усвідомити, що можна себе присвятити чомусь іншому, безпечнішому в житті? -Як ви думаєте, що необхідно для вашого щастя? - Здійснення яких бажань принесе вам радість і щастя? -Чи завжди здійснене бажання приносить людині справжнє щастя? - Чи можна вважати щасливою людину, у якої є абсолютно все, про що тільки можна мріяти, але немає любові і добра в душі?
 14. 14. урок здоров'я "Як стати здоровим і щасливим” До програми заходу можна включити: - Наука валеологія: будуємо своє здоров'я" – бесіда лікаря; - Рух - це життя - зустріч з представниками спортивної організації; - Азбука краси і бадьорості" – огляд літератури - Музична композиція. Пропонуємо провести ще такі години здоров’я: Хто здоровий, той сміється, хай йому все вдається. Як вода джерельна будьте ви здорові.
 15. 15. Читацький діалог "Чи цікаве твоє життя?" Питання до діалогу: - Що в людині я ціню більш за все? Які люди мені не подобаються? Через які вчинки я можу порвати з людиною? - Риси характеру, які захоплюють вас у людей віку ваших батьків, наведіть приклади. (Це можуть бути герої книг серії "ЖЗЛ"). - Які риси характеру більш за все подобаються у ваших ровесниках? - Які найважливіші риси особистості має, наприклад, вчитель, моряк, слюсар, лікар, бізнесмен? На кого б ви хотіли рівнятись? - Що для вас головне - "бути" чи "здаватися"? - Чи цікаві вам люди самі по собі, поза їх посадою і матеріальними можливостями? Чи поважаєте ви тих, хто вас оточує, чи тільки робите вигляд? -Чи любите ви кого-небудь, крім самих себе? -Чи можете ви здійснити які-небудь вчинки на захист справедливості проти хамства лицемірства? -Які ваші внутрішні найпотаємніші потреби, побажання і цінності?
 16. 16. Молодість - відносно коротка пора, однак саме в цей період людина формується на все життя. Як часто молоді губляться навіть в найпростіших життєвих ситуаціях. Чи вірно я поводжуюсь в різних життєвих ситуаціям? Як культурно відпочивати9 Що таке шкідливі звички і як їх позбутись? Як виховати в собі почуття такту всупереч байдужості, безсердечності, грубості? На ці та інші питання молодий читач дістане відповіді на масових заходах, що радимо провести. вечір обміну думками "Змістовне дозвілля. Що це?” Питання для обговорення  Твоє хоббі, або як змістовно провести дозвілля? Чия допомога тобі потрібна?  Здоровий спосіб життя. Що ви розумієте під цим поняттям?  Чи підіймає ваш авторитет серед ровесників уміння випити й закурити, спробувати, наркотик1? Що це, на вашу думку, цікаве дозвілля чи шкідливе захоплення?  На ваш погляд, чи є суттєві причини, які спонукають ваших ровесників до вживання наркотиків?  Чи може людина самостійно кинути палити, вживати наркотики, алкоголь? І що для цього потрібне?  Що потрібно молодій людині, щоб шкідливі звички ніколи не стали нормою її життя?  Чи є серед ваших знайомих, ровесників що позбавились шкідливих звичок? Що допомогло їм у цьому?
 17. 17. Вечір - роздум "Мета життя. Чого ти хочеш?” Примірні питання для обговорення: - Хто я? Який я? Як навчитися вірно мислити? Як зрозуміти себе? Чи можна навчитися розуміти інших? -Як ви думаєте, що таке щастя? Як знайти щастя? Чи може людина жити без щастя? Чи згодні ви з думкою, що людина створена для щастя? - Чи можна по-справжньому оволодіти духовними багатствами суспільства, якщо не збагатити і не вдосконалити самого себе? - Як стати людиною в повному розумінні цього слова або як знайти себе? - Що означає жити цікаво? - Чому іноді серед зовсім юних людей владарює нудьга, і чому часто утіху шукають у чарці, тютюні, наркотиках? - Чи варто жити задля цього? - Як поєднати інтерес особистий і громадський ? - Чи можна виховати в собі інтерес до справжнього життя? Де знайти ключ до нього?
 18. 18. До Всесвітнього дня здоров’я пропонуємо провести День здоров’я «Здоровий спосіб життя - шлях для всіх». Можна провести зустріч з людьми, що живуть за законами здорового способу життя, які проведуть майстер-клас «Якщо хочеш бути здоровим», Свято краси і здоров'я для жінок «Особливості національної краси». Завершити захід пропонуємо дегустацією фіто чаю та літературно-музичною композицією «Здоров’я людини - найдорогоцінніший витвір природи».
 19. 19. Цікавими для користувачів будуть такі заходи, як день сімейного відпочинку «Всією сім’єю – до бібліотеки» та родинне свято «Моя сім'я, моя родина в житті і долі України» під час яких вони зможуть поспілкуватися з представниками офіційної і нетрадиційної медицини; одержати корисну інформацію під час години цікавих повідомлень; взяти участь у конкурсі загадок, приказок, прислів’їв на тему здоров’я, фізкультури і спорту.
 20. 20. З метою збереження кращих сімейних традицій пропонуємо провести в бібліотеках тематичні вечори, вечори здоров’я, наприклад: «Біля самовару я і моя сім'я». У програмі вечора: презентація книжкової виставки «Все про чай», конкурс «Горде слово – чай». Учасники вечора можуть продемонструвати свої сімейні реліквії - стародавній чайний посуд, самовари, розповісти про сімейні традиції чаювання, про свій фірмовий чай або оригінальні способи заварювання чаю.
 21. 21. Особливу увагу бажано приділяти такій численній групі користувачів, як люди похилого віку. Вони чи не найбільше, ніж інші, потребують інформації про забезпечення активного довголіття. Необхідно зробити так, щоб усім їм було комфортно в стінах бібліотеки, щоб тут вони могли знайти допомогу у вирішенні своїх проблем, відчували тепло й повагу. Для цієї категорії читачів пропонуємо оформити виставки-поради: - «Здоров’я - шлях до довголіття», - «Активне довголіття», - «Секрети довголіття в способі життя», - «Щоб осінь була золотою», з яких вони зможуть дізнатися про фактори довголіття, причини передчасного старіння організму і як можна цьому запобігти.
 22. 22. До міжнародного дня захисту дітей пропонуємо провести:  свято сімейного спілкування «Щоб рости нам сильними, спритними, сміливими»  «Здорові діти – й нація здорова, багата Україна і чудова».  Оформити книжково-ілюстративну виставку «У здоровому тілі – здоровий дух». Прикрасити захід бажано веселими сімейними конкурсами.  Під час літніх читань провести спортивно-ігрове змагання «Здоровий будеш – усе здобудеш!»
 23. 23. У сфері постійної уваги бібліотекарів повинні бути такі болючі питання, як алкоголізм, наркоманія, СНІД. З метою профілактики цих захворювань у бібліотеках потрібно оформити постійно-діючі книжкові виставки, виставки- застереження, виставки-рекомендації. Провести цикл заходів "Що ми знаємо про СНІД", куди можна включити: - виставку "СНІД – самознищення людства", - зустріч за "круглим" столом "Здоровий спосіб життя - запорука профілактики СНІДу", - годину цікавих повідомлень "СНІД - небезпечне інфекційне захворювання", - інформіну "Як вберегтися від СНІДу", - юридичний діалог з молоддю "Проституція і СНІД", - урок права "Наркоманія. Проституція. СНІД. Злочинність і правопорушення. Книжкова виставка: «СНІД – самознищення людства» - СНІД, проституція, наркоманія - глобальна проблема нашого часу. - Зараження СНІДом - злочин. - СНІД і діти. - Заходи профілактики ВІЛ/СНІДу.
 24. 24. Зустріч за ”круглим” столом "Здоровий спосіб життя - запорука профілактики СНІДУ» Приблизні питання для обговорення: - Синдром набутого імунодефіциту (ВІЛ). Що ви знаєте про цю хворобу?. -Які шляхи зараження ВІЛ-інфекцією? -Чим передача ВІЛ-інфекції у медичних установах - особливо небезпечна? -Проституція, наркоманія. Чи це основне джерело зараження СНІДом? -Які ж шляхи запобігання зараженню вірусом імунодефіциту людини? -Які проблеми правової боротьби з проституцією, СНІДом?
 25. 25. Година цікавих повідомлень "СНІД - небезпечне інфекційне захворювання” Питання для обговорення: - СНІД - небезпечне невиліковне інфекційне захворювання. - У чому полягає сутність цього захворювання? Його ознаки? - Коли і як виник вірус СНІДу/ВІЛ? - Як відбувається інфікування вірусом-імунодефіциту людини? Що є джерелом ВІЛ-інфекції? - Наркомани, повії, гомосексуалісти, бісексуали... Чому СНІДом заражаються в основному ці категорії населення? - ВІЛ-інфікована мати - джерело зараження дитини? - Які ви знаєте методи попередження і лікування СНІДу?
 26. 26. Інформіна "Як вберегтися від СНІДу?" -Що ви знаєте про СНІД? (Відповідь: Синдром набутого імунодефіциту, буває уроджений і набутий). -Який вірус є збудником СНІДу? (Відповідь: ВІЛ-вірус імунодефіциту людини). - Де і коли виникла та почала поширюватись ВІЛ-інфекція? (Відповідь: В Центральній Африці, в 1981 році. Хоча перший випадок спостерігався ще в 1952 р., останній - в 1979 р., в той час коли про СНІД ще нічого не знали. Із Центральної Африки ВІЛ був завезений на Гаїті, звідти в СІЛА. Із СІНА вірус потрапив через секстуризм у Європу, Австралію, Японію, Азію). - Як передається СНІД? (Відповідь: Шляхи передачі ВІЛ: статевий , перентеральний (з препаратами крові або через медичні інструменти), перенатапьний (внутрішньоутробний, під час пологів і через грудне молоко). -Які основні фактори сприяють розповсюдженню СНІДу ? (Відповідь: Наркоманія, розпусний статевий спосіб життя). -Які методи лабораторної діагностики СНІДу? (Відповідь: метод імуноферментного аналізу, метод імуноблота, метод радіоімунопреципитації, метод молекулярної гібридизації, реакції ланцюгової полімеризації генів). -Який метод діагностики СНІДу використовують в Україні? (Відповідь: Імуноферментний метод). -Коли Міжнародний День боротьби зі СНІДом? (Відповідь: 1 грудня) -Які Закони України щодо профілактики СНІДу ви знаєте? (Відповідь: "Закон України про запобігання захворювання на СНІД та соціальний захист населення", "Закон України про внесення змін і доповнень до кримінального і кримінально-процесуального кодексів України". "Правила медичного огляду з метою виявлення зараження вірусом СНІДу і ін.).
 27. 27. Урок права "Наркоманія, проституція, СНІД - злочинність і правопорушення". В план проведення заходу радимо включити теми: - Наркоманія крокує поруч з проституцією і СНІДом (Виступ нарколога). -Кримінальна і адміністративна відповідальність за правопорушення, пов'язані з наркотиками, проституцією і СНІДОМ (Виступ юриста, працівника міліції). - Перегляд відеофільму на антинаркоманійну і антиснідову тематику.
 28. 28. Юридичний діалог "Проституція і СНІД» За участю правоохоронних органів, медичних працівників. Питання для обговорення: - Правда про проституцію: яка вона? - Повія... Жертва? Все надто складно. - Проституція: розповсюдження венеричних захворювань і СНІДу? - Проституція неповнолітніх - болюче питання сьогодення. -Які проблеми правової боротьби з проституцією?
 29. 29. Диспут “Шкідливі звички: міраж і дійсність» Питання: Чи підіймає Ваш авторитет серед ровесників уміння випити й закусити? Як Ви гадаєте, чи можна вживання вина та тютюну назвати різноманітністю наркоманії? На Ваш погляд, чи є справжні причини, які спонукають Ваших ровесників до вживання наркотиків? Чому серед підлітків виникає потяг до шкідливих звичок (паління, пияцтво, наркоманія). Чи допоможе вирішити цю проблему змістовне дозвілля? Здоровий спосіб життя? Що ви розумієте під цим поняттям?
 30. 30. Вечір обміну думками: “Щоб життя не пройшло мимо» Питання до роздумів: - Багато хто з наркоманів вважають себе невинними в тому. Що почали вживати наркотики. А як Ви гадаєте? - Чи може людина самостійно кинути палити, вживати наркотики і т.д.? І що для цього потрібно? - Здоровий спосіб життя. Що ви розумієте під цим поняттям? - Що потрібно молодій людині на вашу думку, щоб шкідливі звички не стали нормою її життя?
 31. 31. День інформації “Рабство за власним бажанням - шкідливі звички» У програмі дня: -книжкова виставка 'Шкідливі звички”; -бесіда-огляд “Алкоголь та паління”; -інформаційна година “На краю прірви» -“Якби я знав... ” - зустріч з наркологом
 32. 32. інтелектуальна гра брейн - ринг «Курити собі шкодити». Перелік запитань Назвати отруту рослинного походження, одну з найбільш небезпечних. - Як карали за куріння на Русі? - Що таке нікотин? - Яке зло приносить пасивне куріння для людини? - Якої шкоди завдають шкідливі звички для здоров'я людини? - Яка смертельна доза нікотину для людини? - Що таке чадний газ? - Як карали за вживання тютюну в середньовічній Англії? - Які зміни стаються з голосом людини, яка палить? - Які шкідливі звички можете назвати? - На скільки хвилин вкорочує життя людини кожна викурена цигарка? - Якщо в кімнаті ви натрапите на табличку з перекресленою цигаркою, що це означає? - Бернард Шоу говорив: “У кишені мого приятеля бікфордів шнур, на одному кінці як вогонь на іншому дурень. Що він мав на увазі? - Назвати місця народження тютюну. - Скільки канцерогенних речовин містить одна цигарка? - Які отруйні речовини потрапляють в організм людини під час куріння? - Назвіть першу популярну книжку про шкідливість куріння . Хто її автор?
 33. 33. Вечір запитань і відповідей на тему ” СНІД/ВІЛ, що це?» питання: - Який найпоширеніший спосіб зараження СНІД / ВІЛ?- ВІЛ нестійкий вірус, чи це так? - Результат аналізу ще не діагноз захворювання СНІДу /ВІЛ. - Куди слід звернутися для обстежений на ВІЛ? - Як уберегтися від зараження ВІЛ? Цей захід пропонуємо провести для учнівської молоді разом з працівниками медичної служби.
 34. 34. Годину духовності "Допоможи своїй долі", розкривши цю тему з питань: -Як ви розумієте вислів "Приносити користь світу - це єдиний спосіб бути щасливим?" Чи згодні ви з думкою, що робота - це джерело вашого щастя? - Що таке, на вашу думку, свято душі? - Для чого створена людина? Чи згодні ви з думкою, що кожен - творець вашого щастя? Як ви гадаєте, чи вірна думка, якщо людина поводиться негідно, вона в перш}' черг}’ робить гірше собі? - Люди часто висловлюють прислів'я, приказки про щастя і радість. Назвіть декілька з них і поясніть їх значення. - Як ви думаєте, чи можуть священні писання релігій світу’ допомогти людині знайти віру в безсмертя душі? - Що таке духовна краса людини? Що важливіше для щасливого життя людини: краса душі чи краса тіла? Яку людину можна назвати по-справжньому красивою? -Чи згодні ви з думкою, що "людське життя - це постійний рух до вічної мети"? Яку мету можна назвати вічною? - Як ви думаєте, яким би став світ, якби всі люди пізнали душу свого ремесла? Чи завжди ремесло - мистецтво? - Чи вірне твердження, що займатись цікавою роботою, глибоко любити її справжнє щастя?
 35. 35. Вечір запитань і відповідей “Щоб не потрапити на стежку біди” -Наркотики, історія їх виникнення: -Соціальне коріння згубного явища; -Наркоманія, токсикоманія, алкоголізм. Чи є відмінність між ними?; -Чи знаєте ви наскільки згубно діє вживання наркотиків на потомство? -Чому наркомани намагаються залучити до наркотиків інших?; -Як запобігти першій зустрічі зі страшним, руйнуючим людину зіллям?; -Наркоманія і злочинність;
 36. 36. Дякую за увагу! З.ЗАЯЦЬ, завідувач організаційно-методичного відділу ЦРБ

×