Заняття з економіки:«Буратіно допоможемо – разом ми усе зможемо» (середній вік)
1. Тема:«Буратіно допоможемо – разом ми усе зможемо»
(Заняття з основ економічної культури;5 рік життя.)
Програмовий зміст: ознайомити дітей із найуживанішими економічними
поняттями, розширити економічні знання дітей проте, що все, що нас
оточує, є результатом праці; вчити розуміти відмінність між «хочу» й
«треба», розрізняти першочергові й другорядніпотреби ; ознайомити
вихованців з грошовими одиницями іншихдержавта з «грошовими місцями»;
вправлятись улічбі та у називані чисел в межах «5»;розвивати інтерес до
економічних знань, логічне мислення , пам’ять та уяву ; виховувати бажання
працювати та допомагати , поважатипрацюдорослихта її результат.
Матеріал:Буратіно, великий кольоровий парашут, підвазонник із землею,
ілюстрації: «Бізнесмен», гроші: гривні, долари, євро, юані; вивіска «Магазин
КНИГАРНЯ», книги, цінники,листівки – реклами, гроші номіналом 1,2,5
гривень; дидактичніігри:«Бажання й необхідність», «Платимочи ні»,
«Грошові місця»; діловий костюм; дошка й магніти.
Економічний словник: монети, гроші, плата, бізнесмен, бізнес, власник,
продавець, торгова точка, заробітна плата, реклама, власна справа, …
Попередня робота: перегляд м/ф «Буратіно», читання казок «Ріпка»,«Троє
поросят», «Лисичказі скалочкою», «Півник і двоє мишенят», бесіди з основ
економічної культури.
Хід заняття:
Вихователь: Ось настав уже той час
Щоб почати заняття!
Попрацюємо старанно,
Щоб почули ми в кінці.
Що у нашій дружній групі,
Діти просто молодці!
Добрий день, мої малята,
І дівчатка і хлоп’ята.
Добрий день, вам гості милі,
Раді з вами бути нині !
Діти, чи любите ви чудеса та казки? Ви
хочете потрапити указку? У мене є
чарівний парашут зйого допомогою ми
зможемо потрапитиу
казку.(Вихователь накриваєдітей
парашутом і промовляє: - Один, два, три
– чарівний парашут указку потрапити
нам допоможи!)
О , подивіться, а хто це тут у нас
сидить? (Буратіноз підвазонником).
Добрий день, Буратіно! Любий Буратіно,
а чому ти тут сидиш?
Буратіно: Доброго дня! Не заважайте
мені, я чекаю, коли виросте чарівне
2. грошове-дерево. Вчора я посадивтут 5 золотих монет, полив та посолив, а
чарівне грошове-деревце все не росте, а мені так хочеться, щоб у моєї сім’ї
було у сімейному бюджеті багато грошей.
Вихователь: Діти, а чи може вирости з монет чарівне грошове-дерево де
будуть монети, а не листочки? (Відповідідітей). А що відбудеться з
монетами в землі? (Відповіді дітей).
Буратіно: Діти, що потрібно зробити, щоб мати гроші?
Вихователь: Ми з вами знаємо про це прислів’я:«Хочеш добре жити, потрібно
добре працювати».
Буратіно: Ну, що ж тоді я піду і накупую собі на ці грошики морозива,
тістечок, цукерок, шоколад.
Вихователь: Чекай, Буратіно. Хіба можна всі гроші витрачатина солодощі?
Розкажіть будь ласка малята для Буратіно.
(Відповіді дітей). Буратіноє речі більш
важливіші ніж солодощі. А щоб було тобі більш
зрозуміло пропоную пограти у гру.
Дг: «Бажання й необхідність»
Буратіно: Ой, дякую! Я все запам’ятавалеяк же
мені зробити так, щоб грошей стало більше?
Якщо я всі їх витрачуна те, що треба, їх не
залишиться також.
Вихователь: Діти тобі сказали, що треба йти
працювати.Ми пропонуємо тобі стати
бізнесменом.
Буратіно: А хто такий бізнесмен? (Відповіді дітей).
Вихователь: Так, бізнесмен уміє правильноорганізовувати свою роботу й
роботу інших людей та заробляти на цьому гроші (показ ілюстрації –
«бізнесмен»). Але ти повинен знати за, що люди платитимуть гроші, а за що
ні.
Дг: «Платимочи ні?»
Буратіно: Добре, тепер я
цього не забуду! А які гроші
потрібно брати за свої
послуги чи товари? (Відповіді
дітей).
Вихователь: У кожної країни
є свої гроші:
в Україні - гривні; в Америці –
долари;в Європі – євро; в
Китаї– юані;(показ на дошці).
Які банкноти вам знайомі?
Які цифри? (Відповідідітей)
Молодці і цифри знаєте, отже і рахувати будете уміти. Поуправляймось?!
Пальчикова гра:«Давай-но…»
Давай-нопальцірахувати-
1, 2, 3, 4, 5,
1, 2, 3, 4, 5,
3. Десять пальців, дві руки –
Це твої помічники.
-Ти, Буратіно, ще повинен знати грошові місця, тобто де можуть зберігатися
гроші.
Дг: «Грошові місця»
Вихователь: Буратіно тобі потрібно
вирішити ким ти хочеш стати, чим будеш
займатись?Ми допоможемо, промовляй з
нами й роби як ми.
Фізкультхвилинка:«Професії»
- Ой, як професій на світі багато! (ходьба
на місці, похитують головою, долоні на
щоках.)
- Навіть не знаю, яку ж то обрати?
(ідуть на місці , руки в сторони)
- Ставбудівельником я б залюбки,
Зводив будинки, дитячісадки (присідають іімітують спорудження)
Космонавтом теж хочеться стати:
Серед зірок і планет політати…(дітипіднімаються , задираютьголови і
кружляють на місці)
-Може б, спортсменом я став – футболістом,(буцають ногою уявного м’яча)
-Або граціозним таким фігуристом…(удають катання на льоду)
-Кухар - професія також хороша,
Бо куховарити вправновін
може…(кругові рухи руками -
помішують уявну страву)
-Шлях оберемо в життія і ти
(показують на себе й товаришів)
-Тільки спочатку нам слід
підрости!(на носочках, руки
простягнені вгору).
Вихователь:Ну чи обрав ти яким
бізнесом будеш займатись?
Буратіно: Може кухаром –
відкриюїдальню, може… може ,а звідки ви усе це знаєте? (Відповіді дітей).
Вихователь: Так ми багато дізнаємось з книг, газет, мережі інтернет та з
досвіду життя.
Буратіно: Вирішив, хочу мати книжковий магазин, теж хочу знати багатой
читати книги.
Вихователь: Молодець! Ми тобі допоможемо, ось вивіска, полиці, книги,
цінники. Потрібен продавець алепродавцем може бути і власник торгової
точки , тобто магазину. (Даємо вивіску, показуємо…) Які книги тут є діти?
(Відповіді дітей).
«Ріпка» - хочеш харчімати, треба добре працювати;
«Троєпоросят» - зробили спішно, а вийшло смішно;
«Півник і двоє мишенят» - хто не працює – той не їсть;
«Лисичка зі скалочкою» - ліпше своє мале ніж чуже велике.
4. - Я працюювихователем і отримую заробітну платутож хочу певні кошти
дати вам за те, що ви діти виконали усі завдання і знаєте багатоказочок
пропоную щоб ми стали Буратіно твоїми першими покупцями. (Роздаюдітям
гроші по 1, 2 , 5 гривень(муляжі);купівля книг).
- Діти хто завітав до нас на заняття? Які казки вчать нас бути працьовитими,
бережливими та заощадливими?Чи було вам діти і тобі Буратіно цікаво у казці,
в яку ви потрапилисьогодні?
(Відповіді дітей). Буратіно, а
тобі ще подарунок – діловий
костюм, щоб мав вигляд
справжньоїділової людини –
бізнесмена!
Буратіно: Дітки давайте
нашим гостям подаруємона
згадку листівки безкоштовно,
як рекламу!(Дарують
роздруковане заняття, яке оформлене
у вигляді рекламного буклету)
Вихователь: Дякуємо нашим
гостям за увагу.
Використані джерела:
1. http://skarb-
bilyk.at.ua/publ/kompleksne_zanjattja_z_ekonomichnogo_vikhovannja_v_st
arshij_grupi/1-1-0-98
2. https://urok-ua.com/rozrobka-zanyattya-z-oznayomlennya-z-navkolishnim-
ta-rozvitku-movlennya-profesiyi-v-dityachomu-sadku-seredniy-doshkilniy-
vik/
3. http://teremokskad.at.ua/2015-
2016/Usmishka/2016_2017/podorozh_do_krajini_rik-1.pdf
4. http://lib.pedpresa.ua/10836-ukrayinske-doshkillya-programa-rozvytku-
dytyny-doshkilnogo-viku-bilan-o-i-vozna-l-m-maksymenko-o-l-ta-in.html
5. https://vk.com/album-77685635_236682341 (ігри були придбані на
Всеукраїнськомупорталі«Скарбничкавихователя»)
Підготувала:
Троцька ВалентинаМихайлівна
ВиховательЦентрурозвиткудитини,селища Романів, Романівського
району, Житомирськоїобласті