SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 14
Downloaden Sie, um offline zu lesen
Новокаховський професійний електротехнічний ліцей
Методична розробка уроку виробничого навчання
Тема: Електродугове зварювання пластин
Тема уроку: «Електродугове зварювання пластин в стик
увертикальному положенні.»
Підготувала: майстер в/н: Горбенко Дмитро Валерійович
Нова Каховка
2018
Тема програми: Електродугове зварювання.
Тема уроку: «Електродугове зварювання пластин в стик
увертикальному положенні.»
Мета уроку:
навчальна: конкретизувати і поглибити теоретичні знання, набуті учнями на
уроках теорії, закріпити набуті знання, придбати початкові уміння і навички
при зварюванні в вертикальному положенні ; навчити правильному
виконанню операцій з дотриманням правил охорони праці;
розвиваюча: розвити аналітичне, логічне і критичне мислення при вирішенні
виробничих ситуацій, самостійності в роботі;
виховна: виховання в учнів акуратності в роботі, високої відповідальності за
якість виконуваної роботи, дбайливого ставлення до обладнання,
інструментів і матеріалів.
Дидактична мета: застосування різних навчальних методів та прийомів,
як засобів ефективного проведення уроку.
Тип уроку: урок формування початкових (первинних) умінь.
Форми та методи проведення уроку: використання трудових операцій і
самостійних прийомів роботи.
Дидактичне забезпечення: Закріпити отримані знання, прийоми, вміння і
навички з виконання зварювання пластин у вертикальному положенні шва.
Матеріально-технічне забезпечення:
1. Інструменти: молотки, зубила, металеві щітки, лінійки, чертілка,
куточки, заготовки до виробу, електроди марки МР-3, діаметром 3 мм.
2. Обладнання: зварювальний пост,, ВДМ - 1000, баластний реостат, щитки,
маски, захисні окуляри, спецодяг.
3. Наочні посібники: інструкційно-технологічна карта, зразок виробу, ескіз
виробу.
Міжпредметні зв’язки: технічне креслення, матеріалознавство, виробниче
навчання.
Перелік практичних завдань:
1. Перевірка обладнання зварювального посту.
2. Підготовка зварювального посту до роботи.
3. Показ вправ при зварюванні в нижньому положенні.
4.Показ вправ при зварюванні в вертикальному положенні.
Основна та додаткова література: І.В.Гуменюк, О.Ф.Іваськів,
О.В.Гуменюк. Технологія електродугового зварювання. К. – 2006. 127 с.
.
Хід уроку:
І.Організаційна частина: (3хв.)
1.1. Перевірка наявності учнів.
1.2. Перевірка готовності учнів до уроку (зовнішній вигляд, наявність
спецодягу) – звіт чергового.
1.3. Допуск з охорони праці.
(Майстер в/н використовує слайдову презентацію «Пам′ятка з охорони
праці»).
1.Електрозварник повинен надіти спецодяг, спецвзуття і засоби
індивідуального захисту, брезентову куртку і брюки одягати навипуск,
черевики зашнурувати. Перед початком зварювання надіти захисну маску
або щиток.
2.Робоче місце необхідно звільнити від зайвих предметів і легкозаймистих
матеріалів.
3.Перевірити наявність протипожежних засобів, води, піску.
4.До початку зварювальних робіт у стаціонарних приміщеннях
електрозварник повинен перевірити наявність і справжність вентиляції.
5. Перевірити справність електродотримача, ізоляцію зварних кабелів,
впевнитись в наявності заземлення електрозварювальної установки та
надійності всіх контактів.
6. Виконати заземлення переносної або пересувної електрозварювальної
установки до включення її в електромережу.
7. При зварювальних роботах необхідно закривати лице маскою або щитком
з світлофільтрами для захисту очей і обличчя від дії променів електричної
дуги, а також бризок розплавленого металу
8. Забороняється залишати без догляду електродотримач, який знаходиться
під напругою.
ІІ. Вступний інструктаж:(42хв.)
2. Актуалізація знань учнів.
2.1. Оголошення теми і мети уроку.
Сьогодні ми будемо вивчати тему програми « Електродугове
зварювання». Тема уроку « Електродугове зварювання пластин в стик у
вертикальному положенні». Сьогодні ми з вами будемо вивчати та
відпрацьовувати зварювання пластин у вертикальному положенні .
Оцінювання ваших знань буде проводитись на основі роботи за вступний
та поточний інструктажі за 12 бальною системою.
2.2. Мотивація навчальної діяльності учнів:
Слово майстра виробничого навчання
Я буду сьогодні вас оцінювати за допомогою карток у вигляді «зірки»
яка дорівнює 1 балу.
2.3. Актуалізація попередньо набутих навчальних компетенцій.
На попередньому уроці ми вивчили види столового посуду, приборів,
столової білизни, ознайомилися з етапами підготовки торгівельної зали до
обслуговування (санітарно-гігієнічна підготовка торгівельної зали,
розташування меблів, отримання і підготовка до роботи столової білизни,
посуду, приборів).
Для того щоб перевірити ваші знання я пропоную одній половині учнів
відповісти на тестові запитання (додаток2), а інша половина буде
спілкуватися зі мною. І так почнемо:
Перед усім згадаємо: ( додаток з питаннями 1 ) - Метод «Інформаційний
калейдоскоп»
Майстер виробничого навчання здійснює фронтальне опитування учнів.
2.4. Аналіз і доповнення відповідей учнів, підбиття підсумків.
Пояснення критеріїв оцінювання.
При фронтальному опитуванні деякі з вас вже отримали винагороду у
вигляді картки «Бездоганний офіціант», хто виконував тестові завдання,
отримають винагороду на поточному інструктажі. Подалі ви будете мати
змогу заробити ще бонуси.
Слово майстра виробничого навчання. Добре, всі гарно засвоїли
вивчений матеріал. А тепер давайте ми з вами пригадаємо правила
техніки безпеки в роботі офіціанта
(презентація- інструкція по ТБ)
У кафе чи ресторані
Допоможе пану й пані
Страв обрати варіант
Пособить офіціант!
Зводити та піднімати престиж ресторану досить важко. Там страви
розкішні, різноманітні, інтер’єр модний і яскравий, алкоголь заморський на
всі випадки життя, в цілому ж справа - ресторану підкорювати серця
людські. Але ж… страви та напої не потраплять до відвідувачів самостійно.
Отож, виникає проблема, як всю цю красу підготувати!
Все ж таки є кому за цю складну справу взятися. Хто ж і ще Вас із
посмішкою зустріне, за стіл запросить, забаганки ваші вислухає, нагодує,
напоїть та ще й поспілкується на будь-яку тему. Так і виходить, що ресторан
тримається на плечах стійких офіціантів. Професія ця не з легких, необхідно
багато знань та умінь, тому без офіціантів жоден заклад громадського
харчування не обійдеться.
Мабуть, справедливим можна вважати вислів: чим гірше готують
кухарі, тим професійніше повинні бути офіціанти.
3. Викладання нового матеріалу.
3.1.Розповідь майстра в/н про підготовку торгового залу до
обслуговування.
Попередня підготовка ресторанного залу надає йому естетично
приваблюючий вигляд, облегшує працю офіціанта, підвищує культуру
обслуговування відвідувачів. Форма сервіровки залежить від класу
підприємства, методу та часу обслуговування.
У ранковий та обідній час використовується мінімальна сервіровка, а у
вечірній час більш повна.
Слово “ сервіровка ” (servir – накривати на стіл) – у перекладі з французької
означає розстановку посуду у встановленому порядку, друге значення –
поєднання предметів, які призначені для цієї мети.
Для чого взагалі необхідна попередня сервіровка столу?
По-перше - це прискорює обслуговування, менше часу йде на очікування
замовлення.
По-друге – облегшення праці офіціанта, тобто офіціант не відволікається на
додаткові дії.
Існує певний алгоритм сервірування столу:
а) накривання столу скатертиною;
б) сервіровка тарілками;
в) сервіровка приборами;
г) сервіровка склом;
д) декоративне оздоблення столу.
Я пропоную вам переглянути відеоматеріал, як необхідно застеляти стіл
скатертиною та сервірувати стіл до вечері.
Столи накривають двома способами:
І спосіб.
Офіціант стає біля столу спиною до входу:
- бере великим і вказівним пальцями лівої руки верхній край скатертини
і розгортає її спочатку вліво, потім цими ж пальцями правої руки бере
скатертину і розгортає її вправо, краї скатертини повинні звисати зі столу на
25 – 35см;
- потім бере великим і вказівним пальцями обох рук скатертину за
верхню кромку і веде пальці у різні боки від середини до краю столу;
- розгортаючи скатертину, легенько викидує її вперед так, щоб вона
звисала зі столу на 25 – 35см;
- таким же рухом треба взяти нижню кромку скатертини і різко
потягнути на себе так, щоб середній згин залишився лежати на середині
столу;
- оглянути скатертину з усіх боків, переконатися, що кінці звисають на
однаковій відстані;
- кути скатертини повинні прикривати ніжки столу і мати ромбовидну
форму.
ІІ спосіб.
Розгорнути скатертину на столі:
- взяти обома руками за верхню крому;
- скатертину підняти вгору, а потім різко опустити вниз, як би
струхнувши;
- між скатертиною і столешницею утворити повітряну подушку, що дає
можливість здвинути скатертину в любий бік;
- охайно вкласти скатертину так, щоб її центральна складка лягла строго
по центру столу, а кінці звисали рівномірно з усіх боків на 25 – 35см;
- при накриванні столу скатертину неможна м’яти, тягнути за кути.
3.2. Показ нових прийомів трудової діяльності майстром виробничого
навчання.
Демонстрація майстром одного із способів накривання столу скатертиною та
як необхідно виконувати сервірування столу до вечері.
3.3. Пояснення характеру і послідовності роботи учнів підгрупи на уроці.
Майстер виробничого навчання дає вказівки учням та пояснює послідовність
виконання трудових операцій.
3.4 Пробне виконання трудових прийомів учнями підгрупи.
Майстер виробничого навчання пропонує одному з учнів підгрупи
відпрацювати прийоми трудових дій.
4. Закріплення нового матеріалу – 10 хв.
4.1. Метод «Барон Мюнхаузен». Вирішення проблемних питань. Даний
метод використаний майстром виробничого навчання з метою уникнення
учнями помилок при попередньому сервіруванні столу. Майстер демонструє
неправильно виконані операції, а учні мають уважно стежити за процесом та
виправляти помилки. (додаток 11)
4.2.Розгадування кросворду: Зараз ми пригадаємо терміни, які
використовували на уроці. З цією метою ми розв’яжемо кросворд, а
ключовим словом даного кросворду буде саме тема нашого уроку:
«СЕРВІРУВАННЯ» (додаток 10)
4.3. Відповіді майстра в/н на запитання учнів.
4.4 Аналіз роботи учнів на вступному інструктажі.
Майстер виробничого навчання робить висновки та роздає випереджальні
завдання на поточний інструктаж, а також розподіляє учнів по робочих
місцях.
ІІІ. Поточний інструктаж.
3.1. Видання завдань для самостійної роботи учнів та пояснення
порядку їх виконання.
Учні виконують завдання: накривання та сервіровки столу до вечері.
План трудових дій:
1) Розподілити посуд за призначенням.
2) Відібрати посуд та прибори необхідний для сервірування столу до
вечері.
3) Відібрати та дати аналіз столової білизни необхідної для сервірування
столу до вечері.
4) Сервірування столу до вечері.
3.2.Повідомлення про критерії оцінювання виконуваних робіт.
3.3.Майстер здійснює цільовий обхід.
3.4. Прийом майстром в/н виконаних робіт.
У разі колективної помилки майстер призупиняє роботу учнів і
проводить додатковий інструктаж, показує технологічну послідовність
окремих операцій, де була допущена помилка.
3.5. Прибирання робочих місць.
ІV. Заключний інструктаж.
4.1. Аналіз діяльності учнів у процесі всього уроку, її об’єктивне
обґрунтування.
4.2.Оцінювання роботи учнів на уроці майстром виробничого
навчання.
Майстер виробничого навчання наголошує на оцінюванні роботи учнів
протягом уроку.
4.3.Аналіз причин помилок учнів та засоби їх усунення.
Учні роблять емоційну рефлексію та аналізують свої помилки.
4.4. Підбиття підсумків роботи на уроці.
Майстер в/н робить загальні підсумки по уроку.
4.5. Видача домашнього завдання.
Підготував: майстер в/н Сакевич Ганна Віліївна
Додаток 1
Охорона праці
Згідно Закону України, охорона праці — це система правових, соціально-
економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-
профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження здоров'я і пра-
цездатності людини в процесі праці. Дія цього закону поширюється на всі
підприємства незалежно від форми власності.
Соціально-економічне значення охорони праці це:
- право працівника на охорону його здоров'я і життя у процесі життєдіяльності;
- зберігання середнього заробітку за період простою не з вини працівника;
- обов'язкове соціальне страхування власником всіх працівників від нещасних
випадків і професійних захворювань;
- забезпечення працівників форменим (спецодягом) одягом і т. д.
Основним нормативним актом, що регулює питання трудової дисципліни
є правила внутрішнього трудового розпорядку. Вони включають обов'язки адмі-
ністрації щодо правильної організації праці і обов'язки робітників добросовісне і в
повному об'ємі виконувати свої посадові обов'язки. Роботодавець зобов'язаний
гарантувати кожному працівнику відповідно до нормативних актів про охорону
праці безпеку технологічних процесів, безпечну роботу обладнання та інших
засобів виробництва, належні санітарно-побутові умови. Працівник має право
розірвати трудову угоду за власним бажанням якщо власник не виконує
законодавство. Заборонено залучати неповнолітніх до:
- нічних, надурочних робіт та робіт у вихідні дні;
- піднімання речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.
Усі працівники під час прийняття на роботу і в її процесі проходять інструктаж
(навчання) з питань охорони праці на основі спеціальної інструкції.
Загальні вимоги безпеки праці:
Устаткування з підвищеним рівнем шуму встановлюють в іншому приміщенні.
Пульти керування — у безпечному місці.
Робоче місце забезпечується засобами для його чищення та прибирання.
Розміщують устаткування з безпечним і зручним процесом його експлуатації.
Використовують охоронні пристрої — запобіжні клапани, кінцеві вимикачі,
сигнальні пристрої (світлові та звукові), попереджувальні надписи, сигнальн:
пофарбування.
Використовують захист від пилу, газу шляхом встановлення місцевої витяжної
вентиляції.
Передбачення пристроїв (теплових завіс, тамбурів) для перешкоджання
проникнення холодного або теплого повітря, удосконалення систем вентиляції та
опалення.
Заходи і засоби виробничої санітарії:
1. Правильна організація виробничого та технологічного процесу;
2. Правильна організація праці, робочих місць, розстановка обладнання;
3. Організація попереднього (при влаштуванні на роботу) і періодичного (1 раз
на 6 місяців) медичних оглядів працюючих;
4. Дотримання працівником правил особистої гігієни та санітарного стану на
робочому місці;
5. Виробничі приміщення повинні добре освітлюватись;
6. Виключення тісноти на робочих місцях;
7. Зняття втоми шляхом чергування організації відпочинку і роботи, а також
дотримання ритму діяльності.
Для підтримання нормальних, виробничих і життєвих процесів, зміцнення
здоров'я можна виділити таких шість рекомендацій:
- збереження стійкості нервової системи і позитивних емоцій;
- зміцнення серцево-судинної системи;
- збереження нормальної маси тіла і очищення організму від шлаків;
- загартовування організму і підсилення опору шкідливим впливом;
- відмова від шкідливих звичок: куріння, вживання алкогольних напоїв,
наркотиків;
- удосконалення скелетної мускулатури, роботи суглобів, що дуже важливо
для роботи внутрішніх органів.
Приміщення, через які офіціанти ходять на кухню, мийне відділення та інші
повинні бути без порогів. Підлога виконана з матеріалу, на якому не можна легко
послизнутися. Всі приміщення повинні добре освітлюватися. Сприятливою для
роботи є температура приміщення +16—18 °С.
Гардеробний блок обладнаний пристроєм для сушіння, вологої чистки взуття,
дзеркалом. Обладнують кімнату або місце для відпочинку. Дно підносів має бути
завжди чистим і сухим. Для цього роздаткові кухні та столи в посудомийному
відділенні покривають використаними скатертинами.
Офіціанткам не дозволяється працювати у взутті на високому каблуку, це може
привести до травми ніг. Каблуки та підошви взуття офіціантів повинні бути
підбиті матеріалом, що не дозволяє послизнутись. Двері в зал закріплюються на
рояльних петлях, щоб двері вільно відкривались в обидві сторони. На кожній
половинці дверей вирізається віконце, через яке офіціант бачить зустрічного
колегу.
Для відкривання пляшок користуються спеціальним ключем, а не ножем.
Заборонено використовувати гнучкі пластмасові підноси. Щербатий та тріснутий
посуд негайно вилучається з обігу, він може стати причиною травм рук.
Слід бути особливо уважним під час подавання перших страв та гарячих напоїв,
попереджати гостя про подавання.
Якщо обідній стіл хитається необхідно підкласти дерев’яну підкладку.
Розхитані крісла та стільці до столу ставити заборонено.
Не перевантажуйте піднос, краще прийти двічі, ніж отримати випадкову
травму.
Техніка безпеки та санітарні вимоги до роботи офіціанта:
З метою забезпечення безпеки обслуговування відвідувачів в торговому залі
офіціант повинен:
Ø Провірити стан підлоги в торговому залі, біля роздачі.
 Якщо виявлені слизькі місця або нерівності, необхідно виманати їх
усунення - змити з полу жир, витерти рідину або прибрати пердмети, які
заважають працювати.
 Бути обережним і уважним біля дверей проходів.
 Банки з консервованою продукцією відкривати ключем або спеціальними
приборами.
 Ставити посуд з гарячими стравами на піднос, площа якого більша площі
даного посуду, підтримувати обережність при переносі їжі по сходах.
 Не проходити з підносом по залу під час танців.
 Не використовувати посуд з тріщиною або щербинкою, її необхідно
замінити.
 Страви на піднос ставити тільки в один ряд.
 Обідні прибори не можна тримати в руках гострим кінцем вперед, а для
переносу використовувати тарілку або піднос.
 Пляшку відкривати тільки штопором або ключем.
 Не заколювати одяг булавкою.
 Не тримати в кишенях гстрі пердмети або ті які б”ються.
Правила санітарії та гігієни:
Робітники торгового залу зобов”язані суворо дотримуватись вимог санітарії і
правил гігієни:
 Постійно підтримувати роздачу в хорошому санітарному стані, вона
повинна бути застелена чистими скатертинами, щоб тарілки гне забруднбвались
при офомленні страв.
 Не ставити страви з їжею на брудні та немиті підноси, підноси
повинні бути застелені чистими серветками.
 Збирати залишки їжі в визначеному місці.
 Не ставити використаний посуд і прибори на роздачу або в шкафи.
 Савити немитий посуд в відведене місце для неї (столи в мийній).
 Підтримувати чистоту в підсобному примішенні.
 Підтримувати в справності і чистоті робоче місце в торговому залі.
 На підсобному столику не маї бути нагромадження посуду,
використану потрібно відносити в миюче відділення.
 Не можна одночасно ставити на піднос подаваючі блюда та
використаний посуд.
 Не дозволяється довге збереження продуктів в серванті.
 Не можна допускати забруднення своєї обслуговуючої ділянки.
Виконання вимог гігієни робочого місця характеризує рівень культури на
даному підприємстві.
Особиста гігієна офіціанта:
При вступленні на роботу і за час робочого періоду всі працівники
підприємства, які мають зв’язок з харчовими продуктами, проходять медичне
обстеження і мають особисту санітарну книгу. Основні правила особистої гігієни:
 Офіціант повинен бути коротко підстрижений і ретельно поголений,
приходитb на роботу в чистому охайному одязі, жінка повинна бути красиво
зачесана.
 Особливу увагу потрібно приділяти чистоті рук: нігті мають бути коротко
обрізані і оброблені.
 Не можна їсти страви з часником, цибулею, міцним прянним запахом і
курити під час роботи.
 Необхідно уважно слідкувати за чистотою білизни і форменним одягом, він
має бути чистим і добре вигладженим; в форменому одязі не можна ходити по
вулиці.
 Взуття повинне бути зручним, з незтоптаними підборами.
 Перед початком роботи і після радиться приймати душ.
 Під час роботи потрібно регулярно мити руки з милом.
 Після переносу використаних тарілок необхідно полоскати руки розчином
хлорамину.

Weitere ähnliche Inhalte

Ähnlich wie Pokazyr zv

конспект трудове
конспект трудовеконспект трудове
конспект трудовеAndy Levkovich
 
до теми 2
до  теми 2до  теми 2
до теми 2darkvadim
 
Трудове навчання 5 клас 2_параграф
Трудове навчання 5 клас 2_параграфТрудове навчання 5 клас 2_параграф
Трудове навчання 5 клас 2_параграфAndy Levkovich
 
«Технології» підручник для 5 класу ЗЗСО (авт. Ходзицька І. Ю., Горобець О. В....
«Технології» підручник для 5 класу ЗЗСО (авт. Ходзицька І. Ю., Горобець О. В....«Технології» підручник для 5 класу ЗЗСО (авт. Ходзицька І. Ю., Горобець О. В....
«Технології» підручник для 5 класу ЗЗСО (авт. Ходзицька І. Ю., Горобець О. В....ssuser59c0a2
 
Trudove navchannya-5-klas-khodzicka-2013
Trudove navchannya-5-klas-khodzicka-2013Trudove navchannya-5-klas-khodzicka-2013
Trudove navchannya-5-klas-khodzicka-2013freegdz
 
Trudove navchannja-5-klas-hodzycka
Trudove navchannja-5-klas-hodzyckaTrudove navchannja-5-klas-hodzycka
Trudove navchannja-5-klas-hodzyckakreidaros1
 
5 tnd h_u_2013
5 tnd h_u_20135 tnd h_u_2013
5 tnd h_u_2013UA4-6
 
Відкритий урок з фізики 8 клас
Відкритий урок з фізики 8 класВідкритий урок з фізики 8 клас
Відкритий урок з фізики 8 класЗоя Легка
 
положення про преміювання
положення про преміюванняположення про преміювання
положення про преміюванняYurij Shum
 
5_t_h_2022.pdf
5_t_h_2022.pdf5_t_h_2022.pdf
5_t_h_2022.pdfLudaM3
 
6_t_h_2023_ dfgkdfgldfkgl;dfkg; d;flgk ;glkf
6_t_h_2023_ dfgkdfgldfkgl;dfkg; d;flgk ;glkf6_t_h_2023_ dfgkdfgldfkgl;dfkg; d;flgk ;glkf
6_t_h_2023_ dfgkdfgldfkgl;dfkg; d;flgk ;glkfMihailichenk Lud
 
«Технології» підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти (Ходзи...
«Технології» підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти (Ходзи...«Технології» підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти (Ходзи...
«Технології» підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти (Ходзи...ssuser5dd4af
 

Ähnlich wie Pokazyr zv (20)

конспект трудове
конспект трудовеконспект трудове
конспект трудове
 
299,23.docx
299,23.docx299,23.docx
299,23.docx
 
Лабораторні, пекар - 3 розряд
Лабораторні, пекар - 3 розрядЛабораторні, пекар - 3 розряд
Лабораторні, пекар - 3 розряд
 
до теми 2
до  теми 2до  теми 2
до теми 2
 
Трудове навчання 5 клас 2_параграф
Трудове навчання 5 клас 2_параграфТрудове навчання 5 клас 2_параграф
Трудове навчання 5 клас 2_параграф
 
комплексна робота
комплексна роботакомплексна робота
комплексна робота
 
«Технології» підручник для 5 класу ЗЗСО (авт. Ходзицька І. Ю., Горобець О. В....
«Технології» підручник для 5 класу ЗЗСО (авт. Ходзицька І. Ю., Горобець О. В....«Технології» підручник для 5 класу ЗЗСО (авт. Ходзицька І. Ю., Горобець О. В....
«Технології» підручник для 5 класу ЗЗСО (авт. Ходзицька І. Ю., Горобець О. В....
 
Trudove navchannya-5-klas-khodzicka-2013
Trudove navchannya-5-klas-khodzicka-2013Trudove navchannya-5-klas-khodzicka-2013
Trudove navchannya-5-klas-khodzicka-2013
 
Trudove navchannja-5-klas-hodzycka
Trudove navchannja-5-klas-hodzyckaTrudove navchannja-5-klas-hodzycka
Trudove navchannja-5-klas-hodzycka
 
5 tnd h_u_2013
5 tnd h_u_20135 tnd h_u_2013
5 tnd h_u_2013
 
5
55
5
 
1.1 Інструктаж з ТБ. Виконавці та команди
1.1 Інструктаж з ТБ. Виконавці та команди1.1 Інструктаж з ТБ. Виконавці та команди
1.1 Інструктаж з ТБ. Виконавці та команди
 
урок №3 організація робочого місця
урок №3 організація робочого місцяурок №3 організація робочого місця
урок №3 організація робочого місця
 
316,23.docx
316,23.docx316,23.docx
316,23.docx
 
Відкритий урок з фізики 8 клас
Відкритий урок з фізики 8 класВідкритий урок з фізики 8 клас
Відкритий урок з фізики 8 клас
 
положення про преміювання
положення про преміюванняположення про преміювання
положення про преміювання
 
5_t_h_2022.pdf
5_t_h_2022.pdf5_t_h_2022.pdf
5_t_h_2022.pdf
 
6_t_h_2023_ dfgkdfgldfkgl;dfkg; d;flgk ;glkf
6_t_h_2023_ dfgkdfgldfkgl;dfkg; d;flgk ;glkf6_t_h_2023_ dfgkdfgldfkgl;dfkg; d;flgk ;glkf
6_t_h_2023_ dfgkdfgldfkgl;dfkg; d;flgk ;glkf
 
«Технології» підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти (Ходзи...
«Технології» підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти (Ходзи...«Технології» підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти (Ходзи...
«Технології» підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти (Ходзи...
 
28.05.2015
28.05.201528.05.2015
28.05.2015
 

Mehr von ssuser9f0893

Mehr von ssuser9f0893 (20)

Kpr zvarnuk 2 pozryad
Kpr zvarnuk 2 pozryadKpr zvarnuk 2 pozryad
Kpr zvarnuk 2 pozryad
 
Kpr koval 2 pozryad
Kpr koval 2 pozryadKpr koval 2 pozryad
Kpr koval 2 pozryad
 
Dygove rizanya prez
Dygove rizanya prezDygove rizanya prez
Dygove rizanya prez
 
Dygove rizanya prez
Dygove rizanya prezDygove rizanya prez
Dygove rizanya prez
 
Dygove rizanya
Dygove rizanyaDygove rizanya
Dygove rizanya
 
Plan pozvutky
Plan pozvutkyPlan pozvutky
Plan pozvutky
 
History dod 2
History dod 2History dod 2
History dod 2
 
History dod 1
History dod 1History dod 1
History dod 1
 
Na yrok slysarka tb
Na yrok slysarka tbNa yrok slysarka tb
Na yrok slysarka tb
 
Na yrok matyash2018-2019
Na yrok matyash2018-2019Na yrok matyash2018-2019
Na yrok matyash2018-2019
 
Symka elektruka
Symka elektrukaSymka elektruka
Symka elektruka
 
Portfolio Zavadska
Portfolio ZavadskaPortfolio Zavadska
Portfolio Zavadska
 
Itk # pozryad
Itk # pozryadItk # pozryad
Itk # pozryad
 
El 2-2019 rozibratu
El 2-2019 rozibratuEl 2-2019 rozibratu
El 2-2019 rozibratu
 
El 3-2019 zibratu
El 3-2019 zibratuEl 3-2019 zibratu
El 3-2019 zibratu
 
Vstyp instel
Vstyp instelVstyp instel
Vstyp instel
 
Portofolio Gorbenko
Portofolio GorbenkoPortofolio Gorbenko
Portofolio Gorbenko
 
Portofolio gorbenko
Portofolio gorbenkoPortofolio gorbenko
Portofolio gorbenko
 
3d 05
3d 053d 05
3d 05
 
3d 05
3d 053d 05
3d 05
 

Kürzlich hochgeladen

Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfssuser15a891
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняAdriana Himinets
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxOlgaDidenko6
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяssuser0a4f48
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdfhome
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptxssuserc301ed1
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfhome
 
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptssuser59e649
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняtetiana1958
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...JurgenstiX
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класkrementsova09nadya
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»tetiana1958
 

Kürzlich hochgeladen (12)

Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
 
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 

Pokazyr zv

  • 1. Новокаховський професійний електротехнічний ліцей Методична розробка уроку виробничого навчання Тема: Електродугове зварювання пластин Тема уроку: «Електродугове зварювання пластин в стик увертикальному положенні.» Підготувала: майстер в/н: Горбенко Дмитро Валерійович Нова Каховка 2018
  • 2. Тема програми: Електродугове зварювання. Тема уроку: «Електродугове зварювання пластин в стик увертикальному положенні.» Мета уроку: навчальна: конкретизувати і поглибити теоретичні знання, набуті учнями на уроках теорії, закріпити набуті знання, придбати початкові уміння і навички при зварюванні в вертикальному положенні ; навчити правильному виконанню операцій з дотриманням правил охорони праці; розвиваюча: розвити аналітичне, логічне і критичне мислення при вирішенні виробничих ситуацій, самостійності в роботі; виховна: виховання в учнів акуратності в роботі, високої відповідальності за якість виконуваної роботи, дбайливого ставлення до обладнання, інструментів і матеріалів. Дидактична мета: застосування різних навчальних методів та прийомів, як засобів ефективного проведення уроку. Тип уроку: урок формування початкових (первинних) умінь. Форми та методи проведення уроку: використання трудових операцій і самостійних прийомів роботи. Дидактичне забезпечення: Закріпити отримані знання, прийоми, вміння і навички з виконання зварювання пластин у вертикальному положенні шва. Матеріально-технічне забезпечення: 1. Інструменти: молотки, зубила, металеві щітки, лінійки, чертілка, куточки, заготовки до виробу, електроди марки МР-3, діаметром 3 мм. 2. Обладнання: зварювальний пост,, ВДМ - 1000, баластний реостат, щитки, маски, захисні окуляри, спецодяг. 3. Наочні посібники: інструкційно-технологічна карта, зразок виробу, ескіз виробу. Міжпредметні зв’язки: технічне креслення, матеріалознавство, виробниче навчання. Перелік практичних завдань: 1. Перевірка обладнання зварювального посту. 2. Підготовка зварювального посту до роботи. 3. Показ вправ при зварюванні в нижньому положенні. 4.Показ вправ при зварюванні в вертикальному положенні.
  • 3. Основна та додаткова література: І.В.Гуменюк, О.Ф.Іваськів, О.В.Гуменюк. Технологія електродугового зварювання. К. – 2006. 127 с. . Хід уроку: І.Організаційна частина: (3хв.) 1.1. Перевірка наявності учнів. 1.2. Перевірка готовності учнів до уроку (зовнішній вигляд, наявність спецодягу) – звіт чергового. 1.3. Допуск з охорони праці. (Майстер в/н використовує слайдову презентацію «Пам′ятка з охорони праці»). 1.Електрозварник повинен надіти спецодяг, спецвзуття і засоби індивідуального захисту, брезентову куртку і брюки одягати навипуск, черевики зашнурувати. Перед початком зварювання надіти захисну маску або щиток. 2.Робоче місце необхідно звільнити від зайвих предметів і легкозаймистих матеріалів. 3.Перевірити наявність протипожежних засобів, води, піску. 4.До початку зварювальних робіт у стаціонарних приміщеннях електрозварник повинен перевірити наявність і справжність вентиляції. 5. Перевірити справність електродотримача, ізоляцію зварних кабелів, впевнитись в наявності заземлення електрозварювальної установки та надійності всіх контактів. 6. Виконати заземлення переносної або пересувної електрозварювальної установки до включення її в електромережу. 7. При зварювальних роботах необхідно закривати лице маскою або щитком з світлофільтрами для захисту очей і обличчя від дії променів електричної дуги, а також бризок розплавленого металу 8. Забороняється залишати без догляду електродотримач, який знаходиться під напругою. ІІ. Вступний інструктаж:(42хв.) 2. Актуалізація знань учнів. 2.1. Оголошення теми і мети уроку. Сьогодні ми будемо вивчати тему програми « Електродугове зварювання». Тема уроку « Електродугове зварювання пластин в стик у вертикальному положенні». Сьогодні ми з вами будемо вивчати та відпрацьовувати зварювання пластин у вертикальному положенні . Оцінювання ваших знань буде проводитись на основі роботи за вступний та поточний інструктажі за 12 бальною системою.
  • 4. 2.2. Мотивація навчальної діяльності учнів: Слово майстра виробничого навчання Я буду сьогодні вас оцінювати за допомогою карток у вигляді «зірки» яка дорівнює 1 балу. 2.3. Актуалізація попередньо набутих навчальних компетенцій. На попередньому уроці ми вивчили види столового посуду, приборів, столової білизни, ознайомилися з етапами підготовки торгівельної зали до обслуговування (санітарно-гігієнічна підготовка торгівельної зали, розташування меблів, отримання і підготовка до роботи столової білизни, посуду, приборів). Для того щоб перевірити ваші знання я пропоную одній половині учнів відповісти на тестові запитання (додаток2), а інша половина буде спілкуватися зі мною. І так почнемо: Перед усім згадаємо: ( додаток з питаннями 1 ) - Метод «Інформаційний калейдоскоп» Майстер виробничого навчання здійснює фронтальне опитування учнів. 2.4. Аналіз і доповнення відповідей учнів, підбиття підсумків. Пояснення критеріїв оцінювання. При фронтальному опитуванні деякі з вас вже отримали винагороду у вигляді картки «Бездоганний офіціант», хто виконував тестові завдання, отримають винагороду на поточному інструктажі. Подалі ви будете мати змогу заробити ще бонуси. Слово майстра виробничого навчання. Добре, всі гарно засвоїли вивчений матеріал. А тепер давайте ми з вами пригадаємо правила техніки безпеки в роботі офіціанта (презентація- інструкція по ТБ) У кафе чи ресторані Допоможе пану й пані Страв обрати варіант Пособить офіціант! Зводити та піднімати престиж ресторану досить важко. Там страви розкішні, різноманітні, інтер’єр модний і яскравий, алкоголь заморський на всі випадки життя, в цілому ж справа - ресторану підкорювати серця людські. Але ж… страви та напої не потраплять до відвідувачів самостійно. Отож, виникає проблема, як всю цю красу підготувати! Все ж таки є кому за цю складну справу взятися. Хто ж і ще Вас із посмішкою зустріне, за стіл запросить, забаганки ваші вислухає, нагодує,
  • 5. напоїть та ще й поспілкується на будь-яку тему. Так і виходить, що ресторан тримається на плечах стійких офіціантів. Професія ця не з легких, необхідно багато знань та умінь, тому без офіціантів жоден заклад громадського харчування не обійдеться. Мабуть, справедливим можна вважати вислів: чим гірше готують кухарі, тим професійніше повинні бути офіціанти. 3. Викладання нового матеріалу. 3.1.Розповідь майстра в/н про підготовку торгового залу до обслуговування. Попередня підготовка ресторанного залу надає йому естетично приваблюючий вигляд, облегшує працю офіціанта, підвищує культуру обслуговування відвідувачів. Форма сервіровки залежить від класу підприємства, методу та часу обслуговування. У ранковий та обідній час використовується мінімальна сервіровка, а у вечірній час більш повна. Слово “ сервіровка ” (servir – накривати на стіл) – у перекладі з французької означає розстановку посуду у встановленому порядку, друге значення – поєднання предметів, які призначені для цієї мети. Для чого взагалі необхідна попередня сервіровка столу? По-перше - це прискорює обслуговування, менше часу йде на очікування замовлення. По-друге – облегшення праці офіціанта, тобто офіціант не відволікається на додаткові дії. Існує певний алгоритм сервірування столу: а) накривання столу скатертиною; б) сервіровка тарілками; в) сервіровка приборами; г) сервіровка склом; д) декоративне оздоблення столу. Я пропоную вам переглянути відеоматеріал, як необхідно застеляти стіл скатертиною та сервірувати стіл до вечері. Столи накривають двома способами: І спосіб. Офіціант стає біля столу спиною до входу: - бере великим і вказівним пальцями лівої руки верхній край скатертини і розгортає її спочатку вліво, потім цими ж пальцями правої руки бере
  • 6. скатертину і розгортає її вправо, краї скатертини повинні звисати зі столу на 25 – 35см; - потім бере великим і вказівним пальцями обох рук скатертину за верхню кромку і веде пальці у різні боки від середини до краю столу; - розгортаючи скатертину, легенько викидує її вперед так, щоб вона звисала зі столу на 25 – 35см; - таким же рухом треба взяти нижню кромку скатертини і різко потягнути на себе так, щоб середній згин залишився лежати на середині столу; - оглянути скатертину з усіх боків, переконатися, що кінці звисають на однаковій відстані; - кути скатертини повинні прикривати ніжки столу і мати ромбовидну форму. ІІ спосіб. Розгорнути скатертину на столі: - взяти обома руками за верхню крому; - скатертину підняти вгору, а потім різко опустити вниз, як би струхнувши; - між скатертиною і столешницею утворити повітряну подушку, що дає можливість здвинути скатертину в любий бік; - охайно вкласти скатертину так, щоб її центральна складка лягла строго по центру столу, а кінці звисали рівномірно з усіх боків на 25 – 35см; - при накриванні столу скатертину неможна м’яти, тягнути за кути. 3.2. Показ нових прийомів трудової діяльності майстром виробничого навчання. Демонстрація майстром одного із способів накривання столу скатертиною та як необхідно виконувати сервірування столу до вечері. 3.3. Пояснення характеру і послідовності роботи учнів підгрупи на уроці. Майстер виробничого навчання дає вказівки учням та пояснює послідовність виконання трудових операцій. 3.4 Пробне виконання трудових прийомів учнями підгрупи. Майстер виробничого навчання пропонує одному з учнів підгрупи відпрацювати прийоми трудових дій. 4. Закріплення нового матеріалу – 10 хв. 4.1. Метод «Барон Мюнхаузен». Вирішення проблемних питань. Даний метод використаний майстром виробничого навчання з метою уникнення учнями помилок при попередньому сервіруванні столу. Майстер демонструє
  • 7. неправильно виконані операції, а учні мають уважно стежити за процесом та виправляти помилки. (додаток 11) 4.2.Розгадування кросворду: Зараз ми пригадаємо терміни, які використовували на уроці. З цією метою ми розв’яжемо кросворд, а ключовим словом даного кросворду буде саме тема нашого уроку: «СЕРВІРУВАННЯ» (додаток 10) 4.3. Відповіді майстра в/н на запитання учнів. 4.4 Аналіз роботи учнів на вступному інструктажі. Майстер виробничого навчання робить висновки та роздає випереджальні завдання на поточний інструктаж, а також розподіляє учнів по робочих місцях. ІІІ. Поточний інструктаж. 3.1. Видання завдань для самостійної роботи учнів та пояснення порядку їх виконання. Учні виконують завдання: накривання та сервіровки столу до вечері. План трудових дій: 1) Розподілити посуд за призначенням. 2) Відібрати посуд та прибори необхідний для сервірування столу до вечері. 3) Відібрати та дати аналіз столової білизни необхідної для сервірування столу до вечері. 4) Сервірування столу до вечері. 3.2.Повідомлення про критерії оцінювання виконуваних робіт. 3.3.Майстер здійснює цільовий обхід. 3.4. Прийом майстром в/н виконаних робіт. У разі колективної помилки майстер призупиняє роботу учнів і проводить додатковий інструктаж, показує технологічну послідовність окремих операцій, де була допущена помилка. 3.5. Прибирання робочих місць. ІV. Заключний інструктаж. 4.1. Аналіз діяльності учнів у процесі всього уроку, її об’єктивне обґрунтування.
  • 8. 4.2.Оцінювання роботи учнів на уроці майстром виробничого навчання. Майстер виробничого навчання наголошує на оцінюванні роботи учнів протягом уроку. 4.3.Аналіз причин помилок учнів та засоби їх усунення. Учні роблять емоційну рефлексію та аналізують свої помилки. 4.4. Підбиття підсумків роботи на уроці. Майстер в/н робить загальні підсумки по уроку. 4.5. Видача домашнього завдання. Підготував: майстер в/н Сакевич Ганна Віліївна
  • 9.
  • 10. Додаток 1 Охорона праці Згідно Закону України, охорона праці — це система правових, соціально- економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально- профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження здоров'я і пра- цездатності людини в процесі праці. Дія цього закону поширюється на всі підприємства незалежно від форми власності. Соціально-економічне значення охорони праці це: - право працівника на охорону його здоров'я і життя у процесі життєдіяльності; - зберігання середнього заробітку за період простою не з вини працівника; - обов'язкове соціальне страхування власником всіх працівників від нещасних випадків і професійних захворювань; - забезпечення працівників форменим (спецодягом) одягом і т. д. Основним нормативним актом, що регулює питання трудової дисципліни є правила внутрішнього трудового розпорядку. Вони включають обов'язки адмі- ністрації щодо правильної організації праці і обов'язки робітників добросовісне і в повному об'ємі виконувати свої посадові обов'язки. Роботодавець зобов'язаний гарантувати кожному працівнику відповідно до нормативних актів про охорону праці безпеку технологічних процесів, безпечну роботу обладнання та інших засобів виробництва, належні санітарно-побутові умови. Працівник має право розірвати трудову угоду за власним бажанням якщо власник не виконує законодавство. Заборонено залучати неповнолітніх до: - нічних, надурочних робіт та робіт у вихідні дні; - піднімання речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми. Усі працівники під час прийняття на роботу і в її процесі проходять інструктаж (навчання) з питань охорони праці на основі спеціальної інструкції. Загальні вимоги безпеки праці: Устаткування з підвищеним рівнем шуму встановлюють в іншому приміщенні. Пульти керування — у безпечному місці. Робоче місце забезпечується засобами для його чищення та прибирання. Розміщують устаткування з безпечним і зручним процесом його експлуатації.
  • 11. Використовують охоронні пристрої — запобіжні клапани, кінцеві вимикачі, сигнальні пристрої (світлові та звукові), попереджувальні надписи, сигнальн: пофарбування. Використовують захист від пилу, газу шляхом встановлення місцевої витяжної вентиляції. Передбачення пристроїв (теплових завіс, тамбурів) для перешкоджання проникнення холодного або теплого повітря, удосконалення систем вентиляції та опалення. Заходи і засоби виробничої санітарії: 1. Правильна організація виробничого та технологічного процесу; 2. Правильна організація праці, робочих місць, розстановка обладнання; 3. Організація попереднього (при влаштуванні на роботу) і періодичного (1 раз на 6 місяців) медичних оглядів працюючих; 4. Дотримання працівником правил особистої гігієни та санітарного стану на робочому місці; 5. Виробничі приміщення повинні добре освітлюватись; 6. Виключення тісноти на робочих місцях; 7. Зняття втоми шляхом чергування організації відпочинку і роботи, а також дотримання ритму діяльності. Для підтримання нормальних, виробничих і життєвих процесів, зміцнення здоров'я можна виділити таких шість рекомендацій: - збереження стійкості нервової системи і позитивних емоцій; - зміцнення серцево-судинної системи; - збереження нормальної маси тіла і очищення організму від шлаків; - загартовування організму і підсилення опору шкідливим впливом; - відмова від шкідливих звичок: куріння, вживання алкогольних напоїв, наркотиків; - удосконалення скелетної мускулатури, роботи суглобів, що дуже важливо для роботи внутрішніх органів.
  • 12. Приміщення, через які офіціанти ходять на кухню, мийне відділення та інші повинні бути без порогів. Підлога виконана з матеріалу, на якому не можна легко послизнутися. Всі приміщення повинні добре освітлюватися. Сприятливою для роботи є температура приміщення +16—18 °С. Гардеробний блок обладнаний пристроєм для сушіння, вологої чистки взуття, дзеркалом. Обладнують кімнату або місце для відпочинку. Дно підносів має бути завжди чистим і сухим. Для цього роздаткові кухні та столи в посудомийному відділенні покривають використаними скатертинами. Офіціанткам не дозволяється працювати у взутті на високому каблуку, це може привести до травми ніг. Каблуки та підошви взуття офіціантів повинні бути підбиті матеріалом, що не дозволяє послизнутись. Двері в зал закріплюються на рояльних петлях, щоб двері вільно відкривались в обидві сторони. На кожній половинці дверей вирізається віконце, через яке офіціант бачить зустрічного колегу. Для відкривання пляшок користуються спеціальним ключем, а не ножем. Заборонено використовувати гнучкі пластмасові підноси. Щербатий та тріснутий посуд негайно вилучається з обігу, він може стати причиною травм рук. Слід бути особливо уважним під час подавання перших страв та гарячих напоїв, попереджати гостя про подавання. Якщо обідній стіл хитається необхідно підкласти дерев’яну підкладку. Розхитані крісла та стільці до столу ставити заборонено. Не перевантажуйте піднос, краще прийти двічі, ніж отримати випадкову травму. Техніка безпеки та санітарні вимоги до роботи офіціанта: З метою забезпечення безпеки обслуговування відвідувачів в торговому залі офіціант повинен: Ø Провірити стан підлоги в торговому залі, біля роздачі.  Якщо виявлені слизькі місця або нерівності, необхідно виманати їх усунення - змити з полу жир, витерти рідину або прибрати пердмети, які заважають працювати.  Бути обережним і уважним біля дверей проходів.  Банки з консервованою продукцією відкривати ключем або спеціальними приборами.  Ставити посуд з гарячими стравами на піднос, площа якого більша площі даного посуду, підтримувати обережність при переносі їжі по сходах.
  • 13.  Не проходити з підносом по залу під час танців.  Не використовувати посуд з тріщиною або щербинкою, її необхідно замінити.  Страви на піднос ставити тільки в один ряд.  Обідні прибори не можна тримати в руках гострим кінцем вперед, а для переносу використовувати тарілку або піднос.  Пляшку відкривати тільки штопором або ключем.  Не заколювати одяг булавкою.  Не тримати в кишенях гстрі пердмети або ті які б”ються. Правила санітарії та гігієни: Робітники торгового залу зобов”язані суворо дотримуватись вимог санітарії і правил гігієни:  Постійно підтримувати роздачу в хорошому санітарному стані, вона повинна бути застелена чистими скатертинами, щоб тарілки гне забруднбвались при офомленні страв.  Не ставити страви з їжею на брудні та немиті підноси, підноси повинні бути застелені чистими серветками.  Збирати залишки їжі в визначеному місці.  Не ставити використаний посуд і прибори на роздачу або в шкафи.  Савити немитий посуд в відведене місце для неї (столи в мийній).  Підтримувати чистоту в підсобному примішенні.  Підтримувати в справності і чистоті робоче місце в торговому залі.  На підсобному столику не маї бути нагромадження посуду, використану потрібно відносити в миюче відділення.  Не можна одночасно ставити на піднос подаваючі блюда та використаний посуд.  Не дозволяється довге збереження продуктів в серванті.  Не можна допускати забруднення своєї обслуговуючої ділянки.
  • 14. Виконання вимог гігієни робочого місця характеризує рівень культури на даному підприємстві. Особиста гігієна офіціанта: При вступленні на роботу і за час робочого періоду всі працівники підприємства, які мають зв’язок з харчовими продуктами, проходять медичне обстеження і мають особисту санітарну книгу. Основні правила особистої гігієни:  Офіціант повинен бути коротко підстрижений і ретельно поголений, приходитb на роботу в чистому охайному одязі, жінка повинна бути красиво зачесана.  Особливу увагу потрібно приділяти чистоті рук: нігті мають бути коротко обрізані і оброблені.  Не можна їсти страви з часником, цибулею, міцним прянним запахом і курити під час роботи.  Необхідно уважно слідкувати за чистотою білизни і форменним одягом, він має бути чистим і добре вигладженим; в форменому одязі не можна ходити по вулиці.  Взуття повинне бути зручним, з незтоптаними підборами.  Перед початком роботи і після радиться приймати душ.  Під час роботи потрібно регулярно мити руки з милом.  Після переносу використаних тарілок необхідно полоскати руки розчином хлорамину.