SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 2
Батлав: Сургалтын менежер ................................/ А. Батзаяа /
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
Хичээл заасан огноо: 2013.11.15
Хичээл заасан сургууль: Шаамар Ерөнхий боловсролын бүрэн дунд сургууль
Ангиллын чиглэл: Хими
Анги, бүлэг: 8а
Сурагчийн тоо:18 эрэгтэй:7 эмэгтэй: 11
Хичээл заасан багш: Мөнхтуяа
Сэдэв Эрдэнэсийн гайхамшиг
Заах анги 8-р анги
Заах цаг 1 цаг
Зорилго Химийн элементийн үелэх системд эзлэх байрыг тодорхойлох
Зорилт
Үелэх тогтолцооны бүтцийг мэдэх
Үе, бүлгийг ялган таних
Үелэх тогтолцоог ашиглаж химийн элементийн дэс дугаарыг тогтоох
Хичээлийн хэлбэр
Зорилгоо хэрэгжүүлэх хэлбэр Зохион байгуулах хэлбэр
Шинэ мэдлэг олгох
Бататгах
Дүгнэх
Хосоор ажиллах
Асуудал дэвшүүлэн
шийдвэрлэх
Анги нийтээр ажиллах
Бие даан ажиллах
Арга зүй Харилцан ярилцах, үзүүлэн таниулах, тайлбарлах
Хичээлийн
хэрэглэгдэхүүн
Үелэх систем, presentation, төм-1 , ажлын хуудас, скоч, цавуу, өнгийн цаас,
төм-2, 3, үнэлгээний хуудас, бусад
Хичээлийн зохион
байгуулалт
Үйл ажиллагааны арга зүй
Багшийн үйл ажиллагаа Сурагчийн үйл ажиллагаа
Анги зохион
байгуулалт
Хичээлийн бэлтгэл хангах
Мэндлэх
Хичээлийн бэлтгэл хангах
мэндлэх
Сэдэлжүүлэх
Алхам-1 Сурагчдыг босож зогсохыг
хүснэ.
Босож зогсоно
Алхам-2 Эрдэнэсийн эрэлд
тоглоомын дүрмийг танилцуулна.
 Тоглоомоо тоглуулна.
Тоглох дүрмээ сонсоно.
Цэцгийн дэлбээнээс нэг
эрдэнэс сонгон авч гарч
ирсэн эрднэсээ нэрлэж
чадсан сурагч суудалдаа
сууна.
Эрдэнэсээ нэрлэж чадаагүй
сурагчид туслах.
Мэдлэг бүтээлгэх
Сурагчдад төм-1-ийг тараан
өгнө. ТӨМ-1ээс нэг элементийг
олж дугуйлах
Элементээ олж чадсан
сурагчдыг дугтуй-1тэй
даалгаврыг гүйцэтгүүлнэ.
Төм-1ээс дугуйлсан элементээ
Төм-1ээс нэг элементээ олж
дугуйлан ногоон дохиогоо
өргөнө.
Дугтуй-1тэй даалгаврыг
хосоороо гүйцэтгэнэ.
Дугуйлсан элементээ
нэрлэж чадсан сурагчдад
дугтуй-2той даалгаврыг
гүйцэтгүүлнэ.
Presentation үзүүлэж ярилцана.
Сурагчдаас үе, бүлэг гэж юуг
хэлэх вэ? Асууж ярилцах
Дугтуй-3тай даалгаврыг
гүйцэтгүүлнэ.
Сурагчдын гүйцэтгэсэн
даалгаврын талаар асууж
ярилцана.
Сурагчидтай хамтран үелэх
тогтолцооноос химийн элемент
азотын үе, бүлэг, дэс дугаарыг
олно.
нэрлэнэ. Дугтуй-2той
даалгаврыг гүйцэтгэнэ.
Тэмдэглэл хөтлөх
Багшийн асуусан асуултанд
хариулна
3 дахь даалгаврыг
гүйцэтгэнэ.
Зүй тогтол, ижил төстэй
шинж чанар юу байсан
талаар хариулт өгч ярилцана.
Үе-2
Бүлэг-5
Дэс дугаар-7
Мэдлэгээ бататгах
Төм-2ыг сурагч бүрт тараан
өгнө.
химийн элементийн нэр бүхий
төм-2 дээр химийн элементийн
тэмдэг, дэс дугаар зэргийг
бичиж үзүүлэн дээр үе бүлгийг
нь зөв олж байрлуулах
даалгавар өгнө.
Зөв байрлуулсан эсэхийг
сурагчидтай хамтран хянах,
алдаа байвал засах
Үелэх систем ашиглан
даалгаврыг гүйцэтгэнэ.
Алдаа байгаа эсэхийг
ажиглан алдаа байвал засна.
Дүгнэлт Сурагчдаас өнөөдрийн
хичээлээр юуг мэдэж авсан
талаар асууж дүгнэн ярилцана.
Хичээлээс юуг мэдэж авсан
юу чаддаг болсон талаар
харилцан ярилцана.
Үнэлгээ  Аман үнэлгээ
 Баганан үнэлгээгээр үнэлэх
Гэрийн даалгавар ТӨМ-3-ыг өгч тайлбарлана.

Weitere ähnliche Inhalte

Was ist angesagt?

монгол xэлний зөв бичиx дүрэм
монгол xэлний зөв бичиx дүрэммонгол xэлний зөв бичиx дүрэм
монгол xэлний зөв бичиx дүрэм
guest00835cf3
 
сургуулийн бага насны хүүхдийн ой тогтоолт, түүнийг судлах боломж
сургуулийн бага насны хүүхдийн ой тогтоолт, түүнийг судлах боломжсургуулийн бага насны хүүхдийн ой тогтоолт, түүнийг судлах боломж
сургуулийн бага насны хүүхдийн ой тогтоолт, түүнийг судлах боломж
Binderya Becky
 
монгол хэлний хичээлийн лавлах
монгол хэлний хичээлийн лавлахмонгол хэлний хичээлийн лавлах
монгол хэлний хичээлийн лавлах
Nyamzaya Gerelzaya
 
боловсрол гэж юу вэ
боловсрол гэж юу вэболовсрол гэж юу вэ
боловсрол гэж юу вэ
Turu Turuu
 
хичээлд анализ хийх тухай
хичээлд анализ хийх тухайхичээлд анализ хийх тухай
хичээлд анализ хийх тухай
А. Aku
 
эсрэг ба ойролцоо үг
эсрэг ба ойролцоо үгэсрэг ба ойролцоо үг
эсрэг ба ойролцоо үг
pvsa_8990
 
б.явуухулан хар ус нуурын шагшуурга
б.явуухулан хар ус нуурын шагшуургаб.явуухулан хар ус нуурын шагшуурга
б.явуухулан хар ус нуурын шагшуурга
shand1_Bondok
 

Was ist angesagt? (20)

монгол xэлний зөв бичиx дүрэм
монгол xэлний зөв бичиx дүрэммонгол xэлний зөв бичиx дүрэм
монгол xэлний зөв бичиx дүрэм
 
лабугайн нулимс
лабугайн нулимслабугайн нулимс
лабугайн нулимс
 
галогены элементүүд
галогены элементүүдгалогены элементүүд
галогены элементүүд
 
сургуулийн бага насны хүүхдийн ой тогтоолт, түүнийг судлах боломж
сургуулийн бага насны хүүхдийн ой тогтоолт, түүнийг судлах боломжсургуулийн бага насны хүүхдийн ой тогтоолт, түүнийг судлах боломж
сургуулийн бага насны хүүхдийн ой тогтоолт, түүнийг судлах боломж
 
Хүхдийн эрх
Хүхдийн эрх Хүхдийн эрх
Хүхдийн эрх
 
монгол хэлний хичээлийн лавлах
монгол хэлний хичээлийн лавлахмонгол хэлний хичээлийн лавлах
монгол хэлний хичээлийн лавлах
 
боловсрол гэж юу вэ
боловсрол гэж юу вэболовсрол гэж юу вэ
боловсрол гэж юу вэ
 
ам дөрвөлжин цаастай ажиллаж сургах г. түмээ
ам дөрвөлжин цаастай ажиллаж сургах г. түмээам дөрвөлжин цаастай ажиллаж сургах г. түмээ
ам дөрвөлжин цаастай ажиллаж сургах г. түмээ
 
илтгэл
илтгэлилтгэл
илтгэл
 
Асуудпал шийдвэрлэх сургалтын арга
Асуудпал шийдвэрлэх сургалтын аргаАсуудпал шийдвэрлэх сургалтын арга
Асуудпал шийдвэрлэх сургалтын арга
 
оньсого таацгаая-давтлага
оньсого таацгаая-давтлагаоньсого таацгаая-давтлага
оньсого таацгаая-давтлага
 
хэлний дүрслэх хэрэглүүр
хэлний дүрслэх хэрэглүүрхэлний дүрслэх хэрэглүүр
хэлний дүрслэх хэрэглүүр
 
хичээлд анализ хийх тухай
хичээлд анализ хийх тухайхичээлд анализ хийх тухай
хичээлд анализ хийх тухай
 
ч.алтанцэцэг
ч.алтанцэцэгч.алтанцэцэг
ч.алтанцэцэг
 
хичээл 9
хичээл 9хичээл 9
хичээл 9
 
Хичээлийг сэдэлжүүлэх
Хичээлийг сэдэлжүүлэхХичээлийг сэдэлжүүлэх
Хичээлийг сэдэлжүүлэх
 
ой тогтоолт
ой тогтоолтой тогтоолт
ой тогтоолт
 
эсрэг ба ойролцоо үг
эсрэг ба ойролцоо үгэсрэг ба ойролцоо үг
эсрэг ба ойролцоо үг
 
Ой тогтоолт
Ой тогтоолтОй тогтоолт
Ой тогтоолт
 
б.явуухулан хар ус нуурын шагшуурга
б.явуухулан хар ус нуурын шагшуургаб.явуухулан хар ус нуурын шагшуурга
б.явуухулан хар ус нуурын шагшуурга
 

Andere mochten auch (6)

хими биологийн агуулгын нэгж
хими биологийн агуулгын нэгжхими биологийн агуулгын нэгж
хими биологийн агуулгын нэгж
 
Bagshiin khugjil5
Bagshiin khugjil5Bagshiin khugjil5
Bagshiin khugjil5
 
уураг, амин хүчил ба нүклейн хүчлийн биохими
уураг, амин хүчил ба нүклейн хүчлийн биохимиуураг, амин хүчил ба нүклейн хүчлийн биохими
уураг, амин хүчил ба нүклейн хүчлийн биохими
 
Биохимийн лекц №1
Биохимийн лекц №1Биохимийн лекц №1
Биохимийн лекц №1
 
Biochemistry l 4
Biochemistry l 4Biochemistry l 4
Biochemistry l 4
 
нэгж хичээлийн хөтөлбөр
нэгж хичээлийн хөтөлбөрнэгж хичээлийн хөтөлбөр
нэгж хичээлийн хөтөлбөр
 

Ähnlich wie хими ээлжит хичээлийн хөтөлбөр

баярчимэг илтгэл
баярчимэг илтгэлбаярчимэг илтгэл
баярчимэг илтгэл
Badam Nasantogtoh
 
Surgan humuujuuleh zui 3
Surgan humuujuuleh zui 3Surgan humuujuuleh zui 3
Surgan humuujuuleh zui 3
murun78
 
Fukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyFukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson study
oyunbileg08
 
Fukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyFukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson study
oyunbileg08
 
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл 2
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл 2ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл 2
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл 2
Yadmaa Vic
 
нээлттэй хичээл2011
нээлттэй хичээл2011нээлттэй хичээл2011
нээлттэй хичээл2011
Togoldoriin
 
хүүхдийн төлөө хамтдаа нэгдэцгээе,хөгжицгөөе
хүүхдийн төлөө хамтдаа нэгдэцгээе,хөгжицгөөехүүхдийн төлөө хамтдаа нэгдэцгээе,хөгжицгөөе
хүүхдийн төлөө хамтдаа нэгдэцгээе,хөгжицгөөе
school14
 

Ähnlich wie хими ээлжит хичээлийн хөтөлбөр (20)

PDON101-Хичээл-2
PDON101-Хичээл-2PDON101-Хичээл-2
PDON101-Хичээл-2
 
баярчимэг илтгэл
баярчимэг илтгэлбаярчимэг илтгэл
баярчимэг илтгэл
 
Turshlaga
TurshlagaTurshlaga
Turshlaga
 
Surgan humuujuuleh zui 3
Surgan humuujuuleh zui 3Surgan humuujuuleh zui 3
Surgan humuujuuleh zui 3
 
Статистикийн онол
Статистикийн онолСтатистикийн онол
Статистикийн онол
 
Mz lesson study
Mz lesson studyMz lesson study
Mz lesson study
 
Сургалтын нэгэн арга
Сургалтын нэгэн аргаСургалтын нэгэн арга
Сургалтын нэгэн арга
 
Fukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyFukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson study
 
Fukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyFukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson study
 
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл 2
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл 2ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл 2
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл 2
 
TTMON402-Хичээл-15
TTMON402-Хичээл-15TTMON402-Хичээл-15
TTMON402-Хичээл-15
 
эдиин засгиин сэтгэлгээний түүх /Economic History/
эдиин засгиин сэтгэлгээний түүх /Economic History/эдиин засгиин сэтгэлгээний түүх /Economic History/
эдиин засгиин сэтгэлгээний түүх /Economic History/
 
суурь боловсролын шинэчилсэн хөтөлбөрийг хэрэгжүүлэх чингэлтэй дүүргийн нэгдсэн
суурь боловсролын шинэчилсэн хөтөлбөрийг хэрэгжүүлэх чингэлтэй дүүргийн нэгдсэнсуурь боловсролын шинэчилсэн хөтөлбөрийг хэрэгжүүлэх чингэлтэй дүүргийн нэгдсэн
суурь боловсролын шинэчилсэн хөтөлбөрийг хэрэгжүүлэх чингэлтэй дүүргийн нэгдсэн
 
суурь боловсролын шинэчилсэн хөтөлбөрийг хэрэгжүүлэх чингэлтэй дүүргийн нэгдсэн
суурь боловсролын шинэчилсэн хөтөлбөрийг хэрэгжүүлэх чингэлтэй дүүргийн нэгдсэнсуурь боловсролын шинэчилсэн хөтөлбөрийг хэрэгжүүлэх чингэлтэй дүүргийн нэгдсэн
суурь боловсролын шинэчилсэн хөтөлбөрийг хэрэгжүүлэх чингэлтэй дүүргийн нэгдсэн
 
Blogt oruulah
Blogt oruulahBlogt oruulah
Blogt oruulah
 
нээлттэй хичээл2011
нээлттэй хичээл2011нээлттэй хичээл2011
нээлттэй хичээл2011
 
сэтгэл судлал хичээлийн хөтөлбөр
сэтгэл судлал хичээлийн хөтөлбөрсэтгэл судлал хичээлийн хөтөлбөр
сэтгэл судлал хичээлийн хөтөлбөр
 
соёл заах арга зүй хичээлийн хөтөлбөр
соёл заах арга зүй хичээлийн хөтөлбөрсоёл заах арга зүй хичээлийн хөтөлбөр
соёл заах арга зүй хичээлийн хөтөлбөр
 
анги удирдах урлаг
анги удирдах урлаганги удирдах урлаг
анги удирдах урлаг
 
хүүхдийн төлөө хамтдаа нэгдэцгээе,хөгжицгөөе
хүүхдийн төлөө хамтдаа нэгдэцгээе,хөгжицгөөехүүхдийн төлөө хамтдаа нэгдэцгээе,хөгжицгөөе
хүүхдийн төлөө хамтдаа нэгдэцгээе,хөгжицгөөе
 

хими ээлжит хичээлийн хөтөлбөр

  • 1. Батлав: Сургалтын менежер ................................/ А. Батзаяа / Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр Хичээл заасан огноо: 2013.11.15 Хичээл заасан сургууль: Шаамар Ерөнхий боловсролын бүрэн дунд сургууль Ангиллын чиглэл: Хими Анги, бүлэг: 8а Сурагчийн тоо:18 эрэгтэй:7 эмэгтэй: 11 Хичээл заасан багш: Мөнхтуяа Сэдэв Эрдэнэсийн гайхамшиг Заах анги 8-р анги Заах цаг 1 цаг Зорилго Химийн элементийн үелэх системд эзлэх байрыг тодорхойлох Зорилт Үелэх тогтолцооны бүтцийг мэдэх Үе, бүлгийг ялган таних Үелэх тогтолцоог ашиглаж химийн элементийн дэс дугаарыг тогтоох Хичээлийн хэлбэр Зорилгоо хэрэгжүүлэх хэлбэр Зохион байгуулах хэлбэр Шинэ мэдлэг олгох Бататгах Дүгнэх Хосоор ажиллах Асуудал дэвшүүлэн шийдвэрлэх Анги нийтээр ажиллах Бие даан ажиллах Арга зүй Харилцан ярилцах, үзүүлэн таниулах, тайлбарлах Хичээлийн хэрэглэгдэхүүн Үелэх систем, presentation, төм-1 , ажлын хуудас, скоч, цавуу, өнгийн цаас, төм-2, 3, үнэлгээний хуудас, бусад Хичээлийн зохион байгуулалт Үйл ажиллагааны арга зүй Багшийн үйл ажиллагаа Сурагчийн үйл ажиллагаа Анги зохион байгуулалт Хичээлийн бэлтгэл хангах Мэндлэх Хичээлийн бэлтгэл хангах мэндлэх Сэдэлжүүлэх Алхам-1 Сурагчдыг босож зогсохыг хүснэ. Босож зогсоно Алхам-2 Эрдэнэсийн эрэлд тоглоомын дүрмийг танилцуулна.  Тоглоомоо тоглуулна. Тоглох дүрмээ сонсоно. Цэцгийн дэлбээнээс нэг эрдэнэс сонгон авч гарч ирсэн эрднэсээ нэрлэж чадсан сурагч суудалдаа сууна. Эрдэнэсээ нэрлэж чадаагүй сурагчид туслах. Мэдлэг бүтээлгэх Сурагчдад төм-1-ийг тараан өгнө. ТӨМ-1ээс нэг элементийг олж дугуйлах Элементээ олж чадсан сурагчдыг дугтуй-1тэй даалгаврыг гүйцэтгүүлнэ. Төм-1ээс дугуйлсан элементээ Төм-1ээс нэг элементээ олж дугуйлан ногоон дохиогоо өргөнө. Дугтуй-1тэй даалгаврыг хосоороо гүйцэтгэнэ. Дугуйлсан элементээ
  • 2. нэрлэж чадсан сурагчдад дугтуй-2той даалгаврыг гүйцэтгүүлнэ. Presentation үзүүлэж ярилцана. Сурагчдаас үе, бүлэг гэж юуг хэлэх вэ? Асууж ярилцах Дугтуй-3тай даалгаврыг гүйцэтгүүлнэ. Сурагчдын гүйцэтгэсэн даалгаврын талаар асууж ярилцана. Сурагчидтай хамтран үелэх тогтолцооноос химийн элемент азотын үе, бүлэг, дэс дугаарыг олно. нэрлэнэ. Дугтуй-2той даалгаврыг гүйцэтгэнэ. Тэмдэглэл хөтлөх Багшийн асуусан асуултанд хариулна 3 дахь даалгаврыг гүйцэтгэнэ. Зүй тогтол, ижил төстэй шинж чанар юу байсан талаар хариулт өгч ярилцана. Үе-2 Бүлэг-5 Дэс дугаар-7 Мэдлэгээ бататгах Төм-2ыг сурагч бүрт тараан өгнө. химийн элементийн нэр бүхий төм-2 дээр химийн элементийн тэмдэг, дэс дугаар зэргийг бичиж үзүүлэн дээр үе бүлгийг нь зөв олж байрлуулах даалгавар өгнө. Зөв байрлуулсан эсэхийг сурагчидтай хамтран хянах, алдаа байвал засах Үелэх систем ашиглан даалгаврыг гүйцэтгэнэ. Алдаа байгаа эсэхийг ажиглан алдаа байвал засна. Дүгнэлт Сурагчдаас өнөөдрийн хичээлээр юуг мэдэж авсан талаар асууж дүгнэн ярилцана. Хичээлээс юуг мэдэж авсан юу чаддаг болсон талаар харилцан ярилцана. Үнэлгээ  Аман үнэлгээ  Баганан үнэлгээгээр үнэлэх Гэрийн даалгавар ТӨМ-3-ыг өгч тайлбарлана.