SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 4
УРОК 13
Тема. Дитяча народна пісня.
Мета. Ознайомити учнів з дитячим фольклором, розглянути палітру дитячих народних
пісень та особливості їхнього змісту й звучання, ознайомитися з творчістю М. Леонтовича
на прикладах його вокальних творів.
Розвивати вміння учнів виконувати українські народні дитячі пісні, самостійно
створювати власні нескладні пісні та текст українського фольклору, продовжувати
розвивати вміння надавати характеристику засобам виразності музичних творів,
виконувати вокальну імпровізацію.
Виховувати інтерес до українських народних дитячих пісень, вокально-хорових творів
українських композиторів.
Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему.
Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до
музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрет М. Леонтовича.
Основні поняття для засвоєння: українські народні дитячі пісні та їхні різновиди,
особливості виконання та тематика.
Твори, що вивчаються на уроці:
М. Леонтович. «Пісня про зайчика», «Женчичок-бренчичок»,
«Налетіли журавлі» у виконанні дитячого хору.
«Пісенька джури». Сл. О. Кононенка, муз. О. Жилінського— розучування.
Хід уроку
1. Вхід під музику М. Леонтовича. Організаційний момент. Мотивація до
навчання.
2. Актуалізація опорних знань: фронтальне опитування.
Особливостінародних українських інструментів, основні різновиди, особливості
звучання, творчість композиторів М. Скорика, Є. Адамцевича,Л. Колодуба, поняття
«оркестр народних інструментів».
3. Бесіда про українські особливості дитячого українського пісенного
фольклору.
Дитячий пісенний фольклор охоплює надзвичайно широке коло пісень, що
розрізняються за тематикою, образами, формою, призначенням, способом і часом
виконання. Колискові пісні зачаровують ніжністю, мелодійністю, барвистими образами.
Ігрові пісні супроводжують хороводні та сюжетні ігри.
Лічилки — це здавна придуманий спосіб справедливого розподілу ролей у грі.
Заклички виражають звернення дитини до явищ та сил природи, що змальовуються як
живі істоти. Змістом небилиць є пустотливі та дивовижні відхилення від
загальновизнаної норми, причому діти ні на хвилину не сумніваються, що й насправді так
не буває.
Дражнилкидають можливість дітям висловити невдоволення, гнів, образу; висміяти
кривдника, приписавши йому або нісенітні риси зовнішності, або безглузді в реальному
житті вчинки.
Побутові піснівідображають почуття і переживання дитини, пов’язані з родинними
взаєминами, стосунками з ровесниками, пізнання навколишнього світу. Часто дійовими
особами цих пісень стають рослини, тварини, казкові персонажі або міфічні істоти.
Найбільший пласт дитячого пісенного фольклору становлять календарні
пісні:колядки, щедрівки, веснянки, гаївки тощо.
Цікаво, що дитячі народні пісні мають різні джерела походження: одні були створені для
дітей дорослими, інші перейшли у дитячий фольклор із загальної скарбниці народної
творчості. А до третьої групи входять твори самих дітей.
Музичний словничок
Українські народні дитячі пісні — це пісні, створені для дітей дорослими
та самими дітьми; дитячий пісенний фольклор.
Розрізняютьдитячі пісні: колискові, пісні-ігри, календарні, жартівливі,
танцювальні, лічилки, дражнилки, пісні про казкових героїв, рідних,
тварин, рослин та інші.
4. Музичне сприймання.
М . Леонтовин. «Пісня про зайчика», «Женчичок-бренчичок», «Налетіли
журавлі» у виконанні дитячого хору.
5. Аналіз музичних творів
Які вокальні твори звучали? Хто їх виконував?
Які засоби виразності вам вдалося розпізнати в українських народних піснях?
Розкажіть про них.
Чим відрізняються і що об’єднує ці народні пісні? Порівняйте.
Які народні дитячі пісні ви знаєте? Розкажіть про них. Чи подібні вони до тих, які
щойно прозвучали?
6. Відомості про композитора.
Микола Дмитрович Леонтович— український композитор, хоровий диригент,
громадський діяч, педагог. Автор широковідомих обробок українських народних пісень
для хору «Щедрик», «Дударик», «Козака несуть» та інших.
7. Виконання творчого завдання.
Демонстрація ілюстрацій до дитячих пісень із мультфільмів, народних пісень.
Завдання: роздивіться ілюстрації, на яких зображено героїв дитячих пісень, та доберіть
відповідну назву жанру дитячоїпісні до кожної з них.
8. Поспівка
Вправи для розвитку музичного слуху та голосу(за вибором вчителя).
9. Розучування пісні.
«Пісенька джури». Сл. О. Кононенка, муз. О. Жилінського.
Ознайомлення зі змістом та характером звучання пісні. Робота над вивченням
особливостей ритмічного малюнку, мелодії пісні, розподіл на фрази. Виконання пісні
соло, парами, групами.
10. Виконання творчого завдання. «Створюємо власну пісню».
Прочитайте вірш. Спробуйте скласти власну дитячу пісню на поданий текст:
Ходив полем пальчик —
Голо-голо.
Другого став кликати:
— Йди-но в коло.
Третього припрошував
Танцювати.
А четвертий? Той зірвався
Поскакати.
П’ятий? Хлопець-молодець —
Гопакує,
Сам навприсядки іде
Ще й рахує:
— Раз, два, три, чотири, п’ять,
Будем разом танцювать!
Це дитяча лічилка. У неї цікавий ритм. Відобразіть плесканням долонь ритмічний
малюнок лічилки. Оберіть засоби виразності — лад, темп.
А тепер найскладніше завдання — придумайте мелодію до лічилки.
10. Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.
Які дитячі українські народні пісні були колись? Розкажіть про них.
Які колискові пісні ви пам’ятаєте? Назвіть колискові пісні, які вивчали раніше.
Серед українських дитячих пісень були твори, написані як дорослими, так і дітьми.
Розкажіть про них.
Чи можна вважати «Пісеньку джури» дитячою піснею? Обґрунтуйте свою думку.
11. Домашнє завдання.
Послухайте пісні, які лунають із телеекранів та радіо. Чи є серед них народні дитячі пісні?
Якщо маєте бажання, складіть власну лічилку або дражнилку, придумайте до неї просту
мелодію.
Для допитливих — виконання музичного проекту.
Проект «Дитячі пісні нашого класу»
Мета: створення власних дитячих пісень.
Очікуваний результат: конкурс дитячих пісень класу.
План створення:
Цей проект вам допоможуть створити вчителі та друзі. Об’єднайтеся з друзями у чотири
групи.
Перша група «Журналісти» — візьміть інтерв’ю в учнів класу та проведіть
опитування за темою «Мої улюблені народні пісні», складітьсхему, таблицю або каталог
улюблених дитячих пісень класу.
Друга група «Музиканти-продюсери»— проведіть у класі кастинг та оберіть
найкращих виконавців дитячих пісень.
Третя група «Виконавці-композитори»— напишіть власні дитячі пісні, серед яких
можуть бути: жартівливі, лічилки, дражнилки, про рідних і родину, тварин і рослин тощо.
Четверта група «Сценаристи» — напишіть невеличкий сценарій шкільного вечора
«Наш клас має талант», на якому виступлять солісти—композитори—виконавці власних
дитячих пісень. На цьому конкурсі ви оберете найкращого композитора-виконавця класу.
Хто ж посяде перше місце?
12. Вихід з класу під музику М. Леонтовича.

Weitere ähnliche Inhalte

Was ist angesagt?

9 ціннісних орієнтирів.pdf
9  ціннісних орієнтирів.pdf9  ціннісних орієнтирів.pdf
9 ціннісних орієнтирів.pdf
olha1koval
 
Розвиток мовлення
Розвиток мовленняРозвиток мовлення
Розвиток мовлення
2berizka
 
Ігри і вправи для розвитку дрібної моторики рук
Ігри і вправи для розвитку дрібної моторики рукІгри і вправи для розвитку дрібної моторики рук
Ігри і вправи для розвитку дрібної моторики рук
paginec
 
впровадження інноваційних технологій
впровадження інноваційних технологійвпровадження інноваційних технологій
впровадження інноваційних технологій
novoarhnvk1
 
вплив розвитку дрібної моторики на формування мовлення дітей дошкільног...
вплив  розвитку  дрібної  моторики  на формування  мовлення  дітей дошкільног...вплив  розвитку  дрібної  моторики  на формування  мовлення  дітей дошкільног...
вплив розвитку дрібної моторики на формування мовлення дітей дошкільног...
Olga Saulchak
 

Was ist angesagt? (20)

Тиждень мистецтв
Тиждень мистецтвТиждень мистецтв
Тиждень мистецтв
 
ринолалія
ринолаліяринолалія
ринолалія
 
"Ігрова діяльність у групі продовженого дня". Доповідь на педраді
"Ігрова діяльність у групі продовженого дня". Доповідь на педраді"Ігрова діяльність у групі продовженого дня". Доповідь на педраді
"Ігрова діяльність у групі продовженого дня". Доповідь на педраді
 
Дидактичні погляди Ушинського
Дидактичні погляди УшинськогоДидактичні погляди Ушинського
Дидактичні погляди Ушинського
 
Звіт класного керівника 3-б.docx (1).pdf
Звіт класного керівника 3-б.docx (1).pdfЗвіт класного керівника 3-б.docx (1).pdf
Звіт класного керівника 3-б.docx (1).pdf
 
9 ціннісних орієнтирів.pdf
9  ціннісних орієнтирів.pdf9  ціннісних орієнтирів.pdf
9 ціннісних орієнтирів.pdf
 
Конспекти занять для роботи з дітьми 4 - 5 років
Конспекти занять для роботи з дітьми 4 - 5 роківКонспекти занять для роботи з дітьми 4 - 5 років
Конспекти занять для роботи з дітьми 4 - 5 років
 
Презентація “Інтерактивні технології навчання”
Презентація “Інтерактивні технології навчання”Презентація “Інтерактивні технології навчання”
Презентація “Інтерактивні технології навчання”
 
Дієслово
ДієсловоДієслово
Дієслово
 
ЯКІ ТУРБОТИ ПРИНОСИТЬ ЗИМА ЛЮДЯМ?
ЯКІ ТУРБОТИ ПРИНОСИТЬ ЗИМА ЛЮДЯМ?ЯКІ ТУРБОТИ ПРИНОСИТЬ ЗИМА ЛЮДЯМ?
ЯКІ ТУРБОТИ ПРИНОСИТЬ ЗИМА ЛЮДЯМ?
 
презентація
презентаціяпрезентація
презентація
 
Розвиток зв’язного мовлення дітей дошкільного віку
Розвиток зв’язного мовлення дітей дошкільного віку Розвиток зв’язного мовлення дітей дошкільного віку
Розвиток зв’язного мовлення дітей дошкільного віку
 
Розвиток мовлення
Розвиток мовленняРозвиток мовлення
Розвиток мовлення
 
нетрадиційні засоби розвитку
нетрадиційні засоби розвиткунетрадиційні засоби розвитку
нетрадиційні засоби розвитку
 
18 156 abetkaland.in.ua
18 156 abetkaland.in.ua18 156 abetkaland.in.ua
18 156 abetkaland.in.ua
 
Ігри і вправи для розвитку дрібної моторики рук
Ігри і вправи для розвитку дрібної моторики рукІгри і вправи для розвитку дрібної моторики рук
Ігри і вправи для розвитку дрібної моторики рук
 
впровадження інноваційних технологій
впровадження інноваційних технологійвпровадження інноваційних технологій
впровадження інноваційних технологій
 
Ознаки весни, 2 кл
Ознаки весни, 2 клОзнаки весни, 2 кл
Ознаки весни, 2 кл
 
Робота в Zoom. Корисні інструменти
Робота в Zoom. Корисні інструментиРобота в Zoom. Корисні інструменти
Робота в Zoom. Корисні інструменти
 
вплив розвитку дрібної моторики на формування мовлення дітей дошкільног...
вплив  розвитку  дрібної  моторики  на формування  мовлення  дітей дошкільног...вплив  розвитку  дрібної  моторики  на формування  мовлення  дітей дошкільног...
вплив розвитку дрібної моторики на формування мовлення дітей дошкільног...
 

Andere mochten auch

Ativ 3 joanadarc
Ativ 3 joanadarcAtiv 3 joanadarc
Ativ 3 joanadarc
jodarc
 
Handleiding-Duurzaam-Verpakken-VNP-Thuiswinkel-final
Handleiding-Duurzaam-Verpakken-VNP-Thuiswinkel-finalHandleiding-Duurzaam-Verpakken-VNP-Thuiswinkel-final
Handleiding-Duurzaam-Verpakken-VNP-Thuiswinkel-final
Partners for Innovation BV
 

Andere mochten auch (20)

Новорічні свята
Новорічні святаНоворічні свята
Новорічні свята
 
Новорічні свята
Новорічні святаНоворічні свята
Новорічні свята
 
Народні інструменти
Народні інструментиНародні інструменти
Народні інструменти
 
Пісня живе серед нас
Пісня живе серед насПісня живе серед нас
Пісня живе серед нас
 
Ліс та його голоси
Ліс та його голосиЛіс та його голоси
Ліс та його голоси
 
Птахи лісів
Птахи лісівПтахи лісів
Птахи лісів
 
Лісові звірі
Лісові звіріЛісові звірі
Лісові звірі
 
Що в Українському Поліссі росте
Що в Українському Поліссі ростеЩо в Українському Поліссі росте
Що в Українському Поліссі росте
 
Історія народу в пісні
Історія народу в пісніІсторія народу в пісні
Історія народу в пісні
 
Історія народу в пісні
Історія народу в пісніІсторія народу в пісні
Історія народу в пісні
 
Музична скарбничка композитора
Музична скарбничка композитораМузична скарбничка композитора
Музична скарбничка композитора
 
Орієнтовні контрольні роботи з української мови для 4 класу
Орієнтовні контрольні роботи з української мови для 4 класуОрієнтовні контрольні роботи з української мови для 4 класу
Орієнтовні контрольні роботи з української мови для 4 класу
 
Моја средњовековна књига
Моја средњовековна књигаМоја средњовековна књига
Моја средњовековна књига
 
Ativ 3 joanadarc
Ativ 3 joanadarcAtiv 3 joanadarc
Ativ 3 joanadarc
 
Enunciado caso vea_bonos_emisor_2017_-1-
Enunciado caso vea_bonos_emisor_2017_-1-Enunciado caso vea_bonos_emisor_2017_-1-
Enunciado caso vea_bonos_emisor_2017_-1-
 
Handleiding-Duurzaam-Verpakken-VNP-Thuiswinkel-final
Handleiding-Duurzaam-Verpakken-VNP-Thuiswinkel-finalHandleiding-Duurzaam-Verpakken-VNP-Thuiswinkel-final
Handleiding-Duurzaam-Verpakken-VNP-Thuiswinkel-final
 
Midia kit final
Midia kit finalMidia kit final
Midia kit final
 
Sumansoft profile
Sumansoft profileSumansoft profile
Sumansoft profile
 
Sequências 1
Sequências 1Sequências 1
Sequências 1
 
New introduction
New introductionNew introduction
New introduction
 

Ähnlich wie Дитяча народна пісня

4 культ и_искусс_терещенко_2015_укр
4 культ и_искусс_терещенко_2015_укр4 культ и_искусс_терещенко_2015_укр
4 культ и_искусс_терещенко_2015_укр
Aira_Roo
 
4 muz t_2015
4 muz t_20154 muz t_2015
4 muz t_2015
UA4-6
 
4 klas muzichne_mistectvo_tereshhenko_2015
4 klas muzichne_mistectvo_tereshhenko_20154 klas muzichne_mistectvo_tereshhenko_2015
4 klas muzichne_mistectvo_tereshhenko_2015
moyashkolamoyashkola
 

Ähnlich wie Дитяча народна пісня (20)

4 muz t_2015
4 muz t_20154 muz t_2015
4 muz t_2015
 
4 muz t_2015
4 muz t_20154 muz t_2015
4 muz t_2015
 
4 культ и_искусс_терещенко_2015_укр
4 культ и_искусс_терещенко_2015_укр4 культ и_искусс_терещенко_2015_укр
4 культ и_искусс_терещенко_2015_укр
 
4 muz t_2015
4 muz t_20154 muz t_2015
4 muz t_2015
 
Muzychne mystetstvo-4-klas-tereshchenko-2015
Muzychne mystetstvo-4-klas-tereshchenko-2015Muzychne mystetstvo-4-klas-tereshchenko-2015
Muzychne mystetstvo-4-klas-tereshchenko-2015
 
Muzyka 4klas tereshhenko
Muzyka 4klas tereshhenkoMuzyka 4klas tereshhenko
Muzyka 4klas tereshhenko
 
Muzyka 4klas tereshhenko
Muzyka 4klas tereshhenkoMuzyka 4klas tereshhenko
Muzyka 4klas tereshhenko
 
4 muz t_2015
4 muz t_20154 muz t_2015
4 muz t_2015
 
Підручник Музичне мистецтво 4 клас Терещенко А. І.
Підручник Музичне мистецтво 4 клас Терещенко А. І.Підручник Музичне мистецтво 4 клас Терещенко А. І.
Підручник Музичне мистецтво 4 клас Терещенко А. І.
 
4 klas muzichne_mistectvo_tereshhenko_2015
4 klas muzichne_mistectvo_tereshhenko_20154 klas muzichne_mistectvo_tereshhenko_2015
4 klas muzichne_mistectvo_tereshhenko_2015
 
Konspekti urokiv 2_klas_aristova_1semestr
Konspekti urokiv 2_klas_aristova_1semestrKonspekti urokiv 2_klas_aristova_1semestr
Konspekti urokiv 2_klas_aristova_1semestr
 
календарне 1 клас лобова
календарне 1 клас лобовакалендарне 1 клас лобова
календарне 1 клас лобова
 
4kl-1_sem_yaskulko
4kl-1_sem_yaskulko4kl-1_sem_yaskulko
4kl-1_sem_yaskulko
 
Urok 5 klass
Urok 5 klassUrok 5 klass
Urok 5 klass
 
Konspekti 4 klas_1-2_semestr_aristova
Konspekti 4 klas_1-2_semestr_aristovaKonspekti 4 klas_1-2_semestr_aristova
Konspekti 4 klas_1-2_semestr_aristova
 
Konspekti 4 klas_1-2_semestr_aristova
Konspekti 4 klas_1-2_semestr_aristovaKonspekti 4 klas_1-2_semestr_aristova
Konspekti 4 klas_1-2_semestr_aristova
 
Урок позакласного читання. Усна народна творчість
Урок позакласного читання. Усна народна творчістьУрок позакласного читання. Усна народна творчість
Урок позакласного читання. Усна народна творчість
 
Konspekt-urokiv_4_kl2_sem
Konspekt-urokiv_4_kl2_semKonspekt-urokiv_4_kl2_sem
Konspekt-urokiv_4_kl2_sem
 
11 два півники
11   два півники11   два півники
11 два півники
 
Українські народні інструменти
Українські народні інструментиУкраїнські народні інструменти
Українські народні інструменти
 

Mehr von Ковпитська ЗОШ

Mehr von Ковпитська ЗОШ (20)

Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
 
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВАНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
 
Анкета для батьків учнів 1-го класу
Анкета для батьків учнів 1-го класуАнкета для батьків учнів 1-го класу
Анкета для батьків учнів 1-го класу
 
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
 
Morning meeting - Ранкові зустрічі
Morning meeting - Ранкові зустрічіMorning meeting - Ранкові зустрічі
Morning meeting - Ранкові зустрічі
 
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантностіРанкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
 
Ранкова зустріч
Ранкова зустрічРанкова зустріч
Ранкова зустріч
 
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
 
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
 
Педагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
Педагогічна спадщина В. О. СухомлинськогоПедагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
Педагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
 
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
 
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
 
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
 
Виховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за СухомлинськимВиховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за Сухомлинським
 
План виховної роботи на ІІ семестр гімназія 2014
План виховної роботи  на  ІІ семестр гімназія 2014План виховної роботи  на  ІІ семестр гімназія 2014
План виховної роботи на ІІ семестр гімназія 2014
 
Використання QR-кодів у освітньому середовищі
Використання QR-кодів у освітньому середовищіВикористання QR-кодів у освітньому середовищі
Використання QR-кодів у освітньому середовищі
 
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів JI. М. ...
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів  JI. М. ...Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів  JI. М. ...
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів JI. М. ...
 
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
 
Орієнтовні теми для Щоденника вражень
Орієнтовні теми для Щоденника враженьОрієнтовні теми для Щоденника вражень
Орієнтовні теми для Щоденника вражень
 
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
 

Kürzlich hochgeladen

аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
JurgenstiX
 

Kürzlich hochgeladen (14)

Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
 
Габон
ГабонГабон
Габон
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
 
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxоцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptx
 

Дитяча народна пісня

  • 1. УРОК 13 Тема. Дитяча народна пісня. Мета. Ознайомити учнів з дитячим фольклором, розглянути палітру дитячих народних пісень та особливості їхнього змісту й звучання, ознайомитися з творчістю М. Леонтовича на прикладах його вокальних творів. Розвивати вміння учнів виконувати українські народні дитячі пісні, самостійно створювати власні нескладні пісні та текст українського фольклору, продовжувати розвивати вміння надавати характеристику засобам виразності музичних творів, виконувати вокальну імпровізацію. Виховувати інтерес до українських народних дитячих пісень, вокально-хорових творів українських композиторів. Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему. Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрет М. Леонтовича. Основні поняття для засвоєння: українські народні дитячі пісні та їхні різновиди, особливості виконання та тематика. Твори, що вивчаються на уроці: М. Леонтович. «Пісня про зайчика», «Женчичок-бренчичок», «Налетіли журавлі» у виконанні дитячого хору. «Пісенька джури». Сл. О. Кононенка, муз. О. Жилінського— розучування. Хід уроку 1. Вхід під музику М. Леонтовича. Організаційний момент. Мотивація до навчання. 2. Актуалізація опорних знань: фронтальне опитування. Особливостінародних українських інструментів, основні різновиди, особливості звучання, творчість композиторів М. Скорика, Є. Адамцевича,Л. Колодуба, поняття «оркестр народних інструментів». 3. Бесіда про українські особливості дитячого українського пісенного фольклору. Дитячий пісенний фольклор охоплює надзвичайно широке коло пісень, що розрізняються за тематикою, образами, формою, призначенням, способом і часом виконання. Колискові пісні зачаровують ніжністю, мелодійністю, барвистими образами. Ігрові пісні супроводжують хороводні та сюжетні ігри. Лічилки — це здавна придуманий спосіб справедливого розподілу ролей у грі. Заклички виражають звернення дитини до явищ та сил природи, що змальовуються як живі істоти. Змістом небилиць є пустотливі та дивовижні відхилення від загальновизнаної норми, причому діти ні на хвилину не сумніваються, що й насправді так не буває.
  • 2. Дражнилкидають можливість дітям висловити невдоволення, гнів, образу; висміяти кривдника, приписавши йому або нісенітні риси зовнішності, або безглузді в реальному житті вчинки. Побутові піснівідображають почуття і переживання дитини, пов’язані з родинними взаєминами, стосунками з ровесниками, пізнання навколишнього світу. Часто дійовими особами цих пісень стають рослини, тварини, казкові персонажі або міфічні істоти. Найбільший пласт дитячого пісенного фольклору становлять календарні пісні:колядки, щедрівки, веснянки, гаївки тощо. Цікаво, що дитячі народні пісні мають різні джерела походження: одні були створені для дітей дорослими, інші перейшли у дитячий фольклор із загальної скарбниці народної творчості. А до третьої групи входять твори самих дітей. Музичний словничок Українські народні дитячі пісні — це пісні, створені для дітей дорослими та самими дітьми; дитячий пісенний фольклор. Розрізняютьдитячі пісні: колискові, пісні-ігри, календарні, жартівливі, танцювальні, лічилки, дражнилки, пісні про казкових героїв, рідних, тварин, рослин та інші. 4. Музичне сприймання. М . Леонтовин. «Пісня про зайчика», «Женчичок-бренчичок», «Налетіли журавлі» у виконанні дитячого хору. 5. Аналіз музичних творів Які вокальні твори звучали? Хто їх виконував? Які засоби виразності вам вдалося розпізнати в українських народних піснях? Розкажіть про них. Чим відрізняються і що об’єднує ці народні пісні? Порівняйте. Які народні дитячі пісні ви знаєте? Розкажіть про них. Чи подібні вони до тих, які щойно прозвучали? 6. Відомості про композитора. Микола Дмитрович Леонтович— український композитор, хоровий диригент, громадський діяч, педагог. Автор широковідомих обробок українських народних пісень для хору «Щедрик», «Дударик», «Козака несуть» та інших. 7. Виконання творчого завдання. Демонстрація ілюстрацій до дитячих пісень із мультфільмів, народних пісень. Завдання: роздивіться ілюстрації, на яких зображено героїв дитячих пісень, та доберіть відповідну назву жанру дитячоїпісні до кожної з них. 8. Поспівка Вправи для розвитку музичного слуху та голосу(за вибором вчителя).
  • 3. 9. Розучування пісні. «Пісенька джури». Сл. О. Кононенка, муз. О. Жилінського. Ознайомлення зі змістом та характером звучання пісні. Робота над вивченням особливостей ритмічного малюнку, мелодії пісні, розподіл на фрази. Виконання пісні соло, парами, групами. 10. Виконання творчого завдання. «Створюємо власну пісню». Прочитайте вірш. Спробуйте скласти власну дитячу пісню на поданий текст: Ходив полем пальчик — Голо-голо. Другого став кликати: — Йди-но в коло. Третього припрошував Танцювати. А четвертий? Той зірвався Поскакати. П’ятий? Хлопець-молодець — Гопакує, Сам навприсядки іде Ще й рахує: — Раз, два, три, чотири, п’ять, Будем разом танцювать! Це дитяча лічилка. У неї цікавий ритм. Відобразіть плесканням долонь ритмічний малюнок лічилки. Оберіть засоби виразності — лад, темп. А тепер найскладніше завдання — придумайте мелодію до лічилки. 10. Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія. Які дитячі українські народні пісні були колись? Розкажіть про них. Які колискові пісні ви пам’ятаєте? Назвіть колискові пісні, які вивчали раніше. Серед українських дитячих пісень були твори, написані як дорослими, так і дітьми. Розкажіть про них. Чи можна вважати «Пісеньку джури» дитячою піснею? Обґрунтуйте свою думку. 11. Домашнє завдання. Послухайте пісні, які лунають із телеекранів та радіо. Чи є серед них народні дитячі пісні? Якщо маєте бажання, складіть власну лічилку або дражнилку, придумайте до неї просту мелодію.
  • 4. Для допитливих — виконання музичного проекту. Проект «Дитячі пісні нашого класу» Мета: створення власних дитячих пісень. Очікуваний результат: конкурс дитячих пісень класу. План створення: Цей проект вам допоможуть створити вчителі та друзі. Об’єднайтеся з друзями у чотири групи. Перша група «Журналісти» — візьміть інтерв’ю в учнів класу та проведіть опитування за темою «Мої улюблені народні пісні», складітьсхему, таблицю або каталог улюблених дитячих пісень класу. Друга група «Музиканти-продюсери»— проведіть у класі кастинг та оберіть найкращих виконавців дитячих пісень. Третя група «Виконавці-композитори»— напишіть власні дитячі пісні, серед яких можуть бути: жартівливі, лічилки, дражнилки, про рідних і родину, тварин і рослин тощо. Четверта група «Сценаристи» — напишіть невеличкий сценарій шкільного вечора «Наш клас має талант», на якому виступлять солісти—композитори—виконавці власних дитячих пісень. На цьому конкурсі ви оберете найкращого композитора-виконавця класу. Хто ж посяде перше місце? 12. Вихід з класу під музику М. Леонтовича.