1. Забарівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів
Корюківської районної ради
Чернігівської області
Районний етап ІV обласного конкурсу
«Використання інформаційно-комунікаційних технологій у
навчально-виховному процесі»
План-конспект уроку
літературного читання для 3 класу на тему:
«Іван Франко «Лисичка і журавель»
Підготувала
вчитель початкових класів
Забарівської ЗОШ І-ІІ ступенів
Паронько Любов
Олександрівна
2014 р.
2. Тема. Іван Франко «Лисичка і журавель»
Мета. Продовжувати знайомство учнів з літературною казкою,
творчістю І.Я. Франка, формувати вміння аналізувати вчинки дійових осіб,
давати їм порівняльну характеристику, вмотивовану оцінку; розвивати творчі
здібності дітей, мислення, пам’ять, образне зв’язне мовлення,
удосконалювати навички правильного і свідомого читання мовчки та вголос;
виховувати доброзичливість, гостинність, порядність.
Обладнання: підручники, картки-блискавки, малюнки за мотивами
оповідання «Казкар», пошта, лист, ілюстрації лисички та журавля,
портрет Івана Франка, листочок, тарілка, глечик, маска лисички, дзьоб для
журавля, журавлики для оцінювання, презентація «Емоційне
налаштування», презентація «Електронний супровід уроку», відеоролик «Що
таке дружба?», аудіопрогравач, аудіозапис казки «Лисичка і журавель»,
програма Netop school.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Привітання:
Доброго ранку вам, діти, бажаю!
З посмішки день ми новий починаєм.
І здобуваємо кожного дня
Скарб надзвичайний – безцінні знання!
2. Перевірка готовності до уроку.
3. Емоційне налаштування учнів (розвиток образного мислення)
– Плесніть, будь ласка, в долоні ті, у кого емоційний стан, настрій, зараз
схожий на ці малюнки (ДОДАТОК 1. Презентація 1: «Емоційне
налаштування», аудіосупровід (ДОДАТОК 2) – фон 1)
– Хто із вас зараз:
• спокійний;
• засмучений;
3. • злий;
• веселий?
- Хто готовий до нашого сьогоднішнього уроку?
- А хто не підготувався?
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Мовленнєва розминка (для розвитку артикуляційного апарату)
– скоромовки (проводять діти, приклад можливих скоромовок в
ДОДАТКУ 3)
– гра «Пеньки» (чистомовка) (розвиток уважності)
- Необхідно швидко прочитати слова, що написані на дошці, не
спіткнувшись об пеньок (зайве слово)
Нічка
пічка
нічка
нічка
нічка
мишка
мишка
миска
мишка
мишка
дочка
дочка
дочка
бочка
дочка
- Картки-блискавки (розвиток уважності та швидкості
реакції, розширення словникового запасу)(ДОДАТОК 4): необхідно
дати узагальнюючу назву слова, яке показує вчитель. Гра проходить
дуже швидко. Наприклад: село – населений пункт, рука – частина
тіла, стіл – предмет меблів тощо.
2. Перевірка домашнього завдання
– Який розділ ми почали з вами вивчати?
– Що вам потрібно було зробити вдома?(намалювати Казкаря
с. 66-68)
Гра «У художньому музеї» (Презентація 2 «Електронний
супровід уроку» – ДОДАТОК 1 під аудіосупровід (ДОДАТОК 2– фон
2))
(Представлення власних малюнків, які вивішені на дошку.
Наприклад: Малюнок «Казкар», художник Єфіменко Анна, на
4. малюнку зображено казкаря за мотивами вивченої казки. Він має….
зовнішність. Його характер… Малюнок зображений кольоровими
олівцями. Дякую за увагу! )
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Мотивація навчальної діяльності
Повідомлення про лист, без зворотної адреси, який може
відкрити лише той, хто буде гарно працювати. Лист паперовий, в
конверті, але для кращого сприйняття дітьми конверт та лист
показано на екрані за допомогою проектора (Електронний супровід
уроку – ДОДАТОК 1).
2. Повідомлення теми та мети уроку
Сьогодні ми з вами вивчатимемо казку відомого українського
письменника Івана Франка. А про кого ж ця казка, дізнаємося
відгадавши загадки:
У кущах вона ночує
І на зайчика полює.
Вся руденька ця
сестричка,
А зовуть її (лисичка)
Довгі ноги, довгий ніс,
Прилетів – обід приніс
Смачних жабеняток
Для своїх маляток.
(Журавель)
- Як же називається ця казка?
Сьогодні ми будемо вчитися аналізувати вчинки дійових осіб,
давати їм порівняльну характеристику, розвиватимемо творчі
здібності, мислення, пам’ять, зв’язне мовлення,
удосконалюватимемо навички правильного і свідомого читання
мовчки та вголос.
Хто гарно працюватиме – буде отримувати ось таких
журавликів, в кінці ми підрахуємо наші результати і визначимо
переможця, який відкриє листа. (Електронний супровід уроку
(ДОДАТОК 1)).
5. 3. Доповідь про автора
Доповідає учень класу під супровід відповідної презентації на
тему «Іван Франко» (Електронний супровід уроку (ДОДАТОК 1)).
Іван Якович Франко – відомий український письменник. Ще
змалку він проявляв велику допитливість до навчання, рано
навчився читати, збирав книжки. Був дуже здібним учнем, бо мав
розвинену пам'ять. Навчався в гімназії. Потім – у Львівському
університеті. Знав аж чотири мови. Написав більше 5000 робіт.
Помер письменник у Львові, коли йому виповнилось 60 років.
4. Опрацювання казки «Лисичка та Журавель»
• Словникова робота (проходить за допомогою проблемно-
пошукового методу (ДОДАТОК 1)). Діти самі добирають відповіді
на запитання, аналізуючи картинку стосовно відповідного слова.
Призволяйся – пригощайся.
Спіймати облизня – залишитися ні з чим.
Зареклася – пообіцяла.
Заприятелювали – подружилися.
• Аудіопрослуховування казки (аудіосупровід (ДОДАТОК 2)):
–Прослухайте казку видатного українського письменника
Івана Франка «Лисичка і журавель» та назвіть головних героїв
твору.
Відповідь на запитання.
• Читання казки за листочком (Вправляння у виразному
читанні)
За правилами гри – читає той, до кого на парту опуститься
кленовий листочок.
Після прочитаного діти мають відповісти на запитання «Яка
головна думка казки? Що хотів сказати автор дітям, які
читатимуть твір?»
Відповідь на запитання.
Фізкультхвилинка (відеосупровід (ДОДАТОК 5))
6. • Читання казки ланцюжком по реченню, по слову
(вправляння у розвитку швидкості читання).
• Гра «Небо-земля» (розвиток уважності, вміння стежити за
прочитаним):
Коли вчитель говорить «Земля» – діти читають текст, а на
слові вчителя «Небо» – учні піднімають очі вгору, проте не
відпускають палець від прочитаного слова. Адже після слова
«Земля» гра продовжується.
• Гра «Розшифруй малюнок» (розвиток швидкості реакції,
перевірка орієнтування дітей в тексті).
Дітям пропонується знайти в тексті слова, які б відповідали
малюнку, поданому на екрані проектора (ДОДАТОК 1).
• Робота в парах
Необхідно придумати інше закінчення казки.
ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Театралізація казки
Розгляд ілюстрації в підручнику:
– Що намальовано?
– Як ми можемо описати лисичку?
– А журавля?
Театралізація казки за допомогою масок і необхідного
обладнання.
2. Опитування «Бліц-турнір» (тестування за допомогою
програми Netop school. Ця програма дозволяє проводити
тестування, відповіді якого вчитель бачить на своєму комп’ютері
і відразу може зробити висновки про засвоєння учнями навчального
матеріалу. При відсутності можливості роботи дітей за
комп’ютерами, опитування доцільно провести письмово на
заздалегідь підготовлених аркушах-опитувальниках (додаток 6),
аби кожен учень мав можливість відповісти).
– Казку якого автора ми читали сьогодні?
7. – Як вона називається?
– Назвіть персонажів казки.
– В який посуд насипала лисичка кашу для журавля?
– Чого навчає нас казка?
3. Робота в групах. Необхідно швидко скласти «розрізане»
прислів’я та пояснити його зміст.
Хто згоди хоче, той згоду має.
Не той друг, хто медом маже, а той, хто правду каже.
Друга у скруті пізнають.
4. Розгляд проблемного питання: «Що таке дружба?»
– Як ви думаєте: «Що таке дружба?»
– А як думають ваші друзі? Послухаймо їхню відповідь.
(Відеопрезентація «Що таке дружба» – додаток 5)
– Тож, що таке дружба?
5. Гра «Чарівний клубочок» під аудіосупровід (ДОДАТОК 2) –
фон 3
Діти стають в коло. Намотуючи по черзі ниточку дружби на
пальчик вони називають рису характеру справжнього друга.
Наприклад: чесний, доброзичливий, чемний, справедливий, вірний і
т. ін.
- Чи мали такі риси характеру Лисичка та Журавель? (…) То чи
були вони справжніми друзями? (…) Які ж риси характеру
притаманні головним героям казки? (замотування клубочка)
- Бажаю вам, діти, аби у вас були тільки справжні друзі і ви
були лише справжніми друзями. А не такими, як наші Лисичка і
Журавель.
V. ЗАВДАННЯ ДОДОМУ
С. 68-70 (підготуватися до переказу)
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
8. 1. Підрахунок журавликів, які отримували учні протягом
уроку.
2. Оцінювання діяльності учнів на уроці.
3. Відкриття листа найстараннішим учнем. Зачитування змісту.
Лист
Доброго дня, любі діти. Якщо ви відкрили цього листа – це
означає, що ви розумні і працьовиті. Я вами дуже пишаюся.
Раніше я вважала, що бути хитрою, підступною і розігрувати
своїх друзів, аби посміятися з них – дуже весело. Але зараз я сиджу
сама в своїй нірці і ніхто з усього лісу не хоче зі мною гратися. Мені
дуже сумно і самотньо. Ніколи не вчиняйте так, як я.
Пам’ятайте, НЕ РОБИ ІНШОМУ ТОГО, ЧОГО НЕ БАЖАЄШ
СОБІ.
З повагою, Лисичка
– Молодці! Ви гарно сьогодні попрацювали. Дякую за урок!
Поаплодуймо собі!
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:
1. Бондаренко О. В. Тренувальні вправи з розвитку техніки
читання / О. В. Бондаренко // Почат. навчання та виховання. —
2012. — №16-18(червень). — С. 78-84.
2. Івахно А. Гра на уроках читання та розвитку зв'язного
мовлення / А. Івахно // Учитель початкової школи. — 2013. — №1.
— С. 28-31.
3. Казакова, О. Завдання до уроків читання у 2-4 класах / О.
Казакова // Почат. шк. — 2012. — №6. — С. 41-43.
4. Козоріз С.М. Рекомендації з організації групової роботи //
Початкова освіта. Методичний порадник,- 2007.- №4.- С.3-7.
9. 5. Пищик О.В. Інформаційно-комунікаційні технології та
сучасний урок // Класному керівнику. Усе для роботи. – 2013. - № 2.
– С. 53-60.
6. Савченко О. Я. Методика читання у початкових класах:
Посібник для вчителя. - К.: Освіта, 2007. - 334 с.
7. Міністерство освіти і науки України / Офіційний веб-сайт
[Електронний ресурс]: Навчальні програми / Навчальні програми
для 1-4 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням
українською мовою / Літературне читання // Програма для
загальноосвітніх навчальних закладів для 2-4 класів. – 2012. –
Режим доступу:http://www.mon.gov.ua/images/files/navchalni_progra
mu/2012/ukr/02_lit_chit.pdf
8. Міністерство освіти і науки України / Офіційний веб-сайт
[Електронний ресурс]: Державні стандарти // Державний стандарт
початкової загальної освіти. – 2012. – Режим доступу:
http://mon.gov.ua/ua/often-requested/state-standards/
ДОДАТКИ
1. Електронний супровід уроку (містить презентації, створені
за допомогою програми МО Power Point)
• Емоційне налаштування.
• Електронний супровід.
2. Аудіосупровід уроку (містить матеріали для
прослуховування)
• Казка «Лисичка і журавель».
10. • Фон 1.
• Фон 2.
• Фон 3.
3. Скоромовки
• Приклади можливих скоромовок.
• Приклад проведення, Моісєєв Іван 1 клас.
4. Картки-блискавки.
5. Відеосупровід уроку (містить відеоролики для перегляду)
• Що таке дружба? (створено за допомогою програми Sony
Vegas Pro 12.0)
• Фізкультхвилинка.
6. Опитувальник