1. ПРОЕКТНЕ ЗАНЯТТЯ НА ТЕМУ:
«НАЦІОНАЛЬНІ СИМВОЛИ УКРАЇНИ»
(старший дошкільний вік)
ДНЗ «Сонечко» с. Злинка
Мета: Збагатити знання дітей про Україну як державу. Розширити та
уточнити знання про державні та національні символи; вчити розуміти та
поважати споконвічні традиції, звичаї українського народу. Розвивати
мовлення дітей, активний словник, пам'ять , увагу; розширювати пізнавальні
інтереси та світогляд; виховувати любов до своєї Батьківщини, до її традицій,
символів, гордість за історичне минуле, патріотизм.
Матеріал: рушники, квіти та стрічки для віночка, пісні про Україну,
українські державні символи, прислів'я.
Вид проекту: Короткостроковий
Термін реалізації: один тиждень
Хід заняття
- Здрастуйте! Здоровенькі були! Дай Вам, Боже, здоров'я!
Од віку і до віку так вітаються люди.
«Доброго ранку!»-
Мовим за звичаєм.
Доброго ранку
Всім вам ми зичимо.
Щастя й здоров'я вам
Кожної днини,
Миру і злагоди
Вашій родині!
Бачу, в усіх гарний настрій, то й пропоную вам цікаву та захоплюючу справу.
Чи любите ви мандрувати?
2. Як це можна зробити? (Відповіді дітей). Гаразд. Я пропоную вам ще один
вид мандрівки. Ось погляньте вас чекає велика повітряна куля. Ми
піднімемося на ній високо в небо й полетимо над нашою країною.
Спробуємо пригадати все, що знаємо про наш рідний край. Нашу
Батьківщину. Займайте місця на повітряній кулі.
Чудово! Ми підіймаємося! (Звучить пісня С. Ротару «Край, мій рідний край»).
Погляньте вниз, який наш край з висоти. Давайте пригадаємо все, що знаємо
про наш рідний край. Як називається наша країна? Назвіть міста України, які
ви знаєте? Які гори є в Україні? Діти, народ склав багато прислів'їв про нашу
рідну землю-Україну. Скажіть які ви знаєте? (Відповіді дітей)
Чим славиться наша країна? (Відповіді дітей). Молодці, діти! Ви знаєте і
любите свій рідний край.
Зупинка «Рушник»
Багато символів має наша Україна: це й різноманітні вишиванки, й українські
барвисті костюми, й вишиті сорочки. Та важливе місце в житті українського
народу займає рушник. Не було жодної хати без вишитого рушника. Ним
прикрашали стіни, вкривали хліб, витирали руки та обличчя. Хліб-сіль на
вишитому рушнику –ознака гостинності українського народу. Коли син
вирушав у дорогу, мати дарувала йому рушник, як оберіг від лиха. А дочок
матері навчали вишивати рушники ще змалку. Без рушника не святкували ні
народження дитини, ні весілля. Бо рушник –це символ єдності сім'ї, символ
любові до землі, символ працелюбності нашого народу. На ньому вишита
доля мого народу, на ньому переплелися радість і біль, щастя і горе. Рушник
цінується в народі.
Зупинка «Калина»
На цій зупинці ви дізнаєтесь про калину. У народі цінують калину за її цілющі
властивості. З ягід варять кисіль, джем, варення. Тому й садили калину біля
осель, а особливо біля криниць, щоб вода у криниці була прохолодною і
смачною. Існувало повір'я, що калину нівечити не можна, бо ганьба вкриє
голову кривдника. Дітям, щоб не ламали калини, казали: «Не ламай калину,
бо закличеш морози!»
А хто знає легенду про калину?
Жила в селі дівчинонька,
Ім'я її – Калинонька.
3. Красива, наче сонце,
Що світить у віконце.
Ішла вона стежиною –
Зеленою долиною.
Стала біля криниці
Напитися водиці.
Стала милуватися на воду
На свою дівочу вроду.
Не милуйся ти, дівчино,
Станеш кущиком калини.
Не послухалась дівчина –
От і стала там калина.
Над криницею схилилась,
До водиці нахилилась.
А хто знає, що говорять у народі про калину:
- Любиш Україну – посади калину.
- Дівчинка у вінку – мов калина у цвіту.
- Пишна та красива, як червона калина.
- Посади калину –будеш мати долю щасливу.
Зупинка «Віночок»
А на цій зупинці я пропоную сплести віночок. Український віночок –частина
жіночого національного одягу, який носили дівчата. Вінок не просто
прикраса. Він – дівочий оберіг. У народі вважають, що в ньому криється така
сила, що й біль знімає й волосся береже. Ну що ж, сплетемо віночок?
-Я вплету до віночка ромашку – вона дарує людям не лише здоров'я, а й
доброту та ніжність.
- Поряд з ромашкою вплету гроно калини, що означає дівочу красу.
- А я вплету до вінка соняшник – символ відданості й вірності.
- А я вплету квітку лілеї –яка символізує дівочі чари та чистоту.
- Я вплету мак – він на добрий сон, що потрібний дитині.
Окрім квітів, у вінок вплітались і різнобарвні стрічки. Вважалось, що вони
оберігають волосся від чиєїсь лихої думки.
- Першою зав'яжу у віночку жовту стрічку – вона позначає сонце.
- Я додам світло-зелену –це краса та молодість.
- А я зав'яжу синю – це вода і небо.
4. - Я зав'яжу жовтогарячу стрічку – це хліб.
- А ще у нашому віночку хай буде рожева стрічка – вона позначає
добробут.
Ось який гарний у нас вийшов віночок!
А зараз я пропоную пограти у гру «Що зайве?»
-Подорожник, кульбаба, горобина, кропива. Чому?
-Верба, мальва, клен, липа. Чому?
-Ромашка, чорнобривець, смородина, мак. Чому?
Фізкультхвилинка
Два прихлопи, три притопи
На носок, на каблучок
Руку вліво, руку вправо
Ми танцюєм козачок.
Настрій гарний покружляли.
Раз присіли, два присіли
І на місце дружно сіли.
Зупинка « Державні символи»
На цій зупинці дізнаєтесь про три основні національні символи України. Ви
любите слухати легенди? Так сідайте зручніше і слухайте.
Колись давно жила жінка. І було в неї три сини. Росли сини чесними,
сміливими, дуже любили свою матусю, готові були віддати за неї своє життя.
Попідростали і вирішили піти в світ прославляти свою матір. Вирушив у
дорогу старшийсин. Мати на згадку подарувала йому золоту корону з трьома
промінцями. І за трипоменеву корону, яка зігрівала людей, вела вперед,
показувала шлях до кращого життя, дали першому синові ім'я Тризуб.
Настала черга середнього сина. Йому мати в дорогу подарувала жовто-
блакитний одяг. Своїми звитяжними справами прославив він матір. Одержав
середній син ім'я Прапор. А там де був наймолодший син, завжди лунала
дзвінкоголоса пісня. Адже мама своєму наймолодшому синові подарувала
соловейків спів. І одержав син за свій джерельний голос і великий спів ім'я
Гімн. І з того часу ідуть поруч три брати – Тризуб, Прапор і Гімн – і
прославляють свою неньку Україну.
- Діти, то які три основні символи України?
5. Подивіться на герб – це тризуб, відомий з прадавніх часів. Йому більше
тисячі років. А тепер поміркуємо, чому саме три зубці. Що вони означають?
(Батько-Мати-Дитя, що символізують Силу, Мудрість, Любов.) Герб –
головний знак нашої держави –України. Де можна побачити цей знак?
Наступний символ – це прапор. Він поєднує два кольори. Які? (Відповіді
дітей) Що символізують ці кольори? (Жовтий – це хліб, життя. Синій – небо,
вода, мир.) Де можна побачити прапор?
І останній символ – гімн України. Це урочиста пісня, символ нашої
державної єдності. Коли грає гімн, всі люди встають і слухають його уважно
стоячи. Тож давайте і ми з вами послухаємо наш український гімн. (Звучить
гімн)
Діти, а скажіть, будь ласка, хто керує нашою країною?(Відповідь дітей). А
давайте поміркуємо на тему: «Якби я був президентом, щоб я зробив для
України?» (Відповіді дітей)
А де знаходиться наш президент? (Відповідь дітей) У кожної держави є
своя столиця – це головне місто країни, і в цій столиці живе і працює
президент. Наша столиця – це місто Київ. Одне з найкрасивіших міст світу,
який розташований на берегах Дніпра. За легендою Київ був заснований
трьома братами: Києм, Щеком і Хоривом та їхнею сестрою Либідь. Місто було
названо на честь старшого брата Кия.
Зупинка «Майстерня»
-Діти, на нашій рідній землі люди завжди славилися своєю працьовитістю.
Давайте і ми з вами виготовимо маленькі прапори нашої країни. (Діти
прикрашають готові шаблони різнокольоровим пшоном)
- Діти, любіть свою Батьківщину, шануйте її державні символи, любіть
українську мову.
Любіть Україну, як сонце любіть,
Як вітер і трави, і води…
В годину щасливу і в радості мить,
Любіть у годину негоди.
Любіть Україну у сні й наяву,
Вишневу свою Україну.
Красу її вічно живу і нову,
І мову її солов'їну.
(Діти виконують пісню Н.Май «Квітуча країна»)