Rancangan pengajaran harian ini membahas pelajaran bahasa Malaysia untuk murid tahun 3. Pelajaran ini berfokus pada topik kerja sekolah dan terdiri dari 5 langkah pembelajaran yang melibatkan aktiviti membaca, menulis, dan bahasa. Pelajaran ini bertujuan memastikan murid dapat memahami, membina ayat, dan menggunakan imbuhan kata dasar dengan betul.
1. TAHUN 3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
BAHASA MALAYSIA TAHUN 3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
(BERPASANGAN)
TARIKH : 1Febuari 2013 (Jumaat)
MASA : 0900 –1000 ( 1 JAM)
TEMA : Sekolah
TAJUK :
Kerja Sekolah
2. TAHUN 3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Tarikh : 1Febuari 2013
Masa :0900–1000 pagi
Tahun : 3
Tema : Sekolah
Tajuk : Kerja Sekolah
Bilangan Murid : 27 Orang
Fokus Utama
Standard Kandungan 3.3 : Membina dan menulis perkataan, frasa dan ayat dengan betul.
Standard Pembelajaran 3.3.3 : Membina dan menulis jawapan pemahaman berdasarkan soalan bertumpu dengan
betul.
Fokus Sampingan
Standard Kandungan 2.2 : Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber
dengan sebutan yang betul.
Standard Pembelajaran 2.2.3 : Membaca dan memahami ayat dalam perenggan daripada pelbagai bahan bacaan
dengan sebutan yang betul.
Fokus sampingan
Standard Kandungan 5.1 : Memahami dan menggunakan pembentukan kata yang sesuai dalam pelbagai
situasi betul.
Standard Pembelajaran 5.1.2 : Memahami dan menggunakan kata terbitan awalan beR, meN, teR dan di... dengan
betul dalam pelbagai situasi.
3. TAHUN 3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Pengetahuan Sedia Ada
1. Murid menguasai kemahiran bertutur, membaca dan menulis di peringkat awal
2. Murid telah mempelajari kata terbitan awalan beR, meN, teR dan di... sebelum ini.
Sistem Bahasa
Objektif :
Pada akhir pelajaran murid dapat :
I) Membina dan menulis 2 daripada 4 jawapan pemahaman berdasarkan soalan bertumpu dengan betul berdasarkan
petikan teks “Kerja Sekolah”.
II) Membaca dan memahami 5 daripada 9 ayat dalam perenggan daripada pelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang
betul berdasarkan petikan teks “Kerja Sekolah”.
III) Memahami dan menggunakan kata terbitan awalan beR, meN, teR dan di... dengan betul dalam pelbagai situasi
berdasarkan petikan teks “Kerja Sekolah”.
Pengisian Kurikulum
I) Ilmu : Muzik, Pendidikan Moral
II) Nilai Murni : Berani, berdikari, bekerjasama.
EMK
I) Teori Kecerdasan Pelbagai :Verbal linguistik, Interpersonal, Intrapersonal
II) Kemahiran Berfikir : Membanding beza, Mentafsir maklumat
III) Belajar Cara Belajar : Kemahiran Membaca, Komunikasi
IV) Elemen Keusahawanan : 1.1Bertanggungjawab terhadap keputusan
4. TAHUN 3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
1) Tatabahasa: awalan beR dan meN
2) Kosa Kata : cemas, menyiapkan, masalah, kerja, rujukan
Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran :
i) LCD
ii) Speaker
iii) Petikan Teks “Kerja Sekolah”
iv) Kertas Sebak
v) Lembaran kerja
vi) Papan hitam
Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Set induksi
(5 minit)
Klip Video
”Kereta kecil warna
merah”
i) Guru menggunakan quiet signal untuk
memastikan semua murid senyap dan
memberi tumpuan terhadap pengajaran.
ii) Murid menyanyikan lagu “Kereta kecil warna
merah”
iii) Murid diminta menyatakan pendapat mereka
mengenai klip video “Kereta kecil warna
merah”yang ditayangkan oleh guru.
iv) Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk
pelajaran.
BSM:
LCD, Komputer riba
Speaker
KB: Memerhati
TKP : Muzik,
Interpersonal
5. TAHUN 3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Perkembangan
Langkah 1
(10 minit)
Petikan Teks “Kerja
Sekolah”
Kosa Kata:
cemas, menyiapkan,
masalah, kerja, rujukan
i) Guru mengedarkan petikanteks “Kerja
Sekolah” kepada murid.
ii) Murid membuat bacaan secara senyap.
iii) Murid membaca petikan teks “Kerja Sekolah”
secara beramai-ramai; individu dengan
bimbingan guru.
iv) Guru meminta murid menjelaskan maksud setiap
perengganberdasarkan petikan teks “Kerja
Sekolah”.
v) Guru merumuskan isi pelajaran.
Pendekatan :
Deduktif
KP: Muzik, Kinestetik
KB:
Membaca, mentafsir
maklumat
BSM:
Petikan Teks “Kerja
Sekolah”.
Nilai Murni:
Berani, Berdikari
Fokus Sampingan
SK 2.2
SP 2.2.3
Langkah 2
(12 minit)
Petikan Teks “Kerja
Sekolah”
Kosa Kata:
cemas, menyiapkan,
masalah, kerja, rujukan
Soalan:
i) Guru mengedarkan lembaran kerja kepada
murid.
ii) Murid menulis dan menjawab soalan bertumpu
berdasarkan petikan teks “Kerja Sekolah”
iii) Guru menyemak jawapan murid bersama-
sama.
BSM:
Lembaran Kerja
TKP:
Intrapersonal dan
Interpersonal
KB: Kemahiran
Membaca, Kemahiran
Memerhati.
6. TAHUN 3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
1) Mengapa Jasni
kelihatan cemas?
2) Mengapa Jasni belum
menyiapkan kerja
sekolahnya?
3) Siapa yang
meminjamkan buku
rujukan kepada
Jasni?
4) Apakah sikap yang
ditunjukkan oleh
Jasni?
iv) Guru merumuskan isi pelajaran.
Ilmu:
Pendidikan Moral
Nilai Murni:
Kerajinan, Keberanian
Fokus Utama
SK 3.3
SP 3.3.3
Langkah 3
(10 minit )
Sistem Bahasa:
Tayangan Slide
imbuhan Awalan beR-
dan meN-
Definisi:
Imbuhan yang
ditambahkan di
hadapan kata dasar.
Contohnya:
Berlari, bersukan,
berlakon, berkawan,
melukis, membaca,
menggaris, mengelap.
i) Guru menayangkan slaid imbuhan awalan
beR- dan meN- kepada murid.
ii) Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan
(1,2,3,4,5,6).
iii) Setiap kumpulan dikehendaki mencari
imbuhan awalan beR- dan meN- dan
melekatkannya di atas kertas sebak.
iv) Kumpulan murid dipilih secara rawak untuk
membentangkan hasil kerja.
v) Guru menyemak jawapan bersama murid.
vi) Guru merumuskan isi pelajaran.
BSM:
Kad Perkataan, Kertas
Sebak.
KP:
Intrapersonal,
Interpersonal.
KB:
Kemahiran Carian,
Kemahiran
Memerhati.
Nilai Murni:
Bekerjasama
7. TAHUN 3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Fokus Sampingan
SK 5.1
SP 5.1.2
Langkah 4
(10 minit)
Pentaksiran
Lembaran Kerja
i) Murid A dan B
Suai padan jawapan yang betul.
ii) Murid C
Soalan BETUL atau SALAH
iii) Guru menyemak jawapan murid
iv) Guru merumuskan isi pelajaran.
KB: Menjana Idea,
Membanding beza
BSM: Lembaran Kerja
Nilai Murni: Berdikari,
Kerajinan.
Langkah 5
(8 minit)
Penggayaan
Mengisi tempat kosong
Pemulihan
Menggaris perkataan
Penggayaan
Murid mengisi tempat kosong dengan jawapan yang
betul berdasarkan imbuhan awalan beR- dan meN-
Pemulihan
Murid menggariskan perkataan berimbuhan yang
betul.
KB: Menjana Idea
Memerhati,
Mencirikan
BSM: Lembaran Kerja
Nilai Murni: Berdikari,
Kerajinan.
Penutup
(5 minit)
1. Penutup Kognitif
2. Penutup Sosial
1. Murid menyanyikan lagu “Kereta Kecil Warna
Merah”
2. Guru merumuskan isi pelajaran.
KP: Muzik
BSM:
Laptop, Speaker, Klip
Video “Kereta Kecil
Warna Merah”
8. TAHUN 3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Nilai Murni:
Hormat-menghormati,
Berdikari
Aktiviti susulan : Aktiviti permainan “Cari Kata”
PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH
(Diserahkan kepada guru/pensyarah pembimbing sebelum melaksanakan sesi P&P)
9. TAHUN 3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Disemak oleh Guru / Pensyarah Pembimbing :
Catatan
Tandatangan :
Nama :
Tarikh :
Disemak oleh Guru Besar :
Catatan
Tandatangan :
Nama :
Tarikh :
PENULISAN CATATAN REFLEKSI MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA
ISU BUKTI TINDAKAN SUSULAN
Kekuatan : Penambahbaikan :
11. TAHUN 3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Disemak oleh Guru Pembimbing :
Catatan :
Tandatangan :
Nama :
Tarikh :
Disemak oleh Pensyarah Pembimbing :
Catatan :
Tandatangan :
Nama :
Tarikh :
Catatan : Sila rujuk Borang PR1/P Komponen Pelaksanaan untuk mencari isu kekuatan dan kelemahan