1. CONTOH RANCANGAN MENGAJAR KEMAHIRAN HIDUP SEKOLAH RENDAH
Mata Pelajaran Kemahiran Hidup
Tahun 4 Hijau
Bilangan Murid 35 orang
Tarikh 5hb Julai 2011
Hari Selasa
Masa 11.00pg - 12.00 t/hari
Bidang Reka Bentuk Teknologi
Unit 1.4 Elektrik dan Elektronik
Tajuk Penghasilan projek elektrik
Hasil pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
i. Mengenal pasti nama, fungsi dan simbol 5 komponen elektrik dan
elektronik tanpa bantuan guru;
ii. Menggunakan alatan tangan yang sesuai untuk kerja elektrik dan
elektronik berdasarkan carta dan alatan sebenar; dan
iii. Membuat penyambungan litar berpandukan lukisan kerja yang
diedarkan
Bahan Bantuan Mengajar
i. Alatan sebenar
ii. Komponen elektrik
iii. Carta
iv. Lukisan kerja
Penerapan Nilai
i. Berhati-hati
ii. Sistematik
iii. Jimat Cermat
iv. Kerjasama
Kemahiran Berfikir
i. Klasifikasi
ii. Cetusan Idea
iii. Banding beza
iv. Mengaplikasi
Pengetahuan Sedia Ada Murid pernah melihat beberapa komponen dan alatan elektrik dan
elektronik di rumah
Sbh2011ipgktb
2. Langkah/Masa Isi pelajaran Aktiviti p & p Catatan
Set Induksi Guru menunjukkan beberapa gambar yang
(5 minit) menggunakan peralatan/komponen elektrik
seperti gambar papan iklan (running light),
loceng elektrik, mentol dan bertanyakan
beberapa soalan:
1. Pernahkah anda melihat komponen
ini?
2. Apakah guna setiap satu?
3. Bagaimana ia berfungsi?
LED
LED
Mentol
Buzzer
Sel kering
Sbh2011ipgktb
3. Langkah/Masa Isi pelajaran Aktiviti p & p Catatan
Langkah 1 Fungsi /Kegunaa alatan tangan 1.Guru
(10 minit) menerangkan Carta Alatan
tentang peralatan tangan
tangan yang akan
digunakan oleh Alatan sebenar
murid dengan
bantuan carta dan
alatan sebenar. Penerapan
nilai:
2. Guru dan murid
Pemutar Skru Philips/Biasa bersoal jawab Sistematik
- Melonggar dan mengetatkan skru tentang kegunaan Berhati-hati
setiap alatan
tangan
Penjalur Wayar
- Menjalur wayar
- Memotong wayar
-
Playar Muncung Tirus
Sbh2011ipgktb
4. - Playar muncung tirus sesuai untuk
membengkokkan dan memotong
dawai halus. Ia juga digunakan
untuk memotong kaki komponen
dan memegang atau mencapai
komponen elektronik di ruang yang
sempit.
Langkah 2 Membuat Penyambungan Litar Siri Guru memberi Lukisan kerja
penerangan litar
(25 minit) tentang litar
siri/selari Alatan dan
komponen
Berpandukan dua
contoh litar murid Carta
membuat banding
beza antara dua Penerapan
litar itu. nilai:
Guru membuat Jimat cermat
tunjukcara Berhati-hati
penyambungan Kerjasama
komponen elektrik
seperti di rajah.
Murid membuat
penyambungan
beberapa
komponen dengan
menggunakan
alatan dan bahan
yang diberi
Perbezaan Litar Siri dan Selari Guru menyelia dan
membimbing
pelajar
Sbh2011ipgktb
5. Langkah 3 Menguji litar Guru membimbing Litar yang
(10 minit) murid menguji litar sudah siap
Pastikan sambungan betul mengikut lukisan yang sudah lengkap
kerja
Buat pembaikan
Buat pengujian dengan menggunakan jika didapati
bateri/sel kering penyambungan
yang dibuat tidak
Penutup Guru membuat rumusan mengenai isi betul
pelajaran :
(10 minit)
1. Kegunaan setiap alatan
2. Fungsi setiap komponen
3. Langkah-langkah kerja membuat Soal jawab dan
penyambungan sumbangsaran
4. Perbezaan anatara litar siri dan
selari
Refleksi Kendiri:
Ulasan Penyelia:
Sbh2011ipgktb