Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.
TERİFİ:SİYASİ İKTİDARI ELE KEÇİRMEK YA DA EN
AZINDAN ONA ORTAK OTAK OLMAK AMACIYLA
ÖRGÜTLENMİŞ İNSAN TOPLULUKLARINA SİYASİ...
AŞAĞIDAKILARDIR :
1)BEŞERİ ÜNSUR (İNSANLAR) – BURDA OLAN İNSANLARI
BİR NEÇE QRUPDA TOPLAYABİLİRİZ.
a)LİDERLER – SİYASİ PAR...
PARTİLER DEYİŞİK BİÇİMDE
ÖRGÜTLENEBİLİRLER.HER PARTİNİN BİR
SİYASİ MERKEZİ , BİR DE TAŞRA ÖRGÜTÜ
OLUR.SİYASİ PARTİLER YAŞ ...
PARTİ DİSİPLİNİ BASKI VE ÇIKAR GRUPLARI ÜZERİNDE
DE ETKİLİ OLABİLMEKTEDİR. BİR BAŞQA DEYİŞLE
:BASKI VE ÇIKAR QRUPLARI DİSİ...
KADRO PARTİLERİ - PARLEMENTO GRUPLARININ
HİZİPLEŞMESİ SONUCUNDA MEYDANA GELMİŞDİR.
TEMEL ÖZELLİKLERİ:
a)TEMEL BİRİMLERİ KO...
KİTLE PARTİLERİ – KİTLELERİN OY HAKKINA KAVUŞARAK
SİYASET SAHNESİNE ÇIKMALARI DURUMUNDA
YARANMIŞDIR.KİTLİ PARTİLERİNDE ÜYE...
KOMÜNİST PARTİLER ÇOK DİSİPLİNLİ VE
MERKEZİYETÇİDİRLER.
KOMÜNİST PARTİLERİN TEMEL ÖZELLİKLERİ:
 HÜCRELER – KOMÜNİST PARTİ...
FAŞİST PARTİLERİNDE İDEOLOJİ VE PARTİ DİSİPLİNİ
ÖTEKİLERDEN ÇOK DAHA ÖNDEDİR. TEMEL
ÖZELLİKLERİ :
 MİLİS – FAŞİST PARTİLE...
AŞAĞIDAKILARDIR :
1)TEK PARTİLİ SİYASAL SİSTEMLER :BUNLARA MİSAL OLARAQ
KOMÜNİST VE FAŞİST PARTİLERİNİ GÖSTEREBİLİRİZ.
TEK...
Si̇yaset bi̇li̇mi̇ parti sisteml
Si̇yaset bi̇li̇mi̇ parti sisteml
Nächste SlideShare
Wird geladen in …5
×

Si̇yaset bi̇li̇mi̇ parti sisteml

266 Aufrufe

Veröffentlicht am

 • Als Erste(r) kommentieren

Si̇yaset bi̇li̇mi̇ parti sisteml

 1. 1. TERİFİ:SİYASİ İKTİDARI ELE KEÇİRMEK YA DA EN AZINDAN ONA ORTAK OTAK OLMAK AMACIYLA ÖRGÜTLENMİŞ İNSAN TOPLULUKLARINA SİYASİ PARTİ DEYİLİR.SİYASİ PARTİLERİ ÖTEKİ TOPLUMLARDAN FERQLENDİREN EN ÖNEMLİ FAKTÖRLER AMAÇ VE ÇALIŞMA YÖNTEMİDİR.TANIMDAN DA GÖRÜNDÜYÜ KİMİ SİYASİ PARTİLERİN ESAS AMACI SİYASİ İKTİDARI ELE GEÇİRMEKDİR.AMA HİÇ BİR TOPLUMUN AMACI İKTİDARI ELE KEÇİRMEK DEYİLDİR.İNSANLAR SİYASİ İKTİDARI ELE KEÇİRMEK ÜÇÜN ÖRGÜTLENMELERİ GEREKİR.DUVERGERE GÖRE SİYASİ PARTİLERİN DOĞUŞU İKİ NEDENE BAĞLANABİLİR : 1)TEMSİLİ VE HÜKÜMET İLKESİNİN YARANMASIDIR. 2)OY HAKKININ TÜM TOPLUMA YAYILMASIDIR.
 2. 2. AŞAĞIDAKILARDIR : 1)BEŞERİ ÜNSUR (İNSANLAR) – BURDA OLAN İNSANLARI BİR NEÇE QRUPDA TOPLAYABİLİRİZ. a)LİDERLER – SİYASİ PARTİLERİN BAŞINDA VE EN AKTİF ÜYELERDİR. b)POLİTİKACILA – BUNLAR PARTİYE KENDİ ÇIKARLARI ÜÇÜN KATILIRLAR. c)MİLİTANLAR – BUNLAR PARTİ ÇIKARLARI ÜÇÜN CANLARINI BELE FEDA EDEN KİŞİLERDİR. PARTİZAN – PARTİ YAŞAMLARINDAN BAŞQA ÖZEL YAŞANTILARI OLMAYAN KİŞİLERDİR. d)SEMPATİZANLAR – PARTİYE ÜYE OLAN , AİDAT ÖDEYEN VE PARTİYE OY VEREN KİŞİLERDİR.
 3. 3. PARTİLER DEYİŞİK BİÇİMDE ÖRGÜTLENEBİLİRLER.HER PARTİNİN BİR SİYASİ MERKEZİ , BİR DE TAŞRA ÖRGÜTÜ OLUR.SİYASİ PARTİLER YAŞ VE CİNSİYYET OLARAQ DA ÖRGÜTLENEBİLİRLER. BU MERKEZLER ÜLKENİN ƏSƏN BAŞKENTİNDE OLUR. SİYASİ PARTİLERİN MERKEZİ DIŞINDAKI TAŞRA ÖRGÜTLERİ,İL,İLÇE,KÖYE KADAR İNEBİLİRLER.
 4. 4. PARTİ DİSİPLİNİ BASKI VE ÇIKAR GRUPLARI ÜZERİNDE DE ETKİLİ OLABİLMEKTEDİR. BİR BAŞQA DEYİŞLE :BASKI VE ÇIKAR QRUPLARI DİSİPLİNLİ PARTİLERE DAHA AZ ETKİLİ ,AMA DİSİPLİNİ ZAYIFLARDA İSE ETKİLİ OLABİLMEKTEDİR. NETİCE ETİBARIYLA SİYASİ PARTLER ,NE ÇOK FAZLA DİSİPLİNLİ,NE DE ÇOK DİSİPLİNSİZ OLMALIDIR.SİYASİ PARTİLERDE DİSİPLİNİ SAĞLAMAK ÜÇÜN DEYİŞİK YAPTIRIMLAR UYQULANIR .AŞAĞIDAKILARDIR : a)UYARMA CEZASI b)KINAMA CEZASI c)PARA CEZASI d)SEÇİMLERDE ADAY GÖSTERİLMEME f)PARTİDEN ATILMA
 5. 5. KADRO PARTİLERİ - PARLEMENTO GRUPLARININ HİZİPLEŞMESİ SONUCUNDA MEYDANA GELMİŞDİR. TEMEL ÖZELLİKLERİ: a)TEMEL BİRİMLERİ KOMİTE – TEMEL BİRMLERİNİ KOMİTELR OLUŞTURUR.KOMİTELERİN TEMEL PRENSİPİ ,PARTİNİN ÜYE SAYISINI ARTIRMAQ DEYİL ,GÖTÜRDÜYÜ ÜYELERİN ÇEVREDE İSİM YAPMIŞ OLMASINA BAKAR. b)PARLEMENTO GROPLARI – BU PARTİLERDE PARLAMENTO ÜYELERİ ,ÖTEKİLERE NİSBETEN DAHA ÇOK ETKİLİ VE OTORİTEYE SAHİBDİR. BU PARTİLERDE PARTİ DİSİPLİNİ ZAYIFDIR
 6. 6. KİTLE PARTİLERİ – KİTLELERİN OY HAKKINA KAVUŞARAK SİYASET SAHNESİNE ÇIKMALARI DURUMUNDA YARANMIŞDIR.KİTLİ PARTİLERİNDE ÜYELERİN NİTELİYİ DEYİL,NİCELİYİ ÖNEMLİDİR. KİTLE PARTİLERİ ÜÇ QRUPA : SOSYALİST , KOMÜNİST , SOSYALİST. a)SOSYALİST PARTİLER – BUNLAR İŞÇİLERİN BURJUVA SINIFI İLE YARIŞMAK ÜÇÜN MAYDANA GELMİŞDİR.TEMEL ÖZELLİLERİ:  KOLLAR – TEMEL BİRİMLERİ KOLDUR.BUNLAR ÇOK DİSİPLİNLİ VE DAYANIŞMA İÇİNDELER.  PARLAMENTO QRUPLARI PARTİ ÖRGÜTÜ İLİŞKİSİ – PARLAMENTERLER PARTİ GÜCÜYLE PARLAMENTOYA GİRDİKLERİNDEN ONLARA ÇOK FAZLA BAĞLIDILAR
 7. 7. KOMÜNİST PARTİLER ÇOK DİSİPLİNLİ VE MERKEZİYETÇİDİRLER. KOMÜNİST PARTİLERİN TEMEL ÖZELLİKLERİ:  HÜCRELER – KOMÜNİST PARTİLERİN TEMEL BİRİMLERİ HÜCRELERDİR.HÜCRELER İŞLETMELER DÜZEYİNDE ÖRGÜTLENİRLER.HÜCRELERDE DİSİPLİN VE DAYANIŞMA ÇOK SIKIDIR.  PARLAMENTO GRUPLARI PARTİ İLİŞKİSİ – BUNLAR ARSINDAKI İLİŞKİ PARTİ LEHİNE POZULMUŞTUR.PARLAMENTERLERİN TÜM HEREKETLERİNİ PARTİ ORGANI TARAFINDAN BELİRLENİR.
 8. 8. FAŞİST PARTİLERİNDE İDEOLOJİ VE PARTİ DİSİPLİNİ ÖTEKİLERDEN ÇOK DAHA ÖNDEDİR. TEMEL ÖZELLİKLERİ :  MİLİS – FAŞİST PARTİLERİN TEMEL BİRİMLERİNİ MİLİSLER TEŞKİL EDER.MİLİSLER:PARTİDEN ÇOK LİDERLERİNE KÖRÜ KÖRÜNE BAĞLI , LİDERLERİN EMİRLERİNİ GÖZÜNÜ KIRPMADAN EDEN KİŞİLERDİR. FAŞİST PARTİLERİN MİLİS ÖRGÜTÜ , ASLINDA BİR ÇEŞİT ÖZEL ORDU OLUB ASKERİ DİSİPLİNE SAHİPTİR.
 9. 9. AŞAĞIDAKILARDIR : 1)TEK PARTİLİ SİYASAL SİSTEMLER :BUNLARA MİSAL OLARAQ KOMÜNİST VE FAŞİST PARTİLERİNİ GÖSTEREBİLİRİZ. TEK PARTİLİ SİSTEMLER ÖZ ARALARINDA İKİ QRUPA BÖLÜNÜR:  TOTALİTER :BU SİSTEMDE ZORLAYICI BİR İDEOLOJİYE YOL VERİLMEZ.BU İDEOLOJİLER ÖNCEDEN BELİRLENİR.  OTORİTER :BU SİSTEM BÜYÜK ÖLÇÜDE GÜÇ VE SİLAH GÜCÜNE SAHİB OLAN SİSTEMDİR. 2)İKİ PARTİLİ SİYASAL SİSTEMLER :BU SİSTEMDE ÖNCE BİR PARTİ İKTİDARDA ,SONRA İKİNCİ PARTİ .( SIRA İLE ) 3)ÇOK PARTİLİ SİYASAL SİSTEMLER :BU SİSTEMLERİN OLDUĞU ÜLKELERDE İKİDEN ÇOK SİYASİ PARTİ PARLAMENTODA TEMSİLCİ BULUNDURUR.

×