SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
                                    PENDIDIKAN ISLAM

Tarikh            :   30 September 2009                            Tingkatan           :   3 Ibnu Rusyd
Masa              :   8.00-8.50 pagi                               Bilangan Murid      :   37/37

Tajuk Umum        :   Aqidah
                      Beriman Kepada Hari Akhirat;
Tajuk Pelajaran   :   Unit 1: Kematian dan Alam Barzakh Satu Kepastian

                      1) Pelajar akan dapat mengetahui tentang hakikat kematian yang perlu dilalui oleh setiap
                      makhluk Allah di dunia.
Objektif Am       :

                      2) Persediaan untuk menghadapi mati.
Hasil
                  :   Di akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat:
Pembelajaran
                      (1)   Semua pelajar dapat menghuraikan pengertian mati di alam barzakh
                      (2)   Memberikan dalil aqli dan naqli tentang hakikat mati di alam barzakh
                      (3)   Pelajar dapat menyatakan persediaan menghadapi mati dan mempertingkatkan
                            ibadah dalam kehidupan.

Kemahiran         :   1) Membanding beza tentang kematian di alam barzakh dan kehidupan di dunia.
Berfikir              Kemudian boleh dikaitkan amalan di dunia akan di bawa di alam barzakh.

                      2)Membuat ramalan mengenai kematian di alam barzakh- contohnya seperti
                      membayangi diri di dalam kubur jika seseorang manusia itu membawa amalan kebaikan
                      akan di beri kebaikan di alam tersebut.

Penghayatan       :   1) Takut melakukan dosa dan kejahatan
Nilai                 2) Istiqamah dalam melakukan ibadat
                      3)Berterusan mencari kesenangan hidup di dunia dan di akhirat
                      4)Kesyukuran

Penggabung        :   1)Tilawah Al-Quran-ayat yang berkaitan tentang kematian
Jalinan               2)Hadith- yang berkaitan dengan kematian
                      3)Akhlak Islamiyah-Adab menziarahi orang sakit atau jenazah

Pengetahuan       :   1)Pelajar pernah menyaksikan orang yang sedang nazak
Sedia Ada             2)Pelajar pernah menonton beberapa program televisyen atau telefilem berkaitan orang
                      yang hampir dengan kematian
                      3)Pelajar pernah menghantar jenazah ke tanah perkuburan

Bahan Bantu       :   1)Laptop dan LCD
Mengajar              2)Bahan yang berkaitan-Anak Patung
                      3)Kain Putih
                      4)Kertas Keras
                      5)Kotak Misteri

Rujukan Guru      :   (1)   Buku teks Pendidikan Islam Tingkatan 3
                                                InstitutPendidikanUIAM|DPLI2009|RPHPendidikanIslam   1
(2)   Buku Rujukan Pendidikan Islam. Siti Hajar Abdullah, M/S 196-206



Isi Pelajaran         :   (1)   Pengertian Mati dan Alam Brazakh
                          (2)   Kehidupan Di Alam Barzakh
                                Hikmat Mengingati Mati
                          (3)



                                            KOMPONEN PENGAJARAN
Induksi Set
      1.   Pelajar mengikut bacaan doa ketua kelas
      2.   Guru menunjukkan kotak misteri yang di jadikan sebagai keranda, anak patung dan kain putih
      3.   Guru memperdengarkan nasyid ”Mati-Hijjaz”


Perkembangan Isi
                                                            Aktiviti Pengajaran dan
                            Isi Pelajaran                                                            Catatan
                                                                 Pembelajaran
                                                          Pelajar dan guru
                                                                                          Tujuan
           Bacaan doa pelajaran                           memulakan kelas dengan
      1.                                                                                  Untuk memohon
           (2 minit)                                      membacakan doa yang di
                                                                                          keberkatan
                                                          pimpin oleh ketua kelas.
                                                          -guru menunujukkan
                                                          kotak misteri kepada
           •    Guru menjadikan kotak misteri sebagai     setiap murid sambil
                keranda dan di dalamnya terdapat anak     mendengar nasyid ”Mati-
                patung yang di baluti kain putih.         Hijjaz” melalui laptop.
           •    Guru mendengarkan nasyid ”Mati-           -pelajar menghayati             ABM
                Hijjaz.                                   nasyid tersebut sambil          Laptop, kotak misteri,anak
           •    Apakah mesej yang hendak di               meneka apa isi kandungan        patung dan kain putih
      2.
                sampaikan melalui kotak misteri dan       kotak misteri tersebut.
                nasyid yang diperdengarkan.               -guru bersoal jawab             Teknik
           •    Nyatakan nama malaikat yang               dengan murid secara lisan       Soal Jawab
                ditugaskan oleh Allah untuk               -pelajar secara individu
                mengambil nyawa manusia                   dan kelas.
                (13 minit)                                -guru mengaitkan
                                                          jawapan pelajar dengan
                                                          bahan pembelajaran.
      3.   Pengertian mati:                                                               BBM
           - Perpisahan roh daripada jasad.               • Guru menyoal murid            -Laptop dan LCD
           - Proses perpindahan daripada kehidupan        tentang pengertian
           di dalam dunia ke alam barzakh.                mati dan alam barzakh.          KBKK
           Pengertian barzakh:                            • Beberapa orang murid          -membuat ramalan
           - Bahasa: pemisah                              memberi pendapat
           - Istilah syarak: Suatu                        serta pandangan masing-
           kehidupan antara kehidupan di dunia dan        masing.
           di akhirat.                                    • Guru menerangkan

                                                     InstitutPendidikanUIAM|DPLI2009|RPHPendidikanIslam   2
Kesimpulan:
     - Alam bagi orang yang telah meninggal      pengertian mati dan alam
     dunia sementara menunggu Hari               barzakh.
     Kebangkitan semula pada Hari Kiamat.
     Hukum Beriman dengan Alam Barzakh:          •   Guru memilih secara
     - Setiap muslim wajib beriman dengan alam       rawak beberapa
     barzakh. Hal ini disebut                    orang murid membaca
     dengan jelas di dalam ayat-ayatal-Quran     ayat al-Quran serta teks
     dan hadith2 Nabi s.a.w.                     hadith dan maksudnya
                                                 dengan bacaan kuat.
     (10 minit)                                  (Surah Al-Ankabut;57)

4.   Saat Kematian:                              • Guru meminta murid           NILAI
     Dalam satu program Qiyamullail yang telah   membaca petikan dalam          -berani
     diadakan di sebuah sekolah menengah,        buku teks.
     Ustaz Abdullah telah menyampaikan           • Guru meminta beberapa        KEMAHIRAN
     kuliah Subuh yang bertajuk ”Saat            orang murid mencatat dan       KECERDASAN EMOSI
     Kematian”.                                  menyatakan isi-isi penting     -pengurusan kendiri
     Antara petikan ceramah yang telah           dalam petikan                  Daya usaha
     disampaikan oleh beliau . adalah            • Guru membetulkan dan
     seperti berikut: Murid-murid sekalian,      mengeluarkan isi-isi           ABM
     setiap yang hidup pasti akan mati. Firman   penting.                       -laptop dan LCD
     Allah
     s.w.t. dalam surah al-’Ankabut ayat 57:
     Maksudnya:
     “Setiap yang bernyawa akan merasai mati,
     kemudian kamu akan dikembalikan kepada
     kami. Adakah kita sudah bersedia untuk
     menghadapinya?. Saat kematian ialah saat
     yang paling mendebarkan bagi setiap
     orang. Bayangkanlah, sekiranya terdapat
     sedikit luka di badan sudah terlalu sakit
     kita menanggungnya, maka bagaimana
     pula pedihnya ketika nyawa hendak
     diceraikan daripada badan?”

     Amalan Menghadapi mati:
     1. Bertaubat dan beristighfar
     kepada Allah.                               • Guru memaparkan
     2. Melaksanakan segala perintah             antara amalan-amalan
     Allah dan menjauhinya.                      menghadapi mati.
     3. Berbuat kebaikan dan berkasih
     sayang sesama manusia.
     4. Melaksanakan amar makruf
     nahi mungkar dalam masyarakat.
     5. Memberikan sumbangan ke
     arah kemajuan negara Islam.

     (10 minit)

                                           InstitutPendidikanUIAM|DPLI2009|RPHPendidikanIslam   3
Sebab perlu bersedia                       • Guru menerangkan             BBM
          menghadapi kematian:                       hikmat dan azab di dalam       - Laptop/LCD
          1. Manusia tidak boleh kembali             alam barzakh.                  KBKK
          lagi ke dunia.                             • Guru meminta beberapa        - Membanding beza
          2. Nyawa keluar dengan mudah dan tenang    orang murid membaca            NILAI
          ketika malaikat al-maut mengambilnya.      paparan di LCD.                - Rasional
          3. Mudah menjawab soalan malaikat          • Guru menjelaskan
          mungkar dan nakir                          sebab-sebab perlu bersedia
          4. Selamat dari azab kubur.                menghadapi kematian.
          5. Selamat dari azab neraka.               • Guru mengarahkan
                                                     murid membentuk
          Hikmat mengingati mati dan alam barzakh.   beberapa kumpulan dan
     5.
          -Individu                                  membincangkan tentang
          -Masyarakat.                               hikmat mengingati mati
          -Negara                                    dan alam barzakh
                                                     mengikut tempoh yang
          (10 minit)                                 ditetapkan.
                                                     • Selepas aktiviti
                                                     perbincangan, guru
                                                     meminta murid
                                                     membentangkan hasil
                                                     perbincangan mereka.
                                                     • Guru memberi jawapan
                                                     tepat.

          Rumusan tentang isi pelajaran              • Guru membuat rumusan         BBM
          dan KBKK.                                  isi-isi pelajaran melalui      - Kad perkataan
          • Menasihati pelajar supaya sentiasa       aktiviti pengukuhan            TEKNIK
          mengingati mati dengan membuat amalan      • Penutup Kognitif             -Aktiviti pengukuhan
          kebajikan                                  - Guru dan murid                NILAI
                                                     membuat rumusan                -Berdikari
     6.                                              tentang mati dan alam
          (5 minit)                                  barzakh.
                                                     • Penutup Sosial
                                                     - Guru memberi
                                                     penghargaan kepada
                                                     murid kerana dapat
                                                     menjalankan aktiviti P&P
                                                     dengan baik
Rumusan
     1.   Guru memperingati murid bahawa kematian akan berlaku pada setiap manusia.
          Guru menasihati murid untuk mempertingkatkan ibadah untuk kebaikan di alam barzakh dan di
     2.
          akhirat kelak.
      3.  Murid di nasihati supaya tidak mensia-siakan kehidupan di dunia.
Penilaian
      1. Membanding beza di antara kehidupan di dunia dan di akhirat
      2. Menyatakan hikmah mengingati mati dan mengeluarkan 3 isi mengenai amalan menghadapai mati.
                                               InstitutPendidikanUIAM|DPLI2009|RPHPendidikanIslam   4
3.
Latihan Susulan
          Murid mencatatkan isi-isi hikmat mengingati mati di dalam kertas mengikut kumpulan masing-
      1.
          masing
      2.
Penilaian Kendiri




Ulasan Penyelia




Ulasan Pengetua




                                                InstitutPendidikanUIAM|DPLI2009|RPHPendidikanIslam   5

Weitere ähnliche Inhalte

Was ist angesagt?

Pengajaran Mikro: Pengajaran Induktif
Pengajaran Mikro: Pengajaran InduktifPengajaran Mikro: Pengajaran Induktif
Pengajaran Mikro: Pengajaran InduktifAnne Ummu Hurairah
 
Contoh rph - pendidikan islam
Contoh   rph - pendidikan islamContoh   rph - pendidikan islam
Contoh rph - pendidikan islamonesaf
 
Topik 3 kaedah dan teknik pengajaran bahasa arab
Topik 3 kaedah dan teknik pengajaran bahasa arabTopik 3 kaedah dan teknik pengajaran bahasa arab
Topik 3 kaedah dan teknik pengajaran bahasa arabHaniah Ali
 
Rph tayamum lengkap 2
Rph tayamum lengkap 2Rph tayamum lengkap 2
Rph tayamum lengkap 20145225790
 
Contoh rph al quran
Contoh rph al quranContoh rph al quran
Contoh rph al quranKas Wati
 
Rph tahun 5 sirah nabi
Rph tahun 5 sirah nabiRph tahun 5 sirah nabi
Rph tahun 5 sirah nabiismailsktb12
 
Contoh Soalan Berdasarkan Aras Taksonomi Bloom
Contoh Soalan Berdasarkan Aras Taksonomi BloomContoh Soalan Berdasarkan Aras Taksonomi Bloom
Contoh Soalan Berdasarkan Aras Taksonomi BloomAiisy Afifah
 
Pedagogi imam al ghazali
Pedagogi imam al ghazaliPedagogi imam al ghazali
Pedagogi imam al ghazaliFATINATUL HUSNA
 
Ciri dan prinsip pentaksiran
Ciri dan prinsip pentaksiranCiri dan prinsip pentaksiran
Ciri dan prinsip pentaksirannurul syifaa'
 
Jenis jenis ujian objektif
Jenis jenis ujian objektifJenis jenis ujian objektif
Jenis jenis ujian objektifSohib AlQuran
 
Analisis Kandungan Kurikulum Pendidikan Islam Sekolah Rendah Tahun 5-6.pptx
Analisis Kandungan Kurikulum Pendidikan Islam Sekolah Rendah Tahun 5-6.pptxAnalisis Kandungan Kurikulum Pendidikan Islam Sekolah Rendah Tahun 5-6.pptx
Analisis Kandungan Kurikulum Pendidikan Islam Sekolah Rendah Tahun 5-6.pptxkelipmalam1
 
Rancangan pengajaran harian tmk
Rancangan pengajaran harian tmkRancangan pengajaran harian tmk
Rancangan pengajaran harian tmkmoon6278
 
Kaedah dan teknik pengajaran ibadah
Kaedah dan teknik pengajaran ibadahKaedah dan teknik pengajaran ibadah
Kaedah dan teknik pengajaran ibadahNur Aliaa Mohd Ahwan
 
Profesionalisme+dan+akautabiliti+guru
Profesionalisme+dan+akautabiliti+guruProfesionalisme+dan+akautabiliti+guru
Profesionalisme+dan+akautabiliti+guruHishamuddin Jabar
 
Pembentangan kaedah dan teknik pembelajaran aqidah
Pembentangan kaedah dan teknik pembelajaran aqidahPembentangan kaedah dan teknik pembelajaran aqidah
Pembentangan kaedah dan teknik pembelajaran aqidahChe' Wan Azhar Shariffudin
 
Penerapan pend. islam dalam program inklusif (1) (1)
Penerapan pend. islam dalam program inklusif (1) (1)Penerapan pend. islam dalam program inklusif (1) (1)
Penerapan pend. islam dalam program inklusif (1) (1)ct sofiey
 

Was ist angesagt? (20)

Pengajaran Mikro: Pengajaran Induktif
Pengajaran Mikro: Pengajaran InduktifPengajaran Mikro: Pengajaran Induktif
Pengajaran Mikro: Pengajaran Induktif
 
Contoh rph - pendidikan islam
Contoh   rph - pendidikan islamContoh   rph - pendidikan islam
Contoh rph - pendidikan islam
 
Topik 3 kaedah dan teknik pengajaran bahasa arab
Topik 3 kaedah dan teknik pengajaran bahasa arabTopik 3 kaedah dan teknik pengajaran bahasa arab
Topik 3 kaedah dan teknik pengajaran bahasa arab
 
Rph tayamum lengkap 2
Rph tayamum lengkap 2Rph tayamum lengkap 2
Rph tayamum lengkap 2
 
Contoh rph al quran
Contoh rph al quranContoh rph al quran
Contoh rph al quran
 
jenis dan kluster pedagogi
jenis dan kluster pedagogijenis dan kluster pedagogi
jenis dan kluster pedagogi
 
RPH: Zakat Fitrah
RPH: Zakat FitrahRPH: Zakat Fitrah
RPH: Zakat Fitrah
 
Rph tahun 5 sirah nabi
Rph tahun 5 sirah nabiRph tahun 5 sirah nabi
Rph tahun 5 sirah nabi
 
Contoh Soalan Berdasarkan Aras Taksonomi Bloom
Contoh Soalan Berdasarkan Aras Taksonomi BloomContoh Soalan Berdasarkan Aras Taksonomi Bloom
Contoh Soalan Berdasarkan Aras Taksonomi Bloom
 
Pedagogi imam al ghazali
Pedagogi imam al ghazaliPedagogi imam al ghazali
Pedagogi imam al ghazali
 
Ciri dan prinsip pentaksiran
Ciri dan prinsip pentaksiranCiri dan prinsip pentaksiran
Ciri dan prinsip pentaksiran
 
Jenis jenis ujian objektif
Jenis jenis ujian objektifJenis jenis ujian objektif
Jenis jenis ujian objektif
 
Rph kssr (nombor saya)
Rph kssr (nombor saya)Rph kssr (nombor saya)
Rph kssr (nombor saya)
 
Analisis Kandungan Kurikulum Pendidikan Islam Sekolah Rendah Tahun 5-6.pptx
Analisis Kandungan Kurikulum Pendidikan Islam Sekolah Rendah Tahun 5-6.pptxAnalisis Kandungan Kurikulum Pendidikan Islam Sekolah Rendah Tahun 5-6.pptx
Analisis Kandungan Kurikulum Pendidikan Islam Sekolah Rendah Tahun 5-6.pptx
 
Rancangan pengajaran harian tmk
Rancangan pengajaran harian tmkRancangan pengajaran harian tmk
Rancangan pengajaran harian tmk
 
Kaedah dan teknik pengajaran ibadah
Kaedah dan teknik pengajaran ibadahKaedah dan teknik pengajaran ibadah
Kaedah dan teknik pengajaran ibadah
 
Kepimpinan Kurikulum Bilik Darjah
Kepimpinan Kurikulum Bilik DarjahKepimpinan Kurikulum Bilik Darjah
Kepimpinan Kurikulum Bilik Darjah
 
Profesionalisme+dan+akautabiliti+guru
Profesionalisme+dan+akautabiliti+guruProfesionalisme+dan+akautabiliti+guru
Profesionalisme+dan+akautabiliti+guru
 
Pembentangan kaedah dan teknik pembelajaran aqidah
Pembentangan kaedah dan teknik pembelajaran aqidahPembentangan kaedah dan teknik pembelajaran aqidah
Pembentangan kaedah dan teknik pembelajaran aqidah
 
Penerapan pend. islam dalam program inklusif (1) (1)
Penerapan pend. islam dalam program inklusif (1) (1)Penerapan pend. islam dalam program inklusif (1) (1)
Penerapan pend. islam dalam program inklusif (1) (1)
 

Andere mochten auch

Rph abad ke 21
Rph abad ke 21Rph abad ke 21
Rph abad ke 21Lili Yanty
 
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIANCONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIANArra Asri
 
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANRANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMohd Safian
 
Lesson p lan (rph) penegasan
Lesson p lan (rph)   penegasanLesson p lan (rph)   penegasan
Lesson p lan (rph) penegasanSobbah Ahmad
 
Bentang rph kssr 2
Bentang rph kssr 2Bentang rph kssr 2
Bentang rph kssr 2wmzuri
 
Rpt pend.kesihatan tahun 3 terbaru
Rpt pend.kesihatan tahun 3 terbaruRpt pend.kesihatan tahun 3 terbaru
Rpt pend.kesihatan tahun 3 terbarusayuki che husin
 
Rancangan pengajaran harian prau 2013 siri 1 ada 6 rendah
Rancangan pengajaran harian prau 2013 siri 1 ada 6 rendahRancangan pengajaran harian prau 2013 siri 1 ada 6 rendah
Rancangan pengajaran harian prau 2013 siri 1 ada 6 rendahpengajianam77
 
Rancangan mengajar harian pendidikan muzik tahun 4
Rancangan mengajar harian pendidikan muzik tahun 4Rancangan mengajar harian pendidikan muzik tahun 4
Rancangan mengajar harian pendidikan muzik tahun 4Rohana Yaacob
 
RPT 2015 Sains Tingkatan 2
RPT 2015 Sains Tingkatan 2RPT 2015 Sains Tingkatan 2
RPT 2015 Sains Tingkatan 2Cikgu Hailmi
 
Rph kssr contoh seni topeng
Rph kssr contoh seni topengRph kssr contoh seni topeng
Rph kssr contoh seni topengAhmad NazRi
 
Tapak rph matematik thn4
Tapak rph matematik thn4Tapak rph matematik thn4
Tapak rph matematik thn4Diana Ismail
 
Dsk pendidikan muzik tahun 4
Dsk pendidikan muzik tahun 4Dsk pendidikan muzik tahun 4
Dsk pendidikan muzik tahun 4izzall
 
MZU 3116 Kurikulum Pengajaran Muzik II - RPH KBSR Tahun 4 (SEMESTER 5)
MZU 3116 Kurikulum Pengajaran Muzik II - RPH KBSR Tahun 4 (SEMESTER 5)MZU 3116 Kurikulum Pengajaran Muzik II - RPH KBSR Tahun 4 (SEMESTER 5)
MZU 3116 Kurikulum Pengajaran Muzik II - RPH KBSR Tahun 4 (SEMESTER 5)Stephanie Unsil
 

Andere mochten auch (20)

Lesson plan abad 21
Lesson plan abad 21Lesson plan abad 21
Lesson plan abad 21
 
Rph abad ke 21
Rph abad ke 21Rph abad ke 21
Rph abad ke 21
 
contoh rph
contoh rphcontoh rph
contoh rph
 
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIANCONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
 
Rph fizik( inertia)
Rph fizik( inertia)Rph fizik( inertia)
Rph fizik( inertia)
 
Contoh rph
Contoh rphContoh rph
Contoh rph
 
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANRANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
 
Lesson p lan (rph) penegasan
Lesson p lan (rph)   penegasanLesson p lan (rph)   penegasan
Lesson p lan (rph) penegasan
 
Bentang rph kssr 2
Bentang rph kssr 2Bentang rph kssr 2
Bentang rph kssr 2
 
Rpt pend.kesihatan tahun 3 terbaru
Rpt pend.kesihatan tahun 3 terbaruRpt pend.kesihatan tahun 3 terbaru
Rpt pend.kesihatan tahun 3 terbaru
 
Rancangan pengajaran harian prau 2013 siri 1 ada 6 rendah
Rancangan pengajaran harian prau 2013 siri 1 ada 6 rendahRancangan pengajaran harian prau 2013 siri 1 ada 6 rendah
Rancangan pengajaran harian prau 2013 siri 1 ada 6 rendah
 
Contoh rph guru akadmeik tingkatan 6 terkini
Contoh rph guru akadmeik tingkatan 6   terkiniContoh rph guru akadmeik tingkatan 6   terkini
Contoh rph guru akadmeik tingkatan 6 terkini
 
Rancangan mengajar harian pendidikan muzik tahun 4
Rancangan mengajar harian pendidikan muzik tahun 4Rancangan mengajar harian pendidikan muzik tahun 4
Rancangan mengajar harian pendidikan muzik tahun 4
 
RPT 2015 Sains Tingkatan 2
RPT 2015 Sains Tingkatan 2RPT 2015 Sains Tingkatan 2
RPT 2015 Sains Tingkatan 2
 
Contoh rph 1
Contoh rph 1Contoh rph 1
Contoh rph 1
 
RPH MATEMATIK
RPH MATEMATIKRPH MATEMATIK
RPH MATEMATIK
 
Rph kssr contoh seni topeng
Rph kssr contoh seni topengRph kssr contoh seni topeng
Rph kssr contoh seni topeng
 
Tapak rph matematik thn4
Tapak rph matematik thn4Tapak rph matematik thn4
Tapak rph matematik thn4
 
Dsk pendidikan muzik tahun 4
Dsk pendidikan muzik tahun 4Dsk pendidikan muzik tahun 4
Dsk pendidikan muzik tahun 4
 
MZU 3116 Kurikulum Pengajaran Muzik II - RPH KBSR Tahun 4 (SEMESTER 5)
MZU 3116 Kurikulum Pengajaran Muzik II - RPH KBSR Tahun 4 (SEMESTER 5)MZU 3116 Kurikulum Pengajaran Muzik II - RPH KBSR Tahun 4 (SEMESTER 5)
MZU 3116 Kurikulum Pengajaran Muzik II - RPH KBSR Tahun 4 (SEMESTER 5)
 

Ähnlich wie Rph Ting 3 Rusyd 2003

Contoh rancangan mengajar
Contoh rancangan mengajarContoh rancangan mengajar
Contoh rancangan mengajarputeratennis
 
Contoh rancangan mengajar
Contoh rancangan mengajarContoh rancangan mengajar
Contoh rancangan mengajardeanzbandung
 
Contoh rancangan mengajar
Contoh rancangan mengajarContoh rancangan mengajar
Contoh rancangan mengajar89hani
 
Persedian mengajar 2
Persedian mengajar 2Persedian mengajar 2
Persedian mengajar 2Masya201
 
Rancangan pengajaran harian 18 september
Rancangan pengajaran harian 18 septemberRancangan pengajaran harian 18 september
Rancangan pengajaran harian 18 septemberNurhaimi Abdul Rahman
 
9102 hadits tentang menuntut ilmu
9102 hadits tentang menuntut ilmu9102 hadits tentang menuntut ilmu
9102 hadits tentang menuntut ilmusalamahumi16
 
ppt hadits tentang menuntut ilmu
ppt hadits tentang menuntut ilmuppt hadits tentang menuntut ilmu
ppt hadits tentang menuntut ilmuUsmawatidewi
 
9102 hadits tentang menuntut ilmu
9102 hadits tentang menuntut ilmu9102 hadits tentang menuntut ilmu
9102 hadits tentang menuntut ilmunajikha
 
lampiran Rpp ips proposal PTK/wahyu mariska j/08141197/PGSD/7E
lampiran Rpp ips proposal PTK/wahyu mariska j/08141197/PGSD/7Elampiran Rpp ips proposal PTK/wahyu mariska j/08141197/PGSD/7E
lampiran Rpp ips proposal PTK/wahyu mariska j/08141197/PGSD/7EMariz Cha Cha
 
Rpp 2 terbentuknya kep. indon
Rpp 2 terbentuknya kep. indonRpp 2 terbentuknya kep. indon
Rpp 2 terbentuknya kep. indonRessa
 
9102haditstentangmenuntutilmu 161201080637
9102haditstentangmenuntutilmu 1612010806379102haditstentangmenuntutilmu 161201080637
9102haditstentangmenuntutilmu 161201080637Mamaz-AJi
 
9102haditstentangmenuntutilmu 161201080637-161207051427
9102haditstentangmenuntutilmu 161201080637-1612070514279102haditstentangmenuntutilmu 161201080637-161207051427
9102haditstentangmenuntutilmu 161201080637-161207051427amirulmuminin9
 
RPH: Zakat Fitrah
RPH: Zakat FitrahRPH: Zakat Fitrah
RPH: Zakat Fitrahguest68f69f
 
RPH: ZAKAT FITRAH
RPH: ZAKAT FITRAHRPH: ZAKAT FITRAH
RPH: ZAKAT FITRAHguest68f69f
 
RPP Lengkap Al-Qur'an Hadis Kelas XI Kurikulum 2013
RPP Lengkap Al-Qur'an Hadis Kelas XI Kurikulum 2013RPP Lengkap Al-Qur'an Hadis Kelas XI Kurikulum 2013
RPP Lengkap Al-Qur'an Hadis Kelas XI Kurikulum 2013miftah1984
 
Rph Pendidikan Islam Tingkatan 4 Korban Amalan Mulia
Rph Pendidikan Islam Tingkatan 4 Korban Amalan MuliaRph Pendidikan Islam Tingkatan 4 Korban Amalan Mulia
Rph Pendidikan Islam Tingkatan 4 Korban Amalan Muliasuhana balqis
 
Pm melayu al maunah
Pm melayu al maunahPm melayu al maunah
Pm melayu al maunahjeedah23
 
Minggu1+2013
Minggu1+2013Minggu1+2013
Minggu1+2013sofie
 

Ähnlich wie Rph Ting 3 Rusyd 2003 (20)

Contoh rancangan mengajar
Contoh rancangan mengajarContoh rancangan mengajar
Contoh rancangan mengajar
 
Contoh rancangan mengajar
Contoh rancangan mengajarContoh rancangan mengajar
Contoh rancangan mengajar
 
Contoh rancangan mengajar
Contoh rancangan mengajarContoh rancangan mengajar
Contoh rancangan mengajar
 
Rph minggu 4
Rph minggu 4Rph minggu 4
Rph minggu 4
 
Persedian mengajar 2
Persedian mengajar 2Persedian mengajar 2
Persedian mengajar 2
 
Rancangan pengajaran harian 18 september
Rancangan pengajaran harian 18 septemberRancangan pengajaran harian 18 september
Rancangan pengajaran harian 18 september
 
Minggu 3 rph
Minggu 3 rphMinggu 3 rph
Minggu 3 rph
 
9102 hadits tentang menuntut ilmu
9102 hadits tentang menuntut ilmu9102 hadits tentang menuntut ilmu
9102 hadits tentang menuntut ilmu
 
ppt hadits tentang menuntut ilmu
ppt hadits tentang menuntut ilmuppt hadits tentang menuntut ilmu
ppt hadits tentang menuntut ilmu
 
9102 hadits tentang menuntut ilmu
9102 hadits tentang menuntut ilmu9102 hadits tentang menuntut ilmu
9102 hadits tentang menuntut ilmu
 
lampiran Rpp ips proposal PTK/wahyu mariska j/08141197/PGSD/7E
lampiran Rpp ips proposal PTK/wahyu mariska j/08141197/PGSD/7Elampiran Rpp ips proposal PTK/wahyu mariska j/08141197/PGSD/7E
lampiran Rpp ips proposal PTK/wahyu mariska j/08141197/PGSD/7E
 
Rpp 2 terbentuknya kep. indon
Rpp 2 terbentuknya kep. indonRpp 2 terbentuknya kep. indon
Rpp 2 terbentuknya kep. indon
 
9102haditstentangmenuntutilmu 161201080637
9102haditstentangmenuntutilmu 1612010806379102haditstentangmenuntutilmu 161201080637
9102haditstentangmenuntutilmu 161201080637
 
9102haditstentangmenuntutilmu 161201080637-161207051427
9102haditstentangmenuntutilmu 161201080637-1612070514279102haditstentangmenuntutilmu 161201080637-161207051427
9102haditstentangmenuntutilmu 161201080637-161207051427
 
RPH: Zakat Fitrah
RPH: Zakat FitrahRPH: Zakat Fitrah
RPH: Zakat Fitrah
 
RPH: ZAKAT FITRAH
RPH: ZAKAT FITRAHRPH: ZAKAT FITRAH
RPH: ZAKAT FITRAH
 
RPP Lengkap Al-Qur'an Hadis Kelas XI Kurikulum 2013
RPP Lengkap Al-Qur'an Hadis Kelas XI Kurikulum 2013RPP Lengkap Al-Qur'an Hadis Kelas XI Kurikulum 2013
RPP Lengkap Al-Qur'an Hadis Kelas XI Kurikulum 2013
 
Rph Pendidikan Islam Tingkatan 4 Korban Amalan Mulia
Rph Pendidikan Islam Tingkatan 4 Korban Amalan MuliaRph Pendidikan Islam Tingkatan 4 Korban Amalan Mulia
Rph Pendidikan Islam Tingkatan 4 Korban Amalan Mulia
 
Pm melayu al maunah
Pm melayu al maunahPm melayu al maunah
Pm melayu al maunah
 
Minggu1+2013
Minggu1+2013Minggu1+2013
Minggu1+2013
 

Kürzlich hochgeladen

KELAS 10 PERUBAHAN LINGKUNGAN SMA KURIKULUM MERDEKA
KELAS 10 PERUBAHAN LINGKUNGAN SMA KURIKULUM MERDEKAKELAS 10 PERUBAHAN LINGKUNGAN SMA KURIKULUM MERDEKA
KELAS 10 PERUBAHAN LINGKUNGAN SMA KURIKULUM MERDEKAppgauliananda03
 
Penyebaran Pemahaman Merdeka Belajar Aksi Nyata PMM
Penyebaran Pemahaman Merdeka Belajar Aksi Nyata PMMPenyebaran Pemahaman Merdeka Belajar Aksi Nyata PMM
Penyebaran Pemahaman Merdeka Belajar Aksi Nyata PMMRiniGela
 
Bab 4 Persatuan dan Kesatuan di Lingkup Wilayah Kabupaten dan Kota.pptx
Bab 4 Persatuan dan Kesatuan di Lingkup Wilayah Kabupaten dan Kota.pptxBab 4 Persatuan dan Kesatuan di Lingkup Wilayah Kabupaten dan Kota.pptx
Bab 4 Persatuan dan Kesatuan di Lingkup Wilayah Kabupaten dan Kota.pptxrizalhabib4
 
OPTIMALISASI KOMUNITAS BELAJAR DI SEKOLAH.pptx
OPTIMALISASI KOMUNITAS BELAJAR DI SEKOLAH.pptxOPTIMALISASI KOMUNITAS BELAJAR DI SEKOLAH.pptx
OPTIMALISASI KOMUNITAS BELAJAR DI SEKOLAH.pptxDedeRosza
 
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdfMODUL AJAR BAHASA INGGRIS KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdfAndiCoc
 
RENCANA & Link2 Materi Pelatihan_ "Teknik Perhitungan TKDN, BMP, Preferensi H...
RENCANA & Link2 Materi Pelatihan_ "Teknik Perhitungan TKDN, BMP, Preferensi H...RENCANA & Link2 Materi Pelatihan_ "Teknik Perhitungan TKDN, BMP, Preferensi H...
RENCANA & Link2 Materi Pelatihan_ "Teknik Perhitungan TKDN, BMP, Preferensi H...Kanaidi ken
 
Topik 4_Eksplorasi Konsep LK Kelompok_Pendidikan Berkelanjutan
Topik 4_Eksplorasi Konsep LK Kelompok_Pendidikan BerkelanjutanTopik 4_Eksplorasi Konsep LK Kelompok_Pendidikan Berkelanjutan
Topik 4_Eksplorasi Konsep LK Kelompok_Pendidikan BerkelanjutanAyuApriliyanti6
 
DEMONSTRASI KONTEKSTUAL MODUL 1.3 CGP 10.pptx
DEMONSTRASI KONTEKSTUAL MODUL 1.3 CGP 10.pptxDEMONSTRASI KONTEKSTUAL MODUL 1.3 CGP 10.pptx
DEMONSTRASI KONTEKSTUAL MODUL 1.3 CGP 10.pptxwawan479953
 
MODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdfMODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdfAndiCoc
 
AKSI NYATA Numerasi Meningkatkan Kompetensi Murid_compressed (1) (1).pptx
AKSI NYATA  Numerasi  Meningkatkan Kompetensi Murid_compressed (1) (1).pptxAKSI NYATA  Numerasi  Meningkatkan Kompetensi Murid_compressed (1) (1).pptx
AKSI NYATA Numerasi Meningkatkan Kompetensi Murid_compressed (1) (1).pptxnursariheldaseptiana
 
Program Kerja Public Relations - Perencanaan
Program Kerja Public Relations - PerencanaanProgram Kerja Public Relations - Perencanaan
Program Kerja Public Relations - PerencanaanAdePutraTunggali
 
PPT MODUL 6 DAN 7 PDGK4105 KELOMPOK.pptx
PPT MODUL 6 DAN 7 PDGK4105 KELOMPOK.pptxPPT MODUL 6 DAN 7 PDGK4105 KELOMPOK.pptx
PPT MODUL 6 DAN 7 PDGK4105 KELOMPOK.pptxriscacriswanda
 
Panduan Memahami Data Rapor Pendidikan 2024
Panduan Memahami Data Rapor Pendidikan 2024Panduan Memahami Data Rapor Pendidikan 2024
Panduan Memahami Data Rapor Pendidikan 2024RahmadLalu1
 
MODUL AJAR SENI RUPA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR SENI RUPA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdfMODUL AJAR SENI RUPA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR SENI RUPA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdfAndiCoc
 
Aksi Nyata PMM Topik Refleksi Diri (1).pdf
Aksi Nyata PMM Topik Refleksi Diri (1).pdfAksi Nyata PMM Topik Refleksi Diri (1).pdf
Aksi Nyata PMM Topik Refleksi Diri (1).pdfEniNuraeni29
 
PELAKSANAAN + Link2 Materi BimTek _PTK 007 Rev-5 Thn 2023 (PENGADAAN) & Perhi...
PELAKSANAAN + Link2 Materi BimTek _PTK 007 Rev-5 Thn 2023 (PENGADAAN) & Perhi...PELAKSANAAN + Link2 Materi BimTek _PTK 007 Rev-5 Thn 2023 (PENGADAAN) & Perhi...
PELAKSANAAN + Link2 Materi BimTek _PTK 007 Rev-5 Thn 2023 (PENGADAAN) & Perhi...Kanaidi ken
 
MODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 5 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 5 KURIKULUM MERDEKA.pdfMODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 5 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 5 KURIKULUM MERDEKA.pdfAndiCoc
 
PELAKSANAAN (dgn PT SBI) + Link2 Materi Pelatihan _"Teknik Perhitungan TKDN, ...
PELAKSANAAN (dgn PT SBI) + Link2 Materi Pelatihan _"Teknik Perhitungan TKDN, ...PELAKSANAAN (dgn PT SBI) + Link2 Materi Pelatihan _"Teknik Perhitungan TKDN, ...
PELAKSANAAN (dgn PT SBI) + Link2 Materi Pelatihan _"Teknik Perhitungan TKDN, ...Kanaidi ken
 
RENCANA + Link2 MATERI Training _"SISTEM MANAJEMEN MUTU (ISO 9001_2015)".
RENCANA + Link2 MATERI Training _"SISTEM MANAJEMEN MUTU (ISO 9001_2015)".RENCANA + Link2 MATERI Training _"SISTEM MANAJEMEN MUTU (ISO 9001_2015)".
RENCANA + Link2 MATERI Training _"SISTEM MANAJEMEN MUTU (ISO 9001_2015)".Kanaidi ken
 
power point bahasa indonesia "Karya Ilmiah"
power point bahasa indonesia "Karya Ilmiah"power point bahasa indonesia "Karya Ilmiah"
power point bahasa indonesia "Karya Ilmiah"baimmuhammad71
 

Kürzlich hochgeladen (20)

KELAS 10 PERUBAHAN LINGKUNGAN SMA KURIKULUM MERDEKA
KELAS 10 PERUBAHAN LINGKUNGAN SMA KURIKULUM MERDEKAKELAS 10 PERUBAHAN LINGKUNGAN SMA KURIKULUM MERDEKA
KELAS 10 PERUBAHAN LINGKUNGAN SMA KURIKULUM MERDEKA
 
Penyebaran Pemahaman Merdeka Belajar Aksi Nyata PMM
Penyebaran Pemahaman Merdeka Belajar Aksi Nyata PMMPenyebaran Pemahaman Merdeka Belajar Aksi Nyata PMM
Penyebaran Pemahaman Merdeka Belajar Aksi Nyata PMM
 
Bab 4 Persatuan dan Kesatuan di Lingkup Wilayah Kabupaten dan Kota.pptx
Bab 4 Persatuan dan Kesatuan di Lingkup Wilayah Kabupaten dan Kota.pptxBab 4 Persatuan dan Kesatuan di Lingkup Wilayah Kabupaten dan Kota.pptx
Bab 4 Persatuan dan Kesatuan di Lingkup Wilayah Kabupaten dan Kota.pptx
 
OPTIMALISASI KOMUNITAS BELAJAR DI SEKOLAH.pptx
OPTIMALISASI KOMUNITAS BELAJAR DI SEKOLAH.pptxOPTIMALISASI KOMUNITAS BELAJAR DI SEKOLAH.pptx
OPTIMALISASI KOMUNITAS BELAJAR DI SEKOLAH.pptx
 
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdfMODUL AJAR BAHASA INGGRIS KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
 
RENCANA & Link2 Materi Pelatihan_ "Teknik Perhitungan TKDN, BMP, Preferensi H...
RENCANA & Link2 Materi Pelatihan_ "Teknik Perhitungan TKDN, BMP, Preferensi H...RENCANA & Link2 Materi Pelatihan_ "Teknik Perhitungan TKDN, BMP, Preferensi H...
RENCANA & Link2 Materi Pelatihan_ "Teknik Perhitungan TKDN, BMP, Preferensi H...
 
Topik 4_Eksplorasi Konsep LK Kelompok_Pendidikan Berkelanjutan
Topik 4_Eksplorasi Konsep LK Kelompok_Pendidikan BerkelanjutanTopik 4_Eksplorasi Konsep LK Kelompok_Pendidikan Berkelanjutan
Topik 4_Eksplorasi Konsep LK Kelompok_Pendidikan Berkelanjutan
 
DEMONSTRASI KONTEKSTUAL MODUL 1.3 CGP 10.pptx
DEMONSTRASI KONTEKSTUAL MODUL 1.3 CGP 10.pptxDEMONSTRASI KONTEKSTUAL MODUL 1.3 CGP 10.pptx
DEMONSTRASI KONTEKSTUAL MODUL 1.3 CGP 10.pptx
 
MODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdfMODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
 
AKSI NYATA Numerasi Meningkatkan Kompetensi Murid_compressed (1) (1).pptx
AKSI NYATA  Numerasi  Meningkatkan Kompetensi Murid_compressed (1) (1).pptxAKSI NYATA  Numerasi  Meningkatkan Kompetensi Murid_compressed (1) (1).pptx
AKSI NYATA Numerasi Meningkatkan Kompetensi Murid_compressed (1) (1).pptx
 
Program Kerja Public Relations - Perencanaan
Program Kerja Public Relations - PerencanaanProgram Kerja Public Relations - Perencanaan
Program Kerja Public Relations - Perencanaan
 
PPT MODUL 6 DAN 7 PDGK4105 KELOMPOK.pptx
PPT MODUL 6 DAN 7 PDGK4105 KELOMPOK.pptxPPT MODUL 6 DAN 7 PDGK4105 KELOMPOK.pptx
PPT MODUL 6 DAN 7 PDGK4105 KELOMPOK.pptx
 
Panduan Memahami Data Rapor Pendidikan 2024
Panduan Memahami Data Rapor Pendidikan 2024Panduan Memahami Data Rapor Pendidikan 2024
Panduan Memahami Data Rapor Pendidikan 2024
 
MODUL AJAR SENI RUPA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR SENI RUPA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdfMODUL AJAR SENI RUPA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR SENI RUPA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
 
Aksi Nyata PMM Topik Refleksi Diri (1).pdf
Aksi Nyata PMM Topik Refleksi Diri (1).pdfAksi Nyata PMM Topik Refleksi Diri (1).pdf
Aksi Nyata PMM Topik Refleksi Diri (1).pdf
 
PELAKSANAAN + Link2 Materi BimTek _PTK 007 Rev-5 Thn 2023 (PENGADAAN) & Perhi...
PELAKSANAAN + Link2 Materi BimTek _PTK 007 Rev-5 Thn 2023 (PENGADAAN) & Perhi...PELAKSANAAN + Link2 Materi BimTek _PTK 007 Rev-5 Thn 2023 (PENGADAAN) & Perhi...
PELAKSANAAN + Link2 Materi BimTek _PTK 007 Rev-5 Thn 2023 (PENGADAAN) & Perhi...
 
MODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 5 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 5 KURIKULUM MERDEKA.pdfMODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 5 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 5 KURIKULUM MERDEKA.pdf
 
PELAKSANAAN (dgn PT SBI) + Link2 Materi Pelatihan _"Teknik Perhitungan TKDN, ...
PELAKSANAAN (dgn PT SBI) + Link2 Materi Pelatihan _"Teknik Perhitungan TKDN, ...PELAKSANAAN (dgn PT SBI) + Link2 Materi Pelatihan _"Teknik Perhitungan TKDN, ...
PELAKSANAAN (dgn PT SBI) + Link2 Materi Pelatihan _"Teknik Perhitungan TKDN, ...
 
RENCANA + Link2 MATERI Training _"SISTEM MANAJEMEN MUTU (ISO 9001_2015)".
RENCANA + Link2 MATERI Training _"SISTEM MANAJEMEN MUTU (ISO 9001_2015)".RENCANA + Link2 MATERI Training _"SISTEM MANAJEMEN MUTU (ISO 9001_2015)".
RENCANA + Link2 MATERI Training _"SISTEM MANAJEMEN MUTU (ISO 9001_2015)".
 
power point bahasa indonesia "Karya Ilmiah"
power point bahasa indonesia "Karya Ilmiah"power point bahasa indonesia "Karya Ilmiah"
power point bahasa indonesia "Karya Ilmiah"
 

Rph Ting 3 Rusyd 2003

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM Tarikh : 30 September 2009 Tingkatan : 3 Ibnu Rusyd Masa : 8.00-8.50 pagi Bilangan Murid : 37/37 Tajuk Umum : Aqidah Beriman Kepada Hari Akhirat; Tajuk Pelajaran : Unit 1: Kematian dan Alam Barzakh Satu Kepastian 1) Pelajar akan dapat mengetahui tentang hakikat kematian yang perlu dilalui oleh setiap makhluk Allah di dunia. Objektif Am : 2) Persediaan untuk menghadapi mati. Hasil : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat: Pembelajaran (1) Semua pelajar dapat menghuraikan pengertian mati di alam barzakh (2) Memberikan dalil aqli dan naqli tentang hakikat mati di alam barzakh (3) Pelajar dapat menyatakan persediaan menghadapi mati dan mempertingkatkan ibadah dalam kehidupan. Kemahiran : 1) Membanding beza tentang kematian di alam barzakh dan kehidupan di dunia. Berfikir Kemudian boleh dikaitkan amalan di dunia akan di bawa di alam barzakh. 2)Membuat ramalan mengenai kematian di alam barzakh- contohnya seperti membayangi diri di dalam kubur jika seseorang manusia itu membawa amalan kebaikan akan di beri kebaikan di alam tersebut. Penghayatan : 1) Takut melakukan dosa dan kejahatan Nilai 2) Istiqamah dalam melakukan ibadat 3)Berterusan mencari kesenangan hidup di dunia dan di akhirat 4)Kesyukuran Penggabung : 1)Tilawah Al-Quran-ayat yang berkaitan tentang kematian Jalinan 2)Hadith- yang berkaitan dengan kematian 3)Akhlak Islamiyah-Adab menziarahi orang sakit atau jenazah Pengetahuan : 1)Pelajar pernah menyaksikan orang yang sedang nazak Sedia Ada 2)Pelajar pernah menonton beberapa program televisyen atau telefilem berkaitan orang yang hampir dengan kematian 3)Pelajar pernah menghantar jenazah ke tanah perkuburan Bahan Bantu : 1)Laptop dan LCD Mengajar 2)Bahan yang berkaitan-Anak Patung 3)Kain Putih 4)Kertas Keras 5)Kotak Misteri Rujukan Guru : (1) Buku teks Pendidikan Islam Tingkatan 3 InstitutPendidikanUIAM|DPLI2009|RPHPendidikanIslam 1
  • 2. (2) Buku Rujukan Pendidikan Islam. Siti Hajar Abdullah, M/S 196-206 Isi Pelajaran : (1) Pengertian Mati dan Alam Brazakh (2) Kehidupan Di Alam Barzakh Hikmat Mengingati Mati (3) KOMPONEN PENGAJARAN Induksi Set 1. Pelajar mengikut bacaan doa ketua kelas 2. Guru menunjukkan kotak misteri yang di jadikan sebagai keranda, anak patung dan kain putih 3. Guru memperdengarkan nasyid ”Mati-Hijjaz” Perkembangan Isi Aktiviti Pengajaran dan Isi Pelajaran Catatan Pembelajaran Pelajar dan guru Tujuan Bacaan doa pelajaran memulakan kelas dengan 1. Untuk memohon (2 minit) membacakan doa yang di keberkatan pimpin oleh ketua kelas. -guru menunujukkan kotak misteri kepada • Guru menjadikan kotak misteri sebagai setiap murid sambil keranda dan di dalamnya terdapat anak mendengar nasyid ”Mati- patung yang di baluti kain putih. Hijjaz” melalui laptop. • Guru mendengarkan nasyid ”Mati- -pelajar menghayati ABM Hijjaz. nasyid tersebut sambil Laptop, kotak misteri,anak • Apakah mesej yang hendak di meneka apa isi kandungan patung dan kain putih 2. sampaikan melalui kotak misteri dan kotak misteri tersebut. nasyid yang diperdengarkan. -guru bersoal jawab Teknik • Nyatakan nama malaikat yang dengan murid secara lisan Soal Jawab ditugaskan oleh Allah untuk -pelajar secara individu mengambil nyawa manusia dan kelas. (13 minit) -guru mengaitkan jawapan pelajar dengan bahan pembelajaran. 3. Pengertian mati: BBM - Perpisahan roh daripada jasad. • Guru menyoal murid -Laptop dan LCD - Proses perpindahan daripada kehidupan tentang pengertian di dalam dunia ke alam barzakh. mati dan alam barzakh. KBKK Pengertian barzakh: • Beberapa orang murid -membuat ramalan - Bahasa: pemisah memberi pendapat - Istilah syarak: Suatu serta pandangan masing- kehidupan antara kehidupan di dunia dan masing. di akhirat. • Guru menerangkan InstitutPendidikanUIAM|DPLI2009|RPHPendidikanIslam 2
  • 3. Kesimpulan: - Alam bagi orang yang telah meninggal pengertian mati dan alam dunia sementara menunggu Hari barzakh. Kebangkitan semula pada Hari Kiamat. Hukum Beriman dengan Alam Barzakh: • Guru memilih secara - Setiap muslim wajib beriman dengan alam rawak beberapa barzakh. Hal ini disebut orang murid membaca dengan jelas di dalam ayat-ayatal-Quran ayat al-Quran serta teks dan hadith2 Nabi s.a.w. hadith dan maksudnya dengan bacaan kuat. (10 minit) (Surah Al-Ankabut;57) 4. Saat Kematian: • Guru meminta murid NILAI Dalam satu program Qiyamullail yang telah membaca petikan dalam -berani diadakan di sebuah sekolah menengah, buku teks. Ustaz Abdullah telah menyampaikan • Guru meminta beberapa KEMAHIRAN kuliah Subuh yang bertajuk ”Saat orang murid mencatat dan KECERDASAN EMOSI Kematian”. menyatakan isi-isi penting -pengurusan kendiri Antara petikan ceramah yang telah dalam petikan Daya usaha disampaikan oleh beliau . adalah • Guru membetulkan dan seperti berikut: Murid-murid sekalian, mengeluarkan isi-isi ABM setiap yang hidup pasti akan mati. Firman penting. -laptop dan LCD Allah s.w.t. dalam surah al-’Ankabut ayat 57: Maksudnya: “Setiap yang bernyawa akan merasai mati, kemudian kamu akan dikembalikan kepada kami. Adakah kita sudah bersedia untuk menghadapinya?. Saat kematian ialah saat yang paling mendebarkan bagi setiap orang. Bayangkanlah, sekiranya terdapat sedikit luka di badan sudah terlalu sakit kita menanggungnya, maka bagaimana pula pedihnya ketika nyawa hendak diceraikan daripada badan?” Amalan Menghadapi mati: 1. Bertaubat dan beristighfar kepada Allah. • Guru memaparkan 2. Melaksanakan segala perintah antara amalan-amalan Allah dan menjauhinya. menghadapi mati. 3. Berbuat kebaikan dan berkasih sayang sesama manusia. 4. Melaksanakan amar makruf nahi mungkar dalam masyarakat. 5. Memberikan sumbangan ke arah kemajuan negara Islam. (10 minit) InstitutPendidikanUIAM|DPLI2009|RPHPendidikanIslam 3
  • 4. Sebab perlu bersedia • Guru menerangkan BBM menghadapi kematian: hikmat dan azab di dalam - Laptop/LCD 1. Manusia tidak boleh kembali alam barzakh. KBKK lagi ke dunia. • Guru meminta beberapa - Membanding beza 2. Nyawa keluar dengan mudah dan tenang orang murid membaca NILAI ketika malaikat al-maut mengambilnya. paparan di LCD. - Rasional 3. Mudah menjawab soalan malaikat • Guru menjelaskan mungkar dan nakir sebab-sebab perlu bersedia 4. Selamat dari azab kubur. menghadapi kematian. 5. Selamat dari azab neraka. • Guru mengarahkan murid membentuk Hikmat mengingati mati dan alam barzakh. beberapa kumpulan dan 5. -Individu membincangkan tentang -Masyarakat. hikmat mengingati mati -Negara dan alam barzakh mengikut tempoh yang (10 minit) ditetapkan. • Selepas aktiviti perbincangan, guru meminta murid membentangkan hasil perbincangan mereka. • Guru memberi jawapan tepat. Rumusan tentang isi pelajaran • Guru membuat rumusan BBM dan KBKK. isi-isi pelajaran melalui - Kad perkataan • Menasihati pelajar supaya sentiasa aktiviti pengukuhan TEKNIK mengingati mati dengan membuat amalan • Penutup Kognitif -Aktiviti pengukuhan kebajikan - Guru dan murid NILAI membuat rumusan -Berdikari 6. tentang mati dan alam (5 minit) barzakh. • Penutup Sosial - Guru memberi penghargaan kepada murid kerana dapat menjalankan aktiviti P&P dengan baik Rumusan 1. Guru memperingati murid bahawa kematian akan berlaku pada setiap manusia. Guru menasihati murid untuk mempertingkatkan ibadah untuk kebaikan di alam barzakh dan di 2. akhirat kelak. 3. Murid di nasihati supaya tidak mensia-siakan kehidupan di dunia. Penilaian 1. Membanding beza di antara kehidupan di dunia dan di akhirat 2. Menyatakan hikmah mengingati mati dan mengeluarkan 3 isi mengenai amalan menghadapai mati. InstitutPendidikanUIAM|DPLI2009|RPHPendidikanIslam 4
  • 5. 3. Latihan Susulan Murid mencatatkan isi-isi hikmat mengingati mati di dalam kertas mengikut kumpulan masing- 1. masing 2. Penilaian Kendiri Ulasan Penyelia Ulasan Pengetua InstitutPendidikanUIAM|DPLI2009|RPHPendidikanIslam 5