MODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
Rancangan Pelajaran Harian psk
1. RANCANGAN PERSEDIAAN HARIAN (RPH)
PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN SEKOLAH RENDAH
Mata pelajaran: Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Kelas: 6H
Bil murid: 30 orang
Masa: 8.00-9.00 pagi
Tarikh: 10 Februari 2012
Tema: Hidup Bersama di Sekolah dan Masyarakat
Tajuk:Hidup Sepakat Membawa Berkat
Sub tajuk: Pemeliharaan kebersihan dan keceriaan persekitaran
Hasil pembelajaran:
Pada akhir pembelajaran ini, murid akan dapat:
1. Menghuraikan cara menjaga kebersihan dan keceriaan persekitaran
2. Melibatkan diri dalam penjagaan kemudahan awam dan persekitaran
3. Menghargai alam sekitar yang ada
Ringkasan isi kandungan
1. Membaca cerita dan menjawab soalan yang berkaitan dengan cerita
2. Menghasilkan topeng binatang berdasarkan watak binatang yang terdapat dalam cerita.
3. Melakon warta-watak dalam cerita
Penerapan nilai-nilai murni:
1. Kasih sayang,
2. kerjasama,
2. 3. hormat-menghormati
Unsur patriotisme:
1. Berbangga dengan kebersihan dan keceriaan persekitaran
2. Bersyukur dengan sumber alam sekitar yang ada adalah anugerah Allah s.w.t
Pengetahuan sedia ada:
1. Murid pernah membaca dan mendengar cerita
2. Murid dapat menjawab soalan yang berkaitan dengan kandungan cerita dengan baik.
Bil Sumber Kuantiti
1
2
3
4
5
Lirik lagu
Kad manila
Radio
Kaset
Gambar haiwan
1
4
1
1
8
Kemahiran genetik:
KB: kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi
TPK: linguistik, ruang, muzik, kinestik
Pembelajaran koperatif:
Round Table, One Stay Three Stray
Pendekatan konstruktivisme
3. Prosedur Pelaksanaan Elemen Pengurusan, Pembelajaran
Bestari, Kemahiran Generik
Catatan, Penerapan Nilai Murni, Nilai
Alam Sekitar, Unsur Patriotisme Dan
Sumber P&P
Set induksi (5 minit)
1) Guru memperdengarkan kaset yang
mengandungi rakaman suara binatang.
2) Murid diminta meneka suara binatang.
3) Murid meniru suara binatang dalam kesakitan.
KB: Meramal
MI: muzik & linguistik
Sumber P&P:
- Radio
- Kaset
Nilai murni:
- Kasih sayang
Langkah 1 (15 minit)
1) Murid diminta untuk membaca cerita yang
terdapat dalam buku teks.
2) Kemudian, guru membahagikan murid kepada
3 kumpulan untuk mengadakan perbincangan
terhadap soalan yang disediakan.
3) Murid diminta untuk menghantar satu wakil
bagi membentangkan hasil perbincangan
kumpulan masing-masing.
4) Guru memberi komen terhadap hasil
perbincangan murid.
MI: linguistik
KB:
- Membuat inferens
- Meramal
- Menjana idea
KBF:
- Membuat keputusan
- Menyelesaikan masalah
SPP: berpusatkan murid
Sumber P&P:
Nilai murni:
- Kerjasama
- Kasih sayang
- Hormat menghormati
4. Langkah 2 (20 minit)
1) Murid secara berpasangan menghasilkan
topeng:
a. Sang kerbau
b. Musang
c. Badak
d. Seladang
e. Sang kancil
f. Pak belang
g. Sang gajah
h. Pak batik
MI: Ruang
KB:
- Menjana idea
- Menghubungkait
SPP: berpusatkan murid, koperatif
Sumber P&P:
- Kad manila
- Warna crayon / pensil / air
- Gambar haiwan
Nilai murni:
- Kerjasama
- Hormat menghormati
- Kerajinan
Langkah 3 (15 minit)
1) Murid memakai topeng yang telah dihasilkan.
2) Dengan bimbingan guru, murid melakon watak-
watak yang terdapat dalam cerita.
3) Lagu dinyanyikan semasa lakonan dilakukan.
MI: kinestetik
KB:
- Menghubungkait
Sumber P&P:
- Radio
- Lagu
Nilai murni:
- Kerjasama
Penutup (5 minit)
1) Guru mengimbas kembali kandungan cerita
yang telah dipelajari
KB:
- Menghubungkait
Sumber P&P:
Nilai murni:
- Kasih sayang
- Hormat menghormati