SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 26
Dušan Pollák, Mgr.
Športová príprava - futbal
Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť / Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ
2015
Táto záverečná prezentácia bola vytvorená v súlade s obsahom vzdelávacieho programu kontinuálneho vzdelávania
realizovaného v rámci projektu Profesijný a kariérový rast pedagogických zamestnancov, financovaného zo zdrojov Európskej únie.
VP: Využívanie informačno-komunikačných technológií vo vyučovaní, VS: KEA28_0052_2010_PKRO
Ciele vyučovacieho
procesu
Prehľad tematických
celkov
Etapy športovej
prípravy mládeže
Etapa základnej
športovej prípravy
Týždenný mikrocyklus
Ciele hernej prípravy Obsah hernej prípravy Formy hernej prípravy Súčasti hernej prípravy Kondičná príprava
Testy všeobecnej
motorickej výkonnosti
hráčov
Testy špeciálnej
motorickej výkonnosti
hráčov
Teoretická príprava Regenerácia
Regeneračné
prostriedky
Hráč Výkonnosť hráča Tréner Moderný tréner dneška
Úlohy učiteľa-trénera
pri príprave, vedení a
vyhodnotení hodiny ŠP
Činnosť učiteľa-trénera
počas hodiny ŠP
Činnosť učiteľa-trénera
po skončení hodiny ŠP
Obsah
Ciele vyučovacieho procesu
o zabezpečiť všestranný harmonický rozvoj osobnosti
hráča
o dôraz na výchovno-vzdelávaciu funkciu športovej
prípravy
o rozvoj všestrannosti s dôrazom na osvojenie si základov
techniky a taktiky futbalu
o rozvoj pohybových schopností, atletickej abecedy,
kondície
o formovanie pozitívneho vzťahu k športu - futbalu
o disciplína-sebadisciplína-životospráva-zdravá výživa
Herná príprava (HC-HN-PH)
Kondičná príprava (PSCH-REG)
TE-TA príprava
Testovanie
Regenerácia
Prehľad tematických celkov
športová
predpríprava
6 - 11 ročné
deti
základná
športová
príprava
12 - 15 roční
žiaci
1. fáza:
12 - 13 roční
mladší žiaci
2. fáza:
14 - 15 roční
starší žiaci
špeciálna
športová
príprava
16 - 19 roční
dorastenci
Etapy športovej prípravy mládeže
Etapa základnej športovej prípravy
Výchova: Schopnosti:
-učiť sa plniť úlohy skupiny, družstva -rozvoj koordinácie s loptou, bez lopty
-radostné prežitie zážitkov s TJ a hry -rozvoj jemnej koordinácie
-ovládanie pocitov hnevu a radosti -rozvoj rýchlosti
-počúvať pokyny trénera -rozvoj odrazových schopností
-samostatné konanie -motivačné cvičenia a hry
Týždenný mikrocyklus
Kategória Počet TJ Dĺžka TJ
U-8 / U-11 3x týždenne 90 minút
U-12 / U-13 3x týždenne 75 - 90 minút
U-14 / U-15 4x týždenne 75 - 90 minút
Ciele hernej prípravy
o rozvoj takých vlastností, schopností a vedomostí
hráča, ktoré mu pomáhajú porozumieť obsahu
a pravidlám hry
o zabezpečenie vysokej úrovne špeciálnych kondičných
a koordinačných schopností, ktoré tvoria základňu
zvyšovania herného výkonu
o zdokonaľovanie tvorivého variabilného riešenia senzo
motorických zručností, technického majstrovstva
hráčov
o rozvíjanie psychickej stability hráčov
Obsah hernej prípravy
o osvojenie si technickej a taktickej stránky HČJ
o nácvik a zdokonaľovanie HK a HS
o rozvoj špeciálnych vedomostí hráča
o rozvoj intelektuálnych a tvorivých schopností hráča
o bioenergetické zabezpečenie herných činností
o zvyšovanie odolnosti hráča
o akceleráciu regeneračných procesov po veľkom
zaťažení hráča
organizačná metodicko-organizačná
sociálno-interakčná
organizácia hráčov
v priebehu cvičenia
Formy hernej prípravy
herný nácvik
herný tréning
Súčasti hernej prípravy
Kondičná príprava
Cieľom kondičnej prípravy, kondičného tréningu je
vytvárať nešpecifické predpoklady na herný výkon
hráča.
Kondičné schopnosti:
vytrvalosť;
sila;
rýchlosť;
pohyblivosť;
koordinácia.
Testy všeobecnej motorickej výkonnosti
hráčov
skok do diaľky z miesta
predklon na lavičke s dosahovaním
ľah - sed počas 1 minúty
beh na 50 metrov
člnkový beh 10x5 metrov
vytrvalostný člnkový beh - 20m
Testy špeciálnej motorickej výkonnosti
hráčov
prekážková dráha s loptou
kop na výkon
kontrola lopty
rýchlosť vedenia lopty
presnosť prihrávky nohou
presnosť streľby po vedení lopty
Teoretická príprava
Ciele teoretickej prípravy:
o poznanie základných termínov;
o osvojenie si pravidiel a základov futbalu;
o dosiahnutie kolektívnych cieľov.
Obsah teoretickej prípravy:
o základy športového tréningu;
o rozcvičenie-strečing-výživa-životospráva;
o pravidlá futbalu;
o fair play-disciplína-sebadisciplína;
o futbalová terminológia;
o HČJ-HK-HS-PH;
o organizácia hry v obrane a útoku.
Regenerácia
Cieľom regenerácie je obnova síl, aktívne
vytváranie podmienok na optimalizáciu
tréningového zaťaženia.
Regeneračné prostriedky:
pedagogické prostriedky;
psychologické prostriedky;
biologicko-lekárske prostriedky.
Regeneračné prostriedky
1) pedagogické 2) psychologické 3) biologicko-lekárske
-striedanie intenzity zaťaženia -pohovory, besedy -výživa, fyzikálne
-striedanie tréningových prostriedkov -tvorivá činnosť prostriedky
-doplnkové hry -autoregulačné hry
-kompenzačné cvičenia -odpútanie pozornosti od
futbalu
tréne
r
hráč rodič
Hráč
Výkonnosť hráča
Klub/tréning Škola/vzdelanie Rodina/život
-obsahové zameranie TP -kontrola školského režimu -komunikácia
-filozofia TP -kontrola prospechu, správania -disciplína, vzorné
-testovanie, hodnotenie -spolupráca klub-škola-rodič správanie
výkonnosti -životospráva, zdravá
-regenerácia výživa
-priateľstvo, trpezlivosť
výsledky
výchova
komunikáciaplánovanie
vzdelávanie
Tréner
Moderný tréner dneška
skúsenosti z praxe (hráč - tréner)
komunikácia (hráč - vedenie klubu)
spoľahlivosť, otvorenosť
podpora, rešpekt
štýl práce, hry
Úlohy učiteľa-trénera pri príprave, vedení
a vyhodnotení hodiny ŠP
Príprava hodiny
o nevyhnutný predpoklad splnenia cieľov
o potrebná pre začínajúceho učiteľa
 Plánovanie
o ciele
o metódy
o prostriedky
o pomôcky
o organizácia, operatívne riešenia, resp. alternatívy
o čas cvičení, počet opakovaní
Činnosť učiteľa-trénera počas hodiny
ŠP
o motivuje
o vysvetľuje
o organizuje
o dbá na disciplínu a poriadok
o poskytuje spätnú informáciu
o robí korektívne, operatívne zásahy do plánu
hodiny
Činnosť učiteľa-trénera po skončení
hodiny ŠP
Písomné zhodnotenie:
splnenia cieľa;
vhodnosti cvičení, počtu cvičení;
vhodnosti organizácie;
vhodnosti metodických opatrení.
Použitá literatúra
• Kačáni, L.: Periodizácia športového tréningu, ciele a úlohy prípravného
obdobia. Tréner futbalu, 1981, č. 3, s. 3-27.
• Kačáni, L.: Futbal. Hra - výkon - tréning. Bratislava, PAMIKO 1993. 110 s.
• Kačáni, L. - Moravec, M. - Peráček, P.: Základný programový materiál.
Výkonnostný futbal. Bratislava, Šport 1989. 104 s.
• Korček, F.: Súčasné tendencie športovej prípravy mládeže. Tréner, 32, 1988,
č. 6. Metodický list. s. 6-9.
• www.trenerfutbalu.sk
• www.fotbalatrenink.cz
• www.trenink.cz
• www.futbalsfz.sk
• www.topsoccercoach.com
Ďakujem za pozornosť

Weitere ähnliche Inhalte

Andere mochten auch

International Human Resources
International Human ResourcesInternational Human Resources
International Human ResourcesGokhan Saglam
 
Strategic management note. 2
Strategic management note.  2 Strategic management note.  2
Strategic management note. 2 Tarek Aziz
 
الوحدة الرابعة
الوحدة الرابعةالوحدة الرابعة
الوحدة الرابعةSaif Eddin
 
الوحدة الثالثة
الوحدة الثالثةالوحدة الثالثة
الوحدة الثالثةSaif Eddin
 
Nirmal Resume 04156
Nirmal Resume 04156Nirmal Resume 04156
Nirmal Resume 04156nirmala rao
 
الوحدة السادسة (1)
الوحدة السادسة (1)الوحدة السادسة (1)
الوحدة السادسة (1)Saif Eddin
 
Office Presentation-1-timing
Office Presentation-1-timingOffice Presentation-1-timing
Office Presentation-1-timingJulie Wallace
 
Love Your Leftovers Volunteer Training Slideshow
Love Your Leftovers Volunteer Training SlideshowLove Your Leftovers Volunteer Training Slideshow
Love Your Leftovers Volunteer Training SlideshowJosé Latorre
 
Untitled Presentation
Untitled PresentationUntitled Presentation
Untitled Presentationberlin18
 
BuisnessandIndustryAnalysis_Lashinsky
BuisnessandIndustryAnalysis_LashinskyBuisnessandIndustryAnalysis_Lashinsky
BuisnessandIndustryAnalysis_LashinskyAlison Lashinsky
 
10th electricity mcq_of_electricity_for_practice_without_answer_key by shykh ...
10th electricity mcq_of_electricity_for_practice_without_answer_key by shykh ...10th electricity mcq_of_electricity_for_practice_without_answer_key by shykh ...
10th electricity mcq_of_electricity_for_practice_without_answer_key by shykh ...abdul salam shaikh
 
Professional Develop Catalog
Professional Develop CatalogProfessional Develop Catalog
Professional Develop CatalogChara Young
 
Aplicatiile preferate ale telefonului meu
Aplicatiile preferate ale telefonului meuAplicatiile preferate ale telefonului meu
Aplicatiile preferate ale telefonului meualexandraelena6
 
الوحدة الأولى
الوحدة الأولىالوحدة الأولى
الوحدة الأولىSaif Eddin
 
الوحدة الأولى (1)
الوحدة الأولى (1)الوحدة الأولى (1)
الوحدة الأولى (1)Saif Eddin
 

Andere mochten auch (20)

International Human Resources
International Human ResourcesInternational Human Resources
International Human Resources
 
kareem .cf english
kareem .cf englishkareem .cf english
kareem .cf english
 
Strategic management note. 2
Strategic management note.  2 Strategic management note.  2
Strategic management note. 2
 
الوحدة الرابعة
الوحدة الرابعةالوحدة الرابعة
الوحدة الرابعة
 
الوحدة الثالثة
الوحدة الثالثةالوحدة الثالثة
الوحدة الثالثة
 
Nirmal Resume 04156
Nirmal Resume 04156Nirmal Resume 04156
Nirmal Resume 04156
 
الوحدة السادسة (1)
الوحدة السادسة (1)الوحدة السادسة (1)
الوحدة السادسة (1)
 
Marissa's Portfolio
Marissa's PortfolioMarissa's Portfolio
Marissa's Portfolio
 
Office Presentation-1-timing
Office Presentation-1-timingOffice Presentation-1-timing
Office Presentation-1-timing
 
Love Your Leftovers Volunteer Training Slideshow
Love Your Leftovers Volunteer Training SlideshowLove Your Leftovers Volunteer Training Slideshow
Love Your Leftovers Volunteer Training Slideshow
 
Untitled Presentation
Untitled PresentationUntitled Presentation
Untitled Presentation
 
BuisnessandIndustryAnalysis_Lashinsky
BuisnessandIndustryAnalysis_LashinskyBuisnessandIndustryAnalysis_Lashinsky
BuisnessandIndustryAnalysis_Lashinsky
 
Questions by shykh salam
Questions by shykh salamQuestions by shykh salam
Questions by shykh salam
 
Sol part2 by shykh salam
Sol part2 by shykh salamSol part2 by shykh salam
Sol part2 by shykh salam
 
10th electricity mcq_of_electricity_for_practice_without_answer_key by shykh ...
10th electricity mcq_of_electricity_for_practice_without_answer_key by shykh ...10th electricity mcq_of_electricity_for_practice_without_answer_key by shykh ...
10th electricity mcq_of_electricity_for_practice_without_answer_key by shykh ...
 
Professional Develop Catalog
Professional Develop CatalogProfessional Develop Catalog
Professional Develop Catalog
 
Aplicatiile preferate ale telefonului meu
Aplicatiile preferate ale telefonului meuAplicatiile preferate ale telefonului meu
Aplicatiile preferate ale telefonului meu
 
Manual usuario 1769 ascii
Manual usuario 1769 asciiManual usuario 1769 ascii
Manual usuario 1769 ascii
 
الوحدة الأولى
الوحدة الأولىالوحدة الأولى
الوحدة الأولى
 
الوحدة الأولى (1)
الوحدة الأولى (1)الوحدة الأولى (1)
الوحدة الأولى (1)
 

Pollák kea10 0582_2011_§35_pkro_du_ 5

  • 1. Dušan Pollák, Mgr. Športová príprava - futbal Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť / Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ 2015 Táto záverečná prezentácia bola vytvorená v súlade s obsahom vzdelávacieho programu kontinuálneho vzdelávania realizovaného v rámci projektu Profesijný a kariérový rast pedagogických zamestnancov, financovaného zo zdrojov Európskej únie. VP: Využívanie informačno-komunikačných technológií vo vyučovaní, VS: KEA28_0052_2010_PKRO
  • 2. Ciele vyučovacieho procesu Prehľad tematických celkov Etapy športovej prípravy mládeže Etapa základnej športovej prípravy Týždenný mikrocyklus Ciele hernej prípravy Obsah hernej prípravy Formy hernej prípravy Súčasti hernej prípravy Kondičná príprava Testy všeobecnej motorickej výkonnosti hráčov Testy špeciálnej motorickej výkonnosti hráčov Teoretická príprava Regenerácia Regeneračné prostriedky Hráč Výkonnosť hráča Tréner Moderný tréner dneška Úlohy učiteľa-trénera pri príprave, vedení a vyhodnotení hodiny ŠP Činnosť učiteľa-trénera počas hodiny ŠP Činnosť učiteľa-trénera po skončení hodiny ŠP Obsah
  • 3. Ciele vyučovacieho procesu o zabezpečiť všestranný harmonický rozvoj osobnosti hráča o dôraz na výchovno-vzdelávaciu funkciu športovej prípravy o rozvoj všestrannosti s dôrazom na osvojenie si základov techniky a taktiky futbalu o rozvoj pohybových schopností, atletickej abecedy, kondície o formovanie pozitívneho vzťahu k športu - futbalu o disciplína-sebadisciplína-životospráva-zdravá výživa
  • 4. Herná príprava (HC-HN-PH) Kondičná príprava (PSCH-REG) TE-TA príprava Testovanie Regenerácia Prehľad tematických celkov
  • 5. športová predpríprava 6 - 11 ročné deti základná športová príprava 12 - 15 roční žiaci 1. fáza: 12 - 13 roční mladší žiaci 2. fáza: 14 - 15 roční starší žiaci špeciálna športová príprava 16 - 19 roční dorastenci Etapy športovej prípravy mládeže
  • 6. Etapa základnej športovej prípravy Výchova: Schopnosti: -učiť sa plniť úlohy skupiny, družstva -rozvoj koordinácie s loptou, bez lopty -radostné prežitie zážitkov s TJ a hry -rozvoj jemnej koordinácie -ovládanie pocitov hnevu a radosti -rozvoj rýchlosti -počúvať pokyny trénera -rozvoj odrazových schopností -samostatné konanie -motivačné cvičenia a hry
  • 7. Týždenný mikrocyklus Kategória Počet TJ Dĺžka TJ U-8 / U-11 3x týždenne 90 minút U-12 / U-13 3x týždenne 75 - 90 minút U-14 / U-15 4x týždenne 75 - 90 minút
  • 8. Ciele hernej prípravy o rozvoj takých vlastností, schopností a vedomostí hráča, ktoré mu pomáhajú porozumieť obsahu a pravidlám hry o zabezpečenie vysokej úrovne špeciálnych kondičných a koordinačných schopností, ktoré tvoria základňu zvyšovania herného výkonu o zdokonaľovanie tvorivého variabilného riešenia senzo motorických zručností, technického majstrovstva hráčov o rozvíjanie psychickej stability hráčov
  • 9. Obsah hernej prípravy o osvojenie si technickej a taktickej stránky HČJ o nácvik a zdokonaľovanie HK a HS o rozvoj špeciálnych vedomostí hráča o rozvoj intelektuálnych a tvorivých schopností hráča o bioenergetické zabezpečenie herných činností o zvyšovanie odolnosti hráča o akceleráciu regeneračných procesov po veľkom zaťažení hráča
  • 12. Kondičná príprava Cieľom kondičnej prípravy, kondičného tréningu je vytvárať nešpecifické predpoklady na herný výkon hráča. Kondičné schopnosti: vytrvalosť; sila; rýchlosť; pohyblivosť; koordinácia.
  • 13. Testy všeobecnej motorickej výkonnosti hráčov skok do diaľky z miesta predklon na lavičke s dosahovaním ľah - sed počas 1 minúty beh na 50 metrov člnkový beh 10x5 metrov vytrvalostný člnkový beh - 20m
  • 14. Testy špeciálnej motorickej výkonnosti hráčov prekážková dráha s loptou kop na výkon kontrola lopty rýchlosť vedenia lopty presnosť prihrávky nohou presnosť streľby po vedení lopty
  • 15. Teoretická príprava Ciele teoretickej prípravy: o poznanie základných termínov; o osvojenie si pravidiel a základov futbalu; o dosiahnutie kolektívnych cieľov. Obsah teoretickej prípravy: o základy športového tréningu; o rozcvičenie-strečing-výživa-životospráva; o pravidlá futbalu; o fair play-disciplína-sebadisciplína; o futbalová terminológia; o HČJ-HK-HS-PH; o organizácia hry v obrane a útoku.
  • 16. Regenerácia Cieľom regenerácie je obnova síl, aktívne vytváranie podmienok na optimalizáciu tréningového zaťaženia. Regeneračné prostriedky: pedagogické prostriedky; psychologické prostriedky; biologicko-lekárske prostriedky.
  • 17. Regeneračné prostriedky 1) pedagogické 2) psychologické 3) biologicko-lekárske -striedanie intenzity zaťaženia -pohovory, besedy -výživa, fyzikálne -striedanie tréningových prostriedkov -tvorivá činnosť prostriedky -doplnkové hry -autoregulačné hry -kompenzačné cvičenia -odpútanie pozornosti od futbalu
  • 19. Výkonnosť hráča Klub/tréning Škola/vzdelanie Rodina/život -obsahové zameranie TP -kontrola školského režimu -komunikácia -filozofia TP -kontrola prospechu, správania -disciplína, vzorné -testovanie, hodnotenie -spolupráca klub-škola-rodič správanie výkonnosti -životospráva, zdravá -regenerácia výživa -priateľstvo, trpezlivosť
  • 21. Moderný tréner dneška skúsenosti z praxe (hráč - tréner) komunikácia (hráč - vedenie klubu) spoľahlivosť, otvorenosť podpora, rešpekt štýl práce, hry
  • 22. Úlohy učiteľa-trénera pri príprave, vedení a vyhodnotení hodiny ŠP Príprava hodiny o nevyhnutný predpoklad splnenia cieľov o potrebná pre začínajúceho učiteľa  Plánovanie o ciele o metódy o prostriedky o pomôcky o organizácia, operatívne riešenia, resp. alternatívy o čas cvičení, počet opakovaní
  • 23. Činnosť učiteľa-trénera počas hodiny ŠP o motivuje o vysvetľuje o organizuje o dbá na disciplínu a poriadok o poskytuje spätnú informáciu o robí korektívne, operatívne zásahy do plánu hodiny
  • 24. Činnosť učiteľa-trénera po skončení hodiny ŠP Písomné zhodnotenie: splnenia cieľa; vhodnosti cvičení, počtu cvičení; vhodnosti organizácie; vhodnosti metodických opatrení.
  • 25. Použitá literatúra • Kačáni, L.: Periodizácia športového tréningu, ciele a úlohy prípravného obdobia. Tréner futbalu, 1981, č. 3, s. 3-27. • Kačáni, L.: Futbal. Hra - výkon - tréning. Bratislava, PAMIKO 1993. 110 s. • Kačáni, L. - Moravec, M. - Peráček, P.: Základný programový materiál. Výkonnostný futbal. Bratislava, Šport 1989. 104 s. • Korček, F.: Súčasné tendencie športovej prípravy mládeže. Tréner, 32, 1988, č. 6. Metodický list. s. 6-9. • www.trenerfutbalu.sk • www.fotbalatrenink.cz • www.trenink.cz • www.futbalsfz.sk • www.topsoccercoach.com