Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare

Ke Keiss
Trashegimi natyore do te quajme teresine e vlerave te mjedisit
fizik dhe jetesor te trasheguat brez pas brezi.
Vlera materiale

Vlera jomateriale

Historike

Gjuha

Vallet

Arkitekturore

Zakonet

Kenget

Arkeologjike

Traditat

Letersia

Fetare
Artisitike

Mjedisore
Monumente Historike
•Në territorin e Shqipërisë gjenden një varg kështjellash të cilat datojnë që

prej periudhave antike e deri në mesjete.E veçanta është se disa prej tyre
vazhojnë të banohen edhe në ditet tona. Disa nga kalate me te njohura jane:
Kalaja e Krujës
Kalaja e Elbasanit

Kalaja e Beratit
Kalaja e Shkodrës

Kalaja e Tepelenës

Kalaja e Tiranës

Monumentit të Ali Pashë Tepelenës është prej bronxi, me peshë 4 ton. Ai
është vendosur në qytetin e Tepelenës. Ceremonia e inaugurimit u zhvillua
me veprimtaritë e shumta për dy ditë resht, më 21 dhe 22 shtator të vitit 2002.

Monumente Arkitekturore
-Tempulli “Ngjallja e Krishtit”
-Amfieatri I Butrintit, I Bylisit,I Durresit, I Apollonis
etj.
-Pazari I Krujes
-Varri i Kapllan Pashës
-Banesa e Shijakasve
-Ura e Tabakeve, e Beratit, Mesjetare (Elbasan) etj.

Monumente Arkeologjike
Territori i Shqiperise njihet si nje nga vendet me nr te larte
zonash arkeologjike qe deshmojne qytereimin e lashte ilir.
Te tilla jane qyteti I:
-Durresit
-Vlores
-Sarandes
-Elbasanit
-Beratit
-Gjirokastes
-Tiranes
-Tepelenes
-Shkodres
Monumente Fetare
 Manastiri i Mesopotamit (Sarande)
 Xhamia Mbret (Berat)
 Xhamia e Hysen Pashës (Berat)
 Xhamia e Ethem Beut (Tirane)
 Teqja e Dollmës (Kruje)
 Teqeja e Zallit (Gjirokaster)
 Tyrbja e Kapllan Pashës (Tirane)

 Kulla e Dervish Aliut (Vlore)
 Katedralja Fjetja e Shën Mërisë (Berat)
 Kisha e Shën Premtes (Kavaje)
 Kisha e Grabovës (Gramsh)
 Kisha e Shën Sotirit (Permet)
 Faltorja (Shkoder)
 Mozaiku I Tiranes
 Mozaiku i Orfeut (Durres)
 Skulptura e skenderbeut
 Skulptura “I Urituri” (Odise

Paskali)
 Monumenti i Pavarësisë
Monumente Mjedisore
Monumentet mjedisore perbejne
vlera te trashegimise kombetare,
duke u radhitur nw kategorine e
trete te zonave te mbrojtura.Ato
gezojne mbrojtjen e kategorise se
pare. Te tilla monumente jane:
-Kanioni i osumit
-Liqeni I Luleve
-Shpella e pirateve

-Burimi i syrit te kalter
-Shkembi I Kavajes
-Liqeni I Deges
-Liqeni I Ohrit
-Hinka e Kosoves
-Shpella e Kabashit
Në kulturën e shqiptarëve ka
lënë gjurmën e saj të thellë
historia e tyre e brendshme
dhe e jashtme. Gjate sundimit
osman jeta kulturore u fashit,
monumentet e kulturës
materiale e shpirtërore u
zhdukën nën rrënojat e
shkatërrimit të luftërave;
gjysmëhëna e uli kryqin dhe
gati dy të tretat e popullatës në
fund të shek. XVII ishin
konvertuar në fenë islame.
Qëndresa në fushën e kulturës u shpreh në radhë të parë përmes lëvrimit të shqipes
nepermjet botimeve të teksteve fetare. Reforma protestante gjallëroi shpresat e
zhvillimit të gjuhës e të traditës letrare vendëse kur prifti Gj. Buzuku ne 1555 shkroi
vepren e pare ne shqip ‘Meshari’.
Veshjet popullore, janë pa dyshim një nga
manifestimet më të fuqishme të kulturës tradicionale.
Ato janë trashëguese e transmetuese të shumë
elementëve, që vijnë nga lashtësia dhe nga koha e
mesme, por janë njëkohësisht edhe shprehje e
marrëdhënieve kulturore me popuj të tjerë gjatë
shekujve.
Veshja me fustanelle
Kjo veshje burrash kete emertim e merr nga
njefund i bardhe, i bere me pelhure pambuku
dhe me shume rrudha. Nen kete fund vishen te
mbathura te gjata, mbi te cilat nga nyje e
kembes e deri tek gjuri visheshin kallei prej
shajaku.
Ne pjesen e siperme vishej nje kemishe e
shkurtw me menge te gjera, jeleku dhe
mengorja. Ne bel vinin nje brez te gjere leshi,
mbi te dhe nje tjeter prej lekure te zbukuruar
mbi te cilin futeshin e vareshin armet e
brezit.Ne koke vihet nje feste e bardhe me nje
thumb ne mes. Deri ne fillim te shek. XX kjo
veshje eshte mbajtur ne te gjitha trevat
shqiptare, qe nga Kosova e deri ne cameri. Me
pas ajo u kufizua vetem ne Shqiperine e Jugut.
Keisi Mecaj
1 von 9

Recomendados

Trashegimia natyrore e shqiperise von
Trashegimia natyrore e shqiperiseTrashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperisemelissa cani
23.4K views20 Folien
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore von
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreKontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreXheni Marku
109.9K views9 Folien
Gazeta e shkolles von
Gazeta e shkollesGazeta e shkolles
Gazeta e shkollesValeria Baçi
148.2K views12 Folien
turizmi ne shqiperi von
 turizmi ne shqiperi turizmi ne shqiperi
turizmi ne shqiperi manomano46
16.1K views8 Folien
Hekuri ,elementi kimik me vlere... von
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Xhesiana Muka
50.9K views7 Folien
Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz) von
Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz)Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz)
Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz)Denisa Caushi
7.7K views6 Folien

Más contenido relacionado

Was ist angesagt?

Sëmundjet gjenetike von
Sëmundjet gjenetikeSëmundjet gjenetike
Sëmundjet gjenetikeXhuLia Muca
50.8K views15 Folien
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike von
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrikepse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrikekoralda
43.3K views24 Folien
Ngrohja globale von
Ngrohja globaleNgrohja globale
Ngrohja globaleKristjana Llolli
51.3K views8 Folien
Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme! von
Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!
Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!Rexhep Smoqi
2.8K views17 Folien
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore von
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore Mirsad
114.2K views20 Folien
Projekt ne fizike von
Projekt ne fizikeProjekt ne fizike
Projekt ne fizikeDaniela Ela
26.4K views6 Folien

Was ist angesagt?(20)

Sëmundjet gjenetike von XhuLia Muca
Sëmundjet gjenetikeSëmundjet gjenetike
Sëmundjet gjenetike
XhuLia Muca50.8K views
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike von koralda
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrikepse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
koralda43.3K views
Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme! von Rexhep Smoqi
Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!
Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!
Rexhep Smoqi2.8K views
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore von Mirsad
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Mirsad114.2K views
Projekt ne fizike von Daniela Ela
Projekt ne fizikeProjekt ne fizike
Projekt ne fizike
Daniela Ela26.4K views
shkrimtaret e brezit te humbur von FialdoMema
shkrimtaret e brezit te humburshkrimtaret e brezit te humbur
shkrimtaret e brezit te humbur
FialdoMema47.2K views
Te drejtat e femijeve von 22062002
Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve
2206200241.1K views
Hebrenjtë në Shqipëri von DonikaLici
Hebrenjtë në ShqipëriHebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në Shqipëri
DonikaLici39.1K views
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ... von Liil Otr
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
Liil Otr84.8K views
Tema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshme von Jetmira Sula
Tema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshmeTema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshme
Tema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshme
Jetmira Sula67.3K views
Siguria e fëmijëve në internet von enis vladi
Siguria e fëmijëve në internetSiguria e fëmijëve në internet
Siguria e fëmijëve në internet
enis vladi18.1K views
Komunizmi ne Shqiperi von Denis Lezo
Komunizmi ne ShqiperiKomunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne Shqiperi
Denis Lezo44.2K views
Projekti me instrumente muzike von S Gashi
Projekti me instrumente muzikeProjekti me instrumente muzike
Projekti me instrumente muzike
S Gashi30.9K views
Komunizmi ne shqiperi von Elton Gjoka
Komunizmi ne shqiperiKomunizmi ne shqiperi
Komunizmi ne shqiperi
Elton Gjoka49.4K views
Pasurite natyrore ne shqiperi von Merkur Sinani
Pasurite natyrore ne shqiperiPasurite natyrore ne shqiperi
Pasurite natyrore ne shqiperi
Merkur Sinani73.3K views
Energjia, llojet dhe perdorimi von BlerinaMuobega
Energjia, llojet dhe perdorimiEnergjia, llojet dhe perdorimi
Energjia, llojet dhe perdorimi
BlerinaMuobega34.7K views
Gazeta e shkolles von Mirsad - New
Gazeta e shkolles Gazeta e shkolles
Gazeta e shkolles
Mirsad - New9.9K views

Destacado

Shqiperia drejt BE-se von
Shqiperia drejt BE-seShqiperia drejt BE-se
Shqiperia drejt BE-seArlinda
51.2K views19 Folien
Evropa e bashkuar dhe identiteti europian... Shqiperia drejt integrimit europ... von
Evropa e bashkuar dhe identiteti europian... Shqiperia drejt integrimit europ...Evropa e bashkuar dhe identiteti europian... Shqiperia drejt integrimit europ...
Evropa e bashkuar dhe identiteti europian... Shqiperia drejt integrimit europ...Jetmira Sula
5.2K views45 Folien
Projekt gjeografie von
Projekt gjeografieProjekt gjeografie
Projekt gjeografieMatilda Gremi
23.1K views14 Folien
Shqiperia dhe Integrimi Evropian von
Shqiperia dhe Integrimi EvropianShqiperia dhe Integrimi Evropian
Shqiperia dhe Integrimi EvropianAferdita Bicaku
24.6K views8 Folien
Pasurite natyrore te trevave shqiptare von
Pasurite natyrore te trevave shqiptarePasurite natyrore te trevave shqiptare
Pasurite natyrore te trevave shqiptareDarla Evangjeli
61.7K views10 Folien
Projekt gjeografi von
Projekt gjeografiProjekt gjeografi
Projekt gjeografiUeda Rrukaj
20.8K views5 Folien

Destacado(6)

Shqiperia drejt BE-se von Arlinda
Shqiperia drejt BE-seShqiperia drejt BE-se
Shqiperia drejt BE-se
Arlinda 51.2K views
Evropa e bashkuar dhe identiteti europian... Shqiperia drejt integrimit europ... von Jetmira Sula
Evropa e bashkuar dhe identiteti europian... Shqiperia drejt integrimit europ...Evropa e bashkuar dhe identiteti europian... Shqiperia drejt integrimit europ...
Evropa e bashkuar dhe identiteti europian... Shqiperia drejt integrimit europ...
Jetmira Sula5.2K views
Shqiperia dhe Integrimi Evropian von Aferdita Bicaku
Shqiperia dhe Integrimi EvropianShqiperia dhe Integrimi Evropian
Shqiperia dhe Integrimi Evropian
Aferdita Bicaku24.6K views
Pasurite natyrore te trevave shqiptare von Darla Evangjeli
Pasurite natyrore te trevave shqiptarePasurite natyrore te trevave shqiptare
Pasurite natyrore te trevave shqiptare
Darla Evangjeli61.7K views
Projekt gjeografi von Ueda Rrukaj
Projekt gjeografiProjekt gjeografi
Projekt gjeografi
Ueda Rrukaj20.8K views

Similar a Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare

Gjeo 140112115646-phpapp02 von
Gjeo 140112115646-phpapp02Gjeo 140112115646-phpapp02
Gjeo 140112115646-phpapp02Eri Cakoni
375 views9 Folien
Trashgimia kulturorrre von
Trashgimia kulturorrreTrashgimia kulturorrre
Trashgimia kulturorrreKlodjan Hoxha
899 views9 Folien
Trazhgimia kulturore e ne trevat shqiptare von
Trazhgimia kulturore e ne trevat shqiptareTrazhgimia kulturore e ne trevat shqiptare
Trazhgimia kulturore e ne trevat shqiptareKlodjan Hoxha
1.7K views9 Folien
Guide turistike kukes von
Guide turistike kukesGuide turistike kukes
Guide turistike kukesGenti Germizi
2.3K views3 Folien
vendlindja ne kohet me te hershme von
vendlindja ne kohet me te hershmevendlindja ne kohet me te hershme
vendlindja ne kohet me te hershmekoralda
2.4K views21 Folien
KALAJA E ELBASANIT... von
KALAJA E ELBASANIT...KALAJA E ELBASANIT...
KALAJA E ELBASANIT...#MesueseAurela Elezaj
8K views8 Folien

Similar a Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare(20)

Gjeo 140112115646-phpapp02 von Eri Cakoni
Gjeo 140112115646-phpapp02Gjeo 140112115646-phpapp02
Gjeo 140112115646-phpapp02
Eri Cakoni375 views
Trazhgimia kulturore e ne trevat shqiptare von Klodjan Hoxha
Trazhgimia kulturore e ne trevat shqiptareTrazhgimia kulturore e ne trevat shqiptare
Trazhgimia kulturore e ne trevat shqiptare
Klodjan Hoxha1.7K views
vendlindja ne kohet me te hershme von koralda
vendlindja ne kohet me te hershmevendlindja ne kohet me te hershme
vendlindja ne kohet me te hershme
koralda2.4K views
Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci von Georgina Dimova
Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci
Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci
Georgina Dimova1.1K views
Guida turistike e vlores letersi von Xhesika Merko
Guida turistike e vlores letersiGuida turistike e vlores letersi
Guida turistike e vlores letersi
Xhesika Merko5.4K views
Trashegimia shqiptare iris pojani final - State of the Art of World Heritage ... von UNESCO Venice Office
Trashegimia shqiptare iris pojani final - State of the Art of World Heritage ...Trashegimia shqiptare iris pojani final - State of the Art of World Heritage ...
Trashegimia shqiptare iris pojani final - State of the Art of World Heritage ...
Jeta e perditshme ne qytetet arberore ne mesjete.pptx von AleksandrosHodo
Jeta e perditshme ne qytetet arberore ne mesjete.pptxJeta e perditshme ne qytetet arberore ne mesjete.pptx
Jeta e perditshme ne qytetet arberore ne mesjete.pptx
AleksandrosHodo1.6K views
Kalaja e Krujes von Ke Keiss
Kalaja e KrujesKalaja e Krujes
Kalaja e Krujes
Ke Keiss15.1K views
64538093 fragmente-hulumtimesh-te-studiuesit-dhimiter-pilika von Eduart Mucaj
64538093 fragmente-hulumtimesh-te-studiuesit-dhimiter-pilika64538093 fragmente-hulumtimesh-te-studiuesit-dhimiter-pilika
64538093 fragmente-hulumtimesh-te-studiuesit-dhimiter-pilika
Eduart Mucaj825 views
Fillimet e kercimit von Arlinda
Fillimet e kercimitFillimet e kercimit
Fillimet e kercimit
Arlinda 10K views
Guida turistike, Fier von Lili Liljana
Guida turistike, FierGuida turistike, Fier
Guida turistike, Fier
Lili Liljana7.6K views

Más de Ke Keiss

Si te ushqehemi shendetshem von
Si te ushqehemi shendetshemSi te ushqehemi shendetshem
Si te ushqehemi shendetshemKe Keiss
17.7K views8 Folien
Alkoolizmi von
AlkoolizmiAlkoolizmi
AlkoolizmiKe Keiss
5K views6 Folien
Makinat e thjeshta von
Makinat e thjeshta Makinat e thjeshta
Makinat e thjeshta Ke Keiss
33K views11 Folien
Shqiperia gjate viteve 1920-1924 von
Shqiperia gjate viteve 1920-1924Shqiperia gjate viteve 1920-1924
Shqiperia gjate viteve 1920-1924Ke Keiss
17.2K views7 Folien
Sjellja e kafsheve von
Sjellja e kafsheveSjellja e kafsheve
Sjellja e kafsheveKe Keiss
37.4K views9 Folien
Leonardo Da Vinci von
Leonardo Da VinciLeonardo Da Vinci
Leonardo Da VinciKe Keiss
712 views7 Folien

Más de Ke Keiss(10)

Si te ushqehemi shendetshem von Ke Keiss
Si te ushqehemi shendetshemSi te ushqehemi shendetshem
Si te ushqehemi shendetshem
Ke Keiss17.7K views
Alkoolizmi von Ke Keiss
AlkoolizmiAlkoolizmi
Alkoolizmi
Ke Keiss5K views
Makinat e thjeshta von Ke Keiss
Makinat e thjeshta Makinat e thjeshta
Makinat e thjeshta
Ke Keiss33K views
Shqiperia gjate viteve 1920-1924 von Ke Keiss
Shqiperia gjate viteve 1920-1924Shqiperia gjate viteve 1920-1924
Shqiperia gjate viteve 1920-1924
Ke Keiss17.2K views
Sjellja e kafsheve von Ke Keiss
Sjellja e kafsheveSjellja e kafsheve
Sjellja e kafsheve
Ke Keiss37.4K views
Leonardo Da Vinci von Ke Keiss
Leonardo Da VinciLeonardo Da Vinci
Leonardo Da Vinci
Ke Keiss712 views
Pogradeci von Ke Keiss
Pogradeci Pogradeci
Pogradeci
Ke Keiss3.8K views
air pollution von Ke Keiss
air pollution air pollution
air pollution
Ke Keiss1.2K views
Crregullimet e piramides ushqimore von Ke Keiss
Crregullimet e piramides ushqimore Crregullimet e piramides ushqimore
Crregullimet e piramides ushqimore
Ke Keiss1.7K views
Parku kombetar i Dajtit von Ke Keiss
Parku kombetar i DajtitParku kombetar i Dajtit
Parku kombetar i Dajtit
Ke Keiss7.8K views

Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare

 • 1. Trashegimi natyore do te quajme teresine e vlerave te mjedisit fizik dhe jetesor te trasheguat brez pas brezi.
 • 3. Monumente Historike •Në territorin e Shqipërisë gjenden një varg kështjellash të cilat datojnë që prej periudhave antike e deri në mesjete.E veçanta është se disa prej tyre vazhojnë të banohen edhe në ditet tona. Disa nga kalate me te njohura jane: Kalaja e Krujës Kalaja e Elbasanit Kalaja e Beratit Kalaja e Shkodrës Kalaja e Tepelenës Kalaja e Tiranës Monumentit të Ali Pashë Tepelenës është prej bronxi, me peshë 4 ton. Ai është vendosur në qytetin e Tepelenës. Ceremonia e inaugurimit u zhvillua me veprimtaritë e shumta për dy ditë resht, më 21 dhe 22 shtator të vitit 2002. Monumente Arkitekturore -Tempulli “Ngjallja e Krishtit” -Amfieatri I Butrintit, I Bylisit,I Durresit, I Apollonis etj. -Pazari I Krujes -Varri i Kapllan Pashës -Banesa e Shijakasve -Ura e Tabakeve, e Beratit, Mesjetare (Elbasan) etj. Monumente Arkeologjike Territori i Shqiperise njihet si nje nga vendet me nr te larte zonash arkeologjike qe deshmojne qytereimin e lashte ilir. Te tilla jane qyteti I: -Durresit -Vlores -Sarandes -Elbasanit -Beratit -Gjirokastes -Tiranes -Tepelenes -Shkodres
 • 4. Monumente Fetare  Manastiri i Mesopotamit (Sarande)  Xhamia Mbret (Berat)  Xhamia e Hysen Pashës (Berat)  Xhamia e Ethem Beut (Tirane)  Teqja e Dollmës (Kruje)  Teqeja e Zallit (Gjirokaster)  Tyrbja e Kapllan Pashës (Tirane)  Kulla e Dervish Aliut (Vlore)  Katedralja Fjetja e Shën Mërisë (Berat)  Kisha e Shën Premtes (Kavaje)  Kisha e Grabovës (Gramsh)  Kisha e Shën Sotirit (Permet)  Faltorja (Shkoder)
 • 5.  Mozaiku I Tiranes  Mozaiku i Orfeut (Durres)  Skulptura e skenderbeut  Skulptura “I Urituri” (Odise Paskali)  Monumenti i Pavarësisë
 • 6. Monumente Mjedisore Monumentet mjedisore perbejne vlera te trashegimise kombetare, duke u radhitur nw kategorine e trete te zonave te mbrojtura.Ato gezojne mbrojtjen e kategorise se pare. Te tilla monumente jane: -Kanioni i osumit -Liqeni I Luleve -Shpella e pirateve -Burimi i syrit te kalter -Shkembi I Kavajes -Liqeni I Deges -Liqeni I Ohrit -Hinka e Kosoves -Shpella e Kabashit
 • 7. Në kulturën e shqiptarëve ka lënë gjurmën e saj të thellë historia e tyre e brendshme dhe e jashtme. Gjate sundimit osman jeta kulturore u fashit, monumentet e kulturës materiale e shpirtërore u zhdukën nën rrënojat e shkatërrimit të luftërave; gjysmëhëna e uli kryqin dhe gati dy të tretat e popullatës në fund të shek. XVII ishin konvertuar në fenë islame. Qëndresa në fushën e kulturës u shpreh në radhë të parë përmes lëvrimit të shqipes nepermjet botimeve të teksteve fetare. Reforma protestante gjallëroi shpresat e zhvillimit të gjuhës e të traditës letrare vendëse kur prifti Gj. Buzuku ne 1555 shkroi vepren e pare ne shqip ‘Meshari’.
 • 8. Veshjet popullore, janë pa dyshim një nga manifestimet më të fuqishme të kulturës tradicionale. Ato janë trashëguese e transmetuese të shumë elementëve, që vijnë nga lashtësia dhe nga koha e mesme, por janë njëkohësisht edhe shprehje e marrëdhënieve kulturore me popuj të tjerë gjatë shekujve. Veshja me fustanelle Kjo veshje burrash kete emertim e merr nga njefund i bardhe, i bere me pelhure pambuku dhe me shume rrudha. Nen kete fund vishen te mbathura te gjata, mbi te cilat nga nyje e kembes e deri tek gjuri visheshin kallei prej shajaku. Ne pjesen e siperme vishej nje kemishe e shkurtw me menge te gjera, jeleku dhe mengorja. Ne bel vinin nje brez te gjere leshi, mbi te dhe nje tjeter prej lekure te zbukuruar mbi te cilin futeshin e vareshin armet e brezit.Ne koke vihet nje feste e bardhe me nje thumb ne mes. Deri ne fillim te shek. XX kjo veshje eshte mbajtur ne te gjitha trevat shqiptare, qe nga Kosova e deri ne cameri. Me pas ajo u kufizua vetem ne Shqiperine e Jugut.