1. Név: Petró Ildikó Neptun Kód: QPD0PC
Óravázlat fejrésze
ALAPADATOK
Iskola típusa Szakközépiskola
Osztály: 9.b
Óra helye a tantervben: 6.
Tantárgy: Magyar nyelvtan
Téma, témakör: Nonverbális kommunikáció, mimika, gesztusok, vokális jelek
Óra típusa: Új ismeret feldolgozó, készségfejlesztő
Elsajátítandó fogalmak jegyzéke: mimika, tekintet, vokális jelek
FEJLESZTÉSI CÉLOK
Az ismeretek, ismeretkörök tudása: Nonverbális kommunikációs jelek felismerése, megfelelő
alkalmazása
A képességek, készségek: kommunikációs képességek fejlesztése, figyelem fejlesztése,
Az attitűdök, viselkedésbeli jellemzők: szociális kompetenciák
MÓDSZEREK ALKALMAZOTT MUNKAFORMÁK
Hagyományos osztálytermi módszerek: frontális munka, páros munka, egyéni munka és
csoportos munka, tanári magyarázat
A számítógéppel segített kooperatív tanulási módszerek: felfedező alapú tanulás,
mimika, tekintet, vokális jelek
Tervezett hálózatalapú konnektivista tanulási módszerek:
közösségi terek használata, közösségi tartalomfejlesztés tartalom aggregálás
(wikipédia. facebook, youtube)
FORRÁSOK ESZKÖZÖK
Hagyományos források: Tankönyv
Digitális források: ppt., online videók, weboldalak
Tantermi eszközök:
Szemléltetés, beszéd, szöveg, kép, illusztráció, Interaktív feladat, PPT diák, offline multimédia,
számítógép és internet elérhetőség
Interaktív tábla
Konkrét hálózati (közösségi média) eszköz: youtube, Wikipédia, Mozilla. Google
Tanulói szemléltető eszközök: elektronikus eszközök, böngésző, web 2.0, interaktív tábla
Tanári szemléltetőeszközök: számítógépes bemutatók
FELHASZNÁLT IRODALOM
Hagyományos, papíralapú: Magyar nyelv és kommunikáció tankönyv - Antalné Szabó Ágnes
Raátz Judit
Elektronikus (offline, online): PPT, Wikipédia, Youtube, Google
Tárnokiné Törő Krsiztina
https://docs.google.com/presentation/d/1N_qB1cIGObPe1f1b6wQ6RaKbMMelxdzlRzzgaDLQ2yU/present?pl
i=1&ueb=true#slide=id.p26
Dr. Forgó Sándor
http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/0005_03_a_kommelmelet_alapjai_scorm_09/35_a_nem_ver
blis_kommunikci.html
2. Az óra logikai felépítése (menete) és a tevékenységek (időarány, módszer eszközök, szemléltetés, számonkérés) különös tekinetetl a hálózatalapú
módszerek alklamazásáara
Idő Tartalom Az órai tevékenység
0-
45
Gondolatmenet,
részfeladat
Adat, név,
fogalom,
jelenség
Módszerei,
tevékenységei
formái
(tantermi,
offline,
online)
Eszközei
http://www.
Szemléltetés
3
I. Motiváció
Ráhangolás az
órára
Az óra
témájának
ismertetése
Az új
ismeretek
feldolgozására
való motiváció
serkentése
Tanári
magyarázat
Szemléltetés
http://www.youtube.com/watch?v=35746OuU9Hk Elektronikus eszközön keresztül (interaktív
tábla, számítógép
II. Korábbi
ismeretek
6
aktivizálása
Az előző órán a
kommunikáció
fogalmáról,
típusairól és
csatornáiról
tanultunk. El
tudnátok e
mondani a
kommunikáció
fogalmát?
Nézzük át
röviden ppt
bemutatón a
típusait,
csatornáit
A
kommunikáció
fogalma,
típusai,
csatornái
Tanári
magyarázat,
Szemléltetés,
Tanári
kérdezés
Elektronikus eszközökön keresztül:
Számítógép, Interaktív tábla, ppt
3. 8
részellenőrzés,
Mikor lesz
hatékony és
sikeres a
kommunikáció
csak akkor lesz
hatékony és
sikeres?
Ha a
felhasznált
kódot a
résztvevők
egyformán
ismerik
Tanári
magyarázat,
kérdezés
Osztályterem
visszacsatolás /
megerősítés
30
III. Új ismeretek
feldolgozása
Ekman Ekman
szerint összesen
7 érzelemfajta
tükröződik az
arcon: öröm,
meglepetés,
félelem,
szomorúság,
harag, undor,
érdeklődés
Kommunikáció a
tekintet révén
Vokális jelek
Frontális
osztálymunka
Tanári
magyarázat
Elektronikus
eszközön
keresztül: ppt
kukta.ewk.hu/feltolt/testbeszed-kommunikacio.ppt
32
célkitűzés,
problémafelvetés
A nonverbális
jelek, mimika,
tekintet
Frontális
osztálymunka
Elektronikus
eszközön
keresztül ppt
számítógép ppt
4. felismerése,
alkalmazása
40
ellenőrzés,
visszacsatolás
Az Ekman által
elkülönített 7 féle
érzelemre párokba
szerveződve,
gyűjtsetek egy-egy
tetszőleges képet
az interneten, majd
egy önkéntesen
jelentkező pár
találatait
bemutatjuk.
Tanári
magyarázat,
Páros munka
Elektronikus
eszközökön
keresztül:
Számítógép,
interaktív
tábla
számítógép, interaktív tábla Bemutatás interaktív táblán
45
IV.
Összefoglalás
A nonverbális
jelek (mimika,
tekintet, vokális
jelek)
felismerésének
ellenőrzése
Frontális
osztálymunka
Tanári
kérdezés
alapján
Szemléltetés
Elektronikus
eszközön
keresztül,
számítógép,
internet
http://www.youtube.com/watch?v=rSgA3usSrPE