SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 33
1
ΠΑΡΑΔΟΣΗ
ΚΑΙ
ΜΟΝΤΕΡΝΙΣΜΟΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ
«Ο έρωτας στην παραδοσιακή
και μοντέρνα ποίηση»
ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ
Καραμπάτσα Βάια
ΠΕ02 Φιλόλογος
2
Κριτική αγωγή στον σύγχρονο πολιτισμό
Να αποκτήσουν μια συνολική εικόνα της
εξέλιξης της νεοελληνικής ποίησης.
•Να συνειδητοποιήσουν ότι η ποίηση αλλάζει
τόσο στο περιεχόμενο όσο και στη μορφή από
εποχή σε εποχή.
•Να κατανοήσουν ότι οι αλλαγές αυτές δεν
είναι αυθαίρετες ή τυχαίες, αλλά εντάσσονται
στο πλαίσιο γενικότερων καλλιτεχνικών και
πολιτιστικών κινημάτων και ρευμάτων.
•Να εμβαθύνουν στην ιστορικότητα του θέματος
του έρωτα, μελετώντας τον τρόπο που
παρουσιάστηκε στα πλαίσια διαφορετικών
ποιητικών κινημάτων
Σκοποί
και
στόχοι
3
Α΄ Φάση: Πριν από την ανάγνωση
Β΄ Φάση: Ανάγνωση – παρουσίαση
Γ΄ Φάση: Μετά την ανάγνωση
Φάσεις διδασκαλίας
4
Δίνει κίνητρα για την ανάγνωση
Πλουτίζει τον γνωστικό ορίζοντα των
μαθητών
Δημιουργεί ένα πλαίσιο
προβληματισμού για το θέμα που
εξετάζεται
Α΄φάση: Πριν την ανάγνωση
5
Οι μαθητές χωρίζονται σε 4 ομάδες
Κάθε ομάδα ασχολείται με μια συστάδα
ποιημάτων που ανήκουν στο ίδιο ποιητικό
ρεύμα.
Οι μαθητές καλούνται να αναγνωρίσουν τα
στοιχεία που συνδέουν τα κείμενα με το
λογοτεχνικό ρεύμα στο οποίο ανήκουν
Εξετάζουν τον τρόπο που παρουσιάζεται
το ερωτικό βίωμα στα πλαίσια του
λογοτεχνικού αυτού κινήματος.
Παρουσιάζουν τις εργασίες τους στην
ολομέλεια της τάξης
Β΄φάση: Ανάγνωση- Παρουσίαση
6
Δημιουργική γραφή: οι μαθητές
συνθέτουν τα δικά τους ποιήματα,
παραδοσιακά ή μοντέρνα,
εφαρμόζοντας τις γνώσεις που
απέκτησαν για την παραδοσιακή και
μοντέρνα ποίηση.
Γ΄φάση: Μετά την ανάγνωση
7
Αφόρμηση:
Εικαστικά έργα
Γιώργης Παυλόπουλος «Τι είναι ποίηση…»
Να εκφράσουν οι μαθητές τις απόψεις τους
για την ποίηση και να μεταφέρουν τις τυχόν
αναγνωστικές τους εμπειρίες
(1 ώρα)
Προ-αναγνωστικό στάδιο
Σκοπός
8
Προ-αναγνωστικό στάδιο (1η ώρα)
«Ο ποιητής
και
η μούσα»
ΕΓΓΟΝΟΠΟΥΛΟΣ
9
"Αν ένα πουλί μπορούσε να πει με ακρίβεια
τι τραγουδάει,
γιατί τραγουδάει,
και
τι είναι αυτό που το κάνει να τραγουδάει,
δεν θα τραγούδαγε".
(Πωλ Βαλερύ)
Προ-αναγνωστικό στάδιο (1η ώρα)
Τι είναι
ποίηση…
ΓΙΩΡΓΗΣ
ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ
10
"Διο ευφυούς η ποιητική εστιν ή μανικού. Τούτων
γαρ οι μεν εύπλαστοι οι δε εκστατικοί εισίν".
Αριστοτέλης
(Η τέχνη της ποίησης είναι έργο του προικισμένου μάλλον
παρά του μανικού καλλιτέχνη, γιατί ο πρώτος είναι ο επιδέξιος
μιμητής, ενώ ο δεύτερος κατέχεται από ενθουσιασμό και του
λείπει η ψυχική ηρεμία).
Προ-αναγνωστικό στάδιο (1η ώρα)
Ορισμοί
ΓΙΩΡΓΗΣ
ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ
11
Η ποίηση υπαγορεύεται από ένα δαιμόνιο,
αν και θα ήταν υπερβολή να το
χαρακτηρίσει κανείς αγγελικό.
Ζεζλάβ Μίλοζ
Η ομορφιά καραδοκεί.
Αν είμαστε ευαίσθητοι, θα την αισθανθούμε μέσα
στην ποίηση όλων των γλωσσών.
Μπόρχες
Η ποίηση δεν είναι ο τρόπος να μιλήσουμε
αλλά ο καλύτερος τοίχος να κρύψουμε το πρόσωπό
μας. Αναγνωστάκης
Προ-αναγνωστικό στάδιο (1η ώρα)
Ορισμοί
ΓΙΩΡΓΗΣ
ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ
12
Προ-αναγνωστικό στάδιο (2η ώρα)
Εισαγωγή/
Διάκρισηπαραδοσιακούκαιμοντέρνου
ποιήματος Νεότερη και παραδοσιακή ποίηση
Παραδοσιακή ποίηση Νεότερη ποίηση
Εξωτερικά
χαρακτηριστικά
• ομοιόμορφες στροφές
• σταθερό ποιητικό ανάπτυγμα
των στίχων (σταθερός
αριθμός συλλαβών)
• ομοιοκαταληξία
• μέτρο
• το ποίημα δεν κατανέμεται σε στροφές
με σταθερή μορφή (καμιά φορά έχουμε
άνισα «στροφικά σύνολα»)
• ελεύθερος στίχος, χωρίς μέτρο
• δεν υπάρχει σταθερός αριθμός
συλλαβών
•
εσωτερικά
χαρακτηριστικά
• εντυπωσιακές, «ποιητικές»
λέξεις
• λογική αλληλουχία
• η γλώσσα πλησιάζει τους τόνους, το
χαρακτήρα και το ύφος που έχει η
γλώσσα της καθημερινής ομιλίας, χωρίς
να χάνει την ποιητικότητά της
• εκφραστική τόλμη (συσχετίζονται
λέξεις και έννοιες που φαίνονται
αταίριαστες και ασυμβίβαστες)
• κλειστή, δυσνόητη, ερμητική («κρύβει»
το θέμα της)
• δεν υπάρχει ξεκάθαρος νοηματικός
ειρμός
Κώστας Ουράνης, Τῆ ς ἀγάπης
Νά ῾ξερες πῶς λαχτάριζα τὸν ἐρχομό σου, Ἀγάπη
ποὺ ἴσαμε τὰ σήμερα δὲ σ᾿ ἔχω νιώσει ἀκόμα,
μὰ ποὺ ἔνστικτα τὸ εἶναι μου σ᾿ ἀναζητοῦσεν, ὅπως
τὴ γόνιμη ἄξαφνη βροχὴ τὸ στεγνωμένο χῶμα!
Κική Δημουλά, Ο πληθ υντικός αριθ μός
Ὁ ἔρωτας,
ὄνομα οὐσιαστικόν,
πολὺ οὐσιαστικόν,
ἑνικοῦ ἀριθμοῦ,
γένους οὔτε θηλυκοῦ, οὔτε ἀρσενικοῦ,
γένους ἀνυπεράσπιστου.
Πληθυντικὸς ἀριθμὸς
οἱ ἀνυπεράσπιστοι ἔρωτες.
Χαρακτηριστικά Χαρακτηριστικά
13
Προ-αναγνωστικό στάδιο (2η ώρα)
Εμπέδωση–Άσκηση
Άσκηση
Να βάλετε σε σειρά τα παρακάτω ποιητικά
αποσπάσματα ξεκινώντας από το πιο
παραδοσιακό ως το πιο μοντέρνο. Να λάβετε
υπόψη σας:
α) την ύπαρξη μέτρου και ομοιοκαταληξίας
β) το «ποιητικό ύφος» (πόσο απέχει από τον
καθημερινό λόγο)
γ) την τόλμη των εκφραστικών μέσων (το βαθμό
απόκλισής τους από την «κοινή λογική»)
δ) το βαθμό κατανόησης του περιεχομένου του.
14
Κυρίως ανάγνωση
Τακείμενα
Από το δημοτικό τραγούδι: Λιανοτράγουδα και
τραγούδια της αγάπης από το αφιέρωμα του ηλεκτρονικού
περιοδικού «Μυριόβιβλος»
Από τον ρομαντισμό: Π. Σούτσος, από τα «Ερωτικά» /Α.
Παράσχος «Δεν την είδα»/ Δ. Σολωμός «Το όνειρο»
Από τον συμβολισμό: Κ. Καρυωτάκης, «Νοσταλγία» / Ν.
Λαπαθιώτης, «Ερωτικό»/ Μ. Πολυδούρη, «Κοντά
σου»/Χατζόπουλος, «Ήρθες»
Από τον μοντερνισμό: Ο. Ελύτης, «Του Αιγαίου» και
«Μονόγραμμα»/ Γ. Σεφέρης «Φυγή»/ Ν. Εγγονόπουλος,
«Η νέα Λάουρα»
15
Δραστηριότητες
1. Αναζήτηση πληροφοριών για ένα
συγκεκριμένο ποιητικό ρεύμα (2 ώρες)
2. Εντοπισμός των χαρακτηριστικών του
ποιητικού ρεύματος που μελετάται σε ένα
corpus ποιημάτων (2 ώρες)
3. Εστίαση στο θέμα του έρωτα και στον τρόπο
που αναπαρίσταται στο συγκεκριμένο
ποιητικό ρεύμα (2 ώρες)
4. Συγγραφή – Παρουσίαση ( 6 ώρες)
Κυρίως ανάγνωση
Ταφύλλαεργασίας
16
Κατηγορίες: α) Δημόσιου βίου, β) ιδιωτικού βίου, γ)
Παραλογές
Είδη: καθαρά λυρικά, αφηγηματικά, λυρικοί διάλογοι
(δραματικό στοιχείο)
Στίχος: συνήθως ιαμβικός δεκαπεντασύλλαβος,
ανομοιοκατάληκτος (εκτός από τα λιανοτράγουδα)
-Συντακτική αυτοτέλεια και νοηματική πληρότητα του
στίχου
-Γλώσσα: πληθωρική χρήση ρήματος και ουσιαστικού
-Παμψυχισμός
1η ομάδα: Δημοτικό τραγούδιΔραστηριότητα1η:
Βασικάχαρακτηριστικά
17
1η ΟΜΑΔΑ:
ΔΗΜΟΤΙΚΟ
ΤΡΑΓΟΥΔΙ
2. Εντοπίστε τα ιδιαίτερα μορφικά χαρακτηριστικά
των δημοτικών τραγουδιών στα ποιήματα (μέτρο,
στίχος, εκφραστικά μέσα: σχήματα λόγου,
αφηγηματικοί τρόποι, γλώσσα)
3. α. Με ποια επιμέρους θέματα ασχολούνται οι
ποιητές; Σε ποια κατηγορία θα κατατάσσατε τα
ποιήματα; (αφηγηματικά, λυρικά). Μπορείτε να
εντοπίσετε κάποια δραματικά στοιχεία;
β. Πώς παρουσιάζουν το αγαπημένο πρόσωπο;
Εντοπίστε περιγραφές του αγαπημένου
προσώπου και τα εκφραστικά μέσα που
χρησιμοποιούνται. Από ποιον χώρο αντλούνται οι
μεταφορικές εκφράσεις;
γ. Ποιος είναι ο ρόλος του έρωτα στη ζωή του λαϊκού
Ερωτήσεις του φύλλου εργασίας
18
1η ΟΜΑΔΑ:
ΔΗΜΟΤΙΚΟ
ΤΡΑΓΟΥΔΙ
αποενοχοποίηση του
έρωτα - κεντρική
θέση στις φυσικές
αξίες της ζωής
ενεργητική και
αισθησιακή
εκδήλωση του έρωτα
ο έρωτας ως χαρά και
πληρότητα ζωής.
μεταφορική ταύτιση
ανθρώπινου και
φυσικού
ΛΙΑΝΟΤΡΑΓΟΥΔΑ
Κυπαρισσάκι μου ψηλό, ποια βρύση σε ποτίζει, 
που στέκεις πάντας δροσερό κι' ανθείς και λουλουδίζεις; 
Το μήλο νείναι κόκκινο κ' έχει και τη θωριά του, 
μα κείνο έχει σάρακα και τρώει την καρδιά του.
ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ
Εβγάτ’, αγόρια, στο χορό, κοράσια, στα τραγούδια,
να ιδείτε και να μάθετε, πώς πιάνετ’ η αγάπη...
Διψάν οι κάμποι για νερά και τα βουνά για χιόνια
και τα γεράκια για πουλιά, κ' εγώ, βλάχα μ', για σένα.
Το χέρι σου το παχουλό, το κονδυλογραμμένο
να τό χα για προσκέφαλο τρεις μέραις και τρεις νύχτες, 
κ' οι μέραις νά ναι του Μαγιοϋ, κ' οι νύχτες του Γεννάρη,
να σε χορτάσω φίλημα, να σε χορτάσω αγκάλαις.
19
2η Ομάδα: ΡομαντισμόςΔραστηριότητα1η:
Χαρακτηριστικά
Θέματα: φύση, θρησκεία, έρωτας, θάνατος.
•Κυριαρχία του συναισθήματος, της φαντασίας,
του ιδανικού.
•Έλξη προς το παράδοξο, το μυστηριώδες, το
υπερφυσικό.
•μελαγχολική διάθεση, απαισιοδοξία, νοσταλγία.
•Έντονες εικόνες, υποβλητικά σκηνικά
•Φύση = «αντανάκλαση» της ψυχής
•Ιδανικό= έκφραση μέσα από συμβολικές εικόνες
που παρουσιάζουν τα οράματα του ποιητή
•όνειρο = πύλη της ψυχής, του υποσυνείδητου.
20
Ερωτήσεις του φύλλου εργασίας
2. Μελετήστε ρομαντικά ποιήματα με θέμα τον έρωτα και
διακρίνετε τα ιδιαίτερα μορφικά χαρακτηριστικά τους (μέτρο,
στίχος, εκφραστικά μέσα, γλώσσα)
3. α. Πώς βλέπει το αγαπημένο πρόσωπο ο ποιητής;
β. Εντοπίστε λυρικά και δραματικά στοιχεία και σχολιάστε τη
λειτουργία τους. Ποια στοιχεία κυριαρχούν;
γ. Με ποια εκφραστικά μέσα εκφράζει τα συναισθήματά του;
δ. Ποιος είναι ο συναισθηματικός τόνος του ποιήματος;
ε. Πώς σχετίζεται η παρουσίαση του έρωτα με τις αντιλήψεις
και την ιδεολογία του ρομαντισμού;
2η ΟΜΑΔΑ
ΡΟΜΑΝΤΙΣΜΟΣ
21
Διονύσιος Σολωμός, Το όνειρο
Άκου ένα όνειρο, ψυχή μου,
και της ομορφιάς θεά·
μου εφαινότουν οπώς ήμουν
μετ’ εσένα μία νυχτιά.
Σ’ ένα ωραίο περιβολάκι
περπατούσαμε μαζί·
όλα ελάμπανε τ’ αστέρια
και τα κοίταζες εσύ.
Εγώ τσόλεα: Πέστε, αστέρια,
είν’ κανέν’ από τ’ εσάς,
που να λάμπη από’ κει απάνου
σαν τα μάτια της κυράς;
2η ΟΜΑΔΑ
ΡΟΜΑΝΤΙΣΜΟΣ Αχιλλέας Παράσχος , Δεν την
ηύρα
Δεν την ηύρα κ’ η ήβη μου
σβήνει
Δεν την ηύρα την κόρην ακόμα.
Όσας είδα, δεν ήτον Εκείνη,
τ’ ουρανού δεν αφήκε το δώμα.
Όχι, όχι˙ σκιαί ήσαν πλάνης
όσας είδον ονείρου μου θείου˙
δεν εφάνης, ποτέ δεν εφάνης,
ερωμένη αγνού ενυπνίου..
Ο έρωτας
εξιδανίκευση του
ερωτικού
αντικειμένου
ο έρωτας αγνός,
αμόλυντος, όχι
αισθησιακός
το αντικείμενο του
έρωτα απρόσιτο, ο
έρωτας ανέφικτος
μελαγχολική διάθεση,
απασιοδοξία
πιο υγιής εκδήλωση
του έρωτα στην
επτανησιακή σχολή –
ο έρωτας πιο γήινος
22
Μουσικότητα. διακυμάνσεις του ρυθμού, μαγεία των
λέξεων, αναζήτηση λέξης με ιδιαίτερη μουσική ποιότητα
Νέο λεξιλόγιο: λέξεις που υποβάλλουν λεπτά, τρυφερά
συναισθήματα
Χαλάρωση της μορφής από τους αυστηρούς κανόνες της
παραδοσιακής ποίησης (ομοιοκαταληξία και μέτρο).
Μελαγχολική διάθεση, ρεμβασμός, ονειροπόληση
Υποβλητικότητα υπαινιγμός και διακριτική νύξη ⇒ ποίηση
υπαινικτική και μοντέρνα
Σύμβολα: Τα αντικείμενα του εξωτερικού κόσμου γίνονται
σύμβολα εσωτερικών, ψυχικών καταστάσεων
3η ομάδα: ΣυμβολισμόςΔραστηριότητα1η:
Χαρακτηριστικά
23
3η ΟΜΑΔΑ:
ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ
2. Εντοπίστε τα ιδιαίτερα μορφικά χαρακτηριστικά του συμβολισμού στα
ποίηματα που μελετάτε (μέτρο, στίχος, εκφραστικά μέσα, γλώσσα:
προσέξτε ιδιαίτερα το λεξιλόγιο και κάντε ένα πίνακα με καθημερινές και
ποιητικές λέξεις.
3. α. Πώς παρουσιάζει ο ποιητής/τρια το αγαπημένο πρόσωπο;
β. Τι αισθάνεται γι’ αυτό και ποια εκφραστικά μέσα χρησιμοποιεί για την
εξωτερίκευση των αισθημάτων του/της; Εξετάστε ειδικότερα το ρόλο των
συμβόλων και κατατάξτε τα σε κατηγορίες (αντικείμενα, φυσικά
φαινόμενα, εικόνες, ήχοι)
γ. Ποια είναι η κυρίαρχη διάθεση σε κάθε ποίημα;
Ερωτήσεις του φύλλου εργασίας
24
3η ΟΜΑΔΑ:
ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ
Ο έρωτας
-κυριαρχεί το συναίσθημα
-χαμηλόφωνο, χωρίς τις εξάρσεις και
το ρομαντικό στόμφο
υποβολή συναισθηματικών
καταστάσεων μέσα από εικόνες και
σύμβολα (φως, άγριοι άνεμοι, σκοτάδι,
νύχτα) αλλά και μέσω του ιδιαίτερου
λεξιλογίου
μελαγχολική διάθεση
Μαρία Πολυδούρη, Κοντά σου
Κοντά σου δεν αχούν άγρια οι
ανέμοι.
Κοντά σου είνε η γαλήνη και το φως.
Στου νου μας τη χρυσόβεργην ανέμη
Ο ρόδινος τυλιέται στοχασμός.
Ν. Λαπαθιώτης, Ερωτικό
Καημ ς λήθεια ν περν  ὸ ἀ ὰ ῶ
το ρωτα πάλι τῦ ἔ ὸ στενό, 
σπου ν πέσειὥ ὰ ἡ σκοτεινιὰ 
μι μέρα το θανάτου...ὰ ῦ
σως μι μέρα, ταν χαθ , Ἴ ὰ ὅ ῶ
γυρνώντας πάλι στ βυθ  ὸ ὸ
κα μ τὶ ὲ ὴ νύχτα μυστικά, 
γίνουμε πάλι ταίρι,
α τ τὐ ὸ ὸ νεύρετοἀ φιλί, 
πο τὺ ὸ λαχτάρησα πολύ, 
- σ μι παλιά της φειλ  ὰ ὰ ὀ ὴ
- ν μο τ ξαναφέρει...ὰ ῦ ὸ
25
-Διάλυση της μορφής και διάθεση για πειραματισμό
(ελεύθερος στίχος, παραβίαση γραμματικών και
συντακτικών κανόνων)
-Εγκατάλειψη της φροντίδας για ωραίο ύφος, αντιποιητικά
στοιχεία
-Εκφραστικά μέσα: τολμηρές μεταφορές, ελεύθεροι
συνειρμοί και συνδυασμοί ετερόκλητων λέξεων.
--Γλώσσα: ελλειπτική, υπαινικτική, πολύσημη
--απελευθέρωση της φαντασίας και του ονείρου (επίδραση
από την ψυχανάλυση)
4η ομάδα: Μοντερνισμός
4η ΟΜΑΔΑ:
ΜΟΝΤΕΡΝΙΣΜΟΣ
Δραστηριότητα1η:
Χαρακτηριστικά
26
2. Μελετήστε ποιήματα που ανήκουν στο ποιητικό ρεύμα του μοντερνισμού με
θέμα τον έρωτα και διακρίνετε τα ιδιαίτερα μορφικά χαρακτηριστικά τους
(μέτρο, στίχος, εκφραστικά μέσα, γλώσσα). Εντοπίστε τα υπερρεαλιστικά
στοιχεία που υπάρχουν.
3. α. Πώς παρουσιάζει ο ποιητής το αγαπημένο πρόσωπο; Ποια εκφραστικά
μέσα χρησιμοποιεί; Εντοπίστε τα υπερρεαλιστικά στοιχεία. Προσέξτε
ιδιαίτερα τις μεταφορικές εικόνες και τη λογική τους. Τι νομίζετε ότι
εκφράζουν;
β. Ποιος είναι ο ρόλος του έρωτα στη ζωή του ποιητή;
γ. Τι συναισθήματα και σκέψεις του προκαλεί;
Ερωτήσεις του φύλλου εργασίας4η ΟΜΑΔΑ:
ΜΟΝΤΕΡΝΙΣΜΟΣ
27
4η ΟΜΑΔΑ:
ΜΟΝΤΕΡΝΙΣΜΟΣ
Ο έρωτας
Επιστροφή στον
αισθησιασμό.-
κυριαρχία των
αισθήσεων (στον Σ.
ιδιαίτερα η αφή)
Ο έρωτας = ζωή
είτε ως μυστήριο,
χαρά και πληρότητα
της ύπαρξης– είτε ως
απόπειρα
απόδρασης από τον
θάνατο
Η αγάπη μας δεν ήταν άλλη ψηλαφούσε
σιγά μέσα στα πράγματα που μας τριγύριζαν
να εξηγήσει γιατί δε θέλουμε να πεθάνουμε
με τόσο πάθος.
Κι αν κρατηθήκαμε από λαγόνια κι αν αγκαλιάσαμε
μ’ όλη τη δύναμή μας άλλους αυχένες
κι αν σμίξαμε την ανάσα μας με την ανάσα
εκείνου του ανθρώπου
κι αν κλείσαμε τα μάτια μας, δεν ήταν άλλη
μονάχα αυτός ο βαθύτερος καημός να κρατηθούμε
μέσα στη φυγή (Γ. Σεφέρης, Φυγή)
Έτσι μιλώ για σένα και για μένα
Επειδή σ’ αγαπώ και στην αγάπη ξέρω 
Να μπαίνω σαν Πανσέληνος 
Από παντού, για το μικρό το πόδι σου μες στ’ αχανή σεντόνια 
Να μαδάω γιασεμιά -κι έχω τη δύναμη 
Αποκοιμισμένη, να φυσώ να σε πηγαίνω 
Μες από φεγγερά περάσματα και κρυφές της θάλασσας στοές 
Υπνωτισμένα δέντρα με αράχνες που ασημίζουνε
(Ο. Ελύτης, Μονόγραμμα)
28
Μετα-αναγνωστικό στάδιοΔημιουργικήγραφή
2ώρες Ομάδα 1
Μετατρέψτε ένα δημοτικό τραγούδι σε μοντέρνο ποίημα!
«Σπάστε» το στίχο, αφαιρέστε περιττές λέξεις, δημιουργήστε
παράλογα νοήματα.
Ομάδα 2
Μετατρέψτε ένα ρομαντικό ποίημα σε μοντέρνο!
«Σπάστε» το στίχο, αφαιρέστε την ομοιοκαταληξία και τις
περιττές λέξεις και δημιουργήστε παράλογα νοήματα.
Ομάδα 3
Μετατρέψτε ένα συμβολικό ποίημα σε μοντέρνο!
«Σπάστε» το στίχο, αφαιρέστε την ομοιοκαταληξία και τις
περιττές λέξεις και δημιουργήστε παράλογα νοήματα.
Ομάδα 4
Μετατρέψτε ένα μοντέρνο ποίημα σε παραδοσιακό!
Απομονώστε κάποιες εικόνες, αφαιρέστε τα στοιχεία που τις
κάνουν παράλογες και βάλτε ομοιοκαταληξία.
29
«Το πρώτο σκαλί» !!
Ταποιήματατωνμαθητών
«Παραδοσιακό»
Έπιασε βροχή αγάπη καλοκαιρινή
Φθινόπωρο ξανά με τη ζωή αδειανή.
Δε φτιάχτηκε για μας ετούτη η εποχή.
Κανείς πια δε θυμάται
αγάπη που τη βροχή φοβάται
δοξάρι δίχως βιόλα
σα δέντρα φυλλοβόλα
σκορπίσανε τα όνειρά μου όλα
Ε.
«Μοντέρνο»
Φύκια τα μαλλιά σου μυρωμένα
χαρούμενο το καλοκαίρι
στους δρόμους
έδιωξε τα χρέη
του μεγάλου χρησμού.
Τώρα
στους έρημους δρόμους
κανείς δε σε θυμάται.
Γ.
30
Αφορά όλη τη διαδικασία και όχι μόνο το αποτέλεσμα
Αξιολογείται η συμμετοχή των μαθητών, η συνεργασία τους
με την ομάδα
Τέλος αξιολογείται συνολικά τόσο από τον διδάσκοντα όσο
και από τους μαθητές η συνολική εμπειρία της συμμετοχής
τους στο project.
Αξιολόγηση
31
Αξιολόγηση
(1α) Να αναγνωρίσουν τα χαρακτηριστικά της παραδοσιακής και της μοντέρνας ποίησης
και να διακρίνουν τα ποιήματα σε παραδοσιακά και μοντέρνα με βάση αυτά τα
χαρακτηριστικά.
(1β) Να τα κατατάξουν σε μια σειρά από το πιο παραδοσιακό ως το πιο υπερρεαλιστικό
και, ενδεχομένως, να ανιχνεύσουν το λογοτεχνικό κίνημα στο οποίο εντάσσεται το καθένα.
Οι ερωτήσεις αυτές βαθμολογούνται με 1α (30) + 1β (20) = 50 μονάδες
(2α) Να εντοπίσουν τις πιο «ποιητικές» και τις πιο «καθημερινές» λέξεις στα ποιήματα
και να τις τοποθετήσουν σε πίνακα με δύο ή περισσότερες στήλες.
(2β) Να εντοπίσουν τα σύμβολα σε όσα ποιήματα υπάρχουν και να τα κατατάξουν σε
κατηγορίες ανάλογα με το είδος τους (αντικείμενα, φυσικά φαινόμενα, εικόνες, ήχοι).
ή εναλλακτικά
(2β) Να εντοπίσουν λυρικά ή δραματικά στοιχεία στα ποιήματα.
32
Οι μαθητές συμμετέχουν ενεργά στη μαθησιακή διαδικασία
Αναζητούν πληροφορίες
Έρχονται σε ουσιαστική επαφή με τα ποιήματα
προσπαθώντας να εντοπίσουν τα στοιχεία που τους
ενδιαφέρουν
Ασκούν την κριτική τους ικανότητα
Εξάγουν συμπεράσματα.
Γίνονται οι ίδιοι δημιουργοί, συνθέτοντας δικά τους ποιήματα.
ΑξιολόγησηΠλεονεκτήματα
34
ΠΑΡΑΔΟΣΗ
ΚΑΙ
ΜΟΝΤΕΡΝΙΣΜΟΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ
«Ο έρωτας στην παραδοσιακή
και μοντέρνα ποίηση»
ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ
Καραμπάτσα Βάια
ΠΕ02 Φιλόλογος

Weitere ähnliche Inhalte

Was ist angesagt?

ο μικρός πρίγκιπας και η αλεπού
ο μικρός πρίγκιπας και η αλεπούο μικρός πρίγκιπας και η αλεπού
ο μικρός πρίγκιπας και η αλεπούZeta Stavropoulou
 
οι πιτσιρικοι αναλυση
οι πιτσιρικοι αναλυσηοι πιτσιρικοι αναλυση
οι πιτσιρικοι αναλυσηdemistefi69
 
Π. Δέλτα,Πρώτες ενθυμήσεις, ερμηνευτικό σχεδιάγραμμα
Π. Δέλτα,Πρώτες ενθυμήσεις, ερμηνευτικό σχεδιάγραμμαΠ. Δέλτα,Πρώτες ενθυμήσεις, ερμηνευτικό σχεδιάγραμμα
Π. Δέλτα,Πρώτες ενθυμήσεις, ερμηνευτικό σχεδιάγραμμαGeorgia Dimitropoulou
 
Tου γιοφυριού της ;Aρτας
Tου γιοφυριού της ;AρταςTου γιοφυριού της ;Aρτας
Tου γιοφυριού της ;AρταςStella Stath
 
Οδυσσέας Ελύτης - Πίνοντας ήλιο κορινθιακό
Οδυσσέας Ελύτης - Πίνοντας ήλιο κορινθιακόΟδυσσέας Ελύτης - Πίνοντας ήλιο κορινθιακό
Οδυσσέας Ελύτης - Πίνοντας ήλιο κορινθιακόvserdaki
 
Διονύσιος Σολωμός, Η καταστροφή των Ψαρών
Διονύσιος Σολωμός, Η καταστροφή των ΨαρώνΔιονύσιος Σολωμός, Η καταστροφή των Ψαρών
Διονύσιος Σολωμός, Η καταστροφή των ΨαρώνMatoula Mk
 
Φίλιππος, Τάκης Σινόπουλος, Γ΄ Λυκείου
Φίλιππος, Τάκης Σινόπουλος, Γ΄ ΛυκείουΦίλιππος, Τάκης Σινόπουλος, Γ΄ Λυκείου
Φίλιππος, Τάκης Σινόπουλος, Γ΄ ΛυκείουEleni Vakana
 
Λογοτεχνια Έρωτος Αποτελέσματα
Λογοτεχνια Έρωτος ΑποτελέσματαΛογοτεχνια Έρωτος Αποτελέσματα
Λογοτεχνια Έρωτος Αποτελέσματαpemptoussia
 
Κλέφτικο τραγούδι: Του Βασίλη
Κλέφτικο τραγούδι: Του ΒασίληΚλέφτικο τραγούδι: Του Βασίλη
Κλέφτικο τραγούδι: Του ΒασίληJoannaArtinou
 
ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ (ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣ)
ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ (ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣ)ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ (ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣ)
ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ (ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣ)Georgia Sofi
 
Η ΜΕΤΑΜΦΙΕΣΗ-ΡΕΑ ΓΑΛΑΝΑΚΗ
Η ΜΕΤΑΜΦΙΕΣΗ-ΡΕΑ ΓΑΛΑΝΑΚΗΗ ΜΕΤΑΜΦΙΕΣΗ-ΡΕΑ ΓΑΛΑΝΑΚΗ
Η ΜΕΤΑΜΦΙΕΣΗ-ΡΕΑ ΓΑΛΑΝΑΚΗAlexandra Gerakini
 
στην εποχη του τσιμεντου και της πολυκατοικιας
στην εποχη του τσιμεντου και της πολυκατοικιαςστην εποχη του τσιμεντου και της πολυκατοικιας
στην εποχη του τσιμεντου και της πολυκατοικιαςZeta Stavropoulou
 
Ραψωδία λ', Ομήρου Οδύσσεια
Ραψωδία  λ', Ομήρου ΟδύσσειαΡαψωδία  λ', Ομήρου Οδύσσεια
Ραψωδία λ', Ομήρου ΟδύσσειαFlora Kyprianou
 

Was ist angesagt? (20)

ο μικρός πρίγκιπας και η αλεπού
ο μικρός πρίγκιπας και η αλεπούο μικρός πρίγκιπας και η αλεπού
ο μικρός πρίγκιπας και η αλεπού
 
4η ενότητα, Ενωμένη Ευρώπη και Ευρωπαίοι Πολίτες, Εισαγωγικά κείμενα, Νεοελλη...
4η ενότητα, Ενωμένη Ευρώπη και Ευρωπαίοι Πολίτες, Εισαγωγικά κείμενα, Νεοελλη...4η ενότητα, Ενωμένη Ευρώπη και Ευρωπαίοι Πολίτες, Εισαγωγικά κείμενα, Νεοελλη...
4η ενότητα, Ενωμένη Ευρώπη και Ευρωπαίοι Πολίτες, Εισαγωγικά κείμενα, Νεοελλη...
 
οι πιτσιρικοι αναλυση
οι πιτσιρικοι αναλυσηοι πιτσιρικοι αναλυση
οι πιτσιρικοι αναλυση
 
Το Σχολείο στο Χρόνο. 4η ενότητα Γλώσσας Β΄ Γυμνασίου (μάθημα 1)
Το Σχολείο στο Χρόνο. 4η ενότητα Γλώσσας Β΄ Γυμνασίου (μάθημα 1)Το Σχολείο στο Χρόνο. 4η ενότητα Γλώσσας Β΄ Γυμνασίου (μάθημα 1)
Το Σχολείο στο Χρόνο. 4η ενότητα Γλώσσας Β΄ Γυμνασίου (μάθημα 1)
 
Π. Δέλτα,Πρώτες ενθυμήσεις, ερμηνευτικό σχεδιάγραμμα
Π. Δέλτα,Πρώτες ενθυμήσεις, ερμηνευτικό σχεδιάγραμμαΠ. Δέλτα,Πρώτες ενθυμήσεις, ερμηνευτικό σχεδιάγραμμα
Π. Δέλτα,Πρώτες ενθυμήσεις, ερμηνευτικό σχεδιάγραμμα
 
Tου γιοφυριού της ;Aρτας
Tου γιοφυριού της ;AρταςTου γιοφυριού της ;Aρτας
Tου γιοφυριού της ;Aρτας
 
Οδυσσέας Ελύτης - Πίνοντας ήλιο κορινθιακό
Οδυσσέας Ελύτης - Πίνοντας ήλιο κορινθιακόΟδυσσέας Ελύτης - Πίνοντας ήλιο κορινθιακό
Οδυσσέας Ελύτης - Πίνοντας ήλιο κορινθιακό
 
Μένης Κουμανταρέας, Γραφείον ευρέσεως εργασίας, Κείμενα Β Γυμνασίου
Μένης Κουμανταρέας, Γραφείον ευρέσεως εργασίας, Κείμενα Β ΓυμνασίουΜένης Κουμανταρέας, Γραφείον ευρέσεως εργασίας, Κείμενα Β Γυμνασίου
Μένης Κουμανταρέας, Γραφείον ευρέσεως εργασίας, Κείμενα Β Γυμνασίου
 
Διονύσιος Σολωμός, Η καταστροφή των Ψαρών
Διονύσιος Σολωμός, Η καταστροφή των ΨαρώνΔιονύσιος Σολωμός, Η καταστροφή των Ψαρών
Διονύσιος Σολωμός, Η καταστροφή των Ψαρών
 
Φίλιππος, Τάκης Σινόπουλος, Γ΄ Λυκείου
Φίλιππος, Τάκης Σινόπουλος, Γ΄ ΛυκείουΦίλιππος, Τάκης Σινόπουλος, Γ΄ Λυκείου
Φίλιππος, Τάκης Σινόπουλος, Γ΄ Λυκείου
 
ANNA ΤΟΥ ΚΛΗΔΟΝΑ
ANNA ΤΟΥ ΚΛΗΔΟΝΑANNA ΤΟΥ ΚΛΗΔΟΝΑ
ANNA ΤΟΥ ΚΛΗΔΟΝΑ
 
Λογοτεχνια Έρωτος Αποτελέσματα
Λογοτεχνια Έρωτος ΑποτελέσματαΛογοτεχνια Έρωτος Αποτελέσματα
Λογοτεχνια Έρωτος Αποτελέσματα
 
Κλέφτικο τραγούδι: Του Βασίλη
Κλέφτικο τραγούδι: Του ΒασίληΚλέφτικο τραγούδι: Του Βασίλη
Κλέφτικο τραγούδι: Του Βασίλη
 
ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ (ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣ)
ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ (ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣ)ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ (ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣ)
ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ (ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣ)
 
ΜΑΒΙΛΗΣ, ΛΗΘΗ
ΜΑΒΙΛΗΣ, ΛΗΘΗΜΑΒΙΛΗΣ, ΛΗΘΗ
ΜΑΒΙΛΗΣ, ΛΗΘΗ
 
Η ΜΕΤΑΜΦΙΕΣΗ-ΡΕΑ ΓΑΛΑΝΑΚΗ
Η ΜΕΤΑΜΦΙΕΣΗ-ΡΕΑ ΓΑΛΑΝΑΚΗΗ ΜΕΤΑΜΦΙΕΣΗ-ΡΕΑ ΓΑΛΑΝΑΚΗ
Η ΜΕΤΑΜΦΙΕΣΗ-ΡΕΑ ΓΑΛΑΝΑΚΗ
 
στην εποχη του τσιμεντου και της πολυκατοικιας
στην εποχη του τσιμεντου και της πολυκατοικιαςστην εποχη του τσιμεντου και της πολυκατοικιας
στην εποχη του τσιμεντου και της πολυκατοικιας
 
Πηνελόπη Δέλτα, Πρώτες ενθυμήσεις, Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, Γ΄ Γυμνα...
Πηνελόπη Δέλτα, Πρώτες ενθυμήσεις, Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, Γ΄ Γυμνα...Πηνελόπη Δέλτα, Πρώτες ενθυμήσεις, Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, Γ΄ Γυμνα...
Πηνελόπη Δέλτα, Πρώτες ενθυμήσεις, Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, Γ΄ Γυμνα...
 
Ραψωδία λ', Ομήρου Οδύσσεια
Ραψωδία  λ', Ομήρου ΟδύσσειαΡαψωδία  λ', Ομήρου Οδύσσεια
Ραψωδία λ', Ομήρου Οδύσσεια
 
Στράτης Μυριβήλης, Τα ζα. Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ΄ Γυμνασίου
Στράτης Μυριβήλης, Τα ζα. Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ΄ ΓυμνασίουΣτράτης Μυριβήλης, Τα ζα. Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ΄ Γυμνασίου
Στράτης Μυριβήλης, Τα ζα. Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ΄ Γυμνασίου
 

Ähnlich wie ο έρωτας στην παραδοσιακή και μοντέρνα ποίηση

ΚΕΙΜΕΝΑ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ ΓΠ
ΚΕΙΜΕΝΑ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ ΓΠΚΕΙΜΕΝΑ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ ΓΠ
ΚΕΙΜΕΝΑ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ ΓΠmono030156
 
ΥΠΕΡΡΕΑΛΙΣΜΟΣ
ΥΠΕΡΡΕΑΛΙΣΜΟΣΥΠΕΡΡΕΑΛΙΣΜΟΣ
ΥΠΕΡΡΕΑΛΙΣΜΟΣΜaria Demirakou
 
2012 13 παραδοση και μοντερνισμοσ 2
2012 13 παραδοση και μοντερνισμοσ 22012 13 παραδοση και μοντερνισμοσ 2
2012 13 παραδοση και μοντερνισμοσ 21lykspartis
 
Λορέντζος Μαβίλης, Λήθη
Λορέντζος Μαβίλης, ΛήθηΛορέντζος Μαβίλης, Λήθη
Λορέντζος Μαβίλης, Λήθηgina zaza
 
Λορέντζος Μαβίλης, Λήθη
Λορέντζος Μαβίλης, ΛήθηΛορέντζος Μαβίλης, Λήθη
Λορέντζος Μαβίλης, Λήθηgina zaza
 
Οδυσσέας Ελύτης, Η Μαρίνα των βράχων, Εργασίες μαθητών
Οδυσσέας Ελύτης, Η Μαρίνα των βράχων, Εργασίες μαθητώνΟδυσσέας Ελύτης, Η Μαρίνα των βράχων, Εργασίες μαθητών
Οδυσσέας Ελύτης, Η Μαρίνα των βράχων, Εργασίες μαθητώνΣΟΦΙΑ ΦΕΛΛΑΧΙΔΟΥ
 
Oδηγίες για την τελική εξέταση
Oδηγίες για την  τελική εξέτασηOδηγίες για την  τελική εξέταση
Oδηγίες για την τελική εξέτασηEleni Kots
 
παράδοση και μοντερνισμός (ερωτήσεις αξιολόγησης)
παράδοση και μοντερνισμός (ερωτήσεις αξιολόγησης)παράδοση και μοντερνισμός (ερωτήσεις αξιολόγησης)
παράδοση και μοντερνισμός (ερωτήσεις αξιολόγησης)Eleni Kots
 
Η Άννα του Κλήδονα
Η Άννα του ΚλήδοναΗ Άννα του Κλήδονα
Η Άννα του ΚλήδοναJoannaArtinou
 
ΛΟΓ3_κόκκινα_λουστρίνια
ΛΟΓ3_κόκκινα_λουστρίνιαΛΟΓ3_κόκκινα_λουστρίνια
ΛΟΓ3_κόκκινα_λουστρίνιαTheod13
 
ΚΕΙΜΕΝΑ Γ΄ ΛΥΚΕΙΟΥ ΓΠ
ΚΕΙΜΕΝΑ Γ΄ ΛΥΚΕΙΟΥ ΓΠΚΕΙΜΕΝΑ Γ΄ ΛΥΚΕΙΟΥ ΓΠ
ΚΕΙΜΕΝΑ Γ΄ ΛΥΚΕΙΟΥ ΓΠmono030156
 
Γιάννης Ρίτσος Ο τόπος μας, Εργασίες μαθητών
Γιάννης Ρίτσος Ο τόπος μας, Εργασίες μαθητώνΓιάννης Ρίτσος Ο τόπος μας, Εργασίες μαθητών
Γιάννης Ρίτσος Ο τόπος μας, Εργασίες μαθητώνΣΟΦΙΑ ΦΕΛΛΑΧΙΔΟΥ
 
ΓΙΩΡΓΗΣ ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ- ΤΑ "ΑΝΤΙΚΛΕΙΔΙΑ"
ΓΙΩΡΓΗΣ ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ- ΤΑ  "ΑΝΤΙΚΛΕΙΔΙΑ"ΓΙΩΡΓΗΣ ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ- ΤΑ  "ΑΝΤΙΚΛΕΙΔΙΑ"
ΓΙΩΡΓΗΣ ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ- ΤΑ "ΑΝΤΙΚΛΕΙΔΙΑ"kalliopiterpou
 
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ Α3 ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ Α3 ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ Α3 ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ Α3 ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑlykvam
 
παναγιωτοπουλου μαρια παρουσίαση ποίηση
παναγιωτοπουλου μαρια παρουσίαση ποίησηπαναγιωτοπουλου μαρια παρουσίαση ποίηση
παναγιωτοπουλου μαρια παρουσίαση ποίησηstratism
 
Γ.Σεφέρη Επί ασπαλάθων, Εργασίες μαθητών
Γ.Σεφέρη Επί ασπαλάθων, Εργασίες μαθητώνΓ.Σεφέρη Επί ασπαλάθων, Εργασίες μαθητών
Γ.Σεφέρη Επί ασπαλάθων, Εργασίες μαθητώνΣΟΦΙΑ ΦΕΛΛΑΧΙΔΟΥ
 
Η περιπέτεια της δημιουργίας: Τέχνη και Λογοτεχνία
Η περιπέτεια της δημιουργίας: Τέχνη και ΛογοτεχνίαΗ περιπέτεια της δημιουργίας: Τέχνη και Λογοτεχνία
Η περιπέτεια της δημιουργίας: Τέχνη και ΛογοτεχνίαMaria Michali
 

Ähnlich wie ο έρωτας στην παραδοσιακή και μοντέρνα ποίηση (20)

ΚΕΙΜΕΝΑ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ ΓΠ
ΚΕΙΜΕΝΑ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ ΓΠΚΕΙΜΕΝΑ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ ΓΠ
ΚΕΙΜΕΝΑ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ ΓΠ
 
ΥΠΕΡΡΕΑΛΙΣΜΟΣ
ΥΠΕΡΡΕΑΛΙΣΜΟΣΥΠΕΡΡΕΑΛΙΣΜΟΣ
ΥΠΕΡΡΕΑΛΙΣΜΟΣ
 
2012 13 παραδοση και μοντερνισμοσ 2
2012 13 παραδοση και μοντερνισμοσ 22012 13 παραδοση και μοντερνισμοσ 2
2012 13 παραδοση και μοντερνισμοσ 2
 
Λορέντζος Μαβίλης, Λήθη
Λορέντζος Μαβίλης, ΛήθηΛορέντζος Μαβίλης, Λήθη
Λορέντζος Μαβίλης, Λήθη
 
Λορέντζος Μαβίλης, Λήθη
Λορέντζος Μαβίλης, ΛήθηΛορέντζος Μαβίλης, Λήθη
Λορέντζος Μαβίλης, Λήθη
 
Οδυσσέας Ελύτης, Η Μαρίνα των βράχων, Εργασίες μαθητών
Οδυσσέας Ελύτης, Η Μαρίνα των βράχων, Εργασίες μαθητώνΟδυσσέας Ελύτης, Η Μαρίνα των βράχων, Εργασίες μαθητών
Οδυσσέας Ελύτης, Η Μαρίνα των βράχων, Εργασίες μαθητών
 
Oδηγίες για την τελική εξέταση
Oδηγίες για την  τελική εξέτασηOδηγίες για την  τελική εξέταση
Oδηγίες για την τελική εξέταση
 
παράδοση και μοντερνισμός (ερωτήσεις αξιολόγησης)
παράδοση και μοντερνισμός (ερωτήσεις αξιολόγησης)παράδοση και μοντερνισμός (ερωτήσεις αξιολόγησης)
παράδοση και μοντερνισμός (ερωτήσεις αξιολόγησης)
 
Amygdalia
AmygdaliaAmygdalia
Amygdalia
 
Η Άννα του Κλήδονα
Η Άννα του ΚλήδοναΗ Άννα του Κλήδονα
Η Άννα του Κλήδονα
 
ΛΟΓ3_κόκκινα_λουστρίνια
ΛΟΓ3_κόκκινα_λουστρίνιαΛΟΓ3_κόκκινα_λουστρίνια
ΛΟΓ3_κόκκινα_λουστρίνια
 
ΚΕΙΜΕΝΑ Γ΄ ΛΥΚΕΙΟΥ ΓΠ
ΚΕΙΜΕΝΑ Γ΄ ΛΥΚΕΙΟΥ ΓΠΚΕΙΜΕΝΑ Γ΄ ΛΥΚΕΙΟΥ ΓΠ
ΚΕΙΜΕΝΑ Γ΄ ΛΥΚΕΙΟΥ ΓΠ
 
Γιάννης Ρίτσος Ο τόπος μας, Εργασίες μαθητών
Γιάννης Ρίτσος Ο τόπος μας, Εργασίες μαθητώνΓιάννης Ρίτσος Ο τόπος μας, Εργασίες μαθητών
Γιάννης Ρίτσος Ο τόπος μας, Εργασίες μαθητών
 
ΓΙΩΡΓΗΣ ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ- ΤΑ "ΑΝΤΙΚΛΕΙΔΙΑ"
ΓΙΩΡΓΗΣ ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ- ΤΑ  "ΑΝΤΙΚΛΕΙΔΙΑ"ΓΙΩΡΓΗΣ ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ- ΤΑ  "ΑΝΤΙΚΛΕΙΔΙΑ"
ΓΙΩΡΓΗΣ ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ- ΤΑ "ΑΝΤΙΚΛΕΙΔΙΑ"
 
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ Α3 ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ Α3 ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ Α3 ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ Α3 ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
 
παναγιωτοπουλου μαρια παρουσίαση ποίηση
παναγιωτοπουλου μαρια παρουσίαση ποίησηπαναγιωτοπουλου μαρια παρουσίαση ποίηση
παναγιωτοπουλου μαρια παρουσίαση ποίηση
 
Γ.Σεφέρη Επί ασπαλάθων, Εργασίες μαθητών
Γ.Σεφέρη Επί ασπαλάθων, Εργασίες μαθητώνΓ.Σεφέρη Επί ασπαλάθων, Εργασίες μαθητών
Γ.Σεφέρη Επί ασπαλάθων, Εργασίες μαθητών
 
"πίνοντας ήλιο κορινθιακό" ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ
 "πίνοντας  ήλιο κορινθιακό" ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ "πίνοντας  ήλιο κορινθιακό" ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ
"πίνοντας ήλιο κορινθιακό" ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ
 
Η περιπέτεια της δημιουργίας: Τέχνη και Λογοτεχνία
Η περιπέτεια της δημιουργίας: Τέχνη και ΛογοτεχνίαΗ περιπέτεια της δημιουργίας: Τέχνη και Λογοτεχνία
Η περιπέτεια της δημιουργίας: Τέχνη και Λογοτεχνία
 
τα φύλα στη λογοτεχνία Β. Δακανάλη
τα φύλα στη λογοτεχνία Β. Δακανάλητα φύλα στη λογοτεχνία Β. Δακανάλη
τα φύλα στη λογοτεχνία Β. Δακανάλη
 

Mehr von orfeas70

Mpeina karampatsa teliki
Mpeina karampatsa telikiMpeina karampatsa teliki
Mpeina karampatsa telikiorfeas70
 
Το ρεμπέτικο τραγούδι
Το ρεμπέτικο τραγούδιΤο ρεμπέτικο τραγούδι
Το ρεμπέτικο τραγούδιorfeas70
 
ροκ εξελιξη
ροκ εξελιξηροκ εξελιξη
ροκ εξελιξηorfeas70
 
το λαϊκό τραγούδι
το λαϊκό τραγούδι το λαϊκό τραγούδι
το λαϊκό τραγούδι orfeas70
 
δημοτικο τραγουδι τελικη παρουσίαση
δημοτικο τραγουδι   τελικη παρουσίαση δημοτικο τραγουδι   τελικη παρουσίαση
δημοτικο τραγουδι τελικη παρουσίαση orfeas70
 
εντεχνο τραγουδι παρουσίαση
εντεχνο τραγουδι παρουσίασηεντεχνο τραγουδι παρουσίαση
εντεχνο τραγουδι παρουσίασηorfeas70
 
παράγραφος τρόποι ανάπτυξης
παράγραφος τρόποι ανάπτυξηςπαράγραφος τρόποι ανάπτυξης
παράγραφος τρόποι ανάπτυξηςorfeas70
 
επικοινωνία και σελίδες κοινωνικής δικτύωσης
επικοινωνία και σελίδες κοινωνικής δικτύωσηςεπικοινωνία και σελίδες κοινωνικής δικτύωσης
επικοινωνία και σελίδες κοινωνικής δικτύωσηςorfeas70
 
οι εφηβοι και το Facebook (1)
οι εφηβοι και το Facebook (1)οι εφηβοι και το Facebook (1)
οι εφηβοι και το Facebook (1)orfeas70
 
Η ιστορικότητα του χάσματος γενεών στη λογοτεχνία
Η ιστορικότητα του χάσματος γενεών στη λογοτεχνίαΗ ιστορικότητα του χάσματος γενεών στη λογοτεχνία
Η ιστορικότητα του χάσματος γενεών στη λογοτεχνίαorfeas70
 
Ενδοσχολική βία
Ενδοσχολική βίαΕνδοσχολική βία
Ενδοσχολική βίαorfeas70
 
παιδεία
παιδείαπαιδεία
παιδείαorfeas70
 
Αξιολόγηση επιχειρημάτων
Αξιολόγηση επιχειρημάτωνΑξιολόγηση επιχειρημάτων
Αξιολόγηση επιχειρημάτωνorfeas70
 
Είδη συλλογισμών
Είδη συλλογισμώνΕίδη συλλογισμών
Είδη συλλογισμώνorfeas70
 
Συνθήκη Λοζάνης
Συνθήκη ΛοζάνηςΣυνθήκη Λοζάνης
Συνθήκη Λοζάνηςorfeas70
 
O διωγμός του 1914
O διωγμός του 1914O διωγμός του 1914
O διωγμός του 1914orfeas70
 
3. Oι οικονομικές συνθήκες κατά την περίοδο 1910 1922
3. Oι οικονομικές συνθήκες κατά την περίοδο 1910   19223. Oι οικονομικές συνθήκες κατά την περίοδο 1910   1922
3. Oι οικονομικές συνθήκες κατά την περίοδο 1910 1922orfeas70
 
Τα πρώτα βήματα του εργατικού κινήματος
Τα πρώτα βήματα του εργατικού κινήματοςΤα πρώτα βήματα του εργατικού κινήματος
Τα πρώτα βήματα του εργατικού κινήματοςorfeas70
 
Το αγροτικό ζήτημα
Το αγροτικό ζήτημαΤο αγροτικό ζήτημα
Το αγροτικό ζήτημαorfeas70
 
Η τέχνη της Αναγέννησης
Η τέχνη της Αναγέννησης Η τέχνη της Αναγέννησης
Η τέχνη της Αναγέννησης orfeas70
 

Mehr von orfeas70 (20)

Mpeina karampatsa teliki
Mpeina karampatsa telikiMpeina karampatsa teliki
Mpeina karampatsa teliki
 
Το ρεμπέτικο τραγούδι
Το ρεμπέτικο τραγούδιΤο ρεμπέτικο τραγούδι
Το ρεμπέτικο τραγούδι
 
ροκ εξελιξη
ροκ εξελιξηροκ εξελιξη
ροκ εξελιξη
 
το λαϊκό τραγούδι
το λαϊκό τραγούδι το λαϊκό τραγούδι
το λαϊκό τραγούδι
 
δημοτικο τραγουδι τελικη παρουσίαση
δημοτικο τραγουδι   τελικη παρουσίαση δημοτικο τραγουδι   τελικη παρουσίαση
δημοτικο τραγουδι τελικη παρουσίαση
 
εντεχνο τραγουδι παρουσίαση
εντεχνο τραγουδι παρουσίασηεντεχνο τραγουδι παρουσίαση
εντεχνο τραγουδι παρουσίαση
 
παράγραφος τρόποι ανάπτυξης
παράγραφος τρόποι ανάπτυξηςπαράγραφος τρόποι ανάπτυξης
παράγραφος τρόποι ανάπτυξης
 
επικοινωνία και σελίδες κοινωνικής δικτύωσης
επικοινωνία και σελίδες κοινωνικής δικτύωσηςεπικοινωνία και σελίδες κοινωνικής δικτύωσης
επικοινωνία και σελίδες κοινωνικής δικτύωσης
 
οι εφηβοι και το Facebook (1)
οι εφηβοι και το Facebook (1)οι εφηβοι και το Facebook (1)
οι εφηβοι και το Facebook (1)
 
Η ιστορικότητα του χάσματος γενεών στη λογοτεχνία
Η ιστορικότητα του χάσματος γενεών στη λογοτεχνίαΗ ιστορικότητα του χάσματος γενεών στη λογοτεχνία
Η ιστορικότητα του χάσματος γενεών στη λογοτεχνία
 
Ενδοσχολική βία
Ενδοσχολική βίαΕνδοσχολική βία
Ενδοσχολική βία
 
παιδεία
παιδείαπαιδεία
παιδεία
 
Αξιολόγηση επιχειρημάτων
Αξιολόγηση επιχειρημάτωνΑξιολόγηση επιχειρημάτων
Αξιολόγηση επιχειρημάτων
 
Είδη συλλογισμών
Είδη συλλογισμώνΕίδη συλλογισμών
Είδη συλλογισμών
 
Συνθήκη Λοζάνης
Συνθήκη ΛοζάνηςΣυνθήκη Λοζάνης
Συνθήκη Λοζάνης
 
O διωγμός του 1914
O διωγμός του 1914O διωγμός του 1914
O διωγμός του 1914
 
3. Oι οικονομικές συνθήκες κατά την περίοδο 1910 1922
3. Oι οικονομικές συνθήκες κατά την περίοδο 1910   19223. Oι οικονομικές συνθήκες κατά την περίοδο 1910   1922
3. Oι οικονομικές συνθήκες κατά την περίοδο 1910 1922
 
Τα πρώτα βήματα του εργατικού κινήματος
Τα πρώτα βήματα του εργατικού κινήματοςΤα πρώτα βήματα του εργατικού κινήματος
Τα πρώτα βήματα του εργατικού κινήματος
 
Το αγροτικό ζήτημα
Το αγροτικό ζήτημαΤο αγροτικό ζήτημα
Το αγροτικό ζήτημα
 
Η τέχνη της Αναγέννησης
Η τέχνη της Αναγέννησης Η τέχνη της Αναγέννησης
Η τέχνη της Αναγέννησης
 

ο έρωτας στην παραδοσιακή και μοντέρνα ποίηση

  • 1. 1 ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΚΑΙ ΜΟΝΤΕΡΝΙΣΜΟΣ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ «Ο έρωτας στην παραδοσιακή και μοντέρνα ποίηση» ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ Καραμπάτσα Βάια ΠΕ02 Φιλόλογος
  • 2. 2 Κριτική αγωγή στον σύγχρονο πολιτισμό Να αποκτήσουν μια συνολική εικόνα της εξέλιξης της νεοελληνικής ποίησης. •Να συνειδητοποιήσουν ότι η ποίηση αλλάζει τόσο στο περιεχόμενο όσο και στη μορφή από εποχή σε εποχή. •Να κατανοήσουν ότι οι αλλαγές αυτές δεν είναι αυθαίρετες ή τυχαίες, αλλά εντάσσονται στο πλαίσιο γενικότερων καλλιτεχνικών και πολιτιστικών κινημάτων και ρευμάτων. •Να εμβαθύνουν στην ιστορικότητα του θέματος του έρωτα, μελετώντας τον τρόπο που παρουσιάστηκε στα πλαίσια διαφορετικών ποιητικών κινημάτων Σκοποί και στόχοι
  • 3. 3 Α΄ Φάση: Πριν από την ανάγνωση Β΄ Φάση: Ανάγνωση – παρουσίαση Γ΄ Φάση: Μετά την ανάγνωση Φάσεις διδασκαλίας
  • 4. 4 Δίνει κίνητρα για την ανάγνωση Πλουτίζει τον γνωστικό ορίζοντα των μαθητών Δημιουργεί ένα πλαίσιο προβληματισμού για το θέμα που εξετάζεται Α΄φάση: Πριν την ανάγνωση
  • 5. 5 Οι μαθητές χωρίζονται σε 4 ομάδες Κάθε ομάδα ασχολείται με μια συστάδα ποιημάτων που ανήκουν στο ίδιο ποιητικό ρεύμα. Οι μαθητές καλούνται να αναγνωρίσουν τα στοιχεία που συνδέουν τα κείμενα με το λογοτεχνικό ρεύμα στο οποίο ανήκουν Εξετάζουν τον τρόπο που παρουσιάζεται το ερωτικό βίωμα στα πλαίσια του λογοτεχνικού αυτού κινήματος. Παρουσιάζουν τις εργασίες τους στην ολομέλεια της τάξης Β΄φάση: Ανάγνωση- Παρουσίαση
  • 6. 6 Δημιουργική γραφή: οι μαθητές συνθέτουν τα δικά τους ποιήματα, παραδοσιακά ή μοντέρνα, εφαρμόζοντας τις γνώσεις που απέκτησαν για την παραδοσιακή και μοντέρνα ποίηση. Γ΄φάση: Μετά την ανάγνωση
  • 7. 7 Αφόρμηση: Εικαστικά έργα Γιώργης Παυλόπουλος «Τι είναι ποίηση…» Να εκφράσουν οι μαθητές τις απόψεις τους για την ποίηση και να μεταφέρουν τις τυχόν αναγνωστικές τους εμπειρίες (1 ώρα) Προ-αναγνωστικό στάδιο Σκοπός
  • 8. 8 Προ-αναγνωστικό στάδιο (1η ώρα) «Ο ποιητής και η μούσα» ΕΓΓΟΝΟΠΟΥΛΟΣ
  • 9. 9 "Αν ένα πουλί μπορούσε να πει με ακρίβεια τι τραγουδάει, γιατί τραγουδάει, και τι είναι αυτό που το κάνει να τραγουδάει, δεν θα τραγούδαγε". (Πωλ Βαλερύ) Προ-αναγνωστικό στάδιο (1η ώρα) Τι είναι ποίηση… ΓΙΩΡΓΗΣ ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ
  • 10. 10 "Διο ευφυούς η ποιητική εστιν ή μανικού. Τούτων γαρ οι μεν εύπλαστοι οι δε εκστατικοί εισίν". Αριστοτέλης (Η τέχνη της ποίησης είναι έργο του προικισμένου μάλλον παρά του μανικού καλλιτέχνη, γιατί ο πρώτος είναι ο επιδέξιος μιμητής, ενώ ο δεύτερος κατέχεται από ενθουσιασμό και του λείπει η ψυχική ηρεμία). Προ-αναγνωστικό στάδιο (1η ώρα) Ορισμοί ΓΙΩΡΓΗΣ ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ
  • 11. 11 Η ποίηση υπαγορεύεται από ένα δαιμόνιο, αν και θα ήταν υπερβολή να το χαρακτηρίσει κανείς αγγελικό. Ζεζλάβ Μίλοζ Η ομορφιά καραδοκεί. Αν είμαστε ευαίσθητοι, θα την αισθανθούμε μέσα στην ποίηση όλων των γλωσσών. Μπόρχες Η ποίηση δεν είναι ο τρόπος να μιλήσουμε αλλά ο καλύτερος τοίχος να κρύψουμε το πρόσωπό μας. Αναγνωστάκης Προ-αναγνωστικό στάδιο (1η ώρα) Ορισμοί ΓΙΩΡΓΗΣ ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ
  • 12. 12 Προ-αναγνωστικό στάδιο (2η ώρα) Εισαγωγή/ Διάκρισηπαραδοσιακούκαιμοντέρνου ποιήματος Νεότερη και παραδοσιακή ποίηση Παραδοσιακή ποίηση Νεότερη ποίηση Εξωτερικά χαρακτηριστικά • ομοιόμορφες στροφές • σταθερό ποιητικό ανάπτυγμα των στίχων (σταθερός αριθμός συλλαβών) • ομοιοκαταληξία • μέτρο • το ποίημα δεν κατανέμεται σε στροφές με σταθερή μορφή (καμιά φορά έχουμε άνισα «στροφικά σύνολα») • ελεύθερος στίχος, χωρίς μέτρο • δεν υπάρχει σταθερός αριθμός συλλαβών • εσωτερικά χαρακτηριστικά • εντυπωσιακές, «ποιητικές» λέξεις • λογική αλληλουχία • η γλώσσα πλησιάζει τους τόνους, το χαρακτήρα και το ύφος που έχει η γλώσσα της καθημερινής ομιλίας, χωρίς να χάνει την ποιητικότητά της • εκφραστική τόλμη (συσχετίζονται λέξεις και έννοιες που φαίνονται αταίριαστες και ασυμβίβαστες) • κλειστή, δυσνόητη, ερμητική («κρύβει» το θέμα της) • δεν υπάρχει ξεκάθαρος νοηματικός ειρμός Κώστας Ουράνης, Τῆ ς ἀγάπης Νά ῾ξερες πῶς λαχτάριζα τὸν ἐρχομό σου, Ἀγάπη ποὺ ἴσαμε τὰ σήμερα δὲ σ᾿ ἔχω νιώσει ἀκόμα, μὰ ποὺ ἔνστικτα τὸ εἶναι μου σ᾿ ἀναζητοῦσεν, ὅπως τὴ γόνιμη ἄξαφνη βροχὴ τὸ στεγνωμένο χῶμα! Κική Δημουλά, Ο πληθ υντικός αριθ μός Ὁ ἔρωτας, ὄνομα οὐσιαστικόν, πολὺ οὐσιαστικόν, ἑνικοῦ ἀριθμοῦ, γένους οὔτε θηλυκοῦ, οὔτε ἀρσενικοῦ, γένους ἀνυπεράσπιστου. Πληθυντικὸς ἀριθμὸς οἱ ἀνυπεράσπιστοι ἔρωτες. Χαρακτηριστικά Χαρακτηριστικά
  • 13. 13 Προ-αναγνωστικό στάδιο (2η ώρα) Εμπέδωση–Άσκηση Άσκηση Να βάλετε σε σειρά τα παρακάτω ποιητικά αποσπάσματα ξεκινώντας από το πιο παραδοσιακό ως το πιο μοντέρνο. Να λάβετε υπόψη σας: α) την ύπαρξη μέτρου και ομοιοκαταληξίας β) το «ποιητικό ύφος» (πόσο απέχει από τον καθημερινό λόγο) γ) την τόλμη των εκφραστικών μέσων (το βαθμό απόκλισής τους από την «κοινή λογική») δ) το βαθμό κατανόησης του περιεχομένου του.
  • 14. 14 Κυρίως ανάγνωση Τακείμενα Από το δημοτικό τραγούδι: Λιανοτράγουδα και τραγούδια της αγάπης από το αφιέρωμα του ηλεκτρονικού περιοδικού «Μυριόβιβλος» Από τον ρομαντισμό: Π. Σούτσος, από τα «Ερωτικά» /Α. Παράσχος «Δεν την είδα»/ Δ. Σολωμός «Το όνειρο» Από τον συμβολισμό: Κ. Καρυωτάκης, «Νοσταλγία» / Ν. Λαπαθιώτης, «Ερωτικό»/ Μ. Πολυδούρη, «Κοντά σου»/Χατζόπουλος, «Ήρθες» Από τον μοντερνισμό: Ο. Ελύτης, «Του Αιγαίου» και «Μονόγραμμα»/ Γ. Σεφέρης «Φυγή»/ Ν. Εγγονόπουλος, «Η νέα Λάουρα»
  • 15. 15 Δραστηριότητες 1. Αναζήτηση πληροφοριών για ένα συγκεκριμένο ποιητικό ρεύμα (2 ώρες) 2. Εντοπισμός των χαρακτηριστικών του ποιητικού ρεύματος που μελετάται σε ένα corpus ποιημάτων (2 ώρες) 3. Εστίαση στο θέμα του έρωτα και στον τρόπο που αναπαρίσταται στο συγκεκριμένο ποιητικό ρεύμα (2 ώρες) 4. Συγγραφή – Παρουσίαση ( 6 ώρες) Κυρίως ανάγνωση Ταφύλλαεργασίας
  • 16. 16 Κατηγορίες: α) Δημόσιου βίου, β) ιδιωτικού βίου, γ) Παραλογές Είδη: καθαρά λυρικά, αφηγηματικά, λυρικοί διάλογοι (δραματικό στοιχείο) Στίχος: συνήθως ιαμβικός δεκαπεντασύλλαβος, ανομοιοκατάληκτος (εκτός από τα λιανοτράγουδα) -Συντακτική αυτοτέλεια και νοηματική πληρότητα του στίχου -Γλώσσα: πληθωρική χρήση ρήματος και ουσιαστικού -Παμψυχισμός 1η ομάδα: Δημοτικό τραγούδιΔραστηριότητα1η: Βασικάχαρακτηριστικά
  • 17. 17 1η ΟΜΑΔΑ: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ 2. Εντοπίστε τα ιδιαίτερα μορφικά χαρακτηριστικά των δημοτικών τραγουδιών στα ποιήματα (μέτρο, στίχος, εκφραστικά μέσα: σχήματα λόγου, αφηγηματικοί τρόποι, γλώσσα) 3. α. Με ποια επιμέρους θέματα ασχολούνται οι ποιητές; Σε ποια κατηγορία θα κατατάσσατε τα ποιήματα; (αφηγηματικά, λυρικά). Μπορείτε να εντοπίσετε κάποια δραματικά στοιχεία; β. Πώς παρουσιάζουν το αγαπημένο πρόσωπο; Εντοπίστε περιγραφές του αγαπημένου προσώπου και τα εκφραστικά μέσα που χρησιμοποιούνται. Από ποιον χώρο αντλούνται οι μεταφορικές εκφράσεις; γ. Ποιος είναι ο ρόλος του έρωτα στη ζωή του λαϊκού Ερωτήσεις του φύλλου εργασίας
  • 18. 18 1η ΟΜΑΔΑ: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ αποενοχοποίηση του έρωτα - κεντρική θέση στις φυσικές αξίες της ζωής ενεργητική και αισθησιακή εκδήλωση του έρωτα ο έρωτας ως χαρά και πληρότητα ζωής. μεταφορική ταύτιση ανθρώπινου και φυσικού ΛΙΑΝΟΤΡΑΓΟΥΔΑ Κυπαρισσάκι μου ψηλό, ποια βρύση σε ποτίζει,  που στέκεις πάντας δροσερό κι' ανθείς και λουλουδίζεις;  Το μήλο νείναι κόκκινο κ' έχει και τη θωριά του,  μα κείνο έχει σάρακα και τρώει την καρδιά του. ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ Εβγάτ’, αγόρια, στο χορό, κοράσια, στα τραγούδια, να ιδείτε και να μάθετε, πώς πιάνετ’ η αγάπη... Διψάν οι κάμποι για νερά και τα βουνά για χιόνια και τα γεράκια για πουλιά, κ' εγώ, βλάχα μ', για σένα. Το χέρι σου το παχουλό, το κονδυλογραμμένο να τό χα για προσκέφαλο τρεις μέραις και τρεις νύχτες,  κ' οι μέραις νά ναι του Μαγιοϋ, κ' οι νύχτες του Γεννάρη, να σε χορτάσω φίλημα, να σε χορτάσω αγκάλαις.
  • 19. 19 2η Ομάδα: ΡομαντισμόςΔραστηριότητα1η: Χαρακτηριστικά Θέματα: φύση, θρησκεία, έρωτας, θάνατος. •Κυριαρχία του συναισθήματος, της φαντασίας, του ιδανικού. •Έλξη προς το παράδοξο, το μυστηριώδες, το υπερφυσικό. •μελαγχολική διάθεση, απαισιοδοξία, νοσταλγία. •Έντονες εικόνες, υποβλητικά σκηνικά •Φύση = «αντανάκλαση» της ψυχής •Ιδανικό= έκφραση μέσα από συμβολικές εικόνες που παρουσιάζουν τα οράματα του ποιητή •όνειρο = πύλη της ψυχής, του υποσυνείδητου.
  • 20. 20 Ερωτήσεις του φύλλου εργασίας 2. Μελετήστε ρομαντικά ποιήματα με θέμα τον έρωτα και διακρίνετε τα ιδιαίτερα μορφικά χαρακτηριστικά τους (μέτρο, στίχος, εκφραστικά μέσα, γλώσσα) 3. α. Πώς βλέπει το αγαπημένο πρόσωπο ο ποιητής; β. Εντοπίστε λυρικά και δραματικά στοιχεία και σχολιάστε τη λειτουργία τους. Ποια στοιχεία κυριαρχούν; γ. Με ποια εκφραστικά μέσα εκφράζει τα συναισθήματά του; δ. Ποιος είναι ο συναισθηματικός τόνος του ποιήματος; ε. Πώς σχετίζεται η παρουσίαση του έρωτα με τις αντιλήψεις και την ιδεολογία του ρομαντισμού; 2η ΟΜΑΔΑ ΡΟΜΑΝΤΙΣΜΟΣ
  • 21. 21 Διονύσιος Σολωμός, Το όνειρο Άκου ένα όνειρο, ψυχή μου, και της ομορφιάς θεά· μου εφαινότουν οπώς ήμουν μετ’ εσένα μία νυχτιά. Σ’ ένα ωραίο περιβολάκι περπατούσαμε μαζί· όλα ελάμπανε τ’ αστέρια και τα κοίταζες εσύ. Εγώ τσόλεα: Πέστε, αστέρια, είν’ κανέν’ από τ’ εσάς, που να λάμπη από’ κει απάνου σαν τα μάτια της κυράς; 2η ΟΜΑΔΑ ΡΟΜΑΝΤΙΣΜΟΣ Αχιλλέας Παράσχος , Δεν την ηύρα Δεν την ηύρα κ’ η ήβη μου σβήνει Δεν την ηύρα την κόρην ακόμα. Όσας είδα, δεν ήτον Εκείνη, τ’ ουρανού δεν αφήκε το δώμα. Όχι, όχι˙ σκιαί ήσαν πλάνης όσας είδον ονείρου μου θείου˙ δεν εφάνης, ποτέ δεν εφάνης, ερωμένη αγνού ενυπνίου.. Ο έρωτας εξιδανίκευση του ερωτικού αντικειμένου ο έρωτας αγνός, αμόλυντος, όχι αισθησιακός το αντικείμενο του έρωτα απρόσιτο, ο έρωτας ανέφικτος μελαγχολική διάθεση, απασιοδοξία πιο υγιής εκδήλωση του έρωτα στην επτανησιακή σχολή – ο έρωτας πιο γήινος
  • 22. 22 Μουσικότητα. διακυμάνσεις του ρυθμού, μαγεία των λέξεων, αναζήτηση λέξης με ιδιαίτερη μουσική ποιότητα Νέο λεξιλόγιο: λέξεις που υποβάλλουν λεπτά, τρυφερά συναισθήματα Χαλάρωση της μορφής από τους αυστηρούς κανόνες της παραδοσιακής ποίησης (ομοιοκαταληξία και μέτρο). Μελαγχολική διάθεση, ρεμβασμός, ονειροπόληση Υποβλητικότητα υπαινιγμός και διακριτική νύξη ⇒ ποίηση υπαινικτική και μοντέρνα Σύμβολα: Τα αντικείμενα του εξωτερικού κόσμου γίνονται σύμβολα εσωτερικών, ψυχικών καταστάσεων 3η ομάδα: ΣυμβολισμόςΔραστηριότητα1η: Χαρακτηριστικά
  • 23. 23 3η ΟΜΑΔΑ: ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ 2. Εντοπίστε τα ιδιαίτερα μορφικά χαρακτηριστικά του συμβολισμού στα ποίηματα που μελετάτε (μέτρο, στίχος, εκφραστικά μέσα, γλώσσα: προσέξτε ιδιαίτερα το λεξιλόγιο και κάντε ένα πίνακα με καθημερινές και ποιητικές λέξεις. 3. α. Πώς παρουσιάζει ο ποιητής/τρια το αγαπημένο πρόσωπο; β. Τι αισθάνεται γι’ αυτό και ποια εκφραστικά μέσα χρησιμοποιεί για την εξωτερίκευση των αισθημάτων του/της; Εξετάστε ειδικότερα το ρόλο των συμβόλων και κατατάξτε τα σε κατηγορίες (αντικείμενα, φυσικά φαινόμενα, εικόνες, ήχοι) γ. Ποια είναι η κυρίαρχη διάθεση σε κάθε ποίημα; Ερωτήσεις του φύλλου εργασίας
  • 24. 24 3η ΟΜΑΔΑ: ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ Ο έρωτας -κυριαρχεί το συναίσθημα -χαμηλόφωνο, χωρίς τις εξάρσεις και το ρομαντικό στόμφο υποβολή συναισθηματικών καταστάσεων μέσα από εικόνες και σύμβολα (φως, άγριοι άνεμοι, σκοτάδι, νύχτα) αλλά και μέσω του ιδιαίτερου λεξιλογίου μελαγχολική διάθεση Μαρία Πολυδούρη, Κοντά σου Κοντά σου δεν αχούν άγρια οι ανέμοι. Κοντά σου είνε η γαλήνη και το φως. Στου νου μας τη χρυσόβεργην ανέμη Ο ρόδινος τυλιέται στοχασμός. Ν. Λαπαθιώτης, Ερωτικό Καημ ς λήθεια ν περν  ὸ ἀ ὰ ῶ το ρωτα πάλι τῦ ἔ ὸ στενό,  σπου ν πέσειὥ ὰ ἡ σκοτεινιὰ  μι μέρα το θανάτου...ὰ ῦ σως μι μέρα, ταν χαθ , Ἴ ὰ ὅ ῶ γυρνώντας πάλι στ βυθ  ὸ ὸ κα μ τὶ ὲ ὴ νύχτα μυστικά,  γίνουμε πάλι ταίρι, α τ τὐ ὸ ὸ νεύρετοἀ φιλί,  πο τὺ ὸ λαχτάρησα πολύ,  - σ μι παλιά της φειλ  ὰ ὰ ὀ ὴ - ν μο τ ξαναφέρει...ὰ ῦ ὸ
  • 25. 25 -Διάλυση της μορφής και διάθεση για πειραματισμό (ελεύθερος στίχος, παραβίαση γραμματικών και συντακτικών κανόνων) -Εγκατάλειψη της φροντίδας για ωραίο ύφος, αντιποιητικά στοιχεία -Εκφραστικά μέσα: τολμηρές μεταφορές, ελεύθεροι συνειρμοί και συνδυασμοί ετερόκλητων λέξεων. --Γλώσσα: ελλειπτική, υπαινικτική, πολύσημη --απελευθέρωση της φαντασίας και του ονείρου (επίδραση από την ψυχανάλυση) 4η ομάδα: Μοντερνισμός 4η ΟΜΑΔΑ: ΜΟΝΤΕΡΝΙΣΜΟΣ Δραστηριότητα1η: Χαρακτηριστικά
  • 26. 26 2. Μελετήστε ποιήματα που ανήκουν στο ποιητικό ρεύμα του μοντερνισμού με θέμα τον έρωτα και διακρίνετε τα ιδιαίτερα μορφικά χαρακτηριστικά τους (μέτρο, στίχος, εκφραστικά μέσα, γλώσσα). Εντοπίστε τα υπερρεαλιστικά στοιχεία που υπάρχουν. 3. α. Πώς παρουσιάζει ο ποιητής το αγαπημένο πρόσωπο; Ποια εκφραστικά μέσα χρησιμοποιεί; Εντοπίστε τα υπερρεαλιστικά στοιχεία. Προσέξτε ιδιαίτερα τις μεταφορικές εικόνες και τη λογική τους. Τι νομίζετε ότι εκφράζουν; β. Ποιος είναι ο ρόλος του έρωτα στη ζωή του ποιητή; γ. Τι συναισθήματα και σκέψεις του προκαλεί; Ερωτήσεις του φύλλου εργασίας4η ΟΜΑΔΑ: ΜΟΝΤΕΡΝΙΣΜΟΣ
  • 27. 27 4η ΟΜΑΔΑ: ΜΟΝΤΕΡΝΙΣΜΟΣ Ο έρωτας Επιστροφή στον αισθησιασμό.- κυριαρχία των αισθήσεων (στον Σ. ιδιαίτερα η αφή) Ο έρωτας = ζωή είτε ως μυστήριο, χαρά και πληρότητα της ύπαρξης– είτε ως απόπειρα απόδρασης από τον θάνατο Η αγάπη μας δεν ήταν άλλη ψηλαφούσε σιγά μέσα στα πράγματα που μας τριγύριζαν να εξηγήσει γιατί δε θέλουμε να πεθάνουμε με τόσο πάθος. Κι αν κρατηθήκαμε από λαγόνια κι αν αγκαλιάσαμε μ’ όλη τη δύναμή μας άλλους αυχένες κι αν σμίξαμε την ανάσα μας με την ανάσα εκείνου του ανθρώπου κι αν κλείσαμε τα μάτια μας, δεν ήταν άλλη μονάχα αυτός ο βαθύτερος καημός να κρατηθούμε μέσα στη φυγή (Γ. Σεφέρης, Φυγή) Έτσι μιλώ για σένα και για μένα Επειδή σ’ αγαπώ και στην αγάπη ξέρω  Να μπαίνω σαν Πανσέληνος  Από παντού, για το μικρό το πόδι σου μες στ’ αχανή σεντόνια  Να μαδάω γιασεμιά -κι έχω τη δύναμη  Αποκοιμισμένη, να φυσώ να σε πηγαίνω  Μες από φεγγερά περάσματα και κρυφές της θάλασσας στοές  Υπνωτισμένα δέντρα με αράχνες που ασημίζουνε (Ο. Ελύτης, Μονόγραμμα)
  • 28. 28 Μετα-αναγνωστικό στάδιοΔημιουργικήγραφή 2ώρες Ομάδα 1 Μετατρέψτε ένα δημοτικό τραγούδι σε μοντέρνο ποίημα! «Σπάστε» το στίχο, αφαιρέστε περιττές λέξεις, δημιουργήστε παράλογα νοήματα. Ομάδα 2 Μετατρέψτε ένα ρομαντικό ποίημα σε μοντέρνο! «Σπάστε» το στίχο, αφαιρέστε την ομοιοκαταληξία και τις περιττές λέξεις και δημιουργήστε παράλογα νοήματα. Ομάδα 3 Μετατρέψτε ένα συμβολικό ποίημα σε μοντέρνο! «Σπάστε» το στίχο, αφαιρέστε την ομοιοκαταληξία και τις περιττές λέξεις και δημιουργήστε παράλογα νοήματα. Ομάδα 4 Μετατρέψτε ένα μοντέρνο ποίημα σε παραδοσιακό! Απομονώστε κάποιες εικόνες, αφαιρέστε τα στοιχεία που τις κάνουν παράλογες και βάλτε ομοιοκαταληξία.
  • 29. 29 «Το πρώτο σκαλί» !! Ταποιήματατωνμαθητών «Παραδοσιακό» Έπιασε βροχή αγάπη καλοκαιρινή Φθινόπωρο ξανά με τη ζωή αδειανή. Δε φτιάχτηκε για μας ετούτη η εποχή. Κανείς πια δε θυμάται αγάπη που τη βροχή φοβάται δοξάρι δίχως βιόλα σα δέντρα φυλλοβόλα σκορπίσανε τα όνειρά μου όλα Ε. «Μοντέρνο» Φύκια τα μαλλιά σου μυρωμένα χαρούμενο το καλοκαίρι στους δρόμους έδιωξε τα χρέη του μεγάλου χρησμού. Τώρα στους έρημους δρόμους κανείς δε σε θυμάται. Γ.
  • 30. 30 Αφορά όλη τη διαδικασία και όχι μόνο το αποτέλεσμα Αξιολογείται η συμμετοχή των μαθητών, η συνεργασία τους με την ομάδα Τέλος αξιολογείται συνολικά τόσο από τον διδάσκοντα όσο και από τους μαθητές η συνολική εμπειρία της συμμετοχής τους στο project. Αξιολόγηση
  • 31. 31 Αξιολόγηση (1α) Να αναγνωρίσουν τα χαρακτηριστικά της παραδοσιακής και της μοντέρνας ποίησης και να διακρίνουν τα ποιήματα σε παραδοσιακά και μοντέρνα με βάση αυτά τα χαρακτηριστικά. (1β) Να τα κατατάξουν σε μια σειρά από το πιο παραδοσιακό ως το πιο υπερρεαλιστικό και, ενδεχομένως, να ανιχνεύσουν το λογοτεχνικό κίνημα στο οποίο εντάσσεται το καθένα. Οι ερωτήσεις αυτές βαθμολογούνται με 1α (30) + 1β (20) = 50 μονάδες (2α) Να εντοπίσουν τις πιο «ποιητικές» και τις πιο «καθημερινές» λέξεις στα ποιήματα και να τις τοποθετήσουν σε πίνακα με δύο ή περισσότερες στήλες. (2β) Να εντοπίσουν τα σύμβολα σε όσα ποιήματα υπάρχουν και να τα κατατάξουν σε κατηγορίες ανάλογα με το είδος τους (αντικείμενα, φυσικά φαινόμενα, εικόνες, ήχοι). ή εναλλακτικά (2β) Να εντοπίσουν λυρικά ή δραματικά στοιχεία στα ποιήματα.
  • 32. 32 Οι μαθητές συμμετέχουν ενεργά στη μαθησιακή διαδικασία Αναζητούν πληροφορίες Έρχονται σε ουσιαστική επαφή με τα ποιήματα προσπαθώντας να εντοπίσουν τα στοιχεία που τους ενδιαφέρουν Ασκούν την κριτική τους ικανότητα Εξάγουν συμπεράσματα. Γίνονται οι ίδιοι δημιουργοί, συνθέτοντας δικά τους ποιήματα. ΑξιολόγησηΠλεονεκτήματα
  • 33. 34 ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΚΑΙ ΜΟΝΤΕΡΝΙΣΜΟΣ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ «Ο έρωτας στην παραδοσιακή και μοντέρνα ποίηση» ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ Καραμπάτσα Βάια ΠΕ02 Φιλόλογος

Hinweis der Redaktion

  1. Η πρόταση που θα σας παρουσιάσω αφορά ένα σενάριο διδασκαλίας για το μάθημα της Λογοτεχνίας της Α΄ Λυκείου και συγκεκριμένα για την ενότητα «Παράδοση και Μοντερνισμός. Στηρίζεται στις βασικές αρχές του νέου Π.Σ για τη διδασκαλία της Λογοτεχνίας στο Λύκειο και το θέμα του είναι «Ο έρωτας στην παραδοσιακή και μοντέρνα ποίηση. Η σκέψη ήταν ότι η ενιαία θεματική θα βοηθούσε στην κατανόηση του φαινομένου της εξέλιξης και της αλλαγής στη λογοτεχνία και ότι ο έρωτας ως θέμα είναι πιο κοντινός στο βιωματικό υπόβαθρο των μαθητών και επομένως θα κινούσε περισσότερο το ενδιαφέρον τους.
  2. . Σκοπός του μαθήματος της λογοτεχνίας σύμφωνα με το νέο ΠΣ είναι η «Κριτική αγωγή στον σύγχρονο πολιτισμό» Όσον αφορά στη συγκεκριμένη ενότητα ο σκοπός αυτός υπηρετείται με επιμέρους στόχους…. Οι στόχοι αυτοί στο προτεινόμενο σενάριο υπηρετούνται με την εμβάθυνση των μαθητών στην ιστορικότητα του θέματος του έρωτα μέσα από τη μελέτη του τρόπου που παρουσιάστηκε στα πλαίσια διαφορετικών ποιητικών κινημάτων.
  3. Ο ρόλος του προαναγνωστικού σταδίου είναι να εισαχθούν οι μαθητές σε έναν προβληματισμό σχετικά με το νόημα της ποίησης, να κατανοήσουν την ποίηση ως μια μορφή επικοινωνίας ανάμεσα στον συγγραφέα και τον αναγνώστη, να εκφράσουν τις απόψεις τους για το ρόλο του κάθε στοιχείου στην επιτυχία της επικοινωνίας και να μεταφέρουν τις τυχόν αναγνωστικές εμπειρίες τους.
  4. Ο ρόλος του προαναγνωστικού σταδίου είναι να εισαχθούν οι μαθητές σε έναν προβληματισμό σχετικά με το νόημα της ποίησης, να κατανοήσουν την ποίηση ως μια μορφή επικοινωνίας ανάμεσα στον συγγραφέα και τον αναγνώστη, να εκφράσουν τις απόψεις τους για το ρόλο του κάθε στοιχείου στην επιτυχία της επικοινωνίας και να μεταφέρουν τις τυχόν αναγνωστικές εμπειρίες τους.
  5. Αφορμή για τη συζήτηση μπορεί να δοθεί από διάφορα εικαστικά έργα με θέμα τον ποιητή και την ποιητική δημιουργία. Χρησιμοποίησα τον πίνακα του Εγγονόπουλου «Ο ποιητής και η μούσα». Η ποιητική έμπνευση ενσαρκώνεται στη μορφή της μούσας. Το ενδιαφέρον των μαθητών μπορεί να στραφεί στην αποκωδικοποίηση του συμβολισμού της λύρας (λυρισμός) των γεωμετρικών οργάνων (παραπέμπει ενδεχομένως στη σύνθεση), της ανοιχτής πόρτας (ως επικοινωνίας), στον ακρωτηριασμό των χεριών του ποιητή (ο κατακερματισμός του σύγχρονου ανθρώπου;), στα παράλογα, υπερρεαλιστικά στοιχεία που υπάρχουν στον πίνακα.
  6. Η συζήτηση μπορεί να τροφοδοτηθεί περαιτέρω από την ομιλία του Γιώργη Παυλόπουλου με θέμα την ποίηση Σταχυολογεί διάφορες απόψεις για την ποίηση και το ρόλο της. Αρχίζει την ομιλία του με μια σημείωση του Πωλ Βαλερύ: «Αν ένα πουλί μπορούσε να πει με ακρίβεια τι τραγουδάει, γιατί τραγουδάει και τι είναι αυτό που το κάνει να τραγουδάει, δε θα τραγούδαγε» Ουσιαστικά θίγει το θέμα της αδυναμίας προσδιορισμού της διαδικασίας της ποιητικής δημιουργίας. Σταχυολογεί διάφορες απόψεις που εκφράστηκαν για την ποίηση, παρουσιάζουν διαφορετικές απαντήσεις στο ερώτημα «Τι είναι ποίηση» σε συνάρτηση πάντα με την εποχή και τις φιλοσοφικές αντιλήψεις όσων τις εξέφρασαν.
  7. Οι μαθητές ενθαρρύνονται να πουν τις δικές τους απόψεις και να προσδιορίσουν τους λόγους για τους οποίους πιστεύουν ότι η επικοινωνία τους με την ποίηση είναι επιτυχημένη ή όχι.
  8. Η δεύτερη από τις δύο ώρες του προαναγνωστικού σταδίου μπορεί να αφιερωθεί στη διευκρίνιση των όρων «παραδοσιακό» και «μοντέρνο» ποίημα. Δίνονται στους μαθητές δύο ποιήματα, ένα παραδοσιακό και ένα μοντέρνο και καλούνται με τη βοήθεια του καθηγητή να προσδιορίσουν τις διαφορές τους (στίχος, μέτρο, λεξιλόγιο, βαθμός κατανόησης του περιεχομένου του, ύφος, εκφραστικά μέσα).
  9. Η δεύτερη από τις δύο ώρες του προαναγνωστικού σταδίου μπορεί να αφιερωθεί στη διευκρίνιση των όρων «παραδοσιακό» και «μοντέρνο» ποίημα. Δίνονται στους μαθητές δύο ποιήματα, ένα παραδοσιακό και ένα μοντέρνο και καλούνται με τη βοήθεια του καθηγητή να προσδιορίσουν τις διαφορές τους (στίχος, μέτρο, λεξιλόγιο, βαθμός κατανόησης του περιεχομένου του, ύφος, εκφραστικά μέσα).
  10. Τα φύλλα εργασία περιλαμβάνουν δραστηριότητες που έχουν την ίδια δομή για όλες τις ομάδες.
  11. Η πρώτη ομάδα ασχολείται με το δημοτικό τραγούδι. Αναζητά πληροφορίες για τα βασικά χαρακτηριστικά του δημοτικού τραγουδιού, κυρίως στο Λεξικό των Λογοτεχνικών Όρων, που διατίθεται σε όλους τους μαθητές, αλλά και στα Κείμενα Λογοτεχνίας ή σε άλλες διαθέσιμες πηγές.
  12. Εδώ αξίζει να δώσουμε έμφαση στους αφηγηματικούς τρόπους (περιγραφή, αφήγηση, διάλογοι –δραματικά στοιχεία) και στη διάκριση των λυρικών και δραματικών στοιχείων. Επίσης από τα εκφραστικά μέσα να τονιστεί η λιτότητα και ο παμψυχισμός, η ταύτιση του ανθρώπινου και του φυσικού στοιχείου.
  13. Ο έρωτας σε αντίθεση με ό,τι συνήθως πιστεύουμε για το συντηρητισμό του λαού, παρουσιάζεται αποενοχοποιημένος και αποκτά κεντρική θέση στις φυσικές αξίες της ζωής Συχνή η αποστροφή προς το αγαπημένο πρόσωπο (δραματικό στοιχείο), προς το οποίο ο ποιητής εκφράζει τα συναισθήματά του χρησιμοποιώντας μεταφορικές εκφράσεις που αντλεί από τη φύση (λυρικό στοιχείο) Ο λάϊκός ποιητής καλεί το κοινό του να γευτεί τις χαρές του έρωτα Στην εκδήλωση του έρωτα κυριαρχεί ο αισθησιασμός Ο έρωτας παρουσιάζεται ως χαρά και πληρότητα της ζωής. Χαρακτηριστικό της λαϊκής αντίληψης αποτελεί η μεταφορική ταύτιση του ανθρώπινου με το φυσικό στοιχείο και η εμψύχωση της φύσης.
  14. Στοιχεία που αναμένεται να εντοπίσουν οι μαθητές
  15. Εδώ η έμφαση δίνεται στην κυριαρχία του συναισθήματος, συχνά ρηχού, πομπώδους και ενοχλητικού στην νεοελληνική εκδοχή του ρομαντισμού.
  16. Η εξιδανίκευση εδώ αφορά το ίδιο το ερωτικό αντικείμενο. Ο έρωτας εδώ είναι αγνός «αγνού ενυπνίου», τονίζει ο ποιητής, προς αποφυγή παρεξηγήσεων Και στο Σολωμό, το αγαπημένο πρόσωπο συναντάται στο όνειρο, αλλά είναι πιο γήινο (τουλάχιστον περπατάει, δεν αεροβατεί)
  17. 1886: ο Jean Moreas δημοσιεύει στη Figaro το μανιφέστο του Συμβολισμού Κυριαρχεί στη λογοτεχνία ως τις πρώτες δεκαετίες του 20ου αιώνα Ελλάδα: μεσοπόλεμος
  18. Οι ερωτήσεις κατευθύνουν την προσοχή των μαθητών στο ιδιαίτερο λεξιλόγιο που χρησιμοποιείται. Πρέπει να κατανοήσουν την έννοια της «ποιητικής» λέξης. Και φυσικά στο ρόλο των συμβόλων. Εδώ έμφαση δίνεται στη λειτουργία των συμβόλων και στον τρόπο που μέσα από αυτά αποδίδεται η συναισθηματική κατάσταση του ποιητή. Και ακόμα η σύνδεση του απαισιόδοξου κλίματος με την ιστορικές συνθήκες του μεσοπολέμου.
  19. Όπως και στον ρομαντισμό, κυριαρχεί το συναίσθημα, απαλλαγμένο όμως από τις εξάρσεις και το στόμφο του ρομαντισμού. Τα συναισθήματα υποβάλλονται μέσα από σύμβολα και μέσα από το ιδιαίτερο λεξιλόγιο. Εδώ ίσως αξίζει να παρατηρήσει κανείς τη διαφορετική γυναικεία ποιητική ευαισθησία
  20. Διεθνές κίνημα τέλη 19ου κυρίως 4 πρώτες δεκαετίες 20ου αιώνα Στόχος του η κατάλυση των αρχών του Διαφωτισμού και του ορθού λόγου Ελλάδα: γενιά του 30 Πρέπει καταρχάς να αναφερθεί ότι στόχος του κινήματος ήταν η υπέρβαση του ορθολογισμού με την παραδοχή πολλαπλών εκδοχών της λογικής.Στα πλαίσια αυτά στο χώρο της ποίησης παρατηρείται διάθεση για πειραματισμό και διάλυση της μορφής. Κυριαρχεί ο ελεύθερος στίχος και παραβιάζονται συνειδητά οι γραμματικοί και συντακτικοί κανόνες. Εγκαταλείπεται η φροντίδα για ωραίο ύφος και παρεισφρέουν αντιποιητικά στοιχεία. Χρησιμοποιούνται τολμηρά εκφραστικά μέσα, η γλώσσα γίνεται ελλειπτική υπαινικτική και πολύσημη και κάτω από την επίδραση της ψυχανάλυσης επικρατεί η τάση για απελευθέρωση της φαντασίας και του ονείρου.
  21. Εδώ η προσοχή των μαθητών στρέφεται στα τολμηρά εκφραστικά μέσα, ιδιαίτερα στην εικόνα και τα ετερόκλητα στοιχεία που την αποτελούν, που αποκαλύπτουν την πρόθεση των μοντέρνων ποιητών να έρθουν σε σύγκρουση με την κοινή λογική και να δημιουργήσουν τη δική τους πραγματικότητα. Εδώ έμφαση δίνεται στη λειτουργία των συμβόλων και στον τρόπο που μέσα από αυτά αποδίδεται η συναισθηματική κατάσταση του ποιητή
  22. Όσον αφορά τον έρωτα έχουμε μια επιστροφή στον αισθησιασμό, κυρίως στην υπερρεαλιστική ποίηση. Οι αισθήσεις κυριαρχούν και αυτό αποτυπώνεται και στο λόγο. Στον Σεφέρη για παράδειγμα κυρίαρχη είναι η αίσθηση της αφής. Ο έρωτος ταυτίζεται με τη ζωή και αποτελεί αντίβαρο του θανάτου. Στον Ελύτη ο έρωτας πληρότητα της ύπαρξης.
  23. Στο μετααναγνωστικό στάδιο εισάγονται κάποια στοιχεία δημιουργικής γραφής. Οι μαθητές καλούνται να γίνουν οι ίδιοι δημιουργοί, γράφοντας τα δικά τους ποιήματα και προσπαθώντας να εφαρμόσουν στην πράξη τους κανόνες της παραδοσιακής ή της μοντέρνας ποίησης. Θα βοηθούσε ενδεχομένως η μετατροπή κάποιου προτύπου.
  24. Επικαλούμαστε την επιείκειά σας για το αποτέλεσμα, Είναι οι πρώτες ποιητικές απόπειρες των μαθητών. Πάντως από το «Σούτσε, γερνάς καιρέ περνάς» το αποτέλεσμα είναι μάλλον καλύτερο!!!!
  25. Κατά τη σύνταξη του σεναρίου επιχειρήθηκε να καλυφθούν οι μαθητές ως προς τις απαιτήσεις του εξεταστικού δοκιμίου. Για την ενότητα αυτή ο τύπος των ερωτήσεων που προβλέπεται είναι ο εξής:
  26. Η πρόταση που θα σας παρουσιάσω αφορά ένα σενάριο διδασκαλίας για το μάθημα της Λογοτεχνίας της Α΄ Λυκείου και συγκεκριμένα για την ενότητα «Παράδοση και Μοντερνισμός. Στηρίζεται στις βασικές αρχές του νέου Π.Σ για τη διδασκαλία της Λογοτεχνίας στο Λύκειο και το θέμα του είναι «Ο έρωτας στην παραδοσιακή και μοντέρνα ποίηση. Η σκέψη ήταν ότι η ενιαία θεματική θα βοηθούσε στην κατανόηση του φαινομένου της εξέλιξης και της αλλαγής στη λογοτεχνία και ότι ο έρωτας ως θέμα είναι πιο κοντινός στο βιωματικό υπόβαθρο των μαθητών και επομένως θα κινούσε περισσότερο το ενδιαφέρον τους.