1. 8 сыныпқа арналған қысқа мерзімді жоспары
Күні
Пәні Химия
Тақырыбы: . Химиялық реакция теңдеулері бойынша есептеулер.
Мақсаты: 1. Есептің шартын сауатты құра білу;
2. Есептің типін анықтау;
3. Есептің шығару тәсілін таңдау, шығару жолының жоспарлау;
4. Алынған жауапқа талдау жасау;
5. Қосымша әдебиетпен жұмыс жүргізе білу қабілеттерін қалыптастыру.
Көрнекіліктер: Флипчарт, маркер, стикер, электронды оқулық слайд, карточкалар
Әдіс -тәсілдер: «Кім жүйрік», «Полиглот»,«Қиял әлемі», «Қылқалам сыры»,«Он сұрақ»,
«Басбалдақ» әдісі .
Сабақта
қолданылатын
модульдер:
-Сыни тұрғыдан ойлау
- АКТ
-Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер,
- Білім беру үшін бағалау және оқытуды бағалау,
-Білім берудегі көшбасшылық
Сабақта
қолданылған
ресурстар:
Электонды оқулық, кестелер,есептер жинағы
Күтілетін нәтиже: .1. Есептің шартын сауатты құра біледі;
2. Есептің типін анықтайды;
3. Есептің шығару тәсілін таңдау, шығару жолының жоспарлай алады;
4. Алынған жауапқа талдау жасайды;
5. Қосымша әдебиетпен жұмыс жүргізе білу қабілеттерін қалыптастырады.
Сабақтың барысы:
Сабақты
ң
кезеңдері
Мұғалімнің іс -әрекеті: Оқушының іс - әрекеті: Оқыту
формалары
Оқыту
әдістері
Ұйымдас
тыру
Түрлі- түсті конфеттерді
тарату арқылы оқушыларды
топқа бөлу.Топқа бөлініп
Оқу құралдарын түгелдеп,
түрлі- түсті конфеттерді
таңдау арқылы топқа
топтық
Битабарова Хадиша Исабековна
Онтүстік Қазақстан облысы Мақтарал ауданы
«М.Мақатаев атындағы №19 жалпы орта мектебі
коммуналдық мемлекеттік мекемесінің
Химия пәнінің мұғалімі
2. «Кім
жүйрік»
болған соң әр оқушыға
бағалау парағын таратады. 1.
«Зат мөлшері» тобы.
2. «Масса» тобы.
3. «Көлем» тобы.
Әр топқа «Кім жүйрік» ойыны
арқылы теориялық сұрақтар
бердім.
«Зат мөлшері» тобына:
1. Химия пәні нені зерттейді?
(заттардың қасиеттерін, басқа
заттарға айналып түрленуін
қарастырады.)
2. Заттар дегеніміз не? (заттар
- денелерді құраушылар.)
3. Физикалық құбылыс
дегеніміз не? (дене ретіндегі
агрегаттық күйі ғана өзгеріске
ұшырап, зат ретіндегі
табиғаты өзгеріссіз қалады)
4. Химиялық реакция
дегеніміз не? (бастапқы
алынған заттың құрамы
өзгеріп, жаңа заттар түзілуі.)
5. Молекула дегеніміз не?
(молекула - заттың құрамы
мен қасиетін сақтайтын ең
кіші бөлшегі)
6. Күрделі заттар дегеніміз не?
(екі немесе одан да көп атом
түрлері болатын заттар
күрделі заттар деп аталады).
7. Химиялық қосылыс
дегеніміз не? (жай және
күрделі заттар - химиялық
қосылыс деп аталады).
бөлінеді, топ мүшелері бір-
бірімен келісе отырып өз
араларынан топбасшы
таңдайды
Оқушылар берілген
сұрақтарға жауап беріп
жан-жақты ойлана
бастайды.Топтар бір –
бірімен жарыса отырып
жауап берді.
Білу
Үй
тапсырмас
ын сұрау.
«Полигло
т»
Оқушылардың сыни тұрғыдан
ойлауын дамыту үшін
«Полиглот» арқылы да
сұрақтар
қойдым.Мысалы:«Зат
мөлшері» тобына:
1. Өмір мен ойдың
элементі (фосфор,
фосфор,phosphor)
2. Қойдың сүті – ....... (
қорғасын,
свинец,leaden)
«Масса» тобына:
1. Қай химиялық
элементті миллионер
деп атайды? (көміртек,
Оқушылар берілген
сұрақтардың жауабын үш
тілде, яғни қазақша,
орысша, ағылшынша айтты.
3. «Қиял
әлемі»
углевод,сarbohydrate)
2. Аз сөз - алтын,көп сөз -
……. (күміс,
серебро,silver)
«Көлем» тобына:
1. От көмір жейді , тот
....... жейді (темір,
железо, iron)
2. Химиялық гүлдерді
түрлендіруге қандай
зат қажет?
(көршеткіш,индикатор,i
ndicator) деген сұрақтар
қойдым.
«Қиял әлемі» ойыны арқылы
әр топқа бір – бір тақырып
бердім.
«Зат мөлшері» тобына:
Егер мен алтын болсам...
«Масса» тобына:
Егер мен күміс болсам...
«Көлем» тобына:
Егер мен мыс болсам...
Оқушылар берілген
тапсырмалар бойынша
қызықты әңгіме
құрастырып айтады.
Тақырыпқа байланысты
топтың әрбір мүшесі өз
ойын жазып, кейін топта
талқылап, қызықты
әңгімелерімен бөліседі.
Түсіну
«Қылқала
м сыры»
«Қылқалам сыры» арқылы
оқушылардың алған
білімдерін, шеберліктерін
айқындау мақсатында есеп
шығаруға тапсырма бердім.
Мысалы:
1. Зат мөлшері 7 моль темір(ІІ)
сульфидінің массасы (г).
2. 4 г натрий гидроксиді тұз
қышқылы мен әрекеттескенде
түзілген тұздың зат мөлшері
(моль)
3. 224 л (қ.ж.) көмірқышқыл
газын алу үшін жұмсалатын
көміртектің массасы (г)
4. Күміс нитраты натрий
фосфатымен әрекеттескенде
41,9 г күміс фосфаты түзілген.
Реакцияға түскен натрий
фосфатының массасы (г) және
зат мөлшері (моль)
5. 27 г алюминий күкіртпен
әрекеттескенде түзілген
алюминий сульфидінің
массасы (г) және зат мөлшері
(моль)
Әуелі тапсырманы топта
бірінші отырған оқушы
орындайды, ол келесі
оқушыға орындап болған
сон береді. Жеңімпаз болып
ең бірінші болып және
дұрыс орындаған топ
болады.
4. Қолдану
«Он
сұрақ».
Өткен тақырыпты есте
сақтауын және білім деңгейін
анықтау мақсатында тест
тапсырмаларын бердім
1. MgO қосылысындағы
магнийдің валенттігін
анықтаңдар:
а)1 ә)3 б)2 в)4
2. Li2O қосылысындағы
литийдің валенттігін
анықтаңдар:
а)1 ә)3 б)2 в)4
3. Мына
жазулардыңқайсылары
химиялық реакция теңдеулері
бола алады:
а) H2+CI=2HCI ә)
2Mg+O2=2MgO б)
AI+O2=AI2O3 в) HgO=Hg+O2
4. Мына
жазулардыңқайсылары
химиялық реакция теңдеулері
болып саналады:
а) 4P+5O2=2P2O5
ә) NaOH+HCI=NaCI+H2O
б) P+CI=PCI5
в) Zn+HCI=ZnCI2+H2
5. Келтірілген теңдеулердің
ішіндегі айырылу
реакцияларын көрсетіңдер:
а) 2C+O2=2CO ә)
NH4CI=NH3+HCI б)
Cu(OH)2=CuO+H2O
в) H2+CI2=2HCI
6. Берілген теңдеулердің
ішіндегі қосылу реакцияларын
көрсетіңдер:
а) 2HgO=2Hg+O ә)
Fe+S=FeS
б) MgCO=MgO+CO2
в) 2H2+O2=2H2O
7. Берілген реакция
теңдеуіндегі фосфордың
алдындағы коэффицент:
P+O2→P2O5
а) 1 ә)2 б)3 в)4
8. Реакция теңдеуіндегі
натрийдің алдындағы
коэффицент: Na+CI2→NaCI
а)1 ә)2 б)3 в)4
9. Ва+О2 = ВаО теңдеуінде
калдырып кеткен
Оқушылар тест
тапсырмасын орындайды
және өздері жауаптарын
тексеріп, өз-өзін бағалайды
Жұппен
жұмыс
5. коеффициенттердің мәнін
көрсетіңдер:
а)1,1 ә)2,2 б)3,3 в)4,4
жинақтау «Химиялық реакция
типтері» туралы не
білетіндерін айту керек.
Жауап беруге уақыт
белгіледім.
Әр топқа жұмбақтар
қойдым. топтарға қойылған
жұмбақтар реті мынадай:
«Зат мөлшері» тобына:
1. Тынысым, ырысым
Ол жоқ жерде,
Жойылмақ жүрісім. (оттек -
)
2. Машина мен трактордың
жаны,
Қара металлургияның
наны. (темір - )
3. Күмістей түсі жылтыр, өзі
сұйық
Буланбас, қайнатсақ та
отынды үйіп
Көрсететін суықты,
жылуды анық,
Қандай зат - құрал жасар
соны құйып. (сынап - )
«Химиялық реакция типтері»
туралы не білетіндерін айту
керек. Жауап беруге уақыт
белгіледім.
Оқушылар ойды жинақтап,
топ мүшелері жақсы
тұжырым жасауы тиіс.
Қағазға сурет салып
көрсетеді.
Оқушылар бір – бірлерімен
қызу ой бөлісіп,жұмбақтың
шешуін жылдам әрі дұрыс
шешеді
Бағалау 1. Топтарда өзара бағалау
2. Критерий арқылы
3. Мұғалім тарапынан
жиынтық бағалау
Кері
байланыс
«Басбалдақ» әдісі арқылы
сабақты жақсы түсіндім,
түсіндім, түсінбедім деп өз
ойрарын білдіреді
Денгейлік тапсырмалар
бойынша үй тапсырмасын
беруі. Оқушыларды бағалау.
Оқушылар өз ойларын
стикерге жазап береді.