Rangkaian Pengajaran Harian membincangkan topik Kerajaan Awal di Asia Tenggara, khususnya membandingkan ciri-ciri Kerajaan Agraria dan Kerajaan Maritim. Pelajar diajar mengenai aktiviti ekonomi dan masyarakat kedua-dua kerajaan melalui video, gambar dan aktiviti berkumpulan. Mereka juga menghasilkan peta minda untuk membandingkan kedua-kerajaan.
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
HARI :
Tarikh :
Masa :
Tingkatan : 4 UIAM
Subjek : BIOLOGI
Topik : Bab 5 Pembahagian sel
Sub Topik : Mitosis
Hasil Pembelajaran : Diakhir pembelajaran pelajar dapat :
Pengetahuan sedia ada : pelajar mempunyai pengetahuan benda hidup membiak dan membahagi
1. Menjelaskan proses mitosis dan sitokinesis
2. Menyusun peringkat-peringkat dalam proses mitosis mengikut urutan yang betul
Bahan bantu Mengajar : persembahan powerpoint, kad manila, pen marker, kertas edaran, perisian video
KPS/KBKK : meneroka bukti, membuat intepretasi, menjana idea, menjana pemikiran kreatif
Strategi pengajaran Biologi: komunikasi dua hala dan perbincangan
Nilai/Rasional : memanfaatkan kurniaan tuhan, bersyukur dengan ciptaan Tuhan
2. Langkah/masa Isi kandungan Aktiviti guru Aktiviti pelajar catatan
Set induksi
(5minit)
Guru akan memperkenalkan
tajuk yang dibincangkan
dengan cara mempamerkan
video klip dan powerpoint
berkaitan dengan tajuk
Mitosis
Tajuk:
Bab 5: Mitosis
Hasil pembelajaran:
1) Menjelaskan proses
mitosis dan sitokinesis
2) Menyusun peringkat-
peringkat dalam
proses mitosis
mengikut urutan yang
betul
Guru menayangkan
gambar-gambar yang
berkaitan dengan tajuk
melalui powerpoint dan
video
Bertanya tentang apakah
tajuk yang akan
dipelajari
Memberitahu hasil
pembelajaran yang harus
dicapai oleh pelajar pada
hari ini.
Melihat dan
Mendengar dengan
teliti slaid dan video
yang ditayangkan
oleh guru.
Menjawab pertanyaan
guru tentang tajuk
yang akan dipelajari.
Mendengar dengan
teliti
BBM:
Slide powerpoint
dan handout
Buku rujukan
3. Langkah 1
(20 minit)
Isi pelajaran:
Video:
Kertas edaran:
Proses mitosis dan
sitokinesis
Maksud mitosis
Proses pembahagian nukleus
sel induk menjadi dua sel
anak yang mana setiap
satunya mengandungi
bilangan kromosom dan
kandungan genetik yang
seiras dengan induk
Maksud sitokinesis:
Pembahagian sitoplasma
Kemudahan asas:
(Nilai kepatuhan
diterapkan)
Beri arahan kepada
pelajar:
1) Bentuk 5 kumpulan
yang terdiri daripada
3 orang
2) Kenalpasti 4 fasa
mitosis dan proses
sitokinesis yang
berlaku dalam sel
haiwan dan sel
tumbuhan video
yang bakal
ditayangkan dan
senaraikan.
3) Menulis jawapan
selepas melihat
tanyangan video di
dalam kertas edaran
Pelajar mendengar
arahan daripada guru
KPS/KBKK:
Meneroka bukti,
menjana idea.
BBM:
Video, kertas edaran
Nilai:
Patuh kepada arahan,
Inkuiri dan berani
mencuba.
H/P 1 dan 2
Dinilai sambil guru
memantau aktiviti
perbincangan.
4. sistem pengairan dan
empangan yang cekap
Pusat pentadbiran tertumpu
dikawasan yang subur
Masyarakat:
Membina empangan dan
saliran
Ciri-ciri Kerajaan
maritim:
Lokasi:
persisiran pantai
Kegiatan ekonomi:
perdagangan membuat
kapal, menjalankan
perikanan.
Asas:
dan rujuk buku teks
m/s 32-41
4) Membandingkan
Kerajaan Agraria dan
Kerajaan Maritim
(Nilai inkuiri
diterapkan)
Menayangkan video
tentang gambaran yang
terdapat di kedua-dua
Kerajaan Agrarian dan
Kerajaan Maritim.
Setiap 1 ciri-ciri guru
akan memberhentikan
seketika video tersebut.
Pelajar melihat
tayangan video.
Menulis jawapan
(menyenaraikan ciri-
ciri dan
membandingkan
5. Mempunyai pelabuhan yang
menyediakan pelbagai
kemudahan: tempat tinggal,
pergudangan, kawasan
berjual beli, wujud pelabuhan
entrepot.
Barang dagangan yang
dikumpul seperti:
hasil hutan, rempah ratus,
uubat-ubatan, gaharu,
cendana dan dammar,
pedagang asing Eropah Arab
India dan China.
Masyarakat:
Mahir membuat kapal
Menguasai ilmu pelayaran
Mampu belayar hingga Afrika
timur.
Memberi masa kepada
murid untuk menulis isi
penting.
Menyuruh pelajar tampil
ke hadapan depan untuk
menyenaraikan ciri-ciri
kerajaan Agraria dan
Kerajaan Maritim.
kerajaan Agraria dan
kerajaan Maritim
dalam kertas edaran)
Pelajar tampil
kehadapan untuk
menyenaraikan 2
daripada 4 ciri-ciri
yang terdapat pada
Kerajaan Agraria dan
Kerajaan Maritim.
(menyenaraikan ciri-ciri
kerajaan Agraria dan
kerajaan Maritim)
Pelajar
membandingkan
kerajaan Agraria dan
kerajaan maritim.
6. Memilih beberapa orang
pelajar untuk
membandingkan
kerajaan Agraria dan
kerajaan Maritim
Mengaitkan kerajaan
pada zaman tersebut
dengan zaman sekarang.
Mendengar
penerangan guru.
Langkah 2
(10 minit)
Aktiviti Pengukuhan:
1)Tayangan gambar
Menayangkan tayangan
gambar melalui video
Bertanya kepada pelajar
tentang ciri-ciri Kerajaan
Agraria dan Kerajaan
Maritim
Melihat Tayangan
gambar
Menjawab pertanyaan
guru
KPS/KBKK
Interpretasi dan menjana
pemikiran kreatif
BBM
Tayangan gambar, kad
Manila, pen marker
Nilai
7. 2)Menghasilkan peta
minda
Menyuruh pelajar
membentuk 5 kumpulan
yang terdiri daripada 7
orang
Menyuruh pelajar
menghasilkan peta
minda membandingkan
Kerajaan Agraria dan
Kerajaan Maritim dengan
mengikut kreativiti
masing-masing.
Menyuruh semua wakil
kumpulan tampil
kehadapan dengan
membawa hasil peta
minda
Pelajar mendengar
arahan daripada guru
Pelajar menghasilkan
peta minda dalam
kad manila
( Nilai kreativiti
dan kerjasama
pelajar dapat
dicungkil dalam
aktiviti ini)
Wakil pelajar tampil
kehadapan
Mengcungkil Kreativiti
pelajar dan bekerjasama
8. Nilai :
Kemegahan terhadap
tamadun awal
-menghargai sumbangan
tamadun awal kita.
Bertanya kepada pelajar
tentang peta minda
tersebut
Bertanya kepada pelajar
tentang apakah nilai
yang boleh diperolehi
melalui topik Kerajaan
Awal di Asia Tenggara
Menjawab pertanyaan
guru. Kemahiran
Interpretasi :
pelajar dapat
menterjemahkan
kefahaman mereka
tentang tajuk
tersebut melalui peta
minda yang
dihasilkan.
Memberi pendapat.
9. Penutup
( 5 minit )
Rumusan hasil
pembelajaran hari ini
Soalan kerja rumah
Soalan :
Andaikan anda salah
seorang masyarakat pada
zaman kerajaan Agraria
apakah kegiatan pertanian
yang ingin anda lakukan.
Huraikan
Bertanyakan kepada
pelajar tentang apa yang
dipelajari hari ini.
Mengedar soalan kerja
rumah kepada pelajar
Memberi pendapat
tentang hasil
pembelajaran hari ini
Menerima soalan
kerja rumah daripada
guru.
Refleksi :