Rangkaian pengajaran harian mata pelajaran Bahasa Melayu untuk kelas Pemulihan Tahun 2 membincangkan tajuk perkataan vokal berganding. Murid-murid akan belajar mengeja, membaca, dan menulis perkataan yang mengandungi vokal berganding seperti 'aa', 'ai', 'au' dan sebagainya. Mereka juga akan membaca ayat pendek yang mengandungi perkataan tersebut.
Intellectual Discourse Business in Islamic Perspective - Mej Dr Mohd Adib Abd...
Rancangan pengajaran harian
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Kelas : Pemulihan Tahun 2
Tarikh : 2 September 2010
Hari : Isnin
Masa : 8.00 – 9.00 pagi
Bilangan Murid : 8 orang
Tajuk : Perkataan Vokal Berganding
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
1. Murid-murid boleh mengeja dan membunyikan perkataan
vokal berganding dengan sebutan yang betul (Kumpulan
Cerdas, Kumpulan Sederhana, Kumpulan Lambat).
2. Murid-murid boleh membaca perkataan vokal berganding
tanpa mengeja (Kumpulan Cerdas).
3. Murid-murid boleh membaca ayat mudah dalam petikan
yang mengandungi perkataan vokal berganding
(Kumpulan Cerdas dan Kumpulan Sederhana).
4. Menulis perkataan vokal berganding secara imlak (guru
menyebut murid menulis).
Kemahiran : 1. Menyebut kemahiran vokal berganding
2. Membatang perkataan vokal berganding
3. Membaca petikan perkataan vocal berganding
Pengetahuan Sedia Ada : 1. Murid sudah mengenal huruf kecil dan huruf besar
2. Murid dapat membezakan huruf vokal dan huruf
konsonan
3. Murid sudah menguasai kemahiran perkataan
yang mengandungi diftong
Penerapan Nilai : 1. Rajin berusaha
2. Berani
2. LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN & CATATAN
/ MASA PEMBELAJARAN
Set Induksi Seni kata lagu : 1. Guru mengucap Teknik :
(5 minit) Baca buku selalu selamat dan bertanya Nyanyian
Lagu Mencari ilmu khabar semua murid dan gerakan
Kita kan jadi pandai
Jika tak lalai 2. Guru bertanya hobi Nilai :
murid-murid Mendengar
Baca buku cerita arahan, rajin
Besar gunanya 3. Guru menayang berusaha
Banyak gambar yang indah senikata lagu
Dalam cerita BBM :
4. Guru menyanyi lagu Senikata
sambil membuat lagu dalam
gerakan yang bentuk
bersesuaian dengan power point
lagu diiringi muzik
yang dimainkan
melalui tayangan
power point
5. Murid menyanyi
bersama-sama guru
berserta gerakan
6. Guru menerangkan
kepada murid kebaikan
membaca
3. LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN & CATATAN
/ MASA PEMBELAJARAN
1. Kemahiran vokal berganding 1. Guru meminta murid Teknik :
Langkah 1 ’kv+vk’ berserta contoh : menyebut huruf vokal Mengeja dan
(15 minit) a) aa – taat, saat beramai-ramai. menyebut
b) ai – baik, kait
c) au – laut, lauk 2. Guru meminta murid Nilai :
d) ia – liat, diam menyebut huruf Mendengar
e) iu – liut, cium konsonan beramai- arahan
f) ua – buat, suam ramai
g) ui – kuih, cuit BBM :
3. Guru memberitahu Perkataan
2. Perkataan-perkataan vokal murid-murid mereka vokal
berganding ’kv+vk’ berserta gambar akan mempelajari berganding
perkataan yang berserta
menggabungkan huruf contoh
konsonan, vokal, vokal bergambar
dan konsonan dalam
Bu + as = Buas bentuk
a)
4. Guru menayangkan power point
slaid perkataan
mengandungi huruf
vokal berganding
5. Murid-murid mengeja
b) La + ut = Laut dan menyebut
perkataan selepas
6. Latih tubi
Bu + ah = Buah
4. LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN & CATATAN
/ MASA PEMBELAJARAN
c)
Du + it = Duit
d)
Ka + il = Kail
e)
Langkah 2 1. Membatang suku kata kvvk 1. Guru membahagikan Teknik :
(20 minit) Sa + uh = SauLambat)
(Kumpulan h murid kepada 3 Mengeja,
kumpulan : mengeja,
kuih cuai paut a) Kumpulan Cerdas menyebut,
siat lauk siap
maaf
b) Kumpulan Sederhana permainan
liut kaut
suap cuai tuah c) Kumpulan Lambat bahasa
a) Buah PERKATAAN KVVK
Ini buah.
ku ah
na ik tu ai
la in
2. Kumpulan Cerdas dan Nilai :
Ini buah epal.
cu ai
su ai ku ih
ka in
Buah epal sedap.
buai main
Sederhana diberi permainan Berdikari
Buah epal manis. bahasa – Jejak Labah-Labah Bekerjasama
PERKATAAN KVVK
ba ik ru as ju al
ku at ka it tu an
b) Daun cu it pu an
lu as
3. Guru memulakan BBM :
Ini daun. al ku at
pu as bu
Daun warna hijau. kemahiran membatang suku 1. Perkataan
Pokok ada daun.PERKATAAN KVVK
kata dengan Kumpulan vokal
ruas mual suam
muat ruam kian
c) Duit cium cuit taat Lambat sambil menunjukkan berganding
Ini duit. buat saat
bait
slaid yang mengandungi bergambar
Ini duit saya.
2. Membaca ayat mudah
Saya ada banyak duit. vokal berganding. dalam
(Kumpulan Cerdas) bentuk
d) Fail
Ini fail.
Saya ada fail.
Fail saya tebal.
5. LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN & CATATAN
/ MASA PEMBELAJARAN
4. Murid mengeja dan power point
membatang suku kata vokal 2. Kad
berganding dan bacaan
membunyikan dengan betul bergred
dengan dipantau oleh guru 3.Lembaran
kerja
5. Murid membuat latih tubi permainan
mengeja dan menyebut bahasa
perkataan yang ditayang di
slaid dan membunyikannya.
7. Murid kumpulan Lambat
diberi lembaran kerja
mewarna perkataan yang
sama dan memadan
e) Kail perkataan dengan
Ini mata kail. gambar.
Ini mata kail saya.
Mata kail saya tajam.
Mata kail saya besar. 8. Guru meneruskan
f) Paip pengajaran dengan
Ini paip. Kumpulan Cerdas
Ini paip air.
Paip air warna biru. menggunakan bacaan
bergred yang mengandungi
g) Paus
Ini ikan paus. perkataanvokal berganding.
Ikan paus besar.
Ikan paus warna biru.
9. Guru membaca petikan
ayat mudah diikuti oleh
murid.
Mengeja dan menyebut ayat mudah (Kumpulan
6. LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN & CATATAN
/ MASA PEMBELAJARAN
Sederhana) 10. Setiap murid membaca
ayat mudah dengan
4. Menulis perkataan vokal perkataan vocal
berganding (Kumpulan Cerdas) berganding yang
terkandung dalam kad
bacaan bergred yang
berbeza.
11. Kumpulan Cerdas
membuat latihan
lembaran kerja dengan
membina dan menulis
ayat perkataan vokal
berganding.
12. Guru meneruskan aktiviti
pengajaran dengan
Kumpulan Sederhana.
Guru menggunakan kad
bacaan bergred yang
sama, guru meminta
murid mengeja dan
menyebut ayat mudah
yang mengandungi
perkataan vokal
berganding.
13. Kumpulan Cerdas,
Sederhana dan Lambat
7. LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN & CATATAN
/ MASA PEMBELAJARAN
bergilir-gilir mengeja dan
menyebut kad bacaan
bergred tersebut.
Langkah diulang sehingga
semua murid setiap
kumpulan menyebut kad
bacaan bergred secara
individu.
15. Murid Kumpulan
Sederhana membuat latihan
lembaran kerja mewarna
suku kata dan menulis
gabungan suku kata yang
diwarna dan menanda
perkataan yang sama dengan
gambar. Kemudian membuat
lembaran kerja
melengkapkan perkataan.
Langkah 3 Penilaian dan pengukuhan 1. Guru menayangkan slaid Teknik :
(15 minit) yang mengandungi Interaktif
latihan membatangkan komputer
suku kata kvvk. Murid
Kumpulan Lambat untuk Nilai :
membuat latihan Berani
menyesuaikan suku kata kerana
it ah il
dengan menggunakan benar
sauh
komputer riba. Berdikari
kail
daun
8. LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN & CATATAN
/ MASA PEMBELAJARAN
2. Guru menayangkan slaid BBM :
yang mengandungi Latihan
latihan menyesuai bentuk
perkataan dengan power point
gambar. Murid Kumpulan
Sederhana membuat Kad bacaan
latihan di komputer riba. bergred
3. Seorang murid Kumpulan
Cepat membaca dengan
kuat diikuti oleh murid
yang lain
Penutup Rumusan hasil pembelajaran 1. Guru menunjukkan Teknik :
(5 minit) slaid yang Lisan dan
Perkataan Vokal mengandungi 4 gerakan
berganding
pi a no perkataan vokal
piano
berganding selain Nilai:
pi a la
piala
bu a ya
ha di ah daripada kvvk. Kerjasama
hadiah
buaya
2. Murid menyebut BBM :
perkataan tersebut 1. Slaid
a) piano power
b) hadiah point
c) piala 2. Klip video
d) buaya
3. Guru menayangkan klip
9. LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN & CATATAN
/ MASA PEMBELAJARAN
video “Chicken Dance”
dan guru meminta
semua murid berdiri
4. Murid membuat
pergerakan seperti
dalam video