1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL
Mata Pelajaran Pendidikan Moral
Tarikh 1 Mac 2016 (Selasa)
Kelas 3 Jaya / 3 Maju
Jumlah Pelajar 4 orang
Masa 10.00 – 11.00 pagi
Tema Berterima kasih
Tajuk Hargai sumbangan warga sekolah
Nilai 4. Terima kasih
Standard Kandungan 4.1 Menunjukkan penghargaan terhadap sumbangan warga sekolah
Standard pembelajaran 4.1.1 Menyatakan sumbangan warga sekolah
4.1.2 Menerangkan cara menghargai sumbangan warga sekolah
Objektif pembelajaran Kognitif:
1. Menyatakan contoh sumbangan warga sekolah.
2. Menerangkan cara menghargai sumbangan warga
sekolah.
Afektif:
1. Menceritakan perasaan apabila menghargai sumbangan
warga sekolah.
2. Menyampaikan perasaan yang positif sebagai tanda terima
kasih terhadap sumbangan warga sekolah.
Perlakuan:
1. Memupuk sikap berterima kasih terhadap sumbangan warga
sekolah dengan ikhlas.
2. Sentiasa mengamalkan sikap berterima kasih dan boleh
dicontohi.
Aktiviti P&P 1. Murid meneka maksud setiap kad perkataan yang diberikan.
2. Murid diterangkan dengan konsep terima kasih.
3. Murid diberikan empat contoh situasi yang berlaku di sekolah.
4. Murid menyatakan cara menghargai setiap situasi yang diberikan.
5. Murid bermain dadu beracun dan menjawab soalan yang terdapat
pada petak dadu beracun.
6. Murid menjawab soalan latihan lembaran kerja mengenai cara-
cara menghargai sumbangan warga sekolah.
Pengisian Kurikulum 1. Nilai : Berterima kasih
2. EMK : Kreativiti dan Inovatif
3. Teori : Konstruktivisme, kecerdasan pelbagai
2. Teknik Perbincangan, soal jawab, penerangan, cari maksud, permainan dadu
beracun
Bahan Bantu Belajar Buku latihan, buku teks moral, kad perkataan, dadu beracun
Pengetahuan Sedia Ada 1. Murid mengucapkan terima kasih setelah guru selesai mengajar
di dalam kelas.
LANGKAH
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
CATATAN
Set induksi
(5 minit)
Kad perkataan terima
kasih dalam banyak
bahasa.
1. Murid diberikan satu kad
perkataan.
2. Setiap murid membaca
perkataan yang terdapat pada
kad tersebut.
3. Murid meneka apakah maksud
setiap perkataan yang mereka
dapat.
4. Guru mengaitkan kad perkataan
tadi dengan tajuk nilai murni
yang akan dipelajari hari ini.
BBM: kad perkataan
Pendekatan :
pendekatan induktif
Teknik : Maksud
perkataan
KBAT :
pengetahuan,
kefahaman
Langkah 1
(15 minit)
Konsep terima kasih.
Terima kasih : Perasaan
dan perlakuan untuk
menunjukkan pengiktirafan
dan penghargaan
terhadap sesuatu jasa,
sumbangan atau
pemberian.
SOALAN :
1. Bilakah waktu yang
perlu kita ucap
terima kasih?
1. Murid diterangkan dengan
maksud terima kasih.
2. Murid bersoal jawab dengan
guru tentang nilai berterima
kasih.
JANGKAAN JAWAPAN :
1. Selepas rakan tolong
Selepas guru mengajar
2. Sebagai tanda menghargai jasa,
pertolongan, sumbangan orang
3. Murid diberikan empat contoh
situasi yang berlaku di sekolah.
BBM : Buku teks
moral
Teori :
konstruktivisme
Teknik :
penerangan, soal
jawab,
perbincangan
KBAT : kefahaman,
aplikasi
kamsahamnida
syukran
merci
arigator
3. 2. Nyatakan apakah
tujuan ucapan
berterima kasih.
Empat situasi yang berlaku
di sekolah.
4. Murid berbincang bersama
rakan bagaimana menghadapi
situasi tersebut.
5. Murid dibimbing oleh guru
semasa menjalankan aktiviti ini.
Langkah 2
(15 minit)
Sumbangan yang
diberikan oleh warga
sekolah.
- Pinjam buku teks
- Sediakan makanan
di kantin
- Pengawal
keselamatan
menjaga sekolah
- Guru yang
mengajar
1. Murid diminta menyatakan
apakah sumbangan yang warga
sekolah telah berikan kepada
mereka.
2. Murid mencatat setiap yang
dinyatakan dan jawapan rakan
mereka di buku latihan.
3. Murid menerangkan bagaimana
cara mereka untuk menghargai
setiap sumbangan yang telah
dicatatkan.
4. Murid berbincang bersama guru
terhadap jawapan yang
diberikan.
5. Murid dibimbing sepanjang
aktiviti ini berjalan.
BBM : Buku latihan.
Teknik : permainan,
soal jawab
Strategi :
Berpusatkan murid
Teori :
Konstruktivisme
Nilai : Berterima
kasih
KBAT : analisis,
kefahaman, aplikasi
EMK : Kreativiti
Langkah 3
(20 minit)
Dadu beracun.
Setiap bahagian petak
dadu akan ada soalan
mudah.
Latihan lembaran kerja.
- Cara-cara
menghargai
sumbangan warga
sekolah
1. Murid perlu membaling dadu
beracun sehingga dadu
berhenti.
2. Murid perlu menjawab soalan
mudah pada kotak dadu
beracun yang berada di atas.
3. Murid dibimbing semasa
menjawab soalan.
4. Permainan dadu beracun
diteruskan sehingga semua
murid dapat menjawab soalan
mudah tersebut.
5. Murid diberikan latihan lembaran
kerja yang terdapat dalam buku
aktiviti moral.
6. Murid membentangkan hasil
jawapan di hadapan kelas.
BBM : dadu
beracun, buku
aktiviti moral
Teori :
Konstruktivisme
Strategi :
Berpusatkan murid
Teknik : Latih tubi,
permainan
4. 7. Perbincangan jawapan
dilakukan bersama guru dengan
murid.
Penutup
( 5 minit)
Rumusan pengajaran dan
pembelajaran menghargai
sumbangan warga
sekolah.
1. Guru merumuskan semula apa
yang telah dipelajari hari ini.
2. Murid memberi tahap
kefahaman mengenai tajuk
pengajaran hari ini berdasarkan
pada bintang.
3. Murid diberi ganjaran oleh guru
pada reward chart berdasarkan
penglibatan murid sepanjang
P&P ini dijalankan.
Rumusan
Teknik : Ganjaran
(reward chart)
Strategi :
Berpusatkan murid