1. Panduan Rancangan Pengajaran Harian Tahun 1 KSSR
Tema : Diri Saya
Nilai : 1. Kepercayaan kepada Tuhan
Standard Kandungan : 1.1 Mengetahui keunikan alam
Standard Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran , murid dapat:
1.1.1 Menyatakan keadaaan alam di kawasan tempat tinggal.
1.1.2 Menghargai alam ciptaan Tuhan.
1.1.3 Melibatkan diri dalam menjaga keindahan alam.
EMK : Kreativiti
Aktiviti : a) Guru menunjukkan beberapa keping gambar kepada murid-
murid untuk membezakan benda ciptaan Tuhan dan benda
ciptaan manusia.
b) Guru menunjukkan gambar dalam buku teks dan meminta murid
membaca ayat yang terdapat dalam gambar tersebut.
c) Murid menyatakan apa yang dilihat dalam gambar dan guru
mengulas jawapan murid.
d) Guru membawa murid ke taman sains / taman bunga.
e) Guru meminta murid menyatakan cara menjaga alam sekitar.
f) Latihan dan rumusan.
*** Aktiviti mengikut idea dan kreativiti guru
BBM : Gambar, buku teks, buku latihan, lembaran kerja.
2. Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral KSSR Tahun 1
Mata Pelajaran dan Kelas : Pendidikan Moral 1 Aspirasi
Tema / Tajuk : Kepercayaan Kepada Tuhan / Mengetahui Keunikan
Alam
Masa : 7.45 pagi – 8.15 pagi (30 minit)
Objektif Pengajaran : Di akhir pembelajaran, murid dapat:-
1. Memberitahu keadaan alam di kawasan persekitaran
2. Menyatakan secara lisan mengenai kepelbagaian ciptaan Tuhan
3. Bekerjasama dan berbincang dengan ahli kumpulan mengenai cara-
caramenjaga alam sekitar
Elemen Merentas Kurikulum : Kreativiti, Pendidikan Alam Sekitar, Nilai-nilai
murni
Bahan Bantu Belajar : Kertas soalan, gambar, kertas mahjong
Langkah/masa Aktiviti/kaedah Butiran Mengajar Catatan
Set induksi Nyanyian -Guru menulis lirik lagu di -Lagu ciptaan
(5 minit) papan tulis sendiri
-Guru mengajar murid-murid -Rentak
menyanyi dan menyanyi “Bangun Pagi”
bersama murid-murid
Langkah 1 -Guru -Beritahu murid-murid -Tunjuk
(7 minit) memperkenalkan tentang ciri-ciri fizikal haiwan gambar
beberapa jenis dan tumbuhan tersebut haiwan dan
haiwan dan -Kaitkan dengan Pencipta tumbuhan
tumbuhan yang mencipta makhluk-
makhluk tersebut.
-Nyatakan keperluan hidup
haiwan dan tumbuhan dan
sebab perlu menjaga alam
sekitar
3. Langkah 2 Melukis hidupan -Setiap murid melukis sejenis -Bahagi
(7 minit) yang ada di haiwan dan tumbuhan di kepada
persekitaran sekolah dan di rumah mereka kumpulan
kecil
-Kertas
mahjong
Langkah 3 -Kuiz -Soalan: Soalan-soalan
(8 minit) ~Bukti kewujudan Tuhan lain boleh
~Jenis-jenis haiwan ditambah
~Jenis-jenis tumbuhan
~Bagi ciri-ciri, minta murid
teka haiwan tersebut
~Minta murid senaraikan ciri-
ciri haiwan
-2 mata untuk jawapan yang
betul, 0 jika salah
-Jawapan terbuka kepada
kumpulan lain jika salah
jawab (1 mata)
Penutup -Nyanyi -Lagu sewaktu set induksi -Lembaran
(3 minit) -Kerja rumah -Hantar esok kerja
Refleksi kendiri:
4. Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral KSSR Tahun 1
Mata Pelajaran dan Kelas : Pendidikan Moral 1 Dedikasi
Tema / Tajuk : Baik Hati / Membantu Keluarga
Masa : 9.15 pagi – 9.45 pagi (30 minit)
Objektif Pengajaran : Di akhir pembelajaran, murid dapat:-
1. Memberitahu sifat baik hati
2. Menyatakan cara membantu keluarga
3. Menunjukkan cara membantu keluarga
Elemen Merentas Kurikulum : Kreativiti, TMK, Bahasa, Nilai-nilai murni
Bahan Bantu Belajar : Laptop, projektor LCD
Langkah/masa Aktiviti/kaedah Butiran Mengajar Catatan
Set induksi Berpantun Guru menulis pantun
(3 minit) berkaitan kekeluargaan dan
kasih-sayang
Langkah 1 Tayangan video -Murid menonton video yang -Video kartun
(10 minit) ditayangkan berkaitan
-Minta murid menyenaraikan dengan tajuk
sifat baik hati yang
ditunjukkan dalam video
Langkah 2 Perbincangan Minta murid menyenaraikan
(5 minit) sifat baik hati yang ada dalam
diri masing-masing beserta
contoh
Langkah 3 -Lakonan -Murid-murid melakonkan -Bahagi
(10 minit) beberapa contoh mereka kepada
membantu keluarga beberapa
kumpulan
-Setiap
kumpulan
5. melakonkan
situasi / cara
membantu
yang berbeza
Penutup Pujian terhadap -Mengukuhkan sifat baik hati
(2 minit) sifat baik hati murid-murid
yang ada pada
diri murid-murid
Refleksi kendiri:
6. Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral KSSR Tahun 1
Mata Pelajaran dan Kelas : Pendidikan Moral 1 Bestari
Tema / Tajuk : Keadilan / Mengamalkan sifat adil dalam kehidupan
Masa : 8.45 pagi – 9.15 pagi (30 minit)
Objektif Pengajaran : Di akhir pembelajaran, murid dapat:-
1. Memberitahu contoh perlakuan adil dalam kehidupan seharian
2. Menyatakan kesan ketidakadilan dalam kehidupan
3. Menunjukkan contoh perlakuan adil dalam kehidupan
Elemen Merentas Kurikulum : Kreativiti, Bahasa, Nilai-nilai murni
Bahan Bantu Belajar :
Langkah/masa Aktiviti/kaedah Butiran Mengajar Catatan
Set induksi Soal jawab Guru menanya maksud adil
(5 minit) dan perbezaan antara adil
dan sama rata
Langkah 1 -Soal jawab -Memberi beberapa contoh
(7 minit) -Penerangan situasi dan menanya murid-
murid sama ada situasi
tersebut adil atau tidak
-Menerangkan sebab situasi
tersebut adil atau tidak
Langkah 2 Perbincangan Membincangkan sebab
(7 minit) perlunya berlaku adil dan
kesan negatif perlakuan yang
tidak adil
Langkah 3 -Lakonan -Murid-murid melakonkan -Bahagi
(8 minit) beberapa contoh perlakuan kepada
adil yang mereka amalkan beberapa
dalam kehidupan kumpulan
-Setiap
7. kumpulan
melakonkan
situasi yang
berbeza
Penutup Pujian terhadap -Mengukuhkan sifat adil
(3 minit) sifat adil yang murid-murid
ada pada diri
murid-murid
Refleksi kendiri:
8. Rumusan Pembentangan RPH
Muhammad Fadhlan bin Abd Jalil
Rancangan Pengajaran Harian (RPH) merupakan satu panduan mengajar yang
amat berguna bagi membantu guru-guru mengajar dengan baik. Dengan adanya
RPH, guru dapat memaksimumkan masa mengajar tanpa berhenti kerana kehabisan
idea untuk mengajar.
Bagi sukatan baru iaitu Kurikulum Standard Sekolah Rendah (KSSR), penulisan
RPH menjadi semakin mudah dan ringkas. Guru-guru terutamanya guru baru tidak
perlu mengambil masa yang begitu lama untuk memikirkan cara menulis RPH yang
panjang dan rumit dan boleh menggunakan masa dengan lebih berfaedah seperti
menyediakan bahan bantu belajar (BBB) bagi memudahkan murid-murid belajar.
Terdapat beberapa perkara baru yang ditambah contohnya elemen merentas
kurikulum (EMK) dalam KSSR. EMK mengutamakan sifat-sifat dan nilai-nilai terbaru
dalam kurikulum seperti kreativiti dan penggunaan teknologi maklumat dan
komunikasi (TMK) yang seiring dengan perkembangan dunia semasa.
Kaedah pengajaran juga boleh dipelbagaikan seperti membuat soal-jawab,
perbincangan, kuiz dan tayangan video. Dengan kepelbagaian kaedah dan strategi
pengajaran, proses pengajaran dan pembelajaran akan menjadi lebih menarik dan
hidup serta menjadikan murid-murid lebih minat untuk belajar.
Selain mengubah kaedah dan strategi pengajaran, set induksi turut dipelbagaikan.
Set induksi amat penting kerana berperanan menarik minat murid untuk mengikuti
pelajaran sehingga selesai. Oleh itu, pantun, nyanyian dan lain-lain yang menarik
dan berkaitan dengan tajuk pelajaran pada hari tersebut boleh digunakan. Pada
akhir sesi pengajaran atau penutup, peneguhan nilai murni dibuat agar nilai-nilai
murni dapat disemai dan diamalkan dalam diri murid-murid supaya mereka menjadi
insan yang berguna dan bermoral pada masa akan datang.