1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MUZIK TAHAP 1
TARIKH : 20 November 2012 KELAS :3A
HARI : Rabu JUMLAH MURID : 40 orang
MASA : 9.00-10.00 pagi
MATA PELAJARAN : Pendidikan Muzik
TAJUK LAGU : Tarian Inai
PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid-murid boleh menyanyi dengan tempo yang tepat dan memainkan alat perkusi sambil
Membaca skor irama mudah.
PENGGABUNGJALINAN : kemahiran membaca seni kata dan menyanyi
PENERAPAN NILAI : Bekerjasama, patuh pada ketepatan masa dan patuh kepada pemimpin.
KBKK : Membanding beza dinamik p dan f
OBJEKTIF EKSPLIST : Di akhir pelajaran ini, diharapkan 80 % murid-murid boleh:
1) menyanyi mengikut irama, melodi dan ekspresi berdasarkan skor lagu dengan betul;
2) memainkan alat perkusi mengikut corak irama dengan tepat;
3) membuat gerak tari mudah mengikut rentak muzik inang dengan betul..
KEMAHIRAN: Nyanyian, Gerakan dan Permainan Alat Perkusi
ALAT BANTU MENGAJAR : 1) Kibod 2) Skor perkusi 3) Kad imbasan 4) Skor Lagu 5) Kerincing dan Kastenet
2. CATATAN /
LANGKAH
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN NILAI / KBKK /
MASA
BBM
1) Aktiviti memanaskan 1) Guru mengajak murid memejamkan mata sambil Lagu demo
suara. membuat latihan pernafasan.
Set Induksi 2) Latihan pernafasan 2) Murid mengeluarkan suara secara terkawal Pemain CD
(3minit) dengan berimaginasi seperti menaiki dan
menuruni bukit.
1) Membaca senikata 1) Seorang murid memimpin bacaan senikata pada Komputer Riba
tarian Inai. skor dan diikuti murid-murid lain.
2) Guru mengenalkan lagu sambil murid ikut secara Lirik
1
2) Menyanyikan lagu
humming.
(10 minit) Lagu
3) Guru mengajar nyanyian secara baris demi baris
sehingga keseluruhan lagu Bekerjasama
Tanda dinamik p dan f. 1) Guru menerangkan maksud tanda-tanda muzik
lembut dan kuat. Kad imbasan
2 2) Guru menyuruh seorang murid tampil dengan
Patuh kepada
menunjukkan kad imbasan p dan f ketika
(5 minit) pemimpin
memimpin nyanyian manakala rakan lain
menyanyi mengikut tanda dinamik.
2
3. CATATAN /
LANGKAH
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN NILAI / KBKK /
MASA
BBM
Permainan alat perkusi 1) Guru menggalakkan murid menepuk irama kerincing Carta corak
dan kastenet pada skor tanpa bimbingan. irama bagi
Corak irama : 2) Murid menepuk irama kerincing dan kastenet. perkusi
mengikut kumpulan dengan iringan muzik
Kerincing Kibod
3 3) Murid bermain alat perkusi dan menyanyi mengikut
Kastenet kumpulan. Bekerjasama
(15 minit) 4) Permainan perkusi bertukar kumpulan kerincing,
kastenet dan nyanyian.
5) Guru menggabung jalinkan ketiga-tiga kumpulan
tersebut dengan iringan muzik.
Gerakan 1) Guru memainkan lagu Tari Inai sambil Pemain CD lagu
menunjuk cara tarian asas Inang.
Asas tarian inang 2) Guru meminta murid menghayunkan tangan Muzik
1) Berdiri sambil
kiri dan kanan ke depan dan belakang secara kontra
menghayun tangan ke Patuh pada
depan dan belakang. sambil mengira detik. ketepatan masa
4 3) Guru meminta murid menggerakkan kaki kiri dan
(15 minit) 2) Gerak kaki kiri dan kanan dengan mengendurkan lutut sambil mengikut
kanan. rentak muzik.
4) menggabungkan gerakan tangan dan kaki secara
3) menyanyi sambil selang seli mengikut rentak muzik.
bergerak.
5) Guru meminta murid bernyanyi sambil membuat
gerak tari.
Persembahan 1) Guru mengagihkan dua kumpulan. Muzik
Penutup Nyanyian dan permainan 2) Setiap kumpulan melantik seorang ketua sebagai
alat perkusi konduktor.
(12 minit) 3) Guru menghakimi pertandingan tersebut.
3