Projekt 2

M
PROJEKT
TEMA:Roli I elementeve kimik ne
organizmin e njeriut
LISTIMI I ELEMENTEVE KIMIK QE
NDODHEN NE ORGANIZMIN E NJERIUT1
2
RENDESIA E ELEMENTEVE KIMIK NE
ORGANIZMIN E NJERIUT
3 KU GJENDEN KETO ELEMENTE KIMIKE
4 SEMUNDJET QE SHKAKTOHEN NGA
MUNGESA OSE TEPRICA E TYRE
65%
18%
10%
3% 1.6%
1%
1.4%
Elementet kimik ne organizmin e njeriut
oksigjeni
karboni
hidrogjeni
azoti
kalciumi
fosfor
elemente te tjere
1) 65% Oksigjen
2) 18% Karbon
3) 10% Hidrogjen
4) 3% Azot
5) 1.6% Kalcium
6) 1% Fosfor
7)1.4% Elemente te tjere :
Kaliumi,Natriumi,Klori,Squfuri,
Magnezi,Hekuri,Jodi. Vec tyre
ka edhe emelente te tjere
kimike qe kane permbajtje me
te ulet ne trupin e njeriut. Ketu
perfshihet : Silici (Si), Fluori (F),
Bakri (Cu), Mangani (Mn),
Zinku (Zn), Seleni (se), kobalti
(Co), Molbdeni (Mo), Kadmiumi
(Cd), kromi (Cr),alumini (Al) dhe
bori (B).
Oksigjeni është element shumë i përhapur sa që pa të nuk
mund të paramendohet jeta. Elementi oksigjen ze dy te
tretat e trupit tuaj, kryesisht ne formen e ujit (H2O). Uji
eshte perberesi me I rendesishem I trupit. Ndryshe cilesohet
si elementi jetik I gjallesave.Ai perben rreth 70 % te peshes
tone.Eshte perberes kryesor I urines dhe plazmes se gjakut.
Oksigjeni është gaz i cili nuk digjet por e ndihmon djegjen..
Perdorimi: Oksigjeni eshte perberesi kryesor i ajrit.Bimet e
gjelberta e krijojn oksigjenin gjate procesit te
fotosintezes,ndersa njerzit dhe shtazet e shfrytezojnE ate
gjate procesit te frymemarrjes dhe lirojne dyoksidin e
karbonit.
Karboni është sinonim me jetën. Pothuajse nje e
pesta e trupit tuaj eshte karbon - i njejti element nga i
cili perbehet qymyri, diamanti dhe grafiti i lapsit.
Atomet e karbonit krijojne zinxhire te gjate, duke
formuar boshtin e te gjitha molekulave me komplekse
brenda jush. Për më tepër, lidhjet e karbonit mund të
formohet dhe të thyer me një sasi modeste të
energjisë, duke e lejuar kiminë organike dinamike të
shkoje në qelizat tona.
Hidrogjeni eshte elementi me i zakonshem
ne gjithesi e njekohesisht ka dhe atomet me
te vogla. Gazi i hidrogjenit mund te pershkoje
muret dhe te pluskoje ne ajer, ndaj edhe
njerezit e kane perdorur ate per te fryre
balonat, deri kur zbuluan se sa lehte
shperthente.
Nje thes me pleh kimik permban pothuajse te
njejten sasi azoti sa nje trup mesatar njeriu.
Azoti eshte nje nga perberesit kryesore te
muskujve tuaj ,është gjetur në shumë molekula
organike, duke përfshirë aminoacidet që
përbëjnë proteinat dhe acidet nukleike që
përbëjnë ADN.Gjithashtu, azoti eshte nje nder
elementet kryesore formuese te ajrit.
Kalciumi eshte elementi qe i ben te forta guackat e detit,
shkumesin dhe mermerin. Ai ben te njejten gje me
dhembet dhe kockat tuajadhe, gjithashtu, mban ne pune
zemren dhe muskujt tuaj.
Ka rol te madh ne konduktimin e impulseve nervore
Ndikon ne metabolizmin e lekures
Niveli i duhur i Kalciumit ne trup ul riskun per semundjet
e zemres, kancerin e shtylles kurrizore dhe guret ne
veshka.
Ndodhet te: veze,sardele,peshk ton,produkte
bulmeti,perime me gjethe, jeshile te erret,arra,fara
luledielli.
Projekt 2
• Ky element ben qe te ndizen flake kunjat e
shkrepseve. Ai gjithashtu formon membranat e
qelizave dhe ndihmon ne transmetimin e
energjise.
Luan rol te rendesishem ne realizimin e
proceseve katabolike dhe anabolike
Merr pjese ne djegien e glukozes.
• Ndodhet te: produktet e bulmetit,mishi
dhepeshku,melcia,veza,bizele,kunguj,patate,
drithera,karrota
Projekt 2
• Drita e bardhe ndricuese e fishekzjarreve vjen nga
djegia e magnezit. Ne trupin tuaj magnezi forcon
sistemin tuaj imunitar dhe ndihmon ne
gjallerimin e nervave dhe tkurrjen e muskujve.
Ndihmon ne formimin e dhembeve dhe kockave
Merr pjese ne termorregullimin e trupit
Eshte element i rendesishem per rritjen e
kockave.Ndodhet te:produktet e sojes,elb,lajthi
dhe arra,cokollate dhe kakao,fara kungulli,fasule,
bizele, thjerreza,miser,miell gruri, shege, spinaq,
produktet e detit
Projekt 2
• Sapuni i tualetit perbehet nga kaliumi. Ai
gjithashtu mban lengjet e trupit tuaj te
baraspeshuara kimikisht.
Perberes i enzimave te lengjeve tretese
Stimulon funksionimin e gjendrave
sekretuese.
• Ndodhet ne:
banane,kajsi,avokado,karrota,patate,brokoli,
lakra,fruta te thata,spinaq.
Projekt 2
• Hekuri eshte pergjegjes i transportit te oksigjenit ne inde dhe merr
pjese ne punen e shume sistemeve te rendesishme enzimatike.Ne
pergjithesi rekomandohet marrja e 12 mg ne dite per femrat nga
11-50 vjec.Ndersa meshkujt nga 11-18 vjec kane nje nevoje ditore
reth 12 mg,ndersa nga 19 vjec e siper10mg/dite.Hekuri eshte baze
per ndertimin e rruazave te kuqe te gjakut.Si rrjedhim eshte I
domosdoshem per qarkullimin e gjakur,sepse rruazat e kuqe
ffurnizojne trupin me oksigjen.Hekuri eshte gjithashtu pjese
perberese e nje numri enzimash perfshire ketu ato enzima qe bejne
te mundshme krijimin e energjise.Mungesa e tij ne gjak sjell
crregullime te aftesise se trupit dhe trurit ne pune,ulje te
rezistences,crregullime te temperatures,anemi.Ndodhet tek
mecia,veshka,peshku,spinaqi,rrushi I thate .Eshte metali me I
bollshem I trupit dhe perben 0.004% te peshes trupore
Projekt 2
• Natriumi eshte gjysma tjeter e klorurit te
natriumit. Ai i ben te gjitha lengjet e trupit
tuaj po aq te kripura sa uji i detit.
Eshte perberes esencial ne lengjet tretese
Ndihmon ne ruajtjen e ekuilibrave acid-baze
Influencon funksionimin ashtu si duhet te
muskujve dhe nervave.
• Ndodhet te :Kripa dhe ushqimet qe
permbajne sasi te larte kripe.
• Zinku eshte element i domosdoshem per sintezen
e ADN-se
Eshte i nevojshem per funksionimin ashtu si
duhet te sistemit imunitar dhe per aktivizimin e
me shume se 80 enzimave
Perfshihet ne metabolizmin e karbohidrateve,
yndyrnave, proteinave dhe alkoolit
Ndihmon ne rritjen e thonjve dhe flokeve
• Ndodhet te:mishi i kuq,ajka e qumeshtit,e bardha
e vezes,mielli,arra,produktet e detit
Projekt 2
• Ne trupin tuaj ka me pak se nje maje luge jod,
e megjithate, pa te, ju do te vdisnit. Jepini jod
nje larve dhe ajo do te kthehet ne bretkose.
Jodi eshte pjese e hormoneve te tiroideve qe
bejne te mundur rregullimin e proceseve
bazike trupore.
Ndalon formimin e mykut dhe lufton
bakteret.Ndodhet te :kripa e
jodizuar,produktet e detit,qepa,majaja.
Projekt 2
• Nje nga nderlikimet qe sjell ne organizem eshte
ajo qe ne popull njihet si “gusha” ,qe s’eshte gje
tjeter veçse zmadhimi I gjendres tiroide. Gjendra
tiroide eshte nje gjender e vogel , e cila ndodhet
ne pjesen e perparme te qafes. Hormonet qe
prodhon tiroidja ndikojne ne funksionimin e
organeve te trupit te njeriut . Por , qe kjo gjender
te punoje normalisht I nevojitet sasia e duhur e
jodit. Kur mungon jodi , kjo gjender perpiqet ta
perballoje kete ,duke u zmadhuar per te kapur sa
me teper jod . Keshtu shfaqet “gusha”.
Projekt 2
• Mungesa e hekurit eshte shkaku me I shpeshte I
anemise , madje e shfaqjes se saj eshte me e
shpeshte tek femrat Anemi e perkthyer ne shqip , do
te thote pagjakesi Klinikisht , diagnoza e anemise
vendoset kur ka ulje te nivelit te hemoglobines
.Anemi , apo varferimi I gjakut eshte pakesim I numrit
te rruazave te kuqe te gjakut ose pakesim I
Hemoglobines ne rruazat e kuqe te gjakut , ose I te
dyjave ketyre se bashku. Shkaqet e anemise jane te
ndryshme dhe po keshtu simptomat e saj jane te
ndryshme dhe kurohen sipas shkakut.
• Osteoporoza është sëmundje metabolike e kockave,
që shoqërohet me humbje progresive të masës
kockore,çrregullim të mikroarkitekturës kockore,
rritjen e fragjilitetit dhe mundësinë e frakturave
spontane.steoporozaështë sëmundje e moshës së
shtyrë. Është e rëndësishme për shkak të kostos së
lartë të shpenzimeve tëmjekimit dhe prevalencës së
lartë të thyerjeve, të lidhura me lëndimet për shkak të
dobësimit të reflekseve,pengesave në të pamurit,
koordinimit të dobët të lëvizjeve dhe sëmundjeve
neurologjik
• Magnezi eshtë shumë i nevojshëm për skeletin e
gjymtyrët .Magnezi që ndodhet te hurmat e
Arabisë është shumë idobishëm për nervat , ai
është i njohur me emrin qetësues , sepse
mungesa e tij shkakton pagjumësi,
dobësi,dhimbje të ndryshme në trup, dhimbje
koke kronike , ngurtësim të muskujve ,
ligamenteve, fibrave muskuloredhe kyçeve. Ai
neutralizon efektin e helmeve acide, i nevojshëm
për punën e trurit dhe të mushkërive.
Projekt 2
1 von 28

Recomendados

Roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut von
Roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriutRoli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut
Roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriutLejdia Pashaj
6.3K views10 Folien
Kimi von
KimiKimi
Kimihasanmusaj
9.9K views30 Folien
Projekt kimi (1) von
Projekt kimi (1)Projekt kimi (1)
Projekt kimi (1)ermela01
42.2K views20 Folien
NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE von
NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE
NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE Universiteti Politeknik Tirane
18.8K views42 Folien
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut von
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut irena kotobelli
26.4K views20 Folien
Elementët kimikë von
Elementët kimikë Elementët kimikë
Elementët kimikë Esmer Alda
19.6K views41 Folien

Más contenido relacionado

Was ist angesagt?

roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut von
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutkoralda
38.8K views32 Folien
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi von
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiFacebook
76.5K views23 Folien
Nje ushqyerje e mire per nje trup dhe mendje te shendoshe von
Nje ushqyerje e mire per nje trup dhe mendje te shendosheNje ushqyerje e mire per nje trup dhe mendje te shendoshe
Nje ushqyerje e mire per nje trup dhe mendje te shendosheKlarisa Klara
5.5K views16 Folien
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut von
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutmikaela basha
38.5K views30 Folien
Kimi- Hekuri von
Kimi- HekuriKimi- Hekuri
Kimi- HekuriAdmin Nuriu
54.8K views12 Folien
Proteinat, yndyrnat dhe karbohidratet von
Proteinat, yndyrnat dhe karbohidratetProteinat, yndyrnat dhe karbohidratet
Proteinat, yndyrnat dhe karbohidratetBurim Derveni
52K views14 Folien

Was ist angesagt?(20)

roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut von koralda
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
koralda38.8K views
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi von Facebook
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Facebook76.5K views
Nje ushqyerje e mire per nje trup dhe mendje te shendoshe von Klarisa Klara
Nje ushqyerje e mire per nje trup dhe mendje te shendosheNje ushqyerje e mire per nje trup dhe mendje te shendoshe
Nje ushqyerje e mire per nje trup dhe mendje te shendoshe
Klarisa Klara5.5K views
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut von mikaela basha
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
mikaela basha38.5K views
Kimi- Hekuri von Admin Nuriu
Kimi- HekuriKimi- Hekuri
Kimi- Hekuri
Admin Nuriu54.8K views
Proteinat, yndyrnat dhe karbohidratet von Burim Derveni
Proteinat, yndyrnat dhe karbohidratetProteinat, yndyrnat dhe karbohidratet
Proteinat, yndyrnat dhe karbohidratet
Burim Derveni52K views
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem von ArenoardReno
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I ShendetshemDieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
ArenoardReno7.1K views
elementet kimik dhe roli i tyre von Franceskasita
elementet kimik dhe roli i tyreelementet kimik dhe roli i tyre
elementet kimik dhe roli i tyre
Franceskasita18.5K views
Ushqyerja e shëndetshme von Exhitah Vasija
Ushqyerja e shëndetshmeUshqyerja e shëndetshme
Ushqyerja e shëndetshme
Exhitah Vasija51.1K views
Elementet kimike von Dritan Baha
Elementet kimike Elementet kimike
Elementet kimike
Dritan Baha5.1K views
Hekuri ,elementi kimik me vlere... von Xhesiana Muka
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Xhesiana Muka50.9K views
Ushqyerja e shendetshme von Ervis Duti
Ushqyerja e shendetshmeUshqyerja e shendetshme
Ushqyerja e shendetshme
Ervis Duti7.1K views
Kimia ne jeten e perditshme von Orven Bregu
Kimia ne jeten e perditshme Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme
Orven Bregu86.7K views
Kequshqyerja dhe semundjet von Sindi_haka
Kequshqyerja dhe semundjetKequshqyerja dhe semundjet
Kequshqyerja dhe semundjet
Sindi_haka55.2K views
PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK von KleaHaka
 PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK
PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK
KleaHaka5.4K views
Proteinat dhe Vitaminat.roli i tyre ne jeten e perditshme. von Eva Ciciku
Proteinat dhe Vitaminat.roli i tyre ne jeten e perditshme.Proteinat dhe Vitaminat.roli i tyre ne jeten e perditshme.
Proteinat dhe Vitaminat.roli i tyre ne jeten e perditshme.
Eva Ciciku30.6K views
Kimia von Home
KimiaKimia
Kimia
Home78.1K views
Projekt kimi roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut von Google
Projekt kimi roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut Projekt kimi roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut
Projekt kimi roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut
Google7.4K views

Destacado

Tofudi com perpunuesi von
Tofudi com perpunuesiTofudi com perpunuesi
Tofudi com perpunuesiRamë Hajraj
447 views13 Folien
kimi von
kimi kimi
kimi Ylli Duva
1.1K views8 Folien
Sjellja Konsumatoreve von
Sjellja KonsumatoreveSjellja Konsumatoreve
Sjellja KonsumatoreveBessnik Latifi
9.2K views14 Folien
ZBATIME TE LIGJIT TE ARKIMEDIT PUNE EKSPERIMENTALE von
ZBATIME TE LIGJIT TE ARKIMEDIT PUNE EKSPERIMENTALE ZBATIME TE LIGJIT TE ARKIMEDIT PUNE EKSPERIMENTALE
ZBATIME TE LIGJIT TE ARKIMEDIT PUNE EKSPERIMENTALE #MesueseAurela Elezaj
30K views11 Folien
FaktorëT Që Ndikojnë Në Sjelljet E KonsumatorëVe von
FaktorëT Që Ndikojnë Në Sjelljet E KonsumatorëVeFaktorëT Që Ndikojnë Në Sjelljet E KonsumatorëVe
FaktorëT Që Ndikojnë Në Sjelljet E KonsumatorëVeVeton Sopjani
23K views18 Folien
Proteinat ..............Ekzistojnë më tepër se 10000 proteina von
Proteinat ..............Ekzistojnë më tepër se 10000 proteinaProteinat ..............Ekzistojnë më tepër se 10000 proteina
Proteinat ..............Ekzistojnë më tepër se 10000 proteina#MesueseAurela Elezaj
10.4K views10 Folien

Destacado(14)

kimi von Ylli Duva
kimi kimi
kimi
Ylli Duva1.1K views
FaktorëT Që Ndikojnë Në Sjelljet E KonsumatorëVe von Veton Sopjani
FaktorëT Që Ndikojnë Në Sjelljet E KonsumatorëVeFaktorëT Që Ndikojnë Në Sjelljet E KonsumatorëVe
FaktorëT Që Ndikojnë Në Sjelljet E KonsumatorëVe
Veton Sopjani23K views
Proteinat ..............Ekzistojnë më tepër se 10000 proteina von #MesueseAurela Elezaj
Proteinat ..............Ekzistojnë më tepër se 10000 proteinaProteinat ..............Ekzistojnë më tepër se 10000 proteina
Proteinat ..............Ekzistojnë më tepër se 10000 proteina
#MesueseAurela Elezaj10.4K views
Sjellja konsumatoreve von Valdet Shala
Sjellja konsumatoreveSjellja konsumatoreve
Sjellja konsumatoreve
Valdet Shala33.7K views
Karbohidratet dhe funksioni i tyre kimik von Septic Flesh
Karbohidratet dhe funksioni i tyre kimikKarbohidratet dhe funksioni i tyre kimik
Karbohidratet dhe funksioni i tyre kimik
Septic Flesh20.3K views
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratet von Korba Ferizaj
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratetProteinat yndyrnat dhe karbohidratet
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratet
Korba Ferizaj41.5K views
Projekt kimi von Ueda Rrukaj
Projekt kimiProjekt kimi
Projekt kimi
Ueda Rrukaj25.2K views

Similar a Projekt 2

PROJEKT.pptx von
PROJEKT.pptxPROJEKT.pptx
PROJEKT.pptxssuser47ddfa
33 views23 Folien
kimi gjimnazi sami frasheri von
kimi gjimnazi sami frasheri kimi gjimnazi sami frasheri
kimi gjimnazi sami frasheri elonaharizi
7.2K views48 Folien
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor. von
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.ronela hasanaj
24.8K views27 Folien
KIMI von
KIMIKIMI
KIMIArmando Selvija
662 views5 Folien
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti. von
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.enerisaloti
59K views29 Folien
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli von
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelliRoli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelliirena kotobelli
6.9K views17 Folien

Similar a Projekt 2(17)

kimi gjimnazi sami frasheri von elonaharizi
kimi gjimnazi sami frasheri kimi gjimnazi sami frasheri
kimi gjimnazi sami frasheri
elonaharizi7.2K views
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor. von ronela hasanaj
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
ronela hasanaj24.8K views
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti. von enerisaloti
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
enerisaloti59K views
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli von irena kotobelli
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelliRoli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli
irena kotobelli6.9K views
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME von gregorjupa
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME
gregorjupa18.2K views
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshme von Riku Verri
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshmeDieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Riku Verri22.6K views
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01 von Merkur Sinani
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01
Merkur Sinani1.8K views
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona. von An An
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
An An126.8K views
Biologji osteoporoza von Xhoana Pepa
Biologji osteoporozaBiologji osteoporoza
Biologji osteoporoza
Xhoana Pepa1.5K views
Crregullimet ne sistemin lokomotor/levizor von Septic Flesh
Crregullimet ne sistemin lokomotor/levizorCrregullimet ne sistemin lokomotor/levizor
Crregullimet ne sistemin lokomotor/levizor
Septic Flesh8.7K views

Projekt 2

 • 1. PROJEKT TEMA:Roli I elementeve kimik ne organizmin e njeriut
 • 2. LISTIMI I ELEMENTEVE KIMIK QE NDODHEN NE ORGANIZMIN E NJERIUT1 2 RENDESIA E ELEMENTEVE KIMIK NE ORGANIZMIN E NJERIUT 3 KU GJENDEN KETO ELEMENTE KIMIKE 4 SEMUNDJET QE SHKAKTOHEN NGA MUNGESA OSE TEPRICA E TYRE
 • 3. 65% 18% 10% 3% 1.6% 1% 1.4% Elementet kimik ne organizmin e njeriut oksigjeni karboni hidrogjeni azoti kalciumi fosfor elemente te tjere 1) 65% Oksigjen 2) 18% Karbon 3) 10% Hidrogjen 4) 3% Azot 5) 1.6% Kalcium 6) 1% Fosfor 7)1.4% Elemente te tjere : Kaliumi,Natriumi,Klori,Squfuri, Magnezi,Hekuri,Jodi. Vec tyre ka edhe emelente te tjere kimike qe kane permbajtje me te ulet ne trupin e njeriut. Ketu perfshihet : Silici (Si), Fluori (F), Bakri (Cu), Mangani (Mn), Zinku (Zn), Seleni (se), kobalti (Co), Molbdeni (Mo), Kadmiumi (Cd), kromi (Cr),alumini (Al) dhe bori (B).
 • 4. Oksigjeni është element shumë i përhapur sa që pa të nuk mund të paramendohet jeta. Elementi oksigjen ze dy te tretat e trupit tuaj, kryesisht ne formen e ujit (H2O). Uji eshte perberesi me I rendesishem I trupit. Ndryshe cilesohet si elementi jetik I gjallesave.Ai perben rreth 70 % te peshes tone.Eshte perberes kryesor I urines dhe plazmes se gjakut. Oksigjeni është gaz i cili nuk digjet por e ndihmon djegjen.. Perdorimi: Oksigjeni eshte perberesi kryesor i ajrit.Bimet e gjelberta e krijojn oksigjenin gjate procesit te fotosintezes,ndersa njerzit dhe shtazet e shfrytezojnE ate gjate procesit te frymemarrjes dhe lirojne dyoksidin e karbonit.
 • 5. Karboni është sinonim me jetën. Pothuajse nje e pesta e trupit tuaj eshte karbon - i njejti element nga i cili perbehet qymyri, diamanti dhe grafiti i lapsit. Atomet e karbonit krijojne zinxhire te gjate, duke formuar boshtin e te gjitha molekulave me komplekse brenda jush. Për më tepër, lidhjet e karbonit mund të formohet dhe të thyer me një sasi modeste të energjisë, duke e lejuar kiminë organike dinamike të shkoje në qelizat tona.
 • 6. Hidrogjeni eshte elementi me i zakonshem ne gjithesi e njekohesisht ka dhe atomet me te vogla. Gazi i hidrogjenit mund te pershkoje muret dhe te pluskoje ne ajer, ndaj edhe njerezit e kane perdorur ate per te fryre balonat, deri kur zbuluan se sa lehte shperthente.
 • 7. Nje thes me pleh kimik permban pothuajse te njejten sasi azoti sa nje trup mesatar njeriu. Azoti eshte nje nga perberesit kryesore te muskujve tuaj ,është gjetur në shumë molekula organike, duke përfshirë aminoacidet që përbëjnë proteinat dhe acidet nukleike që përbëjnë ADN.Gjithashtu, azoti eshte nje nder elementet kryesore formuese te ajrit.
 • 8. Kalciumi eshte elementi qe i ben te forta guackat e detit, shkumesin dhe mermerin. Ai ben te njejten gje me dhembet dhe kockat tuajadhe, gjithashtu, mban ne pune zemren dhe muskujt tuaj. Ka rol te madh ne konduktimin e impulseve nervore Ndikon ne metabolizmin e lekures Niveli i duhur i Kalciumit ne trup ul riskun per semundjet e zemres, kancerin e shtylles kurrizore dhe guret ne veshka. Ndodhet te: veze,sardele,peshk ton,produkte bulmeti,perime me gjethe, jeshile te erret,arra,fara luledielli.
 • 10. • Ky element ben qe te ndizen flake kunjat e shkrepseve. Ai gjithashtu formon membranat e qelizave dhe ndihmon ne transmetimin e energjise. Luan rol te rendesishem ne realizimin e proceseve katabolike dhe anabolike Merr pjese ne djegien e glukozes. • Ndodhet te: produktet e bulmetit,mishi dhepeshku,melcia,veza,bizele,kunguj,patate, drithera,karrota
 • 12. • Drita e bardhe ndricuese e fishekzjarreve vjen nga djegia e magnezit. Ne trupin tuaj magnezi forcon sistemin tuaj imunitar dhe ndihmon ne gjallerimin e nervave dhe tkurrjen e muskujve. Ndihmon ne formimin e dhembeve dhe kockave Merr pjese ne termorregullimin e trupit Eshte element i rendesishem per rritjen e kockave.Ndodhet te:produktet e sojes,elb,lajthi dhe arra,cokollate dhe kakao,fara kungulli,fasule, bizele, thjerreza,miser,miell gruri, shege, spinaq, produktet e detit
 • 14. • Sapuni i tualetit perbehet nga kaliumi. Ai gjithashtu mban lengjet e trupit tuaj te baraspeshuara kimikisht. Perberes i enzimave te lengjeve tretese Stimulon funksionimin e gjendrave sekretuese. • Ndodhet ne: banane,kajsi,avokado,karrota,patate,brokoli, lakra,fruta te thata,spinaq.
 • 16. • Hekuri eshte pergjegjes i transportit te oksigjenit ne inde dhe merr pjese ne punen e shume sistemeve te rendesishme enzimatike.Ne pergjithesi rekomandohet marrja e 12 mg ne dite per femrat nga 11-50 vjec.Ndersa meshkujt nga 11-18 vjec kane nje nevoje ditore reth 12 mg,ndersa nga 19 vjec e siper10mg/dite.Hekuri eshte baze per ndertimin e rruazave te kuqe te gjakut.Si rrjedhim eshte I domosdoshem per qarkullimin e gjakur,sepse rruazat e kuqe ffurnizojne trupin me oksigjen.Hekuri eshte gjithashtu pjese perberese e nje numri enzimash perfshire ketu ato enzima qe bejne te mundshme krijimin e energjise.Mungesa e tij ne gjak sjell crregullime te aftesise se trupit dhe trurit ne pune,ulje te rezistences,crregullime te temperatures,anemi.Ndodhet tek mecia,veshka,peshku,spinaqi,rrushi I thate .Eshte metali me I bollshem I trupit dhe perben 0.004% te peshes trupore
 • 18. • Natriumi eshte gjysma tjeter e klorurit te natriumit. Ai i ben te gjitha lengjet e trupit tuaj po aq te kripura sa uji i detit. Eshte perberes esencial ne lengjet tretese Ndihmon ne ruajtjen e ekuilibrave acid-baze Influencon funksionimin ashtu si duhet te muskujve dhe nervave. • Ndodhet te :Kripa dhe ushqimet qe permbajne sasi te larte kripe.
 • 19. • Zinku eshte element i domosdoshem per sintezen e ADN-se Eshte i nevojshem per funksionimin ashtu si duhet te sistemit imunitar dhe per aktivizimin e me shume se 80 enzimave Perfshihet ne metabolizmin e karbohidrateve, yndyrnave, proteinave dhe alkoolit Ndihmon ne rritjen e thonjve dhe flokeve • Ndodhet te:mishi i kuq,ajka e qumeshtit,e bardha e vezes,mielli,arra,produktet e detit
 • 21. • Ne trupin tuaj ka me pak se nje maje luge jod, e megjithate, pa te, ju do te vdisnit. Jepini jod nje larve dhe ajo do te kthehet ne bretkose. Jodi eshte pjese e hormoneve te tiroideve qe bejne te mundur rregullimin e proceseve bazike trupore. Ndalon formimin e mykut dhe lufton bakteret.Ndodhet te :kripa e jodizuar,produktet e detit,qepa,majaja.
 • 23. • Nje nga nderlikimet qe sjell ne organizem eshte ajo qe ne popull njihet si “gusha” ,qe s’eshte gje tjeter veçse zmadhimi I gjendres tiroide. Gjendra tiroide eshte nje gjender e vogel , e cila ndodhet ne pjesen e perparme te qafes. Hormonet qe prodhon tiroidja ndikojne ne funksionimin e organeve te trupit te njeriut . Por , qe kjo gjender te punoje normalisht I nevojitet sasia e duhur e jodit. Kur mungon jodi , kjo gjender perpiqet ta perballoje kete ,duke u zmadhuar per te kapur sa me teper jod . Keshtu shfaqet “gusha”.
 • 25. • Mungesa e hekurit eshte shkaku me I shpeshte I anemise , madje e shfaqjes se saj eshte me e shpeshte tek femrat Anemi e perkthyer ne shqip , do te thote pagjakesi Klinikisht , diagnoza e anemise vendoset kur ka ulje te nivelit te hemoglobines .Anemi , apo varferimi I gjakut eshte pakesim I numrit te rruazave te kuqe te gjakut ose pakesim I Hemoglobines ne rruazat e kuqe te gjakut , ose I te dyjave ketyre se bashku. Shkaqet e anemise jane te ndryshme dhe po keshtu simptomat e saj jane te ndryshme dhe kurohen sipas shkakut.
 • 26. • Osteoporoza është sëmundje metabolike e kockave, që shoqërohet me humbje progresive të masës kockore,çrregullim të mikroarkitekturës kockore, rritjen e fragjilitetit dhe mundësinë e frakturave spontane.steoporozaështë sëmundje e moshës së shtyrë. Është e rëndësishme për shkak të kostos së lartë të shpenzimeve tëmjekimit dhe prevalencës së lartë të thyerjeve, të lidhura me lëndimet për shkak të dobësimit të reflekseve,pengesave në të pamurit, koordinimit të dobët të lëvizjeve dhe sëmundjeve neurologjik
 • 27. • Magnezi eshtë shumë i nevojshëm për skeletin e gjymtyrët .Magnezi që ndodhet te hurmat e Arabisë është shumë idobishëm për nervat , ai është i njohur me emrin qetësues , sepse mungesa e tij shkakton pagjumësi, dobësi,dhimbje të ndryshme në trup, dhimbje koke kronike , ngurtësim të muskujve , ligamenteve, fibrave muskuloredhe kyçeve. Ai neutralizon efektin e helmeve acide, i nevojshëm për punën e trurit dhe të mushkërive.