BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR TAHUN 3 DAHLIA
Mata Pelajaran
: Bahasa Melayu
Tarikh
: 5 September 2013
Tahun
: 3 Dahlia
Bil.Murid
: 38 orang
Masa
: 7.45 pagi – 8.45 pagi
Tema
: Perpaduan
Tajuk
: Suasana Perayaan
Standard Kandungan
: 1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara
semula dengan tepat dengan menggunakan sebutan
yang jelas dan intonasi yang betul
Standard Pembelajaran
: 1.5.1 Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat,
sebutan yang jelas dan intonasi yang betul
menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk dengan
betul
Objektif
Pembelajaran
: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini,
murid berupaya:
i)
ii)
Bercerita mengenai situasi dengan betul.
iii)
Kemahiran Bahasa
Menjawab soalan kuiz dengan betul secara lisan.
Menyampaikanperkara yang didengardenganbetul.
: Kemahiran mendengar, kemahiran bertutur, kemahiran
membaca, kemahiran menulis
Sistem Bahasa
i)
Ilmu
ii) Nilai murni
: Kosa KPengisian Kurikulum :
: KajianTempatan, Pendidikan Moral, Muzik
: Hormat - menghormati, prihatin, disiplin.
2. iii) Patriotisme dan Kewarganegaraan: Cinta dan taat akan negara
Kepelbagaian Kaedah dan Teknik:
i)
Kemahiran Berfikir
: Menyelesaikan masalah, menaakul, mengecam
ii) Kecerdasan Pelbagai
:Verbal-linguistik, interpersonal, intrapersonal
kinestatik, visual, muzik
iii) Belajar Cara Belajar
: Memproses maklumat mengenai sambutan
perayaan kaum
iv) Pembelajaran kontekstual
majoriti di Malaysia.
: Menghubung kait dengan sambutan
perayaan masing-masing.
Media
: Komputer riba, pembesar suara, LCD, lembaran
petikan “Sambutan Perayaan Upin dan Ipin”,
soalan bergambar
Isi Pelajaran
Lagu:
- Hari Raya Aidilfitri
- Tahun Baru Cina
Aktiviti Pengajaran
Dan Pembelajaran
Set Induksi (5 minit)
Catatan
BBB:
-komputer riba
1. Murid diperdengarkan dengan 3 buah -pembesar suara
3. - Hari Deepavali
lagu perayaan.
- lagu
2. Murid menyanyi bersama iringan lagu
dan diminta untuk meneka jenis lagu Teknik:
yang
-soaljawab
3. Murid diminta untuk meneka jenis lagu -perbincangan
yang
diperdengarkan
mengikut
perayaan kaum maisng – masing.
TKP:
4. Murid bersoal jawab dengan guru -visual
mengenai
lagu
yang
telah -verbal
diperdengarkan.
-muzik
5. Guru menyatakan tajuk pengajaran -interpersonal
dengan ringkas
BCB:
-kemahiran mendengar
-kemahiran bertutur
Petikan dialog:
Langkah 1 (15 minit)
“Suasana Perayaan Upin dan
Ipin”
BBB:
-petikan
1. Murid – murid mendapat edaran
petikan “Suasana Perayaan Upin dan
(Rujuk Lampiran 1)
Teknik:
Ipin” daripada guru.
-perbincangan
2. Murid-murid diminta membaca petikan
-sumbang saran
secara mentalis.
3. Guru memlilih beberapa orang murid
TKP:
untuk membaca petikan secara
-verbal
mekanis.
-intrapersonal
4. Murid-murid membacakan petikan
Kosa kata cadangan:
-menghulurkan
-dodol
-mengunjungi
-menghidangkan
mengikut kumpulan.
-interpersonal
-kinestetik
5. Murid – murid berbincang dengan guru
tentang isi petikan tersebut.
6. Murid bertanya kepada guru tentang
kosa kata yang tidak difahami.
7. Murid bersoal jawab secara lisan
dengan guru berdasarkan petikan.
BCB:
-k.mendengar
-k.bertutur
-k.membaca
4. 8. Murid dipilih oleh guru berdasarkan
Nilai:
cabutan beracun dan murid yang
-Keberanian
dapat menjawab soalan mendapat
-Hormat-menghormati
ganjaran.
-Prihatin
9. Murid mendengar rumusan nilai murni
yang terdapat dalam aktiviti ini.
Aktiviti:
Langkah 2 (20 minit)
BBB:
“JomReka”
1. Murid menerima lembaran bergambar
(Rujuk LAMPIRAN 2)
Lembaran
bergambar
daripada guru.
2. Murid dikehendaki membaca soalan KB:
secara senyap.
-menaakul
3. Murid mendengar penerangan daripada
Teknik:
guru,
4. Murid diminta membina sebuah cerita -penerangan
yang sesuai berdasarkan gambar.
5. Murid
diminta
menggunakan
-perbincangan
ayat
tunggal atau ayat majmuk yang sesuai.
6. Muri
diminta
berbincang
TKP:
dalam -visual
kumpulan.
-interpersonal
7. Murid dibimbing menggunakan kata -intrapersonal
hubung.
8. Beberapa
-verbal
murid
dipilih
untuk
membacakan cerita yang direka di BCB:
hadapan kelas.
-kemahiran bertutur
9. Murid mendengar rumusan yang dibuat -kemahiran mendengar
oleh guru tentang ayat – ayat yang -kemahiran menulis
telah dibuat.
Nilai:
-Prihatin
-Kerjasama
Aktiviti:
Langkah 3 (15 minit)
“Siapa Peka”
BBB:
-kad tugasan
1. Murid diminta untuk menghantar wakil
(Rujuk Lampiran 3)
dari setiap kumpulan untuk mencabut TKP:
5. kad tugasan.
-interpersonal
2. Wakil murid membaca dengan teliti kad -intrapersonal
tugasan tersebut dan membisikkan ayat -verbal
yang dipilih kepada ahli kumpulan -kinestatik
mengikut urutan.
3. Ahli kumpulan yang terakhir diminta ke KB:
hadapan
kelas
untuk
menuturkan -mengecam
semula apa yang didengarnya.
4. Kumpulan yang berjaya menuturkan BCB:
semula ayat yang dipilih dengan tepat -k.mendengar
atau hampi tepat akan dikira sebagai -k.bertutur
pemenang.
5. Aktiviti diulangi untuk ayat yang kedua.
6. Murid mendengar rumusan daripada
guru.
Rumusan isi pelajaran.
Penutup (5 minit)
BBB:
-komputerriba
Kognitif:
1. Murid bersoal jawab dengan guru
-Aktiviti memupuk
tentang sambutan perayaan pelbagai
keharmonian
-pembesarsuara
kaum.
-Cara menghormati perayaan
kaum lain
2. Murid dikehendaki memberikan contoh
aktiviti yang mengeratkan hubungan
-LCD
TKP:
-muzik
antara kaum,
Sosial:
3. Murid diminta untuk menyatakan nilai
-Menyebut “Selamat hari
– nilai murni yang diperoleh dalam
raya” beramai-ramai.”
KB:
sesi pengajaran dan pembelajaran
4. Murid bersama guru sama – sama
menyanyikan lagu Hari Raya.
-merumus
Nilaimurni:
-perihatin
-bekerjasama
-tanggungjawab
-hormat-menghormati