Мета уроку: – систематизувати знання набуті в ході вивчення теми «Звичайні дроби», реалізувати принципи зв’язку теорії і практики;
- розвивати обчислювальні навички;
- розвивати комунікативні навички спілкування та уміння слухати і чути;
– поглибити знання історичним матеріалом;
Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок
Методи: фронтальне опитування, інтерактивні методи навчання, математичний диктант, взаємоконтроль.
Засоби навчання: ПК, мультимедійна установка, наочний матеріал.
Додавання і віднімання дробів з однаковими знаменниками
1. Тема уроку: Додавання і віднімання дробів з однаковими
знаменниками
Мета уроку: – систематизувати знання набуті в ході вивчення теми «Звичайні дроби»,
реалізувати принципи зв’язку теорії і практики;
- розвивати обчислювальні навички;
- розвивати комунікативні навички спілкування та уміння слухати і
чути;
– поглибити знання історичним матеріалом;
Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок
Методи: фронтальне опитування, інтерактивні методи навчання, математичний
диктант, взаємоконтроль.
Засоби навчання: ПК, мультимедійна установка, наочний матеріал.
Хід уроку
І. Організаційний момент (слайд 1)
Привітання, побажання успіху у роботі.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Сьогоднішній урок мені б хотілося пов’язати з нашим рідним містом. (слайд 2)
Почнемо з історії. Чи знаєте ви, за яких обставин і коли було засновано наше місто?
Перевіривши домашнє завдання дізнаємось це.
До дошки ідуть працювати три учні, решта на місцях перевіряє самостійно.
(Д/з Повторити §28; №1148, 1152, 1167.)
Історична довідка (під час роботи учнів біля дошки).
У 1824 році новий генерал-губернатор, граф М.С. Воронцов, доручив адміралу
Грейгу разом з капітаном Критським та геодезистом Манганарі обслідувати
берег Азовського моря для вибору місця під будівлю пристані. Критський виконав
доручення і в рапорті генерал-губернатору писав: «Бердянська коса набагато
краща за Обіточну, і на ній Ви зможете завести пристань та порт, який
поступиться тільки Севастопольському…»
Перевірка відповідей
На слайді (слайд 3) ви бачите герб міста і зараз встановимо дату заснування
Бердянська. Перша невідома цифра співпадає з цілою частиною останнього числа з
відповіді №1152. Наступна – цифра десятків у відповіді рівнянні 2 №1148. І остання
цифра – це кількість гривень, що залишилася у Тетянки в задачі №1167.
Так, у 1827 році на березі бердянського заливу у Бердянської коси була збудована
дерев’яна пристань, біля якої стало рости селище Берди. Тюркською «бер-ди»
2. означає «богом даний», «багатий». Ця дата і вважається роком заснування
Бердянська.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
З якими числами ми зараз працювали? Так, з дробовими. Тема сьогоднішнього уроку
«Додавання і віднімання звичайних дробів з однаковими знаменниками». Цілі, які я
поставила на сьогоднішній урок, перед вами (слайд 4) Що, на вашу думку, потрібно
зробити, якої мети досягти? (аналіз цілей і завдань уроку)
ІV. Актуалізація опорних знань
Перед вами (слайд 5) морські ворота міста – морський порт.
Зараз знаходимось на території морського порту. Прогуляємось територією.
Пропоную пограти в гру «Загадкові квадрати».
Завдання: якщо два квадрати – це 1, то якими дробами будуть наступні фігури?
(слайд 6)
Усне опитування. Орієнтовні відповіді та питання:
1. Відповідь
1
2
. Питання: Як називається такий дріб?
Який дріб називається правильним (неправильним)?
2. Відповідь
1
4
. Питання: На що вказує знаменник (чисельник) правильного дробу?
3. Відповідь 1
1
2
або
3
2
. Питання: Як називається таке число? Які його складові?
4. Відповідь 4. Питання: Чи можна це число представити у вигляд дробу? Як саме?
Чи єдина ця відповідь? Чи будь яке натуральне число можна представити у
вигляді дробу? Як відняти дріб від числа?
5. Відповідь 3
1
2
. Питання:Як представити мішане число у вигляді дробу
(неправильний дріб – у мішане число)?
6. Відповідь 3
3
4
. Питання: Як додати чи відняти дроби з однаковими знаменниками?
Молодці! Я бачу ви готові до роботи. Зараз ми сідаємо на теплохід і вирушаємо до
наступної пам’ятки – Бердянської коси. (слайд 7)
V. Застосування знань і навичок. Розв’язування задач
Бердянська коса, унікальне творіння природи, немов гігантське вудилище, кинуте
в Азовське море, прорізає його теплі води більш ніж на двадцять кілометрів.
Вона є найбільшою на північному побережжі і за різноманітністю і багатством
природних ресурсів не має собі рівних.
Дістанемося до причалу «Бригантина», розв’язавши задачу. (слайд 8)
Задача Від причалу морського порту до середньої коси вирушає теплохід
«Генерал Кунгурцев». Яка швидкість теплохода, якщо вона складає
3
10
швидкості катера, що катає туристів, розвиваючи швидкість 70 км/год?
Розв’язання
1) 70 : 10 · 3 = 21 (км/год) – швидкість теплохода;
Відповідь: 21 км/год.
3. Прибули до Бердянської коси. Тут є особлива пам’ятка – Бердянський маяк. (слайд 9)
Бердянський маяк на дальній косі почав працювати в 1838 р. Одне з найстаріших
споруд Бердянська за півтора століття зовні практично не змінилося. Зміни
торкнулися тільки навігаційних приладів. В даний час на висоті 70 м встановлено
радіомаяк, який включають в разі потреби. А в повсякденному житті працює
установка з електромаяковою апаратурою, що обертається. Маяк
розташований на краю Бердянської коси.
Тепер до міста. Пропоную вам наступне історичне місце – чоловічу гімназію. (слайд
10) Хто знає, що зараз знаходиться в стінах цієї споруди? Так, Бердянський
педагогічний університет.
19 серпня 1876 року будівля чоловічої гімназії, незважаючи на фінансові
труднощі, була відкрита. (слайд 11)Ця будівля була дитиною міської та
повітової влади. Серед випускників гімназії у 1878 році був Володимир Хавкін –
всесвітньо відомий вчений. У 20 роки в цьому храмі знань вчилася Віра
Михайлівна Єніна –українська письменниця.
Щоб дізнатися про те, як навчались гімназисти, розв’яжемо задачу:
Задача Заняття у гімназії тривали 6
3
4
години, причому
2
9
цього часу відведено на
перерви. Скільки часу було відведено на перерви?
Розв’язання
1) 6
3
4
год = 6год 45хв.= 405хв. – тривають уроки;
2) 405 : 9 · 2 = 45 · 2 = 90 (хв) – відведено на перерви;
Відповідь: 90 хв.
Біля чоловічої гімназії у 1878 році начальник порту і міста на власні кошти
висадив дерева, заклав майбутній сквер(слайд 12). У 1973 році міському парку
присвоїли ім’я (підкажіть будь ласка) П.П.Шмідта. Це улюблене місце
відпочинку бердянців. Парк є музеєм природи, де росте понад 70 видів дерев і
кущів.
Задача Під час урагану у вересні значна кількість дерев була зруйнована. Лише
4
7
частини дерев залишились неушкодженими. Жителі Бердянська, в тому числі
учні нашої школи, взялися відновити парк і вже через два тижні висадили
2
7
ушкодженої частини. Яку частину дерев потрібно висадити навесні, щоб
відновити парк? (слайд 13)
Розв’язання
1) 1−(
4
7
+
2
7
) = 1 −
6
7
=
1
7
– частину дерев потрібно висадити;
Відповідь:
1
7
.
VI. Фізкультхвилинка (слайд 14)
Добре працюєте, мабуть втомились. Покладіть ручки. Зараз знімемо напругу з очей
(вправа за методикою Бейца). Тепер вийдіть з-за парт. На вашому робочому місці
приховано сюрприз-винагорода за гарну роботу на уроці. Спробуйте знайти його.
(учні знаходять магніти). Цей магніт із гербом міста вам на згадку про сьогоднішній
урок. (слайд 15)
4. Наступна пам’ятка – залізничний вокзал(слайд 16).
У 1899 році журнал-газета «Кримський вісник» повідомляє про церемонію
відкриття Бердянської залізничної дороги. Начальник будівельної дистанції
Г.І.Панафутін за три неповні роки здійснив проектування і будівлю залізничного
полотна із штучними спорудами на ньому від станції Бердянськ до станції
Трояни і Бердянськ-порт, а також всі залізничні будівлі в Бердянську, включаючи
вокзал. В наступні роки залізничники розвивали своє господарство, підвищували
якість пасажирських та вантажних перевозок. Росло місто, росла і якість
залізничних послуг. (слайд 17)
Увага на екран. (слайд 18) Перед вами ланцюжки завдань, розв’язавши які ви
здійсните невелику мандрівку містом, яка приведе вас… А куди саме приведе,
дізнаєтесь згодом.
Розв’язування прикладів та рівнянь
1 −
1
25
+ 5
8
25
− 3
3
25
=⎕ 7
29
30
− (2
1
30
+ 𝑦) = 4
4
30
⎕ − 3
3
25
= ⌗ y = ⎕
⌗ +
𝑥
25
=
4
25
(𝑥 −
19
30
) + ⎕ = 4
5
30
x = ?
Ваші знання привели до рідної школи(слайд 19). На завершення - математичний
диктант. Будь ласка позначте в зошитах цей вид роботи і уважно слухайте.
Математичний диктант
1. Яке число не може бути знаменником дробу?
2. Між якими натуральними числами розміщений дріб 19
2
5
на координатному
промені?
3. Мішане число 5
6
7
дорівнює такому неправильному дробу …
4. Неправильний дріб
33
4
можна подати у вигляді такого мішаного числа…
5. Рівність
2х
11
=
4
11
правильна, якщо х= …
6. Нерівність
6+х
17
<
11
17
правильна при таких натуральних значеннях х…
7. Я задумала число,
5
8
якого дорівнюють 45. Яке число задумано?
8. Розв’яжіть рівняння: 7х = 3.
9. Обчисліть:
11
11
−
4
9
10.Чи правильно складено звіт успішності школи, згідно якого високий рівень
мають
6
25
учнів, достатній –
9
25
, середній -
8
25
, а низький -
3
25
учнів? Доведіть.
Взаємоперевірка(слайд 20)
VII. Звіт учнів про роботу; обґрунтування її результатів
5. Урок іде до завершення. Давайте подивимось, чи досягли ми поставленої мети?
(відповіді учнів)
VIII. Домашнє завдання(слайд 21)
Всі ми розуміємо, що ті пам’ятки, що зустріли на сьогоднішньому уроці, не єдині
у місті. Майже кожного року Бердянськ створює нові і нові пам’ятні місця.
Вашим завданням додому буде створити задачу, сюжетом якої є видатне місце
Бердянська. Так для прикладу можу запропонувати задачу про сучасну пам’ятку –
зоопарк «Сафарі». (слайд 22)
Задача Квиток в зоопарк коштує 90 гривень. Обчисліть дохід цього господарства,
якщо
1
6
вартості квитка витрачається на комунальні платежі,
2
6
– на
заробітну платню працівникам, а
3
6
– на корм для тварин.
Д/з 1. Повторити §28.
2. с. 334 №96, 98, 100
3*. Скласти задачу.