Anzeige
Anzeige

Más contenido relacionado

Anzeige
Anzeige

1.Ewa S. kl. 7c

 1. Dzień Bezpiecznego Inter netu Autor: Ewa Spyra 7c
 2. Dzień Bezpiecznego Internetu 2022 obchodzimy 8 lutego. Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.
 3. Internet to sieć połączeń pomiędzy komputerami. Ten globalny system pozwala na wymianę cyfrowych informacji i pozwolił na stworzenie całej sieci usług (również tak podstawowych jak strony WWW, czy poczta e-mail), bez których nasze obecne życie byłoby znacznie trudniejsze. Co to jest internet?
 4. Jak każde narzędzie, Internet również może być wykorzystywany w złych celach, można w nim gromadzić mnóstwo szkodliwych informacji, rozprowadzać fałszywe wiadomości, a jego nadmierne wykorzystywanie może kończyć się zespołami uzależnień.
 5. Jakie zagrożenia czekają na nas w internecie?
 6. 1. Wirusy, czyli złośliwe oprogramowanie atakujące komputery i telefony, dostają się do naszych urządzeń najczęściej właśnie przez Internet. Nie pojawiają się znikąd, najczęściej przychodzą do nas, jako załączniki spamowych e-maili. Mogą zainfekować nasz komputer, jeśli wejdziemy na podejrzaną stronę, klikniemy niepewny link albo będziemy chcieli zainstalować oprogramowanie z Internetu z niesprawdzonej strony. Mogą wyrządzić przeróżne szkody na komputerze i telefonie, m.in.: wykraść nasze dane.
 7. 2. Phishing, czyli stosowane przez cyberprzestępców techniki wprowadzające użytkownika w błąd z zamiarem odniesienia określonych korzyści. Cyberprzestępcy podszywają się pod znane firmy i instytucje, np. pocztę, kuriera, policję, sąd, kancelarię prawniczą, bank czy operatora telefonicznego. Próbują wpłynąć na emocje swoich ofiar, zwykle wywołując u nich lęk czy wywierając poczucie presji czasu. Celem akcji phishingowych jest najczęściej przejęcie dostępu do konta bankowego lub wyłudzenie prywatnych danych. Do phishingu niekoniecznie są wykorzystywane wirusy.
 8. 3. Internetowy hejt i fake newsy - poczucie anonimowości skłania wielu użytkowników do zamieszczania w internecie opinii, których nie byliby w stanie wypowiedzieć w realnym świecie. W sieci można więc znaleźć wiele wypowiedzi określanych jako mowa nienawiści. Są to komunikaty pełne agresji, wulgaryzmów, ostrej krytyki i obraźliwych uwag. W sieci nie zawsze też są publikowane prawdziwe i wiarygodne treści. Często można trafić na newsy zamieszczane dla żartu czy z zamiarem celowego wprowadzenia użytkowników w błąd. Na podstawie fake newsów spora część z nich podejmuje szkodliwe dla siebie działania.
 9. Jak ustrzec się przed zagrożeniami w internecie?
 10. Przede wszystkim, w internecie należy: • zachować czujność – podczas korzystania z sieci nie klikać w linki od nieznanych nadawców i wyskakujące reklamy ani nie pobierać załączników z przesyłanych przez nich wiadomości, • chronić komputer za pomocą programu antywirusowego • pamiętać o regularnych aktualizacjach – zarówno systemu operacyjnego, antywirusa, przeglądarki, jak i innych aplikacji, • tworzyć trudne do rozszyfrowania hasła – składające się z wielu liter, cyfr oraz znaków specjalnych, • pobierać pliki z wiarygodnych źródeł – legalnie działających serwisów i cieszących się dobrą opinią wielu użytkowników. • nigdy nie otwierać e-maili nieznanego pochodzenia, nawet jeśli nadawca ma zbliżony adres do tego, który znamy. Prawdziwe serwisy zwykle nie proszą za pomocą e-maili o ponowne zalogowanie się, • w interencie zachowywać się z kulturą i szacunkiem.
 11. Dziękuję za uwagę.
 12. Biografia: https://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html https://www.benchmark.pl/aktualnosci/co- to-jest-internet.html https://dziendobry.tvn.pl/styl- zycia/zagrozenia-w-internecie-jakie-sa-i-kogo- dotycza--dzien-dobry-tvn-da2702 https://www.netia.pl/pl/blog/zagrozenia-w- internecie
Anzeige