Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.
PR-OWCY i DIGITAL INFLUENCERZY
– co sądzą o sobie nawzajem?
Digital influencerzy najchętniej współpracują z PR-owcami jako...
Nächste SlideShare
Wird geladen in …5
×

PR-owcy i digital influencerzy – co sądzą o sobie nawzajem - infografika dot. raportu z ogólnopolskiego badania Komu Komunikacja

1.529 Aufrufe

Veröffentlicht am

PR-owcy i digital influencerzy dostrzegają korzyści wzajemnej współpracy, ale wciąż brakuje im jasno określonych reguł wspólnych działań. To jeden z wniosków wynikających z badania przeprowadzonego w ramach projektu Komu Komunikacja i zebranych w raporcie „PR-owcy i digital influencerzy – co sądzą o sobie nawzajem”.

Raport został opracowany na podstawie wyników badania przeprowadzonego w listopadzie i grudniu 2015 roku wśród N=77 digital influencerów (blogerów, vlogerów, twórców treści w Internecie działających na platformach społecznościowych) i N=82 PR-owców z całej Polski. Ankietowani wypełniali kwestionariusze internetowe przeznaczone dla każdej z grup. W publikowanym właśnie raporcie suche dane zostały opatrzone komentarzami ekspertów, którzy zinterpretowali wyniki i odnieśli je do swoich doświadczeń. Badanie powstało we współpracy z socjologami z Between the Signs.

- Wraz z rozwojem mediów społecznościowych i platform blogowych specjaliści do spraw komunikacji dostali do rąk nowe narzędzia kontaktu z pożądaną przez nich grupą odbiorców. PR-owcy stanęli przed koniecznością nawiązania relacji – także, a może przede wszystkim biznesowych – z digital influencerami. Ci zaś musieli udowodnić swoją wartość i przekonać drugą stronę, że ich działania są skuteczne, mierzalne i przynoszą oczekiwane efekty. To wzajemne docieranie się jeszcze trwa. Choć PR-owcy i digital influencerzy współpracują ze sobą już od kilku lat, dla wielu z nich zasady tych wspólnych działań wciąż są niejasne – mówi Magdalena Grochala, współorganizatorka spotkań Komu Komunikacja i współautorka badania.

- Współpraca między PR-owcami a digital influencerami to biznes. Pamiętać muszą o tym obie strony. Digital influencerze oferując swoje usługi, powinni zapewnić jak najwyższą jakość i zadbać także o formalną stronę współpracy. PR-owcy i przedstawiciele marek natomiast nie mogą zapominać, że za dobrze wykonaną pracę należy się odpowiednie wynagrodzenie. Wyniki naszego badania wskazują, że niezrozumienie tej reguły rodzi nieporozumienia i trudną do zaakceptowania rozbieżność między oczekiwaniami a rzeczywistością – komentuje Łukasz Majewski, współorganizator spotkań Komu Komunikacja i współautor badania.

Partnerami badania są: LifeTube, Związek Firm Public Relations oraz Polskie Stowarzyszenie Public Relations.

Komu Komunikacja to projekt przygotowany z myślą o praktykach PR, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę, podzielić się doświadczeniami, podyskutować z ludźmi z branży i posłuchać ekspertów. Comiesięczne, bezpłatne spotkania dotyczą różnej tematyki i organizowane są w różnych miejscach Krakowa.

Veröffentlicht in: Marketing
  • Als Erste(r) kommentieren

PR-owcy i digital influencerzy – co sądzą o sobie nawzajem - infografika dot. raportu z ogólnopolskiego badania Komu Komunikacja

  1. 1. PR-OWCY i DIGITAL INFLUENCERZY – co sądzą o sobie nawzajem? Digital influencerzy najchętniej współpracują z PR-owcami jako ambasadorzy marki (53%), PR-owcy natomiast najczęściej oczekują od DI testu, recenzji produktu/usługi (69%). Digital influencerów najbardziej irytuje oczekiwanie przez PR-owców współpracy bez wynagrodzenia oraz niejasne zapytania o współpracę. PR-owców najbardziej irytuje, gdy digital influencerzy nie wywiązują się z terminów i zobowiązań oraz oczekują dodatkowych korzyści materialnych. 40% PR-owców i 44% digital influencerów ocenia wzajemną współpracę na 4 w pięciostopniowej skali. PEŁNY DOSTĘP DO BADANIA: www.KomuKomunikacja.pl Komu Komunikacja to projekt przygotowany z myślą o praktykach PR, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę, dzielić się doświadczeniami, dyskutować z ludźmi z branży i słuchać ekspertów. Comiesięczne, bezpłatne spotkania dotyczą różnej tematyki i organizowane są od marca 2014 roku w niecodziennych miejscach Krakowa. www.KomuKomunikacja.pl Badanie zrealizowane przez Komu Komunikacja we współpracy merytorycznej z Between the Signs przeprowadzono w terminie od 2 listopada do 4 grudnia 2015 r. na próbie N=77 digital influencerów (blogerów, vlogerów, twórców treści w Internecie działających na platformach społecznościowych) i N=82 PR-owców. Techniką zastosowaną w badaniu były ankiety internetowe. SOCIAL MEDIA, w których działają biorący udział w badaniu digital influencerzy: 100% Facebook 92% Instagram 52% Twitter 42% YouTube 80% Platforma blogowa Inne preferowane FORMY WSPÓŁPRACY wskazywane przez DI: Test, recenzja produktu/ usługi 53% Artykuł sponsorowany 40% Konkurs 38% Product placement 31% Inne preferowane FORMY WSPÓŁPRACY wskazywane przez PR-owców: Konkurs 52% Bycie ambasadorem marki 49% Akcje specjalne 41% Zaproszenia DI na event marki 41% PR-owiec, wybierając digital influencera do współpracy, ZWRACA UWAGĘ NA: Grupę docelową, do której trafia DI Tematy podejmowane przez DI Dopasowanie do charakteru marki Zasięg/ popularność DI 68% 55% 49% 40% PR-owcy NAJCZĘŚCIEJ KONTAKTUJĄ SIĘ z digital influencerami: 93% E-mail 55% Social media 45% Telefon Preferowane przez digital influencerów FORMY KONTAKTU z PR-owcami: 90% E-mail 36% Social media 29% Telefon 32% Bezpośrednie spotkanie DI ODMAWIAJĄ WSPÓŁPRACY z PR-owcami, gdy: 27% Temat i marka nie pasują do ich bloga/vloga 27% Nie odpowiada im sposób rozliczenia zaproponowany przez PR-owca 21% Nie odpowiada im dana marka 17% Nie odpowiada im wizja współpracy zaproponowana przez PR-owca Jakiej FORMY ROZLICZENIA oczekują obie strony? 18% PR 92% DI 57% PR 8% DI Pieniądze Barter

×