SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 6
Тема: Клас Хрящові риби. Загальна характеристика класу, особливості процесів життєдіяльності, поведінки.
Мета.
Освітня. Продовжити формувати знання учнів про хордових тварин; ознайомити із загальною характеристикою
класу Хрящові риби; розкрити особливості їх будови і процесів життєдіяльності.
Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати біологічні об’єкти та робити відповідні висновки; розвивати
спостережливість, пам’ять, увагу, логічне мислення та уяву.
Виховна. Виховувати бережливе ставлення до оточуючих організмів та сприяти екологічному вихованню і
природоохоронній діяльності.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці
Основні поняття та терміни: хрящові риби, акули, скати, химери, луска, рострум, копулятивні органи.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань та домашнього завдання учнів.
Бесіда за питаннями:
- назвіть загальні ознаки хордових тварин
- які тварини відносяться до хордових
- чому ланцетник відноситься до хордових
- які особливості зовнішньої будови ланцетника
- які особливості внутрішньої будови ланцетника
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Поставити проблемне запитання:
- чому акули як одні з найдавніших жителів нашої планети можуть витримувати конкуренцію з більш сучасними
представниками надкласу Риби?
(Вправа «Відстрочена загадка»)
ІІІ. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.
Хрящові риби – первинно-водяні тварини, поширені у морях. Їх назва залежить від того, що скелет повністю
хрящовий, а зяброві кришки та плавальний міхур відсутні.
Відомо близько 630 видів, які об’єднують у ряди: Акули, Скати та Химери.
План
- особливості зовнішньої будови
- опорно-рухова система
- травна та видільна
- кровоносна система (робота за мал. с.137)
- нервова система і органи чуття (групова робота учнів, представлення результатів)
- розмноження і розвиток (групова робота учнів, представлення результатів)
ІV. Осмислення об‘єктивних зв’язків та взаємозалежностей у вивченому матеріалі.
Розгляд даних тварин на різних роздаткових матеріалах, їх характеристика та порівняння.
Акули Скати
V. Узагальнення та систематизація знань.
1.Заповнення таблиці з наступним обговоренням та корекцією відповідей
(учні середнього та достатнього рівня – за допомогою підручника, учні високого рівня – самостійно)
2.робота з термінами (учень – учень)
VІ. Підведення підсумків уроку.
Вправа «Мікрофон»
«Тепер я знаю, що ….»
Озвучування відповіді на проблемне питання
VІІ. Надання та пояснення домашнього завдання.
основне: вивчити пар. 32, 33
творче: доповідь на тему «Хрящові риби і медицина»
Матеріали до уроку
Хрящові риби (Chondrichthyes) — клас хребетних. Відомі із середнього девону. Довжина від 6 см до 20
м. Кістяк хрящовий, часто затверділий (обвапнований). Тіла хребців і ребра є або відсутні. Шкірних
кісток немає. Луска, якщо є, плакоїдна. Лопасті плавців підтримуються еластиновими нитками. 5—7
зябрових щілин, що відкриваються назовні, в деяких 4 щілини, прикриті шкірною складкою.
Плавального міхура немає. Кишечник зі спіральним клапаном; в серці є артеріальний конус. Анальний і
сечостатевий отвори біля основи черевних плавців. Запліднення внутрішнє. Статеві органи в самців
(птеригоподії) парні, розвиваються з черевних плавців. Живородні (рідко), яйцеживородні або
відкладають великі яйця. Осмотичний тиск внутрішнього середовища в хрящових риб забезпечується
головним чином за рахунок сечовини, розчиненої в крові. Порожнинні рідини гіпертонічні стосовно
навколишнього середовища. При перенесенні хрящових риб в прісну воду осмотичний тиск крові й
інших порожнинних рідин падає і вони швидко гинуть. Прісноводні хрящові риби для збереження
високого осмотичного тиску виділяють велику кількість сечі. 2 сучасних підкласи —
пластинчатозяброві і суцільноголові; близько 140 сучасних родів і близько 630 видів. Живуть в морі
(кілька видів — у прісних водах).
Хрящові риби мають ряд прогресивних ознак порівняно з круглоротими та безчерепними:
• парні грудні та черевні плавці
• хрящовий внутрішній скелет
• щелепи
• внутрішнє запліднення
Форма тіла в акул торпедоподібна, у скатів — сплющена в спинно-черевному напрямі. Є плавці: парні
черевні та грудні, непарні спинний і хвостовий. Для хрящових риб характерна плакоїдна луска, що
складається з дентинової пластинки, розташованої в дермі, та вкритого тонким шаром емалі зубця, який
пронизує епідерміс. Шкіра хрящових риб виділяє слиз, який запобігає проникненню крізь покриви
бактерій і зменшує тертя під час руху.
Скелет утворений хрящовою тканиною, часто насиченою солями кальцію, що надає їй міцності. Скелет
підрозділяється на хребет, череп, скелет плавців (кінцівок) та їхніх поясів. Хребет складається з хребців,
має два відділи: тулубний і хвостовий. Хорда зберігається протягом усього життя у вигляді тонкого тяжа
в центрі тіл хребців і заповнює простір між ними. Тіла хребців тулубного відділу утворюють верхні
дуги, через які проходить спинний мозок. У хвостовому відділі хребці мають ще нижні дуги, через які
проходити хвостова артерія та вена. Хвіст — найрухливіша частина тіла риб, тому його судини
потребують захисту від здавлювання.
Головний мозок хрящових риб має ті самі п'ять відділів, що й круглороті, проте кількість нервових
клітин у кожному з них істотно зростає. Великого розвитку досягають передній мозок і мозочок. З
органів чуттів провідним є орган нюху. Він складається з парних нюхових мішків, що відкриваються
назовні ніздрями. У мішки надходить вода, і розчинені в ній молекули речовин подразнюють чутливі
клітини. Очі в акул розвинені добре, дозволяють розрізняти контури предметів на відстані 10—15 м.
Орган слуху представлений внутрішнім вухом, орган рівноваги — трьома напівкруглими каналами.
Бічна лінія складається зі скупчення чутливих клітин на тулубі та голові. Кожна така клітина має виріст,
який сприймає рух води.
Більшість акул — хижаки. Органом захоплення й утримання здобичі є щелепи. Вони наділені кількома
рядами гострих зубів різноманітної форми. Якщо один зуб зламається, він замінюється іншим. За своєю
природою зуби є збільшеними лусками. З ротової порожнини їжа потрапляє до глотки, яка має зяброві
щілини. З глотки харчові частинки рухаються в короткий стравохід і далі в об'ємний шлунок. Тут їжа
поволі (до 5 діб) перетравлюється. Далі йде кишечник (тонка, товста та пряма кишки), де відбуваються
завершальні етапи травлення і процес всмоктування. Товста кишка має внутрішній виріст — спіральний
клапан, що значно збільшує всмоктувальну поверхню. У просвіт кишки відкриваються протоки печінки
та підшлункової залози. Неперетравлені залишки через пряму кишку потрапляють у клоаку та
виводяться назовні.
Органами дихання є зябра. У більшості акул і скатів глотка пронизана п'ятьма парами зябрових щілин.
Кожна щілина утворена зябровою перегородкою, прикріпленою до відповідної хрящової зябрової дуги.
Зябра являють собою зяброві пелюстки, розташовані по обидва боки від зябрової перегородки. Вода
постійно омиває зяброві пелюстки, густо обплетені капілярами.
Кровоносна система замкнена. Серце велике, складається з одного передсердя та шлуночка з товстими
м'язовими стінками. До передсердя примикає венозний синус (у круглоротих відсутній), куди збирається
венозна кров із усього організму. Як і в круглоротих, через серце хрящових риб проходить тільки
венозна кров. Скороченнями шлуночка вона просувається до капілярів зябер, де збагачується киснем.
Далі кров збирається в спинну аорту й розноситься нею по всьому тілу. У хвостовому відділі вона
входить у канал, утворений нижніми дугами хребців, і називається хвостовою артерією.
Система виділення хрящових представлена парою тулубних нирок. Кожна нирка містить безліч
нефронів, що складаються з капсули та канальців. У нефроні відбувається фільтрація та реабсорбція
потрібних організму речовин. Канальці зливаються з утворенням сечоводу, який відкривається в клоаку.
Статеві залози парні. У самців сім'яники мають власні вивідні протоки — сім'япроводи, які
відкриваються в клоаку. Черевні плавці у самців акул виконують функцію купулятивного органа. У
самок яйцеклітини з яєчника потрапляють в яйцепроводи, де й відбувається внутрішнє запліднення.
Яйця відкладаються на різні субстрати; у більшості видів вони добре захищені: проходячи
яйцепроводами, запліднена яйцеклітина одягається шкаралупою. Це дає можливість хрящовим
відкладати невелику кількість яєць (1—10), збагачених жовтком.
Розвиток прямий. Іноді спостерігається яйцеживородіння (у катрана), коли ембріон розвивається за
рахунок запасів яєчного жовтка, але в яйцепроводах матері. Деякі види (скат-хвостокіл, акула-молот) є
живородящі. У них утворюються вирости яйцепроводу, через які зародок одержує поживні речовини з
організму матері.
Описано близько 350 видів акул, розміром від 15 см (плоскохвоста акула) до 15—20 м (китова акула).
Акули значно поширені в морях і океанах, зустрічаються навіть у прісній воді. Більшість — хижаки, але
китова та гігантська акули живляться тільки планктоном. Акули не мають плавального міхура і повинні
весь час плисти, щоб не потонути. Крім того, тільки за досить великої швидкості їхні зябра омиваються
необхідною для дихання кількістю води. У сучасних дослідженнях називається 50 видів акул,
потенційно небезпечних для людини
Різноманітність хрящових риб. Найрізноманітніші та найпоширеніші хрящові риби - акули та скати.
Акули (близько 250 видів) мають переважно обтічну форму тіла. Передня частина голови видовжена,
рот у формі півмісяця оточений великою кількістю зубів. Основним органом руху слугує хвіст з
хвостовим плавцем, верхня лопать якого більша за нижню. У великій печінці цих тварин відкладається
жироподібна речовина, яка зменшує питому масу риби. Більшість акул - активні хижаки, нерозбірливі
щодо їжі (різноманітні безхребетні тварини, риби, пінгвіни, морські ссавці), лише деякі види
(наприклад, велетенська та китова акули) живляться дрібними планктонними організмами.
У прибережних водах Чорного моря поширена колюча акула, або катран. Цей яйцеживородний вид
сягає трохи більше метра завдовжки, живиться рибою, молюсками, ракоподібними та не становить
небезпеки для людини.
До скатів належить понад 350 видів, поширених у морях, однак деякі види - мешканці прісних
водойм. Тіло скатів сплощене зверху вниз, вони плавають, хвилеподібно рухаючи широкими грудними
плавцями. Зяброві щілини розміщені, на відміну від акул, знизу голови. Більшість цих риб веде
придонний спосіб життя - вони лежать на морському дні, чатуючи на здобич, або закопуються в пісок.
Виняток становлять риби-пилки (до 8 м завдовжки), які плавають у товщі води, та велетенська манта,
або морський диявол (довжина тіла - до 6,5 м, маса - до 1,5 тонни). Найменший за розмірами вид -
індійський електричний скат (до 15 см завдовжки). Скати живляться різноманітними безхребетними
тваринами та рибою, деякі види - планктоном. Різні види можуть відкладати до 50 яєць або народжувати
від 1 до 10 малят.
Електричні скати мають особливі утвори для нападу та захисту - електричні органи, здатні виробляти
електричні розряди напругою від 8 до 220 вольт.
У прибережній смузі Чорного та Азовського морів мешкають два види скатів - шипуватий, або
морська лисиця, та хвостокол. Морська лисиця мешкає на глибинах до 100 м. Вона сягає до 125 см
завдовжки. Хвостокол щороку мігрує на зимівлю в Середземне море і в наших водах трапляється лише
навесні та влітку. Довжина його тіла може сягати 2,5 м, а вага до 20 кг. Її хвості є зазубрена голка до 10
см завдовжки, що слугує для захисту від ворогів; відомі випадки поранення людей.
Роль хрящових риб у природі та житті людини. Акул і меншою мірою скатів відловлюють заради
шкіри, з якої виробляють сумки та інші галантерейні вироби, поживного м’яса (катран, оселедцеві
акули) та печінкового жиру - джерела вітамінів й інших корисних речовин. З них також виробляють
рибне борошно, яким підгодовують свійських тварин або підживлюють ґрунти.
На людей, що перебувають у воді, нападає близько 50 видів акул. Зокрема, це тигрова акула (зазвичай
до 5 м завдовжки), біла акула, або кархародон (до 6 м), та риба-молот, названа так через дуже розширену
вбоки голову, що нагадує молот. Завдовжки риба-молот до 6 м. Небезпечні також ураження
електричними розрядами електричних скатів і поранення, завдані скатами-хвостоколами. Деякі хрящові
риби винищують цінні види промислових риб і головоногих молюсків.
Акула сама про себе. Монолог блакитної акули
"Моє прекрасне тіло, схоже на корпус надзвукового лайнера, покрите тисячами ледве видимих вашому оку
зубів. Кожен з них — маленька копія тих, яких сотні в моїй пащі.
Якщо мене вбивають, то шкіра моя, яку ви називаєте "шагреневою", нерідко служить непоганим
інструментом для багатьох майстрів Сходу: вони полірують нею (замість наждаку) тик і червоне дерево.
А поки я жива, не раджу будь-кому з вас торкатися мого тіла голіруч - на них тут же з'явиться безліч
порізів.
Не намагайтеся у воді ударити мене в бік або спину ножем - це марно. Вразливі місця на моєму пружному
тілі - це моє рило і живіт. Мене може убити лише кинутий досвідченою рукою гарпун або кулеметна черга, да і то
лише тоді, коли я опинюся в метрі від поверхні води. Я не відаю болю і не боююся перелому своїх кісток, оскільки
у мене їх просто немає.
Я пливу, і моя голова неквапливо повертається то в один, то в інший бік в такт руху хвоста. Мої очі
невпинно вишукують жертву. Я описую круг за кругом, немов в ритуальному танці. У моїх плавних рухах немає
агресивності, та все ж я наводжу страх.
Сіро-блакитне забарвлення мого тіла, зуби і серповидний хвіст служать одній меті — вбивству. У довжину
я можу бути і кілька сантиметрів, а можу понад 20 метрів.
Кожна з моїх щелеп озброєна сімома рядами гострих зубів, і якщо по нещастю один з них ламається, то на
його місце встає інший. От чому ви називаєте мою пащу "револьверною".
Я можу розвинути швидкість до 30 вузлів. Словом, я як найкраще пристосована до життя в океані.
Наше плем'я таке численне, що винищування з боку нашого смертельного ворога - людини - повністю
виключено. Майже всі ми, включаючи найменших нас, дуже небезпечні. З тих пір, як ми з'явилися у водах планети
Земля 400 мільйонів років назад, ви, люди, так і не знайшли надійного засобу захисту від нас.
Я - машина, створена природою для того, щоб вбивати. Хоча моє рило виступає набагато вперед над
нижньою щелепою, це не заважає мені успішно атакувати мою жертву. Коли я відкриваю пащу, нижня щелепа
видається вперед, а рило задирається вперед і вгору, утворюючи майже прямий кут із спиною. У цей момент моя
паща подібна до вовчого капкана з безліччю гострих виблискуючих зубців, які перетворюються на пилу, коли я
встромлюю їх в свою здобич. Я зрушую нижню частину в сторони і з легкістю вихоплюю величезні шматки м'яса.
Ми забезпечені дуже чутливою нервовою системою, здатною уловлювати навіть незначні коливання води і
розпізнавати їх джерело. Ми часто з'являємося несподівано, привернуті різкими рухами людських кінцівок у воді.
У нас незвичайно розвинений нюх. На величезній відстані ми відчуваємо запах крові, розчиненої у воді
навіть в невеликій концентрації. Аквалангіст, що загарпунив рибу і прив'язав її до поясу, дуже часто стає нашою
жертвою.
Людина помиляється, якщо думає, ніби у нас слабкий зір. Навпаки, наші очі влаштовані таким чином, що
відмінно бачать на відстані.
Я - справді страхітливе видовище, коли зловісною тінню насуваюся на плавця — напіврозкрита біла паща і
темний спинний плавник.
Іноді я наближаюся до людей, привернута не запахом і не звуками, а завдяки своєму гострому зору. Але це
не означає, що я погано чую. Доказ тому — моя реакція на звуки, які видає працюючий аквалангіст. Тут іноді
мною рухає проста цікавість. І зовсім не обгрунтована горезвісна порада "кричати у воді, якщо хочеш відлякати
акулу". Навпаки, почувши крики, я нападаю на людину.
Моя несамовита поведінка при вигляді жертви вселяє в неї жах і відчуття повної безпорадності. Коли зграя
моїх родичів кидається до місця, де тільки що було здійснено напад, їх неможливо зупинити.
Ми вимушені плисти, не зупиняючись, день і ніч. Адже у нас немає плавального міхура, і ми не можемо
нерухомо "висіти" на глибині. Нам весь час треба докладати зусилля до того, щоб не піти до дна. Якщо ми хоч на
мить припинимо хвилеподібні рухи хвоста і плавників, ми не зможемо подолати силу, яка невблаганно тягне нас
вниз на грунт.
Раз на рік я вибираю собі ділянку океану і стаю його повновладною господинею. Проте це не означає, що
інші акули не можуть вторгатися в межі моїх володінь. Я допускаю сюди своїх родичів на умовах, що вони
харчуватимуться тільки "залишками з панського столу" і те у моїй присутності. Іноді, правда, жертва буває така
велика, що вистачило б на дюжину нас, але я просто не можу винести, щоб будь-яка інші акула жерла її з іншого
кінця. Якщо ж хто-небудь з них відмовляється підкорятися цьому закону, негайно починається смертельний бій.
Коли я відчуваю сильний голод, я готова вчепитися зубами у все, що завгодно, будь то рибальський
кухтиль, дошка розпору, грібний гвинт або ж хто-небудь з моїх побратимів. Проте я швидко насищаюся, і їжа, яку
я заковтнула, дає мені можливість не піклуватися про харчування ще декілька тижнів. Час від часу я переварюю
невелику кількість їжі, тримаючи інше "про запас".
Отже, я, акула, належу до найбільш досконалих творінь природи. Я відчуваю себе королевою океану. Коли
моя грізна тінь ковзає уздовж рифів, інші мешканці моря поспішають в укриття. І ви, люди, бійтеся мене..."
Ми вимушені плисти, не зупиняючись, день і ніч. Адже у нас немає плавального міхура, і ми не можемо
нерухомо "висіти" на глибині. Нам весь час треба докладати зусилля до того, щоб не піти до дна. Якщо ми хоч на
мить припинимо хвилеподібні рухи хвоста і плавників, ми не зможемо подолати силу, яка невблаганно тягне нас
вниз на грунт.
Раз на рік я вибираю собі ділянку океану і стаю його повновладною господинею. Проте це не означає, що
інші акули не можуть вторгатися в межі моїх володінь. Я допускаю сюди своїх родичів на умовах, що вони
харчуватимуться тільки "залишками з панського столу" і те у моїй присутності. Іноді, правда, жертва буває така
велика, що вистачило б на дюжину нас, але я просто не можу винести, щоб будь-яка інші акула жерла її з іншого
кінця. Якщо ж хто-небудь з них відмовляється підкорятися цьому закону, негайно починається смертельний бій.
Коли я відчуваю сильний голод, я готова вчепитися зубами у все, що завгодно, будь то рибальський
кухтиль, дошка розпору, грібний гвинт або ж хто-небудь з моїх побратимів. Проте я швидко насищаюся, і їжа, яку
я заковтнула, дає мені можливість не піклуватися про харчування ще декілька тижнів. Час від часу я переварюю
невелику кількість їжі, тримаючи інше "про запас".
Отже, я, акула, належу до найбільш досконалих творінь природи. Я відчуваю себе королевою океану. Коли
моя грізна тінь ковзає уздовж рифів, інші мешканці моря поспішають в укриття. І ви, люди, бійтеся мене..."

Weitere ähnliche Inhalte

Was ist angesagt?

система уроків різноманіття плазунів
система уроків різноманіття плазунівсистема уроків різноманіття плазунів
система уроків різноманіття плазунів
Elena Bosa
 
будова та життєдіяльність риб
будова та життєдіяльність риббудова та життєдіяльність риб
будова та життєдіяльність риб
Riyigor
 
Загальна характеристика плазунів
Загальна характеристика плазунівЗагальна характеристика плазунів
Загальна характеристика плазунів
Rostanets Valeriy
 

Was ist angesagt? (20)

Павукоподібні
ПавукоподібніПавукоподібні
Павукоподібні
 
компютерні технології в циклах уроків "Земноводні", "Плазуни", "Птахи", "Ссавці"
компютерні технології в циклах уроків "Земноводні", "Плазуни", "Птахи", "Ссавці"компютерні технології в циклах уроків "Земноводні", "Плазуни", "Птахи", "Ссавці"
компютерні технології в циклах уроків "Земноводні", "Плазуни", "Птахи", "Ссавці"
 
молюски
молюскимолюски
молюски
 
Павукоподібні.
 Павукоподібні.  Павукоподібні.
Павукоподібні.
 
Пам'ять. Види пам'яті.
Пам'ять. Види пам'яті.Пам'ять. Види пам'яті.
Пам'ять. Види пам'яті.
 
система уроків різноманіття плазунів
система уроків різноманіття плазунівсистема уроків різноманіття плазунів
система уроків різноманіття плазунів
 
зорова сенсорна система
зорова сенсорна системазорова сенсорна система
зорова сенсорна система
 
Головний мозок.Будова і функції.
Головний мозок.Будова і функції.Головний мозок.Будова і функції.
Головний мозок.Будова і функції.
 
Хордові. Загальна характеристика.
Хордові. Загальна характеристика.Хордові. Загальна характеристика.
Хордові. Загальна характеристика.
 
різноман. павук.
різноман. павук.різноман. павук.
різноман. павук.
 
презентация дихання
презентация диханняпрезентация дихання
презентация дихання
 
будова та життєдіяльність риб
будова та життєдіяльність риббудова та життєдіяльність риб
будова та життєдіяльність риб
 
Зорова сенсорна система.
Зорова сенсорна система.Зорова сенсорна система.
Зорова сенсорна система.
 
Клас Павукоподібні
Клас ПавукоподібніКлас Павукоподібні
Клас Павукоподібні
 
Клас Павукоподібні.Ppt
Клас Павукоподібні.PptКлас Павукоподібні.Ppt
Клас Павукоподібні.Ppt
 
головний мозок
головний мозокголовний мозок
головний мозок
 
земноводные
земноводныеземноводные
земноводные
 
Слухова сенсорна система
Слухова сенсорна системаСлухова сенсорна система
Слухова сенсорна система
 
Загальна характеристика плазунів
Загальна характеристика плазунівЗагальна характеристика плазунів
Загальна характеристика плазунів
 
плазуни
плазуниплазуни
плазуни
 

Andere mochten auch (15)

707 12 0939 4
707 12 0939 4707 12 0939 4
707 12 0939 4
 
морозиво (1)
морозиво (1)морозиво (1)
морозиво (1)
 
Checklist for Completing IRB Request Forms
Checklist for Completing IRB Request FormsChecklist for Completing IRB Request Forms
Checklist for Completing IRB Request Forms
 
MSS Company Profile
MSS Company ProfileMSS Company Profile
MSS Company Profile
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2
 
707 12 0670 5
707 12 0670 5707 12 0670 5
707 12 0670 5
 
Syllabus
SyllabusSyllabus
Syllabus
 
707 12 1198 6
707 12 1198 6707 12 1198 6
707 12 1198 6
 
707 12 0898 2
707 12 0898 2707 12 0898 2
707 12 0898 2
 
Fhair7
Fhair7Fhair7
Fhair7
 
Internet Marketing
Internet MarketingInternet Marketing
Internet Marketing
 
03.calcio
03.calcio03.calcio
03.calcio
 
Presentation1
Presentation1Presentation1
Presentation1
 
707 12 0798 4
707 12 0798 4707 12 0798 4
707 12 0798 4
 
707 12 1002 0
707 12 1002 0707 12 1002 0
707 12 1002 0
 

Ähnlich wie тема акули

Хрящові риби
Хрящові рибиХрящові риби
Хрящові риби
Ivan Dudnik
 
заняття 3
заняття  3заняття  3
заняття 3
olga_ruo
 
будова та життєдіяльність риб
будова та життєдіяльність риббудова та життєдіяльність риб
будова та життєдіяльність риб
Лайт Ягами
 
Особливості будови та життєдіяльності хрящових риб
Особливості будови та життєдіяльності хрящових рибОсобливості будови та життєдіяльності хрящових риб
Особливості будови та життєдіяльності хрящових риб
Riyigor
 
7 биол остапченко_балан_2015_укр
7 биол остапченко_балан_2015_укр7 биол остапченко_балан_2015_укр
7 биол остапченко_балан_2015_укр
Aira_Roo
 
7 klas biologija_ostapchenko_2015
7 klas biologija_ostapchenko_20157 klas biologija_ostapchenko_2015
7 klas biologija_ostapchenko_2015
UA7009
 

Ähnlich wie тема акули (20)

Хрящові риби
Хрящові рибиХрящові риби
Хрящові риби
 
заняття 3
заняття  3заняття  3
заняття 3
 
КЛАС 8 клас риби
КЛАС 8 клас рибиКЛАС 8 клас риби
КЛАС 8 клас риби
 
річковий рак
річковий ракрічковий рак
річковий рак
 
Кісткові риби
Кісткові рибиКісткові риби
Кісткові риби
 
будова та життєдіяльність риб
будова та життєдіяльність риббудова та життєдіяльність риб
будова та життєдіяльність риб
 
опора і рух
опора і рухопора і рух
опора і рух
 
Особливості будови та життєдіяльності хрящових риб
Особливості будови та життєдіяльності хрящових рибОсобливості будови та життєдіяльності хрящових риб
Особливості будови та життєдіяльності хрящових риб
 
плазуни риби гончар
плазуни риби гончарплазуни риби гончар
плазуни риби гончар
 
записо
записозаписо
записо
 
Клас Земноводні. Загальна характеристика.
Клас Земноводні. Загальна характеристика.Клас Земноводні. Загальна характеристика.
Клас Земноводні. Загальна характеристика.
 
будова і різном. кишковопор.4
будова і різном. кишковопор.4будова і різном. кишковопор.4
будова і різном. кишковопор.4
 
різноманітність плоских червів
різноманітність плоских червіврізноманітність плоских червів
різноманітність плоских червів
 
7 b o_2015_ua
7 b o_2015_ua7 b o_2015_ua
7 b o_2015_ua
 
7 биол остапченко_балан_2015_укр
7 биол остапченко_балан_2015_укр7 биол остапченко_балан_2015_укр
7 биол остапченко_балан_2015_укр
 
Мій досвід
Мій досвідМій досвід
Мій досвід
 
Розмноження та розвиток ссавців.
Розмноження та розвиток ссавців.Розмноження та розвиток ссавців.
Розмноження та розвиток ссавців.
 
7 klas biologija_ostapchenko_2015
7 klas biologija_ostapchenko_20157 klas biologija_ostapchenko_2015
7 klas biologija_ostapchenko_2015
 
7 klas. biologiya_(ostapchenko,_balan)_-_2015
7 klas. biologiya_(ostapchenko,_balan)_-_20157 klas. biologiya_(ostapchenko,_balan)_-_2015
7 klas. biologiya_(ostapchenko,_balan)_-_2015
 
1 схеми.pdf
1 схеми.pdf1 схеми.pdf
1 схеми.pdf
 

Mehr von ltasenko

Mehr von ltasenko (20)

блоги (1)
блоги (1)блоги (1)
блоги (1)
 
методика
методикаметодика
методика
 
проект з художної праці
проект з художної праціпроект з художної праці
проект з художної праці
 
організація самостійної діяльності вихованців
організація  самостійної діяльності вихованціворганізація  самостійної діяльності вихованців
організація самостійної діяльності вихованців
 
самопідготовка
самопідготовкасамопідготовка
самопідготовка
 
розробка виховного заходу
розробка виховного заходурозробка виховного заходу
розробка виховного заходу
 
презентація виховного заходу
презентація виховного заходупрезентація виховного заходу
презентація виховного заходу
 
List imzo 1828_25072016
List imzo 1828_25072016List imzo 1828_25072016
List imzo 1828_25072016
 
система творчих завдань
система творчих завданьсистема творчих завдань
система творчих завдань
 
використання хмарних технологій в освіті
використання хмарних технологій в освітівикористання хмарних технологій в освіті
використання хмарних технологій в освіті
 
хмарні технології
хмарні технологіїхмарні технології
хмарні технології
 
презентація виховного заходу
презентація виховного заходупрезентація виховного заходу
презентація виховного заходу
 
використання хмарних технологій в освіті
використання хмарних технологій в освітівикористання хмарних технологій в освіті
використання хмарних технологій в освіті
 
эрудит
эрудитэрудит
эрудит
 
розважально
розважальнорозважально
розважально
 
вікторина
вікторинавікторина
вікторина
 
методичн рекомендац _ знз-2016-2017 на сайт
методичн  рекомендац _ знз-2016-2017 на сайтметодичн  рекомендац _ знз-2016-2017 на сайт
методичн рекомендац _ знз-2016-2017 на сайт
 
плод
плодплод
плод
 
пагін
пагінпагін
пагін
 
тема биосинтез
тема биосинтезтема биосинтез
тема биосинтез
 

Kürzlich hochgeladen

Kürzlich hochgeladen (10)

Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptx
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
 
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищСпектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищ
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
 
Габон
ГабонГабон
Габон
 

тема акули

  • 1. Тема: Клас Хрящові риби. Загальна характеристика класу, особливості процесів життєдіяльності, поведінки. Мета. Освітня. Продовжити формувати знання учнів про хордових тварин; ознайомити із загальною характеристикою класу Хрящові риби; розкрити особливості їх будови і процесів життєдіяльності. Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати біологічні об’єкти та робити відповідні висновки; розвивати спостережливість, пам’ять, увагу, логічне мислення та уяву. Виховна. Виховувати бережливе ставлення до оточуючих організмів та сприяти екологічному вихованню і природоохоронній діяльності. Тип уроку. Засвоєння нових знань. Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці Основні поняття та терміни: хрящові риби, акули, скати, химери, луска, рострум, копулятивні органи. ХІД УРОКУ І. Актуалізація опорних знань та домашнього завдання учнів. Бесіда за питаннями: - назвіть загальні ознаки хордових тварин - які тварини відносяться до хордових - чому ланцетник відноситься до хордових - які особливості зовнішньої будови ланцетника - які особливості внутрішньої будови ланцетника ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів. Поставити проблемне запитання: - чому акули як одні з найдавніших жителів нашої планети можуть витримувати конкуренцію з більш сучасними представниками надкласу Риби? (Вправа «Відстрочена загадка») ІІІ. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу. Хрящові риби – первинно-водяні тварини, поширені у морях. Їх назва залежить від того, що скелет повністю хрящовий, а зяброві кришки та плавальний міхур відсутні. Відомо близько 630 видів, які об’єднують у ряди: Акули, Скати та Химери. План - особливості зовнішньої будови - опорно-рухова система - травна та видільна - кровоносна система (робота за мал. с.137) - нервова система і органи чуття (групова робота учнів, представлення результатів) - розмноження і розвиток (групова робота учнів, представлення результатів) ІV. Осмислення об‘єктивних зв’язків та взаємозалежностей у вивченому матеріалі. Розгляд даних тварин на різних роздаткових матеріалах, їх характеристика та порівняння. Акули Скати V. Узагальнення та систематизація знань. 1.Заповнення таблиці з наступним обговоренням та корекцією відповідей (учні середнього та достатнього рівня – за допомогою підручника, учні високого рівня – самостійно) 2.робота з термінами (учень – учень) VІ. Підведення підсумків уроку. Вправа «Мікрофон» «Тепер я знаю, що ….» Озвучування відповіді на проблемне питання VІІ. Надання та пояснення домашнього завдання. основне: вивчити пар. 32, 33
  • 2. творче: доповідь на тему «Хрящові риби і медицина» Матеріали до уроку Хрящові риби (Chondrichthyes) — клас хребетних. Відомі із середнього девону. Довжина від 6 см до 20 м. Кістяк хрящовий, часто затверділий (обвапнований). Тіла хребців і ребра є або відсутні. Шкірних кісток немає. Луска, якщо є, плакоїдна. Лопасті плавців підтримуються еластиновими нитками. 5—7 зябрових щілин, що відкриваються назовні, в деяких 4 щілини, прикриті шкірною складкою. Плавального міхура немає. Кишечник зі спіральним клапаном; в серці є артеріальний конус. Анальний і сечостатевий отвори біля основи черевних плавців. Запліднення внутрішнє. Статеві органи в самців (птеригоподії) парні, розвиваються з черевних плавців. Живородні (рідко), яйцеживородні або відкладають великі яйця. Осмотичний тиск внутрішнього середовища в хрящових риб забезпечується головним чином за рахунок сечовини, розчиненої в крові. Порожнинні рідини гіпертонічні стосовно навколишнього середовища. При перенесенні хрящових риб в прісну воду осмотичний тиск крові й інших порожнинних рідин падає і вони швидко гинуть. Прісноводні хрящові риби для збереження високого осмотичного тиску виділяють велику кількість сечі. 2 сучасних підкласи — пластинчатозяброві і суцільноголові; близько 140 сучасних родів і близько 630 видів. Живуть в морі (кілька видів — у прісних водах). Хрящові риби мають ряд прогресивних ознак порівняно з круглоротими та безчерепними: • парні грудні та черевні плавці • хрящовий внутрішній скелет • щелепи • внутрішнє запліднення Форма тіла в акул торпедоподібна, у скатів — сплющена в спинно-черевному напрямі. Є плавці: парні черевні та грудні, непарні спинний і хвостовий. Для хрящових риб характерна плакоїдна луска, що складається з дентинової пластинки, розташованої в дермі, та вкритого тонким шаром емалі зубця, який пронизує епідерміс. Шкіра хрящових риб виділяє слиз, який запобігає проникненню крізь покриви бактерій і зменшує тертя під час руху. Скелет утворений хрящовою тканиною, часто насиченою солями кальцію, що надає їй міцності. Скелет підрозділяється на хребет, череп, скелет плавців (кінцівок) та їхніх поясів. Хребет складається з хребців, має два відділи: тулубний і хвостовий. Хорда зберігається протягом усього життя у вигляді тонкого тяжа в центрі тіл хребців і заповнює простір між ними. Тіла хребців тулубного відділу утворюють верхні дуги, через які проходить спинний мозок. У хвостовому відділі хребці мають ще нижні дуги, через які проходити хвостова артерія та вена. Хвіст — найрухливіша частина тіла риб, тому його судини потребують захисту від здавлювання. Головний мозок хрящових риб має ті самі п'ять відділів, що й круглороті, проте кількість нервових клітин у кожному з них істотно зростає. Великого розвитку досягають передній мозок і мозочок. З органів чуттів провідним є орган нюху. Він складається з парних нюхових мішків, що відкриваються назовні ніздрями. У мішки надходить вода, і розчинені в ній молекули речовин подразнюють чутливі клітини. Очі в акул розвинені добре, дозволяють розрізняти контури предметів на відстані 10—15 м. Орган слуху представлений внутрішнім вухом, орган рівноваги — трьома напівкруглими каналами. Бічна лінія складається зі скупчення чутливих клітин на тулубі та голові. Кожна така клітина має виріст, який сприймає рух води. Більшість акул — хижаки. Органом захоплення й утримання здобичі є щелепи. Вони наділені кількома рядами гострих зубів різноманітної форми. Якщо один зуб зламається, він замінюється іншим. За своєю природою зуби є збільшеними лусками. З ротової порожнини їжа потрапляє до глотки, яка має зяброві щілини. З глотки харчові частинки рухаються в короткий стравохід і далі в об'ємний шлунок. Тут їжа поволі (до 5 діб) перетравлюється. Далі йде кишечник (тонка, товста та пряма кишки), де відбуваються завершальні етапи травлення і процес всмоктування. Товста кишка має внутрішній виріст — спіральний клапан, що значно збільшує всмоктувальну поверхню. У просвіт кишки відкриваються протоки печінки та підшлункової залози. Неперетравлені залишки через пряму кишку потрапляють у клоаку та виводяться назовні. Органами дихання є зябра. У більшості акул і скатів глотка пронизана п'ятьма парами зябрових щілин. Кожна щілина утворена зябровою перегородкою, прикріпленою до відповідної хрящової зябрової дуги. Зябра являють собою зяброві пелюстки, розташовані по обидва боки від зябрової перегородки. Вода постійно омиває зяброві пелюстки, густо обплетені капілярами.
  • 3. Кровоносна система замкнена. Серце велике, складається з одного передсердя та шлуночка з товстими м'язовими стінками. До передсердя примикає венозний синус (у круглоротих відсутній), куди збирається венозна кров із усього організму. Як і в круглоротих, через серце хрящових риб проходить тільки венозна кров. Скороченнями шлуночка вона просувається до капілярів зябер, де збагачується киснем. Далі кров збирається в спинну аорту й розноситься нею по всьому тілу. У хвостовому відділі вона входить у канал, утворений нижніми дугами хребців, і називається хвостовою артерією. Система виділення хрящових представлена парою тулубних нирок. Кожна нирка містить безліч нефронів, що складаються з капсули та канальців. У нефроні відбувається фільтрація та реабсорбція потрібних організму речовин. Канальці зливаються з утворенням сечоводу, який відкривається в клоаку. Статеві залози парні. У самців сім'яники мають власні вивідні протоки — сім'япроводи, які відкриваються в клоаку. Черевні плавці у самців акул виконують функцію купулятивного органа. У самок яйцеклітини з яєчника потрапляють в яйцепроводи, де й відбувається внутрішнє запліднення. Яйця відкладаються на різні субстрати; у більшості видів вони добре захищені: проходячи яйцепроводами, запліднена яйцеклітина одягається шкаралупою. Це дає можливість хрящовим відкладати невелику кількість яєць (1—10), збагачених жовтком. Розвиток прямий. Іноді спостерігається яйцеживородіння (у катрана), коли ембріон розвивається за рахунок запасів яєчного жовтка, але в яйцепроводах матері. Деякі види (скат-хвостокіл, акула-молот) є живородящі. У них утворюються вирости яйцепроводу, через які зародок одержує поживні речовини з організму матері. Описано близько 350 видів акул, розміром від 15 см (плоскохвоста акула) до 15—20 м (китова акула). Акули значно поширені в морях і океанах, зустрічаються навіть у прісній воді. Більшість — хижаки, але китова та гігантська акули живляться тільки планктоном. Акули не мають плавального міхура і повинні весь час плисти, щоб не потонути. Крім того, тільки за досить великої швидкості їхні зябра омиваються необхідною для дихання кількістю води. У сучасних дослідженнях називається 50 видів акул, потенційно небезпечних для людини Різноманітність хрящових риб. Найрізноманітніші та найпоширеніші хрящові риби - акули та скати. Акули (близько 250 видів) мають переважно обтічну форму тіла. Передня частина голови видовжена, рот у формі півмісяця оточений великою кількістю зубів. Основним органом руху слугує хвіст з хвостовим плавцем, верхня лопать якого більша за нижню. У великій печінці цих тварин відкладається жироподібна речовина, яка зменшує питому масу риби. Більшість акул - активні хижаки, нерозбірливі щодо їжі (різноманітні безхребетні тварини, риби, пінгвіни, морські ссавці), лише деякі види (наприклад, велетенська та китова акули) живляться дрібними планктонними організмами. У прибережних водах Чорного моря поширена колюча акула, або катран. Цей яйцеживородний вид сягає трохи більше метра завдовжки, живиться рибою, молюсками, ракоподібними та не становить небезпеки для людини. До скатів належить понад 350 видів, поширених у морях, однак деякі види - мешканці прісних водойм. Тіло скатів сплощене зверху вниз, вони плавають, хвилеподібно рухаючи широкими грудними плавцями. Зяброві щілини розміщені, на відміну від акул, знизу голови. Більшість цих риб веде придонний спосіб життя - вони лежать на морському дні, чатуючи на здобич, або закопуються в пісок. Виняток становлять риби-пилки (до 8 м завдовжки), які плавають у товщі води, та велетенська манта, або морський диявол (довжина тіла - до 6,5 м, маса - до 1,5 тонни). Найменший за розмірами вид - індійський електричний скат (до 15 см завдовжки). Скати живляться різноманітними безхребетними тваринами та рибою, деякі види - планктоном. Різні види можуть відкладати до 50 яєць або народжувати від 1 до 10 малят. Електричні скати мають особливі утвори для нападу та захисту - електричні органи, здатні виробляти електричні розряди напругою від 8 до 220 вольт. У прибережній смузі Чорного та Азовського морів мешкають два види скатів - шипуватий, або морська лисиця, та хвостокол. Морська лисиця мешкає на глибинах до 100 м. Вона сягає до 125 см завдовжки. Хвостокол щороку мігрує на зимівлю в Середземне море і в наших водах трапляється лише навесні та влітку. Довжина його тіла може сягати 2,5 м, а вага до 20 кг. Її хвості є зазубрена голка до 10 см завдовжки, що слугує для захисту від ворогів; відомі випадки поранення людей. Роль хрящових риб у природі та житті людини. Акул і меншою мірою скатів відловлюють заради шкіри, з якої виробляють сумки та інші галантерейні вироби, поживного м’яса (катран, оселедцеві акули) та печінкового жиру - джерела вітамінів й інших корисних речовин. З них також виробляють рибне борошно, яким підгодовують свійських тварин або підживлюють ґрунти. На людей, що перебувають у воді, нападає близько 50 видів акул. Зокрема, це тигрова акула (зазвичай до 5 м завдовжки), біла акула, або кархародон (до 6 м), та риба-молот, названа так через дуже розширену вбоки голову, що нагадує молот. Завдовжки риба-молот до 6 м. Небезпечні також ураження
  • 4. електричними розрядами електричних скатів і поранення, завдані скатами-хвостоколами. Деякі хрящові риби винищують цінні види промислових риб і головоногих молюсків. Акула сама про себе. Монолог блакитної акули "Моє прекрасне тіло, схоже на корпус надзвукового лайнера, покрите тисячами ледве видимих вашому оку зубів. Кожен з них — маленька копія тих, яких сотні в моїй пащі. Якщо мене вбивають, то шкіра моя, яку ви називаєте "шагреневою", нерідко служить непоганим інструментом для багатьох майстрів Сходу: вони полірують нею (замість наждаку) тик і червоне дерево. А поки я жива, не раджу будь-кому з вас торкатися мого тіла голіруч - на них тут же з'явиться безліч порізів. Не намагайтеся у воді ударити мене в бік або спину ножем - це марно. Вразливі місця на моєму пружному тілі - це моє рило і живіт. Мене може убити лише кинутий досвідченою рукою гарпун або кулеметна черга, да і то лише тоді, коли я опинюся в метрі від поверхні води. Я не відаю болю і не боююся перелому своїх кісток, оскільки у мене їх просто немає. Я пливу, і моя голова неквапливо повертається то в один, то в інший бік в такт руху хвоста. Мої очі невпинно вишукують жертву. Я описую круг за кругом, немов в ритуальному танці. У моїх плавних рухах немає агресивності, та все ж я наводжу страх. Сіро-блакитне забарвлення мого тіла, зуби і серповидний хвіст служать одній меті — вбивству. У довжину я можу бути і кілька сантиметрів, а можу понад 20 метрів. Кожна з моїх щелеп озброєна сімома рядами гострих зубів, і якщо по нещастю один з них ламається, то на його місце встає інший. От чому ви називаєте мою пащу "револьверною". Я можу розвинути швидкість до 30 вузлів. Словом, я як найкраще пристосована до життя в океані. Наше плем'я таке численне, що винищування з боку нашого смертельного ворога - людини - повністю виключено. Майже всі ми, включаючи найменших нас, дуже небезпечні. З тих пір, як ми з'явилися у водах планети Земля 400 мільйонів років назад, ви, люди, так і не знайшли надійного засобу захисту від нас. Я - машина, створена природою для того, щоб вбивати. Хоча моє рило виступає набагато вперед над нижньою щелепою, це не заважає мені успішно атакувати мою жертву. Коли я відкриваю пащу, нижня щелепа видається вперед, а рило задирається вперед і вгору, утворюючи майже прямий кут із спиною. У цей момент моя паща подібна до вовчого капкана з безліччю гострих виблискуючих зубців, які перетворюються на пилу, коли я встромлюю їх в свою здобич. Я зрушую нижню частину в сторони і з легкістю вихоплюю величезні шматки м'яса. Ми забезпечені дуже чутливою нервовою системою, здатною уловлювати навіть незначні коливання води і розпізнавати їх джерело. Ми часто з'являємося несподівано, привернуті різкими рухами людських кінцівок у воді. У нас незвичайно розвинений нюх. На величезній відстані ми відчуваємо запах крові, розчиненої у воді навіть в невеликій концентрації. Аквалангіст, що загарпунив рибу і прив'язав її до поясу, дуже часто стає нашою жертвою. Людина помиляється, якщо думає, ніби у нас слабкий зір. Навпаки, наші очі влаштовані таким чином, що відмінно бачать на відстані. Я - справді страхітливе видовище, коли зловісною тінню насуваюся на плавця — напіврозкрита біла паща і темний спинний плавник. Іноді я наближаюся до людей, привернута не запахом і не звуками, а завдяки своєму гострому зору. Але це не означає, що я погано чую. Доказ тому — моя реакція на звуки, які видає працюючий аквалангіст. Тут іноді мною рухає проста цікавість. І зовсім не обгрунтована горезвісна порада "кричати у воді, якщо хочеш відлякати акулу". Навпаки, почувши крики, я нападаю на людину. Моя несамовита поведінка при вигляді жертви вселяє в неї жах і відчуття повної безпорадності. Коли зграя моїх родичів кидається до місця, де тільки що було здійснено напад, їх неможливо зупинити.
  • 5. Ми вимушені плисти, не зупиняючись, день і ніч. Адже у нас немає плавального міхура, і ми не можемо нерухомо "висіти" на глибині. Нам весь час треба докладати зусилля до того, щоб не піти до дна. Якщо ми хоч на мить припинимо хвилеподібні рухи хвоста і плавників, ми не зможемо подолати силу, яка невблаганно тягне нас вниз на грунт. Раз на рік я вибираю собі ділянку океану і стаю його повновладною господинею. Проте це не означає, що інші акули не можуть вторгатися в межі моїх володінь. Я допускаю сюди своїх родичів на умовах, що вони харчуватимуться тільки "залишками з панського столу" і те у моїй присутності. Іноді, правда, жертва буває така велика, що вистачило б на дюжину нас, але я просто не можу винести, щоб будь-яка інші акула жерла її з іншого кінця. Якщо ж хто-небудь з них відмовляється підкорятися цьому закону, негайно починається смертельний бій. Коли я відчуваю сильний голод, я готова вчепитися зубами у все, що завгодно, будь то рибальський кухтиль, дошка розпору, грібний гвинт або ж хто-небудь з моїх побратимів. Проте я швидко насищаюся, і їжа, яку я заковтнула, дає мені можливість не піклуватися про харчування ще декілька тижнів. Час від часу я переварюю невелику кількість їжі, тримаючи інше "про запас". Отже, я, акула, належу до найбільш досконалих творінь природи. Я відчуваю себе королевою океану. Коли моя грізна тінь ковзає уздовж рифів, інші мешканці моря поспішають в укриття. І ви, люди, бійтеся мене..."
  • 6. Ми вимушені плисти, не зупиняючись, день і ніч. Адже у нас немає плавального міхура, і ми не можемо нерухомо "висіти" на глибині. Нам весь час треба докладати зусилля до того, щоб не піти до дна. Якщо ми хоч на мить припинимо хвилеподібні рухи хвоста і плавників, ми не зможемо подолати силу, яка невблаганно тягне нас вниз на грунт. Раз на рік я вибираю собі ділянку океану і стаю його повновладною господинею. Проте це не означає, що інші акули не можуть вторгатися в межі моїх володінь. Я допускаю сюди своїх родичів на умовах, що вони харчуватимуться тільки "залишками з панського столу" і те у моїй присутності. Іноді, правда, жертва буває така велика, що вистачило б на дюжину нас, але я просто не можу винести, щоб будь-яка інші акула жерла її з іншого кінця. Якщо ж хто-небудь з них відмовляється підкорятися цьому закону, негайно починається смертельний бій. Коли я відчуваю сильний голод, я готова вчепитися зубами у все, що завгодно, будь то рибальський кухтиль, дошка розпору, грібний гвинт або ж хто-небудь з моїх побратимів. Проте я швидко насищаюся, і їжа, яку я заковтнула, дає мені можливість не піклуватися про харчування ще декілька тижнів. Час від часу я переварюю невелику кількість їжі, тримаючи інше "про запас". Отже, я, акула, належу до найбільш досконалих творінь природи. Я відчуваю себе королевою океану. Коли моя грізна тінь ковзає уздовж рифів, інші мешканці моря поспішають в укриття. І ви, люди, бійтеся мене..."