SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 5
Πομάκη Πολυξένη (ΠE02)
1Ο Γυμνάσιο Εχεδώρου / ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


                                 ΣΕΝΑΡΙΟ:
                            Τροχαία ατυχήματα

1. ΓΝΩΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ : Νεοελληνική Γλώσσα (7η ενότητα) Β΄ Γυμνασίου


2. ΤΙΤΛΟΣ
ΒΙΩΝΟΝΤΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ ΖΩΗΣ : Τροχαία ατυχήματα
Α. Εισαγωγικά κείμενα (Τροχαία ατυχήματα)
Ε. Οι συνδετικές λέξεις και φράσεις


3. ΣΥΝΤΟΜΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ
        Η βασική ιδέα που διέπει το εκπαιδευτικό σενάριο είναι ο προβληματισμός
των μαθητών πάνω στο πρόβλημα των τροχαίων ατυχημάτων και η κατάκτηση των
συνδετικών λέξεων-φράσεων ως βασικών στοιχείων του συνεκτικού λόγου μέσω
   •   της ενεργού συμμετοχής των μαθητών στην εκπαιδευτική διαδικασία και της
       αλληλεπίδρασης
   •   της διερεύνησης και της οικοδόμησης της γνώσης και της κριτικής σκέψης
   •   της χρησιμοποίησης ρεαλιστικού και ανοιχτού τύπου δραστηριοτήτων υπό
       την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού


   Οι συγκεκριμένοι στόχοι συνάδουν με τις εποικοδομητικές θεωρίες μάθησης του
γνωστικού εποικοδομητισμού (Piaget) και        του κοινωνικού κονστρουκτιβισμού
(Vygotsky που δίνει έμφαση στο ρόλο της κουλτούρας και της κοινωνικής
αλληλεπίδρασης,    προκειμένου    να   επιτευχθεί   η   μάθηση)   καθώς   και   της
ανακαλυπτικής θεωρίας μάθησης (Bruner). Τελικός κοινός στόχος είναι να γίνουν οι
μαθητές αυτορρυθμιζόμενοι και ανεξάρτητοι κατασκευαστές της γνώσης τους.




4. ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΙ ΣΤΟΧΟΙ
Γνωστικοί στόχοι:
   •   Να συζητήσουν και να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές σχετικά με ένα
       πρόβλημα που αντιμετωπίζουν οι άνθρωποι καθημερινά, αυτό των τροχαίων
       ατυχημάτων
   •   Να προβληματιστούν και να συζητήσουν         για τις λύσεις του παραπάνω
       προβλήματος και να εκθέσουν τις προτάσεις τους, παράγοντας προφορικό
       λόγο
   •   Να αναπτύσσουν ποικίλα κείμενα επιλέγοντας κάθε φορά το κατάλληλο
       επίπεδο ύφους (λεξιλόγιο, σύνταξη, τύπους και γενικά την κατάλληλη
       γλωσσική ποικιλία)
   •   Να μάθουν να        εντοπίζουν και να χρησιμοποιούν συνδετικές λέξεις και
       φράσεις σε προφορικό και γραπτό σύνθετο λόγο
   •   Να κατανοήσουν ότι κάθε συνδετική λέξη ή φράση επιλέγεται με κριτήριο
       τη σημασία της στην εξασφάλιση της συνοχής του κειμένου


 Μαθησιακοί - παιδαγωγικοί:
   •   Εξοικείωση των μαθητών με            τη διερευνητική, ανακαλυπτική και
       ομαδοσυνεργατική μάθηση, την ενσυναίσθηση, τη βιωματικότητα, την
       παρατήρηση, την ανάλυση και τη σύνθεση
   •   Εκτίμηση των ωφελειών της ομαδοσυνεργατικής μάθησης από τους μαθητές
       και βελτίωση των διαπροσωπικών σχέσεων μεταξύ τους
   •   Εξοικείωση με τη διαλογική συζήτηση, μέσω της οποίας διαπραγματεύονται
       τα ευρεθέντα και τα ζητούμενα και την ανταλλαγή απόψεων
   •   Απομάκρυνση του δασκάλου από τον παραδοσιακό ρόλο του μεταδότη των
       γνώσεων και μετεξέλιξή του σε συντονιστή – βοηθό της έρευνας και του
       διαλόγου στην τάξη


   Στόχοι     ως    προς     την   αξιοποίηση    Τ.Π.Ε.   (νέος   γραμματισμός/
τεχνογραμματισμός)
   •   Να εντοπίσουν οι μαθητές στοιχεία μέσα από οπτική περιήγηση και ανάλυση
       πληροφορίας κειμένου και εικόνας
•   Να εξοικειωθούν με πολυτροπικά κείμενα και να βελτιώσουν την ικανότητα
       κατανόησής τους.


   •   Να εξοικειωθούν οι μαθητές με την αναζήτηση πληροφορίας μέσω των
       Μηχανών Αναζήτησης που εμπεριέχονται σε ερευνώμενους δικτυακούς
       τόπους με τη χρήση λέξεων- κλειδιών σε πολλαπλές επιλογές


   •   Να ασκηθούν στην παραγωγή συνεχούς γραπτού λόγου σε περιβάλλον
       Προγράμματος Επεξεργασίας κειμένων (Word)


5. ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ


   1. Διδακτικό εγχειρίδιο: Νεοελληνική Γλώσσα       Β΄ Γυμνασίου, Ενότητα 7η
       (σελ. 100-104 και σελ. 109- 111)


   2. Συνδυασμός λογισμικών


              Διαδίκτυο
              Λογισμικό παρουσίασης
              Λογισμικό Επεξεργασίας Κειμένου


   3. Φύλλα εργασίας


6. ΔΙΑΡΚΕΙΑ


       Το σενάριο διδασκαλίας θα πραγματοποιηθεί σε δύο ώρες. Την πρώτη ώρα θα
εργαστούν οι ομάδες στον υπολογιστή, παρακολουθώντας το λογισμικό παρουσίασης
ή το βίντεο ή κάνοντας αναζήτηση στο διαδίκτυο και θα συζητήσουν μεταξύ τους.
       Τη δεύτερη ώρα θα καταγράψουν σε περιβάλλον Επεξεργαστή Κειμένου τα
ζητούμενα στα φύλλα εργασίας και θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα στο σύνολο
της τάξης.


7. ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ
Οργάνωση σε οκτώ ομάδες, με τρεις μαθητές ανά ομάδα και ανά υπολογιστή,
μέσα στο σχολικό εργαστήριο.




8. ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΣΕΝΑΡΙΟΥ


Οι μαθητές θα χωριστούν σε 8 ομάδες. Η ανάθεση ρόλων εντός της ομάδας επαφίεται
στους ίδιους τους μαθητές.
   •   1η και η 2η ομάδα:
   Δραστηριότητα : Οι μαθητές των ομάδων αυτών θα παρακολουθήσουν το
   λογισμικό παρουσίασης που εκπονήθηκε από τη διδάσκουσα και έχει
   εγκατασταθεί στους υπολογιστές και θα συμπληρώσουν το αντίστοιχο φύλλο
   εργασίας. Οι απαντήσεις θα προκύψουν μέσα από συζήτηση στην ομάδα. Οι
   απαντήσεις θα καταγραφούν στον υπολογιστή, σε περιβάλλον Επεξεργασίας
   Κειμένων, από το μαθητή της κάθε ομάδας που χειρίζεται καλύτερα τον
   υπολογιστή.


   •   3η και η 4η ομάδα
   Οι μαθητές των ομάδων αυτών θα παρακολουθήσουν βίντεο (κοινωνικό μήνυμα
   εναντίον της οδήγησης κατόπιν χρήσης αλκοόλ) επιλέγοντας την ιστοσελίδα
   http://www.youtube.com/watch?v=7aKFWe2GxHc. Θα ακολουθήσει συζήτηση
   στην ομάδα και συμπλήρωση του αντίστοιχου φύλλου εργασίας. Οι απαντήσεις
   θα καταγραφούν στον υπολογιστή, σε περιβάλλον Επεξεργασίας Κειμένων, από
   το μαθητή της κάθε ομάδας που χειρίζεται καλύτερα τον υπολογιστή.


   •   5η και 6η ομάδα
    Οι μαθητές της ομάδας αυτής θα πληκτρολογήσουν στο διαδίκτυο τη σελίδα :
   http://www.ydt.gr (δικτυακός τόπος του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη ),
   θα επιλέξουν αναζήτηση με λέξη κλειδί «τροχαία ατυχήματα» και θα διαβάσουν
   τα κείμενα των τριών πρώτων αποτελεσμάτων. Στη συνέχεια θα απαντήσουν
   στις ερωτήσεις του αντίστοιχου φύλλου εργασίας.
•   7η και 8η ομάδα:
    Οι μαθητές της ομάδας αυτής θα πληκτρολογήσουν στο διαδίκτυο τη σελίδα
   http://www.tovima.gr. Θα επιλέξουν αναζήτηση με λέξη – κλειδί «τροχαία
   ατυχήματα» και επιπλέον φίλτρα: χρονική περίοδο «τελευταίο έτος» και
   κατηγορία «κοινωνία». Θα εντοπίσουν τουλάχιστον τρία άρθρα σχετικά με τα
   τροχαία ατυχήματα, θα καταγράψουν το κεντρικό τους θέμα και θα επισημάνουν
   τις συνδετικές λέξεις - φράσεις που χρησιμοποιούνται από τους αρθρογράφους,
   καθώς και τη σημασία τους.




ΣΥΝΤΟΜΗ ΚΡΙΤΙΚΗ
       Η δραστηριοποίηση των μαθητών μέσω της ανακαλυπτικής, διερευνητικής,
συνεργατικής μάθησης και η αξιοποίηση των ΤΠΕ έκανε το μάθημα πιο ενδιαφέρον,
αξιοποίησε γνώσεις και εμπειρίες των μαθητών από άμεσα βιώματά τους
(Κυκλοφοριακή Αγωγή), ενίσχυσε την ενεργό συμμετοχή και αξιοποίησε τη
συλλογική εμπειρία τους, κέντρισε την προσοχή και αύξησε τη συγκέντρωση στο
μάθημα ειδικότερα μαθητών με χαμηλές ακαδημαϊκές επιδόσεις, μερικοί εκ των
οποίων ανέλαβαν ηγετικό ρόλο στην ομάδα.

Weitere ähnliche Inhalte

Was ist angesagt?

διδακτική πρόταση για τη νεοελληνική γλωσσα
διδακτική πρόταση για τη νεοελληνική γλωσσαδιδακτική πρόταση για τη νεοελληνική γλωσσα
διδακτική πρόταση για τη νεοελληνική γλωσσαatzikakou
 
ΑΠΟΛΕΙΠΕΙΝ Ο ΘΕΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΝ
ΑΠΟΛΕΙΠΕΙΝ Ο ΘΕΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΝΑΠΟΛΕΙΠΕΙΝ Ο ΘΕΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΝ
ΑΠΟΛΕΙΠΕΙΝ Ο ΘΕΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΝκουλη ευσταθια
 
σεναριο αρχαιων στισ ονοματικεσ προτασεισ
σεναριο αρχαιων στισ ονοματικεσ προτασεισσεναριο αρχαιων στισ ονοματικεσ προτασεισ
σεναριο αρχαιων στισ ονοματικεσ προτασεισΚατερίνα Μακριδάκη
 
παρουσιαση σεναριου με δελφινια
παρουσιαση σεναριου με δελφινιαπαρουσιαση σεναριου με δελφινια
παρουσιαση σεναριου με δελφινιαphikeas
 
σεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑ
σεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑσεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑ
σεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑmouzoura
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑelenim
 
νεοελληνική γλώσσα γ τάξη, μκο
νεοελληνική γλώσσα  γ  τάξη, μκονεοελληνική γλώσσα  γ  τάξη, μκο
νεοελληνική γλώσσα γ τάξη, μκοakoureli
 
Γιάννου Βασιλική, 2ο ΓΕΛ Ευόσμου, Έκφραση -Έκθεση Γ΄Λυκείου "Το διαδίκτυο στη...
Γιάννου Βασιλική, 2ο ΓΕΛ Ευόσμου, Έκφραση -Έκθεση Γ΄Λυκείου "Το διαδίκτυο στη...Γιάννου Βασιλική, 2ο ΓΕΛ Ευόσμου, Έκφραση -Έκθεση Γ΄Λυκείου "Το διαδίκτυο στη...
Γιάννου Βασιλική, 2ο ΓΕΛ Ευόσμου, Έκφραση -Έκθεση Γ΄Λυκείου "Το διαδίκτυο στη...Vassiliki Yiannou
 
Προσαρμοστικά Συστήματα Εκπαίδευσης : SCALE, ALMA & SemanDix
Προσαρμοστικά Συστήματα Εκπαίδευσης : SCALE, ALMA & SemanDixΠροσαρμοστικά Συστήματα Εκπαίδευσης : SCALE, ALMA & SemanDix
Προσαρμοστικά Συστήματα Εκπαίδευσης : SCALE, ALMA & SemanDixVasilis Drimtzias
 
To ταλαιπωρημένο νερό
To ταλαιπωρημένο νερό To ταλαιπωρημένο νερό
To ταλαιπωρημένο νερό Έφη Βλάχου
 
ΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου Ειρήνη
ΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου ΕιρήνηΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου Ειρήνη
ΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου Ειρήνηrenatelis
 
ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΟΥ ΚΟΡΝΗΛΙΑ, ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ "ΚΑΤΩ ΣΤΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΣ ΤΟ ΑΛ...
ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΟΥ ΚΟΡΝΗΛΙΑ, ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ "ΚΑΤΩ ΣΤΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΣ ΤΟ ΑΛ...ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΟΥ ΚΟΡΝΗΛΙΑ, ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ "ΚΑΤΩ ΣΤΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΣ ΤΟ ΑΛ...
ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΟΥ ΚΟΡΝΗΛΙΑ, ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ "ΚΑΤΩ ΣΤΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΣ ΤΟ ΑΛ...Dimitra Stagia
 
Τα σημεία στίξης και ο ρόλος τους
Τα σημεία στίξης και ο ρόλος τουςΤα σημεία στίξης και ο ρόλος τους
Τα σημεία στίξης και ο ρόλος τουςsofiaspy
 
ανθρωποι και δελφινια
ανθρωποι και δελφινιαανθρωποι και δελφινια
ανθρωποι και δελφινιαXyla Eleni
 
"Δυο μητέρες νομίζουν πως είναι μόνες στον κόσμο", Νικηφόρος Βρεττάκος
"Δυο μητέρες νομίζουν πως είναι μόνες στον κόσμο", Νικηφόρος Βρεττάκος"Δυο μητέρες νομίζουν πως είναι μόνες στον κόσμο", Νικηφόρος Βρεττάκος
"Δυο μητέρες νομίζουν πως είναι μόνες στον κόσμο", Νικηφόρος Βρεττάκοςkaltsairene
 
ΔΕΗΣΙΣ, Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗ (ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ)
ΔΕΗΣΙΣ, Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗ (ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ)ΔΕΗΣΙΣ, Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗ (ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ)
ΔΕΗΣΙΣ, Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗ (ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ)Αγγελα Μπουρτζακη
 

Was ist angesagt? (18)

διδακτική πρόταση για τη νεοελληνική γλωσσα
διδακτική πρόταση για τη νεοελληνική γλωσσαδιδακτική πρόταση για τη νεοελληνική γλωσσα
διδακτική πρόταση για τη νεοελληνική γλωσσα
 
ΑΠΟΛΕΙΠΕΙΝ Ο ΘΕΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΝ
ΑΠΟΛΕΙΠΕΙΝ Ο ΘΕΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΝΑΠΟΛΕΙΠΕΙΝ Ο ΘΕΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΝ
ΑΠΟΛΕΙΠΕΙΝ Ο ΘΕΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΝ
 
σεναριο αρχαιων στισ ονοματικεσ προτασεισ
σεναριο αρχαιων στισ ονοματικεσ προτασεισσεναριο αρχαιων στισ ονοματικεσ προτασεισ
σεναριο αρχαιων στισ ονοματικεσ προτασεισ
 
η καταστροφή των ψαρών
η καταστροφή των ψαρώνη καταστροφή των ψαρών
η καταστροφή των ψαρών
 
Σολωμος σεναριο διδασκαλιας
Σολωμος σεναριο διδασκαλιαςΣολωμος σεναριο διδασκαλιας
Σολωμος σεναριο διδασκαλιας
 
παρουσιαση σεναριου με δελφινια
παρουσιαση σεναριου με δελφινιαπαρουσιαση σεναριου με δελφινια
παρουσιαση σεναριου με δελφινια
 
σεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑ
σεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑσεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑ
σεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑ
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑ
 
νεοελληνική γλώσσα γ τάξη, μκο
νεοελληνική γλώσσα  γ  τάξη, μκονεοελληνική γλώσσα  γ  τάξη, μκο
νεοελληνική γλώσσα γ τάξη, μκο
 
Γιάννου Βασιλική, 2ο ΓΕΛ Ευόσμου, Έκφραση -Έκθεση Γ΄Λυκείου "Το διαδίκτυο στη...
Γιάννου Βασιλική, 2ο ΓΕΛ Ευόσμου, Έκφραση -Έκθεση Γ΄Λυκείου "Το διαδίκτυο στη...Γιάννου Βασιλική, 2ο ΓΕΛ Ευόσμου, Έκφραση -Έκθεση Γ΄Λυκείου "Το διαδίκτυο στη...
Γιάννου Βασιλική, 2ο ΓΕΛ Ευόσμου, Έκφραση -Έκθεση Γ΄Λυκείου "Το διαδίκτυο στη...
 
Προσαρμοστικά Συστήματα Εκπαίδευσης : SCALE, ALMA & SemanDix
Προσαρμοστικά Συστήματα Εκπαίδευσης : SCALE, ALMA & SemanDixΠροσαρμοστικά Συστήματα Εκπαίδευσης : SCALE, ALMA & SemanDix
Προσαρμοστικά Συστήματα Εκπαίδευσης : SCALE, ALMA & SemanDix
 
To ταλαιπωρημένο νερό
To ταλαιπωρημένο νερό To ταλαιπωρημένο νερό
To ταλαιπωρημένο νερό
 
ΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου Ειρήνη
ΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου ΕιρήνηΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου Ειρήνη
ΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου Ειρήνη
 
ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΟΥ ΚΟΡΝΗΛΙΑ, ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ "ΚΑΤΩ ΣΤΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΣ ΤΟ ΑΛ...
ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΟΥ ΚΟΡΝΗΛΙΑ, ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ "ΚΑΤΩ ΣΤΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΣ ΤΟ ΑΛ...ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΟΥ ΚΟΡΝΗΛΙΑ, ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ "ΚΑΤΩ ΣΤΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΣ ΤΟ ΑΛ...
ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΟΥ ΚΟΡΝΗΛΙΑ, ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ "ΚΑΤΩ ΣΤΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΣ ΤΟ ΑΛ...
 
Τα σημεία στίξης και ο ρόλος τους
Τα σημεία στίξης και ο ρόλος τουςΤα σημεία στίξης και ο ρόλος τους
Τα σημεία στίξης και ο ρόλος τους
 
ανθρωποι και δελφινια
ανθρωποι και δελφινιαανθρωποι και δελφινια
ανθρωποι και δελφινια
 
"Δυο μητέρες νομίζουν πως είναι μόνες στον κόσμο", Νικηφόρος Βρεττάκος
"Δυο μητέρες νομίζουν πως είναι μόνες στον κόσμο", Νικηφόρος Βρεττάκος"Δυο μητέρες νομίζουν πως είναι μόνες στον κόσμο", Νικηφόρος Βρεττάκος
"Δυο μητέρες νομίζουν πως είναι μόνες στον κόσμο", Νικηφόρος Βρεττάκος
 
ΔΕΗΣΙΣ, Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗ (ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ)
ΔΕΗΣΙΣ, Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗ (ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ)ΔΕΗΣΙΣ, Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗ (ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ)
ΔΕΗΣΙΣ, Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗ (ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ)
 

Ähnlich wie ΠΟΜΑΚΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ, ΝΕΟΕΛΛ. ΓΛΩΣΣΑ Β΄ ΓΥΜΝ.ΤΡΟΧΑΙΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΤ. ΦΡΑΣΕΙΣ

σενάριο και φύλλα εργασίας η επιστροφή του ανδρέα, λογοτεχνία ταρενίδου -βιτω...
σενάριο και φύλλα εργασίας η επιστροφή του ανδρέα, λογοτεχνία ταρενίδου -βιτω...σενάριο και φύλλα εργασίας η επιστροφή του ανδρέα, λογοτεχνία ταρενίδου -βιτω...
σενάριο και φύλλα εργασίας η επιστροφή του ανδρέα, λογοτεχνία ταρενίδου -βιτω...Dimitra Stagia
 
Διδακτικό σενάριο:"Φιλία"
Διδακτικό σενάριο:"Φιλία"Διδακτικό σενάριο:"Φιλία"
Διδακτικό σενάριο:"Φιλία"Emytse66
 
Σενάριο 3 Β’ Έκδοση
Σενάριο 3  Β’ ΈκδοσηΣενάριο 3  Β’ Έκδοση
Σενάριο 3 Β’ Έκδοσηmakrib
 
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ-ΡΙΤΣΟΣ
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ-ΡΙΤΣΟΣΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ-ΡΙΤΣΟΣ
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ-ΡΙΤΣΟΣDimitra Stagia
 
σεναριο τριτησ παρεμβασησ
σεναριο τριτησ παρεμβασησσεναριο τριτησ παρεμβασησ
σεναριο τριτησ παρεμβασησpankatrisiosi
 
σεναριο πρωτησ παρεμβασησ
σεναριο πρωτησ παρεμβασησσεναριο πρωτησ παρεμβασησ
σεναριο πρωτησ παρεμβασησandreoutonia
 
σεναριο πρωτησ παρεμβασησ
σεναριο πρωτησ παρεμβασησσεναριο πρωτησ παρεμβασησ
σεναριο πρωτησ παρεμβασησmtzoumaneka
 
Διδακτικό σενάριο: "Γραμματική-Συντακτικό'
Διδακτικό σενάριο: "Γραμματική-Συντακτικό'Διδακτικό σενάριο: "Γραμματική-Συντακτικό'
Διδακτικό σενάριο: "Γραμματική-Συντακτικό'Emytse66
 
αντωνιάδου, γ΄γυμν., ενεργοί πολίτες, σχέδιο μαθήματος
αντωνιάδου, γ΄γυμν., ενεργοί πολίτες, σχέδιο μαθήματοςαντωνιάδου, γ΄γυμν., ενεργοί πολίτες, σχέδιο μαθήματος
αντωνιάδου, γ΄γυμν., ενεργοί πολίτες, σχέδιο μαθήματοςkse30lykeio
 
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνοςΕκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνοςΚατερίνα Αθανασίου
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενηΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενηelenim
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ elenim
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ Ν.Ε.
ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ Ν.Ε.ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ Ν.Ε.
ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ Ν.Ε.author2011
 
νεοελληνικη γλώσσα γ΄ τάξη, ομόηχα
νεοελληνικη γλώσσα  γ΄ τάξη, ομόηχανεοελληνικη γλώσσα  γ΄ τάξη, ομόηχα
νεοελληνικη γλώσσα γ΄ τάξη, ομόηχαakoureli
 
Γνωρίζοντας τον Εαυτό μου και τους Άλλους
Γνωρίζοντας τον Εαυτό μου και τους Άλλους Γνωρίζοντας τον Εαυτό μου και τους Άλλους
Γνωρίζοντας τον Εαυτό μου και τους Άλλους Makis Triantafillidis
 
σεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσ
σεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσσεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσ
σεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσTzaniEleni
 
παίζοντας με τη γλώσσα
παίζοντας με τη γλώσσαπαίζοντας με τη γλώσσα
παίζοντας με τη γλώσσαDimitra Stagia
 
παπαδοπουλου παραμυθια-δημοτικα τραγ.-σεναριο
παπαδοπουλου παραμυθια-δημοτικα τραγ.-σεναριοπαπαδοπουλου παραμυθια-δημοτικα τραγ.-σεναριο
παπαδοπουλου παραμυθια-δημοτικα τραγ.-σεναριοDimitra Stagia
 
περιγραφή σεναρίου Θουκυδίδης Περικλέους Επιτάφιος κεφ.34-35
περιγραφή σεναρίου Θουκυδίδης Περικλέους Επιτάφιος κεφ.34-35 περιγραφή σεναρίου Θουκυδίδης Περικλέους Επιτάφιος κεφ.34-35
περιγραφή σεναρίου Θουκυδίδης Περικλέους Επιτάφιος κεφ.34-35 tkotrolou
 
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΪΑ - ΑΓΓΕΛΟΥ ΣΙΚΕΛΙΑΝΟΥ, « Της μάνας μου»
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΪΑ - ΑΓΓΕΛΟΥ ΣΙΚΕΛΙΑΝΟΥ, « Της μάνας μου»  ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΪΑ - ΑΓΓΕΛΟΥ ΣΙΚΕΛΙΑΝΟΥ, « Της μάνας μου»
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΪΑ - ΑΓΓΕΛΟΥ ΣΙΚΕΛΙΑΝΟΥ, « Της μάνας μου» Dimitra Stagia
 

Ähnlich wie ΠΟΜΑΚΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ, ΝΕΟΕΛΛ. ΓΛΩΣΣΑ Β΄ ΓΥΜΝ.ΤΡΟΧΑΙΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΤ. ΦΡΑΣΕΙΣ (20)

σενάριο και φύλλα εργασίας η επιστροφή του ανδρέα, λογοτεχνία ταρενίδου -βιτω...
σενάριο και φύλλα εργασίας η επιστροφή του ανδρέα, λογοτεχνία ταρενίδου -βιτω...σενάριο και φύλλα εργασίας η επιστροφή του ανδρέα, λογοτεχνία ταρενίδου -βιτω...
σενάριο και φύλλα εργασίας η επιστροφή του ανδρέα, λογοτεχνία ταρενίδου -βιτω...
 
Διδακτικό σενάριο:"Φιλία"
Διδακτικό σενάριο:"Φιλία"Διδακτικό σενάριο:"Φιλία"
Διδακτικό σενάριο:"Φιλία"
 
Σενάριο 3 Β’ Έκδοση
Σενάριο 3  Β’ ΈκδοσηΣενάριο 3  Β’ Έκδοση
Σενάριο 3 Β’ Έκδοση
 
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ-ΡΙΤΣΟΣ
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ-ΡΙΤΣΟΣΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ-ΡΙΤΣΟΣ
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ-ΡΙΤΣΟΣ
 
σεναριο τριτησ παρεμβασησ
σεναριο τριτησ παρεμβασησσεναριο τριτησ παρεμβασησ
σεναριο τριτησ παρεμβασησ
 
σεναριο πρωτησ παρεμβασησ
σεναριο πρωτησ παρεμβασησσεναριο πρωτησ παρεμβασησ
σεναριο πρωτησ παρεμβασησ
 
σεναριο πρωτησ παρεμβασησ
σεναριο πρωτησ παρεμβασησσεναριο πρωτησ παρεμβασησ
σεναριο πρωτησ παρεμβασησ
 
Διδακτικό σενάριο: "Γραμματική-Συντακτικό'
Διδακτικό σενάριο: "Γραμματική-Συντακτικό'Διδακτικό σενάριο: "Γραμματική-Συντακτικό'
Διδακτικό σενάριο: "Γραμματική-Συντακτικό'
 
αντωνιάδου, γ΄γυμν., ενεργοί πολίτες, σχέδιο μαθήματος
αντωνιάδου, γ΄γυμν., ενεργοί πολίτες, σχέδιο μαθήματοςαντωνιάδου, γ΄γυμν., ενεργοί πολίτες, σχέδιο μαθήματος
αντωνιάδου, γ΄γυμν., ενεργοί πολίτες, σχέδιο μαθήματος
 
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνοςΕκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενηΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ Ν.Ε.
ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ Ν.Ε.ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ Ν.Ε.
ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ Ν.Ε.
 
νεοελληνικη γλώσσα γ΄ τάξη, ομόηχα
νεοελληνικη γλώσσα  γ΄ τάξη, ομόηχανεοελληνικη γλώσσα  γ΄ τάξη, ομόηχα
νεοελληνικη γλώσσα γ΄ τάξη, ομόηχα
 
Γνωρίζοντας τον Εαυτό μου και τους Άλλους
Γνωρίζοντας τον Εαυτό μου και τους Άλλους Γνωρίζοντας τον Εαυτό μου και τους Άλλους
Γνωρίζοντας τον Εαυτό μου και τους Άλλους
 
σεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσ
σεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσσεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσ
σεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσ
 
παίζοντας με τη γλώσσα
παίζοντας με τη γλώσσαπαίζοντας με τη γλώσσα
παίζοντας με τη γλώσσα
 
παπαδοπουλου παραμυθια-δημοτικα τραγ.-σεναριο
παπαδοπουλου παραμυθια-δημοτικα τραγ.-σεναριοπαπαδοπουλου παραμυθια-δημοτικα τραγ.-σεναριο
παπαδοπουλου παραμυθια-δημοτικα τραγ.-σεναριο
 
περιγραφή σεναρίου Θουκυδίδης Περικλέους Επιτάφιος κεφ.34-35
περιγραφή σεναρίου Θουκυδίδης Περικλέους Επιτάφιος κεφ.34-35 περιγραφή σεναρίου Θουκυδίδης Περικλέους Επιτάφιος κεφ.34-35
περιγραφή σεναρίου Θουκυδίδης Περικλέους Επιτάφιος κεφ.34-35
 
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΪΑ - ΑΓΓΕΛΟΥ ΣΙΚΕΛΙΑΝΟΥ, « Της μάνας μου»
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΪΑ - ΑΓΓΕΛΟΥ ΣΙΚΕΛΙΑΝΟΥ, « Της μάνας μου»  ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΪΑ - ΑΓΓΕΛΟΥ ΣΙΚΕΛΙΑΝΟΥ, « Της μάνας μου»
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΪΑ - ΑΓΓΕΛΟΥ ΣΙΚΕΛΙΑΝΟΥ, « Της μάνας μου»
 

Mehr von kse30lykeio

β΄γυμνασίου αρχαία γλώσσα14β
β΄γυμνασίου αρχαία γλώσσα14ββ΄γυμνασίου αρχαία γλώσσα14β
β΄γυμνασίου αρχαία γλώσσα14βkse30lykeio
 
β΄γυμνασίου αρχαία γλώσσα14β
β΄γυμνασίου αρχαία γλώσσα14ββ΄γυμνασίου αρχαία γλώσσα14β
β΄γυμνασίου αρχαία γλώσσα14βkse30lykeio
 
εικαστικά εγχειρήματα
εικαστικά εγχειρήματαεικαστικά εγχειρήματα
εικαστικά εγχειρήματαkse30lykeio
 
ΠΟΜΑΚΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ, ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ 2
ΠΟΜΑΚΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ, ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ 2ΠΟΜΑΚΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ, ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ 2
ΠΟΜΑΚΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ, ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ 2kse30lykeio
 
ΠΟΜΑΚΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ, ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ 1
ΠΟΜΑΚΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ, ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ 1ΠΟΜΑΚΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ, ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ 1
ΠΟΜΑΚΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ, ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ 1kse30lykeio
 
Εύη Κουσίδου, Σενάριο για το κείμενο της Ε. Φακίνου, Η ζωή στη Σύμη
Εύη Κουσίδου, Σενάριο για το κείμενο της Ε. Φακίνου, Η ζωή στη ΣύμηΕύη Κουσίδου, Σενάριο για το κείμενο της Ε. Φακίνου, Η ζωή στη Σύμη
Εύη Κουσίδου, Σενάριο για το κείμενο της Ε. Φακίνου, Η ζωή στη Σύμηkse30lykeio
 
H ζωή στη Σύμη, Ευγενίας Φακίνου
H ζωή στη Σύμη, Ευγενίας ΦακίνουH ζωή στη Σύμη, Ευγενίας Φακίνου
H ζωή στη Σύμη, Ευγενίας Φακίνουkse30lykeio
 
πομάκη πολ. σχεδιο μαθηματοσ τροχαια ατυχηματα
πομάκη πολ. σχεδιο μαθηματοσ τροχαια ατυχηματαπομάκη πολ. σχεδιο μαθηματοσ τροχαια ατυχηματα
πομάκη πολ. σχεδιο μαθηματοσ τροχαια ατυχηματαkse30lykeio
 
δοϊρανλη αννα,περιγραφη εργων τεχνησ
δοϊρανλη  αννα,περιγραφη εργων τεχνησδοϊρανλη  αννα,περιγραφη εργων τεχνησ
δοϊρανλη αννα,περιγραφη εργων τεχνησkse30lykeio
 
κλεφτικο δημοτικο
κλεφτικο δημοτικοκλεφτικο δημοτικο
κλεφτικο δημοτικοkse30lykeio
 
κλεφτικο δημοτικο σεναριο για αποστολη
κλεφτικο δημοτικο σεναριο για αποστοληκλεφτικο δημοτικο σεναριο για αποστολη
κλεφτικο δημοτικο σεναριο για αποστοληkse30lykeio
 
αντωνιάδου ν., η τεχνη απο την κλασικη εποχη ωσ την ελληνιστικη και τα ρωμαικ...
αντωνιάδου ν., η τεχνη απο την κλασικη εποχη ωσ την ελληνιστικη και τα ρωμαικ...αντωνιάδου ν., η τεχνη απο την κλασικη εποχη ωσ την ελληνιστικη και τα ρωμαικ...
αντωνιάδου ν., η τεχνη απο την κλασικη εποχη ωσ την ελληνιστικη και τα ρωμαικ...kse30lykeio
 
ΑΝΤΩΝΙΑΔΟΥ Ν., Η ΤΕΧΝΗ
ΑΝΤΩΝΙΑΔΟΥ Ν., Η ΤΕΧΝΗΑΝΤΩΝΙΑΔΟΥ Ν., Η ΤΕΧΝΗ
ΑΝΤΩΝΙΑΔΟΥ Ν., Η ΤΕΧΝΗkse30lykeio
 
αντωνιάδου ν., παρουσίαση, η τέχνη από την κλασική ως την ελληνιστική εποχή κ...
αντωνιάδου ν., παρουσίαση, η τέχνη από την κλασική ως την ελληνιστική εποχή κ...αντωνιάδου ν., παρουσίαση, η τέχνη από την κλασική ως την ελληνιστική εποχή κ...
αντωνιάδου ν., παρουσίαση, η τέχνη από την κλασική ως την ελληνιστική εποχή κ...kse30lykeio
 
Αντωνιάδου, Μ. Αλέξανδρος
Αντωνιάδου, Μ. ΑλέξανδροςΑντωνιάδου, Μ. Αλέξανδρος
Αντωνιάδου, Μ. Αλέξανδροςkse30lykeio
 
Αντωνιάδου Νικολέτα, Η εκστρατεία του Μ. Αλεξάνδρου
Αντωνιάδου Νικολέτα, Η εκστρατεία του Μ. ΑλεξάνδρουΑντωνιάδου Νικολέτα, Η εκστρατεία του Μ. Αλεξάνδρου
Αντωνιάδου Νικολέτα, Η εκστρατεία του Μ. Αλεξάνδρουkse30lykeio
 
φυλλα εργασιασ
φυλλα εργασιασφυλλα εργασιασ
φυλλα εργασιασkse30lykeio
 
φυλλα εργασιασ
φυλλα εργασιασφυλλα εργασιασ
φυλλα εργασιασkse30lykeio
 
αντωνιάδου νικολέτα, ατύχημα
αντωνιάδου νικολέτα, ατύχημααντωνιάδου νικολέτα, ατύχημα
αντωνιάδου νικολέτα, ατύχημαkse30lykeio
 
7η εν. ατύχ
7η εν. ατύχ7η εν. ατύχ
7η εν. ατύχkse30lykeio
 

Mehr von kse30lykeio (20)

β΄γυμνασίου αρχαία γλώσσα14β
β΄γυμνασίου αρχαία γλώσσα14ββ΄γυμνασίου αρχαία γλώσσα14β
β΄γυμνασίου αρχαία γλώσσα14β
 
β΄γυμνασίου αρχαία γλώσσα14β
β΄γυμνασίου αρχαία γλώσσα14ββ΄γυμνασίου αρχαία γλώσσα14β
β΄γυμνασίου αρχαία γλώσσα14β
 
εικαστικά εγχειρήματα
εικαστικά εγχειρήματαεικαστικά εγχειρήματα
εικαστικά εγχειρήματα
 
ΠΟΜΑΚΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ, ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ 2
ΠΟΜΑΚΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ, ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ 2ΠΟΜΑΚΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ, ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ 2
ΠΟΜΑΚΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ, ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ 2
 
ΠΟΜΑΚΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ, ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ 1
ΠΟΜΑΚΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ, ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ 1ΠΟΜΑΚΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ, ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ 1
ΠΟΜΑΚΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ, ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ 1
 
Εύη Κουσίδου, Σενάριο για το κείμενο της Ε. Φακίνου, Η ζωή στη Σύμη
Εύη Κουσίδου, Σενάριο για το κείμενο της Ε. Φακίνου, Η ζωή στη ΣύμηΕύη Κουσίδου, Σενάριο για το κείμενο της Ε. Φακίνου, Η ζωή στη Σύμη
Εύη Κουσίδου, Σενάριο για το κείμενο της Ε. Φακίνου, Η ζωή στη Σύμη
 
H ζωή στη Σύμη, Ευγενίας Φακίνου
H ζωή στη Σύμη, Ευγενίας ΦακίνουH ζωή στη Σύμη, Ευγενίας Φακίνου
H ζωή στη Σύμη, Ευγενίας Φακίνου
 
πομάκη πολ. σχεδιο μαθηματοσ τροχαια ατυχηματα
πομάκη πολ. σχεδιο μαθηματοσ τροχαια ατυχηματαπομάκη πολ. σχεδιο μαθηματοσ τροχαια ατυχηματα
πομάκη πολ. σχεδιο μαθηματοσ τροχαια ατυχηματα
 
δοϊρανλη αννα,περιγραφη εργων τεχνησ
δοϊρανλη  αννα,περιγραφη εργων τεχνησδοϊρανλη  αννα,περιγραφη εργων τεχνησ
δοϊρανλη αννα,περιγραφη εργων τεχνησ
 
κλεφτικο δημοτικο
κλεφτικο δημοτικοκλεφτικο δημοτικο
κλεφτικο δημοτικο
 
κλεφτικο δημοτικο σεναριο για αποστολη
κλεφτικο δημοτικο σεναριο για αποστοληκλεφτικο δημοτικο σεναριο για αποστολη
κλεφτικο δημοτικο σεναριο για αποστολη
 
αντωνιάδου ν., η τεχνη απο την κλασικη εποχη ωσ την ελληνιστικη και τα ρωμαικ...
αντωνιάδου ν., η τεχνη απο την κλασικη εποχη ωσ την ελληνιστικη και τα ρωμαικ...αντωνιάδου ν., η τεχνη απο την κλασικη εποχη ωσ την ελληνιστικη και τα ρωμαικ...
αντωνιάδου ν., η τεχνη απο την κλασικη εποχη ωσ την ελληνιστικη και τα ρωμαικ...
 
ΑΝΤΩΝΙΑΔΟΥ Ν., Η ΤΕΧΝΗ
ΑΝΤΩΝΙΑΔΟΥ Ν., Η ΤΕΧΝΗΑΝΤΩΝΙΑΔΟΥ Ν., Η ΤΕΧΝΗ
ΑΝΤΩΝΙΑΔΟΥ Ν., Η ΤΕΧΝΗ
 
αντωνιάδου ν., παρουσίαση, η τέχνη από την κλασική ως την ελληνιστική εποχή κ...
αντωνιάδου ν., παρουσίαση, η τέχνη από την κλασική ως την ελληνιστική εποχή κ...αντωνιάδου ν., παρουσίαση, η τέχνη από την κλασική ως την ελληνιστική εποχή κ...
αντωνιάδου ν., παρουσίαση, η τέχνη από την κλασική ως την ελληνιστική εποχή κ...
 
Αντωνιάδου, Μ. Αλέξανδρος
Αντωνιάδου, Μ. ΑλέξανδροςΑντωνιάδου, Μ. Αλέξανδρος
Αντωνιάδου, Μ. Αλέξανδρος
 
Αντωνιάδου Νικολέτα, Η εκστρατεία του Μ. Αλεξάνδρου
Αντωνιάδου Νικολέτα, Η εκστρατεία του Μ. ΑλεξάνδρουΑντωνιάδου Νικολέτα, Η εκστρατεία του Μ. Αλεξάνδρου
Αντωνιάδου Νικολέτα, Η εκστρατεία του Μ. Αλεξάνδρου
 
φυλλα εργασιασ
φυλλα εργασιασφυλλα εργασιασ
φυλλα εργασιασ
 
φυλλα εργασιασ
φυλλα εργασιασφυλλα εργασιασ
φυλλα εργασιασ
 
αντωνιάδου νικολέτα, ατύχημα
αντωνιάδου νικολέτα, ατύχημααντωνιάδου νικολέτα, ατύχημα
αντωνιάδου νικολέτα, ατύχημα
 
7η εν. ατύχ
7η εν. ατύχ7η εν. ατύχ
7η εν. ατύχ
 

Kürzlich hochgeladen

9.SPSS και δείκτες περιγραφικής στατιστικής.pdf
9.SPSS και δείκτες περιγραφικής στατιστικής.pdf9.SPSS και δείκτες περιγραφικής στατιστικής.pdf
9.SPSS και δείκτες περιγραφικής στατιστικής.pdfssuser2f8893
 
Μαθητικά συμβούλια .
Μαθητικά συμβούλια                                  .Μαθητικά συμβούλια                                  .
Μαθητικά συμβούλια .Dimitra Mylonaki
 
5ο Κεφάλαιο - Το Λογισμικό του Υπολογιστή.pptx
5ο Κεφάλαιο - Το Λογισμικό του Υπολογιστή.pptx5ο Κεφάλαιο - Το Λογισμικό του Υπολογιστή.pptx
5ο Κεφάλαιο - Το Λογισμικό του Υπολογιστή.pptxAthina Tziaki
 
ΙΣΤΟΡΙΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕΡΟΣ 1ο
ΙΣΤΟΡΙΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ  ΜΕΡΟΣ 1ο ΙΣΤΟΡΙΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ  ΜΕΡΟΣ 1ο
ΙΣΤΟΡΙΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕΡΟΣ 1ο Χρύσα Παπακωνσταντίνου
 
Μαθητικές καταλήψεις
Μαθητικές                                  καταλήψειςΜαθητικές                                  καταλήψεις
Μαθητικές καταλήψειςDimitra Mylonaki
 
Επίσκεψη στο 10ο Γυμνάσιο Πάτρας
Επίσκεψη          στο 10ο Γυμνάσιο ΠάτραςΕπίσκεψη          στο 10ο Γυμνάσιο Πάτρας
Επίσκεψη στο 10ο Γυμνάσιο ΠάτραςDimitra Mylonaki
 
Επίσκεψη στο 12ο Γυμνάσιο Πάτρας
Επίσκεψη          στο 12ο Γυμνάσιο ΠάτραςΕπίσκεψη          στο 12ο Γυμνάσιο Πάτρας
Επίσκεψη στο 12ο Γυμνάσιο ΠάτραςDimitra Mylonaki
 
-Διψήφιοι αριθμοί-δεκαδες μονάδες-θέση ψηφίου Α- Β τάξη
-Διψήφιοι  αριθμοί-δεκαδες μονάδες-θέση ψηφίου Α- Β τάξη-Διψήφιοι  αριθμοί-δεκαδες μονάδες-θέση ψηφίου Α- Β τάξη
-Διψήφιοι αριθμοί-δεκαδες μονάδες-θέση ψηφίου Α- Β τάξηΟΛΓΑ ΤΣΕΧΕΛΙΔΟΥ
 
ΙΣΤΟΡΙΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕΡΟΣ 2ο
ΙΣΤΟΡΙΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕΡΟΣ 2οΙΣΤΟΡΙΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕΡΟΣ 2ο
ΙΣΤΟΡΙΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕΡΟΣ 2οΧρύσα Παπακωνσταντίνου
 
Επίσκεψη στο 11ο Γυμνάσιο Πάτρας
Επίσκεψη              στο 11ο Γυμνάσιο ΠάτραςΕπίσκεψη              στο 11ο Γυμνάσιο Πάτρας
Επίσκεψη στο 11ο Γυμνάσιο ΠάτραςDimitra Mylonaki
 
Σουρεαλιστικά ταξίδια μέσα από την τέχνη
Σουρεαλιστικά ταξίδια μέσα από την τέχνηΣουρεαλιστικά ταξίδια μέσα από την τέχνη
Σουρεαλιστικά ταξίδια μέσα από την τέχνηTheodora Chandrinou
 

Kürzlich hochgeladen (14)

9.SPSS και δείκτες περιγραφικής στατιστικής.pdf
9.SPSS και δείκτες περιγραφικής στατιστικής.pdf9.SPSS και δείκτες περιγραφικής στατιστικής.pdf
9.SPSS και δείκτες περιγραφικής στατιστικής.pdf
 
ΙΣΤΟΡΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ 2024
ΙΣΤΟΡΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ 2024ΙΣΤΟΡΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ 2024
ΙΣΤΟΡΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ 2024
 
Μαθητικά συμβούλια .
Μαθητικά συμβούλια                                  .Μαθητικά συμβούλια                                  .
Μαθητικά συμβούλια .
 
5ο Κεφάλαιο - Το Λογισμικό του Υπολογιστή.pptx
5ο Κεφάλαιο - Το Λογισμικό του Υπολογιστή.pptx5ο Κεφάλαιο - Το Λογισμικό του Υπολογιστή.pptx
5ο Κεφάλαιο - Το Λογισμικό του Υπολογιστή.pptx
 
ΙΣΤΟΡΙΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕΡΟΣ 1ο
ΙΣΤΟΡΙΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ  ΜΕΡΟΣ 1ο ΙΣΤΟΡΙΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ  ΜΕΡΟΣ 1ο
ΙΣΤΟΡΙΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕΡΟΣ 1ο
 
Μαθητικές καταλήψεις
Μαθητικές                                  καταλήψειςΜαθητικές                                  καταλήψεις
Μαθητικές καταλήψεις
 
Επίσκεψη στο 10ο Γυμνάσιο Πάτρας
Επίσκεψη          στο 10ο Γυμνάσιο ΠάτραςΕπίσκεψη          στο 10ο Γυμνάσιο Πάτρας
Επίσκεψη στο 10ο Γυμνάσιο Πάτρας
 
Σεβασμός .
Σεβασμός                                   .Σεβασμός                                   .
Σεβασμός .
 
ΙΣΤΟΡΙΑ Α΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ 2024
ΙΣΤΟΡΙΑ Α΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ  : ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ 2024ΙΣΤΟΡΙΑ Α΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ  : ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ 2024
ΙΣΤΟΡΙΑ Α΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ 2024
 
Επίσκεψη στο 12ο Γυμνάσιο Πάτρας
Επίσκεψη          στο 12ο Γυμνάσιο ΠάτραςΕπίσκεψη          στο 12ο Γυμνάσιο Πάτρας
Επίσκεψη στο 12ο Γυμνάσιο Πάτρας
 
-Διψήφιοι αριθμοί-δεκαδες μονάδες-θέση ψηφίου Α- Β τάξη
-Διψήφιοι  αριθμοί-δεκαδες μονάδες-θέση ψηφίου Α- Β τάξη-Διψήφιοι  αριθμοί-δεκαδες μονάδες-θέση ψηφίου Α- Β τάξη
-Διψήφιοι αριθμοί-δεκαδες μονάδες-θέση ψηφίου Α- Β τάξη
 
ΙΣΤΟΡΙΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕΡΟΣ 2ο
ΙΣΤΟΡΙΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕΡΟΣ 2οΙΣΤΟΡΙΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕΡΟΣ 2ο
ΙΣΤΟΡΙΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕΡΟΣ 2ο
 
Επίσκεψη στο 11ο Γυμνάσιο Πάτρας
Επίσκεψη              στο 11ο Γυμνάσιο ΠάτραςΕπίσκεψη              στο 11ο Γυμνάσιο Πάτρας
Επίσκεψη στο 11ο Γυμνάσιο Πάτρας
 
Σουρεαλιστικά ταξίδια μέσα από την τέχνη
Σουρεαλιστικά ταξίδια μέσα από την τέχνηΣουρεαλιστικά ταξίδια μέσα από την τέχνη
Σουρεαλιστικά ταξίδια μέσα από την τέχνη
 

ΠΟΜΑΚΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ, ΝΕΟΕΛΛ. ΓΛΩΣΣΑ Β΄ ΓΥΜΝ.ΤΡΟΧΑΙΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΤ. ΦΡΑΣΕΙΣ

  • 1. Πομάκη Πολυξένη (ΠE02) 1Ο Γυμνάσιο Εχεδώρου / ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΕΝΑΡΙΟ: Τροχαία ατυχήματα 1. ΓΝΩΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ : Νεοελληνική Γλώσσα (7η ενότητα) Β΄ Γυμνασίου 2. ΤΙΤΛΟΣ ΒΙΩΝΟΝΤΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ ΖΩΗΣ : Τροχαία ατυχήματα Α. Εισαγωγικά κείμενα (Τροχαία ατυχήματα) Ε. Οι συνδετικές λέξεις και φράσεις 3. ΣΥΝΤΟΜΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ Η βασική ιδέα που διέπει το εκπαιδευτικό σενάριο είναι ο προβληματισμός των μαθητών πάνω στο πρόβλημα των τροχαίων ατυχημάτων και η κατάκτηση των συνδετικών λέξεων-φράσεων ως βασικών στοιχείων του συνεκτικού λόγου μέσω • της ενεργού συμμετοχής των μαθητών στην εκπαιδευτική διαδικασία και της αλληλεπίδρασης • της διερεύνησης και της οικοδόμησης της γνώσης και της κριτικής σκέψης • της χρησιμοποίησης ρεαλιστικού και ανοιχτού τύπου δραστηριοτήτων υπό την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού Οι συγκεκριμένοι στόχοι συνάδουν με τις εποικοδομητικές θεωρίες μάθησης του γνωστικού εποικοδομητισμού (Piaget) και του κοινωνικού κονστρουκτιβισμού (Vygotsky που δίνει έμφαση στο ρόλο της κουλτούρας και της κοινωνικής αλληλεπίδρασης, προκειμένου να επιτευχθεί η μάθηση) καθώς και της ανακαλυπτικής θεωρίας μάθησης (Bruner). Τελικός κοινός στόχος είναι να γίνουν οι μαθητές αυτορρυθμιζόμενοι και ανεξάρτητοι κατασκευαστές της γνώσης τους. 4. ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΙ ΣΤΟΧΟΙ
  • 2. Γνωστικοί στόχοι: • Να συζητήσουν και να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές σχετικά με ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζουν οι άνθρωποι καθημερινά, αυτό των τροχαίων ατυχημάτων • Να προβληματιστούν και να συζητήσουν για τις λύσεις του παραπάνω προβλήματος και να εκθέσουν τις προτάσεις τους, παράγοντας προφορικό λόγο • Να αναπτύσσουν ποικίλα κείμενα επιλέγοντας κάθε φορά το κατάλληλο επίπεδο ύφους (λεξιλόγιο, σύνταξη, τύπους και γενικά την κατάλληλη γλωσσική ποικιλία) • Να μάθουν να εντοπίζουν και να χρησιμοποιούν συνδετικές λέξεις και φράσεις σε προφορικό και γραπτό σύνθετο λόγο • Να κατανοήσουν ότι κάθε συνδετική λέξη ή φράση επιλέγεται με κριτήριο τη σημασία της στην εξασφάλιση της συνοχής του κειμένου Μαθησιακοί - παιδαγωγικοί: • Εξοικείωση των μαθητών με τη διερευνητική, ανακαλυπτική και ομαδοσυνεργατική μάθηση, την ενσυναίσθηση, τη βιωματικότητα, την παρατήρηση, την ανάλυση και τη σύνθεση • Εκτίμηση των ωφελειών της ομαδοσυνεργατικής μάθησης από τους μαθητές και βελτίωση των διαπροσωπικών σχέσεων μεταξύ τους • Εξοικείωση με τη διαλογική συζήτηση, μέσω της οποίας διαπραγματεύονται τα ευρεθέντα και τα ζητούμενα και την ανταλλαγή απόψεων • Απομάκρυνση του δασκάλου από τον παραδοσιακό ρόλο του μεταδότη των γνώσεων και μετεξέλιξή του σε συντονιστή – βοηθό της έρευνας και του διαλόγου στην τάξη Στόχοι ως προς την αξιοποίηση Τ.Π.Ε. (νέος γραμματισμός/ τεχνογραμματισμός) • Να εντοπίσουν οι μαθητές στοιχεία μέσα από οπτική περιήγηση και ανάλυση πληροφορίας κειμένου και εικόνας
  • 3. Να εξοικειωθούν με πολυτροπικά κείμενα και να βελτιώσουν την ικανότητα κατανόησής τους. • Να εξοικειωθούν οι μαθητές με την αναζήτηση πληροφορίας μέσω των Μηχανών Αναζήτησης που εμπεριέχονται σε ερευνώμενους δικτυακούς τόπους με τη χρήση λέξεων- κλειδιών σε πολλαπλές επιλογές • Να ασκηθούν στην παραγωγή συνεχούς γραπτού λόγου σε περιβάλλον Προγράμματος Επεξεργασίας κειμένων (Word) 5. ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ 1. Διδακτικό εγχειρίδιο: Νεοελληνική Γλώσσα Β΄ Γυμνασίου, Ενότητα 7η (σελ. 100-104 και σελ. 109- 111) 2. Συνδυασμός λογισμικών  Διαδίκτυο  Λογισμικό παρουσίασης  Λογισμικό Επεξεργασίας Κειμένου 3. Φύλλα εργασίας 6. ΔΙΑΡΚΕΙΑ Το σενάριο διδασκαλίας θα πραγματοποιηθεί σε δύο ώρες. Την πρώτη ώρα θα εργαστούν οι ομάδες στον υπολογιστή, παρακολουθώντας το λογισμικό παρουσίασης ή το βίντεο ή κάνοντας αναζήτηση στο διαδίκτυο και θα συζητήσουν μεταξύ τους. Τη δεύτερη ώρα θα καταγράψουν σε περιβάλλον Επεξεργαστή Κειμένου τα ζητούμενα στα φύλλα εργασίας και θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα στο σύνολο της τάξης. 7. ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ
  • 4. Οργάνωση σε οκτώ ομάδες, με τρεις μαθητές ανά ομάδα και ανά υπολογιστή, μέσα στο σχολικό εργαστήριο. 8. ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΣΕΝΑΡΙΟΥ Οι μαθητές θα χωριστούν σε 8 ομάδες. Η ανάθεση ρόλων εντός της ομάδας επαφίεται στους ίδιους τους μαθητές. • 1η και η 2η ομάδα: Δραστηριότητα : Οι μαθητές των ομάδων αυτών θα παρακολουθήσουν το λογισμικό παρουσίασης που εκπονήθηκε από τη διδάσκουσα και έχει εγκατασταθεί στους υπολογιστές και θα συμπληρώσουν το αντίστοιχο φύλλο εργασίας. Οι απαντήσεις θα προκύψουν μέσα από συζήτηση στην ομάδα. Οι απαντήσεις θα καταγραφούν στον υπολογιστή, σε περιβάλλον Επεξεργασίας Κειμένων, από το μαθητή της κάθε ομάδας που χειρίζεται καλύτερα τον υπολογιστή. • 3η και η 4η ομάδα Οι μαθητές των ομάδων αυτών θα παρακολουθήσουν βίντεο (κοινωνικό μήνυμα εναντίον της οδήγησης κατόπιν χρήσης αλκοόλ) επιλέγοντας την ιστοσελίδα http://www.youtube.com/watch?v=7aKFWe2GxHc. Θα ακολουθήσει συζήτηση στην ομάδα και συμπλήρωση του αντίστοιχου φύλλου εργασίας. Οι απαντήσεις θα καταγραφούν στον υπολογιστή, σε περιβάλλον Επεξεργασίας Κειμένων, από το μαθητή της κάθε ομάδας που χειρίζεται καλύτερα τον υπολογιστή. • 5η και 6η ομάδα Οι μαθητές της ομάδας αυτής θα πληκτρολογήσουν στο διαδίκτυο τη σελίδα : http://www.ydt.gr (δικτυακός τόπος του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη ), θα επιλέξουν αναζήτηση με λέξη κλειδί «τροχαία ατυχήματα» και θα διαβάσουν τα κείμενα των τριών πρώτων αποτελεσμάτων. Στη συνέχεια θα απαντήσουν στις ερωτήσεις του αντίστοιχου φύλλου εργασίας.
  • 5. 7η και 8η ομάδα: Οι μαθητές της ομάδας αυτής θα πληκτρολογήσουν στο διαδίκτυο τη σελίδα http://www.tovima.gr. Θα επιλέξουν αναζήτηση με λέξη – κλειδί «τροχαία ατυχήματα» και επιπλέον φίλτρα: χρονική περίοδο «τελευταίο έτος» και κατηγορία «κοινωνία». Θα εντοπίσουν τουλάχιστον τρία άρθρα σχετικά με τα τροχαία ατυχήματα, θα καταγράψουν το κεντρικό τους θέμα και θα επισημάνουν τις συνδετικές λέξεις - φράσεις που χρησιμοποιούνται από τους αρθρογράφους, καθώς και τη σημασία τους. ΣΥΝΤΟΜΗ ΚΡΙΤΙΚΗ Η δραστηριοποίηση των μαθητών μέσω της ανακαλυπτικής, διερευνητικής, συνεργατικής μάθησης και η αξιοποίηση των ΤΠΕ έκανε το μάθημα πιο ενδιαφέρον, αξιοποίησε γνώσεις και εμπειρίες των μαθητών από άμεσα βιώματά τους (Κυκλοφοριακή Αγωγή), ενίσχυσε την ενεργό συμμετοχή και αξιοποίησε τη συλλογική εμπειρία τους, κέντρισε την προσοχή και αύξησε τη συγκέντρωση στο μάθημα ειδικότερα μαθητών με χαμηλές ακαδημαϊκές επιδόσεις, μερικοί εκ των οποίων ανέλαβαν ηγετικό ρόλο στην ομάδα.