1. Прісна та морська вода
Мета: розширити знання учнів про воду, про прісну та морську воду; розповісти
про способи опріснення води та використання прісної і морської води людиною;
розвивати мислення; виховувати пізнавальний інтерес.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
— Що називають розчином?
— Наведіть приклади розчинних у воді речовин.
— Доведіть, що крейда не розчиняється у воді.
— Розкажіть, як властивість води розчиняти деякі речовини люди використовують
у житті.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про прісну та морську воду.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 18–20)
— Чому воду називають розчинником?
— Назвіть розчини, які можна зустріти в природі.
— Пригадайте смак морської води.
— Чому морська вода солона?
— Поміркуйте, якої води на Землі більше — прісної чи солоної.
— Розгляньте малюнок 11 на с. 18. Чи підтвердилася ваша думка?
2. — Яка найбільша річка України?
— У яких річках України містяться значні запаси прісної води? Відшукайте їх на
карті України.
— Розгляньте малюнок 13 на с. 19. Що ви знаєте про озера Ялпуг і Синевир? Де
вони знаходяться?
2. Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Продовження роботи за підручником (с. 20–21)
Робота в парі
— Поясніть, як ви розумієте прислів’я: «Один глечик прісної води дорожчий від
усієї солоної річки».
— Про що ви дізналися в рубриці «Для допитливих»?
— Морська вода може бути опріснена та використовуватися як питна.
Один із методів опріснення — нагрівання очищеної води до температури кипіння.
Коли вода кипить, вона випаровується, а солі, в свою чергу, залишаються в
ємності. Існують й інші методи опріснення, зокрема — заморожування, засноване
на принципі того, що сіль не потрапляє на лід при заморожуванні.
Дослідницький практикум. Як опріснити воду? (с. 21)
2. Як очистити воду для пиття?
— Уявіть, що ця вода з річки. Чи можна її пити прямо з річки?
— Що ж робити? Як зробити так, щоб воду можна було пити?
— Воду потрібно очистити. Для цього існують спеціальні фільтри.
Фільтр — пристрій для очищення рідини.
Удома у багатьох є фільтри системи «Джерельце». Основна частина фільтру —
активоване вугілля, але ним може служити і спеціально очищений пісок.
3. 3. Гра «Виправ помилки»
Учням пропонують твердження з помилками. Помилки необхідно знайти та
виправити.
- Солоною є вода річок. (Прісною)
- Світовий океан об’єднує 5 океанів. (Чотири)
- Прісної води на планеті набагато більше, ніж солоної. (Навпаки)
- Один глечик солоної води дорожчий від цілої прісної річки. (Навпаки)
- Моря та океани містять прісну воду. (Солону)
VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Прочитайте висновки на с. 20–21.
— Яка вода є на нашій планеті?
— Де знаходиться солона вода?
— Де знаходиться прісна вода?
— Якої води на планеті більше — прісної чи солоної?
VІІ . Домашнє завдання
С. 18–21