Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.

Adidas sunum

9.199 Aufrufe

Veröffentlicht am

 • Loggen Sie sich ein, um Kommentare anzuzeigen.

Adidas sunum

 1. 1. I. Dünya Savaşı dönüşü,annesinin mutfağındaayakkabı üreterekbaşlar, Adolf (Adi)Dassler’in ayakkabıyolculuğu. 1924’tekardeşi Rudolf (Rudi)ona katılır ve birlikteGebrüder DasslerSchuhfabrik yaniDassler KardeşlerAyakkabı Fabrikası’nukurarlar.
 2. 2. 1936 Yaz OlimpiyatlarındaAdi, bir bavul dolusuSpike koşu ayakkabısı ileBavaria’dan OlimpiyatKöyü’ne gider. AmerikaBirleşik Devletlerikoşucusu Jesse Owens’ınayakkabılarını giymesiniister. Owens’in kazandığıdört altın madalya, Adolf’ede büyük bir ün getirir.
 3. 3. Emil Zapotek 15 yılda 18dünya rekoru kırdığıkariyerinde 3 çizgili koşuayakkabısını ilk giyensporcu olmuştur. Ünlü 3çizgi 1960′lı yıllardanitibaren adidas’ın ürettiğigiyim malzemelerinde dekullanılmaya başlamıştır.
 4. 4. adidas’ın efsanevi üç çizgilimarkalaşmasının ortaya çıkışı ve birayakkabının üzerinde kullanılışı 1949yılına dayanmaktadır .
 5. 5. adidas’ın 3 yapraklı ünlülogosu ise 1971 yılınınAğustos ayındabelirlendi. (Üç yapraklıyonca) yüzlerceçalışmanın içerisindenseçilerek 1972 yılındanitibaren adidas ürünlerindekullanılmaya başladı.Logogünümüzde adidasOriginals kolleksiyonunutemsil etmekte.
 6. 6. Şirket 1997 yılında entegre bir kurumsaltasarımı halka tanıttı. Yaratıcı direktör PeterMoore tarafından 1990 yılında tasarlanan veEquipment performans ürünlerikolleksiyonunda kullanılan logo artıkadidas’ın tüm ürün gamında kullanılacak logoolarak tarihe geçti.
 7. 7. Logoda klasik adidas’ın üç çizgisine vurgunun yanı sırayükselen bir dağ sembolü ile aşılması gereken engel vebaşarılması gereken hedefler vurgulanmaktadır. Logonunasıl esin kaynağı ise adidas ayakkabıların yandanbakıldığında görülen siluetin logoyu oluşturması.
 8. 8. Temmuz 2002′de, Adidas-Salomon AG firma içindevrim niteliğinde yeni bir iş stratejisini açıkladı.Buna göre firma ürünleri üçe bölünerekanılacaktı. Bu aynı zamanda yeni bir lgonun daadidas ailesine katılımı demek oluyordu. adidasSport Style departmanı ve yeni logosu açıklandı.
 9. 9. Böylece ürün gamı binlercefarklı modele ulaşan firmaperformans ve sporekipmanları için genel üç barlılogosunu, Originals serisiklasik ürünleri için üç yapraklılogosunu, yeni sport styleserisi için ise yandaki dünyaşeklindeki logosunukullanmaya başladı ve şirketbundan böyle pek bilinmesede adidas Group olarakanılmaya başlandı.
 10. 10. Adidas kendi çatısı altında farklı ürünlerbulundurmaktadır. Aksesuar, spor ayakkabı, giyim,ve birçok spor malzemesi.
 11. 11. •Vizyon: Adi Dasler’in Adidas’a sunduğu vizyon şudur: “adidas-dünya genelinde sporun bütün sektörlerinde yetkinlik anlamınagelen bir isim’•Hırs ve azim- savaşlar ve yıkım yeni bir başlangıç•Sürekli gelişme- ürün sayısında, malzemelerde, kalitede sürekliiyileşme•Ar-Ge her dönem ayakkabı ve diğer spor ürünlerini geliştirmeyeyönelik çalışmalar ve buluşların hemen kayıt altına alınması,tescillenmesi.•Pazarlama: Futbol, atletizim, tenis, golf gibi sporun her alanındasponsorluklarla adını dünyaya duyurma becerisi•Misyonu: adidas Uluslararası Yaz Kampı’nın amacı, tüm dünyadan aynıyaş gruplarındaki basketbolcuları bir araya getirmek, ortak payda olarakbasketbolu sunarak, birbirlerini ve birbirlerinin kültürlerini tanımalarını vetüm dünyadan yeni arkadaşlar edinmelerini sağlamaktır.
 12. 12. Bugüne kadar hemhikayesi, hem ürünleri, hemde yaptığı sponsorluklar ilegerçekten kelimenin tamanlamı ile bir dünyamarkası olan adidas’ın hemkuruluş hem de markalamave logolarının hikayesi buşekildedir.

×