SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 5
TUGASAN 2 - Pengajaran Berbantu Bahan Berasaskan Elektronik & Web<br />Model Reiser & Dick (1996)<br />Perancangan pengajaran : <br />Menggunakan Model Pendekatan Sistematik (Reiser dan Dick, 1996)<br />Mengenalpasti matlamat pengajaran <br />,[object Object],Matlamat adalah paling penting di dalam merancang pengajaran. Matlamat yang penting ialah dari segi hasilan pembelajaran sebenar pelajar iaitu matlamat dari perubahan tingkahlaku dan sikap pelajar dalam pembelajaran. <br />Menganalisa pelajar <br />,[object Object],Pelajar hendaklah dianalisa sebelum pengajaran guru bermula. Analisis pelajar juga boleh dibuat melalui ujian pencapaian supaya dapat membezakan kebolehan pelajar yang mempunyai pencapaian pembelajaran yang berbeza. <br />Bagi proses pembelajaran yang di rancang ini, Pelajar dianalisis melalui aktiviti yang dijalankan didalam kelas seperti sesi soal jawab, perbincangan, pelaporan yang di buat oleh pelajar dan juga daripada ujian yang dijalankan. Dengan ini, guru dapat memastikan aras kefahaman setiap pelajar agar guru dapat menyesuaikan kaedah pengajaran sesuai dengan kefahaman pelajar.<br />Mengenalpasti objektif <br />Objektif adalah merupakan pernyataan yang terperinci bagi matlamat pendidikan/hasil pembelajaran. Tiga komponen utama bagi mana-mana objektif ialah perilaku pelajar yang diharapkan, keadaan semasa perilaku ini dilaksanakan dan piawaian atau kriteria yang mesti dicapai oleh pelajar. <br />Hasil pembelajaran yang diharapkan untuk Astronomi bagi matapelajaran Sains tahun 6 adalah untuk memastikan murid- murid dapat memahami fenomena gerhana bulan dan gerhana matahari. Selain itu guru juga turut menerapkan sikap mengagumi keindahan ciptaan alam semesta.<br />Merancang aktiviti pengajaran <br />,[object Object]
Strategi pengajaran mencakupi aktiviti sebelum pengajaran, persembahan maklumat, latihan dan tindak balas dan ujian dan aktiviti susulan.
Suatu rancangan pengajaran akan diperluaskan atau diringkaskan berdasarkan sama ada pengajaran itu disediakan untuk pelajar yang kurang pandai, berkebolehan sederhana atau pandai. Ianya adalah penting bahawa keseluruhan rancangan pengajaran disediakan bagi membolehkan pelajar dapat mencapai sesuatu objektif pembelajaran yang telah ditentukan.
Bagi tajuk yang telah dipilih, perancangan aktiviti adalah seperti berikut :
Set Induksi –

Weitere ähnliche Inhalte

Was ist angesagt?

Pembelajaran berasas projek
Pembelajaran berasas projekPembelajaran berasas projek
Pembelajaran berasas projekmfadzil1969
 
Model assure 1
Model assure 1Model assure 1
Model assure 1imtiaz78
 
Pembelajaran Masteri
Pembelajaran Masteri Pembelajaran Masteri
Pembelajaran Masteri Halim Saadan
 
Model arcs (j
Model arcs (jModel arcs (j
Model arcs (jfizah1212
 
Pembelajaran berasaskan projek
Pembelajaran berasaskan projekPembelajaran berasaskan projek
Pembelajaran berasaskan projekHailmi Othman
 
Pembelajaran berasaskan projek
Pembelajaran berasaskan projekPembelajaran berasaskan projek
Pembelajaran berasaskan projekamin291195
 
8. Pentaksiran
8.  Pentaksiran8.  Pentaksiran
8. Pentaksirankrys73
 
Pembelajaran Berasaskan Projek
Pembelajaran Berasaskan ProjekPembelajaran Berasaskan Projek
Pembelajaran Berasaskan Projekaflah jamaluddin
 
Tugasan 1 (Pembentangan Isu PBS)
Tugasan 1 (Pembentangan Isu PBS)Tugasan 1 (Pembentangan Isu PBS)
Tugasan 1 (Pembentangan Isu PBS)EyzahEs Brabies
 
Pelaporan dan isu_penilaian t8
Pelaporan dan isu_penilaian t8Pelaporan dan isu_penilaian t8
Pelaporan dan isu_penilaian t8khaidiny
 
Model pembelajaran berasaskan projek
Model pembelajaran  berasaskan projekModel pembelajaran  berasaskan projek
Model pembelajaran berasaskan projekNadzari Baharom
 
Unit 4 Penilaian Pendidikan Moral
Unit 4 Penilaian Pendidikan MoralUnit 4 Penilaian Pendidikan Moral
Unit 4 Penilaian Pendidikan MoralKioshi Reizo
 
Tugasan autentik
Tugasan autentikTugasan autentik
Tugasan autentikHK Chew
 

Was ist angesagt? (19)

Pembelajaran berasas projek
Pembelajaran berasas projekPembelajaran berasas projek
Pembelajaran berasas projek
 
Model assure 1
Model assure 1Model assure 1
Model assure 1
 
Presentation pendekatan projek edu
Presentation pendekatan projek eduPresentation pendekatan projek edu
Presentation pendekatan projek edu
 
Analisis model assure
Analisis model assureAnalisis model assure
Analisis model assure
 
Pembelajaran Masteri
Pembelajaran Masteri Pembelajaran Masteri
Pembelajaran Masteri
 
Reka bentuk instruksional
Reka bentuk instruksionalReka bentuk instruksional
Reka bentuk instruksional
 
Masteri dan kontekstual
Masteri dan kontekstualMasteri dan kontekstual
Masteri dan kontekstual
 
Model arcs (j
Model arcs (jModel arcs (j
Model arcs (j
 
Penyelidikan Kecil
Penyelidikan KecilPenyelidikan Kecil
Penyelidikan Kecil
 
Pembelajaran berasaskan projek
Pembelajaran berasaskan projekPembelajaran berasaskan projek
Pembelajaran berasaskan projek
 
Pembelajaran berasaskan projek
Pembelajaran berasaskan projekPembelajaran berasaskan projek
Pembelajaran berasaskan projek
 
8. Pentaksiran
8.  Pentaksiran8.  Pentaksiran
8. Pentaksiran
 
Pembelajaran Berasaskan Projek
Pembelajaran Berasaskan ProjekPembelajaran Berasaskan Projek
Pembelajaran Berasaskan Projek
 
Plbd
PlbdPlbd
Plbd
 
Tugasan 1 (Pembentangan Isu PBS)
Tugasan 1 (Pembentangan Isu PBS)Tugasan 1 (Pembentangan Isu PBS)
Tugasan 1 (Pembentangan Isu PBS)
 
Pelaporan dan isu_penilaian t8
Pelaporan dan isu_penilaian t8Pelaporan dan isu_penilaian t8
Pelaporan dan isu_penilaian t8
 
Model pembelajaran berasaskan projek
Model pembelajaran  berasaskan projekModel pembelajaran  berasaskan projek
Model pembelajaran berasaskan projek
 
Unit 4 Penilaian Pendidikan Moral
Unit 4 Penilaian Pendidikan MoralUnit 4 Penilaian Pendidikan Moral
Unit 4 Penilaian Pendidikan Moral
 
Tugasan autentik
Tugasan autentikTugasan autentik
Tugasan autentik
 

Ähnlich wie Tugasan 2 model dick 2

Modul pengajaran dan pembelajaran sains tahun 3 sjkt
Modul pengajaran dan pembelajaran sains tahun 3 sjktModul pengajaran dan pembelajaran sains tahun 3 sjkt
Modul pengajaran dan pembelajaran sains tahun 3 sjktVijaen Cool
 
Pembelajaran berasas projek
Pembelajaran berasas projekPembelajaran berasas projek
Pembelajaran berasas projekmfadzil1969
 
Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 3 SK.pdf
Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 3 SK.pdfModul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 3 SK.pdf
Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 3 SK.pdfHALIZAHBINTIRAMTHANM1
 
Modul pengajaran dan pembelajaran sains tahun 3 sk (1)
Modul pengajaran dan pembelajaran sains tahun 3 sk (1)Modul pengajaran dan pembelajaran sains tahun 3 sk (1)
Modul pengajaran dan pembelajaran sains tahun 3 sk (1)Hemah Naidu
 
KSSR SK: MODUL PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SAINS TAHUN 3
KSSR SK: MODUL PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SAINS TAHUN 3KSSR SK: MODUL PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SAINS TAHUN 3
KSSR SK: MODUL PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SAINS TAHUN 3Rosell Roseliana Rusli
 
5. Kemahiran Profesional Guru
5. Kemahiran Profesional Guru5. Kemahiran Profesional Guru
5. Kemahiran Profesional GuruArthur Jupong
 
Stail latihan complete
Stail  latihan completeStail  latihan complete
Stail latihan completeAhmad Afnan
 
98801528 tp-model-assure
98801528 tp-model-assure98801528 tp-model-assure
98801528 tp-model-assureAkhmal Ridzwan
 
Penilaian matematik
Penilaian matematikPenilaian matematik
Penilaian matematikonearbaein
 
KONSEP PROGRAM PEMULIHAN
KONSEP PROGRAM PEMULIHANKONSEP PROGRAM PEMULIHAN
KONSEP PROGRAM PEMULIHANNoor Syazwanni
 
HURAIAN SUKATAN PELAJARAN KURIKULUM BERSEPADU SEKOLAH MENENGAH (KBSM)
HURAIAN SUKATAN PELAJARAN KURIKULUM BERSEPADU SEKOLAH MENENGAH (KBSM)HURAIAN SUKATAN PELAJARAN KURIKULUM BERSEPADU SEKOLAH MENENGAH (KBSM)
HURAIAN SUKATAN PELAJARAN KURIKULUM BERSEPADU SEKOLAH MENENGAH (KBSM)Nasran Syahiran
 

Ähnlich wie Tugasan 2 model dick 2 (20)

Model pembelajaran
Model pembelajaranModel pembelajaran
Model pembelajaran
 
Analisis model assure
Analisis model assureAnalisis model assure
Analisis model assure
 
Analisis model assure
Analisis model assureAnalisis model assure
Analisis model assure
 
Modul pengajaran dan pembelajaran sains tahun 3 sjkt
Modul pengajaran dan pembelajaran sains tahun 3 sjktModul pengajaran dan pembelajaran sains tahun 3 sjkt
Modul pengajaran dan pembelajaran sains tahun 3 sjkt
 
Pembelajaran berasas projek
Pembelajaran berasas projekPembelajaran berasas projek
Pembelajaran berasas projek
 
Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 3 SK.pdf
Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 3 SK.pdfModul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 3 SK.pdf
Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 3 SK.pdf
 
Modul pengajaran dan pembelajaran sains tahun 3 sk (1)
Modul pengajaran dan pembelajaran sains tahun 3 sk (1)Modul pengajaran dan pembelajaran sains tahun 3 sk (1)
Modul pengajaran dan pembelajaran sains tahun 3 sk (1)
 
KSSR SK: MODUL PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SAINS TAHUN 3
KSSR SK: MODUL PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SAINS TAHUN 3KSSR SK: MODUL PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SAINS TAHUN 3
KSSR SK: MODUL PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SAINS TAHUN 3
 
Roslin
RoslinRoslin
Roslin
 
5. Kemahiran Profesional Guru
5. Kemahiran Profesional Guru5. Kemahiran Profesional Guru
5. Kemahiran Profesional Guru
 
Stail latihan complete
Stail  latihan completeStail  latihan complete
Stail latihan complete
 
15 lampiran 6 (huraian rph b)
15 lampiran 6 (huraian rph b)15 lampiran 6 (huraian rph b)
15 lampiran 6 (huraian rph b)
 
98801528 tp-model-assure
98801528 tp-model-assure98801528 tp-model-assure
98801528 tp-model-assure
 
Penilaian matematik
Penilaian matematikPenilaian matematik
Penilaian matematik
 
KONSEP PROGRAM PEMULIHAN
KONSEP PROGRAM PEMULIHANKONSEP PROGRAM PEMULIHAN
KONSEP PROGRAM PEMULIHAN
 
Jawapan minggu 7
Jawapan minggu 7Jawapan minggu 7
Jawapan minggu 7
 
5_6255962089618146497.pptx
5_6255962089618146497.pptx5_6255962089618146497.pptx
5_6255962089618146497.pptx
 
Pentaksiran rbt asimen
Pentaksiran rbt asimenPentaksiran rbt asimen
Pentaksiran rbt asimen
 
Hsp ict t4
Hsp ict t4Hsp ict t4
Hsp ict t4
 
HURAIAN SUKATAN PELAJARAN KURIKULUM BERSEPADU SEKOLAH MENENGAH (KBSM)
HURAIAN SUKATAN PELAJARAN KURIKULUM BERSEPADU SEKOLAH MENENGAH (KBSM)HURAIAN SUKATAN PELAJARAN KURIKULUM BERSEPADU SEKOLAH MENENGAH (KBSM)
HURAIAN SUKATAN PELAJARAN KURIKULUM BERSEPADU SEKOLAH MENENGAH (KBSM)
 

Mehr von julaizah

Jawab semua soalan
Jawab semua soalanJawab semua soalan
Jawab semua soalanjulaizah
 
Skema kerja[1]
Skema kerja[1]Skema kerja[1]
Skema kerja[1]julaizah
 
Skema kerja[1]
Skema kerja[1]Skema kerja[1]
Skema kerja[1]julaizah
 
Rancanganpengajaran[1]
Rancanganpengajaran[1]Rancanganpengajaran[1]
Rancanganpengajaran[1]julaizah
 
Skema kerja[1]
Skema kerja[1]Skema kerja[1]
Skema kerja[1]julaizah
 
C:\fakepath\modeldick[1]
C:\fakepath\modeldick[1]C:\fakepath\modeldick[1]
C:\fakepath\modeldick[1]julaizah
 
Modeldick[1]
Modeldick[1]Modeldick[1]
Modeldick[1]julaizah
 
Modeldick[1]
Modeldick[1]Modeldick[1]
Modeldick[1]julaizah
 
Rancangan harian kajian tempatan tahun 6
Rancangan harian kajian tempatan tahun 6Rancangan harian kajian tempatan tahun 6
Rancangan harian kajian tempatan tahun 6julaizah
 
Kpt 6043 presentation
Kpt 6043 presentationKpt 6043 presentation
Kpt 6043 presentationjulaizah
 
Kpt 6043 pembelajaran berasaskan elektronik & web
Kpt 6043 pembelajaran berasaskan elektronik & webKpt 6043 pembelajaran berasaskan elektronik & web
Kpt 6043 pembelajaran berasaskan elektronik & webjulaizah
 
Kpt 6043 assg 1
Kpt 6043 assg 1Kpt 6043 assg 1
Kpt 6043 assg 1julaizah
 
C:\fakepath\43 kamrul kabilan-usm-u5-008[1]
C:\fakepath\43 kamrul kabilan-usm-u5-008[1]C:\fakepath\43 kamrul kabilan-usm-u5-008[1]
C:\fakepath\43 kamrul kabilan-usm-u5-008[1]julaizah
 
C:\fakepath\kpt 6043 pembelajaran berasaskan elektronik & web
C:\fakepath\kpt 6043 pembelajaran berasaskan elektronik & webC:\fakepath\kpt 6043 pembelajaran berasaskan elektronik & web
C:\fakepath\kpt 6043 pembelajaran berasaskan elektronik & webjulaizah
 
Kpt 6043 pembelajaran berasaskan elektronik & web
Kpt 6043 pembelajaran berasaskan elektronik & webKpt 6043 pembelajaran berasaskan elektronik & web
Kpt 6043 pembelajaran berasaskan elektronik & webjulaizah
 
C:\Fakepath\Kpt 6043 Assg 1
C:\Fakepath\Kpt 6043 Assg 1C:\Fakepath\Kpt 6043 Assg 1
C:\Fakepath\Kpt 6043 Assg 1julaizah
 

Mehr von julaizah (16)

Jawab semua soalan
Jawab semua soalanJawab semua soalan
Jawab semua soalan
 
Skema kerja[1]
Skema kerja[1]Skema kerja[1]
Skema kerja[1]
 
Skema kerja[1]
Skema kerja[1]Skema kerja[1]
Skema kerja[1]
 
Rancanganpengajaran[1]
Rancanganpengajaran[1]Rancanganpengajaran[1]
Rancanganpengajaran[1]
 
Skema kerja[1]
Skema kerja[1]Skema kerja[1]
Skema kerja[1]
 
C:\fakepath\modeldick[1]
C:\fakepath\modeldick[1]C:\fakepath\modeldick[1]
C:\fakepath\modeldick[1]
 
Modeldick[1]
Modeldick[1]Modeldick[1]
Modeldick[1]
 
Modeldick[1]
Modeldick[1]Modeldick[1]
Modeldick[1]
 
Rancangan harian kajian tempatan tahun 6
Rancangan harian kajian tempatan tahun 6Rancangan harian kajian tempatan tahun 6
Rancangan harian kajian tempatan tahun 6
 
Kpt 6043 presentation
Kpt 6043 presentationKpt 6043 presentation
Kpt 6043 presentation
 
Kpt 6043 pembelajaran berasaskan elektronik & web
Kpt 6043 pembelajaran berasaskan elektronik & webKpt 6043 pembelajaran berasaskan elektronik & web
Kpt 6043 pembelajaran berasaskan elektronik & web
 
Kpt 6043 assg 1
Kpt 6043 assg 1Kpt 6043 assg 1
Kpt 6043 assg 1
 
C:\fakepath\43 kamrul kabilan-usm-u5-008[1]
C:\fakepath\43 kamrul kabilan-usm-u5-008[1]C:\fakepath\43 kamrul kabilan-usm-u5-008[1]
C:\fakepath\43 kamrul kabilan-usm-u5-008[1]
 
C:\fakepath\kpt 6043 pembelajaran berasaskan elektronik & web
C:\fakepath\kpt 6043 pembelajaran berasaskan elektronik & webC:\fakepath\kpt 6043 pembelajaran berasaskan elektronik & web
C:\fakepath\kpt 6043 pembelajaran berasaskan elektronik & web
 
Kpt 6043 pembelajaran berasaskan elektronik & web
Kpt 6043 pembelajaran berasaskan elektronik & webKpt 6043 pembelajaran berasaskan elektronik & web
Kpt 6043 pembelajaran berasaskan elektronik & web
 
C:\Fakepath\Kpt 6043 Assg 1
C:\Fakepath\Kpt 6043 Assg 1C:\Fakepath\Kpt 6043 Assg 1
C:\Fakepath\Kpt 6043 Assg 1
 

Tugasan 2 model dick 2

  • 1.
  • 2. Strategi pengajaran mencakupi aktiviti sebelum pengajaran, persembahan maklumat, latihan dan tindak balas dan ujian dan aktiviti susulan.
  • 3. Suatu rancangan pengajaran akan diperluaskan atau diringkaskan berdasarkan sama ada pengajaran itu disediakan untuk pelajar yang kurang pandai, berkebolehan sederhana atau pandai. Ianya adalah penting bahawa keseluruhan rancangan pengajaran disediakan bagi membolehkan pelajar dapat mencapai sesuatu objektif pembelajaran yang telah ditentukan.
  • 4. Bagi tajuk yang telah dipilih, perancangan aktiviti adalah seperti berikut :
  • 6. Guru menayangkan klip video berkaitan dengan gerhana bulan dan gerhana matahari kepada pelajar.
  • 7. Guru bersoal jawab dengan dengan murid-murid tentang kejadian gerhana bulan dan gerhana matahari.
  • 8.
  • 9. Guru meminta murid untuk menjalankan simulasi untuk menerangkan bagaimana gerhana bulan dan gerhana matahari berlaku.
  • 10. Melukis rajah untuk menunjukkan kedudukan bumi, bulan dan matahari semasa gerhana bulan dan gerhana matahari.
  • 11. Membincangkan tentang keadaan di bumi semasa gerhana bulan seperti malam yang gelap gelita dan gerhana matahari seperti keadaan yang gelap, haiwan pulang ke sarang dan ayam berkokok.
  • 13. Guru memberi peluang kepada pelajar untuk melayari internet bagi menjawab soalan secara online berkaiatn dengan topic yang diajar. Soalan boleh didapati di http://proprofs.com
  • 15.