Ringkasan dokumen tersebut adalah rancangan mengajar mata pelajaran Tauhid tentang ajaran sesat pergerakan Al-Maunah. Topik ini akan diajar melalui video, buku teks, dan perbincangan kelas untuk membantu murid memahami latar belakang dan ajaran pergerakan tersebut. Pengajaran akan dilengkapi dengan penerapan akhlak untuk menanamkan cinta terhadap agama Islam.
1. Hari/Tarikh Rabu / 3HB Oktober 2011
Darjah/Masa 6 / 2.00-2.25 petang
Bilangan Murid 20
Minggu Mengajar 36
Bilangan Mengajar 1
Mata pelajaran Tauhid
Tajuk Ajaran Sesat Pergerakan Al-Maunah
Objektif Am Murid mempercayai Agama Islam agama yang benar
Objektif Khas 1) Murid dapat menjelaskan siapa pengasas pergerakan al-maunah, dan berasal dari
mana melalui pemahaman mereka dalam buku teks dan penerangan guru
2) Murid dapat menyatakan bila ajaran ini masuk ke Brunei dari pemahaman mereka
melalui pemahaman mereka dalam buku teks dan penerangan guru
3) Murid dapat membincangkan tentang latar belakang ajaran pergerakan Al-Maunah
dari video yang ditunjukkan oleh guru
Pengetahuan Sedia Ada Murid-murid pernah mendengar mengenai ajaran sesat melalui pembacaan di keratan
akhbar dan melalui media seperti di televisyen dan internet.
Penerapan Akhlak Menanamkan rasa cinta terhadap agama Islam dan Allah Maha Besar dan menjauhkan
diri dari perbuatan syirik.
Media pengajaran Power Point dan Video
Rujukan Sumber Buku Teks , Rujukan Luar (Internet dan buku)
Kaedah/Teknik Pengajaran Kaedah Kajian Kes, Syarahan, Soal Jawab dan Perbincangan
Isi Pelajaran 1) Latar Belakang Pergerakan Al-Maunah
2) Penerangan
2. Langkah/ Teknik/Kaedah Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Penerapan Alatan
Masa Akhlak
Pendahuluan Membaca Al- Guru memimpin Murid mengikut Sentiasa ingat
Fatihah dan Doa murid membaca guru membaca akan Allah
Sebelum Belajar Al-Fatihah dan doa. dan
Doa Sebelum memulakan
Belajar setiap
pekerjaan
dengan doa
Set Induksi Soal Jawab 1. video 1. Guru 1. Murid melihat Sentiasa ingat Projektor
pergerakan Al- memperlihatkan dengan penuh agama Islam
(3 minit) Maunah video melalui teliti adalah agama
komputer yang yang suci
disambungkan
ke projektor
2. Bersoal Jawab: 2. Berdasarkan 2. Murid
video tersebut menjawab soalan
Adakah murid guru guru secara
pernah melihat mengemukakan individu dan
video tersebut? soalan kumpulan.
Jika pernah di
mana mereka
pernah melihatnya
3. 3. Guru
mengaitkan video
tersebut dengan
tajuk pelajaran
yang dipelajari hari
ini “Ajaran
Pergerakan Al-
Maunah”
Langkah 1 Syarahan, Latar belakang 1. Guru 2. Murid Guru memberi Buku
perbincangan pergerakan Al- memulakan mendengar penerapan agar teks
(7 minit) dan soal Maunah dengan syarahan guru murid berani
jawab menerangkan dengan teliti untuk
apa itu ajaran mengemukakan
sesat dan pendapat dan
menyebutkan berani untuk
ajaran-ajaran bersuara serta
sesat yang telah tidak takut jika
dipelajari sebagai tersalah
imbasan seketika manjawab
2. Guru 2. Murid
menerangkan mendengar
apa itu syarahan guru
pergerakan Al- dan mencatit apa
Maunah, dari yang diterangkan
mana datangnya oleh guru.
dan bila ajaran
ini tiba di Brunei
4. 3. Guru 3. Murid
menyuruh murid menerangkan
secara individu menurut
untuk pendapat mereka
membincangkan sendiri dan
kenapa perbincangan
pergerakan terus terjadi
ajaran Al- antara guru dan
Maunah boleh murid
sampai di Brunei
4. Guru menyoal 4. Murid
sekelas tentang menjawab segala
isi penting soalan guru
mengenai latar
belakang
pergerakan Al-
Maunah sebagai
pengulangan.
Langkah 2 Kajian, soal Latar belakang 1. Guru 1. Murid Guru Buku
jawab dan pergerakan Al- melihatkan menjawab menanamkan teks,
(10 minit) bercerita Maunah sekali lagi video pertanyaan guru sifat kerjasama buku
tersebut lalu dan seterusnnya antara murid rujukan
membahagikan menceritakan apa dengan luar,
murid kepada yang mereka membahagi projektor
beberapa faham dari video murid secara dan video
kumpulan dan tersebut kumpulan dan
meminta mengajar
pendapat setiap murid untuk
kumpulan murid memastikan
tentang setiap apa yang
pergerakan Al- ingin dilakukan
Maunah itu adalah betul
berdasarkan dan tidak
video tadi melanggar
ajaran agama
5. Langkah 3 Pengulangan Soalan dibuat 1. Guru menyoal 2. Murid Supaya murid
dan penilaian oleh guru untuk murid-murid menjawab soalan ada perasaan
(5 minit) dijawab dalam melalui yang diutarakan jujur dalam diri
kelas dalam komputer oleh guru dengan mereka dan
tempoh lima menuju ke guru dapat
minit hadapan melihat sejauh
mana
kefahaman
murid