SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 2
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA SK
Tema Keselamatan
Tajuk Mari Melintas Dengan Selamat
Kelas 4 Cerdik
Masa 7.30 – 8.30 pagi
Standard
Pembelajaran
2.4.2 - Membaca dan memahami maklumat daripada bahan
untuk menjana idea dengan betul.
Objektif
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
- membaca bahan (gambar) yang dipaparkan untuk
menyatakan cara-cara melintas jalan raya yang selamat
dengan betul.
Langkah 1
Set Induksi
Teknik: Sumbang Saran
1. Guru memaparkan tayangan video. (KP: visual dan audio)
Murid diminta memerhatikan dengan teliti.
2. Guru mengaitkan tayangan video dengan tajuk pelajaran
hari ini – Mari Melintas Dengan Selamat
Langkah 2
Teknik: Perbincangan
1. Guru membahagikan murid kepada 4 kumpulan.(KP)
2. Murid diminta membaca bahan (gambar) untuk menjana
idea berdasarkan gambar yang diedar berkaitan cara-cara
melintas jalan raya dengan selamat. (Kontekstual)
Langkah 3
Teknik: Pembentangan Kumpulan
1. Setiap kumpulan diminta membentangkan hasil
perbincangan berdasarkan gambar bagi kumpulan masing-
masing.
Teknik: Sumbang Saran
2. Guru dan murid merumuskan keseluruhan hasil
pembentangan secara kelas. (BCB)
Langkah 4
Teknik: Permainan
1. Guru meminta murid memilih nombor berdasarkan klip video
yang telah disediakan secara rawak.
2. Murid tersebut akan memainkan video berdasarkan nombor
yang dipilih.(TMK)
3. Murid lain menjana idea berdasarkan video yang ditayang.
(KBAT)
Penutup
Teknik: Simulasi
1. Setiap kumpulan akan membuat simulasi berdasarkan
gambar daripada kumpulan lain.
2. Guru membuat rumusan pelajaran hari ini.
Sistem Bahasa
Tatabahasa: kata nama am konkrit
Kosa kata: jejantas, lampu isyarat, lintasan belang,
EMK
Ilmu: PKJR
TMK: Murid menggunakan persembahan ”powerpoint”
Nilai:berhati-hati,mematuhi peraturan,sabar
Kreativiti dan inovasi: berlakon mengikut kreativiti masing-
masing
Bahan Bantu Belajar Kad gambar, video
Penilaian Pengajaran
dan Pembelajaran
Murid membaca bahan(gambar) dan menyatakan maklumat
yang betul.
Refleksi
Pentaksiran
B4DB1E2 – membaca dan memahami maklumat untuk
menjana idea dengan betul

Weitere ähnliche Inhalte

Andere mochten auch

Rph bm tahun 4 dan refleksi
Rph bm tahun 4 dan refleksiRph bm tahun 4 dan refleksi
Rph bm tahun 4 dan refleksilizapandi
 
Contoh penulisan refleksi
Contoh penulisan refleksiContoh penulisan refleksi
Contoh penulisan refleksiwanita25
 
Contoh rph rbt srt
Contoh  rph rbt srtContoh  rph rbt srt
Contoh rph rbt srtJa'far Ahman
 
Rph-bahasa-melayu-tahun-4
 Rph-bahasa-melayu-tahun-4 Rph-bahasa-melayu-tahun-4
Rph-bahasa-melayu-tahun-4zalkin
 
Soalan akhir tahun dunia muzik tahun 2
Soalan akhir tahun dunia muzik tahun 2Soalan akhir tahun dunia muzik tahun 2
Soalan akhir tahun dunia muzik tahun 2Pensil Dan Pemadam
 
Rancangan pengajaran harian sains kssr tahun 4
Rancangan pengajaran harian sains kssr tahun 4Rancangan pengajaran harian sains kssr tahun 4
Rancangan pengajaran harian sains kssr tahun 4Siti Jamilah Shafie
 
Evidens kssr dunia muzik tahun 2 (band 1)
Evidens kssr dunia muzik tahun 2 (band 1)Evidens kssr dunia muzik tahun 2 (band 1)
Evidens kssr dunia muzik tahun 2 (band 1)Nor Azlina
 
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)norlidahashim
 
Instrumen kssr dunia muzik band 3
Instrumen kssr dunia muzik band 3Instrumen kssr dunia muzik band 3
Instrumen kssr dunia muzik band 3mokhtarppg
 
Soalan muzik tahun 4
Soalan muzik tahun 4Soalan muzik tahun 4
Soalan muzik tahun 4Fieza Azniff
 
RPH KSSR BM (kemahiran menulis)
RPH KSSR BM (kemahiran menulis)RPH KSSR BM (kemahiran menulis)
RPH KSSR BM (kemahiran menulis)Suhaida Anior
 
Rph minggu ke 7
Rph minggu ke 7Rph minggu ke 7
Rph minggu ke 7Dee Hamid
 
Pat dunia muzik tahun 1
Pat dunia muzik tahun 1Pat dunia muzik tahun 1
Pat dunia muzik tahun 1fadhilahraizi
 

Andere mochten auch (16)

Rph bm tahun 4 dan refleksi
Rph bm tahun 4 dan refleksiRph bm tahun 4 dan refleksi
Rph bm tahun 4 dan refleksi
 
Contoh penulisan refleksi
Contoh penulisan refleksiContoh penulisan refleksi
Contoh penulisan refleksi
 
Contoh rph rbt srt
Contoh  rph rbt srtContoh  rph rbt srt
Contoh rph rbt srt
 
Rph-bahasa-melayu-tahun-4
 Rph-bahasa-melayu-tahun-4 Rph-bahasa-melayu-tahun-4
Rph-bahasa-melayu-tahun-4
 
Muzik satria
Muzik satriaMuzik satria
Muzik satria
 
Soalan akhir tahun dunia muzik tahun 2
Soalan akhir tahun dunia muzik tahun 2Soalan akhir tahun dunia muzik tahun 2
Soalan akhir tahun dunia muzik tahun 2
 
Rancangan pengajaran harian sains kssr tahun 4
Rancangan pengajaran harian sains kssr tahun 4Rancangan pengajaran harian sains kssr tahun 4
Rancangan pengajaran harian sains kssr tahun 4
 
Evidens kssr dunia muzik tahun 2 (band 1)
Evidens kssr dunia muzik tahun 2 (band 1)Evidens kssr dunia muzik tahun 2 (band 1)
Evidens kssr dunia muzik tahun 2 (band 1)
 
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
 
Instrumen kssr dunia muzik band 3
Instrumen kssr dunia muzik band 3Instrumen kssr dunia muzik band 3
Instrumen kssr dunia muzik band 3
 
Muka depan assignment
Muka depan assignmentMuka depan assignment
Muka depan assignment
 
Soalan muzik tahun 4
Soalan muzik tahun 4Soalan muzik tahun 4
Soalan muzik tahun 4
 
RPH KSSR BM (kemahiran menulis)
RPH KSSR BM (kemahiran menulis)RPH KSSR BM (kemahiran menulis)
RPH KSSR BM (kemahiran menulis)
 
Rph minggu ke 7
Rph minggu ke 7Rph minggu ke 7
Rph minggu ke 7
 
Pat dunia muzik tahun 1
Pat dunia muzik tahun 1Pat dunia muzik tahun 1
Pat dunia muzik tahun 1
 
Lembaran kerja - Muzik
Lembaran kerja - MuzikLembaran kerja - Muzik
Lembaran kerja - Muzik
 

Mehr von Puyam Sabar

Evidens pk TAHUN 2 KSSR
Evidens pk TAHUN 2 KSSREvidens pk TAHUN 2 KSSR
Evidens pk TAHUN 2 KSSRPuyam Sabar
 
Eviden pj TAHUN 2 KSSR
Eviden pj TAHUN 2 KSSREviden pj TAHUN 2 KSSR
Eviden pj TAHUN 2 KSSRPuyam Sabar
 
Rph 3 menulis BM TAHUN 4 KSSR
Rph  3 menulis BM TAHUN 4 KSSRRph  3 menulis BM TAHUN 4 KSSR
Rph 3 menulis BM TAHUN 4 KSSRPuyam Sabar
 
Rph 1 dengar tutur BM TAHUN 4 KSSR
Rph  1 dengar tutur BM TAHUN 4 KSSRRph  1 dengar tutur BM TAHUN 4 KSSR
Rph 1 dengar tutur BM TAHUN 4 KSSRPuyam Sabar
 
Rpt pendidikan jasmani tahun 2 kssr
Rpt pendidikan jasmani tahun 2 kssrRpt pendidikan jasmani tahun 2 kssr
Rpt pendidikan jasmani tahun 2 kssrPuyam Sabar
 

Mehr von Puyam Sabar (9)

Alamat
Alamat Alamat
Alamat
 
Kerja budak
Kerja budakKerja budak
Kerja budak
 
Notis
NotisNotis
Notis
 
Doa dhuha
Doa dhuhaDoa dhuha
Doa dhuha
 
Evidens pk TAHUN 2 KSSR
Evidens pk TAHUN 2 KSSREvidens pk TAHUN 2 KSSR
Evidens pk TAHUN 2 KSSR
 
Eviden pj TAHUN 2 KSSR
Eviden pj TAHUN 2 KSSREviden pj TAHUN 2 KSSR
Eviden pj TAHUN 2 KSSR
 
Rph 3 menulis BM TAHUN 4 KSSR
Rph  3 menulis BM TAHUN 4 KSSRRph  3 menulis BM TAHUN 4 KSSR
Rph 3 menulis BM TAHUN 4 KSSR
 
Rph 1 dengar tutur BM TAHUN 4 KSSR
Rph  1 dengar tutur BM TAHUN 4 KSSRRph  1 dengar tutur BM TAHUN 4 KSSR
Rph 1 dengar tutur BM TAHUN 4 KSSR
 
Rpt pendidikan jasmani tahun 2 kssr
Rpt pendidikan jasmani tahun 2 kssrRpt pendidikan jasmani tahun 2 kssr
Rpt pendidikan jasmani tahun 2 kssr
 

Rph 2 membaca BM TAHUN 4 KSSR

  • 1. RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA SK Tema Keselamatan Tajuk Mari Melintas Dengan Selamat Kelas 4 Cerdik Masa 7.30 – 8.30 pagi Standard Pembelajaran 2.4.2 - Membaca dan memahami maklumat daripada bahan untuk menjana idea dengan betul. Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; - membaca bahan (gambar) yang dipaparkan untuk menyatakan cara-cara melintas jalan raya yang selamat dengan betul. Langkah 1 Set Induksi Teknik: Sumbang Saran 1. Guru memaparkan tayangan video. (KP: visual dan audio) Murid diminta memerhatikan dengan teliti. 2. Guru mengaitkan tayangan video dengan tajuk pelajaran hari ini – Mari Melintas Dengan Selamat Langkah 2 Teknik: Perbincangan 1. Guru membahagikan murid kepada 4 kumpulan.(KP) 2. Murid diminta membaca bahan (gambar) untuk menjana idea berdasarkan gambar yang diedar berkaitan cara-cara melintas jalan raya dengan selamat. (Kontekstual) Langkah 3 Teknik: Pembentangan Kumpulan 1. Setiap kumpulan diminta membentangkan hasil perbincangan berdasarkan gambar bagi kumpulan masing- masing. Teknik: Sumbang Saran 2. Guru dan murid merumuskan keseluruhan hasil pembentangan secara kelas. (BCB) Langkah 4 Teknik: Permainan 1. Guru meminta murid memilih nombor berdasarkan klip video yang telah disediakan secara rawak. 2. Murid tersebut akan memainkan video berdasarkan nombor yang dipilih.(TMK) 3. Murid lain menjana idea berdasarkan video yang ditayang. (KBAT) Penutup Teknik: Simulasi 1. Setiap kumpulan akan membuat simulasi berdasarkan
  • 2. gambar daripada kumpulan lain. 2. Guru membuat rumusan pelajaran hari ini. Sistem Bahasa Tatabahasa: kata nama am konkrit Kosa kata: jejantas, lampu isyarat, lintasan belang, EMK Ilmu: PKJR TMK: Murid menggunakan persembahan ”powerpoint” Nilai:berhati-hati,mematuhi peraturan,sabar Kreativiti dan inovasi: berlakon mengikut kreativiti masing- masing Bahan Bantu Belajar Kad gambar, video Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran Murid membaca bahan(gambar) dan menyatakan maklumat yang betul. Refleksi Pentaksiran B4DB1E2 – membaca dan memahami maklumat untuk menjana idea dengan betul