Rangkaian pengajaran ini bertujuan untuk membolehkan murid-murid pra sekolah dapat menggunting bentuk dengan betul serta bergerak secara kreatif mengikut irama muzik. Aktiviti utama terdiri daripada bergerak seperti pokok ditiup angin dan menghasilkan kolaj pokok menggunakan kertas berwarna-warni.
IDMPO : SITUS SLOT PALING PROVITE & REKOMENDASI 2024
Rph seni dalam pendidikan
1. Rancangan Pengajaran
Mata Pelajaran : Kreativiti
Tahun : Prasekolah Makmur
Bil Murid : 25 orang
Tarikh : 13 Ogos 2014
Masa : 8.00 – 8.30 pagi
Tajuk : Kolaj
Fokus : Berkebolehan untuk menggunting bentuk dengan
cara yang betul.
Standard Pembelajaran : 1.1.4 Memanipulasi bahan secara kreatif
untuk menghasilkan karya dengan bimbingan.
2.4.6 Menggerakkan anggota badan secara kreatif
mengikut muzik untuk meneroka ruang.
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini diharap
murid dapat;
1. Menghasilkan karya kreatif (pokok) daripada
pelbagai bahan.
2. Membuat pergerakan badan secara kraetif
mengikut rentak muzik.
Elemen Merentas Kurikulum : Pergerakan Fizikal
Pengalaman Sedia Ada : Murid pernah melihat pokok dan
pergerakannya ketika ditiup angin.
Penerapan Nilai : Yakin diri,berdikari,bekerjasama
KBKK : Membuat andaian dan ramalan apa akan
2. terjadi kepada pokok apabila ditiup angin yang
perlahn,kuat dan ribut taufan.
Penggabungjalinan : Pergerakan fizikal
Kesepaduan : Matematik – konsep ruang
Strategi Pembelajaran : Kecerdasan Pelbagai
Bahan Bantu Mengajar : Gam,kertas pelbagai warna,kertas majong
Masa /langkah Isi Pelajaran Aktiviti PdP BBM
Set Induksi
-Kotak ajaib -Murid meneka benda yang
(1 minit)
terdapat di dalam kotak tersebut
berdasarkan kata kunci yang
diberi.
-kotak
-model
pokok
Langkah 1
(5 minit)
Bergerak seperti pokok;
- yang baru
tumbuh,ditiup angin
perlahan, kuat dan
ribut-taufan.
-Guru merangsang murid untuk
bererak seperti pokok ;
i)Baru tumbuh
Murid bergerak dari duduk
hingga berdiri tegak.
ii)Ditiup angin perlahan
Murid berdiri tegak dan
menggoyangkan badan ke kiri
dan kanan berulang kali secara
perlahan.
iii)Ditiup angin kuat
Murid berdiri tegak dan
menggoyangkan badan ke kiri
dan kanan dengan laju.
iv)Ribut-taufan(pokok tumbang)
Murid berdiri tegak dan
menggoyangkan badan ke kiri
dan kanan dengan laju sehingga
jatuh.
Langkah 2
(5 minit)
Bergerak mengikut rentak
tamborin;
Pokok yang baru
tumbuh,ditiup angin
perlahan, kuat dan ribut-taufan.
-Guru merangsang murid untuk
bergerak seperti pokok
berdasarkan bunyi tamborin
i)Baru tumbuh- bunyi tamborin
panjang-panjang.
ii)Ditiup angin perlahan-tamborin
dipukul dengan
perlahan berulang kali dan murid
-tamborin
3. bergerak ke kiri dan kanan.
iii)Ditiup angin kuat-tamborin
dipukul dengan sederhana kuat
berulang kali dan murid bergerak
ke kiri dan kanan dengan laju.
iv)Ribut-taufan(pokok tumbang)
tamborin dipukul dengan kuat
berulang kali dan murid bergerak
ke kiri dan kanan dengan laju
sehingga jatuh.
Langkah 3
(15 minit)
Menghasilkan kolaj pokok
menggunakan gumpalan
kertas warna
Dalam kumpulan murid
menghasilkan kolaj pokok dari
gumpalan kertas warna untuk
membentuk batang, dahan,daun
dan buah.
-kertas
warna
-gam
-kertas
majong
Penutup
(4 minit)
Hasil kerja -Murid bercerita mengenai hasil
kerja kumpulan masing-masing.