SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 20
მათემატიკის , ქართული ენისა და ისტ-ის
ინტეგრირებული გაკვეთილი თემაზე:

რას გვიმალავენ მონაცემები ?
VI კლასი

გაკვეთილის მიზანი:
ვასწავლო მოძიებული მონაცემების დამუშავება და
წარმოდგენა სვეტოვანი დიაგრამების მეშვეობით
კომპიუტერის დახმარებით

1

2

3

4
გაკვეთილის გეგმა
A
1.
2.
3.
4.
5.

აქტივობა განწყობილების შექმნა _ 5 წთ.
აქტივობა გონებრივი იერიში _ 10 წთ.
აქტივობა კითხვა - პასუხი _ 3 წთ.
აქტივობა საშინაო დავალების შემოწმება _ 7 წთ.
აქტივობა ჯგუფური სამუშაო მონაცემთა დამუშავება
და დიაგრამის აგება კომპიუტერის მეშვეობით_10 წთ
6. აქტივობა ინტერვიუების აღება და მონაცემთა
დამუშავება
7. აქტივობა საშინაო დავალების მიცემა _ 5 წთ.
8. აქტივობა შეფასება _ 5 წთ.
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი
შედეგი/ინდიკატორები

მათემატიკა:
1. მოსწავლეს შეუძლია დასმული ამოცანის ამოსახსნელად
საჭირო თვისობრივი და რაოდენობრივი მონაცემების
მოპოვება.
· ახდენს მზა ანკეტით/კითხვარით მითითებულ
რესპონდენტთა
გამოკითხვას და აგროვებს მონაცემებს;
2. მოსწავლეს შეუძლია თვისობრივი და რაოდენობრივი
მონაცემების მოწესრიგება და ამოცანის ამოსახსნელად
ხელსაყრელი ფორმით წარმოდგენა.
· აგებს წრიულ და სვეტოვან დიაგრამებს (როდესაც
მონაცემები იძლევა სკალის ადვილად შერჩევის საშუალებას).
ქართული ენა :
· მოსწავლე იცავს მართლმეტყველების ელემენტარულ
წესებს
· მოსწავლე გამოხატავს თავის დამოკიდებულებას
წაკითხული ტექსტის მიმართ
· მოსწავლე მონაწილეობს საუბრებში და იყენებს
კითხვის მიზნის შესაბამის სტრატეგიებს
გონებრივი იერიში

დავალება1. მობილური ტელეფონის
მოდელზე,რომელსაც კლავიშებზე
ინგლისურ და ქართულ ასოებთან ერთად
ციფრები აქვს გამოსახული,ჯგუფებმა
უნდა გამოიცნონ,რა სიტყვაა დაშიფრული
და სრაფად აიწიონ საპასუხოდ ხელი
მობილური ტელეფონის მოდელი

A

41563
1
აბგდ

2
ევზ

3
თიკ

4
ლმნ

5
ოპჟრ

6
სტუფ

7
ქღყშ

8
ჩცძწ

9
ჭხჯჰ
1. ციყუნებმა ზამთრისათვის მოაგროვეს თხილი,
მესამედი წვრილი არის,დანარჩენი მსხვილი,
ერთად მათი რიცხვი გახლავთ ორას ოცდაორი,
მაშ ცალ-ცალკე რამდენია,პასუხი თქვი სწორი
2.თითქოს ტყეს ფეხი აუდგამს,
მოდის ქორბუდას ჯოგი,
მოდი ირმების დათვლაში
შენც მომეხმარე გოგი,
ცალკეულ რიცხვებს მოგაწვდი,
კარგად დამიგდე ყური,
თორმეტი ხარ-ირემია,
ორი იდენი ფური,
თანაც ფურ-ირმებს კუნტრუშით
ნუკრი მოყვება თითო,
რამდენი სული ყოფილა,იანგარიშე თვითონ
კითხვა:
შეიძლება თუ არა რომ
დიაგრამები სხვადასხვანაირი იყოს?
შეიძლება
კითხვა:
როგორი დიაგრამები
გისწავლიათ და იცით?
ვენის დიაგრამა,სვეტოვანი,ხაზოვანი
ანუ წრფივი,წერტილოვანი და
წრიული დიაგრამები
არსებობს დიაგრამების ნაირსახეობები:
ვენის დიაგრამა

წრფივი დიაგრამა
5

4

3

r ao d eno ba

6

25

wer t i l o vani di agr am
a

20
15
10

2

5
1

0

0
0

1

2

3

4

5

6

7

qu l a

8

9

10
რაოდენობა

სვეტოვანი დიაგრამა
70
60
50

40
30
20
10
0
ლექსი

დეტექტივი

ზღაპარი

რომანი

სათავგადასავლო

ნაწარმოები
დავალება
ა) რამდენ ადამიანს უყვარს დეტექტივების
კითხვა?
ბ) რამდენს უყვარს რომანების კითხვა?

გ) რამდენით ნაკლებ ადამიანს უყვარს
ზღაპრების კითხვა,ვიდრე სათავგადასავლო
ნაწარმოების?
დ) რამდენჯერ მეტ ადამიანს უყვარს რომანების
კითხვა,ვიდრე ლექსების?
საშინაო დავალების შემოწმება

უნდა შეგეგროვებინათ ინფორმაცია
თქვენი ოჯახის წევრების წლოვანების
შესახებ,შეგედგინათ მონაცემთა ცხრილი
და აგეგოთ წრფივი დიაგრამა. ჯგუფებს
ვთხოვ გააკეთონ პრეზენტაცია
ერთიწევრის ნამუშევრის.
საუკეთესო დაჯილდოვდება
მონაცემების დამუშავება და დიაგრამების
აგება
დავალება

დაითვალეთ მოცემულ ლექსებში
ხმოვანი ასოები ა,ი,ე,ო,უ და
კომპიუტერის დახმარებით
ააგეთ სვეტოვანი დიაგრამა
დავალება

წითელი, ყვითელი, მწვანე, ლურჯი

შავი.
შეფასების კრიტერიუმები
კრიტერიუმები

1-4

5-6

7-8

9 -10

საშინაო
დავალების
შესრულების
ხარისხი

დავალება
არა აქვს დავალება ნაწილობრივ
შესრულებული
შეასრულა დავალება შეასრულა,მაგრამ
ხარვეზებით

სრულყოფილად
შეასრულა
დავალება

გაკვეთილზე

მონაწილეობას არ მონაწილეობს
იღებს გაკვეთილის გაკვეთილის
მსვლელობაში
მსვლელობაში

გამოთქვამს თავის
აზრს,უჭირს
არგუმენტირება

გამოთქვამს
მოსაზრებებს,მსჯე
ლობს
არგუმენტებით

პრაქტიკულად ვერ აითვისა ახსნილი
მასალა,მაგრამ
იყენებს თეორიულ იშვიათად ახერხებს
პრაქტიკულ
ცოდნას
გამოყენებას

აითვისა ახსნილი
მასალა
მასალა და კარგად
აითვისა,მაგრამ
ახერხებს
ზოგჯერ ვერ
იყენებს პრაქტიკაში პრაქტიკაში
გამოყენებას

აქტიურობა

ცოდნა და
უნარები

ჯგუფური
მუშაობა

ერთვება ჯგუფის კარგადაა ჯგუფის
ცდილობს ჯგუფში მუშაობაში,გამოთქვ ჩართული
ვერ მუშაობს
მუშაობაში,თანამშრ
ჯგუფთან,უყურად ჩართვას,მაგრამ ვერ ამს საკუთარ უჭირს ომლობს ჯგუფის
აზრს,მაგრამ
ახერხებს აზრის
ღებოა
ჩამოყალიბებას
ჩამოყალიბება და წევრებთან,სწრაფა
აზრის გადმოცემა დ იღებს
გადაწყვეტილებას.

პრეზენტაცია ვერ აკეთებს
პრეზენტაციას

ცდილობს
პრეზენტაციის
გაკეთებას,მაგრამ
დახმარების გარეშე
ვერ ახერხებს

ნათლად და
საინტერესოდ
გასაგებად
აკეთებსპრეზენტაც
აკეთებს
პრეზენტაციას,მაგრ იას.კითხვებზე
ამ აქვს ხარვეზები პასუხობს სწორად
და ამომწურავად.
საშინაო დავალების მიცემა
ქართული ენის სახელმძღვანელოდან
გ.ლეონიძის " ჩემი ჭერამი"-დან ავიღოთ
ტექსტი ,
ერთი ან ორი აბზაცი და დავითვალოთ
არსებითი სახელები,ზედსართავი
სახელები,კავშირები.ავაგოთ ხაზოვანი
დიაგრამები
მადლობა
ყურადღებისათვის!
2013 წელი

Weitere ähnliche Inhalte

Was ist angesagt?

ერეკლე მეფე და ინგილო ქალი
ერეკლე მეფე და ინგილო ქალიერეკლე მეფე და ინგილო ქალი
ერეკლე მეფე და ინგილო ქალი
mmchedlishvili
 
სწავლა–სწავლების ეფექტური სტრატეგია
სწავლა–სწავლების ეფექტური სტრატეგიასწავლა–სწავლების ეფექტური სტრატეგია
სწავლა–სწავლების ეფექტური სტრატეგია
maisuradzenatia
 
ვიქტორინა ქართული ენის
ვიქტორინა ქართული ენისვიქტორინა ქართული ენის
ვიქტორინა ქართული ენის
mzekabani2013
 
გაკვეთილის+გეგმა
გაკვეთილის+გეგმაგაკვეთილის+გეგმა
გაკვეთილის+გეგმა
likako
 
სახალისო მათემატიკური ამოცანები
სახალისო მათემატიკური ამოცანებისახალისო მათემატიკური ამოცანები
სახალისო მათემატიკური ამოცანები
Xatuna Mekokishvili
 
მეთოდები და აქტივობები
მეთოდები  და  აქტივობებიმეთოდები  და  აქტივობები
მეთოდები და აქტივობები
მანანა ყოჩიაშვილი
 
სწავლა სწავლების რამდენიმე ეფექტური სტრატეგია ისტ ის გამოყენებით
სწავლა სწავლების რამდენიმე ეფექტური სტრატეგია ისტ ის გამოყენებითსწავლა სწავლების რამდენიმე ეფექტური სტრატეგია ისტ ის გამოყენებით
სწავლა სწავლების რამდენიმე ეფექტური სტრატეგია ისტ ის გამოყენებით
ნინო კაჟაშვილი
 
სხეული და ნივთიერება
სხეული და ნივთიერებასხეული და ნივთიერება
სხეული და ნივთიერება
marinamukbaniani
 
გეომეტრიული გარდაქმნები
გეომეტრიული  გარდაქმნებიგეომეტრიული  გარდაქმნები
გეომეტრიული გარდაქმნები
leila barbaqadze
 

Was ist angesagt? (20)

ნაცვალსახელი
ნაცვალსახელი ნაცვალსახელი
ნაცვალსახელი
 
ერეკლე მეფე და ინგილო ქალი
ერეკლე მეფე და ინგილო ქალიერეკლე მეფე და ინგილო ქალი
ერეკლე მეფე და ინგილო ქალი
 
არსებითი სახელი
არსებითი სახელი არსებითი სახელი
არსებითი სახელი
 
უკან მიდევნებული ლამპარი
უკან მიდევნებული ლამპარიუკან მიდევნებული ლამპარი
უკან მიდევნებული ლამპარი
 
შეფასება
შეფასებაშეფასება
შეფასება
 
სწავლა–სწავლების ეფექტური სტრატეგია
სწავლა–სწავლების ეფექტური სტრატეგიასწავლა–სწავლების ეფექტური სტრატეგია
სწავლა–სწავლების ეფექტური სტრატეგია
 
ვიქტორინა ქართული ენის
ვიქტორინა ქართული ენისვიქტორინა ქართული ენის
ვიქტორინა ქართული ენის
 
გაკვეთილის+გეგმა
გაკვეთილის+გეგმაგაკვეთილის+გეგმა
გაკვეთილის+გეგმა
 
ანგარიში 12 კლ
ანგარიში 12 კლანგარიში 12 კლ
ანგარიში 12 კლ
 
5 კლასი წილადები 1
5 კლასი წილადები 15 კლასი წილადები 1
5 კლასი წილადები 1
 
მათემატიკის გაკვეთილის გეგმა II კლასი
მათემატიკის გაკვეთილის გეგმა II კლასიმათემატიკის გაკვეთილის გეგმა II კლასი
მათემატიკის გაკვეთილის გეგმა II კლასი
 
სახალისო მათემატიკური ამოცანები
სახალისო მათემატიკური ამოცანებისახალისო მათემატიკური ამოცანები
სახალისო მათემატიკური ამოცანები
 
მეთოდები და აქტივობები
მეთოდები  და  აქტივობებიმეთოდები  და  აქტივობები
მეთოდები და აქტივობები
 
სწავლა სწავლების რამდენიმე ეფექტური სტრატეგია ისტ ის გამოყენებით
სწავლა სწავლების რამდენიმე ეფექტური სტრატეგია ისტ ის გამოყენებითსწავლა სწავლების რამდენიმე ეფექტური სტრატეგია ისტ ის გამოყენებით
სწავლა სწავლების რამდენიმე ეფექტური სტრატეგია ისტ ის გამოყენებით
 
სხეული და ნივთიერება
სხეული და ნივთიერებასხეული და ნივთიერება
სხეული და ნივთიერება
 
არსებთი სახელი
არსებთი  სახელიარსებთი  სახელი
არსებთი სახელი
 
სკოლის სტრატეგიული განვითარების გეგმა
სკოლის სტრატეგიული განვითარების გეგმასკოლის სტრატეგიული განვითარების გეგმა
სკოლის სტრატეგიული განვითარების გეგმა
 
Gakvetilis gegma
Gakvetilis gegmaGakvetilis gegma
Gakvetilis gegma
 
გეომეტრიული გარდაქმნები
გეომეტრიული  გარდაქმნებიგეომეტრიული  გარდაქმნები
გეომეტრიული გარდაქმნები
 
სამოდელო გაკვეთილის რეფლექსია
სამოდელო გაკვეთილის რეფლექსიასამოდელო გაკვეთილის რეფლექსია
სამოდელო გაკვეთილის რეფლექსია
 

Andere mochten auch

Andere mochten auch (7)

მხიარული მათემატიკა პროექტის პრეზენტაცია
მხიარული მათემატიკა პროექტის პრეზენტაციამხიარული მათემატიკა პროექტის პრეზენტაცია
მხიარული მათემატიკა პროექტის პრეზენტაცია
 
შეფასების რუბრიკა
შეფასების რუბრიკაშეფასების რუბრიკა
შეფასების რუბრიკა
 
მთელის ნაწილები
მთელის ნაწილებიმთელის ნაწილები
მთელის ნაწილები
 
მათემატიკური ლექსები
მათემატიკური ლექსებიმათემატიკური ლექსები
მათემატიკური ლექსები
 
წილადი და ათწილადი რიცხვების წარმოშობის ისტორია
წილადი და ათწილადი რიცხვების წარმოშობის ისტორიაწილადი და ათწილადი რიცხვების წარმოშობის ისტორია
წილადი და ათწილადი რიცხვების წარმოშობის ისტორია
 
წილადები
წილადებიწილადები
წილადები
 
წილადების შეკრებაPptx.
წილადების შეკრებაPptx.წილადების შეკრებაPptx.
წილადების შეკრებაPptx.
 

პრეზენტაცია მათემატიკაში VI კლასი

  • 1.
  • 2. მათემატიკის , ქართული ენისა და ისტ-ის ინტეგრირებული გაკვეთილი თემაზე: რას გვიმალავენ მონაცემები ? VI კლასი გაკვეთილის მიზანი: ვასწავლო მოძიებული მონაცემების დამუშავება და წარმოდგენა სვეტოვანი დიაგრამების მეშვეობით კომპიუტერის დახმარებით 1 2 3 4
  • 3. გაკვეთილის გეგმა A 1. 2. 3. 4. 5. აქტივობა განწყობილების შექმნა _ 5 წთ. აქტივობა გონებრივი იერიში _ 10 წთ. აქტივობა კითხვა - პასუხი _ 3 წთ. აქტივობა საშინაო დავალების შემოწმება _ 7 წთ. აქტივობა ჯგუფური სამუშაო მონაცემთა დამუშავება და დიაგრამის აგება კომპიუტერის მეშვეობით_10 წთ 6. აქტივობა ინტერვიუების აღება და მონაცემთა დამუშავება 7. აქტივობა საშინაო დავალების მიცემა _ 5 წთ. 8. აქტივობა შეფასება _ 5 წთ.
  • 4. ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები მათემატიკა: 1. მოსწავლეს შეუძლია დასმული ამოცანის ამოსახსნელად საჭირო თვისობრივი და რაოდენობრივი მონაცემების მოპოვება. · ახდენს მზა ანკეტით/კითხვარით მითითებულ რესპონდენტთა გამოკითხვას და აგროვებს მონაცემებს; 2. მოსწავლეს შეუძლია თვისობრივი და რაოდენობრივი მონაცემების მოწესრიგება და ამოცანის ამოსახსნელად ხელსაყრელი ფორმით წარმოდგენა. · აგებს წრიულ და სვეტოვან დიაგრამებს (როდესაც მონაცემები იძლევა სკალის ადვილად შერჩევის საშუალებას).
  • 5.
  • 6. ქართული ენა : · მოსწავლე იცავს მართლმეტყველების ელემენტარულ წესებს · მოსწავლე გამოხატავს თავის დამოკიდებულებას წაკითხული ტექსტის მიმართ · მოსწავლე მონაწილეობს საუბრებში და იყენებს კითხვის მიზნის შესაბამის სტრატეგიებს
  • 7.
  • 8. გონებრივი იერიში დავალება1. მობილური ტელეფონის მოდელზე,რომელსაც კლავიშებზე ინგლისურ და ქართულ ასოებთან ერთად ციფრები აქვს გამოსახული,ჯგუფებმა უნდა გამოიცნონ,რა სიტყვაა დაშიფრული და სრაფად აიწიონ საპასუხოდ ხელი
  • 10. 1. ციყუნებმა ზამთრისათვის მოაგროვეს თხილი, მესამედი წვრილი არის,დანარჩენი მსხვილი, ერთად მათი რიცხვი გახლავთ ორას ოცდაორი, მაშ ცალ-ცალკე რამდენია,პასუხი თქვი სწორი 2.თითქოს ტყეს ფეხი აუდგამს, მოდის ქორბუდას ჯოგი, მოდი ირმების დათვლაში შენც მომეხმარე გოგი, ცალკეულ რიცხვებს მოგაწვდი, კარგად დამიგდე ყური, თორმეტი ხარ-ირემია, ორი იდენი ფური, თანაც ფურ-ირმებს კუნტრუშით ნუკრი მოყვება თითო, რამდენი სული ყოფილა,იანგარიშე თვითონ
  • 11. კითხვა: შეიძლება თუ არა რომ დიაგრამები სხვადასხვანაირი იყოს? შეიძლება კითხვა: როგორი დიაგრამები გისწავლიათ და იცით? ვენის დიაგრამა,სვეტოვანი,ხაზოვანი ანუ წრფივი,წერტილოვანი და წრიული დიაგრამები
  • 12. არსებობს დიაგრამების ნაირსახეობები: ვენის დიაგრამა წრფივი დიაგრამა 5 4 3 r ao d eno ba 6 25 wer t i l o vani di agr am a 20 15 10 2 5 1 0 0 0 1 2 3 4 5 6 7 qu l a 8 9 10
  • 14. დავალება ა) რამდენ ადამიანს უყვარს დეტექტივების კითხვა? ბ) რამდენს უყვარს რომანების კითხვა? გ) რამდენით ნაკლებ ადამიანს უყვარს ზღაპრების კითხვა,ვიდრე სათავგადასავლო ნაწარმოების? დ) რამდენჯერ მეტ ადამიანს უყვარს რომანების კითხვა,ვიდრე ლექსების?
  • 15. საშინაო დავალების შემოწმება უნდა შეგეგროვებინათ ინფორმაცია თქვენი ოჯახის წევრების წლოვანების შესახებ,შეგედგინათ მონაცემთა ცხრილი და აგეგოთ წრფივი დიაგრამა. ჯგუფებს ვთხოვ გააკეთონ პრეზენტაცია ერთიწევრის ნამუშევრის. საუკეთესო დაჯილდოვდება
  • 16. მონაცემების დამუშავება და დიაგრამების აგება დავალება დაითვალეთ მოცემულ ლექსებში ხმოვანი ასოები ა,ი,ე,ო,უ და კომპიუტერის დახმარებით ააგეთ სვეტოვანი დიაგრამა
  • 18. შეფასების კრიტერიუმები კრიტერიუმები 1-4 5-6 7-8 9 -10 საშინაო დავალების შესრულების ხარისხი დავალება არა აქვს დავალება ნაწილობრივ შესრულებული შეასრულა დავალება შეასრულა,მაგრამ ხარვეზებით სრულყოფილად შეასრულა დავალება გაკვეთილზე მონაწილეობას არ მონაწილეობს იღებს გაკვეთილის გაკვეთილის მსვლელობაში მსვლელობაში გამოთქვამს თავის აზრს,უჭირს არგუმენტირება გამოთქვამს მოსაზრებებს,მსჯე ლობს არგუმენტებით პრაქტიკულად ვერ აითვისა ახსნილი მასალა,მაგრამ იყენებს თეორიულ იშვიათად ახერხებს პრაქტიკულ ცოდნას გამოყენებას აითვისა ახსნილი მასალა მასალა და კარგად აითვისა,მაგრამ ახერხებს ზოგჯერ ვერ იყენებს პრაქტიკაში პრაქტიკაში გამოყენებას აქტიურობა ცოდნა და უნარები ჯგუფური მუშაობა ერთვება ჯგუფის კარგადაა ჯგუფის ცდილობს ჯგუფში მუშაობაში,გამოთქვ ჩართული ვერ მუშაობს მუშაობაში,თანამშრ ჯგუფთან,უყურად ჩართვას,მაგრამ ვერ ამს საკუთარ უჭირს ომლობს ჯგუფის აზრს,მაგრამ ახერხებს აზრის ღებოა ჩამოყალიბებას ჩამოყალიბება და წევრებთან,სწრაფა აზრის გადმოცემა დ იღებს გადაწყვეტილებას. პრეზენტაცია ვერ აკეთებს პრეზენტაციას ცდილობს პრეზენტაციის გაკეთებას,მაგრამ დახმარების გარეშე ვერ ახერხებს ნათლად და საინტერესოდ გასაგებად აკეთებსპრეზენტაც აკეთებს პრეზენტაციას,მაგრ იას.კითხვებზე ამ აქვს ხარვეზები პასუხობს სწორად და ამომწურავად.
  • 19. საშინაო დავალების მიცემა ქართული ენის სახელმძღვანელოდან გ.ლეონიძის " ჩემი ჭერამი"-დან ავიღოთ ტექსტი , ერთი ან ორი აბზაცი და დავითვალოთ არსებითი სახელები,ზედსართავი სახელები,კავშირები.ავაგოთ ხაზოვანი დიაგრამები